Veehandel verkast naar België PZC Kabinetsplan basisverzekering schuift moeilijke punten door WWW,VERVAIN Vlissingse kotter haalt kanon uit 1654 boven uissiiiGcn Vrouw Milosevic vraagt visum aan Thoolse boeren denken aan oprichting eigen markt laatste week X uitverkoop u l/) O China stuurt nota voor vasthouden vliegtuig VS 0uii Personeel uit buitenland gewenst Bestralingscapaciteit breidt uit Rafter in finale na winst op Agassi Suzy: het mooiste vaderdagcadeau Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 10 W 4 Regen Bewolkt met regen- en onweersbuien. Matige west tot zuidwestenwind. Maxima rond 20 graden. 244e jaargang no. 159 zaterdag 7 juli 2001 los nummer 3,00 1,36) door Jeffrey Kutterink SINT ANNALAND - Vee handelaren in Zeeland en Brabant verleggen hun activiteiten naar België wegens de sluiting van de veemarkten in Nederland. Dat bevestigen Zeeuwse veehandelaren en -trans porteurs. Tien veehouders en -handelaren uit Sint- Annaland willen zelf vee markten organiseren. Het ministerie van Landbouw stelt dat het verplaatsen van de handel naar het buitenland on vermijdelijk is. Handelaren uit Brabant en Zeeland gaan naar België, terwijl vanuit Oost-Ne derland veemarkten in Duits land worden gecreëerd. Duits land kent zulke veemarkten nog niet, maar die ontstaan nu. Zeeuwse veehandelaren en - transporteurs wijzen erop dat de (Europese) regels in het bui tenland vele malen soepeler zijn dan in Nederland, en er wordt ook niet aan kwaliteitsverbete ring gedaan. Volgens woord voerster C. Buma van Saveetra, de Samenwerkende Veetrans porteurs in Nederland, ontstaan daardoor opnieuw risico's op mond- en klauwzeer. „De regels zijn niet alleen soe peler, in België is er tenminste nog een markt", reageert een Zeeuwse vee-exporteur woe dend. „Veehandelaren zijn zoe kende. Begrijpelijk, je moet toch ergens je brood mee verdie nen." Het verplaatsen van de markten naar het buitenland hoeft niet illegaal te zijn, zegt woordvoerder W. Brouwer van de Algemene Inspectie Dienst. „Er is vrije handel tussen de Eu ropese lidstaten. We treden pas op als blijkt dat zaken door de beugel kunnen." Het ministerie van Landbouw stelt dat het niet te vermijden is dat de handel zich naar het bui tenland verplaatst. „De minis ter heeft de veemarkten geslo ten om te vooromen dat ziekten zich verspreiden", benadrukt woordvoerder R. Hageman. „Aan handel van levende dieren naar en uit het buitenland zijn strenge regels gesteld. Als u een koe in België wilt kopen moet het dier tenminste dertig dagen op het bedrijf blijven staan. De incubatietijd van varkenspest en MKZ valt binnen die termijn Pas als een gezondheidsverkla ring is afgegeven mag het dier over de grens. Europese wetten De veehouders en -handelaren op Sint-Annaland zijn er van overtuigd dat het oprichten van eigen veemarkten kan op basis van de Europese wetten. Vee houder J. van 't Hof uit Sint-An naland: „Wanneer we aan de Europese wetgeving voldoen is alles in orde. Een knappe minis ter die ons tegenhoudt." De eer ste taak waarvoor de groep zich geplaatst ziet is de oprichting van een officiële vereniging. Er zijn al locaties in beeld voor vee markten, maar daar wil de vee houder nog niets over kwijt De groep wil de veemarkten op kor te termijn realiseren. (Advertentie) CZ _I LU Grote Markt 11-13 Goes 01 13 - 22 76 07 (Advertentie) 'Ons relatief kleine merk doet het erg goed. Onze klanten weten ons hier uitstekend te vinden' Directeur P. Francke van Daewoo Dealer Auto Francke Vrijburg, gevestigd op het bedrijventerrein Vrijburg. Succesvolle ondernemers kiezen voor Vlissingen Bel 06- 51 89 00 20 De bemanning van de Vlissingse kotter met het zeventiende-eeuwse kanon. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De viskotter Margaretha Job uit Vlissingen heeft dinsdagmiddag op de Noordzee een antiek kanon op gevist. Het gaat om een scheepskanon dat vermoede lijk in 1654 is gemaakt. Schip per W. Schroevers bracht het gisterochtend aan land. „De stuurman stond achterop het dek", vertelt Schroevers over zijn vangst. „En die voel de ineens een rare snok. We hebben het net opgehaald en toen zat het kanon erin." De bemanning heeft het kanon, dat zo'n tweeduizend kilo weegt, mee naar Vlissingen ge nomen. Schroevers heeft zijn vondst inmiddels gemeld bij het Pro vinciaal Archeologisch Cen trum Zeeland. Volgens J. Kui pers van het centrum is dat verplicht. „Wij geven dat dan weer door aan het Nederlands Instituut voor Scheeps Arche ologie." Schroevers heeft een afspraak met de archeologen gemaakt. „Het is natuurlijk een prachti ge vondst. Als wij foto's ma ken, komen die beschikbaar voor de wetenschap", zegt Kuipers. De gelukkige vinder mag zijn schat wel houden, zegt Kui pers. Maar hij zal wel maatre gelen moeten nemen om het kanon te conserveren. W. We ber van het Stedelijk Museum in Vlissingen beaamt dat. „Hij moet het kanon onmiddellijk in een bak met water doen, an ders blijft er niets meer van over. Dat komt door het zout dat er in zit. In het water is dat geen probleem, maar op het moment dat het droog is, ver dwijnt het metaal gewoon. Het eenvoudigste is om hem in een sloot te gooien. Na een jaar of twee kan hij dan op het droge gezet worden." Schroevers was eerst van plan het kanon op te laten knappen en het vervolgens in de tuin te zetten, maar daarover kreeg hij later twijfels. Hij overweegt om het kanon te verkopen, maar niet om er veel geld aan te verdienen. Het bronzen kanon is in goede staat, er zitten al leen een paar vlekjes op. Op het kanon, met dolfijnen als hand vaten, staat het jaax-tal 1654. Het kanon is in Den Haag ge maakt en is afkomstig van een koopvaardijschip. Het is een vierentwintig-ponder, wat be tekent dat het kanon kogels van dat gewicht kon afschie ten. Weber kan geen indicatie ge ven van de waarde van het ka non. Ook veilinghuis Christie's in Amsterdam kan geen prijs kaartje aan het kanon hangen. „We hebben daar een foto voor nodig, onze experts op dat ge bied zitten in London", zegt een medewerker. door Patrick Selbach WASHINGTON - China heeft bij de Verenigde Staten een re kening ingediend van een mil joen dollar wegens gemaakte kosten tijdens het vasthouden van een gestrand Amerikaans spionagevliegtuig. Het toestel werd eerder deze week gedemonteerd uit de Volksrepubliek weggehaald. „Het is goed te weten dat de Chi nezen een gevoel voor humor hebben", aldus een functionaris van Buitenlandse Zaken in Washington. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal de rekening volgens de functiona ris gewoon terugsturen naar Pe king. RTR pagina 2: landen zoeken contact Advertentie van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vanaf 1 januari 2005 moet iedereen verplicht een algemene verzekering heb ben voor de noodzakelijke me dische zorg. Daarmee verdwij nen de huidige ziekenfonds- en particuliere verzekering. Dit staat in plannen van het kabi net, die gisteren door minister Borst en staatssecretaris Vlie- genthart van Volksgezondheid naar buiten zijn gebracht. Naast een basisverzekering staat in de plannen ook een wij ziging van het gehele zorgstelsel beschreven, waarin meer plaats is voor marktwerking. De grootste politieke gevoelighe den, zoals de omvang van het basispakket en de structuur van de premie, zijn doorgeschoven naar een volgend kabinet. „Omdat de overheid de handen steeds meer aftrekt van de zorg, is het nodig dat we de solidari teit in het systeem inbouwen", zei Borst. De voor iedereen verplichte ba sisverzekering regelt de nood zakelijke zorg. Voor aanvullen de zorg kan men een aparte verzekering afsluiten. Verzeke raars kunnen concurreren met de hoogte van de premies en hun service. Ze mogen geen patiën ten weigeren (wel voor de extra pakketten) zodat ook ouderen en mensen met een ziekte of een verhoogd risico daarop, zich al tijd kunnen verzekeren. Basispolis Volgens het kabinet kan de AWBZ (langdurige verpleging, thuiszorg, gehandicaptenzorg) na verloop van tijd ook in de ba sispolis worden ingepast. Daar op vooruitlopend legt het kabi net de uitvoering van de AWBZ alvast bij de verzekeraars neer. De bewindslieden laten de keu ze tussen een premie die voor ie dereen gelijk is of een die inko mensafhankelijk is, over aan een volgend kabinet. Wat dat betreft staan de politieke partij en lijnrecht tegenover elkaar. De PvdA en GroenLinks willen dat de premie zoveel mogelijk afhankelijk wordt van het inko men. WD en CDA willen een vast bedrag en voor de lagere in komens compensatie via de be lastingen. D66 wil een mix daarvan. Wel zijn alle partijen tevreden met een algemene ba sisverzekering. PvdA en D66 zijn vooral blij, omdat is geko- (Advertentie) Advertentie Persoonlijk keukenontwerp bij Tulp Keukens! Uw keuken: precies zoals wilt, precies op maat. En toch be taalbaar? Dat kan. Want Tulp ontwerpt, maakt, installeert en inspecteert uw keuken zelf. Nieuwsgierig? Kom kijken in i van de 14 showrooms. De adressen vindt u op www.tulpkeukens.nl. Voor meer informatie of een afspraak kunt u ook gratis bellen met: 0800-2358857. 10 DAAGSE NONSTOP LAST MINUTE SALE! caravans tenten kampeersupermarkt hBHSEIiiirH 1 Stadionweg 31 Rotterdam 1 OIO - 497 08 22 Goes Ringbaan West 2b, 0113 216 451 \ctie niet in combinatie met andere aanbiedinger Acht tot tien weken. Zolang mag het maximaal duren voordat een buitenlander hier aan de slag kan. Met name de ICT-sector zit te schreeuwen om mensen. Het kabi- L* net wil daarom de toelatingsprocedures verkorten. Het Zeeuws Radiotherapeutisch Instituut in Vlissingen breidt uit. Het aantal bestralingsbunkers op het terrein van Ziekenhuis Walchei'en wordt verdubbeld, tot vier. De uitbreiding is nodig vanwege het groeiend aantal T patiënten dat bestraald moet worden. Patrick Rafter speelt morgen de finale van Wimbledon. De Australiër werkte zich gisteren in de halve eindstrijd langs de Amerikaanse tennisser Andre Agassi: De titanenstrijd tussen de derde en tweede geplaatste spelers duurde vijf sets. Rafter werkte een achterstand van 1-2 in sets weg: 2-6 6-3 3-6 6-2 8- 6. In de finale ontmoet Rafter, die vorig jaar in de finale van Pete Sampras verloor, de winnaar van de andere halve finale tussen de Brit Tim Henman en de Kroaat Goran Iva nisevic. Die partij werd gisteren onderbroken van- O T wege de regen en wordt vandaag hervat. Jan en Xandra Francke hadden al alles gepro beerd om een kind te krij gen. Niets lukte. Drie jaar geleden schreef het echt paar zich in bij de Stich ting Kind en Toekomst, een bemiddelende organi satie op het gebied van adoptie. Zondag 17 juni verwelkomden ze het nieuwe gezinslid bij hen thuis in Kerkwerve. „Zij was voor mij het mooist denkbare vaderdagca deau," zegt Jan Francke over Liu Ai Mei, die nu Suzy wordt genoemd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9 en 11zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21; reportage: 23,24,25,27 en 29; wonen: 31 en 33; reizen: 37,38 en 39; mobiel: 41 van onze redactie buitenland DEN HAAG - Mira Markovic, de vrouw van Slobodan Milose vic, heeft voor haarzelf en haar schoondochter een visum aan gevraagd voor een bezoek aan haar man in het huis van bewa ring van het Joegoslavië-Tribu- naal in Scheveningen. Het ti'ibunaal had het ministe- rie van Buitenlandse Zaken om medewerking bij de visumaan- vraag van familieleden van Milosevic verzocht. Het minis terie zal als gastland van het tri bunaal aan die wens tegemoet komen. De ex-president van Joegosla vië zit sinds vorige week in Scheveningen, nadat de Servi- sche regering hem had uitgele verd. Markovic en haar schoon dochter zullen het visum snel krijgen, zo is de verwachting. In Belgrado zijn gisteren vier vertrouwelingen van Milosevic veroordeeld wegens het onthul len van staatsgeheimen. Het gaat om de voormalige chef van de geheime politie en drie ande re oud-medewerkers van de vei ligheidsdienst. Radomir Markovic, het voor malig hoofd van Staatsveilig heid, kreeg een jaar cel, net als Branko Crni en Milan Radonjic. Nikola Curcic kreeg zestien maanden cel. Alle vier zijn veroordeeld van wege het verlenen van inzage in geheime documenten en com puterbestanden en het vernieti gen van informatie na de val van Milosevic. De Joegoslavische televisiezen der RTS meldde gisteravond dat de Socialistische Volkspartij van Montenegro (SNP) wil mee werken aan de vorming van een nieuwe Joegoslavische rege ring. De SNP stapte eerder uit de federale regering uit protest tegen de uitlevering van Milose vic. ANP/DPA/RTR/AP (Advertentie) zen voor een publieke verzeke ring met private uitvoerders. De WD benadroxkt dat het bouw stenen zijn waarover nog 'veel gepraat moet worden'. Het CDA vindt het jammer dat geen echte keuzes zijn gemaakt op essentiële punten. Ook de or ganisaties voor werkgevers en werknemers missen dat. Zij ho pen dat het kabinet meer hun advies in de SER volgt. De pati ëntenorganisaties en de Consu mentenbond zijn redelijk posi tief. ANP/GPD pagina 2: Vliegenthart: nieuw stelsel eerlijker ir de voorwaarden in di naam:'noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:j 3 H n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: jb per maand met automatische incasso 39,45/617,90). tvl-c per kwartaal met automatische incasso 107,50 6 48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- "uwm": I I I I I I I ITT1 handtekening: 8 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1