Zorgen over hoge mosselprijs Het is jammer, de sfeer is weg PZC PZC De Duitsers kregen ons niet uit elkaar Activiteiten welkom in park De Weistede Louis Sipp smaakt er het beste bij Scheldorado spreekt met gemeente over overdekt wedstrijdbad 17 Schelpdierbranche kan bij lange na niet aan vraag voldoen Automobilist overleden Drugsdealers moeten boeten Hulpvaardige drankrijder beboet Werkstraf voor stelende junk Boete voor vernielen auto Dubbelstraf voor slag met schoffel Drankrijder krijgt dagvaarding Rijontzegging en forse boete voor snelheidsduivel donderdag 5 juli 2001 Het diamanten paar Edmond en Yvon Claus, foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer HULST - Omringd door bloemstukken en een fruit mand zitten Edmond (83) en Yvon (80) Claus-Antheunis in hun huiskamer aan de Hulster Van der Maelstedeweg. Het is veel te warm om in de achter tuin te zitten en vanuit de huis kamer heeft het echtpaar een prachtig uitzicht op de Willi- brordusbasiliek. Edmond en Yvon vierden giste ren hun zestigjarige bruiloft op dezelfde wijze als ze een nor male dag doorbrengen: kalm pjes aan. Edmond, geboren in Clinge, en Yvon, afkomstig uit het Belgi sche tweelingdorp De Klinge, kregen 'verkering' tijdens de kermis in Clinge. Hun af spraakje werd zes weken van tevoren vastgelegd. Aan trou wen dacht het paar nog niet, totdat Yvon dreigde naar Duitsland uitgezonden te wor den om daar te werken. Moeder Antheunis had liever dat haar dochter zou trouwen, dan dat ze naar Duitsland zou gaan. Hoewel de ouders van Edmond het huwelijk in eerste instantie niet zagen zitten, stemden ze toch toe. Het paar was slechts drie maanden getrouwd toen Edmond een brief ontving om zich in Duitsland te vervoegen. Met hulp van Edmonds chef van de klompenfabriek in Ka- pellebrug, kon hij toch in Ne derland blijven. ,,Zo zie je maar, zelfs de Duitsers kregen ons niet uit elkaar", zegt Ed mond. Het paar bleef kinderloos en zo kwam het dat Yvon 32 jaar bij Clitex in Clinge heeft gewerkt, Edmond ging na de klompen- fabriek in België werken bij een plaatfabriek en was ook ar beider bij de NSM. Edmonds grootste hobby was het werken in de tuin. Door zijn gezond heid kan hij dat nu niet meer volhouden, maar met hulp van Yvon en zijn petekind ligt de tuin er toch netjes bij. Yvon schept plezier in het doen van het huishouden. „Het moet nou eenmaal en dan kun je er maar beter plezier in hebben." door Lilian Dominicus PHILIPPINE - De mosselres tauranthouders in Philippine zijn bezorgd over de mosselprij- zen voor het komende seizoen. De resultaten van recente be monsteringen van het mossel areaal in de Waddenzee zijn niet bepaald bemoedigend. Naar verwachting kan de visserijsec tor dit jaar maar aan de helft van de vraag van de consument voldoen. „We zijn bang dat de handel te gen elkaar op gaat bieden", sprak voorzitter F. Wiskerke van de Stichting Mosselfeesten Philippine gisteren, tijdens de mossel wijnverkiezing 2001 in Hotel Au Port. Delicatesse De mossel uit de Waddenzee is op het moment nog helemaal niet geschikt om op tafel te ko men, terwijl de eerste aanvoer normaal gesproken juist daar vandaan moet komen. Omdat de Zeeuwse mossel wel goed ge dijt, loopt de handel nog niet ge- li]k spaak. De mosselen hebben een visg'ewicht van 27 tot 29 procent en dat is normaal aan het begin van het seizoen. Maar Wiskerke vreest dat mosselen zo langzamerhand een delicatesse voor de rijken gaan worden, in plaats van voedsel voor het volk. „De verwachte vraag is een mil joen mosselton (een mosselton is honderd kilo), maar zoals het er nu naar uitziet kan daar maar voor vijftig, hooguit zestig pro cent aan worden voldaan. De eerste veilingen komen er aan, morgen vindt cle eerste al plaats. We hopen maar dat de handela ren de prijzen niet opdrijven. Vorig jaar zijn de mosselprijzen ook al gestegen, met zo'n dertig procent. De uitvoer naar Frank rijk ligt al volledig op zijn gat, en ook van de uitvoer naar Bel gië blijft zo weinig over." De aanvoer van de Waddenzee mossel valt tegen, omdat op be paalde plekken de afgelopen winter stormen hebben gewoed, die zorgden voor zandverschui- vingen op de bodem. Daardoor zijn hele percelen mosselen ge stikt. Op de plekken waar de mosselen niet zijn gestikt heb ben pokken, een soort algen, op de schelpen huisgehouden. Die mosselen kunnen - althans voorlopig - niet door de indu strie worden gewassen en ver werkt. Natuurverschijnsel Wiskerke: „Die pokken zijn een natuurverschijnsel, daar kun je niets aan doen. Het ene jaar is het meer dan het andere. We ho pen alleen dat ze over een week of twee grotendeels zijn ver dwenen, zodat ze alsnog gecon sumeerd kunnen worden." De mosselrestauranthouders hebben aangekondigd een eventuele verhoging van de mosselprijs voorlopig niet door te berekenen aan de klanten. Wiskerke: „Dat hebben we vo rig jaar ook gezegd, ja. Het ging uiteindelijk om een stijging van dertig procent, daar kom je niet omheen. Onze klanten hebben overigens maar zes procent hoeven te be talen, de rest ging af van onze winstmarge." door Conny van Gremberghe AXEL - I5ij oplevering van het parkje achter De Weistede werd enkele jaren geleden al gesteld dat het een levendig buurtpark moest worden. Een groot schaakspel en een kiosk tussen de wandelpaden en bloemperkjes lieten die ambitie duidelijk zien. De Stichting Park De Weistede wil het park nog meer leven inblazen door een activiteitenprogramma op te zetten. OOSTBURG - Een 74-jarige au tomobilist uit de gemeente Oostburg is woensdagmiddag onwel geworden en koi-te tijd daarna overleden. De man, die achter het stuur niet goed werd, reed tegen enkele geparkeerde auto's en een paaltje. Alle be trokken voertuigen raakten be schadigd. Het stichtingsbestuur heeft een bescheiden begin gemaakt met het programma. De Christelijke Drumfanfare Hosanna houdt overmorgen vanaf 19.30 uur een gratis concert in het parkje. Za terdag 8 september is er een spelletjesmiddag. Het bestuur wil nog veel meer activiteiten in het park op touw zetten of laten organiseren. De bestuursleden vragen bewoners van het oude renzorgcomplex en omwonen den van De Weistede om ideeën aan te leveren. Om zoveel moge lijk suggesties binnen te krijgen, houdt het stichtingsbestuur een enquête in de buurt. Ook park- bezoekers die niet direct in de buurt wonen, mogen plannen en ideeën leveren. Ze kunnen hun reacties sturen naar de Regiona le Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging, ter attentie van E. Eseling-Brandt. Lekkerbekken proevenrauwe mosselen tijdens de wijnproeverij. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus PHILIPPINE - In de moordende hitte van het eetlokaal van hotel Au Port in Philippi ne hebben zo'n tweehonderd gasten giste ren de Pinot Blanc van de Elzasser produ cent Louis Sipp uit Ribeauvillé uitverkoren tot mosselwijn van het jaar 2001. Hoewel het kwik binnen hoger stond dan buiten, lie ten de genodigden de geneugten van gratis wijn en de eerste mosselen niet aan zich voorbij gaan. De spuugbakjes op de tafels bleven opval lend leeg, de inhoud van de flessen slonk snel. Menig regionaal bestuurder baande zich, met rode wangen en een vrolijke bab bel, een weg naar het volgende wijntje. Voor de honger was er gerookte Belgische ham, de smaakpapillen konden worden gezui verd met ijswater en stukjes stokbrood. On der de wijnproevers waren overigens opval lend weinig bekende Nederlanders en Vla mingen. Dit in tegenstelling tot voorgaande jaren, toen coryfeeën als Samson-acteur Koen Crucke en voetbalcommentator Rik de Saedeleer hun gezicht altijd wel lieten zien. Ook de vooraf aangekondigde oud- top wielrenner Jan Janssen liet het - wegens ziekte - afweten. Wel werd Cees Priem ge signaleerd. Rondom de tafel van mosselsteker André Ploegaert hing een select groepje liefheb bers van de rauwe mossel rond. Met behen digheid stak hij de mosselen open, maar nog voordat hij ze op de schaal kon leggen, ver dwenen ze in gulzige monden. „Je moet ze puur natuur eten, zonder peper of citroen", hield hij de eters voor, maar niet iedereen nam dat advies ter harte. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M, van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Kermisexploitant Keijzer baalt van nieuwe stek in Breskens door Wilma Valk BRESKENS - Vandaag is het weer zover. De eerste donderdag van juli begint sinds mensen heugenis de kermis in Breskens. Al 55 jaar is de familie Keijzer erbij. Ze exploiteert de suiker spin, de mini-cars en de kinder molen. Voor het eerst sinds jaren heeft Freddy Keijzer een nieuwe plaats voor zijn kindermolen en andere attracties in moeten ne men. De kermis geeft overlast, vooral voor een winkelier aan het Oranjeplein. Keijzer is niet echt tevreden met zijn nieuwe plek. „Het is jammer, de sfeer is weg. Nu valt er een gat van ruim twintig meter tussen de attrac ties. Zelf staan we op het schuin hellende vlak van het Oranje plein, dit geeft extra moeilijk heden. Niet beschut Op sommige plaatsen staan we wel tachtig centimeter boven de grond. Dit kan problemen ge ven, kinderen kunnen eronder kruipen om iets te zoeken en dat is gevaarlijk. Ook hebben we hier meer last van de wind. We staan hier niet zo beschut als aan de andere kant van het plein, ik heb dan ook de verlich ting binnen niet opgehangen en ook het front ontbreekt. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 24-jarige inwoonster van Axel voor drugshandel veroor deeld tot een werkstraf van tweehonderd uur, 2 6 uur leerstraf en 35 dagen cel. Daarnaast moet de Axelse aan de Nederland se Staat de drugswinst van 2139 gulden betalen. Een 29-jari- ge inwoner van Bergen op Zoom, met wie ze samenwerkte, kreeg honderd uur werkstraf en 78 dagen gevangenisstraf. Hij moet 1687 gulden, dat met de drugshandel is verdiend, aan de Staat betalen. MIDDELBURG - Had een 25-jarige drankrijder uit Oudelan- de de juiste keuze gemaakt door in dronken toestand een ken nis, die een epilepsie-aanval kreeg, naar het ziekenhuis te wil len brengen? De Middelburgse politierechter A. Gakeer stelde gisteren vast dat er door verdachte een verkeerde afweging was gemaakt. „Het is een impuls geweest. De noodtoestand gaat hier niet op." Bovendien had de automobilist 3 september in Vlissingen een ongeluk, waardoor de ongelukkige passagier sowieso met een zware hersenschudding in het streekziekenhuis belandde. De politierechter veroordeelde de drankrijder conform de eis tot een boete van 1100 gulden. Officier van justitie J. Groen meende dat de beslissing in dronkenschap was genomen. Hij vond het een onverantwoorde beslissing geweest om zö naar het ziekenhuis te scheuren. Bij de botsing tegen een lantaarn paal werd de auto totaal vernield. MIDDELBURG-De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 44-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad conform de eis een werkstraf van dertig uur opgelegd. De drugsver slaafde Middelburger stal 16 mei vorig j aar in zijn woonplaats bij Aldi blikjes bier en nam op dezelfde dag bij Blokker horlo ges weg. De junk heeft een omvangrijk strafblad van twintig pagina's. Verdachte bleef gisteren weg van de zitting, maar zijn raads man E. Smit vertelde kort en bondig dat zijn cliënt zijn le venstijl heeft veranderd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter vonniste gisteren een 21-jarige vrouw uit Goes conform de eis tot 250 gulden boete. De verdachte had 4 september vorig jaar in Goes aan een lease-auto vernielingen aangebracht. Van de schade van 1535 gulden moet ze nog een restant betalen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 56-jarige inwoonster van Heinkenszand voor poging tot doodslag 240 uur werkstraf en 180 dagen gevangenisstraf, waarvan 170 dagen voorwaardelijk opgelegd. De vrouw had 16 september vorig jaar in haar toenmalige woonplaats 's- Heerenhoek na een echtelijke ruzie haar (ex-)man met een schoffel tegen zijn hoofd geslagen. SINT MAARTENSDIJK - Op de A. Schweitzerstraat in Sint Maartensdijk is dinsdagavond een 33-jarige automobilist aangehouden wegens rijden onder invloed. De man, inwoner van de gemeente Tholen, had tweeënhalf keer te veel alcohol gedronken, zo bleek uit een blaastest. Hij kreeg een rijverbod van zes uur en een dagvaarding. Aan wie het maar wilde weten, vertelde de geboren en getogen Philippinenaar over het verleden van het mosseldorp. Van de tijd dat er nog een haven lag. „Mijn oma werd 's nachts uit haar bed geklopt, om de mossel- zakken dicht te naaien." Het mosselsteken leerde hij toen hij nog kind was. „Het is een handigheidje. Toen wij nog klein waren, kreeg ik een mes en een mossel en dan zeiden ze: hier, steek die maar eens open, dan ben je een tijdje zoet. Ja, waar je van leeft daar leef je mee, zeggen ze wel eens." Na de bekendmaking van de winnende wijn konden de gasten, net als alle andere jaren, aanschuiven aan de lange tafels aan de ach terkant van het restaurant. Daar mocht de mosselwijn van 2001 nog eens in ruime hoe veelheden genuttigd worden, vergezeld van een traditionele mosselpan met de eerste aanvoer bodemcultuurmosselen. Freddy Keijzer puft uit tijdens de opbouw van de kermis in Breskens. Mochten er toch problemen ko men, dan kan ik zo binnen een kwartier het zeil eraf halen, vei ligheid gaat tenslotte voor al les." Wethouder C. Bolijn vindt dat op deze manier de best mogelij ke oplossing gevonden is en ook ondernemer Petra de Boevere foto Peter Nicolai vindt dat de hinder van de ker mis tot volle tevredenheid is op gelost. door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Zwemparadijs Scheldorado wil zijn huidige buitenzwembadje, in de volks mond het Penantje, omvormen tot een volwaardig overdekt wedstrijdbad van vijftig meter. De gemeente Terneuzen werkt aan plannen om op sportpark Oude Vaart een nieuw complex aan te leggen, inclusief een 50- meter zwembad, een sporthal die geschikt is voor officiële wedstrijden en diverse recrea tievoorzieningen. Maar exploi tant G. van den Bosch van Scheldorado ziet gerede kansen om een dergelijk bad aan de Churchilllaan te bouwen. De gemeente Terneuzen is op dit ogenblik al in gesprek met drie regionale ondernemers die ge zamenlijk het toekomstige sportpark willen ontwikkelen en exploiteren. Projectontwik kelaar N. Boussen en horecaon dernemers R. Verberckmoes en F. Lievens (tevens exploitant van onder meer zwempark Rey- naertland in Hulst en het toe komstige Scheldetheater van Terneuzen) hebben zich bij wet houder P. Hamelinck van sport zaken gemeld met hun initia tief. Hamelinck staat echter open voor meer gegadigden en gaat daarom de onderhandelin gen openen met Scheldorado. Prematuur Directeur Van den Bosch van het tropisch zwemparadijs ziet serieuze mogelijkheden om bij Scheldorado een overdekt bad te bouwen, dat voldoet aan alle normen voor de zwemsport. De plannen om Scheldorado uit te breiden zijn niet nieuw: twee jaar geleden lanceerde Van den Bosch zijn idee al, maar het ge meentebestuur vond het toen te prematuur om in te gaan op dit aanbod. Inmiddels hebben B en W van Terneuzen in het beleids plan 2001-2005 wel miljoenen gereserveerd voor een herschik king van de sportaccomodaties. De achterliggende gedachte is om op sportpark Oude Vaart alle zaal- en veldsporten in één com plex te stallen via een publiek- private samenwerking tussen gemeente en één of meerdere ondernemers. Huidige voorzie ningen zoals zwembad De Hon- te of sporthal Het Zwaantje zullen vervolgens worden afge stoten. Met de inrichting van het sport park is naar schatting twintig tot dertig miljoen gulden ge moeid, waarbij ook de moge lijkheden onderzocht worden om ook recreatieve voorzienin gen in het complex onder te brengen, zoals een bowlingbaan en allerlei speeltoestellen. Wet houder Hamelinck gebruikt daarbij de werknaam Fun City. Van den Bosch vindt het echter logisch om een nieuw zwembad bij Scheldorado te plaatsen, in een samenwerkingsverband met de gemeente. Zwemlessen en wedstrijden kunnen dan bij het tropisch bad plaatsvinden, terwijl de nodige randvoor waarden zoals horeca al aanwe zig zijn. Hij denkt dat een sluitende be groting haalbaar is. Het nieuwe bad kan in het complex worden geïntegreerd en in de plaats ko men van het bestaande, kleine buitenbadje. Gemeente en on dernemer bespreken binnen kort het initiatief. MIDDELBURG - Een boete van 1750 gulden en een rijontzeg ging van vier maanden. Dat kreeg een 30-jarige man uit Goes opgelegd wegens het twee keer te hard rijden op een mo torfiets. Op 24 juni vorig jaar reed de man op de Sloeweg 111 kilome ter per uur op zijn motor, waar de toegestane snelheid 70 is. Op 14 april van dit jaar reed de man bij 's-Heer Arendskerke rich ting de A58 ruim 180 kilometer per uur, waar de toegestane snelheid honderd is. De rechter vond dat vooral de laatste over treding ver boven de tolerantie grens lag. De verdachte wilde zijn passagier achterop de mo tor laten zien wat motorrijden inhoudt. Rechter B. Doorewaard Boek hout snapte niet waarom de man zo hard reed. „Ik kan me voorstellen dat uw moeder u een aardige jongen vindt, maar op de motor wordt u gevaarlijk. Zolang u zo over motorrijden denkt, bent u niet geschikt voor een rijbewijs." Ook officier van justitie J. de Graaf sprak van een gevaar op de weg. De man uit Goes kreeg al eerder hoge geldboetes voor te hard rijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 51