PZC Weg naar onheilsplek zit bomvol Rehabilitatie voor Koewacht 0^ 13 Waterschap maakt zestig-km-zone van middengebied Groenste dorp krijgt 25 mille Drukte hindert hulpdiensten Stuntvlieger verwondt man Bewusteloze vrouw gevonden Automobilist vrijgesproken van veroorzaken dodelijk ongeluk Vogelbescherming wil kunnen procederen om natuurcompensatie Jongeren uit hele wereld naar Zeeland zeeuwse almanak Binnensmonds waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 11 juli 2001 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Weinig en smalle ontsluitingswegen in recreatie gebieden, zoals in de Schouwse Westhoek, bemoeilijken in het hoogseizoen het werk van brandweer en ambulancedien sten. Dat zegt de Schouwse brandweercommandant F. Pij- nenborgh. Vooral bij grote cala miteiten, waarbij grote groepen mensen zich 'spontaan evacue ren', voorzien de hulpverleners problemen om de plek des on- heils te bereiken. Het gaat om wegen als de Hoge Zoom en de Hogeboomlaan in Renesse: smalle wegen waar langs verschillende grote cam pings zijn gevestigd en in het seizoen duizenden toeristen verblijven. Het is er 's zomers al snel druk, waardoor brand weerauto's en ambulances op hindernissen stuiten. Ook op de doorgaande routes doen zich problemen voor. „Het kan nu druk zijn op de wegen en daar hebben wij wel eens last van. Maar we bereiken wel altijd de plaats van bestemming", stelt J. Verschuren, kwaliteitscoördi nator bij ambulancedienst Bo ven de Westerschelde. Knelpunten Deze knelpunten zijn in de hele provincie te vinden, de Zeeland- brug en de brug bij Kats bij voorbeeld. Brandweercom mandant Pijnenborgh, die zich zorgen maakt over de smalle en volle wegen in met name de Kop van Schouwen, zegt dat de situ atie in Domburg of bij de Braak man in Zeeuws-Vlaanderen niet veel anders is. Deze recreatiegebieden ken merken zich door het geringe aantal ontsluitingswegen. De combinatie van volle wegen, de vele campinggasten en de be perkte slagkracht van de brand weer, wordt volgens Pijnen borgh de kans groter dat branden overslaan. Simpelweg omdat de brand moeilijker te bereiken is. Daarnaast voorziet hij problemen als zich echt grote calamiteiten voordoen. „Stel de taferelen voor op bijvoorbeeld de Hoge Zoom. Bij een spontane evacuatie van honderden cam pinggasten slibben de wegen helemaal dicht", aldus Pijnen borgh. Omdat brandweer, am bulance en politie ook altijd met de zogeheten ramptoeristen te maken hebben, die juist naar de plaats des onheils toe willen, vreest hij dat er in een dergelijk geval haast geen doorkomen meer aan is. Oplossing Een panklare oplossing is er niet. Omdat het probleem sterk af hankelij k is van het seizoen en automobilisten nu veelal de berm opzoeken om de hulpdien sten vrij baan te geven, is het aanleggen van vierbaanswegen geen juiste oplossing. Zowel brandweer, als ambulance dienst en politie veitrouwen op samenwerking. „Als het druk ker is, hebben we daar gewoon last van. Als de nood echt aan de man komt, is het onze taak als politie ervoor te zorgen dat al leen de andere hulpdiensten er door kunnen. Door wegen af te zetten, bijvoorbeeld", verklaart politie-voorlichter J. den Beste. Niettemin vindt brandweer commandant Pijnenborgh dat de situatie wel de nodige aan dacht verdient: „Het zijn nu theoretische scenario's, maar je mag ze niet bagatelliseren." Dreischor maakt zich op voor deelname aan de Europese Entente Florale PieterHonhoff door Margreet van den Broek DREISCHOR - De provincie wil 25.000 gulden subsidie beschikbaar stellen voor de deelname van Dreischor aan de Enten te Florale 2001. Het project draagt vol gens Gedeputeerde Staten bij aan het streven om 'het andere gezicht van Zee land' onder de aandacht te brengen van de toerist. Dreischor is vorig jaar uitgeroepen tot het groenste dorp van Nederland. Daardoor krijgt het dorp dit jaar de mogelijkheid om deel te nemen aan de Europese groen- competitie, waaraan tien landen mee doen. De deelname aan de Entente Florale is een initiatief van enthousiaste dorpsbe woners, dat wordt ondersteund door de gemeente Schouwen-Duiveland. Die wil in overleg met het VVV, museum Goe- manszorg en Staatsbosbeheer de wed strijd aangrijpen om voor de langere termijn recreatieve voorzieningen te ont wikkelen. Gedacht kan worden aan cul tuur-historische routes in de omgeving van Dreischor en een open tuinen-project. Zo zal onder begeleiding van het Bureau Toerisme Zeeland een aanzet worden ge geven tot samenwerking met onder ande re de Zeeuws-Vlaamse Euregiotuinen en andere Zeeuwse projecten. Voor deze lange-termijnplannen heeft de gemeente een begroting van 155.500 gul den opgesteld, waarin de doorwerking van de Entente voor twee jaar is opgeno men. Aan de provincie is hiervoor een bij drage van 25.000 gulden gevraagd uit het Economisch Toeristisch Ontwikkelings fonds (ETO). De provincie is bereid deze subsidie toe te kennen, omdat de eigen identiteit van Dreischor niet alleen het dorp, maar ook de totale gemeente en de provincie pre senteert als een streek waar het goed re creëren, werken en wonen is. „Zeeland heeft veel meer te bieden dan zon, zee en strand alleen. Voor de spreiding van de toeristen zowel in tijd als plaats is het van belang dat potentiële toeristen wat meer oog krijgen voor de mogelijkheden in het achterland. Op tuinengebied heeft Zee land meer te bieden dan men op het eerste gezicht zou denken", schrijven GS in hun voorstel voor de toekenning van de subsi die. Promotie Belangrijke voorwaarde voor de subsidie is de gezamenlijke promotie en toeristi sche productontwikkeling. Voor de orga nisatie van de Europese groen wedstrijd dienen de vrijwilligers van de werkgroep in Dreischor het grootste gedeelte van het budget zelf te vergaren, onder meer via sponsoring. door Piet Kleemans KERKWERVE - Waterschap Zeeuwse Eilanden is druk bezig met het opstellen van een plan voor de inrichting van het mid dengebied van Schouwen-Dui veland als zestig-kilometerzo ne. De bewoners mogen op 12 september hun oordeel geven over de plannen tijdens een in loopochtend in dorpshuis 't Zuudende in Kerkwerve. Het waterschap heeft in haar beheersgebied - Noord- en Mid den Zeeland - 2200 kilometer aan polderwegen in eigendom en beheer. Op achthonderd daarvan wordt zestig kilometer per uur de snelheidslimiet. Op Schouwen-Duiveland gaat deze maximumsnelheid gelden in drie gebieden. Ten westen van Zierikzee is een aantal wegen al voorzien van borden die aange ven dat ter plaatse niet harder dan zestig kilometer per uur ge reden mag worden. Dit najaar worden dezelfde bor den geplaatst in het buitenge bied van Duiveland en wel op Rampertsedijk, Noorddijk, Zandweg, Velddamseweg, Plat te Capelledijk, Galgeweg, Krabbenhoekseweg, Stoofweg, Sluisweg, Kempensweg, Dil- lingsweg en Maatje Harings Jobs weg. Maatregelen om op die wegen de nieuwe maximum snelheid af te dwingen acht het waterschap nog niet nodig. Dat ligt anders voor wat betreft het middengebied van Schou wen, de polderwegen rond Zon- nemaire, Brouwershaven en El- lemeet. „Daar is, denken wij, meer nodig om de nieuwe limiet af te dwingen", zegt water schapswoordvoerster S. Minne- boo. Dat 'meer' kan bestaan uit drempels, verhoogde kruisings- vlakken of andere snelheids- remmende maatregelen. Bij de keuze van de wegen die het pre dikaat 'zestig-kilometerzone' krijgen, laat het waterschap zich leiden door de mate van verkeersonveiligheid. De wegen of kruispunten van wegen met enige regelmaat ongelukken ge beuren, worden als eerste aan gepakt. De Schouwse afdeling van verkeersveiligheidsorgani satie 3VO staat helemaal achter het inrichten van zestig-kilo meterzones, maar is tegen het alleen neerzetten van borden. Dat is volgens voorzitter M. Speelman volstrekt onvoldoen de. Ook al zegt de politie toe dat ze op de wegen gaat controleren. „Dat zullen ze zeker wel doen, maar de vraag is hoe vaak. Speelman beseft dat er veel geld mee gemoeid is, maar zou veel liever afdwingen van de snel heidslimiet zien. „Dat kan goed met mini-rotondes. Of bijvoor beeld zo'n grote hobbel op een kruispunt." In vergelijking met andere plattelandsgebieden heeft Schouwen-Duiveland een handicap. Na de watersnood ramp werd het eiland herverk'a- veld. Speelman: „Veel bochtige wegen zijn toen verdwenen. Je kreeg hier kaarsrechte polder wegen, die uitnodigen tot hard rijden." RENESSE - Op het strand bij Renesse is gistermiddag een 36-jarige man gewond geraakt toen hij een stuntvlieger tegen zijn hoofd kreeg. De traumahelicopter is nog ter plaatse geweest. De man is per ambulance afgevoerd met ver moedelijk een zware hersen schudding. RILLAND - Aan de Hoger- waarddwarsweg, nabij de Kreekraksluizen bij Rilland, is gistermorgen rond kwart over negen een bewusteloze vrouw aangetroffen. Een voorbijganger ontdekte de onderkoelde vrouw. De vrouw is per ambulance naar het zieken huis vervoerd. Ze verkeert niet meer in levensgevaar. De politie tast in het duister over de toe dracht van de situatie. ww door Inge Heuff ZIERIKZEE - Een onzorgvul dig uitgevoerd politieonder zoek naar de oorzaak van een ongeluk dat uiteindelijk een do delijke afloop had, zorgde gis termiddag tijdens de rechtszit ting van de kantonrechter in Zierikzee voor veel onduidelijk heden. Uiteindelijk concludeer de kantonrechter A. L. Melens dat de automobilist niet anders had kunnen rijden dan hij had gedaan, en besloot tot vrij spraak. Voor de kinderen van het slachtoffer een hard gelag. Officier van Justitie R. T. Jeu ken constateerde al snel dat de ze zitting alleen maar verliezers zou kennen, los van de uiteinde lijke uitspraak. Dat bleek ook toen Melens tot vrijspraak be sliste. Voor de gedaagde, een 41- jarige Oosterlander. waar schijnlijk een opluchting maar hij moet in het dorp verder leven met het beeld van het slachtof fer op zijn motorkap. Het ongeval gebeurde op een zo meravond in juli 2000. De Oos terlander wilde van de Hofweg in Oosterland rechts Groene Poort inslaan. In zijn eerste ver klaring stelde hij het slachtoffer met haar hondje gezien te heb ben en niet te weten hoe zijtoen hij ter hoogte van haar was, op zijn motorkap terechtkwam. Tijdens de zitting verklaarde de man echter dat hij haar pas voor het eerst zag op het moment dat zij op de motorkap rolde. Een getuige heeft wel gezien dat zij haar pantoffels uit had gedaan alsof er een steentje in zat en op haar kousenvoeten naar de rand van de wegliep. Onbekend is of het slachtoffer bij het aantrekken haar even wicht heeft verloren of mis schien door haar hondje naar voren is getrokkenFeit is dat zij op het moment dat de auto lang zaam langsreed op de motorkap terechtkwam, er aan de andere kant weer afrolde en midden op de weg bleef liggen. Hoewel volgens de hulpverle ners de verwondingen niet zo erg leken, overleed de vrouw la ter die nacht. Door die eerste aanname werd er door de politie geen technisch onderzoek ver richt of situatieschets gemaakt. Dat gebeurde pas na ovei'lijden toen de auto al verplaatst was. Een omissie die door alle partij en betreurd werd maar die niet meer op te lossen viel. De offi cier van justitie eiste 500 gulden boete en zes maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Rechter Melens sprak de man echter vrij. Aan de burgemeester van Ter- neuzen, R.C.E. Barbé Geachte heer Barbé Allereerst: Proficiat. Wie had dat kunnen denken? Nou ja, u en ik wellicht, maar verder zal er slechtseen enkeling geweest zijn die had durven voorspellen dat de bevolking van Koewacht zich in zo grote meerderheid zou uitspreken voor aansluiting bij uw mooie en ook nog aan diep vaarwater gelegen gemeente Terneuzen. Voor mij is er geen twijfel mogelijk; ze hebben daar gevoel voor charisma. Ze weten intuïtief dat een kopman met uitstraling de hele ploeg ver licht. We kunnen zonder over drijving of vleierij spreken over het Ron Barbé-effect. Uiteraard weet ik ook wel dat het niet zeker is dat u te gelege ner tijd wordt benoemd tot bur gervader van die grote, heringe deelde gemeente in de Kanaalzone, maar ik denk toch dat we geen van beiden voor zot versleten zullen worden als we onze kaarten daarop zetten. Uit uw nabije omgeving heb ik eens vol overtuiging horen melden: 'Ronnie weet vee'. Dat moet welhaast betekenen dat ook hooggeplaatsten in dit land op de hoogte zijn van uw buiten sporige kennis. Anders zouden ze wel lager geplaatst zijn, dunkt mij. Ik moet u bekennen, mijnheer Barbé, dat ik niet van meet af aan zo geestdriftig was over Koewacht. Wat dat betreft is er met mij iets vreemds aan de hand geweest. Het zit zó. Enkele tientallen jaren geleden kwam mij een bericht onder ogen over een man die, tijdens het carna val te Koewacht, in benevelde staat door een aantal kornuiten op een brandende kolenkachel was gezet. Tot het slachtoffer drong pas in het ziekenhuis een gevoel van oververhitting door. Er waren zelfs geen blaren meer om op te zitten. De rechter oor deelde later dat sprake was ge weest van ernstige mishande ling en gaf de gemankeerde Advertentie BOERDERIJFESTIVAL ZONNEMAIRE BUITENGEWOON ZATERDAGAVOND 14 JULI ZONDAGMIDDAG 15 JULI INFO/FESTIVALTERREIN: SCHAPENWEG 1 ZONNEMAIRE TEL. 0111-401203 WWW.ZONNEMAIRE.COM Een koe die op de post wacht. vrienden van die bezeerde man een flinke douw. Dat bericht kwam me altijd weer in gedachten als ik in de buurt van of een enkele keer in Koewacht was. Zelfs bij grote dorst weerstond ik de aanvech ting hier eens een trappist te nuttigen en drukte ik het gaspe daal wat dieper in. Altijd speel de iets door mijn hoofd van 'als je hier in een café sneuvelt, zet ten ze je met je kont op de ka chel'. Raar hè, zo'n vastgeroest idee. Maar het was niet anders. Toen ik, van vakantie terugge keerd, in een al weer wat geda teerde krant las over het refe rendum te Koewacht, besloot ik mijn vooroordeel te toetsen. Ik weet uit ervaring hoe beroerd het kan zijn van een fout etiket te worden voorzien omdat je uit een bepaalde plaats komt. Een paar weken geleden nog, in Zuid-Frankrijk, werd ik op een camping uitgelachen door een man uit Geleen; of all places. Die vernam dat ik uit Middel burg kom en hij begon direct meewarig te doen, „Dat 'kopen bij de Spar, is sparen bij de koop' gaat bij jullie niet meer op hè", zei hij op een meewarig toontje. Nou hou ik al helemaal niet van L.S. naamgrappen, maar die vent deed ook nog of ik debet ben aan het bestuurlijk falen in de Zeeuwse hoofdstad. U begrijpt dus dat ik kan mee voelen met de inwoners van Koewacht. Die horen niet om een kleinigheidje uit het verle den massaal gebrandmerkt te worden. Ik ben dus naar het grensplaatsje gegaan en kan u vandaar via dit schrijven mel den, dat er niks mis is. Ik werd, voor ik afreisde, door een man uit Zeeuws-Vlaanderen ge waarschuwd dat er weinig te beleven zou zijn, maar dat is toch niet waar. Nou ja, het res taurant 't Hoekske. Verse mos selen Paling, geopend; vrij-, zat- zondag was gesloten, maar dat stond ook duidelijk op de pui. Minder duidelijk is trou wens een opschrift aan de over kant van 't Hoekske. Op de zij gevel van W. L. de Maayer, staat 'vindt u alles op gebied'. En ver der niks. Dat lijkt me een myste rie waar u, als het zover komt, iets van uw krachten aan kunt wijden, mijnheer Barbé. En als u toch bezig bent, wellicht kunt u de bakker eens vragen waar om hij eerst klanten lokt met een bord Winkel Open om ze daarna te laten stuiten op een bord met de mededeling dat de zaak we gens vacantie gesloten is. Dat vergt wat grensoverschrijdend overleg, want de bakker zit, als ik het goed gezien hebnet in het Belgische Stekene. Voor u geen probleem, zou ik denken. Enigmatisch, ja dat is Koe wacht wel een beetje. Maar lom merrijk is het Kerkplein en over het algemeen maken de mensen foto Peter Nicolai een welvarende, nette en voor komende indruk. Mij is intussen al driemaal gevraagd wat ik hier zoek en daaruit spreekt naar mijn gevoel een gastvrije instel- ling. Maar waar het me vooral om gaat is dat gebruikers van alco holische dranken blijkbaar niets meer te duchten hebben. Bij café Benelux, door de Belgi sche diens t voor de serveerkunst van het bier voorzien van het predikaat Gediplomeerd Uitba ter, streken zo'n dertig Belgi sche fietsers neer, geëscorteerd door vier in de kleuren van hun nationale vlag gestoken wegka piteins, die bij nadering van in gewikkelde verkeerssituaties op fluiten bliezen. Het gezel schap liet zich onbekommerd schenken, van 't vat en van 't schap, en iedere dreiging van plaatsing op een hete kachel bleef uit. Nee, burgemeester Barbé, Koewacht heeft zich wat mij betreft volledig gerehabili teerd Nogmaals, mijn geluk- Met beste groet en verschuldig de hoogachting, door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vogelbescher ming Nederland vindt het van de zotte. Van veel kanten wordt aangegeven dat de natuurcom pensatie voor de Westerschelde- verdieping onvoldoende is, maar een Nederlandse rechter neemt bezwaren daartegen niet in behandeling. Gisteren eiste Vogelbescherming voor de Raad van State toch te mogen proce deren. „Dit is onze laatste kans", stelde advocate A. J. Durville na af loop van de zitting. „De arron dissementsrechtbank in Utrecht heeft onze bezwaren al afgewezen, omdat er geen spra ke zou zijn van een formeel be sluit over natuurcompensatie. Er ligt alleen een brief van de staatssecretaris aan de Tweede Kamer. Naar ons idee heeft die brief de status van een besluit." De advocaat van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, A. J. Boorsma, keek daar heel anders tegenaan. De brief aan de Ka mer is geen besluit, maar vormt 'slechts' de aanzet voor natuur- compenserende maatregelen langs de Westerschelde. Tegen de afzonderlijke maatregelen kan later nog bezwaar worden gemaakt. Maar daar gaat het Vogelbe scherming niet om. De natuur organisatie vindt het totale pakket natuurcompenserende maatregelen onvoldoende en wil dat juridisch kunnen aan vechten op basis van de Europe se regelgeving en het Neder landse Structuurschema Groe ne Ruimte. De maatregelen voor de natuur worden nodig gevonden, van wege het verlies aan schorren, slikken en ondiep water, door verdieping van de Westerschel de. Vogelbescherming staat in haar kritiek niet alleen. De Algemene Rekenkamer kwam begin vorig jaar in een rapport over de ver dieping tot dezelfde conclusies. TERNEUZEN - Negenentwin tigjongeren uit alle werelddelen brengen op gezamenlijk initia tief van de Lionsclubs uit Schouwen-Duiveland, Walche ren, De Bevelanden en Zeeuws- Vlaanderen vanaf zaterdag 14 juli een bezoek aan deze regio's. De jongeren, in de leeftijd van 17 tot en met 21 jaar, komen on der meer uit Scandinavië, Alge rije, Oekraïne, Frankrijk, IJs land, Turkije en Amerika. Op maandag 16 juli wordt een be zoek gebracht aan Zeeuws- Vlaanderen, op woensdag 18 ju li aan de Bevelanden, op vrijdag 20 juli aan Walcheren en op maandag 23 juli komt de groep naar Schouwen-Duiveland. Hier wordt onder meer het Top- shuis op Neeltje Jans bezocht, een rondvaart over de Ooster- schelde en een strandwandeling gemaakt. Het doel van het project is jonge mensen in zinvol contact te brengen met mensen uit andere landen. Die Goese taxi-chauffeur was als altijd even vriende lijk. Ook voor de hoogbejaar de dame die inclusief rollator naar Yerselce vervoerd moest worden. Gedienstig hielp hij haar met instappen om ver volgens haar hulpmiddelen in de kofferbak te kunnen leg gen. Eenmaal op weg begon ze te praten. Maar - en daar zal de hoge leeftijd debet aan zijn geweest - veel kwam er niet uit haar mond. Meer dan een binnensmonds gemurmel kon de chauffeur er niet van maken. Omdat hij niet vies is van een gezellig praatje tijdens zijn werk spoorde hij zijn passa gier dan ook aan: „Praat eens wat harder, ik kan er niets van verstaan." Waarop de vrouw met prie mende ogen in zijn richting keek en antwoordde: „Ik had het ook helemaal niet tegen jou."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31