ROVINCIALI Spoedeisende hulp schiet tekort PZC Fiat referendum burgemeester Plan voor eurotax sterft snelle dood Totaal vernieuwd! Meer dan 35.000 occasions 9 en 14 Zeeuwse huisartsen klagen over samenwerking met alarmcentrale ambulances Atofina mag doorwerken Zeehond is graag in Zeeland Nederlanders reislustigste Europeanen OPHEFFING MEUBEL BOERDERIJ europaIuin Landschapssubsidie mag niet vanzelf naar boeren Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 Verzamelen voor vreugdevuur tj intratuin 095 J r ^1^951 Vee moet maandelijks gekeurd AutoTrack.nl 19( ZW7 Onbestendig Aantrekkende wind tot lokaal stormachtig en (onweers-)buien. Maxima rond 19 graden. 244e jaargang no. 162 woensdag 11 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 Zonnemaire Buitengewoon internet: www.pzc.nl Alle schapen, geiten en kal veren moeten elke maand op mkz worden onderzocht. Dat heeft minister Brinkhorst van Landbouw gisteren be kendgemaakt. Hij neemt de maatregel in verband met het blijvende gevaar dat via Groot-Brittannië het mond en klauwzeervirus weer in Nederland terechtkomt. Van Gedeputeerde Staten mag het bedrijf Atofina in Vlissin- gen doorgaan met het behandelen van afvalstoffen uit de glasindustrie. Het dagelijks provinciebestuur vindt dat Ato fina, ondanks dat het geen vergunning heeft, een mi- lieudoel dient. Verder vinden GS het te ver gaan om het bedrijf tot sluiting te dwingen. Een teltocht boven de Deltawateren wijst uit dat de zeehond zich lekker voelt in onze provincie. Honderdtwaalf zeehon den werden geteldVorig j aar waren dat er nog 9 7Na het dieptepunt in 19 7 6 is er nu sprake van een gesta- O "Ij ge toename van het aantal dieren. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; varia: 6; financiën en economie: 7 radio en televisie: 8; uit: 9 en 10; zeeland: 13,14, 15 en 17; sport: 18,19 en 20; buitengebied: 21,22 en 23. doorRoelf Reinders GOES - De spoedeisende hulp in Zeeland schiet te kort. In grote delen van Zeeland zijn de ambulan ces later bij een ongeluk dan wettelijk is voorge schreven. Verder weigeren huisartsen soms naar een ongeluk te gaan, omdat de samenwerking met de Centrale Post Ambu lancevoorziening (CPA) slecht is. PARIJS - Nederlanders zijn reislustiger dan andere Europe anen. Uit Frans onderzoek dat gisteren bekend is gemaakt, blijkt dat 73 procent van de Ne derlanders van plan is deze zo mer weg te gaan. Het Europese gemiddelde is 59 procent. Van de ondervraagde Spanjaar den gaf slechts 46 procent aan deze zomer vakantieplannen te hebben. De Spanjaarden zijn daarmee de grootste groep thuisblijvers van Europa. Fransen, Duitsers en Nederlan ders blijven deze zomer thuis in verband met het werk, omdat ze 'geen zin' hebben of omdat ze la ter dit jaar weggaan. De meerderheid van de Portu gese thuisblijvers (62 procent) daarentegen zegt niet genoeg geld te hebben om op vakantie te gaan. AFP (Advertentie) Ridderkerk - Beëin diging van het huurcon tract noodzaakt Meubel boerderij de Reijer, Kie- vitsweg 124, Ridderkerk, (wijk Bolnes) bij Rotter dam na 30 jaar te stoppen. Daarom worden nu bij de meeste toonaangeven de meubelboerderij van Nederland gigantische voor raden eiken, geloogd grenen, koloniale meubelen en bank stellen verkocht voor de halve prijs. Diverse restanten gaan zelfs weg met kortingen tot 70%. Alles wordt gratis thuis gebracht en met volle- dige garantie verkocht. De boerderij is van dinsdag t/m zaterdag geopend van 10.00 - 18.00 uur. Vrijdags koopavond tot 21.00 uur. Dat blijkt uit een rapport over de spoedeisende hulp en de zie kenhuis- en huisartsenzorg in Zeeland. De samenwerking tus sen de Centrale Post Ambulan cevoorziening (CPA) en de huis artsen loopt slecht. Sommige huisartsen weigeren aan de op roep van de CPA gehoor te geven om naar de plaats van een onge val te gaan. „Huisartsen worden veel te laat gebeld", zegt directeur M. West- strate van de Zeeuwse huisart senvereniging. „Volgens een protocol moeten de ambulances en de huisartsen gelijk worden gewaarschuwd. Maar in de praktijk gaat er veel tijd voorbij voordat de huisarts een oproep krijgt. Die racet dan naar de plek van het ongeluk om dan al leen nog de achterlichten van de ambulance te zien." Volgens Weststrate is bij drie kwart van de Zeeuwse huisart sen de motivatie verdwenen om bi] oproepen van de CPA te hel pen. „De één gaat helemaal niet", zegt hij. „De ander zegt: 'laat eerst de ambulance maar eens kijken.' Het is al zover dat artsen hun telefoonnummers niet meer ter beschikking van de CPA stellen." Weststrate constateert een ge brek aan samenhang bij de spoedeisende hulp in Zeeland. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft gis teren groen licht gegeven voor de invoering van het burge meestersreferendum. De VVD had aanvankelijk grote bezwa ren, maar ging overstag na nieu we beloftes van minister De Vries van Binnenlandse Zaken. De WD vreesde, dat de kandi daat die het referendum verliest zich in de praktijk steeds zal te rugtrekken. Dat zou de benoe ming door de Kroon tot een far ce maken en in feite neerkomen op wat de PvdA wil: de gemeen teraad kiest de burgemeester. De Vries deed de WD de toezeg ging dat in een wetsvoorstel zal worden vastgelegd, dat de ge meenten met een meervoudige aanbeveling moeten komen en trok daarmee de de dwarslig gende VVD-senator Luijten over de streep. D66-woordvoer- der Terlouw was tevreden met dit resultaat. Invloed D66, dat het referendum bij de formatie van 1998 afdwong, ziet de wet als een belangrijke stap op weg naar haar ideaal: de rechtstreeks gekozen burge meester. Volgens de wet krijgen gemeenteraden en burgers meer invloed bij de selectie van eerste burgers. De vertrouwenscommissie van de gemeenteraad draagt voort- ,,De ziekenhuizen, de huisart sen en de CPA/ambulances moeten het samen doen. Maar nu is het ieder voor zich. Problemen De wettelijke maximale aanrij- tijd van ambulances worden op sommige plaatsen met minuten overschreden. De problemen zijn het grootst in de Zak van Zuid-Beveland, op Tholen, de Grevelingendam en Philips- dam, in de Kop van Schouwen- Duiveland, het Sloegebebied en aan de grens met België bij Nieuw-Namen, Sas van Gent en Sluis. In andere gebieden lukt het ambulances niet of moeilijk aan twee kandidaten ter benoe ming voor. De minister van moet uit deze twee kiezen. Desge wenst kan de gemeenteraad de mening van de bevolking vra gen over de beide kandidaten via een zogeheten raadplegend referendum. De CD A-fractie in de Eerste Kamer heeft geen door Kees Bos DEN HAAG - Boeren moeten niet vanzelf in aanmerking komen voor toekomstige plattelandssubsidies. Ande ren kunnen projecten wel licht goedkoper uitvoeren. Openbare aanbesteding is dan nodig. D. Bruinsma, directeur-ge neraal van het ministerie van Economische Zaken, wil meer marktwerking, aldus zijn woordvoerster gisteren. Wie het goedkoopst bijvoor beeld slootkanten kan behe ren, moet de overheidspre- mie voor landschapsbeheer krijgen. Landbouworganisatie LTO- Nederland vindt dat Bruins ma voorbij gaat aan Europe se afspraken, waardoor de op tijd te zijn als er al een zie kenauto op pad is. Dat is zo in het noordwesten van Walche ren, het oosten van Noord-Be veland (De Banjaard) en de Bathpolders. Volgens J. Verschuren van de Ambulancedienst Boven de Westerschelde komen veel over schrijdingen van de aanri j tij den voort uit piketdiensten van am bulancepersoneel. De zieken auto staat dan niet klaar in een ambulancepost met paraat per soneel. De auto staat bij een chauffeur thuis. In Zierikzee en Sint-Maartendijk is dat het ge val. „De chauffeur moet dan eerst een verpleegkundige op- goed woord over voor de wet en stemde in haar geheel tegen. Volgens de christen-democra ten verenigt de wet 'drie zielen in één borst'. „Het is vlees noch vis. Een beetje verkiezing, een beetje voor dracht en een beetje kroonbe noeming. Een gedrocht", aldus landbouw zich al meer richt op groen en landschap. LTO denkt dat uit agrarisch Ne derland een grote terreinbe herende organisatie kan groeien. Gedacht wordt aan een Platteland BV. Natuurbeheer De LTO vindt dat boeren door him bedrijfsvoering het landschapsbeheer en agra risch natuurbeheer het beste kunnen uitvoeren. Volgens de organisatie ziet minister Brinkhorst van Landbouw dat inmiddels ook in. „Van de plattelandssubsidies uit Brussel zal zestig miljoen gulden niet meer worden ge richt op aankoop van bos- en natuurgebieden, maar voor agrarisch natuurbe heer", zegt een LTO-woord voerder. ANP halen", zegt Verschuren. „Dat kan vertraging opleveren." Hij zegt dat de overschrijdingen doorgaans maximaal twee, drie minuten zijn. „Langere over schrijdingen zijn incidenten." Verschuren zou het liefst de pi ketdiensten vervangen door pa raat personeel. „Maar er is te weinig geld om met alleen para te diensten te werken." De dienst Boven de Wester schelde is wel in gesprek met een ambulancedienst in West-Bra bant om een gezamenlijke para te post op te zetten. Dat zou de rijtijden op Tholen en in het oos ten van de gemeente Reimers- waal ten goede komen. woordvoerder Dolle. GPD/ANP pagina 2: Eversdijk ziet liever gekozen burgemeester (Advertentie) MOOI WEER T— door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De invoering van een directe Europese Unie-be lasting voor de burger is van de baan. De EU-ministers van Fi nanciën schoten het idee giste ren resoluut af. „Je moet wel erg optimistisch zijn om te denken dat dit plan snel terug op tafel komt", concludeerde minister Zalm na afloop van het overleg met zijn collega's. Verschillende ministers grepen naar de geschiedenisboeken om het onzalige karakter van een 'Eurotax' te bewijzen. Zalm noemde de invoering van de tiende penning in 1569 door de hertog van Alva, een belasting die een grote opstand in de Ne derlanden tegen de Spaanse overheerser teweeg bracht. Tijdelijk EU-voorzitter België, die het idee van de EU-tax naar voren had gebracht, hield zich stil. Ook Commissievoorzitter Prodi, die het plan recent om armde, hield zijn mond. Premier Kok noemde eind juni de komst van een Europese belasting nog 'bespreekbaar'. Ook hij heeft zijn standpunt gewijzigd: het hele kabinet is nu tegen. Afkeren De Belgische minister Reynders zal het idee dit najaar nog een maal aankaarten. De kans op een serieuze uitwerking, laat staan invoering ervan, is ech ter nihil. De meeste ministers vrezen dat de burger zich nog meer van de EU zal afkeren door de belasting. Reynders en Prodi hopen juist dat de burgers meer gevoel krijgen voor Euro pa als zij er direct voor gaan be talen. Op verzoek van minister Zalm buigen de ministers van Finan ciën zich vanaf dit najaar maan delijks over de kosten van de uitbreiding van de EU. Door de vinger aan de pols te houden, wil Zalm onverwachte 'tegen vallers' voorkomen. GPD BELFAST - Protestantse jongeren verzamelen auto banden en ander materiaal voor een vreugdevuur bij een muurschildering in de protestantse Shankill Road in West-Belfast. De Noord-Ierse protestanten herdenken elk jaar op 12 juli de slag bij Boyne. Rond die datum is het traditie om vreugdevuren af te steken. Bij de slag van Boyne in 1690 behaalde de Britse koning, de Nederlandse stad houder Willem Hl, een overwinning op zijn katholieke schoonvader Jacobus II. De muurschildering in Shankill is gemaakt door le den van de Ulster Freedom FightersDeze protestant se paramilitaire organisatie en de ultrarechtse Pro gressive Unionist Party (PUP), die banden heeft met een andere guerrilla-organisatie, beëindigen hun steun aan het vredesproces in Noord-Ierland. Dat hebben zij gisteren aangekondigd. De paramilitairen vinden dat er te veel concessies zijn gedaan aan Sinn Fein, de politieke tak van het Ierse Republikeinse Le ger. De leider van de PUP, David Ervine, heeft gezegd dat zijn partij niet meer deelneemt aan de vredesbe sprekingen die gisterochtend zijn hervat, maar dat zijn partij voor dialoog en tegen geweld blijft. foto Peter Morrison/AP (Advertentie) BESO2KS0B3#B m/v c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. straat: nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 39,4517,90J. c per kwartaal met automatische incasso 107,50/€48,78). e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummen j rr handtekening: 8 713214 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlïssingen (postzegel niet nodig) "|V HET GROENE WARENHUIS (Advertentie) (Advertentie) Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 in grote pot Van 5^5 nu voor €1,79 Lobelia Hortensia Leuk voor op het terras of z een zonnige plek in de tuin. 1 In diverse kleuren. 3e etappe ALG. KLASSEMENT 2. Magnien z.t. 3. Garzelii z.t. 15. Boogerd z.t. 3. Verbrugghe 49. Boogerd 0.18 O.54 zie pagina 19 en 20 L O'Grady 14.15.44 2. Moreau 0.17 De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1