Lagere norm verpleegzorg 59? Minister accepteert minder service NS Groep gieren strijkt neer op Schouwen Vurige act opent Vlissings Straatfestival Noodweer leidt tot grote overlast in Nederland en België w Moha wil gewone mensen voor zijn lens Boren razen in ijltempo naar eind van tunnel Ernstig zieke vrouw van Kohl pleegt zelfmoord Tehuizen spreken ondergrens af voor zomerperiode /BRISTOL/ Veiling radiofrequenties gaat door Del Ponte haalt uit naar Srpska i 1 De kampeerder en zijn vuurtje Williams en Henin in finale I# Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 28° Nog warm 's Ochtens een bui, later opklaringen. In de avond opnieuw buien. Maxima rond 28 graden. Matige oostenwind. 244e jaargang no. 158 vrijdag 6 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 TERNEUZEN- De boormachi nes van de Westerscheldetunnel komen al eind februari of begin maart volgend jaar aan in Elle- woutsdijk. Dat is maanden vroeger dan gepland. De plannen van Kombinatie Middelplaat Westerschelde zijn bijgesteld nu blijkt dat het boorproces minder haperingen vertoont dan was aangenomen. De boorspecialisten gingen er van uit dat ze in juli in Elle- woutsdijk zouden aanlanden. Projectmanager boorproces B. Otten: „Ik ga er van uit dat wij eind februari, begin maart met de eerste boormachine - Sara - de overkant bereiken. Sara moet de andere boormachine - Neeltje Suzanna - nog inlopen, maar dat lijkt me geen pro bleem." Sax-a moet de boorma chine in de westbuis inlopen, omdat de dwarsverbindingen - er wordt nu aan de dertiende ge werkt - vanuit de oostbuis wor den aangelegd. Nu Sara een tijd heeft stilgestaan in verband met groot onderhoud, is een inhaal manoeuvre noodzakelijk. Otten: „De andere boor, Neeltje Suzanna, zal pas op de plaats moeten maken om Sara voor rang te verlenen. Neeltje Suzan na zit nu op ongeveer 4,4 kilo meter - nog 2,2 kilometer te gaan dus - en boort in een ijltem po voort." De boorploegen in de westbuis moeten straks volgens Otten even langzaam aan doen. De ploegen die dwarsverbindingen maken, kunnen drie weken op vakantie, de ploegen die Neeltje Suzanna bedienen, kunnen het ook even wat rustiger aan doen. pagina 15: monitor toont voortgang MAINZ - Hannelore Kohl, de vrouw van de Duitse oud bondskanselier Helmut Kohl, heeft gisteren zelfmoord ge pleegd. Dat heeft het bureau van Helmut Kohl in Berlijn be vestigd. De huishoudster trof gisteroch tend het lichaam van Hannelore Kohl aan in de woning van het echtpaar in Ludwigshafen. „Mevrouw Kohl maakte een einde aan haar leven wegens haar hopeloze gezondheidstoe stand", maakte het bureau van Kohl bekend. „Dat schreef zij in een afscheidsbrief aan haar echtgenoot, zonen en vrienden. De 68-jarige Hannelore Kohl leed al zeven jaar aan een licht- allergie. Zonlicht en het licht van lampen veroorzaakte grote pijn bij de vrouw van de ex- bondskanselier. Sinds vorig jaar verbleef zij vrijwel voortdurend in haar woning. In vex-band met haar ziekte was Hannelore Kohl eind mei niet aanwezig bij het huwelijk van zoon Peter met de Turkse Elif Sözen in Istanboel. DPA/RTR/ANP pagina 5: Hannelore in schaduw Helmut van onze redactie binnenland DEN HAAG - De ver- pleeg- en verzorgingshui zen hebben tien eisen op gesteld waaraan ze moeten voldoen om in de zomer verantwoorde zorg te blijven leveren. Het is voor het eerst dat de sector de 'ondergrens' voor de zorg vastlegt. Bepaalde taken mogen daarbij wor den overgelaten aan fami lieleden of vrijwilligers. Veel instellingen voor chi'oni- sche zorg hebben door perso- neelstekox-ten, vooral in de zo mer, moeite om goede zorg te leveren. De Inspectie voor de- Gezondheidszorg (IGZ) is be zorgd en had de koepelorgani saties Areares, NWA, AVW en de cliëntenraden (LOC) aange- spoord afspraken te maken. Zo mogen de instellingen in de zomer incidenteel afwijken van het zorgplan van bewoners. Het zorgplan omvat hygiëne, eten en drinken, toiletgang, daginde ling en therapieën. Het perso neel moet in dat geval wel van het individu uitgaan en het mag niet structureel gebeuren. Bij ri sicovolle situaties zoals doorlig gen en incontinentie mag het personeel niet van het zoi'gplan afwijken. Ook moeten de bewo nersbesprekingen doorgaan. Verder moet in de instellingen op elke afdeling zeven dagen per week en 24 uur per dag minstens een (zieken-)verzorgende wer ken. In verpleeghuizen moet daarnaast minimaal een ver pleegkundige continu aanwezig zijn en moet ook een verpleeg huisarts altijd oproepbaar zijn. De arts moet binnen twintig mi nuten medische zorg kunnen verlenen in acute situaties.Bij het eten en drinken mogen fami lie of vrijwilligers worden inge schakeld mits die goed geïn strueerd zijn. Ook de huiskamer mag niet uit het oog worden ver loren als daar een groep demen terende bewoners zit. Ook daar mag het verpleeghuis geïnstru eerde personen inzetten. Vorig jaar gaven vijftien ver pleeghuizen zelf aan dat zij zorg hadden geleverd die 'onder de maat' was. Nog tientallen ande re verpleeghuizen meldden dat zij grote problemen hadden met het leveren van de zorg. Uit een inventarisatie van Areares blijkt dat deze zomer een op de vijf verpleeghuizen een opna mestop heeft. Vorig jaar was dat nog een op de zes. Om in de zo mer voldoende bedden leeg te hebben, moet de instelling de opnamestop al in het voorjaar invoeren voor een aantal men sen, zegt inspecteur voorde ver pleeghuiszorg J. van Veen. Deze mensen krijgen onder meer thuiszorg of blijven langer in het ziekenhuis. De inspectie benadrukt dat het niet de bedoeling is dat de on dergrens de peiler voor de gewo ne verpleeghuiszorg wordt. Het moet echt gaan om een uitzon derlijke periode. ANP door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Met swingende muziek en een ingenieuze, door vuurwerk omgeven theateract van Michael Shalton is gister avond de tweeëntwintigste edi tie van het Straatfestival Vlissingen begonnen. Enkele regenspatjes konden het pu bliek niet thuishouden. Zowel het gezelschap van Shalton, dat de officiële openingsact opvoer de, als het Dominicaanse me- rengue-orkest Grupo Melao, dat de avond muzikaal opende en afsloot, vond flink wat toe schouwers tegenover zich. Shalton gaf een voorproefje van wat het Straatfestival dit jaar biedt: spectaculair straatthea ter dat een verhaal vertelt. Er is een kans dat dit genre in de toe komst in Vlissingen wordt ont wikkeld. Wethouder L. Poppe- de Looff (cultuur) onthulde tij dens een korte toespraak dat zij met de provincie en het Fonds van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Netelen bos (Verkeer en Waterstaat) overweegt om minder strenge eisen te stellen aan de service die de Nederlandse Spoorwegen moeten verlenen. De minister zei dat gisteren net op de dag dat een computerstoring voor een chaos in het treinverkeer zorg de. door Famke van Loon WESTENSCHOUWEN Achttien vale gieren zijn gis teren in de boswachterij Wes- terschouwen neergestreken. De verdwaalde aaseters lijken op de weg terug naar oorden waar ze van nature thuisho ren: de warme, drogere stre ken rond de Middellandse Zee en Zuidoost-Europa. De Ne derlandse vogelaars zijn de koning te rijk met het bezoek van de gieren. Vogelspotters zijn de laatste dagen in rep en roer: een groep van maar liefst achttien vale gieren is in het land. Nadat ze twee dagen geleden werden gesignaleerd in de buurt van Noordwijk zijn ze verder ge trokken om hun heil in de Schouwse Westhoek te zoe ken. Gistermiddag waren de dieren in hun glijvluchten bo ven de boswachterij Wester- schouwen te bewonderen. De uitkijktoren werd snel een ge liefde plek voor vogelspotters die met instructies van de Dutch Birding Association naar het eiland waren geto gen. Dat de aaseter nu in deze con treien vertoeft, is volgens Ge rard Steinhaus van de Vogel bescherming Nederland zeer bijzonder. Normaal gespro ken zijn de vogels alleen te vinden van Spanje en Portu gal tot ver in Zuidoost-Euro paHet warme weer van de af gelopen dagen in combinatie met een stevige wind hebben er volgens Steinhaus aan bij gedragen dat de vale gieren zo noordelijk terecht zijn geko men. „Door de grote span wijdte van tweeënhalve meter van de vleugels kunnen ze ge makkelijk grote afstanden zweven. Ze zijn dan zo een paar honderd kilometer ver derop." Extra bijzonder aan dit be zoek is het grote aantal. Een absoluut recordWe hebben in Nedeiiand negen waarnemin gen van deze vogels gehad. Meestal ging het om een één ling, hooguit een paar.", ver telt Steinhaus enthousiast. Kadavers Gezien hun route - van Noord- wijk naar de Schouwse West hoek - vermoeden de vogel liefhebbers dat de vale gieren op de weg terug zijn. De dieren leven van kadavers, die in Ne derland amper zijn te vinden. Dat de gieren tijdens hun te rugreis even Schouwen-Dui- veland aandoen, lijkt Stein haus niet te verbazen. De grote vogels, die menigeen toch de nodige angst inboeze men, hebben namelijk een beetje watervrees. „Ze heb ben moeite met grote stukken water. Dan zoeken ze het land weer op." Als blijkt dat de NS niet in staat zijn om de gemaakte afspraken na te komen over het aantal trei nen dat op tijd moet rijden, moeten die afspraken worden aangepast, zei de minister. Ze is op dit moment in onderhande ling met de spoorwegen over hoe de service kan worden verbe terd. Eind augustus rondt ze de onderhandelingen af. NS kunnen de gemaakte afspra ken uit het zogeheten prestatie contract bij lange na niet nako men. In de periode april tot en met juni daalde het aantal trei nen dat op tijd rijdt tot 81 pro cent. „De directie is ervan over tuigd dat het na de zomer wel lukt om aan de eisen te voldoen, maar dan moet ze wel met be wijzen komen", aldus de minis ter. Netelenbos deed haar uitspra ken tijdens een debat met de Tweede Kamer. Die had de mi- (Advertentie) nister bij zich geroepen om haar onvrede te uiten over de aan houdende problemen op het spoor. Vooral het besluit van de NS om deze zomer 300 treinen te schrappen, zette veel kwaad bloed bij de Kamerleden. Alle partijen willen dat Netelenbos het bedrijf onder druk zet om de service te verbeteren. De minis ter wil echter niet het onmoge lijke verlangen. PvdA-Kamerlid Van Gijzel vindt dat de NS-directie echter een brevet van onvermogen heeft afgegeven met het schrap pen van de 300 treinritten.CDA en WD pleitten er zelfs voor het contract met de NS maar op te zeggen als toch niet aan de eisen kan worden voldaan. Zelf was Netelenbos onaange naam verrast door het besluit 300 treinen te schrappen. „Ze mogen het doen, maar het mo ment is erg ongelukkig." Vol- (Advertentie) KANSAS Dubbeldaks nylon koepeltent Afm.: 70 200 x 200 x 120 cm. 2 personen Geldig t/m 8 juli 2001 KMI TERNEUZEN: Noordstraat De veiling van de radiofrequenties gaat voorlopig door. Dat verklaarde staatsseci-etaris De Vries (Verkeer en Waterstaat) gisteren na afloop van het debat hierover in de Tweede Kamer. De Vries ging daarmee voorbij aan een uitspraak van de Ka mer om de veiling uit te stellen tot duidelijk is of ver deling op basis van economische en culturele normen mogelijk is. De republiek Srpska moet direct oud-president Karadzic en generaal Mladic uitleveren aan het Joegoslavië-Tribunaal. Dat eist Carla del Ponte (rechts), hoofd- aanklager bij het tribunaal. Een keurmerk van brandveiligheid voor campings. Dat is wat Zeeuwse brandweercommandanten willen. Want de cam pinghouders zijn wel alert, maar ze vertrouwen toch vooral op het gezond van hun gasten. En die letten wel op hun kleren, maar denken er niet altijd bij na dat zo'n tent ook gemakkelijk vlam vat. De finale van het vrouwenenkelspel op Wimbledon gaat tus sen de Justine Hénin en Venus Williams. De titelverdedigster versloeg in de halve finale Lindsay Davenport in drie sets: 6-2 6-7 (tiebreak 1-7)6-1. Henin bereikte als eerste Bel gische ooit de finale door te winnen van Jennifer Ca- i: priati: 2-6 6-4 6-2. 1 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22,23 en 24 voor de Podiumkunsten serieus overlegt om in Vlissingen een vlakke vloer-theater te realise ren met een straattheaterwerk plaats daarin. Het Straatfesti val duurt nog tot en met zondag. foto Ruben Oreel gens de minister heeft de direc tie onvoldoende oog voor het chagrijn in de samenleving. 4-" zijn. Storing De computerstoring die giste- ren het treinverkeer rond Utrecht ontregelde, was een van de grootste technische storin gen van de afgelopen jaren. Dat zei een woordvoerster van NS Reizigers gisteravond. Ze schat te dat tienduizenden reizigers zijn gedupeerd. De storing deed zich voor in de nacht van woensdag op donder dag in een centrale computer die de wissels en seinen aanstuurt. In de ochtendspits was railver keer vrijwel onmogelijk, daarna kwam de treinenloop uiterst moeizaam op gang. Tot na de avondspits bleven treinen met vertraging rijden en vielen nog treinen uit. GPD/ANP van onze redactie binnenland BREDA - Zware buien hebben gisteravond in het gebied Bre- da-Lage Zwaluwe-Moerdijk voor flinke overlast gezorgd. Vooral het zuiden van Breda en bij Lage Zwaluwe sloeg het noodweer toe. Er waaiden diverse bomen om, waarvan sommige op auto's en tegen huizen vielen. Kelders van huizen liepen onder water. In Breda viel de metalen afzet ting van ruim honderd meter langs een bouwterrein om. Volgens de brandweer kwamen er enkele honderden meldingen van wateroverlast binnen. Een woordvoerder sprak van een soort windhoos die overgetrok ken moet zijn. In Breda was de brandweer met zes voertuigen in touw om de wateroverlast te verhelpen en waar nodig wegen weer vrij te maken. Ook een afslag van de A16 raakte grotendeels geblok keerd door een omgewaaide boom. In een uur tijd viel er 36 millimeter water. Voor zover be kend hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Door een blikseminslag viel het treinverkeer tussen station Den Haag Hollands Spoor en Delft gisteravond stil. De seinen wa ren onbedienbaar geworden, al dus een woordvoerder van de Railverkeersleiding. Het was onduidelijk wanneer de treinen weer zouden kunnen rijden. Het noodweer leidde in België gisteravond tot een aantal ket tingbotsingen en wateroverlast. De grootste problemen deden zich voor in Belgisch Limburg. Bij de kettingbotsingen vielen zes gewonden. Zeker twintig voertuigen zouden bij ongeval len zijn betrokken. ANP Advertentie mm naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in r - I c per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- automatische incasso l |~m 39,45 17,90). o per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1