Kabinet ruziet over EU-kosten Johan Friso heeft vriendin TOUR Bpze Noodweer trekt over delen Europa jLekker luchtig! *50 O» Totaal vernieuwd! Meer dan 35.000 occasions Antwerpen is klaar voor Tour de France Benschop oneens met cijfers Zalm in rapport uitbreiding 'Sv, t m t, WÏM i KÈÊÈÊÊÈÈm i GroenLinks paait landbouwers Zaventem slecht beveiligd Boer wil best groen werken tm co 0 ol 0 W 4 Eerst buien Maxima rond 20 graden bij een matige westelijke wind. 244e jaargang no. 160 maandag 9 juli 2001 los nummer 2,00 0,91) door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Het kabinet is ernstig verdeeld over de kosten die de uitbreiding van de Europese Unie met zich meebrengt. PvdA- staatssecretaris Benschop (Buitenlandse Zaken) wijst de berekeningen af die onder verantwoorde lijkheid van WD-minis- ter Zalm (Financiën) zijn gemaakt. Benschop wil la gere cijfers 'op papier', om de weerstand onder de burgers tegen een grotere EU te beteugelen. Twee recente studies die in op dracht van Zalm zijn verricht, tonen aan dat de komst van twaalf nieuwe EU-lidstaten jaarlijks maximaal 85 miljard gulden extra kost. De kandi- daatlanden komen vrijwel alle maal in aanmerking voor Brus selse steun aan boeren en arme regio's. De minister zelf hield eerder rekening met 55 miljard extra uitgaven. De Nederlandse afdracht aan Brussel stijgt mo gelijk met twee tot vier miljard per jaar. Zalm wil de groei van het EU-budget zo beperkt mo gelijk houden. Staatssecretaris Benschop heeft de nieuwe, hogere becijfe ringen onlangs in het kabinet aangevochten. Hij eiste 'aan vullende scenario's' om een 'ob jectiever beeld van de meerkos ten' te krijgen, zo melden nauw betrokkenen. „Benschop is be zig ijsblokken tegen de getallen te leggen, in de hoop dat ze krimpen", zegt één van hen. Tot ergernis van Zalm steunde pre mier Kok de eis van de staatsse- cretaris. Financiën moet daar- door opnieuw aan het werk. Principieel Beti-okkenen - officieel hebben ze allemaal een slot op de mond gekregen - benadrukken dat achter het gevecht om de cijfers een principieel meningsverschil schuil gaat. De PvdA van Kok en Benschop heeft de' uitbrei ding van de EU steeds als een historische, politieke en morele plicht gepi'esenteerd. Dat mag van de premierook wat kosten De WD, met Zalm voorop, wijst vooral op de gevolgen voor de belastingbetaler als de EU ver der groeit. „Wel groter, niet duurder", is zijn devies. „Zalm heeft de eerste slag verlo ren", zeggen ambtenaren. „De minister is niet blij met het ver zoek van Benschop." In de nieu we cijfers waar de staatssecre taris op aandringt, zullen sommige extra kosten niet wor den meegeteld omdat die al eer der bekend en ingeboekt waren. Ook wordt door een andere pre sentatie een lager eindbedrag bereikt. „Benschop wil het doen voorkomen alsof de uitbreiding nauwelijks iets kost", analy seert een ambtenaar. „De ver kiezingen volgend jaar werpen hun schaduw al vooruit." De 'oveiwinning' van Benschop leidt ertoe dat de studie over de toekomst van Bnasselse steun fondsen voor armere i'egio's pas na de zomer wordt afgerond. Het onderzoek naar de ver wachte groei van de Europese landbouwuitgaven moet wel deze week klaar zijn. Zalm had vóór de zomer de goedkeuring van het kabinet over beide stu dies willen hebben. Ambtenaren vrezen dat het uit stel de onderhandelingspositie van Nederland in Brussel on dermijnt. Spanje en Italië zijn volop bezig hun EU-subsidies veilig te stellen. Een krachtige reactie van Den Haag blijft uit vanwege de onenigheid in het kabinet. GPD Advertentie laatste week uitverkoop LU Grote Markt 11-13 Goes Q 0113 - 22 76 07 (Advertentie) Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daardoor vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie door Rob Paardekam HOEDEKENSKERKE - De stoomtrein Goes-Borsele heeft gistermiddag in Hoedekenskerke een personenauto ge ramd. De bestuurder daarvan werd naar het ziekenhuis gebracht, maar bleek niets te mankeren. Het ongeval gebeurde rond half drie op de onbewaakte overgang aan de Ha venstraat in Hoedekenskerke. De auto mobilist zag de trein niet aankomen en ook een fluitsignaal van de machinist mocht niet baten. De treinbestuurder trok nog aan de noodrem, maar een aanrijding kon hij niet voorkomen. Het slachtoffer, een 64-jarige man uit Breda, kwam knel te zitten en moest door de brandweer uit zijn auto worden bevrijd. Daarvoor moest het gehele dak worden ve:rwij- derd. Ruim een uur na het ongeluk kon de man uit zijn voertuig worden gehaald. Het slachtoffer werd per ambulance naar het Oosterscheldeziekenhuis ge bracht, maar uit onderzoek bleek dat hij met de schrik vrij was gekomenZij n echtgenote, die ook in de auto zat, bleef eveneens ongedeerd. foto Willem Mieras van onze redactie buitenland PARIJS - Verwoestende on- weersstormen die in het week einde over Europa trokken, hebben zeker 21 mensen het le ven gekost, vijftien in Frankrijk en zes in Zuid-Duitsland. De Franse autosnelweg Al (Lille- Parijs) staat blank en is tot zeker woensdag dicht. De meeste doden vielen in de nacht van vrijdag op zaterdag, toen een zware storm over delen van Franki'ijk, Duitsland en België raasde. In Straatsburg kwamen elf mensen om en vie len 85 gewonden. Een reusach tige boom stortte op bezoekers van een muziekevenement die hun toevlucht voor het nood weer hadden gezocht in een tent. Zeker achttien mensen raakten ernstig gewond. De Franse Al moest worden af gesloten na een aardverschui ving. Die zorgde voor een gigan tische overstroming bij Roye, honderd kilometer ten noorden van Parijs. Automobilisten in de soms twintig kilometer lange fi les moesten in de nacht van za terdag op zondag na uren wach ten achtenritrijden of keren, om via dienstwegen de snelweg te verlaten. Voor de tweede keer dit jaar zijn de bewoners langs de rivier de Somme in Noord-Frankrijk ge troffen door overstromingenIn 21 gemeenten staan de straten onder water. Vele tientallen mensen zijn geëvacueerd. In het centrum van Parijs wer den 150 mensen uit hun wonin gen gehaald omdat het wegdek van de Rue de l'Université door de overvloedige regenval plots inzakte, en de brandweer vrees de dat de huizen zouden volgen. In Chamonix haalde de gendar merie drie omgekomen alpinis ten uit de bergen. Ze waren vrij dag op de Mont-Blanc verrast door het slechte weer en vroren dood. Een vierde klimmer wordt vermist. Het noodweer teisterde ook de Duitse deelstaat Baden-Würt- temberg. Daar werd een man gedood toen een tak op zijn auto viel. In Beieren kwamen twee watersporters om het leven. In Brussel werden twee mensen gedood toen een boom op hun auto viel. In Noord-Italië vielen zaterdag tientallen gewonden door het noodweer. ANP/DPA/GPD door Berrit de Lange DEN HAAG - Prins Johan Fri so, de tweede zoon van koningin Beatrix en prins Claus, heeft een vriendin. Het is de 33-jarige Mabel Wisse Smit, woonachtig in Brussel. Volgens de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) be hoort Mabel Misse Smit tot de nauwe vriendenkring van prins Johan Friso. Mabel Wisse Smit was op 17 en 19 mei aanwezig op de bruiloft van px-ins Constantijn en Lau- rentien Brinkhorst. Als vrien din van de bruid maakte zij deel uit van het zogeheten 'bruids- personeel'. Johan Friso trad op als getuige voor zijn jongste broer. Desondanks waren er toen geen zichtbare tekenen van een romance van het tweetal, dat afzonderlijk arriveerde en niet naast elkaar zat. Wisse Smit studeerde politieke wetenschappen in Amsterdam en werkte daarna enige tijd bij de Verenigde Naties in New Advertentie (Advertentie) I De kwaliteitsmet^r: Dames singlet maat S, M en L i i te diverse kleuren 1 1 per stuk van 15.- naar I OP OP 1 Waar haal je de energie vandaan? York. Zij bekleedt momenteel een vooraanstaande functie binnen de internationale huma nitaire organisatie van de Hon gaars/Amerikaanse miljardair en filantroop George Soros. Mabel Wisse Smit is sinds 1998 directeur van het Open Society Institute in Brussel, een van de dochterorganisaties van de Soros Foundation. Als lobbyist bij onder meer de Europese Unie, spant zij zich vooral in tvoor mensenrechten en demo cratie in Zuidoost-Europa. Debat Wisse Smit neemt regelmatig deel aan discussies en lezingen over onder meer de ontwikke lingen in het voormalige Joego slavië. Zo was ze twee jaar gele den een van de spreeksters tijdens het debat 'Verzoening: ti'ibunalen tussen ooxiog en po litiek' in het Amsterdamse cen trum de Balie. Ze is ook betrok ken bij de organisatie voor persvrijheid Press Now. Prins Johan Friso (32) woont in Londen, waar hij werkt bij de investeringsbank Goldman, Sachs Co. Friso, alias de bril jante prins, komt slechts spora disch naar Nederland om zijn 'prinselijke taken' te vervullen. 'Het betreft een bewuste keuze van de jongere generatie die het deze leden van het koninklijk huis mogelijk maakt hun leven en loopbaan naar eigen inzicht in te lichten', aldus enige tijd geleden een officiële verklaring van het hof. Des te opmerkelijker was half februari de verklaring van de RVD dat prins Johan Friso niet homo- maar heteroseksueel is. „De prins is de speculaties over zijn seksuele geaardheid meer dan beu", aldus de RVD, die ge woonlijk nooit uitspraken doet over 'zaken die de privé-sfeer raken'. GPD (Advertentie) 1. Moreau (foto) 2. I.Galdeano 3. Armstrong 1. Zabel 4.55.15 2. Vainsteins z.t. 3. Casper z.t. 7. DeJongh z... ALG. KLASSEMENT 1. Moreau 5.04.35 2. I.Galdeano 0.03 3. Armstrong 0.04 31. Knaven 0.24 pagina 13,19 en 20 GroenLinks probeert agrariërs voor zich te winnen. De partij houdt niet langer vast aan de opvatting dat alle boeren op bio logische landbouw moeten overschakelen. Boven dien wil GroenLinks boeren belonen voor land- schaps- en natuurbeheer. Twaalf grote luchtvaartmaatschappijen laten vliegtuigen met een kostbare lading voorlopig niet meer vanaf of naar Za ventem vliegen. De maatschappijen hebben dit be sluit genomen, omdat de Belgische luchthaven niet goed beveiligd is tegen overvallen. Zeeuwse agrariërs willen wel als 'groene ondernemers' aan de slag, maar dat moet dan wel net zoveel opleveren als het boe renbedrijf. Meewerken aan en beheren van bijvoorbeeld natte natuurstroken aan weerszijden van de dijken moet voor de boeren x-endabel zijn, anders is er geen draag vlak voor te vinden. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; gezondheid: 12; sport: 13 t/m 20 doorSven Remijnsen VLISSINGEN - België maakt zich op voor een wielerfeest. Vandaag trekt het Tourpeloton van Calais naar Antwerpen, waar op de Linkeroever de fi nishlijn is getrokken van de tweede etappe. De rit voext de renners in de slot fase rakelings langs de grens met Zeeuws-Vlaanderen. In plaatsen als Eeklo, Stekene en Zelzate worden veel Zeeuwse wielerliefhebbers vei-wacht. De Antwerpse autoriteiten houden rekening met de toestroom van honderdduizenden mensen. Voorzichtig wordt al gesproken van een miljoen bezoekers. De finish in Antwerpen wordt rond 17.00 uur verwacht. Ook de sprinters zijn klaar voor het uitstapje naar België. In Boulogne-sur-Mer vochten ze gisteren him eerste duel van de 88e Ronde van Frankrijk uit. Erik Zabel, al jaren een van de toonaangevende spurters in het peloton, toonde zich daarin op permachtig. De Duitser klopte de Letse wereldkampioen Ro mans Vainsteins en de Frans man Jimmy Casper. De gele trui bleef in het bezit van Christophe Moreau. De ren ner uit Frankrijk, die vorig jaar vierde wei'd in het eindklasse ment, dankt de leidende positie aan zijn overwinning in de pro loog. Moreau was zaterdag avond- in Duinkerken drie seconden sneller dan de Span jaard Igor Gonzalez de Galdea- no. De twee grootste favorieten voor de Tourzege, de Ameri kaanse titelverdediger Lance Armstrong en de Duitser Jan Ullrich, gaven respectievelijk vier en zeven seconden toe. Voorafgaand aan de proloog hebben de 189 renners en 21 ploegleiders op verzoek van Tourdirecteur Jean Marie Le- blanc een gedragscode onderte kend, waarmee ze verklaarden geen beroep te zullen doen op verboden middelen. (Advertentie) Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:1 o noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- automatische incasso n,mn"C I I I I I I I ITT1 B9™rèlV.90r° n per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107,50/ €48,78). 8 713214 '000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1