Kritiek op geluidsrapport loswal Steunzender voor lokale radio Kassengebied bij Sirjansland mag toch uitbreiden PZC Provincie wil snelheidslimiet Lange Blokweg niet verlagen Boerenboeldag bij verpleeghuis Dreischorse beboet voor veroorzaken ongeval in Zierikzee Boete voor van school houden zoon Bromfietsen vernield Keren op snelweg beboet Racende motorrijder op matje Adviesbureau zet vraagtekens bij gemeentelijk onderzoek naar overlast Apparatuur in beslag genomen door Ali Pankow RENESSE - Met het plaatsen van een extra zendmast op het dak van Meelfabriek Krijger in Renesse is voor de lokale omroep Radio Schouwen- Duiveland een lang gekoester de wens in vervulling gegaan. De ontvangst in de Westhoek van Schouwen is er aanzien lijk mee verbeterd. De lokale omroep is daar nu te ontvangen via de frequentie 107.8 FM. Sinds de start van Radio Schouwen-Duiveland liet de ontvangst in het weste lijk deel van het eiland veel te wensen over. De aanschaf van een extra steunzender prijkte dan ook lange tijd bovenaan het verlanglijstje van de om roep. De aanschaf van een grote zendmast werd echter begroot op 12.000 gulden en die inves tering was te hoog voor de vrij willigersorganisatie. Een jaar geleden werd nog overwogen gebruik te maken van een royaal gebaar van de politie Middelburg, die een zendmast van 35 meter be schikbaar had. De mast werd in dank aanvaard, maar uit eindelijk niet geplaatst. De huidige oplossing bleek een voudiger. Dankzij de bereid heid van de firma Krijger in Renesse de zender op het dak te plaatsen, was geen extra grote mast meer nodig. Een kleine mast met ontvangers op dat zestien meter hoge dak volstaat. De zenderappara- tuur zelf staat binnen in de meelfabriek. Zowel de verbetering van de ontvangst in de Westhoek als de aanschaf van nieuwe com puterapparatuur is mogelijk geworden dankzij een structu rele rijksbijdrage voor de lo kale omroep. De gemeente Schouwen-Duiveland sluist die bijdrage door en verhoogt die zelf nog met een klein be drag. Daardoor kan Radio Schouwen-Duiveland reke nen op een jaarlijkse inkom stenbron van circa 25.000 gul den. Overigens werd dat ook hoog tijd, want na zes jaar actief zijn als lokale omroep dienden er wel wat investeringen ge pleegd te worden. woensdag 11 juli 2001 Daar de ontvangers op het dak van Meelfabriek Krijger al op zestien meter hoogte geplaatst konden worden, kon worden volstaan met een kleine zendmast. foto Pieter Honhoff ZIERIKZEE - Een kind tot twee keer toe van school houden voor een (korte) vakantie kostte de vader uit Zierikzee 250 gulden en een voorwaardelijke boete van eenzelfde bedrag. Kantonrechter A. Melens halveerde hiermee de eis van offi cier van Justitie R. Jeuken. De vader krijgt al een aantal jaren van het schoolhoofd toestemming om zijn zoon mee te nemen voor een vakantie buiten de vastgestelde schoolvakanties. Zijn werk brengt met zich mee dat hij nooit tijdens schoolva kanties weg kan. Tot begin vorig jaar was dit nooit een pro bleem en de man had dan ook twee wintersportvakanties ge- boekt.Eerst een lang weekeinde met zijn zoon en een maand later nog een week met het gezin. Het nieuwe schoolhoofd meldde hem dat hij toestemming moest vragen aan de gemeente. Die wees beide aanvragen af, maar liet wel blijken dat er niet direct actie zou worden on dernomen. De man heeft zijn zoon beide keren toch meegeno men en werd nu ter verantwoording geroepen. De rechter had enigszins begrip voor het feit dat de vader altijd toestemming had gekregen, maar vond toch dat hij na de eerste afwijzing van de gemeente zijn zoon geen tweede keer had moeten mee nemen. SCHARENDIJKE - Vier aan de Kuijerdamseweg bij Scha- rendijke gestald staande bromfietsen zijn door onbekenden in de nacht van maandag op dinsdag omver geduwd. De bromfietsen liepen daarbij schade op. Het schadebedrag is bij de politie niet bekend. Uit een tuin bij een woning aan de Grevelingenhout bij Brui- nisse werden diezelfde nacht een stoel en een plant gestolen. De waarde van de gestolen goederen bedraagt enkele honder den guldens. ZIERIKZEE - Een afslag missen en dan proberen te keren op een autosnelweg; dat is absoluut onverantwoord. Daar waren de officier van Justitie R. Jeuken en de kantonrechter A. Me lens het over eens. Een botsing was het gevolgen het was voor beide betrokkenen een wonder dat er geen doden zijn geval len. De 45-jarige man uit Ulvenhout wilde, nadat hij een af slag had gemist, vanaf de pechstrook de weg opdraaien maar had een tweede auto op rij niet gezien. De gevolgen bleven be perkt tot een whiplash bij een van de inzittenden. Omdat de bestuurder niet volledig verzekerd was en de ge wonde vrouw, die lang arbeidsongeschikt blijft, bij hem in dienst is, heeft hij zelf inmiddels flink wat financiële schade opgelopen. Dat werd door rechter Melens meegenomen in de uitspraak: 350 gulden boete en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid waarvan drie maanden voorwaardelijk. De man wilde nog nadenken over een eventueel hoger beroep. ZIERIKZEE - Hij had er geen enkel excuus voor en hij was nog nooit eerder bekeurd. Maar het is een feit dat de 43-jarige man uit Zwijndrecht met een snelheid van 154 kilometer per uur over de N59 reed waar 80 kilometer is toegestaan. Kan tonrechter A. Melens kon er even niet over uit. ,,Hoe haalt ie mand het in zijn hoofd?", vroeg hij zich hardop af. De motor rijder was zich bewust van het gevaar en heeft inmiddels de motor te koop gezet. Omdat de man nog nooit eerder bekeurd was, er helder zicht was, het niet regende, er geen andere mensen in de buurt wa ren en hij zijn rijbewijs nodig had voor zijn werk, waren offi cier van Justitie R. Jeuken en kantonrechter Melens redelijk clement: tweeduizend gulden boete en vier maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. De motorrij der legde zich neer bij deze uitspraak. door Marqreet van den Broek BRUINISSE - Het is op zijn minst twijfelachtig of het akoestisch onderzoek dat de ge meente heeft laten uitvoeren naar de nieuwe loswal in Brui- nisse representatief is. Boven dien biedt de milieuvergunning onvoldoende waarborgen tegen verschillende vormen van over last Dat concludeert de stich ting advisering bestuursrecht spraak voor milieu en ruimtelij ke ordening (stAB) in haar ad vies aan de Raad van State. Omwonenden van de loswal hebben bij de Raad van State een procedure aangespannen tegen de milieuvergunning, die de gemeente zichzelf heeft ver leend voor de exploitatie van de Bruse kadefaciliteit. Zij vrezen dat de overslag van onder meer zand en grind de nodige stof- en geluidsoverlast veroorzaakt. Zowel de gemeente als de om wonenden hebben akoestische rapporten laten opstellen om hun belangen met feiten te sta ven De conclusies van de afzon derlijke onderzoeken lopen ech ter dusdanig uiteen dat de Raad van State stAB heeft gevraagd een onafhankelijk advies uit te brengen. In afwachting daarvan is bepaald dat niet meer dan 33 vrachtwagens per dag en vier per avond de loswal mogen aan doen. Inmiddels heeft stAB haar rap portage afgerond. Hierin wordt forse kritiek geleverd op de re presentativiteit van het akoes tisch rapport dat de gemeente heeft laten opstellen door on- ZIERIKZEE - Voortdurende klachten over geluidshinder in april vorig jaar leidden tot de inbeslagname van de stereo apparatuur en een dag later de televisie van een 37-jarige man uit Zierikzee. Beide zaken wer den gistermiddag door de kan tonrechter verbeurd verklaard. „Ik luister geen muziek meer", zei de man op de zitting. „Joego slavische muziek moet je hard draaien en dat kan dus niet." derzoeksbureau Van Lienden. Zo is de omgeving van de loswal niet correct weergegeven en is niet onderzocht hoeveel ge luidshinder het lossen van zand en grind via een trechter veroor zaakt. Ook is een nabijgelegen woning niet meegenomen in het onderzoek. Volgens stAB kan darom 'sterk betwijfeld worden of aan de gestelde geluidsgrens waarden kan worden voldaan'. Ook op de milieuvergunning heeft stAB de nodige op- en aan merkingen. Zo biedt deze te weinig waarborgen tegen stof- hinder en sluit de overslag van gevaarlijke stoffen niet zonder meer uit. In de vergunning is bo vendien de uitzonderingsregel opgenomen dat bij de Bruse ka de tien nachten per jaar gelost en geladen mag worden. De ge meente heeft echter niet vastge legd welke beperkingen hier voor gelden, zodat onduidelijk blijft hoeveel geluid er in de nachtperiode geproduceerd wordt en of dit acceptabel is. Naast deze kritische kantteke ningen richting gemeente, con cludeert stAB ook op enkele punten dat de bezwaren van de omwonenden niet steekhou dend zijn. Zo hoeft geen reke ning gehouden te worden met het feit dat de nabijgelegen Oos- terschelde als stiltegebied is aangewezen. Ook is het niet ver plicht om een milieu-effect rap portage te laten uitvoeren. Het is nog niet bekend wanneer de Raad van State uitspraak doet over de milieuvergunning voor de loswalAls deze negatief uitpakt voor de gemeente, zal waarschijnlijk een nieuwe mi lieuvergunning worden aange vraagd en dienen kostbare maatregelen te worden getrof fen om de overlast te beperken. Naast de procedure tegen de mi lieuvergunning, loopt er bij de arrondissementsrechtbank in Middelburg nog een bodempro cedure tegen de bouwvergun ning. Het bestemmingsplan dient ook nog te worden aange past. De loswal is vrijdag opge leverd, juist op tijd om de subsi die van 2,4 miljoen gulden veilig te stellen. Wethouder C. Veer- hoek was dinsdag nog niet op de hoogte van het advies van stAB en kon niet inhoudelijk reage ren op de conclusies. door Famke van Loon SIRJANSLAND - Het college van Gedeputeerde Staten heeft toch groen licht gegeven voor de uitbreiding van het glastuin bouwgebied bij Sirjansland. Op twee punten na is het desbe treffende bestemmingsplan door de provinciale bestuurders goedgekeurd. Wel adviseert het college de gemeente Schouwen- Duiveland de bergings- en af- voermogelijkheden van water in het gebied nog eens onder de loep te nemen. Een subcommissie van de Pro vinciale Planologische Com missie (PPC) zette het bestem mingsplan 'Buitengebied Duiveland eerste herziening' ruim een maand geleden op los se schroeven. Deze adviseerde GS aan delen van het plan, waaronder de uitbreiding van het kassengebied bij Sirjans- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl land, geen goedkeuring te geven omdat de aanleg van een vrij lig gend fietspad langs de Brede Weg niet gegarandeerd zou zijn. De gemeente, die de herziening wegens veel tegenstrijdige be langen moeizaam tot stand bracht, heeft zich de afgelopen maand in vele bochten gewron gen om de Middelburgse be stuurders van het tegendeel te overtuigen. Met een pleidooi tijdens de hoorzitting en een brief vorige week lijkt dat gelukt.De inten tie van het gemeentebestuur is dat met aanleg (van het fiets pad, red.) uiterlijk begin 2004 kan worden gestart. Daarmee kan worden gesteld dat de uit voerbaarheid van dit plandeel voldoende is aangetoond", schrijft de provincie. Omdat de uitbreiding tevens in overeen stemming is met het streekplan Zeeland geeft GS nu toch groen licht voor de planmatige groei van de huidige twintig naar veertig hectare kassengebied. De provincie heeft gisteren on danks de vele bedenkingen en bezwaren van omwonenden, tuinders en belangenverenigin gen het omstreden bestem mingsplan grotendeels goedgekeurd. De gehekelde af scherming tegen de lichtuitstra- ling door de zogeheten assimmi- latiebelichting, zoals die door de gemeente wordt voorgesteld, noemen GS 'redelijk' gezien de 'duidelijke gemeentelijke be leidsdoelstelling tot het voorko men van aantasting van het donker nachtlandschap'. Niettemin heeft GS op advies van de PPC twee onderdelen van het bestemmingsplan afge keurd. Onder meer de beperking tot maximaal vijfhonderd vier kante meter, die aan de inten sieve tuinbouw in gebouwen wordt gesteld, neemt de provin cie niet over. Ook het streven naar 'een aanvaardbare land schappelijke inpassing' van de gebouwen hoort volgens de pro vincie niet thuis in een bestem mingsplan, dat volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening al leen verboden en geen geboden kan bevatten. Een derde kantte kening bij de herziening plaatst de provincie ten aanzien van de waterhuishouding in het ge bied. De bergings- en afvoermo- gelijkheden van het water in het gebied moeten in de optiek van GS nog extra onder de loep ge nomen worden. Bewoners van de Lange Blokweg bij Zierikzee klagen over geluidsoverlast en te hard rijdend verkeer. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De provincie voelt niets voor verlaging van de maximumsnelheid op de Lange Blokweg bij Zierikzee van zeventig naar vijftig kilo meter per uur. Daarmee gaat de provincie voorbij aan de wens van een aantal bewoners van de weg. Die klagen over verkeersonveiligheid, ge luidsoverlast en schade door trillingen. In oktober vorig jaar trok een aantal bewoners van de uit valsweg aan de rand van Zie rikzee aan de bel. Vrachtver keer en motoren zouden voor geluidsoverlast zorgen, tril lingen zouden schade toebren gen aan woningen en het zou ontbreken aan veilige over steekplaatsen. Naar aanlei ding van de klachten werden snelheids- en trillmgsmetin- gen gedaan. Verder is er, con cludeert woordvoerder na mens de omwonenden P. van Gelder in een onlangs ver stuurde brief aan de provincie, niets gebeurd. Daarmee laat de provincie, stelt Van Gelder, een gevaar lijke situatie voortbestaan. Terwijl, zo betoogt hij, de pro vincie toch zegt verkeersvei ligheid hoog in het vaandel te hebben en het aantal verkeers doden en gewonden fors terug te willen dringen. „Ieder wel denkend mens zal het met dit beleidsvoornemen eens zijn. Dus valt er op de Blokweg winst te behalen." Metingen De op last van de provincie uit gevoerde metingen bevestigen het beeld dat de omwonenden schetsen niet. De trillingen overschrijden volgens de pro vincie de daarvoor geldende richtlijnen niet. Over hoe de resultaten van de snelheids metingen geïnterpreteerd die nen te worden verschillen de provincie en de Blokwegbe- woners van mening. Percentages Twintig procent van het ver keer rijdt sneller dan 71 kilo meter per uur. Van die twintig procent rijdt negen procent sneller dan 77, vijf procent harder dan 81 en één procent sneller dan 91 kilometer per uur. De bewoners tellen die percentages bij elkaar op en verbinden daar de conclusie aan dat 35 procent van de weg gebruikers het gaspedaal te diep indrukt. Onterecht, meent de provincie. „De be treffende overschrijdingsper centages kunnen niet worden opgeteld. De conclusie dient te zijn dat gemiddeld 80 procent van het verkeer de toegestane maximumsnelheid niet over schrijdt." De provincie voegt daar aan toe dat in haar visie het 'snel heidsgedrag' niet zodanig is dat de verkeersveiligheid in het geding is. Afgezien daarvan heeft vol gens de provincie verlaging van de maximumsnelheid al leen zin als dat gepaard gaat met aanvullende maatregelen, onder meer in de vorm van snelheidsremmers. „Daarmee zijn dermate hoge kosten ge moeid dat wij deze uitgave momenteel niet verantwoord achten." Wel staat de provincie positief tegenover het dringende ver zoek van de om veilige over steekplaatsen voor fietsers te maken. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Polderblindheid, zo omschreef officier van Justi tie R. T. Jeuken gistermiddag tijdens de zitting van de kanton rechter in Zierikzee, de oorzaak van de botsing op het kruispunt Stapelsweg, Turelureweg, Zui- dernieuwlandweg en Lokkers- weg. De 32-jarige automobiliste uit Dreischor benadrukte dat ze naar rechts had gekeken, maar dat ze de auto nooit heeft gezien. „Ik hoorde een klap en lag toen met de auto in de sloot", vertelde zij op de zitting. „Ik dacht eerst dat ik een klapband had maar pas toen ik uit de auto klom, zag ik dat het een andere auto was." Gordel, airbag en het feit dat ze niet zo hard reed, hebben haar het leven gered, dat weet ze ze ker. „Ik twijfelde of ik rechtsaf naar de Delingsdijk zou rijden of rechtdoor de Turelureweg op. Ik heb wel rechts gekeken maar besloot rechtdoor te rijden. Die andere auto heb ik nooit gezien. Maar door die overweging had ik wel snelheid teruggenomen." De Dreischorse hield aan het ongeluk een whiplash en enkele gekneusde vingers over. De andere bestuurder was er heel wat slechter af. De auto werd vol in de flank geraakt en de man werd naar het zieken huis vervoerd met een schedel- basisfractuur, gebroken bek kens, schouderblad, bovenbeen, longbeschadiging en een afge broken stukj e van de nek wervel De automobiliste heeft regel matig contact met het slachtof fer gezocht maar die wilde dat contact niet, zijn familie wel. „Alleen al die schedelbasisfrac- tuur had hem het leven kunnen kosten", meende Jeuken. Hij stelde dat zowel letsel als ver wijt bepalend zijn voor de straf maat. Het letsel was behoorlijk dramatisch, het verwijt viel lichter uit. Omdat de vrouw nooit eerder was bekeurd en haar rijbewijs voor haar werk hard nodig heeft, kwam de offi cier tot een eis van 1500 gulden en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid van negen maanden. Rechter A. L. Melens vonniste 500 gulden boete en zes maanden voor waardelijke rijontzegging. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Verpleeghuis Cornelia in Zierikzee staat mor gen in het teken van het buiten leven. In en om het verpleeghuis wordt - voor de eerste keer - een boerenboeldag gehouden, com pleet met antieke tractoren en levende have in de vorm van paarden en schapen. Het eerste programmapunt na het openingswoord is een kle derdrachtenshow. Deze begint om 10.30 uur. Vijf teams, elk bestaande uit personeelsleden van het Zierik- zeese verpleeghuis, meten 's middags sportief hun krachten tijdens een touwtrekwedstrijd. Deze begint om 14.00 uur. Om 15.15 uur zijn er Zeeuwse voor drachten. Op het parkeerterrein voor ver pleeghuis Cornelia staan mor gen van 10.00 tot 16.00 uur ver schillende informatiekramen. Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg uit Dreischor verzorgt een stand en Mosterd makerij De Hoge Molen uit Zie rikzee is present. Ook wordt ter plaatse advokaat gemaakt en kunnen bezoekers bij een ande re stand zien hoe het maken van Zeeuwse boterbabbelaars in zijn werk gaat. Kaas De mensen van boerderij De Stelle tonen wat er allemaal op het Ouwerkerkse bedrijf gepro duceerd wordt; hetzelfde geldt voor kaasboerderij De Stolpe uit Nieuwerkerk. Op het par keerterrein is verder een aantal antieke tractoren te bewonde ren en speciaal voor de boeren boeldag worden paarden en schapen naar het Zierikzeese verpleeghuis gehaald. De Boerenboeldag begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Het evenement is voor iedereen toegankelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33