N-Beveland vijf procent duurder PZC Tien jaar Bergse Plaat op panelen 't Beest wil jong publiek trekken met speciale programmering Scheepsafvalbedrijf krijgt dwangsom voor overtredingen Drie kunstenaars leveren ontwerp voor rotonde Goes Oud-V ossemeersedij k dicht voor verkeer Belastingtarieven stijgen minder snel dan verwacht Boete voor keren op snelweg Boete voor van school houden zoon Natuurbeheerder wil polder kopen Nieuw fietspad door de Manteling Milieurapport nodig voor haven Vlissingse garagehouder bedreigd Tentoonstelling fuchsia's tijdens Open Tuinweek b 15 woensdag 11 juli 2001 doorlngrid Huibers WISSENKERKE - Noord-Be- velandse burgers krijgen vol gend jaar te maken met een belastingverhoging van gemid deld vijf procent. Dit in tegen stelling tot de vorig jaar al aan gekondigde tarievenstijging van tien procent voor 2002. Door uitstel van bepaalde in vesteringen kon uiteindelijk ook met een halvering van die aangekondigde belastingver hoging worden volstaan. Het gevolg is wel dat burge meester en wethouders nu met een begroting komen waar vol gens eigen zeggen 'weinig rek' in zit. Zo is bijvoorbeeld besloten de vernachte rente op de opge bouwde reserves, volgend jaar ruim zeven ton, niet aan die re serves toe te voegen, maar aan het investeringsbudget. Mocht het volgend jaar nodig zijn een ZIERIKZEE - Een afslag mis sen en dan proberen te keren op een autosnelweg; dat is abso luut onverantwoord. Daar wa ren officier van Justitie R. Jeu ken en de kantonrechter A. Melens het gisteren in de recht bank in Zierikzee over eens. Een botsing was het gevolg. De 45-jarige man uit Ulvenhout wilde, nadat hij een afslag had gemist, vanaf de pechstrook de weg opdraaien maar had een tweede auto op rij niet gezien. De gevolgen bleven beperkt tot een whiplash bij een van de in zittenden. Omdat de bestuurder niet volle dig verzekerd was en de gewon de vrouw, die lang arbeidsonge schikt blijft, bij hem in dienst is, heeft hij zelf inmiddels flink wat financiële schade opgelo pen. Dat werd door rechter Me lens meegenomen in de uit spraak: 350 gulden boete en zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid waarvan drie maanden voorwaardelijk. De man wilde nog nadenken over een eventueel hoger beroep. beroep op de reserves te doen, dan heeft dat direct consequen ties voor dat budget. Mocht de raad daar na de zo mervakantie niet mee instem men, dan zijn er volgens B en W twee alternatieven: een extra verhoging van de belastingen of verdere bezuinigingen. Voorlopig houden de bestuur ders het op de voorgestelde ver hoging van de honden-, toeris ten-, watertoeristen-, forensen- onroerende-zaak-,precariobe- lasting en leges met vijf procent. De afvalstoffenheffing stijgt met iets minder dan twee pro cent, de havengelden voor de landbouwhaven in Kamperland en de liggelden voor plezier vaartuigen met drie procent. De lijkbezorgingsrechten, tenslot te, worden met 7,5 procent ver hoogd. De tarievenstijging le vert de gemeente in totaal ruim negen ton op. Op de investeringsplanning voor volgend jaar staat voor ruim 2,6 miljoen aan geraamde uitgaven voor nieuw en lopend beleid. Om daarmee rond te ko men, zijn een aantal voorgeno men investeringen uitgesteld. Zo wordt de uitvoering van het landschapsbeleidsplan uitge smeerd over een langere perio de. Datzelfde lot is bijvoorbeeld ook de maatregelen voortko mend uit het Gemeentelijk Rio lering Plan beschoren. Legionella De financiële gevolgen van een aantal andere maatregelen zijn nog niet meegenomen in de ge presenteerde begroting. Dat geldt bijvoorbeeld voor allerlei technische aanpassingen die voortvloeien uit een dit voorjaar uitgevoerd onderzoek naar le- gionellapreventie. Ook met de op handen zijnde re organisatie van de binnendienst is vooralsnog geen rekening ge houden. Komend najaar zal een begin worden gemaakt met het opstellen van functieprofielen, waaraan medewerkers in de af gelopen jaar nieuw opgezette ambtelijke organisatie moeten voldoen. Hogere lasten als ge volg van eventueel daaruit voortvloeiende wijzigingen in de personeelsbezetting, zullen moeten worden gedekt uit de pot voor onvoorziene uitgaven. 111 m i 1111 As i s s J181 Deze woonwijk in Bergen op Zoom wordt al tien jaar geteisterd door jaarlijks terugkerende muggenplagen. foto Willem Mieras door Esme Soesman BERGEN OP ZOOM - Op een paar panelen is tien jaar ge schiedenis opgeprikt. Foto's, tekeningen en andere illustra ties verhalen van het leven in woonwijk Bergse Plaat in Ber gen op Zoom. Een wijk bekend om haar variatie in bouw en bewoners. En om haar mug gen, waarover jaarlijks veel is te doen. De Bergse Plaat en de bijbeho rende wijkcommissie bestaan nu tien jaar. Een decennium waarin ontwikkeling het sleu telwoord vormt. Nog altijd groeit het westelijk deel van de wijk. Uiteindelijk zal de Berg se Plaat drieduizend huizen en negenduizend inwoners tel len. „En daarmee de grootste wijk van Bergen op Zoom zijn", stelt vicevoorzitter B. Daeter van de wijkcommissie vast. Een kleine tentoonstelling in het gemeentehuis geeft een kijkje in het leven in dit voor malig slikken- en schorrenge- bied. Een eerder door de wijkcom missie georganiseerd symposi um naar aanleiding van het tienjarig bestaan werd benut om de boel eens goed te evalue ren. Stamp je zo'n gloednieu we wijk uit de grond, zet clan eerst sociaal-culturele voor zieningen op luidde de belang rijkste conclusie van de dis cussie. De huidige woonwijk ontbeert nog altijd een wijkge- bouw. „Terwijl dat zo belang rijk is voor de onderlinge con tacten", aldus Daeter. Tevreden Zelf is Daeter (ook voorzitter van de werkgroep leefbaar heid van de wijkcommissie) zeer tevreden over het leven op de Bergse Plaat. De diversiteit in woningen en het gemêleerde publiek spreken hem aan. „Al leen al die diversiteit schept eenheid." Maar er wordt aan die eenheid ook keihard ge werkt, stelt hij. Bijvoorbeeld door het initiatief om jonge muzikanten voor oudere in woners te laten optreden. Ook in de muggenproblema- tiek vonden de inwoners el kaar. Een speciaal opgerichte werkgroep zoekt naar een op lossing voor deze jaarlijks te rugkerende plaag. De muggen komen vanuit het omringende water. Hoewel het tot nu toe deze zomer nog wel mee lij kt te vallen met de muggenhinder, zegt Daeter. Sinds anderhalve week vertoeft hij op een va kantieadres, maar daarvoor heeft <hij slechts twee dagen last van muggen ondervonden Ondanks het warme weer. „We staan voor een raadsel", con stateert hij dan ook. „Maar het is onzin te denken dat het pro bleem er niet meer is." De ge meente Bergen op Zoom gaat, na aandringen van de werk groep, nu te rade bij specialis ten. ZIERIKZEE - Een kind tot twee keer toe van school houden voor een (korte) vakantie kostte de vader uit Zierikzee 250 gulden en een voorwaardelijke boete van eenzelfde bedrag. De vader krijgt al een aantal jaren van het schoolhoofd toe stemming om zijn zoon mee te nemen voor een vakantie bui ten de vastgestelde schoolvakanties. Zijn werk brengt met zich mee dat hij nooit tijdens schoolvakanties weg kan. Tot begin vorig jaar was dit nooit een probleem en de man had dan ook twee wintersportvakanties geboekt. Het nieuwe schoolhoofd meldde hem dat hij toestemming moest vragen aan de gemeente. Die wees beide aanvragen af, maar liet wel blijken dat er niet direct actie zou worden on- dernomen. De man heeft zijn zoon beide keren toch meegeno men. De rechter had enigszins begrip voor het feit dat de va der altijd toestemming had gekregen, maar vond toch dat hij na de eerste afwijzing van de gemeente zijn zoon geen tweede keer had moeten meenemen. MIDDELBURG - De stichting Het Zeeuws Landschap (HZL) wil in de internationale Willem-Leopoldpolder bij Retran- chement ruim 8,2 hectare grond aankopen. De kosten komen op ruim 626.000 gulden. Bedoeling is inhet gebied natuuront wikkeling tot stand te brengen. Het dagelijks provinciebe stuur zal hiervan de helft betalen. HZL klopt voor de andere helft aan bij de Dienst Landelijk Gebied (DLG). In de Sophiapolder onder Oostburg wil de stichting ruim 4,2 hectare grond kopen, die al is aangewezen als natuurgebied. Hiervoor is ruim 228.000 gulden nodig en net als voor de Wil lem-Leopoldpolder vraagt HZL aan provincie en DLG daar voor een bijdrage. VROUWENPOLDER - Er komt een nieuw fietspad van de Veerse Gatdam tot aan de Noorddijk bij Vrouwenpolder. Het pad, dat gaat lopen door natuurgebied De Manteling, is vol gens de provincie nodig omdat er geen goede fietsverbinding is langs het Veerse Meer. Ook is de route veiliger dan het be staande fietspad dat de N57 kruist. Het nieuwe fietspad gaat door de bestaande voetgangerstunnel onder deze provinciale weg door. Daarna voert de weg langs de oude binnendijk om aan te sluiten op de Noorddijk. Naar verwachting kunnen de eerste fietsers eind dit jaar gebruik maken van de route. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen moet een milieu-ef- fect-rapportage (mer) maken om de uitbreiding van de Nieuwlandhaven mogelijk te maken. Gedeputeerde Staten besloten dinsdag een deel van het bestemmingsplan Vlissin- gen-oost niet goed te keuren. Volgens richtlijnen van het Hof van Justitie uit Luxemburg is een mer noodzakelijk. In de Nieuwlandhaven moeten schepen kunnen afmeren met een laadvermogen van 1350 ton of meer. Volgens een woordvoer ster van de provincie heeft de procedure nauwelijks vertra gende gevolgen. Het havenschap is al bezig met het opzetten van een milieurapport voor de nieuwe haven. De gemeente Vlissingen kan gebruik maken van die gegevens. VLISSINGEN - Een eigenaar van een garagebedrijf in Vlis singen is maandagavond bedreigd met brandstichting. Een 41-jarige man uit Etten-Leur dreigde de garage in brand te steken. De man is aangehouden en zit nog steeds vast. De poli tie weigert informatie over de zaak te verstrekken. door Esme Soesman 's-HEERENHOEK - Voor elke dag dat het seheeps- en indu- striereinigingsbedrijf Martens uit 's-Heerenhoek zijn milieu vergunning overtreedt, legt de provincie een dwangsom op van duizend gulden. Deze maatre gel, die tot maximaal drie ton kan oplopen, gaat 1 augustus in. Politiecontrole op 25 en 27 juni en controle door provinciale mi lieumedewerkers op 4 juli heb ben uitgewezen dat Martens zich op de locatie Stoofweg niet houdt aan de geldende vergun ningsvoorschriften. Aan de Stoofweg worden onder meer vaten gereinigd en wordt be drijfsafval gesorteerd. Ook op slag van afvalstoffen vindt op deze locatie ongeoorloofd plaats. Aan de Stoofweg is het hoofdkantoor van Martens ge vestigd. Daarnaast is er ruimte voor stalling en wordt er onder houd gepleegd. Sinds septem ber vorig jaar heeft het reini- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gingsbedrijf een bewerk- en be- waarvergunning voorde inrich ting aan de Spanjeweg. Hier heeft het bedrijf een haven ont vangst installatie (hoi) ge bouwd. Daar moeten bewerk en opslagactiviteiten een plaatsje krijgen, bevestigt alge meen bedrijfsleider W. Hooge- steger desgevraagd. Dat dat tot op heden nog niet is gebeurd, heeft - zegt hij - te maken met een paar bouwkundige voorzie ningen die nog bij deze inrich ting moeten worden getroffen. Volgens Hoogesteger heeft de provincie f ormeel gelijk, maar is uitvoering geven aan regels meestal wat makkelijker dan het in de praktijk uitvoeren er van. „En we zijn zeker niet mi lieuonvriendelijk bezig. We zor gen dat het afval op de goede plaats terecht komt", stelt hij, Om Martens de gelegenheid te geven bezwaar aan te tekenen tegen de opgelegde maatregel, treedt de dwangsom pas op 1 au gustus in werking. Het reini- gingsbedrijf wil het zover niet laten komen. De bedoeling is, aldus Hoogesteger om voor die tijd aan de vergunningseisen te voldoen. In 1999 (in juni) is eer der al overtreding van de mi- lieuvei'gunnmg bij de 's-Hee- renhoekse firma geconstateerd. Er vonden schoonmaakactivi- teiten plaats op de locatie Stoofweg die niet waren toege staan. Bovendien werden scheepsafvalstoffen en horeca- vetten bewaard. Bij controle la ter wei'd echter niets illegaals bij Martens aangetroffen. 's-HEER ABTSKERKE - De Zeeuwse Fuchsialièfhebbers stellen hun hobby tentoon tij dens de Open Tuinweek van Kwekerij Westhof in 's-Heer Abtskerke. Bij de kwekerij aan de Westhofsezandweg 3 zijn in de week van 21 juli tot en met 28 juli volop fuchsia's te zien en fuchsiastekken te verkrijgen. Als extraatje wordt dit jaar aan dacht besteed aan bloeiende ro zen in container. Elly van Put- Adriaansen opent de tuinweek zaterdag 21 juli om 9.30 uur. Van haar zijn enkele aquarellen te zien. De Open Tuinweek is da gelijks te bezoeken van 9 tot 17 uur. Zondags gesloten. Het Goese jeugdtheater speelt in 't Beest. foto Willem Mieras door Esme Soesman GOES - Met een speciale pro grammering wil Podium 't Beest in Goes een jeugdigere doelgroep aanboren. De pro vincie is bereid hier aan mee te betalen, in ieder geval dit jaar. Aan de hand van onder meer de publiekservaringen die 't Beest opdoet, wordt gekeken of het cultuurpodium ook de komende jaren op extra geld kan rekenen. 't Beest zoekt voor de pro gram mering bewust naar voorstellingen, concerten en filmvertoningen die bijzonder en dus vaak ook onbekend zijn Disciplines lopen in het vlakke vloertheater veelvul dig door elkaar heen. Experi ment en direct contact tussen theatermaker en toeschouwer zijn bij het Goese podium geen wezensvreemde elementen. In deze categorie, verduidelijkt coördinator R. Schot in een brief aan de provincie, horen bijvoorbeeld gezelschappen als De Wetten van Kepler en Het Volk thuis. Groepen die hun sporen inmiddels ver diend hebben, al zijn ze bij het grote publiek nog altijd niet bekend. Echter hoewel derge lijke producties wat vormge ving en thematiek betreft, goed passen bij de uitstraling van 't Beest, lijken ze jongeren niet aan te spreken. En juist dat wil het Goese podium an ders zien. Want om ook in de toekomst levensvatbaar te zijn, moeten jongeren 't Beest wel weten te vinden. En dient er dus ook speciaal voor hen te worden geprogrammeerd. Te denken valt bijvoorbeeld aan Hotel Modern met de voorstelling De Grote Oorlog, waarin de Eer ste Wereldooxiog wordt vervat in een groots visueel schouw spel. Of Lonesome Cowboy van DOX, waarin het thema eenzaamheid in spel, zang en dans een vertaling heeft gekre gen. Voor zeven voorstellingen moet 18.500 gulden worden opgehoest. De provincie draagt 14.300 gulden aan dit plan bij. Impuls Gedeputeerde Staten zijn na melijk zeer te spreken over het streven van 't Beest een nieuw theaterpubliek - mensen tus sen de achttien en dertig jaar - te bereiken. Die gedachte komt overeen met de wens van de provincie om de komende jaren een groter publiek met cultuur in aanraking te laten komen. De programmering die de medewerkers van 't Beest voor ogen hebben, kan daartoe een belangrijke impuls zijn. Bovendien kan de aanpak van het Goese podium, is de rede nering, nieuwe inzichten ople- veren wat betreft het benade ren en bereiken van jóngeren als publieksgroep. Of de pi'ovincie in 2002 en de jaren daarna opnieuw in de buidel tast, hangt af van de er varingen die dit jaar worden opgedaan. Bovendien stelt ze als eis dat 't Beest met een uit gebreide notitie over het pro- grammeringsbeleid van de ko mende jaren over de brug moet komen. door Ingrid Huibers GOES - De selectiecommissie van de Goese werkgroep Kunst Openbare Ruimte (KOR) heeft drie kunstenaars uitgenodigd om een ontwerp te maken voor het middeneiland van de nieu we rotonde op het kruispunt Ringbaan West/Van Hogendor- plaan/Klein Frankrijk in Goes. Een landelijke oproep aan kun stenaars zich te melden voor het project, leverde de werkgroep een rijke oogst van 59 reacties op. Op basis van ingestuurde fo to's van eerder werk, materiaal- gebruik en een meegestuurd cv, liet de selectiecommissie de keus vallen op H. van Meeuwen uit Keulen, D. Jehoel uit 's-Her- togenbosch en N. Dings uit Am sterdam. De speciaal voor deze opdracht samengestelde selec tiecommissie bestaat uit wet houder C. Linssen, kunstenaar W. Bakker, galeriemedewerker T. Oude Ophuis, M. Conijn van Kunstuitleen Zeeland, bewoon ster L. Vermue van de Goese Polder en B. de Jonge namens sponsor ZLM. Het geselecteerde drietal krijgt acht weken de tijd om een schetsontwerp aan te leveren. Daarbij moet nadrukkelijk worden verwezen naar de 'poortfunctie' van de rotonde tot de woonwijk Goese Polder. Ook de 'verbindende functie' van het verkeersplein tussen de Goese Polder en bedrijventer rein Klein Frankrijk moet in de installatie tot uitdrukking ko men. Verder mag het object de aandacht van de weggebruiker niet 'in onevenredige mate af leiden' en mag een beeld op het middeneiland geen 'scherpe randen, punten of uitstekende delen' bevatten. Voor het kunstwerk is in totaal vijftigduizend gulden beschik baar. Het is de bedoeling dat de selectiecommissie uiterlijk ko mend najaar zijn keus maakt. Voordat dat gebeurt krijgen de inwoners van Goes eerst de ge legenheid over de drie ingedien de schetsontwerpen hun zegj e te doen. Inmiddels is besloten ook het fietspleintje binnenin het Tien denplein van een kunstwerk te voorzien. Het is de bedoeling daarvoor meteen na de zomer vakantie een kunstenaar uit de regio te selecteren. Het kunst werk moet onder meer bestaan uit geglazuurde tegels in ver schillende kleuren die de ge meente nog heeft liggen. Ook zal het kunstwerk samen met leer lingen van Groot Stelle moeten worden vervaardigd. Voor dit werk is in het totaal tienduizend gulden beschikbaar. door Jacob Hoekman THOLEN - De Oud-Vosscmeer- sedijk en de kruising met de Deltaweg worden tussen 3 sep tember en 12 oktober afgesloten voor alle verkeer. Op het kruis punt wordt een rotonde aange legd, terwijl de Oud-Vossemeer- sedijk een nieuwe asfaltlaag krijgt. Door de afsluiting verliest voor al het bedrijventerrein in de Slabbecoompolder de belang rijkste ontsluitingsweg. Daar om gaat de provincie Zeeland het fietspad naar de Slabbe- coornweg verbreden zodat daar auto's langs kunnen. Gelijktij dig met de rotonde wordt nog een aantal projecten uitge voerd. De Oud-Vossemeersedijk krijgt van Tholen tot de kruising met de Groene- of Hokseweg een nieuwe asfaltlaag. Ook het fietspad onderlangs de dijk wordt opnieuw geasfalteerd, evenals een gedeelte van het fietspad bij Sint Annaland. Gemotoriseerd verkeer van en naar Oud-Vossemeer zal gedu rende de werkzaamheden om geleid worden via de Postweg richting Poortvliet, en de Kadij k, Hogeweg en Dui vekeet- seweg. Fietsers krijgen een kortere route. Vanmiddag orga niseert de provincie een inloop middag in de Gasthuiskapel aan de Kerkstraat in Tholen. Daar zijn ontwerptekeningen te zien en geven medewerkers van de provincie een toelichting. De in loopmiddag duurt van 16.30 tot 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27