Rabo zakt volledig door het ijs TOUR PZC Telekom is klaar voor volgende klus Gele trui O'Grady goedmakertje voor Antwerpse misser Leider Wauters gaat ten onder in slagveld van de Waalse Ardennen 20 Half miljoen mensen in Antwerpen Verstrepen verstopt zich en wint Lotto krijgt bezoek van politie Desbiens derde Touruitvaller Half België houdt onderweg halt Van kilometer tot kilometer ffflim Delatour trekt Laukka aan üf woensdag 11 juli 2001 ANTWERPEN - De start van de derde etappe van de Ronde van Frankrijk heeft gisteren in Antwerpen ongeveer een half miljoen mensen op de been gebracht. De start vond plaats op de Grote Markt. De toeschouwers waren door de hele stad verdeeld. Langs het parkoers stond het rijen dik van wielerfans. De Belgische pre mier Guy Verhofstadt, een fanatiek wielerliefhebber en toer- fietser, kon de etappe tussen Antwerpen en Seraing van dichtbij bekijken. Hij was een van de gasten in de vele volg- wagens. ANP/Belga GROBBENDONK - Johan Verstrepen is gisteren tijdens de derde rit van de Ronde van Frankrijk een ring en een bedrag van ruim drieduizend gulden rijker geworden. De Belgische renner uit de Lampre-ploeg kreeg de beloning omdat hij tussen Antwerpen en Seraing als laatste Belg het spandoek van de Kempische gemeente Grobbendonk pas seerde. De gemeente wilde op deze manier aantonen dat er verwantschap is tussen de kleine dorpjes en de waterdragers uit het wielerpeloton. De ring heeft eveneens een waarde van ongeveer drieduizend gulden. Omdat het een 'negatieve' premie was, wilde de Tourdirectie niet meewerken aan het initiatief. Daarom had de plaatselij ke bevolking eigenhandig een jurylid met fotofinish-appara- tuur ingehuurd. Johan Verstrepen 'won' omdat hij zich even na de start tussen de volgauto's had verstopt. Belga/GPD ANTWERPEN - De Belgische formatie Lotto-Adecco kreeg gisteren voor de start van de derde etappe in de Ronde van Frankrijk bezoek van de politie. Dit keer niet om te zoeken naar dopingspullen, maar voor een aflevering van Kijk Uit, I een tv-programma over verkeersveiligheid op de VRT. De opnames gingen over het nut van het dragen van valhel- I men.,Derennersvan Lotto zijngoed geschikt om overditon- derwerp te praten. We willen vooral kinderen ervan overtui gen dat ze een valhelm moeten dragen", zei de commandant van de eenheid. ,,Hun teamgenoot Braikia zou een val in de Ronde van Murcia niet hebben overleefd zonder helm. Die voorbeelden willen we gebruiken in de campagne.Belga SERAING - Voor Laurent Desbiens zit de Ronde van Frank rijk er na vier dagen op. De 31-jarige Fransman in Spaanse dienst (Kelme) kwam maandag tijdens de tweede etappe van Calais naar Antwerpen flink ten val. Als 186e en voorlaatste bereikte hij nog wel de streep. Aanvankelijk leken de gevol gen, schaafwonden en kneuzingen, mee te vallen. Gisteren probeerde hij het nog wel in de derde rit op weg naar Seraing. Voor de koers halverwege was, stapte hij af. ANP SERAING - Niet alleen Mare Wauters mocht het genoegen 1 smaken om tijdens de rit van Antwerpen naar Seraing zijn woonplaats te passeren. Bijna de helft van de Belgische cou- reurs had wel wat te vieren. Ludo Dierckxsens doorkruiste zijn geboortedorp Laakdal, ook de woonplaats van Johan Verstrepen. Verder ging Mario Aerts op familiebezoek in Schaffen en deed Kurt van de Wouwer Herentals aan. Daar stopte ook Tourdi recteur Jean-Marie Leblanc omHerentals' beroemdste inwo ner, Rik van Looy, de hand te schudden. Eerder had Leblanc 1 al halt gehouden in Grobbendonk, waar Herman van Springel domicilie houdt. GPD door Frits Bakker SERAING - Het geel van Mare Wauters verbleekte in het zicht van de finish. De Tourheid voor één dag keerde gisteren in een tocht met drie Waalse klimme- tjes terug op aarde en sleepte in zijn val bijna de hele ploeg mee. Het slagveld dat werd aange richt in de derde etappe naar Se raing trof vooral de Raboban- kiers. Mare Wauters werd op meer dan zes minuten van rit winnaar Erik Zabel gereden en verspeelde de leiderstrui aan de Australiër Stuart O'Grady. De benen van de meesterknecht waren sterk genoeg om een rit te winnen, maar niet om de weelde te dragenDe Belg voerde als ex cuus aan dat hij na de hectische avond in Antwerpen amper had geslapen. „Het is een heerlijk dagje geweest, maar helaas is het weer snel voorbijhijgde hij uit aan de finish in Seraing, waar hij als de onttroonde leider onmiddellijk naar de doping controle werd gesleept. Mare Wauters was in de etappe door België het opvallendste slachtoffer van de jacht die op de hellingen in de omgeving van Luik werd ontketend. Voorin reden onder impuls van de hard rijders van Telekom verder zowat alle kopstukken, met uit zondering van Francesco Casa- grande. De gekwelde Italiaan is ziek en heeft kennelijk te weinig competitie in de benen om de zware beproevingen in de Tour te doorstaan. Moordend Veel groter was de schade in het kamp van de leider. Michael Boogerd was naar Seraing toe de enige die kon aanklampen, toen een indrukwekkend trein tje van Telekom met Ullrich, Armstrong en O'Grady in het kielzog in een moordend tempo over de hellingen raasde. „Wij hadden de koers al de hele dag gecontroleerd", zei Boogerd. Maar toen het erop aankwam, stond hij er alleen voor. Twee vroege vluchters, Nicolas Jalabert en Frédéric Guesdon, werden in die jacht opgeslokt en toen tekende de slijtageslag zich al af. Mare Wauters moest in de beklimming van de Mont Theux SERAING - Het peloton ver trekt iets na twaalven met de Belg Wauters in het geel uit Ant werpen, waar eerst 12 kilometer geneutraliseerd worden afge legd. De derde etappe van de 88e Tour gaat naar Seraing over 198,5 kilometer. Er starten 187 coureurs, de Spanjaard Flores is de tweede opgever. 19 km: Aanval van negentien renners, onder hen Steven de Jongh. Erik Dekker, de Austra liër O'Grady, de Fransen Mo- reau en Laurent Jalabert en de Belg Dierckxsens. 41 km: Eerste tussensprint: 1. Petacchi (Ita), 2. Hunter (ZAf), 3. De Jongh. 45 km: Uit de kopgroep zijn ze ven renners ontsnapt. Onder hen Laurent Jalabert en Dierckxsens. 77 km: Alle vluchters ingelopen door het peloton. 90 km: De Fransen Nicolas Jala bert en Guesdon ontsnappen. Achterin het peloton is Casa- grande in de problemen. De Ita liaan is eerder op de dag geval len en wordt door ploegmaats bijgestaan. 106 km: Tweede tussensprint: 1. Nicolas Jalabert, 2. Guesdon, 3. O'Grady op 2 minuten. Het pe loton wordt aangevoerd door Rabobank. 128 km: Jalabert wint ook de derde tussensprint, voor Gues don. Op 1.35 wordt de Est Kirsi- puu derde. 162 km: In de beklimming van de, Cöte de Mont-Theux heeft het tweetal nog 1.14 voorsprong op het peloton, waar de Italiaan Bettini de aanval opent. De Belg Verbrugghe sluit aan. 164 km: Doorkomst Cöte de Mont-Theux (3e categorie): 1. Nicolas Jalabert, 2. Guesdon, 3. Bettini. 170 km: De Spanjaard Gutier rez leidt het peloton waarna alle koplopers nog voor de Cöte des Forges worden achterhaald. Wauters heeft moeten lossen. 174 km: Doorkomst Cöte des Forges (3e categorie): 1. Salmon (Fra), 2. Brochard (Fra), 3. Kivi- lev (Kaz). 182 km: Aanval van de Italianen Lelli en Tosatto en de Spanjaard Tauler. 186 km: Nog voor de top van de Cöte de Sart-Tilman-Tilff (3e categorie) is het drietal achter haald door peloton met alle gro ten voorin. Doorkomst: 1. Sal mon, 2. Serrano (Spa), 3. Tauler. 198 km: De Duitser Erik Zabel wint in Seraing de sprint van een omvangrijke groep. Wau ters is ver achterop geraakt, waardoor O'Grady de gele trui overneemt. Beste Nederlander is Michael Boogerd (15e). ANP al afhaken, Erik Dekker en Ste ven de Jongh waren nog vroeger gelost. „Ik had pijn in mijn buik en last van de warmte", zei Dek ker, die op een stijf kwartiertje van de winnaar over de aan komst kwam. Maarten den Bakker, toch een specialist op dit terrein, kon niet volgen, Mare Lotz betaalde de tol voor het vele kop werk dat hij eerder in de koers voor Wauters had gedaan en de jonge Bram de Groot ging ook ten onder in de malaise van de ploeg. Ze waren stuk voor stuk getekend door de strijd, gesloopt en dodelijk ver moeid. Wat zegt u, gesloopt na amper drie dagen koers...? Gekkenhuis Mare Wauters kon het verkla ren: „Ik ben maandagavond overal naartoe gesleept. Huldi gingen, interviews, vragen en nog eens vragen. Het was twaalf uur toen ik eindelijk naar bed ging en ik kon ook niet in slaap komen. Het spookte nog heel lang door mijn hoofd. Winnaar van de rit. de leider in de Tour... En 's morgens om vijf uur weer klaarwakker, het bed uit en weer van alles aan mijn kop. Het was een gekkenhuis, dat is me vandaag opgebroken." Op het vlakke kon hij nog wel volgen, door zijn eigen dorp (Lummen) werd hij nog beju beld door duizenden suppor ters. Maar toen het even later ging klimmen, werd het Wau ters teveel. Hij werd gelost, voelde de benen verlammen en raakte naar de finish toe steeds verder achterop. Bijna wanke lend reed hij over de streep, bij na zeven minuten achter. ,Het is doodzonde voor de ploeg dat ik heb gefaald", kon hi] nog net uitbrengen, toen twee kolos sale hekken zich achter hem slo ten op weg naar de camper van de dopingcontrole. „Wat nou gefaald", zei Erik Dekker. „We konden gewoon niet beter. Ik heb maandag al gezegd dat we nog niet in topvorm zijn. Dat heeft iedereen nu wel kunnen zien." „Tsja, maar het komt wel heel hard aan", zei Michael Boogerd, die als enige zijn eigen koers had mogen rijden. „Wie dit nou valt te verwijten? Ik weet het ook niet." Misschien tactisch niet al te sterk gekoerst? Boogerd: „De hele ploeg heeft zich gek gere den om die trui te verdedigen. Dat ze dan tekortkomen, in zo'n finale..." Krankzinnig „Het ging er zo krankzinnig hard aan toe", vond Servais Knaven, die op de Mont Theux nog had geloofd in zijn kansen om het geel van Wauters over te nemen. „Ik zag dat Mare verder afzakte en voelde mezelf in die fase nog redelijk goed. Totdat die Telekoms op kop gingen rij den. Ik heb nog meegereden tot ik bijna van de fiets viel, maar op de laatste klim was ik ge sloopt." En dus viel ook Knaven weg uit de top van het klassement. Net als het hele Raboblok, dat na de rit naar Antwerpen zo was op gehemeld. „We weten nu weer hoe ver we staan", zei Dekker. „Ik ben nog niet echt goed, de rest kennelijk ook nog niet." En maandag dan? „Ik denk dat het gewoon zo'n gekke dag was, dat alles meezat. Daar hebben we nu zwaar voor betaald. Ik kan er niet zo mee zitten hoor. We zijn tenslotte naar de Tour gekomen om er af en toe lekker in te vliegen, dat zullen we ook blijven doen." D£ Q4 De Tour de France op de PZC-site www.pzc.nl Klik op het Tourlogo op de PZC-site en bekijk etappeprofielen, uitslagen, klassementen en het wielerwoordenboek en leer meer over de techniek van de moderne racefiets. Hier zijn ook alle artikelen over de Tour verzameld. SERAING - De Finse wielren ner Joona Laukka heeft voor volgend seizoen onderdak ge vonden bij de Franse ploeg Jean Delatour, momenteel actief in de Ronde van Frankrijk. De 29-jarige Laukka, een voor malig dienstmaatje van ex-Aja- cied Jari Litmanen, koerst dit seizoen bij de amateurs van Bressuire. Hij heeft bij Jean De latour een contract voor één sei zoen gekregen. Van 1995 tot 1998 reed Laukka voor Festina. In de Ronde van Frankrijk ein digde hij ooit als 35e. AFP door Ad Pertijs SERAING - Eén dag slechts heeft Mare Wauters in de gele trui gereden. Gisteren op weg naar Seraing nam Stuart O'Grady de leiderstrui van de Belg over. Tot grote opluchting van O'Grady, maar ook van Wauters, die nu eindelijk zegt te kunnen bekomen van wat hem maandag in Antwerpen over kwam. Stuart O'Grady, de Australiër in dienst van Crédit Agricole, wond er gisteren geen doekjes om: in de rit naar Antwerpen had hij zwaar geblunderd. „Ik wist niet dat Wauters zo kort achter me stond in het klasse ment. Daarom liet ik hem zo ge makkelijk lopen. Over de streep voelde ik me de man die de be slissende penalty had gemist in de finale van het wereldkampi oenschap voetbal. Echt, het was de zwartste dag in mijn carri ère." Gisteren scheen de zon echter alweer. En dat had zelfs O'Gra dy niet verwacht. „Want ik was er gewoon vanuit gegaan dat Rabo en Wauters sterk genoeg waren om op dit parkoers het geel te verdedigen." O'Grady droeg al eerder de gele trui. Dat was in de doping-Tour van 1998. Hij veroverde het tri cot op de dag dat Festina-ploeg- leider Bruno Roussel en dokter Eric Ryckaert werden gearres teerd. „Er is toen niet veel ge schreven over mijn gele trui, maar toch blijft dat voor mij de mooiste dag in mijn leven." De huidige gele trui is het resul taat van een doelgerichte jacht Crédit Agricole-teambaas Ro ger Legeay formeerde een team dat met Bobby Julich op het klassement gokt en met Stuart O'Grady succesvol kan zijn in de eerste week. GPD Üs Het Tourpeloton heeft zich in gang gezet voor de rit van Antwerpen naar Seraing over geaccidenteerd terrein. foto Charles Platiau/Reuters Duitse ploeg helpt sprinter Zabel aan tweede ritzege in drie dagen tijd door Ad Pertijs SERAING - Erik Zabel is een van de beste coureurs van de wereld. Alleen zien weinigen dat zo. In zijn eigen Duitsland gaat alle aandacht uit naar de luie superster Jan Ullrich. En ook daarbuiten is hij voor ve len nog altijd de sprinter, die het geluk heeft dat meer en meer topkoersen in een groeps- spurt eindigen. Zo ook gisteren tijdens de der de Tourrit van Antwerpen naar Seraing. Aangekondigd als etappe met een Luik-Bastena- ken-Luik-achtig parkoers, werd er op de Mont-Theux en Sart Tilman vuurwerk ver wacht van de Bettini's, Boo- gerds en al die andere mannen die een heuvel op kunnen stor men. De tocht eindigde echter gewoon in een zege voor Erik Zabel, zijn tweede al deze Tour. In een door zijn Telekom-ploeg gedomineerde finale liet hij een groep van liefst honderd man achter zich. „Ach, ik kan me voorstellen dat weinigen me hier verwacht hadden, maar toch. Voor deze rit ben ik naar de Tour gekomen", stelde de man die gisteren eindelijk voluit durfde juichen op de meet. Wraak De eerste keer, zondag in Bou- logne-sur-Mer, was hij nog bang geweest dat een gebalde vuist of juichend opgestoken arm zou worden uitgelegd als zijn wraak op de ploegleiding, die een week voor de Tour had besloten alles op de gele trui van Ullrich te zetten en daar door Fagnini, Zabels steun en Erik Zabel wint de sprint heuvelop in Seraing en durft nu wél te juichen, foto Christophe Ena/AP toeverlaat in de spurts, niet mee naar Frankrijk nam. „Dat hele verhaal ligt nu echt achter ons", verzekerde de lachende ploegleider Rudy Pevenage namens zijn pupil. Zabel vertelde dat Pevenage tijdens de Ronde van Zwitser land met hem had gesproken over deze Tour. Het was een moeilijk gesprek, waarin duidelijk werd dat Fagnini niet meemocht. „Maar Rudy liet me ook het profiel van deze etappe naar Seraing zien. Dit is weliswaar het maximum van mijn kunnen, maar Rudy over tuigde me ervan dat ik dit kan." De gewiekste Belg vertelde hem er ook bij dat hij op weg naar Seraing ploeggenoten bij hem zou hebben, die de steun van Fagnini overbodig maak ten. Het nam de teleurstelling over het thuisblijven van de Italiaan niet weg bij de31-jari- ge Berlijner. Pas tijdens deze Tour ontdooide Zabel. In Bou- logne-sur-Mer moest hij het werk nog grotendeels alleen opknappen, maar de 'specia- listenploeg voor het klasse ment' was er gisteren helemaal voor hem. Het moet een gewel dig gevoel zijn geweest voor Zabel om in de finale een ma genta gekleurde trein van acht ploegmaats voor hem te zien. Als toppunt van symboliek mocht hij vanuit het wiel van kopman Ullrich naar de over winning spurten. Zoals ge pland. Symboliek De greep naar de ritzege had nog meer symboliek in zich. De eerste klus voor Zabel is nu ge klaard en het team liet zien klaar te zijn voor de volgende: de jacht op het geel. Daar waar Lance Armstrong slechts drie helpers (Heras, Pena en Hamil ton) bij zich had in de groep van honderd, reed Telekom ge groepeerd op kop. „Ach, hier mag je eigenlijk nog geen con clusies uit trekken. Het is het beeld van deze dag en ik geloof niet dat Lance zich uit balans laat brengen door dit machts vertoon van ons", stelde Zabel nuchter. Rust Maar toch, Pevenage lachte. „We weten dat dit geen gemak kelijke Tour gaat worden. Dan heb je iedereen nodig als het erop aankomt. En wat ook be langrijk is na de twee zeges van Erik: de rust is helemaal terug in de ploeg." Diezelfde rust is er niet binnen het US Postal-team van Lance Armstrong. Rubiera heeft het elke dag moeilijk en Hamilton heeft last van zijn arm na een val. Liefst vijf helpers konden gisteren een grote groep van honderd niet volgen. En dan zijn er nog altijd de verhalen over Armstrongs samenwer king met de omstreden wieler- arts Ferrari. US Postal komt over als een belegerde veste. Na de rit van gisteren stapte Armstrong haastig in een geblindeerde teamauto en voorafgegaan door de gillende politiesirenes en blauwe zwaailichten ontvluchtte hij de finishzone. Toen de stoet de rust uitstralende Telekom-en- clave passeerde, staarde Pevenage de Amerikanen hoofdschuddend na. „Als we nu al met dit soort toestan den beginnen, waar eindigt dit dan?" GPD De nieuwe geletruidrager Stuart O'Grady groet het publiek in Se raing. foto Patrick Kovarik/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 20