OVINCIALE ZEEUWSE COURAN Late mossels ramp voor horeca PZC Faber komt met heffing op landbouwgif Totaal vernieuwd! Meer dan 35.000 occasions Van Gelder fel tegen soepele loodsplicht 20 15 12 Start seizoen drie weken uitgesteld tot 8 augustus Rekenkamer EU eist nadere studie spookvis Tel Aviv zonder drinkwater Tour raast door België VANDAAG HISTORISCHE MARKT IN VEERE (0ê) AutoTrack.nl Zevenmij lslaar zen Israëliërs slopen huizen Palestijnen Haven Rotterdam zelfstandiger Spui 4 voor Maxima Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Buiige regen Buiige regen met een kleine kans op onweer. Maxima bij matige tot vrij krachtige zuidwestenwind rond 20 graden. 244e jaargang no. 161 dinsdag 10 juli 2001 losse nummers 2,00 0.91) Geheim van Hegedüs in Hulst internet: www.pzc.nl doorLuc Oggel en Theo Giele PHILIPPINE - De officië le start van het mosselsei zoen wordt drie weken uitgesteld. De mosselhan delaren hebben gisteren besloten dat pas op 8 au gustus het startschot voor het nieuwe seizoen wordt gegeven. Restauranthou ders in het mosseldorp Philippine spreken van een ramp. De Zeeuwse horeca zal het op het hoogtepunt van het vakan tieseizoen zonder voldoende Zeeuwse mosselen moeten stel len. Er zijn wel hangcultuur- mosselen, maar de aanvoer daarvan is bij lange na niet vol doende om aan de vraag te vol doen. De Philippiense restau ranthouders houden vandaag spoedberaad. „Het is een ramp", zegt H. Wis- kerke van restaurant De Fijnproever. Voor hem en zijn collega's zijn de Vlamingen be langrijke klanten „We missen nu de Gentse Feesten en 21 juli, de Belgische nationale feestdag. Bovendien valt ook de hele bouwvak in deze periode." De restaurants hebben al afspra ken gemaakt met personeel, uren zijn toegezegd aan vakan tiewerkers. Vandaag zullen de samenwerkende restaurant houders bespreken wat te doen. Hoeveel geld dit de restaurants gaat kosten, durft Wiskerke nog niet te zeggen. De balans valt pas op te maken als eind augus tus de vakanties in België zijn afgelopen. Kwaliteit Voorzitter Theo Ketting, Stich ting Festiviteiten Bruinisse, zegt dat de mosselfeesten in zijn dorp, op 19, 20 en 21 juli, ge woon doorgaan. „We zullen al les op alles zetten om aan vol doende mosselen te komen." De kwaliteit van de mosselen is vol gens de mosselhandelaren nog onvoldoende. Bovendien is de aanvoer vanuit de Waddenzee vertraagd door het grote aantal pokken op de schelpen. Daarom is de start van het mosselseizoen uitgesteld. „Deze beslissing heeft veel con sequenties", zegt directeur A. Leerling van het mosselkantoor in Yerseke. „Dit is voor iedereen heel erg vervelend, voor de kwe kers, de handel en de afnemers. Hier maken we zeker geen vrienden mee. We hopen dat de kwaliteit van de mosselen in die drie weken sterk zal verbete ren." Waddenzee De mosselen uit de Waddenzee, het belangrijkste productiege bied, hebben dit jaar volgens Leerling uitzonderlijk veel last van pokken. Die aangetaste mosselen kunnen, althans voor lopig, niet door de industrie worden gewassen en verwerkt. Ook afgelopen seizoen had de sector te kampen met een lage aanvoer. Toen werd nog geen 600.000 mosselton (één mossel- ton is honderd kilo) aangevoerd. De verwachte vraag voor dit sei- BRUSSEL - De Europese Unie heeft tussen 1995 en 2000 geld betaald voor visvangsten die nooit hebben plaatsgehad. Dat stelt de Europese Rekenkamer in een gisteren gepresenteerd onderzoek De Rekenkamer wil een nader onderzoek van de Europese Commissie naar deze 'spookvis'. De unie heeft al jaren akkoor den met niet-lidstaten om vis sers uit Europese landen daar bovenop de EU-quota vis te la ten vangen. Niet-lidstaten wor den daarvoor vergoed In die landen zijn de visbestan den echter ook teruggelopen, terwijl de EU voor 42 procent meer aan kredieten aan deze partners heeft verstrekt. De EU heeft daardoor compensatie be taald voor 'papieren vis'. ANP JERUZALEM - Meer dan een miljoen Israëliërs in Tel Aviv en omgeving mogen tot nader order geen kraanwater gebrui ken. Er is een ernstige vervuiling ontdekt in het waterleidingnet waarvan de oorzaak niet be kend is. Dit maakte het ministe rie van Gezondheid gisteren be kend. Volgens deskundigen is de vervuiling geen gevolg van sa botage. ANP/DPA/AFP Advertentie Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daardoor vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie door Frits Bakker ANTWERPEN - De Tour de France is deze dagen een beetje van de Belgen. Het peloton raasde gisteren in de tweede etappe op hoge snelheid (bijna 48 kilometer per uur) door het Vlaamse land, waar honderdduizen den toeschouwers de renners toejuichten. De etappe, die in de Zeeuws-Vlaamse grensstreek langs Ertvelde, Zelzate, Moerbeke, Stekene (foto) en Sint Gilles Waas trok, eindigde in Antwerpen. Daar won de Belg Marc Wauters, die rijdt voor de Rabo bank, de eindsprint van een kopgroep van zestien man. De 32-jarige renner werd ook de nieuwe leider van de Tour. Servais Knaven eindigde in de rit als vierde en staat in het klassement op de derde plaats. Voor de Rabobankploeg van manager Jan Raas is Wauters de eerste renner die de gele trui draagt in de Tour. Het Tourpeloton gaat vandaag in Antwerpen van start voor een rit over 198 kilometer naar Seraing. In de finale moeten de renners drie lastige hellingen bedwingen. foto Charles Strijd van onze redactie binnenland DEN HAAG - De overheid gaat vanaf 2003 een toeslag leggen op chemische bestrijdingsmid delen voor de landbouw. Neder landse groente en fruit moeten in 2010 zo goed als vrij zijn van bestrijdingsmiddelen, zei staatssecretaris Faber van Landbouw gisteren bij de pre sentatie van de nota 'Zicht op gezonde teelt'. Het kabinet bepaalt later dit jaar de hoogte en systematiek van de heffing. De opbrengst van de heffing wordt waar schijnlijk gedeeltelijk bestemd voor de ontwikkeling van mi lieuvriendelijker alternatieven om onkruid, ongedierte en plan tenziekten te bestrijden. De Tweede Kamer had Faber om zo'n heffing gevraagd. Daartoe is in december een mo tie aangenomen van Kamerlid Stellingwerf van de Christen- Unie. De heffing stuit op bezwa ren van de landbouwsector. Het Productschap Tuinbouw stelt dat de toeslag tot meer illegaal gedrag leidt. In omringende landen zijn meer middelen toe gestaan en bovendien goedko per. LTO-Nederland meent dat de heffing een belastingmaatre gel is; tuinders zullen hierdoor nauwelijks op biologische alter natieven overstappen. Verder wil het kabinet het aan tal toegestane bestrijdingsmid delen beperken en veel strenger controleren op het gebruik van (Advertentie) 10-17 uur, toegang gratis (Advertentie) De autosite voor heel Nederland NIJMEGEN - Een militair van de landmacht loopt langs een wagen met grote namaaklaar- zen. De laarzen worden geplaatst bij een kam pement op recreatieterrein Heumensoord in Nijmegen. De landmacht legde daar gisteren de laatste hand aan de inrichting van een kamp voor de ongeveer 6500 militairen die meedoen aan de Nijmeegse Vierdaagse. Het evenement begint volgende week dinsdag. foto AN P zoen bedraagt een miljoen mos selton. „Het is duidelijk dat we dit jaar zelfs het aantal van vo rig seizoen niet gaan halen", zei secretaris H. van Geesbergen van de Coöperatieve Producen tenorganisatie van de Neder landse Mosselcultuur in Yerseke vorige week. E. Foudraine van mosselhandel Prins en Dingemanse in Yerseke heeft zich neergelegd bij het be sluit. „Een besluit neem je geza menlijk, dus we staan er wel achter. We zouden het natuur lijk liever anders zien, maar je hebt wel te maken met een na tuurproduct. Dat heb je niet al tijd in de hand." 2e etappe 1. Wauters (foto) 4.35.47 2. Pretot z.t. - 3. Hunter z.t. .^jy. 4. Knaven z.t. %\éÈÊÈÈIÈÊÈl ALG. KLASSEMENT -Vi I 1. Wauters 9.40.17 2. O'Grady 0.12 3. Knaven 0.27 39. De Groot 0.51 zie pagina 19 en 20 Op last van de burgemees ter zijn gisteren in het oos telijke deel van Jeruzalem veertien huizen neerge haald die Palestijnen daar zonder vergunning aan het bouwen waren. Onder meer hierdoor kwam het bestand tussen Israël en de Palestijnen verder onder K druk te staan. De Rotterdamse havenwethouder P. van Dijk heeft gisteren bekendgemaakt dat van een privatisering van het Gemeente lijke Havenbedrijf geen sprake kan zijn. Wel wil de gemeente het havenbedrijf veel meer zelfstandig- "J heid geven. illegale middelen. Telers mogen chemische bestrijdingsmidde len pas als laatste redmiddel in zetten. Bovendien moeten de boeren een certificaat hebben om met bestrijdingsmiddelen te mogen werken. Het behalen van een certificaat is vrijwillig. Faber: „We streven er echter naar dat in 2004 zo'n 90 procent van de boeren er een heeft. Als dat niet het ge val is, wordt het wettelijk ver plicht." De komende jaren zullen meer middelen van de markt verdwij nen als gevolg van het strengere Europese toelatingsbeleid. Nu al brengt het verdwijnen van be paalde middelen boeren in de problemen. Om te voorkomen dat sommige gewassen niet meer geteeld kunnen worden, wil het ministerie een aantal, meer milieuvriendelijke midde len versneld toelaten. Miljoenen In totaal trekt Faber 150 mil joen gulden uit om het nieuwe beleid in te voeren. Daarvan is 90 miljoen gulden bestemd voor kennisontwikkeling; onder meer onderzoek naar nieuwe middelen en de telers leren hoe ze hun gewassen kunnen be schermen met minder bestrij dingsmiddelen. De landbouw gebruikt de laat ste jaren minder chemische stoffen, maar nog altijd meer dan de overheid wil. Vorig jaar is 5 procent mmder gebruikt, ondanks dat vaker tegen de aardappelziekte phytophtora moest worden gespoten. Volgens het Landbouw-Econo- misch Instituut (LEI) tekent zich sinds 1998 een daling af na jaren van stagnatie.GPD/ANP Een demonstratiewedstrijd van Spui 4 om Maxima echt voet bal te laten zien, is een van de vele suggesties die Zeeuwen deden voor het bezoek van prins Willem- 4 efj Alexander en zijn verloofde aan Zeeland. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13 en 14; sport: 17,18,19 en 20, mische belangen van scheep vaartbedrijven en havens, stelt hij. Dat is naar zijn mening een zeer slechte zaak. Zo mogelijk nog kwalijker is het, aldus de commissai'is van de koningin, dat de invoering van het Scheldereglement op nieuw is uitgesteld. Dat zal te gelijk met de versoepeling van de loodsplicht van kracht wor den; pas in de loop van 2002. In het Scheldereglement heb ben Nederland en Vlaanderen onder meer afgesproken dat er een verscherpte loodsplicht komt. Een kapitein die onder dit nieuwe regime loodsplichtig is en toch geen loods neemt, kan worden vervolgd. Die stok ach ter de deur is er nu nog niet. Van Gelder roept het kabinet op om het Scheldereglement 'op korte termijn' van kracht te ver klaren. Het heeft naar zijn oor deel lang genoeg geduurd Het reglement is ruim zes jaar gele den al door ministers van Ne derland en Vlaanderen onderte kend. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft zich in een brief aan minis ter Netelenbos in felle bewoor dingen tegen versoepeling van de loodsplicht voor schepen op de Westerschelde gekeerd. De veiligheid van de Zeeuwse be volking wordt volgens hem om economische redenen verder in gevaar gebracht. Het kabinet besloot anderhalve week geleden de loodsplicht op te rekken. Op de Westerschelde hoeven schepen tot 80 meter straks geen loods meer te ne men. De grens ligt nu nog op 65 meter. Rijkswaterstaat krijgt bovendien de mogelijkheid schepen tot 95 meter vrijstelling te verlenen. Schepen met ge vaarlijke lading blijven loods plichtig. Van Gelder vindt dat het kabi net met de nieuwe loodsplicht te ver gaat. Niet de veiligheid is vooropgesteld, maar de econo- (Advertentie) naam*ü*.noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcodematische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:w l noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in D per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- automatische incasso ™er I M I I II mi j (ƒ39,45/€,7.90). c per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8"713214"000002'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1