Knaope dienen den Ere mee bliedschap PZC Klein dorp straalt rust en vrijheid uit Gapinge ONDERWEG woensdag 11 juli 2001 Naam: Gapinge Ligging: Ten noorden van Middelburg Ontstaan: Onbekend Inwonertal: 502 Monumenten: De kerk en de korenmolen Het agrarisch gebied waarin Gapinge ligt, had vroeger nogal eens te maken met overstromin gen. Vandaar dat er in dit gebied enkele vliedbergen lagen, waarop de bewoners konden vluchten als het water weer eens steeg. Later werden deze vliedbergen geëgaliseerd en liet men er vee op grazen. Op een van deze vliedbergen is het dorp en heerlijkheid Gapinge gesticht. Wanneer dit precies gebeurde is niet bekend. De eerste ver melding van een kerk in Gapinge dateert uit 1216. In dat jaar schonk paus Innocentius III aan het ka pittel van Sint Pieter te Utrecht de patronaatsrech ten van dertien kerken in Zeeland, waaronder dus Gapinge. De bouwstijl van de kerk is laat-Gotisch. Het is de enige Walcherse plattelandskerk die nog een hele middeleeuwse kap heeft. In de jaren 1572-1574 werd op Walcheren hevig ge vochten tussen de Geuzen en de Spanjaarden. Toen de stad Middelburg in 1574 capituleerde voor de Prins van Oranje, kwam er een eind aan de strijd. De Gapingse kerk kwam in tegenstelling tot de meeste Walcherse kerken nagenoeg ongeschonden uit de strijd. Vlak daarna werd de kerk vrijgegeven voor de her vormde eredienst. Gapinge kreeg ook een eigen pre dikant in de persoon van Petrus Dammannus. Na de geleden schade in de Tweede Wereldoorlog werd de kerk in 1949 grotendeels gerestaureerd. Over hoe Gapinge aan zijn naam komt, verschillen de meningen. Omstreeks 1930 signaleerde taalkun dige P. L. Tack in oude oorkonden verschillende spellingen van deze naam. Hij zag overeenkomsten met Buttinge en Wëlsinge en stelde dat het eerste deel van de namen een persoonsnaam is. In Gapinge is het de Friese naam Gapo. Het lijkt vreemd dat in deze Zeeuwse regio Friese namen voorkomen, maar in de Middeleeuwen reikte het rechtsgebied van de Friese Wet zelfs tot aan het Zwin. De uitgang -inge betekent volgens Tack behorend tot. Gapinge zou dus van de mensen van Gapo zijn. Naamkundige R. Rentenaar constateerde dat -inge juist werd gebruikt in natuurnamen. Hij zegt dat de naam Gapinge eerst een natuurnaam is geweest en pas later een nederzettingsnaam is geworden. Het eerste deel van Gapinge betekent volgens hem 'gat'. Gapinge zou dus betekenen: de mensen die wonen bij het gat, de opening of verwijding van een kreek. Dat Gapinge vandaag de dag nog steeds een heer lijkheid is, werd door een onderzoek van de GGD in 2000 nog eens benadrukt. Uit het onderzoek bleek dat de inwoners van Gapinge zich het gezondst voe len van alle Walchenaren. Volgens de bewoners heeft dat vooral te maken met de rust en vrijheid die het kleine dorpje uitstraalt. Ramses Gabriëlse Zaterdag 14 en woensdag 18 juli is er een natte laarzentocht door de schorren en slikken van de Oosterschelde bij Sint-Anna- land. De tocht begint aan het eind van de Sluispolderdijk in Sint-Annaland en duurt twee uur. De vertrektijden hangen samen met eb en vloed. Nadere informatie hierover bij aanmel ding via: 0166-663771. In 't Zwin is er tot eind augustus elke dinsdag en donderdag een excursie. Vertrek om 10.00 uur bij het bezoekerscentrum bij Cadzand-Bad. In De Verdronken Zwarte Pol der bij Nieuwvliet is er in juli en augustus elke woensdagavond vanaf 19.30 uur een excursie. Vertrek vanaf de parkeerplaats bij het rioolgebouw bij camping De Panneschuur. Dinsdag 17 juli is er een excursie door het Veerse Bos, onder lei ding van een IVN-gids. Vertrek om 19.30 uur bij Kamphuis Het Veersegat in Veere. In Middelburg is er morgen avond een rondleiding langs monumentale bomen Vertrek om 19.00 uur bij de Drukkerij. Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle houdt zaterdag 14 juli de rondleiding Strand jutten. Vertrek om 14.00 uur bij het museum. Zondag 15 juli is er vanaf het museum de rondleiding Wande len en ontbijt met de boswach ter door de Manteling. Vertrek: 7.00 uur. Woensdag 18 juli is er een nacht wandeling, ook door de Mante ling. Vertrek hiervoor om 23.00 uur bij het museum. In de rieng van 't durp, vö den iengang van de kaèreke, kwam ik mien boezemkam- meraod Jan Metiese tegen. ,,Hoi, gaè je mee?", riep 'n. Ik zag dat 'n z'n vule klompe van die dag ao verwisseld vö 'n paèr schoane. Ie ao ök 'n schoane broek in 'n nieuw blauwge- streêpt boezeroen an etrokke. Z'n aèr mee de duzenden krulle tjes was nog nat van de tobbe, waèrin d'n klaèrbliekelik lang durig ao deü ebrocht. ,,Wa doet 'r op?", vroek ik nieuwsgierig. ,,D'r wor 'n knaopevereêniging op ericht", antwoordde Jantje. ,,Da mot vö d'n domenie in Poesje Beie is de voorzitter." „Misschien kan 'k d'r ók bie- komme?", vroeg ik oopvol. „Natuurlijk", zei Jan groatmoe- dig. ,,'t Kost vuuf cent in de we ke." Op 't gebied van kaèreke in zoöndagschole erkende 'k de autoriteit van Jan, want z'n vaoder was de koster van oöns durp. Die liep 's zoöndags drie keer tussen de rieën van kaèrek- gangers deü mee de kaèrekezak an 'n lange stele. Z'n glimmend kaèle oad weerkaèste de schraè- le lichten van de kaèreke. Bie aèleke cent die in de kaèrekezak wier egoaid, eleit of neer elaète, knikte 'n as 't beeldje van de zending in de zoöndagschole. Slaèperige boer Eens toe 'n slaèperige boer ver gat om zien and uut de zak terug te aèl'n, liet de koster 't gevaèrte pardoes in z'n schoat vaole, tot groate schrik van de boer in de aandere geloavigen. Ma de vao der van Jan kon z'n reis langs de goedgeefsheid van de hemeênte voortzette. In de lampjes van de kaèreke schote bie aèleke knik heên en weer. Ik vroeg mien eige aof of mien moeder zövee geld beschikbaèr zou wille stelle vö 't lidmaèt- schap van 'n knaopevereêni ging. 't Leek mien ma 't beste om loadje uut mien viengers glipte van de schriefkramp. As Wul- lum aèleke weke zó uutvoerig zou weze mos 'n wè 'n groater schrift meebrienge, doch ik bie mien eige. Toe 'k thuus kwam, stieng mien moeder deü 't raèm naè mien uut te kieke. „Waè bluuf jie noe", zei ze kwaèd. Ik staèmelde da'k zö juust de oprichtieng van de Christelijke Knaopenvereênigieng ao bie ewoond. Ik was die dag as 'n ge woon jongetje de deure uut egaè in as 'n aèchte secretaoris terug ekeerd. ,,'t Kost vuuf cent in de weke in 'k mot noe meteên an de notulen beginnen aanders bin 'k d'n aèlt vergete", riep ik paniekerig, 't Bleek da de oppassendheid van d'r secretaoris/zeune mien moeder wè vuuf cent in de weke waèrd was, want ze maèkte gin aènkel bezwaèr tegen de ver- zwaèrieng van 't gezinsbudget. Eve laèter zat ik an mien moe ders bureaukast mee 't neer eklapte schriefblad mee mien tonge tussen mien taanden an de eêste notulen van m'n leven. Mien moeder stieng over m'n schoere mee te leze. „Je vergist je, daè mö nog 'n komma in daè 'n vraègteke", waèrschuwde ze. „Da kom omda je me zenuwach tig maèkt deü achter m'n rik mee te leze", zei ik. Goedkeurieng Naè 'n ure noeste arbeid ao 'k mien verslag klaèr in kon 't zaèlfs de goedkeurieng van mien moeder wegdraège. 'n We ke laèter las ik 't in de vergaède- rieng voor. Daènaè vroeg Wul- lum of 't er nog iemaand op- of anmaèrkiengen ao op de notu len in toe niemand zich maèld- de, schreef 'n mee sierlijke letters 'Goedgekeurd door den leider' oönder mien verslag in daeroónder mee groate krul'n z'n aandtekening. De knaopevereênigieng gieng ter ziele toe 'n aontal van oöns, waèroönder ik, 't vervolgoón- derwies gieng volgen op diverse schole in Zurnkzee. We voönde oönze algebrasommen in Fran se lessen belangrieker dan 'Dient den Heer met blijd schap.' Ma waèrom dienke m'n noe weê mee weemoed terug an Wullem die as voorzitter van de CKV bo ven zichzaèlf uutgroeide en die gezaèllige leerzaème aèvenden mee spreekbeurten en goeie ge- spraèkken? Johan van Zijp Kerk in Dreischor. d'r vö 't blok te plaèse, dan kon ze nie weigere. Eve laèter zaète m'n in de con- sistoriekaèmer van de Neder lands hervormde kaèreke. Ik dienke da d'r oöngeveer twaolf jonges van mien leeftied bie me- kaore waère. Achter de groene taèfel zat Wul- lum Beie. Tot dan toe kende ik Wullem alleêne als zeune van de eigenaèr van 'n dekbok in ijve rig assistent van z'n vaoder in van de bok. Ie was zeker 'n jaèr of zevene aauwer dan wulder. We noemden 'm Poesje Beie. Ik zag da z'n overemde 'n bitje om z'n nikke knelde, waèdeü z'n zwarte strikje onverwachte be- wegiengen maèkte op z'n ao- damsappel. Z'n aèren laège dik in de brillan tine, keurig op alfabet op z'n oad. De maauwe van z'n jasje waère langer dan z'n aèremen, was, laè staè wat 'n mos doe in nog minder oe d'n da dee. 't Was m'n ök 'n raèsel waèrom Wul- lum juust mien uit ekozen ao as secretaoris. Zeker nie omdat 'k 'n ziekefondsbrilletje droeg, waè 'k meêsta mee mien eêne oage overeêne keek in mee 't aandere oönderdeü. Dat dee mien d'r toentertied nie uutzie as Clark Gable. Misschien was zien keus op mien evaole omda 'k kort daèvö 'n schoanschriefwedstried ewonnen ao. Dat was in 't durp bekend eworre. Wullum gaf mien 'n opschrief- boekje in zei da'k daèrin aoles mos notere wat de moeite van 't opschrieven waèrd was. 'n Weke laèter moes ik voorleze wat op de vorige bieeênkomst besproke was. Ma mee aoles wa Wullum tegen mien zei, spookte in rnien ach- foto Pieter Honhoff teroad de vraèg of de wekelijkse contributie van vuuf cent gin onoverkommelik bezwaèr vö mien moeder zou betekene. Het was ök 't moment dat 't tot me begon deü te drienge dat 'n secretaoris 'n vergaèderieng kon manipuleren deü 't eêne oönderwaèrep meer andacht te geve dan 't aandere. Daèrom bin 'k mien eêste schreden op 't pad van de verslaglegging noait ver gete. Oofdzaèk Wullum begon ons te vertaèlle wat 't doel van de vereènigieng was. 't Kwam in oofdzaèk neer op 't diene van d'n Eer. Daèrom was op 't gezicht van Wullum die milde glimlach verschene. Die was't gevolg van 't diene van d'n Eer. In ik ma schrieve, tot mien pot- wat 'm zeer bemoeilijke bie 't schrieve. Aèleke keer as z'n maauwe tussen z'n penne in 't papier kwam trok 'n de belem mering bie z'n aèlleboge op. „Beste kammeraode", opende Wullum de vergaèderieng. Wip wip, dee't strikje. „M'n bin ier bie mekaore ekomme om 'n kna opevereênigieng op te richte. De vereènigieng zal eête: Christe lijke Knaopevereênigieng, Dient den Ere mee Bliedschap, of te wel de CKV DDHMB. Laè m'n beginnen mee de bestuurs- verkiezieng." 't Was vö de eêste keer van mien leve da'k 'n verkiezieng mee- maèkte. Ok was d'r gin spraèke van 't de- mocraètische beginsel, 't Was 'n regelrechte bestuursanwiezi- eng. Vö 'k wist wat 'r gebeurde was ik secretaoris van de CKV. 'k Wis nie eêns wat'n secretaoris luchtfoto Aero Lin Photo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23