Bijen communiceren via dansjes Bedot door het brein PZC Stofhozen op Mars blijken vrijwel dagelijks fenomeen Echtscheiding is net voetbal 7 Verrassende bevindingen Deense en Duitse biologen Bosbranden zijn goed voor de natuur Vette vis voorkomt prostaatkanker Menselijke eicellen gefabriceerd Nicotine zonder roken gevaarlijk Ruimtefoto's in braille postzegels E,l»sW,U 10 "o donderdag 5 juli 2001 door Johan Lamoral GÖTTINGEN - Honigbijen kunnen elkaar op een zeer pre cieze manier vertellen waar zij nectarrijke bloemen hebben pntdekt. Aan de hand van een aantal complexe bewegingen in de vorm van danspasjes en vleu gelslagen leveren zij hun soort genoten een complete en onfeil bare wegbeschrijving. Dat betreft zowel de te volgen rich ting als de afstand van de korf. Dat hebben Deense en Duitse biologen een congres in Göttin- gen en in het vaktijdschrift Na ture bekendgemaakt. Sinds de wereldvermaarde Duitse bioloog Karl van Frisch het bestaan van een specifieke bijentaai ontdekte en voor zijn baanbrekend wetenschappelijk werk in 1973 de Nobelprijs kreeg, hebben talrijke vorsers het precieze functioneren van de bijencommunicatie onder zocht. Want op welke manier de bijen hun informatie doorgeven is nog steeds niet helemaal dui delijk. Wel hebben de Deense biologen Axel Michelsen en Kristin Rohrseitz van de universiteit van Odense en Martin Lindauer van de universiteit Würzburg het gedrag van de honigbijen langdurig bestudeerd en zijn daarbij tot verrassende bevin dingen gekomen. Zo hebben zij de aërodynamica van de dans pasjes en de vleugelbewegingen van de bijen onderzocht wan neer die terug in de korf komen. Met behulp van verfijnde appa ratuur blijkt dat de bijen door hun dansende lichaams- en vleugelbewegingen een lucht stroom veroorzaken, die naar gelang de duur en de intensiteit alle nodige informatie bezit om de andere bijen op het goede spoor naar de nectarbron te zet ten. Richting De vorsers merkten op, dat de duur van de dansbewegingen in verband staat met de afstand. Hoe langer de dans duurt, des te verder bevindt zich de nectar bron. En de richting geven de bijen aan door de hoek en de evenwichtsoefeningen waar mee zij zich op de honigraat be wegen. Het zijn vooral de bewe gingen van het achterlijf die bepalendblijken zijn voor de in formatieoverdracht. Wanneer een bij loodrecht naar boven op de honingraat loopt, dan bete kent dit voor de andere bijen dat zij naar de zon toe moeten vlie gen. Danst de bij met de kop naar onder gericht, dan bete kent dit de tegenovergestelde richting. Hoe de bijen zelf deze bewegin gen waarnemen, was voor de onderzoekers een ander pro bleem. Binnen in een bijenkorf is het vrijwel volledig donker en dus kunnen de bijen elkaar niet zien. Karl von Frisch vermoed de reeds dat de bijen hun infor matie uitwisselen via lichaams contact, omdat zij elkaar dikwijls met hun voelsprieten betasten. De Deense en Duitse biologen registreerden kleine gebundel de luchtstromingen van verschillende intensiteit en richting, die door de snelle be wegingenvan achterlijf en vleu gels werden veroorzaakt. Deze zeer gerichte luchtstoten waren enkele centimeters ver voelbaar en konden door de omringende bijen worden waargenomen. De vorsers vermoeden dat in deze luchtverplaatsingen van de dansende bijen het geheim schuilt van de bijentaai. Want na de dansvoorstelling trok een aantal bijen doelgericht naar het bloemenveld, waar hun me dedeelzame soortgenoot kort tevoren was geweest. Schatting Toch zitten er soms schoon heidsfoutjes in het gegevensma- teriaal dat de bijen proberen over te brengen. Ofschoon de richting van de nectarbron meestal juist wordt aangegeven loopt het af en toe mis met de af stand. De bijen verwerken de schatting van de afstand op een optische manier aan de hand van de snelheid waarmee zij over landschappen, beelden en kleuren vliegen. Dat is een zeer subjectieve manier, want af hankelijk van de hoogte waarop zij vliegen. Bij een lage vlucht schuift het landschap veel snel ler onder hen door dan op grote re hoogte en dat speelt bij de evaluatie van de afstand soms vele honderden meters. Bijen schijnen een vaste code te heb ben voor het verwerken van af- standgegevens, ongeacht de verschillen in parameters. Zo plaatsten de onderzoekers bij wijze van experiment een bijenkorf op een berghelling precies op gelijke afstand van twee bloemenvelden, het ene bergopwaarts en het andere bergafwaarts. Uit het dansritueel bij de terug keer van de bijen bleek dat de afstand bergopwaarts als veel verder werd doorgegeven dan de afstand bergafwaarts. Vol gens objectieve maatstaven is de evaluatie van de afstand door de bijen dus niet erg betrouw baar, maar geen nood. De soort genoten die na de dansende briefing op zoektocht vertrek ken, vliegen nooit verloren. Om- dat de aangegeven richting wel altijd juist is, vliegen de bijen over dezelfde landschappen en bloemenvelden en vinden zij uiteindelijk altijd het beoogde doel. Op enkele tientallen me ters verschil lijken zij niet te kij ken. GPD Bosbranden kunnen de weg vrij maken voor nieuwe bijzondere planten foto DickSars/GPD door Peter de Jaeger WAGENINGEN - Een bosbrand blussen is lang niet altijd nodig. Het vuur is zelfs gun stig voor de natuur. Dat beweert Henk Koop van Alterra in Wageningen. „Bosbranden kunnen de weg vrijmaken voor nieuwe bijzondere planten die er eerst niet waren", zegt hij tegen het Wagenings Universiteitsblad. Koop keek naar de effec ten van de bosbrand bij Kootwijk op 11 au gustus 1995. Door de ontstane aslaag, waar veel voedingsstoffen in zitten, zijn hier in middels veel zeldzame paddestoelen en mossen gaan groeien. Er is een grotere vari atie in begroeiing ontstaan, doordat de hu- muslaag op de bodem niet overal in gelijke mate is verbrsnd. Veel kevers kwamen af op het dode hou: en die trokken op hun beurt weer talloze spechten aan. Een dergelijke ontwikkeling is ook vastgesteld na de grote brand op de stuifzandgrond op de Olde- broeksche Heide op de Veluwe in 1970. Natuurbeheerders moeten meer rekening houden met de natuurwaarden als er een brand uitbreekt. „Als er een brand uit breekt, probeert men meestal al het vuur te doven, waarbij men van alles kapot rijdt. Daarom is het beter van tevoren wegen en bepaalde zones aan te wijzen waarlangs men het vuur kan bestrijden." Een brand moet volgens Koop alleen worden gestopt waar het echt nodig is, bijvoorbeeld om te voorkomen dat het vuur overslaat naar an dere bosgedeelten. GPD STOCKHOLM - Zalm, makreel en haring beperken het risico op prostaatkanker. Essentiële vetzuren, vooral van het type omega-3, stoppen de groei van prostaatkankercellen. Dat is bewezen door het Karolinkska instituut in Stockholm, zo meldt medisch tijdschrift The Lancet. De voedingswetenschappers volgden hiertoe zesduizend mannen. De deelnemers werden onderzocht op leefstijl, waaronder ook het gevolgde dieet, rookgewoonten, alcohol consumptie en beweging. De mannen zijn maar liefst dertig jaar gescreend, tussen 1967 en 1997. In die periode waren er 466 gevallen van prostaatkanker, waarvan er 340 fataal. De mannen die geen vis aten, hadden een twee- tot driemaal zo hoge kans op prostaatkanker als degenen die middelmatig of veel vis aten. GPD LAUSANNE - Wetenschappers hebben een techniek ontwik keld waarmee vrouwen in de toekomst mogelijk moeder kunnen worden lang nadat zij opgehouden zijn met het pro duceren van vruchtbare eicellen. De techniek werd op een conferentie in Lausanne openbaar gemaakt. Artsen nemen een cel van een onvruchtbare vrouw en plaat sen die in een eicel die door een vruchtbare vrouw is afge staan. Het resultaat is een eicel die het genetische materiaal bevat van de onvruchtbare vrouw, niet die van de eiceldonor. Theoretisch kan een onvruchtbare vrouw daarmee een onbe perkte voorraad eicellen aanmaken en kan zij ook kinderen krijgen op latere leeftijd. Artsen benadrukten dat de techniek nog in de kinderschoenen staat. Critici betwijfelden of met de techniek werkelijk gezonde ba by's verwekt kunnen worden omdat in de 'gemaakte' eicellen veranderingen optreden die voor genetische afwijkingen kunnen zorgen. AP LONDEN - Ook nicotinebevattende middelen die worden ge bruikt om van het roken af te komen, zijn gevaarlijk. Dat blijkt uit een onderzoek van Amerikaanse wetenschappers van de Universiteit van Standford. Tal van medicijnen zoals plakkers voor op de huid, kauwgum en inhalers moeten mensen van het roken afhelpen, maar bij langdurig gebruik zijn ze schadelijk. Nicotine wordt vooral gezien als een verslavend bestanddeel uit tabak, maar zonder veel risico's op zichzelf. De weten schappers stellen nu dat de stof de groei van bloedvaten en daarmee de groei van tumors bevordert en zo een gevaar ople vert. ANP CHICAGO - Voortaan zullen ook blinden en slechtzienden kennis kunnen nemen van de foto's van planeten, asteroïden en melkwegstelsels die de Hubble-ruimtetelescoop naar de aarde heeft gestuurd. De Amerikaanse astronoom Bernhard Beck-Winchatz van de DePaul University in Chicago heeft een selectie gemaakt van de mooiste kleurenfoto's van de Hubble en deze onder auspiciën van de NASA uitgegeven in een boek met de titelA NASA Braille Book of Astronomy'. De foto's van de ruimtetelescoop zijn in tastbare reliëfdruk op doorschijnende kunststofbladen aangebracht. Aan de hand van vorm, grootte en het verschil in reliëf van de foto's, kun nen de gevoelige vingertoppen van blinden vorm, kleur, scha duwen en vele andere eigenschappen van de astronomische objecten aflezen. De begeleidende Engelstalige tekst is zowel in gewoon schrift als in brailleschrift weergegeven. GPD door Ben Apeldoorn SAN DIEGO - Stofhozen blij ken veel talrijker op Mars voor te komen dan gedacht. Ze zou den wel eens verantwoordelijk kunnen zijn vooreen deel van de details die geleerden nu nog toe schrijven aan de invloed van water. Zou Mars dan toch een dode levenloze wereld zijn? De al ruim drie jaar om de pla neet Mars draaiende onder- zoekssonde Mars Global Sur veyor (MGS) heeft alleen al de laatste maanden tientallen stof hozen op het Marsoppervlak ge registreerd. Dat op Mars stofhozen voorkomen is al enke le tientallen jaren bekend maar dat het er zoveel zijn was tot dusverre onbekend. De hozen laten duidelijke donker en licht getinte sporen na die veel lijken op de uitgedroogde beddingen van kreken en riviertjes. In ieder geval die details kunnen dus niet aan de invloed van water worden toegeschreven. „Het aantal stofhozen dat we tot dusverre zagen mag gerust worden beschouwd als het spreekwoordelijke topje van de ijsberg," vindt geoloog dr. Ken neth Edgett, verbonden aan Malin Space Science Systems (MSSS) in het Amerikaanse San Diego. Het MSSS bouwde de camera (de MOC: Mars Orbiter Camera) van de MGS en Edgett is een van de eersten die de daarmee ge maakte foto's van het Marsop pervlak op zijn beeldscherm te zien krijgt. „De MOC bestaat in feite uit twee groothoekcamera's en één met een telestand", legt Edgett uit. „De meeste hozen zijn op beelden te zien die met de tele- camera tot stand kwamen. Die camera heeft echter een beperk te beeldhoek; je kunt daar maar een gebied op Mars van maxi maal drie kilometer groot in een keer mee fotograferen. Daarop zijn wel veel kleinere details zichtbaar dan met de groot hoekcamera's mogelijk is. En geregeld dus ook die stofhozen. Het betekent simpelweg dat het aantal stofhozen dat dagelijks op Mars voorkomt in de honder den, zo niet duizenden loopt." Volgens Edgett zijn de stofho zen soms zo groot dat ze ook op foto's genomen door de groot hoekcamera's zichtbaar zijn. „Dan gaat het om echt grote ho zen: enkele honderden meters in diameter en een kilometer of drie, vierhoog." Bedding „De stofhozen laten, afhanke lijk van de plaatsen waar ze overheen trekken, lichte en/of donkere sporen achter", aldus Edgett. „Ze zuigen het stof van de bodem op waardoor de on dergrond zichtbaar wordt. Die kan zowel licht als donker ge tint zijn. Door het grillige pa troon dat een hoos vaak be schrijft ontstaat zo een spoor dat veel weg heeft van een uitge droogde bedding." Door het grote aantal Martiaan- se stofhozen is het oppervlak van Mars continu onderhevig aan veranderingen. Een aantal details die nu nog aan de invloed van water worden toegeschre ven moet, vindt Edgett, toch nog maar eens kritisch worden ge screend of ze misschien niet juist door stofhozen werden veroorzaakt. Het is niet voor het eerst dat stofhozen op Mars ge vonden worden. Ze werden al 25 jaar geleden door de Vikingro bots gedetecteerd en ook de lan der van de Pathfinder, die in 1997 met het autootje Sojourner een zachte landing op Mars maakte, registreerde ze gere geld. Enkele van die hozen trok ken zelfs recht over de lander heen overigens zonder schade aan te richten. „Toen werd rekening gehouden met stom toeval", zegt Edgett. „De MGS-beelden laten.echter zien dat dat gewoon kwam om dat het er zoveel zijn. Eigenlijk is het heel bijzonder dat dit soort klimaatverschijnselen zich in de ijle atmosfeer van Mars voordoen. We hebben ze zelfs gevonden hoog op de hel lingen van de vulkaanberg Olympus Mons. Tot op bijna twintig kilometer hoogte maar liefst. Dat zou eigenlijk onmo gelijk moeten zijn: er is daar zo goed als geen lucht." Stofhozen kennen we ook op aarde. Ze ontstaan als een wer veling boven een warm stuk land tijdens zonnig, windstil weer. Hete lucht stijgt op en koudere lucht zakt in het mid den van de warme luchtmassa naar beneden. Als er geen stof is zijn ze onzichtbaar. Stof wordt door de warme lucht mee om hoog genomen en dan pas wordt een stofhoos zichtbaar. Deze dust devils, zoals ze in de Ver enigde Staten worden genoemd, zijnte vergelijken met mini-tor nado's maar ze richten nauwe lijks schade aan. GPD AMSTERDAM - Echtscheiding is net zo iets als voetbal. Ieder een heeft er wel een mening en een verhaal over. „Het is een ge zonken cultuurgoed", zegt prof.dr. J. Dronkers, die woens dag afscheid nam als hoogleraar aan de Universiteit van Amster dam. Of mensen die in de eerste vijf jaar van hun huwelijk scheiden minder slim zijn dan zij die dat niet doen? Daarover heeft Dron kers, die landelijk bekendheid geniet als onderwijssocioloog en na zijn afscheid in Italië gaat werken, tegenstrijdige onder zoeksresultaten gevonden. De late vijftigers die zijn ge scheiden, zijn intelligenter dan de paren die bij elkaar bleven. Maar voor dertigers geldt juist het tegengestelde. Volgens Dronkers biedt de maatschap pelijke context daarvoor een verklaring. „Voor de Nederlandse vijftigers werd echtscheiding pas een reële mogelijkheid nadat zij al geruime tijd gehuwd waren. Voor hen was echtscheiding een nieuwe mogelijkheid die 'uitge vonden' moest worden." Voor de jongere generatie geldt dat niet. Echtscheiding is geen 'eliteverschijnsel' meer. „Door deze democratisering van de echtscheiding was voor derti gers het instandhouden van hun huwelijk een grotere uitda ging", aldus Dronkers. Dat ver eist het vermogen meningsver schillen te overbruggen. De laatste conclusie komt overeen met onderzoek onder Ameri kaanse twintigers. In de Ver enigde Staten ligt het aantal scheidingen veel hoger dan in Nederland, waardoor echt scheiding nog 'normaler' is. Dronkers vindt het onjuist dat de discussie over de gevolgen van echtscheiding wordt gedo mineerd door de babyboomge neratie die voor het eerst ge bruikmaakte van die uitweg. „De ervaringen met hun eigen echtscheidingen zijn niet geldig voor de volgende generaties, maar daarmee in strijd." ANP PTT POST heeft nu (2 juli) het al drie jaar oude Priority- blad met een dubbele waarde- -aanduiding uitgebracht. Het tarief van het blad, dat enkele huisjes aan de Zaanse Schans toont, alsmede een paar beschil derde klompjes en een Oudhol lands tegeltableau mei tulpen is daarbij met tien cent verlaagd. Op het blad staat nu f l,20/€ 0,54. Oplage: 425.000stuks. Onder de titel 'Für die Gesund- heit' komt DUITSLAND op 12 juli met een velletje met vier ze gels van 110 pf./0,56€. Gezien het onderwerp zouden de zegels een hoge attentiewaarde moe ten hebben, maar met alleen va ge beelden en tekst zullen ze waarschijnlijk begin volgend jaar tot de lelijkste van 2001 worden uitgeroepen. Onderop de velrand de logo's Gib Aids keine Chance, Hab 'ein Auge auf Dein Herz en een niet-roken sticker. Op 12 juli verschijnen nog twee zegels van 110 pf./0,56€: eenze gel in de serie Landesparlamen- te in Deutschland (de Landtag van Sleeswijk-Holstein) en een zegel onder het motto 'Be- wahrung kirchlicher Baudenk- mahler' gewijd aan de dorps kerk van Canzow. De twee gegomde zegels 'Be dreigde dieren' (berggorilla en pantserneushoorn), die 10 mei verschenen, worden 12 juli zelf klevend in een boekje uitge bracht: 2x5 stuks. LIECHTENSTEIN breidde de permanente reeks Dorpsgezich ten, waarmee in maart 1996 een begin werd gemaakt, op 5 juni uit met vier zegels. Afgebeeld worden nu Schellenberg (70 rappen), Malbun (1.80 Zfr.), Balzers (2,20 Zfr.) en Bendern (4,50 Zfr.). Hiermee bestaat de reeks uit zestien zegels in waar den van 10 rp„ 20 rp„ 50 rp., 60 rp., 70 rp., 1,10 Zfr., 1,30 Zfr., 1,40 Zfr., 1,70 Zfr., 1,80 Zfr., 1,90 Zfr., 2,00 Zfr., 2,20 Zfr., 4,00 Zfr., 4,50 Zfr. en 5,00 Zfr. Tevens werd 5 juni het 100-jarig bestaan van de Historische Ver eniging postaal herdacht met twee 70 rappen-zegels waarop respectievelijk een beeld ge naamd Mars von Gutenberg en een Karolingisch kruis. vier (aangepaste) series gepre senteerd. Oprij: twee zegels Noorse archi tectuur met de oude Noorse Bank in Oslo (5,50 Nkr.) en het Ivar Aasen Centrum in Orsta ((8,50 Nkr.); drie permanente zegels huisvlijt met houtsnij werk (5,00 Nkr.), haakwerk (5,50 Nkr.) en breien (8,50 Nkr.); twee zelfklevende zegels rozen in Noorwegen (2x5,50 Nkr.) en de tweede serie acteurs en actri ces met Lala Carlsen, 1889-1967 (5,00 Nkr.), Leif Jus- ter, 1910-1995 (5,50 Nkr.), Kari Diesen, 1914-1987 (7,00 Nkr.), Arvid Nilssen, 1913-1976 (9,00 Nkr) en Einar Rose, 1898-1979 (10,00 Nkr.). IJSLAND geeft jaarlijks niet overmatig veel zegels uit en het merendeel van de vrolijke, kleurrijke zegels haakt in op thematische en motief-verza melen. Tot nu toe verschenen ze ventien zegels, waarvan drie in boekjes. Het jaar werd ingezet met een 20 gr.-brefzegel met een Neder lands tintje. Op deze zegel, waarmee het 75-jarig bestaan van de kustwacht wordt gevierd vliegt namelijk boven een boot van de kustwacht een Fokker F-27 en een helikopter van het type Super Puma (ook in boek jes van tien stuks). Verder: twee zegels in de vissen- serie (55,00 Ikr., kleine heilbot en 80,00 Ikr., kool vis); twee ze gels met bloemen (55,00 Ikr., tuingoudsbloem en 65,00 Ikr., middagbloem): een 50,00 Ikr.-zegel vijftig jaar UNHCR, Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (tentenkamp, ge zicht en logo); twee zegels met herdershondjes (40,00 Ikr. en 80,00 Ikr.) en twee boekjes met elk vier zegels waarop vliegtui gen: 55,00 Ikr., een TF-OGN en 80 Ikr., een TF-SUX (Klemm KL 25E); twee Europa-zegels: 55,00 Ikr., een meisjesgezicht met het haar als een waterval en 80,00 Ikr., handen die een golf slag vasthouden en tot slot vijf zegels (40,00,50,00,55,00,60,00 en 80,00 Ikr.) met IJslandse paarden. Hero Wit MALTA (thematisch): Carna val, 6c, 11c, 16c, 19c en 27c en een velletje met twee zegels van 12c en 37c (23/2); Vuurtorens, 6c, St. Elmo, 16c, Gurdan en 22c, Delimara (21/3); 50ste sterfdag van de schilder Ed ward Caruana Dingli (1876-1950), schilderijen, 2c, 4c, 6c, 10c en 26c (18/4); In NOORWEGEN zijn per 1 juli postzegels belast met 24 procent btw. Dat heeft geen misselijke gevolgen, want de tarieven zijn met eenzelfde percentage ver hoogd. Op 22 juni werden daar doorMartijn Hover SAN FRANCISCO - „Ik heb 't zelf gezien", zeggen mensen wel eens als ze willen benadrukken dat iets beslist waar gebeurd is. In de praktijk, zo hebben psy chologen en anderen intussen ontdekt, ligt de zaak echter lang niet zo eenvoudig. We zien niet wat onze ogen zien, maar wat onze hersenen ons willen laten zien. Onze hersenen kunnen onze waarnemingen namelijk soms behoorlijk in de war sturen, hebben Amerikaanse geleerden ontdekt. De uitkomst van hun experiment zou erop kunnen duiden dat bijvoorbeeld 's nachts autorijden gevaarlij ker is dan wordt gedacht. Onderzoekers van het Smith- Kettlewell Instituut voor Oogonderzoek in San Francisco toonden proefpersonen een veld met drie stationaire gele stippen waar een patroon van wervelen de blauwe stippen overheen werd geprojecteerd. Daarbij lij ken de gele stippen 'aan' en 'uit' te flikkeren, maar dat effect wordt geheel en al teweegge bracht door de hersenen van de proefpersonen. Volgens onder zoeker Yoram Bonneh en zijn collega's 'nam vrijwel iedereen die werd getest, het verschijnsel waar'. De ooi-zaak van het verschijn sel, dat 'bewegingsgeïnduceer- de blindheid' is genoemd, is nog niet opgehelderd. Zelf vermoe den de onderzoekers dat het te maken heeft met de onderverde ling van de hersenen in een lin ker- en rechterhelft, laten ze we ten in het tijdschrift Nature. De linker- en de rechterhelft van onze hersenen 'zien' de wereld op een verschillende manier. De linkerhelft 'ziet' de wereld zoals hij vindt dat die eruit ziet; de rechterhelft daarentegen ziet haar zoals zij werkelijk is. „In sommige zintuiglijke om standigheden", aldus de weten schappers, „kan er een conflict ontstaan tussen die twee. De hersenen moeten dan een keuze maken, en doen dat blijkbaar willekeurig." Snelweg Als zoiets ons in het dagelijks le ven overkomt, zouden we ons er niet eens van bewust zijnmeent Bonneh. Volgens hem zouden de omstandigheden van het expe riment zich onbedoeld kunnen voordoen op. een nachtelijke snelweg. Het patroon van bewe gende koplampen van tegenlig gers zou er bijvoorbeeld voor kunnen zorgen dat een bestuur der de achterlichten van de auto in de baan naast zich letterlijk uit het oog verliest. Het werk zou ook van belang kunnen zijn voor patiënten met een beschadiging aan een van de hersenhelften. Die vertonen vaak soortgelijke verstoringen van de waarneming. Zover is het echter nog lang niet, erkent Bonneh in Nature: „Ik heb nog geen erg sterke theorie, maar de overeenkomsten zijn frappant." GPD 's Nachts autorijden is gevaarlijker dan werd gedacht. foto Dries Ljnssen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7