Geluidszone kost gemeenten geld Rehabilitatie voor Koewacht 13 Onderwaterbeton voor toerit tunnel Brommobiels blijven taboe op fiets-voetveer Ministerie wil overlastgebied langs spoorlijn verbreden tot 500 meter Jongeren uit hele wereld naar Zeeland Bewusteloze vrouw gevonden Stuntvlieger verwondt man Molukkers herdenken aankomst in Nederland Vogelbescherming wil kunnen procederen om natuurcompensatie zeeuwse almanak Binnensmonds MIDDEN woensdag 11 juli 2001 doorLuc Oggel KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal ziet niets in de plannen van het ministerie van VROM om de zone voor lawaai aan weerskanten van het spoor te verbreden van 200 naar 500 meter als daar geen financiële compensatie tegenover komt te staan. Het college heeft de be zwaren onlangs kenbaar ge maakt aan het ministerie. B en W vrezen dat de verbreding van de zone de gemeente op ho ge kosten zal jagen. Meer huizen komen erin te liggen en moeten daarom geïsoleerd worden. Bovendien wordt de gemeente danig beperkt in de verdere ont wikkeling van de verschillende woonkernen. Voor de gemeente Reimerswaal gaat dat om Vlake, Oostdijk, Krabbendijke en Sta- tionsbuurt. Ook komt natuur gebied Yerseke Moer in de zone te liggen. De gemeente Kapelle is ook verontrust over de voor genomen wijziging van de zone- kaait. „Wij zullen hier zeker te gen in het geweer komen"aldus wethouder G. Burger. „Het zijn vaak mooie plannen, maar over financiële gevolgen voor de ge meente wordt nooit gesproken. De Goese wethouder M. 't Hart kon nog niet zeggen of zijn ge meente stappen onderneemt. Het college van Reimerswaal vindt dat het ministerie de ge volgen van de toename van het spoorweglawaai niet kan af schuiven op de gemeente. Daar om wil Reimerswaalcompensa- tie zien voor de extra kosten die ze moet maken om de overlast voor zowel nieuwe als bestaan de bebouwing te beperken. Overigens ligt de oplossing vol gens B en W niet in het verrui men van de betreffende zone. Het college vindt dat er aan het spoor zelf maatregelen getrof fen worden om geluidshinder tegen te gaan. De verbreding van de geluidshinderzones is het gevolg van een verlaging van het toegestane aantal deci bellen per 1 januari 2000. Een lagere norm wordt pas op grote re afstand bereikt. TERNEUZEN - Negenentwin tigjongeren uit alle werelddelen brengen op gezamenlijk initia tief van de Lionsclubs uit Schouwen-Duiveland, Walche ren, De Bevelanden en Zeeuws- Vlaanderen vanaf zaterdag 14 juli een bezoek aan deze regio's. De jongeren, in de leeftijd van 17 tot en met 21 jaar, komen on der meer uit Scandinavië, Alge rije, Oekraïne, Frankrijk, IJs land, Turkije en Amerika. Op maandag 16 juli wordt een be zoek gebracht aan Zeeuws- Vlaanderen, op woensdag 18 ju li aan de Bevelanden, op vrijdag 20 juli aan Walcheren en op maandag 23 juli komt de groep naar Schouwen-Duiveland. Hier wordt onder meer het Top- shuis op Neeltje Jans bezocht, een rondvaart over de Ooster- schelde en een strandwandeling gemaakt. Het doel van het project is jonge mensen in contact te brengen met mensen uit andere landen. Ze nemen deel aan het gezinsle ven en maken kennis met andere culturen. Aan de andere kant is het de bedoeling om internatio nale contacten en samenwer king tussen de Lionsclubs we- reldwijd te bevorderen. RILLAND - Aan de Hoger- waarddwarsweg, nabij de Kreekraksluizen bij Rilland, is gistermorgen rond kwart over negen een bewusteloze vrouw aangetroffen. Een voorbijganger ontdekte de onderkoelde vrouw en alar meerde de hulpdiensten. De vrouw is per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Ze ver keert niet meer in levensgevaar, maar was gisteren nog niet in staat een verklaring af te leg gen. De politie tast in het duister over de toedracht van de situa tie. Een misdrijf wordt niet uit gesloten. De technische recher che is een onderzoek begonnen. RENESSE - Op het strand bij Renesse is gistermiddag een 36-jarige man gewond geraakt toen hij een stuntvlieger tegen zijn hoofd kreeg. De traumahelicopter is nog ter plaatse geweest. De man is per ambulance afgevoerd met ver moedelijk een zware hersen schudding. ELLEWOUTSDIJK - De uitvoerders bij het werk aan de noordelijke toerit van de Westerscheldetunnel zijn gisteren begonnen met een bijzondere klus: tot van avond laat wordt beton aangebracht in het bassin vol water bij de toekomstige inrit bij Ellewoutsdijk. In tegenstelling tot wat gebeurde bij de tunneltoerit in Zeeuws-Vlaanderen, wordt het bassin bij Ellewouts dijk pas leeggepompt nadat het beton is aangebracht. Werkvoorbereider M. Buijsrogge van tunnelbouwer KMW legt uit waarom: „We zitten hier in Ellewoutsdijk dusdanig dicht bij de zeedijk dat we eigenlijk geen dro ge bouwput kunnen maken. Daarom hebben we geko zen voor onderwaterbeton. Daarmee maken we eerst de vloer en wanden van de put, waarna we het alsnog leeg kunnen pompen." Het beton wordt tijdens één langdu rige operatie volledig aangebracht. De werkzaamheden zijn gistermorgen om zeven uur begonnen. Buijsrogge Aan de burgemeester van Ter- neuzen, R.C.E. Barbé Geachte heer Barbé Allereerst: Proficiat. Wie had dat kunnen denken? Nou ja, u en ik wellicht, maar verder zal er slechtseen enkeling geweest zijn die had durven voorspellen dat de bevolking van Koewacht zich in zo grote meerderheid zou uitspreken voor aansluiting bij uw mooie en ook nog aan diep vaarwater gelegen gemeente Terneuzen. Voor mij is er geen twijfel mogelijk; ze hebben daar gevoel voor charisma. Ze weten intuïtief dat een kopman met uitstraling de hele ploeg ver licht. We kunnen zonder over drijving of vleierij spreken over het Ron Barbé-effect. Uiteraard weet ik ook wel dat het niet zeker is dat u te gelege ner tijd wordt benoemd tot bur gervader van die grote, heringe deelde gemeente in de Kanaalzone, maar ik denk toch dat we geen van beiden voor zot versleten zullen worden als we onze kaarten daarop zetten. Uit uw nabije omgeving heb ik eens vol overtuiging horen melden: 'Ronnie weet vee'Dat moet welhaast betekenen dat ook hooggeplaatsten in dit land op de hoogte zijn van uw buiten sporige kennis. Anders zouden ze wel lager geplaatst zijn, dunkt mij. Ik moet u bekennen, mijnheer Barbé, dat ik niet van meet af aan zo geestdriftig was over Koewacht. Wat dat betreft is er met mij iets vreemds aan de hand geweest. Het zit zó. Enkele tientallen jaren geleden kwam mij een bericht onder ogen over een man die, tijdens het carna val te Koewacht, in benevelde staat door een aantal kornuiten op een brandende kolenkachel was gezet. Tot het slachtoffer drong pas in het ziekenhuis een gevoel van oververhitting door. Er waren zelfs geen blaren meer om op te zitten. De rechter oor deelde later dat sprake was ge weest van ernstige mishande ling en gaf de gemankeerde (Advertentie) BOERDERIJFESTIVAL ZONNEMAIRE BUITENGEWOON ZATERDAGAVOND 14 JULI ZONDAGMIDDAG 15 JULI INFO/FESTIVALTERREIN: SCHAPENWEG 1 ZONNEMAIRE TEL. 0111-401203 WWW.ZONNEMAIRE.COM Een koe die op de post wacht. vrienden van die bezeerde man een flinke douw. Dat bericht kwam me altijd weer in gedachten als ik in de buurt van of een enkele keer fn Koewacht was. Zelfs bij grote dorst weerstond ik de aanvech ting hier eens een trappist te nuttigen en drukte ik het gaspe daal wat dieper in. Altijd speel de iets door mijn hoofd van 'als je hier in een café sneuvelt, zet ten ze je met je kont op de ka chel'. Raar hè, zo'n vastgeroest idee. Maar het was niet anders. Toen ik, van vakantie terugge keerd, in een al weer wat geda teerde krant las over het refe rendum te Koewacht, besloot ik mijn vooroordeel te toetsen. Ik weet uit ervaring hoe beroerd het kan zijn van een fout etiket te worden voorzien omdat je uit een bepaalde plaats komt. Een paar weken geleden nog, in Zuid-Frankrijk, werd ik op een camping uitgelachen door een man uit Geleen; of all places. Die vernam dat ik uit Middel burg kom en hij begon direct meewarig te doen. „Dat 'kopen bij de Spar, is sparen bij de koop' gaat bij jullie niet meer op hè", zei hij op een meewarig toontje. Nou hou ik al helemaal niet van L.S. naamgrappen, maar die vent deed ook nog of ik debet ben aan het bestuurlijk falen in de Zeeuwse hoofdstad. U begrijpt dus dat ik kan mee voelen met de inwoners van Koewacht. Die horen niet om een kleinigheidje uit het verle den massaal gebrandmerkt te worden. Ik ben dus naar het grensplaatsje gegaan en kan u vandaar via dit schrijven mel den, dat er niks mis is. Ik werd, voor ik afreisde, door een man uit Zeeuws-Vlaanderen ge waarschuwd dat er weinig te beleven zou zijn, maar dat is toch niet waar. Nou ja, het res taurant 't Hoekske. Verse mos selen Paling, geopend; vrij-, zat- zondag was gesloten, maar dat stond ook duidelijk op de pui. Minder duidelijk is trou wens een opschrift aan de over kant van 't Hoekske. Op de zij gevel van W. L. de Maayer, staat 'vindt u alles op gebied'. En ver der niks. Dat lij kt me een myste rie waar u, als het zover komt, iets van uw krachten aan kunt wijden, mijnheer Barbé. En als u toch bezig bent, wellicht kunt u de bakker eens vragen waar om hij eerst klanten lokt met een bord Winkel Open om ze daarna te laten stuiten op een bord met de mededeling dat de zaak we gens vacantie gesloten is. Dat vergt wat grensoverschrijdend overleg, want de bakker zit, als ik het goed gezien heb, net in het Belgische Stekene. Voor u geen probleem, zou ik denken. Enigmatisch, ja dat is Koe wacht wel een beetje. Maar lom merrijk is het Kerkplein en over het algemeen maken de mensen door Wout Bareman HULST - Gedeputeerde Staten voelen er niets voor alsnog af te wijken van de Wet Personenver voer om via een achterdeur brommobiels toe te laten op het fiets-voetveer, dat vanaf eind 2003 tussen Vlissingen en Bres- kens gaat varen. Dat schrijven ze in een brief aan B en W van Hulst, die namens de gemeente raad hadden aangedrongen op een alternatieve oplossing voor het overzetten van de zoge naamde 45 kilometer-auto's. Al eerder maakte gedeputeerde J. Hennekeij liet, na pleidooien van ouderenbond ANBO voor een soepel beleid, duidelijk dat overleg met Den Haag had uit gewezen dat het onmogelijk was een uitzondering te maken voor het nieuwe Westerscheldeveer. De ANBO had de gedeputeerde erop gewezen dat het fiets- voetveer na de opheffing van de Provinciale Stoomboot Dien sten de enige mogelijkheid voor brommobielers zou zijn om nog de Westerschelde te kruisen. Immers, ook de Westerschelde tunnel is straks taboe voor de voertuigjes, die veelvuldig wor den gebruikt door gehandicap ten en ouderen. Het gemeentebestuur van Hulst schaarde zich tevergeefs achter de actie van de ANBO, die wordt gesteund door de andere oude renbonden KBO en PCOB. GS laten Hulst weten dat, als de wettelijke regelgeving niet wordt gevolgd, er ook geen jaar lijkse Rijksbijdrage voor de ex ploitatie van het veer wordt uit gekeerd. „En voor een sluitende exploitatie dienen wij aan spraak te maken op deze bijdra ge." De ANBO kondigde al eerder aan de kwestie niet te laten rus ten. Op basis van een inventari satie van het aantal brommo- bielen - dat ook in Zeeland sterk groeit - zal in nauw overleg met de andere ouderenbonden wor den bekeken welke stappen nog kunnen worden ondernomen. Tweede veer Niet alleen de roep om een op lossing voor het overzetten van de brommobielen groeit, de Eer ste Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) dringt bij GS steeds na drukkelijker aan op een tweede fiets-voetveer, vooral gericht op de inwoners van Oost-Zeeuws- Vlaanderen en oostelijk Zuid- Beveland. Er zijn inmiddels honderden handtekeningen verzameld voor een tweede veer, dat tot nu toe door GS re soluut werd afgewezen. verwacht vanavond rond tien uur klaar te zijn. Gedu rende de bijna veertig uur durende operatie rijden elke drie minuten betonwagens af en aan. Het werk wordt begeleid door duikers en er zijn 25 betonmixers inge schakeld. Het onderwaterbeton krijgt de gelegenheid om uit te harden tijdens de bouwvakvakantie. Daarna zal het bassin worden leeggepompt en begint de constructie van de vloer en wanden. foto Willem Mieras MIDDELBURG - De Stichting Tabadila, die een Moluks woon zorgcentrum beheert in Middel burg, krijgt 25.000 gulden van de provincie. Met dat geld kan de stichting activiteiten organiseren om te herdenken dat vijftig jaar gele den de eerste Molukkers in Ne derland aankwamen. Op het programma staat onder meer een videofilm over de aankomst van de Knil-militairen, een cul turele manifestatie, de onthul ling van een provinciaal monu ment, ontworpen door een Molukse kunstenaar, een foto tentoonstelling en een theater- en educatieproject. De stichting wil ook met een aantal bewo ners van Tabadila een rondreis maken in de provincie langs de nog bestaande kampen en woonwijken waar de Molukse ouderen hebben gewoond. De ouderen worden geïnterviewd en op video vastgelegd. De her denking kost in totaal 55.000 gulden. foto Peter Nicolai een welvarende, nette en voor komende indruk. Mij is intussen al driemaal gevraagd wat ik hier zoek en daaruit spreekt naar mijn gevoel een gastvrije instel- ling. Maar waar het me vooral om gaat is dat gebruikers van alco holische dranken blijkbaar niets meer te duchten hebben. Bij café Benelux, door de Belgi sche dienst voorde serveerkunst van het bier voorzien van het predikaat Gediplomeerd Uitba ter, streken zo'n dertig Belgi sche fietsers neer, geëscorteerd door vier in de kleuren van hun nationale vlag gestoken wegka piteins, die bij nadering van in gewikkelde verkeerssituaties op fluiten bliezen. Het gezel schap liet zich onbekommerd schenken, van 't vat en van 't schap, en iedere dreiging van plaatsing op een hete kachel bleef uit. Nee,"burgemeester Barbé, Koewacht heeft zich wat mij betreft volledig gerehabili teerd. Nogmaals, mijn geluk wensen. Met beste groet en verschuldig de hoogachting, door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vogelbescher ming Nederland vindt het van de zotte. Van veel kanten wordt aangegeven dat de natuurcom pensatie voor de Westerschelde- verdieping onvoldoende is, maar een Nederlandse rechter neemt bezwaren daartegen niet in behandeling. Gisteren eiste Vogelbescherming voor de Raad van State toch te mogen proce deren. „Dit is onze laatste kans", stelde advocate A. J. Durville na af loop van de zitting. „De arrondissementsrechtbank in Utrecht heeft onze bezwaren al afgewezen, omdat er geen sprake zou zijn van een formeel besluit over natuurcompensa tie. Er ligt alleen een brief van de staatssecretaris aan de Twee de Kamer. Naar ons idee heeft die brief de status van een be sluit", aldus Durville. Aanzet De advocaat van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, A. J. Boorsma, keek daar heel anders tegenaan. De brief aan de Ka mer is geen besluit, maar vormt 'slechts' de aanzet voor natuur- compenserende maatregelen langs de Westerschelde. Tegen de afzonderlijke maatregelen kan later nog bezwaar worden gemaakt. Maar daar gaat het Vogelbe scherming niet om. De natuur organisatie vindt het totale pakket natuurcompenserende maatregelen onvoldoende en wil dat juridisch kunnen aan vechten op basis van de Europe se regelgeving en het Neder landse Structuurschema Groe ne Ruimte. De maatregelen voor de natuur worden nodig gevonden, van wege het verlies aan schorren, slikken en ondiep water, door verdieping van de Westerschel de. Vogelbescherming staat in haar kritiek niet alleen. De Algemene Rekenkamer kwam begin vorig jaar in een rapport over de ver dieping tot dezelfde conclusies. En ook politiek bestaat er veel teleurstelling over met name het gebrek aan natuurprojecten buitendijks, in de Westerschel de. Binnendijks is er wel veel gebeurd, vooral aan kreekher stel. Advocaat Boorsma gaf aan dat er te snel wordt geoordeeld. Er wordt nog volop aan de natuur compensatie gewerkt, waarbij hij als voorbeelden noemde: de veerhaven van Kruiningen (die vrijkomt als de Westerschelde tunnel klaar is) en het Bathse schor. Pas als het hele natuur- herstelprogramma klaar is, is volgens Boorsma een oordeel mogelijk. Europese Commissie De Raad van State doet binnen zes weken uitspraak. Ondertussen zit de Europese Commissie ook Nederland ach ter de broek. De Commissie heeft Verkeer en Waterstaat uit leg gevraagd over het natuur- herstel. Nederland moet nog antwoorden. Als de reactie onbevredigend is, kan de Com missie naar het Europees Hof stappen en een ingebrekestel lingsprocedure tegen Neder land beginnen. Die kan jaren duren. Die Goese taxi-chauffeur was als altijd even vriende lijk. Ook voor de hoogbejaar de dame die inclusief rollator naar Yerseke vervoerd moest worden. Gedienstig hielp hij haar met instappen om ver volgens haar hulpmiddelen in de kofferbak te kunnen leg gen. Eenmaal op weg begon ze te praten. Maar - en daar zal de hoge leeftijd debet aan zijn geweest - veel kwam er niet uit haar mond. Meer dan een binnensmonds gemurmel kon de chauffeur er niet van maken. Omdat hij niet vies is van een gezellig praatje tijdens zijn werk spoorde hij zijn passa gier dan ook aan:,,Praat eens wat harder, ik kan er niets van verstaan." Waarop de vrouw met prie- mende ogen in zijn richting j keek en antwoordde: „Ik had i het ook helemaal niet tegen jou."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25