Middelburg ruimt oude graven PZC PZC Kijken, ruiken en dan een flinke slok Vlissingse scholen krijgen extra lokalen Scheepsafvalbedrijf krijgt dwangsom voor overtredingen 15 Begraafplaats Westelijke Oude Havendijk raakt vol Symposium over ruimtegebrek Expositie van kunst in tuin Onderwaterbeton voor toerit tunnel Nieuw fietspad door de Manteling Vlissingse garagehouder bedreigd Milieurapport nodig voor haven Hoorzittingen onroerend goed Gemeente zet hek rond schoolplein Bushokjes in brand gestoken Dreischorse beboet voor veroorzaken ongeval woensdag 11 juli 2001 doorNadia Berkelder VLISSINGEN - De Ravenstein- school aan de Hogeweg in Vlis- singen krijgt twee noodlokalen. De schooi heeft een groeiend aantal leerlingen en de ver wachting is dat er de komende jaren nog meer bijkomen. De lo kalen komen op het schoolplein te staan. Bij de Theo Thijssen- school in Paauwenburg worden acht lokalen bijgebouwd. De Ravensteinschool heeft mo menteel 189 leerlingen en be schikt over negen klaslokalen. Door het overheidsbeleid om de klassen te verkleinen tot twintig leerlingen, het groeiend aantal leerlingen en door het feit dat op cle Ravensteinschool relatief veel leerlingen met een achter stand zitten, heeft de school dringend behoefte aan extra ruimte. De gemeente heeft voor tijdelij ke lokalen gekozen omdat er plannen zijn om in de wijk een brede school te bouwen. Die zou in 2005 gerealiseerd moeten zijn. Volgens een gemeenteamb tenaar is het nog niet zeker of de brede school er daadwerkelijk komt. „Het is allemaal nog heel prematuur. De gedachte is pas ontstaan. We voeren verken nende besprekingen met de schoolbesturen." Er is gespro ken met Archipel, het overkoe pelend bestuur van openbare basisscholen op Walcheren, en de Sint Jozefschool. Volgens de ambtenaar wil de Sint Jozef school graag een nieuw gebouw. Een brede school is gebouw waarin onderwijs en andere, vaak wijkgerichte, functies worden gecombineerd. De ge meente denkt voor het Midden gebied aan kinderopvang, een bibliotheek en twee of meer scholen. Hoe de brede school precies wordt ingevuld, is nog niet duidelijk. De plannen voor de brede school worden betrok ken in cle stedenbouwkundige ontwikkeling van het gebied rond de Hogeweg, de Bonedij- kestraat en de Cruquiusstraat. De gemeente en de woningcor poraties slopen de komende ja ren een groot aantal woningen in het Middengebied. Paauwenburg Het gemeentebestuur stelt ver der voor om bij de Theo Thijs- senschool aan de Troelstraweg in Paauwenburg acht nieuwe lokalen te bouwen. De school fuseert met de Paauwenburg- school aan de Alexander Gogel- weg. De leerlingen van de Paau- wenburgschool trekken bij de Theo Thijssenschoo^ in. Ze moe ten uiterlijk op 1 augustus 2002 verhuisd zijn naar de Troelstra weg. Het gebouw aan de Alexander Gogelweg komt dan vrij voor de naastgelegen pro testantse Louise de Coligny- school, die ook kampt met ruimtegebrek. De driehonderd leerlingen zitten nu verspreid over drie locaties. door Richard Hoving MIDDELBURG - De begraaf plaats aan de Westelijke Oude Havendijk in Middelburg raakt vol. Het college van B en W stelt de gemeenteraad later dit jaar voor ongeveer zevenhonderd oude graven te ruimen. De be graafplaats in Arnemuiden wordt met één hectare uitge breid. De verwachte stijging van het sterftecijfer in de komende de cennia is voor de gemeente re den om nieuw beleid op te stel len voor de begraafplaatsen in Middelburg, Arnemuiden, Sint- Laurens en Nieuw- en Sint Joosland. Op deze vier begraaf plaatsen dreigt een tekort aan graven te ontstaan. In Sint-Laurens en Nieuw- en Sint Joosland is uitbreiding niet noodzakelijk. Door op beide be graafplaatsen twee lagen diep te gaan begraven denkt de ge meenten nog jaren vooruit te kunnen. De kerkhoven moeten hiervoor wel worden opge hoogd. Op de begraafplaats aan de Westelijke Oude Havendijk in Middelburg is de situatie an ders. Daar moeten in 2003 de eerste graven worden geruimd. Het gaat om algemene graven die minimaal 25 jaar oud zijn. De nummers van de geruimde graven worden een jaar van te voren bekendgemaakt. Als na bestaanden dat wensen kunnen de stoffelijke resten, tegen beta ling, elders worden herbegra- VLISSINGEN - De Zomeruni- versiteit Zeeland houdt van 5 tot en met 7 september een sym posium over ruimtelijke orde ning en ruimtegebrek. Met dit symposium wil de Zomeruni- versiteit de discussies over ruimte, de Vijfde Nota Ruimte lijke Ordening en het Zeeland debat met elkaar verbinden. De organisatie heeft een aantal co- iyfeeën uit onder andere Zee land en Vlaanderen uitgenodigd om hun visie op ruimtegebrek uiteen te zetten. De Zomeruni- versiteit wil met het meerdaagse symposium een bijdrage leveren aan de discussie over Zeeland als nationaal landschap. Het symposium is de eerste activi teit van de Zomeruniversiteit sinds jaren. VLISSINGEN - In de tuin aan de Offenbachlaan 24 in Vlissin- gen is op zondag 22 juli kunst te zien. Zeeuwse amateur-kunste naars hebben daar een expositie van schilderijen, glasobjecten, beelden en keramiek ingericht. De tuin is open vanaf 13.00 uur. redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het college van B en W wil uit breidingvan deze begraafplaats zo lang mogelijk uitstellen. De sfeer van het kerkhof blijft zo doende gehandhaafd, stelt het college. „De oudere delen van de begraafplaats zijn in vergelij king met nieuwe uitbreidingen zeer aansprekend. Graven uit geven op deze delen is zeer aan trekkelijk." Door vooralsnog af te zien van een uitbreiding blij ft een stijging van de onderhouds kosten uit. B en W willen ook de gebouwen aan de Westelijke Oude Haven dijk uitbreiden en vernieuwen. De aula van de begraafplaats is te klein. Het aantal uitvaarten en belangstellenden dat daar op afkomt is de laatste jaren toege nomen. Door de strenger wor dende milieueisen moet de tech nische installatie van het crematorium worden verbeterd. Volgens beheerder M. Jilleba moet onder meer gedacht wor den aan het aanbrengen van een kwikfilter. Bij het cremeren komt kwik vrij dat in de vullin gen van overledenen zit. Naai de uitbreiding en vernieuwing van de aula en het crematorium stelt de gemeente een nader on derzoek in. In 2005 moeten de aanpassingen gerealiseerd zijn. De begraafplaats in Arnemui den wordt rond 2010 met één hectare uitgebreid. Volgens Jil leba is het ruimen van graven daar niet mogelijk. Dat heeft te maken met de regeling die in de voormalige gemeente Arnemui den van kracht was. Tot 1997 werden in Arnemuiden voor on bepaalde tijd graven toegewe zen. Met het nieuwe beleid van de ge meente voor de begraafplaatsen en het crematorium is tot 2030 ruim tien miljoen gulden ge moeid. Het college van B en W legt de voorgestelde maatrege len later dit jaar voor aan de ge meenteraad. door Jacob Hoekman ELLEVVOUTSDIJK - De uit voerders bij het werk aan de noordelijke toerit van de Wes- terscheldetunnel zijn gisteren begonnen met een bijzondere klus: tot vanavond laat wordt beton aangebracht in het bas sin vol water bij de toekomsti ge inrit bij Ellewoutsdijk. In tegenstelling tot wat gebeurde bij de tunneltoerit in Zeeuws- Vlaanderen, wordt het bassin bij Ellewoutsdijk pas leegge pompt nadat het beton is aan gebracht. Werkvoorbereider M. Buijsrogge van tunnelbou wer KMW legt uit waarom: „We zitten hier in Ellewouts dijk dusdanig dicht bij de zee dijk dat we eigenlijk geen dro ge bouwput kunnen maken. Daarom hebben we gekozen voor onderwaterbeton. Daar mee maken we eerst de vloer en wanden van de put, waarna we het leeg kunnen pompen." Het onderwaterbeton wordt tijdens één langdurige opera tie volledig aangebracht. De werkzaamheden zijn gister morgen om zeven uur begon nen. Buijsrogge verwacht van avond rond tien uur klaar te zijn. Gedurende de bijna veer tig uur durende operatie rijden elke drie minuten betonwa- gens af en aan. Het werk wordt voortdurend begeleid door duikers en er zijn 25 beton mixers ingeschakeld. Het onderwaterbeton krijgt de ge legenheid om uit te harden tij dens de bouwvakvakanlie. Daarna zal het bassin alsnog worden leeggepompt en begint de constructie van de eigenlij ke vloer en wanden. foto Willem Mieras door Richard Hoving MIDDELBURG - Op zijn T-shirt staan vijftien redenen waarom 'Beer is better than women'. Jan van Schaik (65) uit Vlissingen is liefhebber en kenner van bier. Gisteravond was hij één van de deelnemers aan de Zeeuwse voorronde van de landelijke bierproefwedstrijd. Tien bierkenners verzamelen zich rond acht uur in het Middelburgse biercafé De Mug aan de Vlasmarkt voor de proef- wedstrijd. De Vlissmger Van Schaik is één van de kanshebbers. Hij heeft een brouwerij in zijn garage en schreef zeven boeken over bier. De eerste reden op zijn T-shirt luidt: „You can enjoy beer. all month." Als het eerste glas bier wordt geserveerd, is het stil in het proeflokaal van de Mug. Eigenaar Barend Midavaine heeft de deelnemers gewaarschuwd. „Niet over leggen. En niet eikaars foute antwoorden overnemen." Roken is verboden. Dat doet afbreuk aan de geur van het bier. De deelnemers kijken naar de kleur ('Als het bier bx-uin is vallen de pilssoorten af'), beoordelen de schuimkraag ('Veel of wei nig hop'), ruiken en nemen een paar slok ken. De meningen zijn vei'deeld. En on danks de waarschuwing van Midavaine volgt overleg. Simon Bergsma uit Vlis singen denkt dat het een Brugse Tripel is. Chris de Witte, één van de twee vi'ouwe- lijke deelnemers, houdt het op een Hom mel. Jan Passieux uit Krabbendijke zet Kwelchouffe op de achterkant van een viltje. Passieux is met een paar Beve- landse leden van het Zeeuws amateur bierbrouwers gilde De Deltabrouwers naar Middelburg gekomen. De deelnemers moeten tien bieren proe ven. Om ze tegemoet te komen heeft Mug-eigenaar Midavaine 21 soorten op een bierlijst gezet. Het is een greep uit de ruim honderd bieren die hij in zijn café heeft. De proevers moeten aangeven wel - ke bieren van de lijst ze voorgezet krij- VROUWENPOLDER - Er komt een nieuw fietspad van de Veerse Gatdam tot aan de Noorddijk bij Vi-ouwenpolder. Het pad, dat gaat lopen door natuurgebied De Manteling, is vol gens de provincie nodig omdat er geen goede fietsverbinding is langs het Veerse Meei'. Ook is de route veiliger dan het be staande fietspad dat de N57 kruist. Het nieuwe fietspad gaat door de bestaande voetgangerstunnel onder deze provinciale weg door. Daarna voert de weg langs de oude binnendijk om aan te sluiten op de Nooi-ddijk. Gedeputeerde Staten hebben een bijdrage van bijna tiendui zend gulden toegezegd voor de totstandkoming van het fiets pad, dat zo'n achthonderd meter lang wordt. Naar verwach ting kunnen de eerste f ietsei's eind dit jaar gebruik maken van de route. VLISSINGEN - Een eigenaar van een garagebedrijf in Vlis singen is maandagavond bedreigd met brandstichting. Een 41-jarige man uit Etten-Leur dreigde de garage in brand te steken. De man is aangehouden en zit nog steeds vast. De poli tie weigert informatie over de zaak te vei'strokken. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen moet een milieu-ef- fect-rapportage (mer) maken om de uitbreiding van de Nieuwlandhaven mogelijk te maken. Gedeputeerde Staten besloten dinsdag een deel van het bestemmingsplan Vlissin- gen-oost niet goed te keuren. Volgens richtlijnen van het Hof van Justitie uit Luxemburg is een mer noodzakelijk. In de Nieuwlandhaven moeten schepen kunnen afmeren met een laadvermogen van 1350 ton of meeix Volgens een woordvoerster van de provincie heeft de proce dure nauwelijks vertragende gevolgen. Het havenschap is al bezig met het opzetten van een milieurapport voor de nieuwe haven. De gemeente Vlissingen kan gebruik maken van die gegevens. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen houdt eind augus tus, begin september hoorzittingen voor inwoners die een be zwaarschrift hebben ingediend tegen de hoogte van de onroe- rende-zaak belasting. Mensen die een bezwaar hadden, krijgen in de laatste week van juli of in de eerste week van au gustus een uitnodiging voor de hoorzitting. Bij de gemeente Vlissingen kwamen in totaal ruim 2200 bezwaarschriften binnen. De gemeente wil voor het einde van het jaar een uitspi'aak over de protesten. VLISSINGEN - Rond het schoolplein van basisschool De Branding in de Bouwen Ewoutstraat in Vlissingen komt een hek. De schoolleiding had daar bij de gemeente om gevraagd omdat de DeBranding veel last heeft van vandalisme en rond hangende jeugd. Ook buurtbewoners hebben daarover ge klaagd. VEERE - Onbekenden hebben gisternacht in Veere twee bus hokjes in brand gestoken. De hokjes stonden op de hoek Wa- genaai'Straat-Kaai en op de Veerseweg. De brandweer heeft de bi-and geblust. De daken en enkele ruiten van de bushokjes zijn door de brand vernield. steger desgevraagd. Dat dat tot op heden nog niet is gebeurd, heeft - zegt hij - te maken met een paar bouwkundige voorzie ningen die nog bij deze inrich ting moeten worden getroffen. Volgens Hoogesteger heeft de provincie formeel gelijk, maar is uitvoei'ing geven aan ï'egels meestal wat makkelijker dan het in de praktijk uitvoeren er van. „En we zijn zeker niet mi lieuonvriendelijk bezig. We zor gen dat het afval op de goede plaats terecht komt", stelt hij. gen. De vraag of het bier uit een flesje of van het vat komt, geeft bij een gelijke eindstand de doorslag. De Middelburger Simon Sies weet zeker dat hij niet gaat winnen. Sies is voorzit ter van het Walchersche Pijproockgilde, houdt van bier, maar vindt het proeven 'erg lastig'. Sies doet mee voor de gezel ligheid. Na een paar glazen slaat bij hem de vertwijfeling toe. „Zegt me niets. Wit heer misschien, maar zeker weet ik het absoluut niet." Rond half twaalf blijkt dat vijf deelne mers gelijk geëindigd zijn met ieder vijf bieren goed. Midavaine besluit een af valrace te houden om uiteindelijk een winnaar te krijgen. Al snel vallen er nog drie deelnemers af en begint een zinde rende eindstrijd tussen twee deelnemers. Na negentien bieren proeven blijkt rond door Esme Soesman 's-HEERENHOEK - Voor elke dag dat het scheeps- en indu- striereinigingsbedrijf Martens uit 's-Heerenhoek zijn milieu vergunning overtreedt, legt de provincie een dwangsom op van duizend gulden. Deze maatre gel, die tot maximaal drie ton kan oplopen, gaat 1 augustus in. Politiecontrole op 25 en 27 juni en controle door provinciale mi lieumedewerkers op 4 juli heb ben uitgewezen dat Martens zich op de locatie Stoofweg niet houdt aan de geldende vei'gun- ningsvooi'schriften. Aan de Stoofweg woi'den onder meer vaten gereinigd en wordt be drijfsafval gesorteerd. Ook op slag van afvalstoffen vindt op deze locatie ongeoorloofd plaats. Aan de Stoofweg is het hoofdkantoor van Martens ge vestigd. Daarnaast is er ruimte voor stalling en wordt er onder houd gepleegd aan rollend ma teriaal. Sinds september vorig jaar heeft het reinigingsbedrijf een bewerk- en bewaarvergunning voor de inlichting aan de Span- jeweg. Hier heeft het bedrijf een haven-ontvangstinstallatie ge bouwd. Daar moeten bewerk en opslagactiviteiten een plaatsje krijgen, bevestigt alge meen bedi'ijfsleider W. Hooge- Bezwaar Om Martens de gelegenheid te geven bezwaar aan te tekenen tegen de opgelegde maatregel, treedt de dwangsom pas op 1 au gustus in werking. Het reini gingsbedrijf wil het zover niet laten komen. De bedoeling is, aldus Hoogesteger om voor die tijd aan de vergunningseisen te voldoen. In 1999 (in juni) is eerder al overtreding van de milieuver gunning bij de 's-Heerenhoekse firma geconstateei'd. Er vonden destijds schoonmaakactivitei- ten plaats op de locatie Stoof weg die niet waren toegestaan. Bovendien werden scheepsaf valstoffen en horecavetten be waard. Bij controle later dat jaar werd ecïiter niets illegaals bij Mar tens aangetroffen. Jan Passieux uit Krabbendijke mag zich met recht bierkenner noemen. Hij kwam na het beoordelen van negentien biertjes als winnaar uit de bus van de proefwedstrijd. foto Lex de Meester 1 uur 's nacht dat Jan Passieux de beste Zeeuwse bierkenner is. Sandra Borow- ski uit Middelburg eindigde als tweede. Zij herkende het laatste biertje, een De Koninck, niet meer. Jan Passieux mag in de hei-fst naar de landelijke kampioenschappen die geor ganiseerd worden door de Alliantie van Biertapperijen, de vereniging van bij zondere biei'cafés in Nedeiiand. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Polderblindheid, zo omschreef officier van Justi tie R. T. Jeuken gistermiddag tijdens de zitting van de kanton rechter in Zierikzee, de oorzaak van de botsing op het kruispunt Stapelsweg, Turelureweg, Zui- dernieuwlandweg en Lokkers- weg. De 32-jarige automobiliste uit Dreischor benadrukte dat ze naar rechts had gekeken, maar dat ze de auto nooit heeft gezien. „Ik hoorde een klap en lag toen met de auto in de sloot"vertelde zij op de zitting. „Ik dacht eerst dat ik een klapband had maar pas toen ik uit de auto klom, zag ik dat het een andere auto was." De Dreischorse hield aan het ongeluk een whiplash en enkele gekneusde vingers over. De an dere bestuurder was er heel wat slechter af. De auto werd vol in de flank gei'aakt en de man werd naar het ziekenhuis vervoerd met een schedelbasisfractuur, gebroken bekkens, schouder blad, bovenbeen, longbeschadi ging en een afgebroken stukje van de nekwervel. De automo biliste heeft regelmatig contact met het slachtoffer gezocht maar die wilde dat contact niet, zijn familie wel. Omdat de vrouw nooit eerder was bekeurd en haar rijbewijs voor haar werk hard nodig heeft, kwam de officier tot een eis van 1500 gulden en een voor waardelijke rijontzegging van negen maanden. Rechter A. L. Melens vonniste 500 gulden boete en zes maanden voor waardelijke rijontzegging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15