Philippine naar kleine leverancier De koningin van de Antilliaanse jazz PZC Kwekers hangcultuurmosselen helpen horeca niet uit de brand Provincie tekent voor meer stroom van windmolens Provincies redden muziektheaterstuk Boer kan indammen gif volgens ZLTO het beste zelf regelen 14 Mosselen vrijdag gekeurd Volop mosselen op Visserijdagen Twijfel over doorgaan Middelburgse mosselfeesten kunst cultuur woensdag 11 juli 2001 door Lilian Dominicus PHILIPPINE - De mosselres tauranthouders van Philippine hebben in een spoedberaad gis termiddag besloten om met 'kleine' mosselleveranciers de uitgestelde start van het mossel- seizoen te overbruggen. Ze zijn met twee handelaren in gesprek. Aanstaande vrijdag, in de loop van de avond, worden de eerste monsters aan wal gebracht. Op basis van de kwaliteit van deze mosselen beslissen de restaurateurs of ze - tot het nieuwe seizoen op 8 augustus losbarst - van deze leveranciers afnemen. „We hebben, naast een aanbie ding van onze normale leveran cier voor hangcultuurmosselen, meerdere aanbiedingen voor zowel bodem- als hangcultuur mosselen gehad", zegt F. Wis- kerke, voorzitter van de Stich ting Mosselfeesten Philippine en uitbater van Hotel Au Port in Philippine. BRUINISSE - Bezoekers van de Visserijdagen in Bruinisse op donderdag 19, vrijdag 20 en za terdag 21 juli lijden niet onder het feit dat het officiële begin van het mosselseizoen met en kele weken is uitgesteld. Dat zegt de organiserende Stichting Festiviteiten Bruinisse (SFB). De SFB heeft, toen het nieuws van het uitstel kwam, overwo gen om louter de sneller groei ende mosselen uit hangcultures te serveren, maar dat is volgens SFB-voorzitterTh. Ketting niet nodig. Volgens hem zijn er vol doende bodemcultuurmosselen te krijgen voor de 40ste editie van de Bruinisser visserijdagen. Met welke twee leveranciers de mosselrestauranthouders ver der onderhandelen, wil Wisker- ke niet bekend maken. „Er zijn altijd een paar kleintjes, die buiten de grote jongens opere ren. We kennen ze, we hebben eerder met dit bijltje gehakt. Een aantal jaar geleden hadden we ook een slecht seizoen. Toen tertijd hebben we besloten het niet te doen, omdat we de kwali teit niet goed genoeg vonden. Alternatieven waren er niet, dus dat betekende voor ons een enorme strop." Ook dit jaar blijft de kwaliteit, ondanks de hoge nood van de mosselrestauranthouders, voorop staan. „Als die niet goed is, dan gaan we niet met ze in zee. Iedereen beweert natuurlijk dat z'n mos selen de allerbeste zijn, maar we willen ze eerst zelf proeven. Ook de hoeveelheid beschikbare mosselen is belangrijk. Die klei ne handelaars moeten garande ren dat ze tot 8 augustus vol doende mosselen kunnen leve ren, anders gaat de deal ook niet door." Wiskerkeis nog wel matig opti mistisch gestemd. „We gaan nooit meer de bezetting krijgen die we normaal aan het begin van het mosselseizoen hebben. De Gentse Feesten en 21 juli, de Belgische nationale feestdag, zijn doorgaans onze toppers. Maar de bodemcultuurmosse len tijdens de mossel wijn ver kiezingen smaakten goed. Onze gasten lieten dat continue mer ken." Mochten de mosselen van de kleine leveranciers niet de ver eiste kwaliteit hebben, dan heb ben de Philippiense mosselres tauranthouders nog een aantal andere noodscenario's bedacht. Welke, daar wil Wiskerke niet over uitweiden. „Laten we eerst maar eens vrijdagavond af wachten." door Jacob Hoekman NEELTJE JANS - Mosselen uit de hangcultuur bieden geen al ternatief voor het uitstel van het mosselseizoen. De horeca ves tigt zijn hoop massaal op de hangcultuurmosselen, die al enige tijd geschikt zijn voor consumptie. De weinige Zeeuw se kwekers van hangcultuur mosselen hebben echter veel te weinig mosselen om te kunnen voldoen aan de plotselinge vraag. De hangcultuurmosselen zijn in 'normale' jaren niet erg gewild, omdat velen de smaak van bo demcultuurmosselen beter vin den. Mede daardoor vormt de hangmosselencultuur niet meer dan een paar procent van het to tale mosselaanbod. Begin deze week werd echter bekend dat de start van het mosselseizoen van de bodemmosselen met drie we ken tot 8 augustus wordt uitge steld, vanwege de ondermaatse kwaliteit van veel mosselen. Sindsdien worden de Zeeuwse kwekers van hangcultuurmos selen buitensporig vaak gebeld. Viskwekerij Neeltje Jans BV is één van de bedrijven die de hangmosselen aanbiedt. „Heel veel mensen bellen voor mosse len, maar ze krijgen allemaal hetzelfde antwoord: nee", zegt C. Schot, bedrijfsleider bij Neeltje Jans BV. „We hebben ge noeg mosselen voor onze vaste klanten, en daarmee houdt het op." Volgens Schot worden met de vaste klanten al aan het begin van het jaar afspraken gemaakt. „De mensen die nu bellen, kun nen praten over volgend jaar. Je kan niet zomaar extra mosselen kweken, omdat je er in een nor maal jaar mee blijft zitten." Ook P. Bout van het gelijknami ge hangcultuurbedrijf in Brui nisse levert in eerste instantie alleen aan vaste klanten. „Ik krijg veel meer aanvragen, vooral van restaurants. Maar we kunnen alleen onze eigen klanten helpen." Veel restauranthouders moeten hierdoor nog drie weken 'nee' verkopen. Restaurant De Schel de in Yerseke signaleert een sterk toenemende vraag, maar is bang dat hangcultuurmosse len niet meer beschikbaar zijn: „We zouden wel willen, maar de mosselen gaan eerst naar de vaste klanten." Gouden greep Ook eigenaar B Bleijenberg van restaurant Bleij in Vlissingen ziet de vraag met de dag groeien: „Ik denk dat vijftig procent van onze klanten op dit moment mosselen wil. Dat is veel meer dan normaal." Bleijenberg heeft geluk: hij heeft twee weken ge leden mosselen besteld in de hangcultuurbranche. „Het is de eerste keer dat ik deze mosselen bestel. Het blijkt een gouden greep te zijn geweest." door Harmen van der Werf DEN HAAG - In 2010 moet er tenminste 1500 megaWatt aan windvermogen in Nederland op het land staan, waarvan 205 me gaWatt in de provincie Zeeland. Rijk, provincies en gemeenten hebben dit gisteren vastgelegd in een bestuursovereenkomst landelijke ontwikkeling wind energie. MIDDELBURG - Het is nog niet zeker of de mos selfeesten in Middelburg doorgaan. Het 'Mossel- en Zeebanketfestival' zou op 19, 20 en 21 juli op de Vlasmarkt in Middelburg worden gehouden. Vandaag voeren onderne mers van de Vlasmarkt overleg met mosselleve rancier Prins en Dinge- manse over een oplossing. Organisator Diana 't Gil de is teleurgesteld over het uitstellen van het mos selseizoen. „De mosselen zouden op 18 juli worden vrijgege ven. Dan hadden wij de primeur gehad." Ze ver wacht wel dat de feesten doorgaan, maar dan met een aangepast menu. „Er zijn genoeg diepvriesmos selen, maar daar hangt een ander prijskaartje aan en we willen eigenlijk lie ver met vers goed wer ken." De organisatie overweegt het menu aan te passen en bijvoorbeeld vis te serve ren. De artiesten die tijdens de mosselfeesten zouden op treden, zijn allemaal al geboekt. Het kenmerk van de bestuurs- overeenkomst is dat het vrijblij vende ervan af is. Er is leergeld betaald met een eerdere overeenkomst over de j ontwikkeling van windenergie i uit 19 91 tussen het Rij k en de ze ven windrijke provincies, waar onder Zeeland. Daar is weinig van terechtgekomen. Niet eens de helft van het beoogde doel, 1000 megaWatt, is eind 2000 be reikt. Windmolens Zeela nd is één van de provincies die het meest in gebreke zijn ge- 1 bleken, al zijn er bijna overal j wel windmolens verrezen. Nog veel te weinig, want van de in 1991 afgesproken 250 mega Watt is slechts 50 mW gereali seerd. Blijkbaar is op landelijk niveau doorgedrongen dat die eerdere doelstelling voor Zeeland te hoog gegrepen is, want in de nieuwe bestuursovereenkomst staat Zeeland 'slechts' voor 205 i mW op de rol in 2010. De doelstelling voor Zeeland kan omlaag, omdat deze keer al le provincies meedoen, dus niet alleen de windrijke. Met 205 I mW houdt Zeeland nog wel een grote taakstelling. Alleen Flevoland moet meer windvermogen wegzetten; 220 mW. Noord- en Zuid-Holland zitten ook op 205 mW. Drenthe staat voor niet meer dan 15 mW op de rol, Limburg en Overijssel voor 30 mW. Groene stroom Windenergie moet de komende jaren echt van de grond komen, 1 vindt de rijksoverheid, om te kunnen voldoen aan de behoefte aan groene stroom. Om het doel deze keer wel te bereiken, zijn ook de gemeenten erbij betrok ken. Provincies hebben toegezegd 'borg te staan' voor planologi- sche regelingen om ruimte te scheppen voor windmolens. Zij zullen zich actief inzetten. Van tijd tot tijd wordt verder nage gaan hoe het met het windver mogen gaat, om in 2010 weer niet tot de ontdekking te komen dat er eigenlijk weinig van de vrome beloftes is waargemaakt. 1 Restaurant Bleij in Vlissingen was er net op tijd bij. De zaak bestelde twee weken geleden al hangcultuurmosselen. foto Lex de Meester door Rinus Antonisse CADZAND - De plannen van staatssecretaris Faber om gebruik van (chemische) be strijdingsmiddelen in land- en tuinbouw vérgaand terug te dringen, vallen bij de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie in slechte aarde. De standsorga nisatie is het ermee eens de inzet van gewasbeschermings middelen te beperken, maar betreurt de wijze waarop de be windsvrouw dat wil doordruk ken. Volgens voorzitter Hans Meijer van de ZLTO Zeeland miskent de staatssecretaris de inspan ningen die de boeren zich zelf al getroosten om tot een goede re gistratie en meting van bestrij dingsmiddelen en mest te ko men. Zo zijn er in Zeeland al ongeveer 150 akkerbouwers be zig met de zogenaamde certifi cering. In 2005 moet 95 procent van de bedrijven gecertificeerd zijn. Meijer vindt dat Faber het ten onrechte doet voorkomen alsof de boeren maar raak spuiten. „Dat is onzin. Gewasbescher mingsmiddelen zijn al aan strenge regels gebonden. Een boer spuit niet graag. Het is een buitengewoon dure hobby. Wij streven naar een combinatie van mechanische en chemische middelen." De heffing die de staatssecreta ris al vanaf 2003 wil invoeren voor gebruik van chemische middelen, noemt de ZLTO- voorman een ordinaire belas tingverhoging. Een boer zal zo weinig mogelijk chemische middelen toepassen, verzekert Meijer. Het gebruik is niet helemaal te voorkomen. Als we niet terugwillen naar de tijden van voor de oorlog, dan kunnen we niet zonder chemie. Wel anders, wel minder.Hij be klemtoont dat toch niemand toe wil naar een lagere kwaliteit van de producten, voedsel schaarste, minder voedselvei ligheid en meer honger in de Derde Wereld. „We moeten niet vergeten dat de gewasbescher ming ons voedselzekerheid en veiligheid heeft gebracht." Transparant Meijer is op zich voorstander van certificering: het nauwkeu rig registreren van de productie van een gewas. Maar niet als een wettelijke verplichting. „Certi ficering is een marktgebeuren, Het gaat om het doorzichtig ma ken van de teelt. Je laat zien hoe een aardappel wordt geteelt. De teelt en bewaring worden helemaal transparant. Teelt- voorwaarden, hygiëne, arbeids omstandigheden - alles. Het geeft de ondernemer de kans zich op de markt te onderschei den. Als iedereen verplicht ge certificeerd is, verdwijnt deplus in de markt. Door er een een heidsworst van te maken weet ik niet of het er beter van wordt." Nieuwe middelen De Zeeuwse ZLTO-voorzitter ziet als een enorme probleem de toelating van nieuwe middelen. Dat proces verloopt uiterst moeizaam en dat betreurt hij. „Hoe kunnen we milieuwinst maken door slimmere middelen. De boer is niet gehecht aan de oude middelen uit 1960. De doodshoofdmiddelen zijn ook voor hemzelf niet vriendelijk. De staatssecrtaris heeft wat dat betreft ouderwetse ideeën in haar hoofd. We zijn al veel ver der." Het beleid dat Faber voorstaat is een nee, tenzij-beleid, stelt Meijer. „Dat noemt ze geïntegreerde landbouw. Ga schoffelen, zegt ze. Daar hebben we niet zoveel moeite mee, dat doen we al te gen onkruid. Natuurlijke be strijding doen we ook al, met name tegen insecten. Maar wat doen we met de schimmels? Daar is chemie voor nodig. In bepaalde teelten kun je gewoon niet zonder middelen. Als de heffing daarop te hoog wordt, zullen bepaalde teelten niet meer aangevangen worden." Concurrentie De concurentiepositie van de Nederlandse boeren ten opzich te van de collega's in de Europe se Unie mag niet uit het oog worden verloren, betoogt Meij er. Een gemeenschappelijke markt betekent ook dezelfde productievoorwaarden. Daar is geen sprake van als Nederland op het gebied van gewasbe scherming graag koploper wil zijn, meent de ZLTO-er. De har monisatie van het middelenbe leid in de EU is bepaald nog niet bereikt. Meijer vraagt zich af of de overheid de marktvrijheid eenzijdig mag beperken en hef fingen kan opleggen die de marktpositie benadelen. door Ernst Jan Rozendaal HULST - De provincies Oost en West-Vlaanderen en Zeeland hebben voorkomen dat het mu ziektheaterstuk Decap, dat in september vier keer wordt op gevoerd in een spiegeltent in Hulst, in het water valt. Onlangs bleek een Europese grote subsi die waarop was gerekend niet door te gaan. Dinsdag besloot het dagelijks provinciebestuur het Zeeland Nazomer Festival, de producent van Decap, met 65.000 gulden bij te springen op voorwaarde dat ook de Vlaamse provincies in de buidel tasten. Decap is één van de vier grote ei gen producties van het Zeeland Nazomer Festival en op 6 sep tember tevens de opening van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het stuk is geba seerd op het uitgaansleven rondom het aloude dansorgel van de familie Decap uit Heren tals. Als voorloper van de juke box was dit een populair instru ment op dansavonden in Vlaanderen en Zeeuws-Vlaan deren. Nu Decap een computer gestuurde versie van het oude orgel heeft ontwikkeld, heeft de Gentse componist Johan De Smet speciaal daarvoor een compositie geschreven. Regis seur Wim de Wulf maakte er een theaterstuk bij. Dat geheel wordt van 6 tot en met 9 september opgevoerd in een spiegeltent in Hulst. Onge veer de helft van de productie kosten was gedekt door een sub sidie in het kader van Europese samenwerkingsprogramma In- terreg III. Vorige week bleek die subsidie onverwacht niet te worden toegekend, omdat die bestemd zou zijn voor structu rele projecten en niet een thea tervoorstelling waar niets tast baars van overblijft. „Het geld was niet keihard toegezegd", er kent zakelijk directeur Ruud van Meijel van het Zeeland Na zomer Festival. Risico „Maar er waren duidelijke ge sprekken gevoerd met het secre tariaat van Interreg waarbij na tuurlijk de vraag aan de orde was geweest hoe groot het risico was dat de subsidie niet door zou gaan. Nihil, was de inschat ting, te meer omdat alle advies commissies unaniem positief hadden geoordeeld over het project. Krijgen we in één keer toch bericht dat de subsidie is afgewezen." Van Meijel is blij met de extra subsidie van de Zeeuwse en Vlaamse provincies. Zonder dat geld had het stuk, waarvoor de voorbereidingen al ver zijn ge vorderd, moeten worden afge last. door Jeroen de Valk ZONNEMAIRE - De nieuwe jazzdiva van Nederland en de koningin van de Antilliaanse jazz is een Groningse docto- randa in de bedrijfskunde: Iza- Iine Calister. Ze koos pas enke le jaren terug voor de muziek, maar maakte snel furore. On danks 'een enorme technische achterstand'. Zondag treedt ze, samen met de eveneens Groningse groep Jamesz op tij dens het festival Zonnemaire Buitengewoon. Even voorstellen: Izaline Ca lister. Afgestudeerd bedrijfs kundige, 31 jaar en gezegend met de stem van een verleide lijk engeltje. Ze is de nieuwe jazzdiva van Nederland en een aanzienlijk deel van de rest van de wereld. Hoewel ze al sinds haar acht tiende in Groningen woont, is ze diepgaand beïnvloed door de muziek van haar geboorte- eiland Curagao. De presentatie van haar cd-de- buut Sono Di Un Muhé, eind vorig jaar in het Amsterdamse Bimhuis, ging gepaard met ex tatische taferelen. Volslagen onbekenden vielen elkaar in de armen en voor het eerst sinds jaren werd er gedanst in deze toch wat elitaire cultuurtem pel. De cd zelf stond geruime tijd nummer één in de Antilli aanse top-40. Na eerder dit jaar Nederland te hebben vei*tegenwoordigd in het Zuid-Afrikaanse filiaal van het North Sea Jazz Festi val, geeft ze vrijdagavond ook acte de présence tijdens het originele festival in Den Haag. Start Izaline Calister - spreek uit 'Ie- zalien Kalïester - treedt langer op dan ze zich kan herinneren (als klein meisje zong ze al in het populaire kinderkoor Per- litas), maar besloot pas in 1993 het muzikantenvak in te gaan. „In dat jaar meldde ik mij aan, vanuit een impuls, voor het conservatorium. Ie dereen zei altijd, als ik met salsa-orkestjes optrad: 'Jij moet naar het conservato rium!' Maar ik dacht, zo'n opleiding is iets voor de Mariah Carey's en de Whitney Houstons van deze wereld. Dus ging ik bedrijfskunde stu deren, omdat ik niet zo goed wist wat ik anders moest doen." Cum laude Haar eindexamen-concert, in juli 1998, gaf de aanzet tot haar solocarrière. „Dat was een belangrijke dag voor mij. Mijn hele familie kwam ervoor over uit Curagao. Ik had een programma samen gesteld met allerlei bezettin gen en allerlei soorten muziek. Er was een Afrikaans koortje, een mainstream-groep, een rapper en de band van Eric Calmes: Gruppo Zamanakito- ki. Ik slaagde cum laude. De examencommissie vond het een afwisselend en origineel programma." Met Gruppo Zamanakitoki had Izaline destijds al een paar keer opgetreden. Calmes cum suis brachten een Antilliaans soort jazz ten gehore, waar de zangeres ook wel wat in zag. „Ik dacht: 'Dat is wat ik wil'. Rijke jazzharmonieën, mooie arrangementen, al die dingen die ik op het conservatorium heb geleerd, maar wel met An tilliaanse ritmes. In Curagao heb je een interessante muziek cultuur. Er zijn Afrikaanse invloeden die de slaven meenamen, de Europese walsen, mazurka's en polka's van de slaveneigenaren Izaline Calister: „Ik wil muziek zingen die héél dichtbij staat." en de Caribische muziek uit de omliggende landen." Het geijkte jazzrepertoire schoof Calister na haar eind examen definitief terzijde. „Dat is Amerikaanse muziek, niet de mijne. Iemand als Ella Fitzgerald kan ik toch niet ver beteren. Ik wil muziek zingen die héél dichtbij staat. Daarom foto Stijntje de Olde zing ik ook mijn eigen teksten op mijn cd. Een van mijn songs heet 'Ora Friw Kuminsa', of wel: 'Als de Kou Begint'. Het gaat over de heimwee die ik voel naar Curagao, als het win ter wordt in Nederland. En over de zo verschillende men taliteiten. In Nederland zijn de mensen afstandelijker. In Cu ragao heb je erg hechte fami lies; je kan altijd onaangekon digd op bezoek komen en je mag overal mee-eten." Papiaments Alle songs zijn geschreven in het Papiaments, een Antilli aanse taal die net zo'n kosmo politisch karakter heeft als de muziek aldaar. „Het is van oor sprong Afrikaans-Portugees met woorden uit het Spaans, Nederlands, Frans en Engels. Ik vind het een elegante, pretti ge taal om te zingen. Het Ne derlandse publiek verstaat het niet, maar dat maakt niet zo veel uit. De sfeer van een liedje komt altijd wel over; kijk maar naar de successen van Afri kaanse en Latijns-Amerikaan se muziek." Ze heeft een zware tijd achter de rug; als haar eigen impresa rio en bandleidster, maar voor al als zangstudent. „Aanvan kelijk deugde er weinig van mijn stem. Ik was wel muzi kaal, maar had mij allemaal verkeerde technieken aange leerd. Ik zong te hard en te veel vanuit mijn keel. Ik kon hele maal niet hoog komen en was na iedere avond hees. Ik moest zelfs een extra zangpedagoog in de hand nemen om die tech nische achterstand in te lopen. Nu zie ik dat het allemaal niet voor niets is geweest. Ik heb een klein, kwetsbaar stemme tje, maar ik kan alles zingen wat ik in gedachten heb." Concert. Izaline Calister en Ja mesz, zondagmiddag vanaf 13 uur op het boerderijfestival Zonnemai re Buitengewoon. pagina 9: volledige programma van Zonnemaire Buitengewoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 32