Wapenhandel breekt Menem op de voord weken van het jaar! (e) berco Zorreguieta herinnert zich geen verzoek 5 Argentijnse ex-president in staat van beschuldiging gesteld Prehistorische gravures in Franse grot Doden en gewonden bij aanslagen Cambodja Vliegtuigramp waarschijnlijk gevolg van motorproblemen Man gedood in Noord-Ierland Marine Italië redt illegalen Verdachten van genocide vast PAC verkocht grond illegaal op"merk"elijke opruiming m^UESWEKEN C&IV /T\ *tAe\'incj n donderdag 5 |uli aanstaande 29.95 59.95 39.95 39 95 donderdag 5 juli 2001 door Frans Lindenkamp BUENOS AIRES - Mensenrechtenac tivisten in Argentinië hebben met on geloof en verontwaardiging gerea geerd op uitleg van Jorge Zorreguieta waarom hij eind 1976 hulp zou hebben geweigerd bij de opsporing van de ver miste studente Lidia Amigo en haar vriend. De vader van Maxima verklaarde gis teren tegenover een waarheidscom missie in de Argentijnse provincie hoofdstad La Plata, dat hij zich niet kan herinneren ooit daartoe een ver zoek te hebben gekregen van Lidia's vader, Alberto Amigo. Amigo raakte, kort na de militaire staatsgreep, zijn post van staatssecretaris op het minis terie van Landbouw, Visserij en Vee teelt in maart 1976 kwijt aan Zorre guieta. Onder enorme belangstelling van de Argentijnse en internationale media vertelde Zorreguieta dat hij zich wél het onderhoud met Amigo herinnert. Maar hij kon niet zeggen of toen een specifiek verzoek is gedaan. Zorre guieta schakelde later wel een zekere Pedro Coria in. Zorreguieta verzekerde de drie rechters van de commissie dat hij de precieze functie van Coria bin nen zijn departement nooit gekend heeft. „Men vermoedde dat hij tot de (militaire) veiligheidsdienst behoor de", aldus Zorreguieta. Via Coria kwam Amigo in contact met de inmid dels overleden kolonel Presti. Die gaf de vader van de vermiste studente te verstaan niets te kunnen doen, omdat hij op de dag van de ontvoering geen dienst had. Volgens ooggetuigen zijn Lidia en haar vriend op 21 december 1976 ontvoerd door een speciale eenheid van de strijd krachten nabij het universiteitsterrein in La Plata. In antwoord op de vraag of hij alles heeft gedaan wat in zijn macht lag om de jonge mensen te helpen, zei Zorre guieta dat hij gehandeld heeft in over eenstemming met zijn functie. „Ik had geen toegang tot specifieke informatie. Ik heb me gericht tot de meest geëigen de persoon (Coria) en heb hem over de zaak ingelicht." Zorreguieta bezwoer nogmaals dat hij destijds niet op de hoogte was van het karakter van de mi litaire repressie. Wel erkende hij weet te hebben gehad van aanhoudingen door het leger, maar het was hem onbe kend dat arrestanten lang werden vast gehouden, laat staan gedood werden. Jaime Glüzman - die optreedt als advo caat van de nabestaanden en vice- voorzitter is van de Permanente As semblee voor de Mensenrechten in La Plata - noemde de getuigenis uiterst hypocriet. ,.Het is schandalig dat een man met zo'n hoge functie zich ver stopt achter zulke zwakke argumen ten." GPD van de Verenigde Naties tegen dat land, en aan Ecuador in 1995 toen dat in oorlog was met buurland Peru. Argentinië was toen een van de landen die zich hadden opgeworpen als vredes- handhaver in dat gebied. Me nem (71) was in die periode staatshoofd. Menem zegt onschuldig te zijn, maar hij en de drie ministers^ge- ven toe dat zij de decreten heb ben ondertekend om 6500 ton wapens te leveren aan Venezu ela en Panamaeen land dat des tijds niet eens beschikte over een leger. Zij ontkennen te heb ben geweten dat de wapens ver volgens werden doorgevoerd naar landen die in oorlog waren. RTR/AFP/EFE/DPA PERIGUEUX - In hel dorpje Cussac in de Franse Dordogne is een grot ontdekt met ingekerfde afbeeldingen die mogelijk date ren uit 28.000 voor Christus. Ar cheoloog Dany Baraud noemde de vondst 'net zo belangrijk voor de graveerkunst als Las- caux voor de schilderkunst'. Hij maakte de ontdekking gisteren bekend. De grot is op 30 september vorig jaar al ontdekt door amateur speleoloog Mare Delluc. De ingekerfde tekeningen zijn waarschijnlijk ouder dan de oudste grotschilderingen ter wereld in Lascaux. Die dateren uit ongeveer 18.000 voor Chris tus. Ook die grotten liggen in de Dordogne. In de Ardèche werd in 1994 een grot gevonden met gravures van 32.000 jaar oud. In de grot van Cussac bevinden zich over honderden meters af beeldingen van mammoeten, bizons, paarden en nijlpaarden en van vrouwen. Ook zijn er ze ven graven met menselijke ske letten aangetroffen. Pas over een paar weken zal het onder zoek naar de ouderdom van de skeletten worden afgerond. AP PHNOM PENH - Een bom explodeert in het Favour Hotel in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Bij twee bomaanslagen op twee hotels in Phnom Penh zijn gisteren zeker drie mensen omgeko men. Verder zijn er volgens de politie zeker twaalf gewonden geval len. De politie was voor de eerste aanslag gewaarschuwd doormid del van een anoniem telefoontje. Het hotel werd ontruimd voordat de eerste bom afging. Er vielen vijf gewonden. Drie kwartier later ontplofte echter een tweede bom in een ander hotel. Bij die explosie, waarvoor niet was gewaarschuwd, vielen drie doden en zeven ge wonden. De aanslag is niet opgeëist. foto Chor Sokunthea/AP MOSKOU - Het ongeluk met een Russisch passagiersvlieg tuig met 145 inzittenden in Si berië is waarschijnlijk veroor zaakt doordat de drie motoren tegelijkertijd uitvielen. Dit heeft de Russische minister van Noodsituaties, Sergej Choigou, gisteren gezegd. Alle inzittenden zijn bij het on geluk om het leven gekomen. Gisteravond waren 143 stoffe- lijke resten geborgen. Het toe stel stortte van een hoogte van 800 meter neer. Beide 'zwarte dozen' zijn inmiddels gevonden Onder de passagiers waren ook twaalf Chinezen. De bemanning is er niet in ge slaagd een noodsignaal uit te zenden voordat het toestel neer stortte. Enkele minuten daar voor werden tijdens kontakt tussen het vliegtuig en de ver keersleiding, geen problemen gemeld. Daaruit werd afgeleid dat het mankement zeer plotse ling was ontstaan. Er werd ook gespeculeerd over een explosie aan boord. Het vliegtuig van het type Toepolev 154 vloog van Je- katarinenburg in de Oeral naar Vladivostok en stortte neer in de buurt van Irkoetsk. Volgens de Russische media verongelukte het vliegtuig tijdens de derde poging om te landen in Irkoetsk. RTR/ANP/AFP/DPA van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - De voorma lige president van Argentinië, Carlos Menem, en zeker twee le den van zijn regering (1989- 1999), zijn gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens corruptie in verband met de ille gale verkoop van wapens aan Kroatië en Ecuador. Dit heeft een woordvoerder van federaal rechter Jorge Urso bekendge maakt. Het drietal wordt beschuldigd leiding te hebben gegeven aan een 'illegale organisatie'. De rechter bepaalde verder dat be zittingen van Menem, ter waar de van 3,5 miljoen dollar, in be slag worden genomen, zo hebben lokale media gemeld. De rechter heeft opdracht gege ven de drie aangeklaagden in voorarrest te nemen. Menem zat sinds 7 juni al, han gende het onderzoek, in voorar rest. In verband met zijn leef tijd, mocht hij dat in zijn grote villa uitzitten. Als hij schuldig wordt bevonden kan Menem tussen de vijf en tien jaar gevan genisstraf krijgen. Behalve om Menem gaat het om Antonio Erman Gonzalez, die vier ministersposten bekleedde, waaronder die van Defensie, en voormalig legerleider Martin Balza. Het onderzoek richt zich ook op twee andere ex-minis ters en een voormalige zwager van Menem. De wapenverkopen aan Kroatië vonden plaats in 1991 en 1993, ondanks een wapenembargo (Advertentie) BELFAST - In het Noord-Ierse Antrim, 25 kilometer ten nooi'dwesten van Belfast, is gisteren een rooms-katholieke man doodgeschoten. Het slachtoffer was 19 jaar oud. Hij werd door twee mannen op een motor beschoten, terwijl hij een lift zocht om naar zijn werk te gaan. Dit heeft de Noord-Ierse po litie RUC bekendgemaakt. Een verboden radicale protestantse militie, de Red Hand De fenders, heeft in een telefoontje naar een Noord-Iers televi siestation, de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Het zou een reactie zijn op de verkiezing van twee leden van Sinn Fein, de politieke vleugel van de radicale katholieke ERA, in de gemeenteraad van Antrim. Een woox-dvoerder van Sinn Fein bracht de aanslag in ver band met het aanbreken van het marsseizoen in Noord-Iei-- land. Pi'otestantse Oranje-ordes gaan dan de straat op om te marcheren. AFP CROTONE - De Italiaanse marine heeft gisteren zo'n 600 ille gale immigranten van een voor de zuidkust op drift geraakt vrachtschip gehaald. Acht opvarenden met uitdrogingsverschijnselen zijn met een speedboat aan land gebracht. Een zwangere vrouw en een kind zijn ovex-gebracht naar een ziekenhuis. Het was niet di rect duidelijk waar het vrachtschip, de Ammoil, vandaan kwam. Het schip vervoerde waarschijnlijk overwegend Iraakse en Turkse Koerden. AP ZAGREB - De politie in Kroatië heeft negen Serviërs en Kro- aten opgepakt die in 1996 door een rechtbank in de stad Os- ijek zijn aangeklaagd wegens volkei'enmoord. Dat heeft het Kroatische persbureau HINA gisteren gemeld. De identitext van de gearx-esteerden is niet bekendgemaakt. De negen zijn waarschijnlijk aan het einde van de ooxiog (1995) uit oostelijk Kroatië gevlucht, nadat Zagreb deze door de Serviërs bezette regio weer in handen had gekregen. Rond en in de industriestad Osijek is tijdens de oorlog in Kroatië he vig gevochten. RTR PRETORIA - Dakloze Zuid-Afrikanen die voor een luttel be drag stukjes grond hebben gekocht van het Pan-Afrikanis- tisch Congres (PAC) zeggen de grond niet te zullen afstaan, al is inmiddels gebleken dat het PAC niet de eigenaar was van de grond. Leden van het PAC in de buui*t van Pretoria hebben de afgelopen dagen grond die eigendom is van de plaatselijke overheid en twee boeren voor nog geen acht gulden per per ceel verkocht. De opbrengst zegt het PAC in infrastructurele voorzieningen te willen steken. De overheid dreigt de duizenden mensendie een stukje grond hebben gekocht te laten verwijderen en is naar de rechter ge stapt. Veel kopers zijn naar eigen zeggen niet van plan zich te laten verwijderen en zeggen pas te zullen vertrekken nadat de over heid voor vervangende huisvesting heeft gezorgd. ,Ik beschouw dit niet als een verkiezingsstunt"zei een van de kopers, de 35-jarige Patrick Diamini.AP (Advertentie) met nog volop keus in de merken DELMOD, FRANKENWALDER, 6ERRY WEBER, DUO, VERSE. TAIFUN, BANDOLERA, OLSEN. MAC, ZERRES en nog vele andere lange vorststraat - goes mouw. vanaf Jeansbroek. 122-176 tin langs C&A te gaan... Veel van de ills is nu al binnen en meteen al ■odien gaat de vlaggetjes uitverkoop :ttaire^p kortingen... vanaf 29.95»:*; O O 0*% V-hars pullover, 100% katoen. Jeansbroek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5