Stille taal van het mobieltje Rudolf Schönberg aan de vergetelheid ontrukt PZC Beveren verdelgt hinderlijke rupsen met oog op Tour Zesde open-atelier- en monumentenroute in Borselse dorpen Strengere eisen rond aanleg buisleidingen beperken omgeving 14 Asielzoekers krijgen meer kansen om vak te leren SMS Burgemeester onthult logo funpark Sluis kunst cultuur zaterdag 7 juli 2001 door Roelf Reinders MIDDELBURG - Asielzoekers in Zeeland krijgen meer moge lijkheden om een vak te leren. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) gaat in sa menwerking met de twee Zeeuwse ROC's en de sociale werkplaatsen meer plaatsen voor een werk-leertraject op zetten. Dit jaar zijn er dertig tot 45 asielzoekers bezig een diploma in de horeca, hout- of metaalbe werking of kantoorautomatise ring te halen. Volgend jaar wil het COA dat getal tot zo'n zestig asielzoekers opvoeren. In de toekomst wil het opvangorgaan nog meer asielzoekers toelaten. „We gaan stapje voor stapje groeien", zegt directeur H. van der Aa van het COA Zeeland. „In principe is er geen maxi mum aan het aantal asielzoe kers dat kan werken en leren." De ROC's Westerschelde en Zee land verzorgen de opleidingen, de sociale werkvoorzieningen de stageplaatsen. Van der Aa sluit niet uit dat in de toekomst ook asielzoekers in Zeeland tot zorghulp worden opgeleid. Dat gaat vanaf deze week al wel voor twintig asielzoekers in Hil versum gebeuren. „Er zijn geen beperkingen in de onderwijsmodules. Het gaat er om dat asielzoekers hun vaar digheden wakker houden of ontwikkelen. Dat is alleen maar goed." Diploma De asielzoekers kunnen met hun diploma aan het werk. De mogelijkheden voor asielzoe kers om te werken zijn ver ruimd. Mensen die onder de nieuwe Vreemdelingenwet val len, mogen na een positieve be slissing van de Immigratie en Naturalisatiedienst (IND) over hun status onbeperkt werken, aldus een woordvoerster van het ministerie van Justitie. Asielzoekers onder de oude wet mogen per jaar twaalf weken seizoensarbeid verrichten. Volgens Van der Aa van het COA Zeeland moeten asielzoe kers met werk wel een deel van hun inkomen aan het COA af dragen. door A. J. Snel Het is allang niet meer nodig de me demens te storen tijdens het mobiel bellen. Niemand hoeft er ongevraagd kennis van te nemen dat een voorbij ganger over een half uur op de plaats van de afspraak zal zijn of dat hij zo juist per trein Goes is gepasseerd. Wie in stilte communicerend door het leven wil gaan, benut heden de mobiele telefoon om te SMS'en. Hij houdt de blik strak gericht op het schermpje van zo'n drie bij anderhalve centimeter en toetst de vingers beurs. Met velen bewegen ze zich over straat, berichten verzendend aan vriend, buur en kennis. Hou ze in de gaten, want ze zijn in zichzelf gekeerd; ze zien u niet en lopen dus dwars door u heen. Berispen haalt niets uit. Tenzij u hun nummer kent. In dat geval kunt u ze via een SM- S'je laten weten dat ze zich a-sociaal Zo'n boodschap zal ze overigens koud laten want ze geloven niet dat ze hinder veroorzaken. Zomin als een beschonke- ne ervan te overtuigen is dat hij zich on samenhangend uit. Het is een kostbare liefhebberij die de SMS'ers erop nahouden. En een tijdro vende; wie een wat langer bericht wil versturen, zit eindeloos te priegelen. Vandaar dat mensen die al wat langer van de Short Message Service gebruik maken, zich handigheidjes aanleren die doen denken aan de kleine annonce in het dagblad. Dus: n.jongem. 55 jr. schldl.gesch. bhbh. ibveh. zkm. m. hndstr.vr.t.29 jr. gkk. Ifst. rok.a.e- .schrst. gn dsntp. Hetgeen wil zeggen: nette jongeman, 55 jaar, schuldloos ge scheiden, bezigheden buitenshuis heb bend, in bezit van eigen huis, zoekt ken nismaking met hondstrouwe vrouw tot 29 jaar, goed kunnende koken, liefst ro kend als een schoorsteen, geen dansty pe. Freelance-journalist Martijn van Stuy- venberg is tot de slotsom gekomen dat SMS-verslaafden, ook wel aangeduid als buttonfreaks, behoefte hebben aan een handreiking om de snelle taal die bij het mobieltje hoort te hanteren. On langs verscheen een boekje van zijn hand: 'W8 FF! Snelle taal voor SMS- freaks'. Ter verduidelijking, dat W8 FF staat voor Wacht Effe, op de manier zo als Amerikanen vaak 4 Sale schrijven, ervan uitgaand dat four en for op de zelfde manier worden uitgesproken. Een volksdansende SMS'er zal, langs dezelfde lijn opererend, via het beeld schermpje lotgenoten oproepen om eens een avond langs te komen teneinde de 3kusman in te studeren. Overigens In SMS-taal: Ik ben boos. Ik ben echt kwaad. Ik ben razend van woede. dansen SMS'ers geen volk; zij hebben daar gn td voor. Stuyvenberg geeft in het boekje een reeks tips en afkortingen en verder is het werkje gevuld met korte interviews, erotische verhalen en grap- pen van het kaliber 'van dik hout zaagt men planken'. De auteur heeft bij de sa menstelling gebruik gemaakt van in formatie die hij via de lezers van Hit krant heeft verkregen en daarbij heeft hij een reeks eigen suggesties gedaan. In de SMS-taal worden niet alleen let ters en cijfers, maar ook alle andere te kens waarin het toetsenbord van de computer voorziet, gebruikt. Met be hulp van die tekens maakt de mobiele schrijver iconen die worden aangeduid van emoticons. Het zijn samengestelde beeldjes met behulp waarvan een emo tie wordt uitgedrukt of waarmee kort wordt aangegeven in welke situatie de afzender of diens gezelschap zich be vindt. Wie wil laten weten vrolijk te zijn, tikt kortweg in:Ik lig in een deuk ziet er zó uit: Voor 'ik zit hier met een vette grijns op mijn gezicht' wordt gesuggereerd déze emoticon te maken::-. Wie wil melden dat hij of zij bijna slaapt, schrijft: I-I I-I. 'Ik draag een beugel' krijgt dit beeldje: :-#. In het boekje worden reeksen aanbeve lingen gedaan voor afkortingen. Wie per SMS verontschuldigingen wil aan bieden, tikt xq6 in. 'Wacht eens even' wordt omgezet in w817. De achter buurman wordt aangeduid als Serbm. Succes wordt geschreven als suc6. Het is duidelijk dat deze manier van foto Ruben Oreel communiceren alle aand8 opeist. Van daar de waarschuwing: hoedt u voor SMS'ers. Ze lopen rond met zülke (ogen). En ze denken heel erg veel aan de lusten des vlezes, wat mag blijken uit het feit dat het aantal icoontjes voor seksuele zaken zeer groot is. Of ze er ook aan dóen mag worden betwijfeld. Waarschijnlijk alweer: gn td. Het boekje van Van Stuyvenberg wordt op de markt gebracht door de uitgeverij BZZTöH in Den Haag. Wat die afkor ting, SMS-taal avant la lettre, wil be duiden, heeft oprichter Phil Muysson in de 31 jaar van het bestaan van de uitge verij nooit willen prijsgeven. Er wordt wel gesuggereerd dat de letters staan voor het geluid van een bij die zich te pletter vliegt dan wel voor dat van de val van de guillotine. Maar zekerheid bestaat daarover niet. 8erlijk W8 FF! Snelle taal voor SMS-freaks. Auteur: Martijn van Stuyvenberg. ISBN: 90 5501 883 X. Prijs f 12,50 door Sheila van Doorsselaer en Barend Pelgrim BEVEREN - Op enkele door komstplaatsen van de Tour de Franse in het Waasland (B) vormt de eikenprocessierups een plaag. Het harige beestje houdt met name Beveren in de greep. Het plaatselijke brand weerkorps heeft de afgelopen dagen al op vijf plaatsen bomen moeten schoonmaken. Volgens de autoriteiten in het Waasland zullen het Tourcircus en de te verwachten mensen massa langs het parcours echter niets merken van de rupsen- plaag. Maandag doorkruist de Tour-karavaan onder meer Be- veren, maar het gemeentebe stuur houdt nog geen rekening met een omlegging van de route met het oog op de rupsenplaag. Brandweer en rupsenkenners constateerden in de loop van de week dat de met brandharen be hepte rupsen op dit ogenblik vaak in achtertuinen en parkjes zijn te vinden. Toch is de insectenpopulatie de laatste dagen aangepakt om problemen tijdens de wieler koers te voorkomen. Tijdens de Tour in 1996, met startplaats Den Bosch, bestond ook de drei ging dat de route moest worden omgeleid. De weg waarlangs de etappe zou voeren, was verge- ven van de eikenprocessierup- sen, maar de beesten konden op tijd worden verdelgd. De haren van deze larven kunnen, als ze in aanraking komen met de huid, ogen en luchtwegen fikse aller gische reacties teweegbrengen. De symptomen zijn een brande rig gevoel in de ogen en een hardnekkige jeuk op het li chaam; ook zijn ademhalings problemen mogelijk. Problemen Maandag trekt de Tour-kara vaan van Calais via Zelzate, Wachtebeke, Moerbeke, Steke- ne, Sint Gilles-Waas en Beveren naar Antwerpen. De bestuur ders en ondernemers in de ge meente Beveren hielden deze week hun hart vast, maar naar het zich nu laat aanzien blijft het schrikbeeld van een hevig krabbend publiek, tranende renners en de organisatorische rompslomp van het verleggen van de route uit. „De rupsen zit ten gelukkig niet in de bomen langs de route", zegt C. Craps, medewerker milieudienst van de gemeente Beveren. „Tot nu toe hebben we alleen maar mel dingen binnengekregen dat de rupsen in achtertuinen en park jes zitten." De brandweer van Beveren is verantwoordelijk voor het ver wijderen van de rupsen, die niet zelden bezit nemen van comple te bomen en deze vervolgens kaalvreten. De rupsen worden verdelgd door middel van verbranding, of opgezogen met een geavan ceerde stofzuiger. Craps: „Tot nu toe heeft de brandweer vijf locaties 'rupsvrij' gemaakt. Het is echt een plaag, vorig jaar was het nog erger. We hebben geen idee waar die beesten vandaan komen. Ze zijn niet eens in heems." In de overige Wase tourplaatsen wordt in het week end scherp in de gaten gehouden of er processierupsen lang het parcours zitten. SLUIS - In Sluis heeft burge meester B. Straatsma donder dag het logo onthuld van het Family Fantasy Pare. Het over dekte dagattractiepark krijgt de naam ToverSluis en zal naar verwachting in juni volgend jaar zijn deuren openen. Er wordt gerekend op een be zoekersaantal van 100.000 tot 150.000 per jaar. Na de onthulling werd door de welpen van de Hopman Ouwen- dijkgroep uit Oostburg een to verstaf in de grond geslagen. Het centrum van eigenaar/directeur R van de Velde en automatenhandel Loontjes krijgt een overdekte speelstad, acht bowlingbanen, een restaurant, groot overdekt terras, biljart ruimte, laser- game-arena en een hal met ker mis-, speel- en videoautomaten. Medewerkers leggen de laatste hand aan de expositie in de Elle- woutsdijkse kerk. foto Willem Mieras door Luc Opgei ELLEWOUTSDIJK - Met de opening van de overzichtsten toonstelling van Borselse kun stenaars in de Nederlands-her- vormde kerk in Ellewoutsdijk is gisteravond het startsein gege ven voor de jaarlijkse open-ate lier- en monumentenroute Bor- sele. De route wordt voor de zesde keer georganiseerd door de Cul turele Raad Borsele en de ge meente. Voor de monumenten is net als vorig jaar gekozen voor het openstellen van kerken in de gemeente Borsele. Daarnaast zullen ook de aan de route gele gen molens hun deuren dit weekeinde openen. De Ellewoutsdijkse kerk beleeft meteen haar vuurdoop als expo sitieruimte. Elf kunstenaars doen mee aan de open-atelier- route. In de route zijn naast de verschillende ateliers ook de kunstwerken uit de beeldende- kunstroute 'Wankel Evenwicht' opgenomen. Een aantal kunste naars heeft een gast in zijn of haar atelier die een eigen collec tie exposeert. De overzichtstentoonstelling in Ellewoutsdijk laat zowel schil derijen als keramische- en beeldhouwwerken zien. Daar naast zijn er enkele werken te zien van leerlingen van basis scholen De Wegwijzer in Hein- kenszand en De Regenboog in Nieuwdorp, die zich hebben uit geleefd in het kader van het pro ject 'Wat weegt Blauw.' Van daag en morgen zorgt het barokensemble Padovane voor muziek. In de route langs monu mentale kerken in de gemeente Borsele is dit jaar ook de kerk van Oudelande voor het eerst te bezichtigen. De Borsselse kunstenares C. Hazelager doet dit jaar voor de vijfde keer mee. „Ik ben ieder jaar weer verbaasd hoeveel mensen de moeite nemen om naar bijvoorbeeld Borssele of Ellewoutsdijk te komen. We gaan dan ook steeds professio neler te werk." Wimpel De deelnemende ateliers, mo lens en kerken zijn herkenbaar aan een wimpel. Dit is tevens het laatste jaar dat de kerken te be- zichten zijn tijdens de route. Volgend jaar voert de. route langs de boerderij-erven van monumentale boerderijen in de gemeente Borsele. De open ate lier- en monumentenroute trekt jaarlijks zo'n 250 bezoekers. De route is tot en met morgen te be zichtigen. door Ernst Jan Rozendaal VEERE - Niet alleen het pro gramma Tussen kunst en kitsch bewijst dat soms in ou de boedels of bij veilingen nog interessante ontdekkingen zijn te doen. In De Schotse Huizen in Veere begint van daag een tentoonstelling met vooral grafisch werk van Ru- dolf Schönberg (1901-1944). Bij leven en kort na zijn dood werd hij als kunstenaar nog dermate gewaardeerd dat enkele mooie oeuvrecatalogi werden uitgegeven. Daarna raakte hij in de vergetelheid, tot de Middelburgse kunst handelaar Joost Bakker en twee collega's onlangs tijdens een veiling in Antwer pen op een flinke collectie et sen, aquarellen en olieverf schilderijen van zijn hand stuitten. De schilderijen zijn zeer de moeite waard, maar vooral in grafiek blonk Schönberg uit. Bakker noemt het uniek dat de collectie veertig etsen bevatte, waarbij het in een aantal ge vallen verschillende stadia be treft van dezelfde voorstelling. Bij elkaar geven die een indruk van Schönbergs werkwijze en de manier waarop hij zijn tafe relen perfectioneerde. Met zijn collega-kunsthande laren Marijke de Haan-Boo- nen en Jan Louter besloot Bakker dat de verzameling die ze gezamenlijk aankochten niet door verkoop meteen mocht uiteenvallen. „Zijn werk is in 1949 voor het laatst tentoongesteld. Nu vonden we dit zo'n unieke collectie dat we besloten dat die eerst aan het publiek moest worden ge toond. En de beste plek om dat te doen zijn De Schotse Hui zen." Zeiltochten De op 24 maart 1901 in Brussel geboren Nederlander Rudolf Schönberg had namelijk iets met Veere. Hij was een liefheb ber van de zee, havens en sche pen. Als verwoed zeiler maak te hij tochten langs de Franse, Belgische en Nederlandse kust, tot en met een oversteek naar Engeland en bezoekjes aan Denemarken aan toe. In 1929 liet Schönberg op Tholen Rudolf Schönberg: Vissersvloot (1937/38), drogenaald ets. een eigen hoogaars bouwen die hij de naam Dolfijn gaf. Bij zijn reizen deed hij altijd - vaak voor een langere periode - Veere aan, de havenstad die hij aan het eind van de jaren twintig had leren kennen en waar zijn latere vrouw Maria Goethals vandaan kwam. Niet alleen haalde hij zijn hart op aan het maritieme leven in de pittoreske haven, hij voelde zich ook thuis temidden van de vele kunstenaars die destijds het stadje bevolkten. Schönberg had gestudeerd aan de Academie voor Schone Kunsten in Brussel en les ge noten van de graficus Kurt Peiser en de in Vlissingen wo nende Belgische schilder Ge rard Jacobs. Schepen Het ligt voor de hand dat sche pen en havens - vooral Veere - de belangrijkste onderwerpen waren van Schönbergs kunst. Op reis was het schetsboek al tijd bij de hand. 's Winters werkte hij in Brussel aan zijn etsen. In De Schotse Huizen is goed vast te stellen dat hij deze dis cipline tot in de puntjes be heerste. Zijn taferelen zijn mooi van compositie en ragfijn uitgewerkt. Ervaring Zij verraden bovendien een enorme ervaring met het leven op het water. Schönberg had oog voor de bewegingen en op tuiging van schepen bij ver schillende activiteiten of weersgesteldheden De oorlog brak Schönbergs carrière in de knop. Op de ex positie in Veere wordt voor het eerst uit de doeken gedaan wat hem precies is overkomen. Aangezien hij van joodse af komst was, sloot hij zich al snel foto Ruben Oreel aan bij het Brusselse verzet. Hij was redacteur van een ver- zetskrant, verzorgde wapen transporten en pleegde aan slagen. Op 13 mei 1944 liep hij in de val, omdat een afspraak was verraden. Kort voor de bevrij ding van Brussel werd hij - in juli 1944-in Schaerbeek gefu silleerd en begraven. De laatste expositie van zijn werk vond plaats in 1949 bij kunsthandel/uitgeverij Ad. Donker in Rotterdam. Als pos tuum eerbetoon werd daarbij een mooie oeuvrecatalogus uitgegeven. Meer dan vijftig jaar later, in zijn honderdste geboortejaar, is nu in Veere weer een exposi tie van Schönberg te zien. Hij is aan de vergetelheid ontrukt. Expositie: Een Brusselaar terug in Veere, tot en met 2 september in De Schotse Huizen in Veere, ma t/m za van 12-17 en zo van 13-17 uur. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De scherpere eisen in het Streekplan rond de aanleg van ondergrondse trans portbuizen kunnen verstrek kende gevolgen hebben voor het grondgebruik door gemeenten. De Provincie wijzigt het Streek plan om de aanleg van trans portbuizen voor vloeistoffen en gassen in de Zeeuwse bodem scherper te kunnen sturen. De nieuwe veiligheidsmarges rond de buizenstroken kunnen wo ningbouw en bedrijfsgronden in plaatsen nabij de stroken danig frustreren. Enkele van die plaatsen zijn Kruiningen en Krabbendijke en Hulst en Axel. Ruwweg ge schetst liggen in Zeeland de bui zenstroken in een cirkel. Die loopt van Vlissingen-Oost, ten noorden van de Zak van Zuid- Beveland dwars door Reimers- waal naar het Schelde-Rijnka- naal. Vandaar loopt de strook over de gasdam oostelijk van Saeftinge om dan westwaarts te keren tot het Kanaal naar Gent. Daarna loopt het tracé langs Terneuzen noordwaarts tot Vlissingen-Oost. De Zeeuwse gemeenten moeten hun bestemmingsplannen aan passen aan de Streekplanwijzi ging om grip te krijgen op de wijze van aanleg van buislei dingen. Op het moment heeft een buiseigenaar nog voldoende aan toestemming van het minis terie en van de grondeigenaren en hebben gemeenten vaak geen grond tot weigering. Om de aan leg van buisleidingen zoveel mogelijk te kunnen bundelen in daartoe aangewezen tracés werken zowel Rijk als provincie aan betere regelgeving. De uitwerking daarvan is bij veel gemeenten niet in detail be kend. In Reimerswaal is de aanpas- I sing van het bestemmingsplan Buitengebied al in gang gezet. In hoeverre de streekplanwijzi ging gevolgen heeft voor Krab bendijke en Kruiningen, kan hoofd van de afdeling wonen en milieu C. van Gorp niet zeggen. Maar dat de zonering verstrek kende gevolgen kan hebben voor een dorp als Kruiningen vermoedt hij wel. In de streekplanwijziging legt het bestaan van leidingstroken legt grote beperkingen op voor de omgeving. Op de strook zelf, vijftig meter breed, mag niet ge bouwd worden. De 55 meter brede veiligheidsstrook aan weerszijden moet vrij blijven van woonbebouwing en ook zo veel mogelijk van bedrijfsbe- bouwing. Woonwijken, hoog bouw, complexen als scholen en bejaardenhuizen en risicovolle installaties als bovengrondse brandstof opslag zijn niet toege staan in een toetsingsgebied van 175 meter breed aan weerszij den van de buisleidingstrook. Wanneer zich sportaccommo daties, weidewinkels of be- drijfsbouwen aandienen voor vestiging in het toetsingsge bied, moet per geval bezien wor den of dat mogelijk is. Advertentie TOELATINGSPROCEDURE KUNSTAKADEMIE 'S-HERT0GENB0SCH VERLENGD TOT EIND AUGUSTUS. jNa de brand in mei hebben we grote schoonmaak gehouden Nu is er weer plaats voor het heilig vuur van aankomend kunstenaars aan de Akademie voor Kunst en Vormgeving. Brand jij van verlangen om de kunstenaar in jezelf te ontdekken? Meld je dan aan voor de toelating Bef (073) 629 52 50 en vraag naar het aanmeldings formulier. Je kunt je nog inschrijven tot eind augustus, Autonome kunst - Schilderen, tekenen en andere media - Beeldhouwen en andere media - Keramiek en andere media Visuele Communicatie Illustratieve vormgeving Grafische vormgeving Hogeschool 's-Hertogenbosch, Akademie voor Kunst en Vormgeving, Onderwijsboulevard 256, 's-Hertogenbosch www.hsbos.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 14