ZO N VAKANTIE IS ONBETAALBAAR -Burgers PvdA gaat te ver in zaak Giro 145 Nieuwe natuurroute door de Zak de Zonnebloem8 Volop activiteiten op braderie Aardenburg Opgeknapte bunkers open voor publiek PZC Commissie wil privacy burgemeester Middelburg beschermen Dagbladbezorgers uuaar uue u tegen zeggen. Politie neemt wiet in beslag 'OOK IK HELP MEE' Postbus 2100 4800 CC Breda Tel. (076) 564 63 62 E-mail info@zonnebloem nl www.zonnebloem.nl Het heggengebied bij Nisse is een van de bezienswaardigheden in de nieuwe route door het Waardevol Cultuurlandschap van de Zak van Zuid-Beveland. foto Willem Mieras door Jacob Hoekman HEINKENSZAND - Het heg gengebied bij Nisse, de 's-Gra- venpolderse Weel, het haven tje bij Ellewoutsdijk: stuk voor stuk zijn het elementen die behoren tot het Waardevol Cultuurlandschap (WCL) van de Zak van Zuid-Beveland. De stuurgroep WCL heeft een nieuwe route uitgezet door het gebied. De route draagt het thema 'be zienswaardigheden in de strijd tegen het water' en is 42 kilometer lang. De tocht start in 's-Heer Abtskerke en loopt via Nisse, 's-Gravenpolder, Hoedekenskerke, Baarland en Oudelande naar Ellewouts dijk. Bijzonder aan de route is dat hij in stukjes is geknipt, vertelt J. Leendertse, gebiedsmake- laar van het WCL Zak van Zuid-Beveland en opsteller van de route. ,,De route loopt van dorp naar dorp. Daardoor kunnen mensen de route niet alleen met de auto doen, maar ook op de fiets of lopend. Dat is zelfs aan te raden: bij alle be zienswaardigheden zoals een sluisje, dijk of vliedberg staan bordjes met uitleg. Daar heb je het meeste aan als je de tocht in een rustig tempo doet." Bo vendien past het wandelen en fietsen in de pogingen van het WCL om de Zak van Zuid-Be veland autoluw te houden. Kreken De cultuur-historische route herinnert de deelnemer aan de waterrijke geschiedenis van de Zak. Zo was Zeeland in vroeger tijden doorsneden door honderden kreken. Veel van deze kreken verzandden later, terwijl het omliggende land lager kwam te liggen. Op de kreekruggen die daardoor ontstonden, bevinden zich nog steeds veel monumentale boerderijen. Dat ging niet al tijd goed. De kerk van 's-Heer Abtskerke werd op een te smalle kreekrug gebouwd, met als resultaat een verzakte, scheve toren. Bij die beziens waardigheid begint de tocht. Wethouder P. Vollaard over handigt de route met bijbeho rende brochure zaterdag offi cieel aan gezworene S. van 't Westeinde van waterschap Zeeuwse Eilanden in atelier De Herberg in Nisse. Vanaf dan is de brochure, die de naam 'In het kielzog van de kogge' heeft meegekregen, te verkrijgen bij de gemeente Borsele en de plaatselijke VW. donderdag 5 juli 2001 door Wilma Valk AARDENBURG - De Braderie van Aardenburg, dit jaar op 14 en 15 juli, is een kwart eeuw een van de grote publiekstrekkers in het dorp. Aardenburgers, toe risten, mensen uit de regio, ie dereen vindt dan wel de weg naar de Kikkerstad, om te ko pen, maar vooral ook om te ver kopen en te genieten van alle at tracties en spelletjes. Al vroeg in de morgen, soms om vier uur. komen de eersten voor de rommelmarkt, om hun waar uit te stallen, een goed plekje te zoeken en te kijken wat de buur man verkoopt. Zaterdag en zon dag neemt de rommelmarkt ruimte in vanaf de Kaai tot aan de Markt. Aangezien er in vori ge jaren te weinig plek was, is de rommelmarkt uitgebreid met het Kaaiplein en het pleintje bij van D aaien. Verder zijn er dit jaar weer de kindercarrousel, het springkus sen, de schminkhoek, de draai molen, clowns en natuurlijk aanbiedingen van de plaatselij ke winkeliers. Beide dagen geven verenigingen diverse demonstraties. De Nachtuuln richten hunGaai- bolbaan weer in. Er is muziek bij Galerichel en de plaatselijke horeca is van plan tijdens de braderie het mossel seizoen te openen. Nieuw is dit jaar het ringsteken met fietsen op zaterdagmiddag en met koetsen op zondagmiddag op het Kaaiplein. Verder zijn er de monstraties country linedance- demonstraties bij café De Smokkelhoek. De organisatie van de wallen- loop op zaterdag is in handen van Peter van Waes. Deelne mers vertrekken om 19.15 uur bij de katholieke kerk aan de Weststraat. door Abvan derSluis VLISSINGEN - Belangstellen den kunnen in juli en augustus voor het eerst een kijkje nemen in de gerestaureerde bunkers in het duingebied van Zoutelande. De verdedingswerken zijn op geknapt door de Stichting Bun- kerbehoud, die in de bunkers een museum willen opzetten. De betonnen kolossen zijn geopend op de zondag en woensdag van 13 tot 18 uur. De Stichting Bunkerbehoud is sinds begin vorig jaar bezig met een educatieve expositie over de bevrijding van Walcheren in 1944 en de Atlantikwall, de laatste verdedigingslinie die tussen 1942 en 1945 werd aan gelegd langs de kust van Noor wegen tot aan de Frans/Spaan se grens bij de Golf van Biskaje. Uitzicht De bunkers zijn te vinden net ten zuiden van de duinopgang 't Pauwtje. Zij bestaan uit een personeelsonderkomen voor twintig man aan de achterkant van het duin bij het hotel Tien Torens en een waarnemingspost met pantserstalen observatie koepel (voor een periscoop) op de duintop. Van dit hoge punt hadden soldaten een goed uit zicht over Walcheren en de mon ding van de Westerschelde. Het Waterschap Zeeuwse Ei landen heeft afgelopen najaar beide bunkers uitgegraven en eromheen paden en trappen aangelegd De gemeente Veere gaf subsidie, zodat het eerste deel van de restauratie kon wor den afgerond. Op dit moment is bij gebrek aan geld alleen het personeelsonderkomen volle dig gerestaureerd en aangeslo ten op het lichtnet. De observa tiepost volgt in een later stadium. Het VSB-fonds en het Prins Bernhard Fonds hebben imid- dels subsidies toegewezen. Met dat geld wil de stichting de ex positie professioneel opzetten. Gelet op de opgelopen vertra ging, gaat het museum dit sei zoen op proef open met een voorlopige expositie over de At lantikwall. Verder is een bunker voor een groot deel terugge bracht in de originele staat. Wim (66) zei ons van tevoren. "Ik ben dan misschien wel met pensioen, maar ik kan niet niks zitten doen Nou, dat hebben we gemerkt. Elke dag staat Wim stipt op tijd klaar om zijn stapel kranten van die dag in ontvangst te nemen Steevast zachtjes fluitend fietst hij zijn wijk in Dag in dag uit brengt Wim zo het goede en het slechte nieuws bij de mensen thuis En als hij na iets minder dan een uur de keukendeur voldaan achter zich in het slot trekt, is hij wat zweetdruppeltjes armer en een leuke zakcent rijker. Een krantenwijk, hij kan het iedereen aanraden Nou, dat horen we graag. Want mensen zoals Wim zijn wat ons betreft van harte welkom. Gezocht: (senior-)dagbladbezorgers. 0800-0231231. door Richard Hoving MIDDELBURG - De vragen van de PvdA over de nevenacti viteiten van waarnemend bur gemeester D. Burgers van Mid delburg gaan te ver. Ze tasten zijn privacy aan en schaden de belangen van derden. Dat stelt een onafhankelijke adviescom missie. Het college van B en W neemt het oordeel van de com missie over en laat een aantal van de schriftelijke vragen on beantwoord. Burgers is sinds 1996 directeur van Hertogstad Consultancy BV. De PvdA stelde onlangs vra gen om inzicht te krijgen in de zakelijke contacten van de bur gemeester. Directe aanleiding hiervoor waren berichten in de media dat Burgers tot voor kort betaald adviseur was bij ING Car Lease. Dat bedrijf had eind vorig jaar een gesprek met de Zeeuwse politie over de huur van dienstauto's. De burge meester was bij dat onderhoud aanwezig als korpsbeheerder. Burgers erkende daarop in de gemeenteraad dat hij fout had gehandeld. Oordeel Oud-Kamerlid voor de PvdA J. Lilipaly uit Middelburg, SGP- Statenlid W. Kolijn uit Terneu- zen en de Middelburgse advo caat M. Dieleman gaven op ver zoek van het college van B en W een oordeel over de vragen van de PvdA. De drie komen binnen twee weken na het begin van hun opdracht tot de conclusie dat de sociaal-democraten zich schuldig maken aan een 'fishing expedition'. Er worden onop houdelijk vragen gesteld zonder dat daar een duidelijke onder bouwing aan ten grondslag ligt. HULST - De politie heeft woensdagmiddag rond half zes op het 's-Gravenhofplein in Hulst twee Belgen va 18 en 19 jaar aangehouden, die ruim driehonderd gram wiet in de au to hadden. De drugs zijn in be slag genomen. Het verdient volgens de advi seurs aanbeveling dat de ge meente gedragsregels opstelt om herhaling te voorkomen. „Het is in het belang van Mid delburg dat dergelijke exerci ties in de toekomst zoveel moge lijk worden voorkomen." De zogenoemde fishing expedi tions kunnen verlammend wer ken. „Capabele bestuurders worden daardoor genoodzaakt om hun aandacht te richten op bescherming van het eigen be lang in plaats van het publiek belang." Namen De namen van de bedrijven waarmee Hertogstad Consul tancy BV zaken doet, maakt het college op advies van de com missie niet bekend. „De vraag ziet m zijn algemeenheid niet op het bestuurlijk handelen van de burgemeester. De belangen van derden verzetten zich voorts te gen beantwoording." Het college geeft wel aan dat het bureau van Burgers betrokken is bij het adviseren van bedrij ven die belangen hebben in Zee land. „In die gevallen waar eni ge relatie met Middelburg aan de orde was heeft Hertogstad Consultancy BV geen adviezen gegeven." B en W stellen dat ze met enige regelmaat op de hoog te zijn gesteld van de commerci ële activiteiten van de burge meester. Burgers heeft volgens het college geen zakelijke con tacten met projectontwikke laars die in Middelburg actief zijn. Het college van B en W liet giste ren in een persbericht weten Burgers op basis van de advie zen van de onafhankelijke com missie 'andermaal volledig vrij te pleiten'. Het college stelde eerder al in reactie op vragen van GroenLinks dat er geen sprake is van belangenverstren geling. PvdA-fractievoorzitter B. de Reu reageerde aan het begin van de avond met verbazing op de antwoorden van het college. „De boodschap is dat we geen vragen hadden mogen stellen." Of de PvdA verdere stappen gaat ondernemen, liet hij in het midden. De Reu wilde eerste met zijn fractiegenoten overleg gen. Maar ook in letterlijke zin kosten de Zonnebloemvakanties, ondanks de hulp van meer dan 6500 vrijwilli gers, veel geld. Dat komt door de extra voorzieningen en aanpassingen die nodig zijn. U kunt de Zonne bloem helpen om haar vakanties voor zieken en gehandicapten toch betaalbaar te houden. Doe mee aan de 'Actie Zonnebloemvakanties'. Giro 145, Breda. Dit jaar gaan weer ruim 6200 lang durig zieken en zwaar lichamelijk ge handicapten met de Zonnebloem op vakantie. Het gaat om mensen die afhankelijk zijn van intensieve verpleging en verzorging. Omdat zij door hun ziekte of handicap bovendien vaak ongewild aan huis ge bonden zijn, is zo'n vakantie voor hen onbetaalbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 52