Meer Palestijnen vogelvrij Het niei «we seizoen beaint al tijdensi Spanje in paniek door vuile olijfolie India laat Pakistanen vrij Bomaanslag in hoofdstad Nepal Stasi-dossiers Kohl blijven dicht Doden bij aanval in Sulawesi Iraniërs krijgen de zweep Actie bonden tegen Swissair Regering Israël breidt lijst met te liquideren militanten uit Overlevende aanslag klaagt Arafat aan Falun Gong weerspreekt zelfmoord vijftien leden Verslagenheid NEW DELHI - India zal als gebaar van goede wil meer dan vierhonderd Pakistanen vrijlaten. Het gaat om 229 burgers die wegens overtreding van de Indiase visumwetten vastzit ten en om ongeveer tweehonderd vissers. Zij werden betrapt toen zij in de Indiase wateren aan het werk waren. Dat heeft een woordvoerster van het ministerie van Buitenlandse Za ken in New Delhi gisteren bekendgemaakt. Eind volgende week voeren de Indiase premier Vajpayee en de Pakistaanse president Musharraf overleg over het conflict in Kashmir. Het is de eerste keer in meer dan twee jaar dat de lei ders van beide landen elkaar ontmoeten. Sinds India en Pa kistan in 1947 onafhankelijk werden, hebben zij drie oorlo gen om Kashmir gevoerd. RTR KATHMANDU - In de Nepalese hoofdstad Kathmandu is gis termorgen een bom ontploft voor de woning van de Nepalese procureur-generaal Keshav Prasad Upadhyay. Volgens de po litie zijn er geen mensen gewond geraakt. Ook premier Girija Prasad Koirala heeft een woning in de nabije omgeving van de plaats waar de bom afging. De politie verdenkt een maoïstische beweging van de aanslag. Dinsdag onploften twee bommen in Kathmandu, eveneens zonder slachtoffers te maken. Maoïstische rebellen plegen sinds 1996 aanslagen. Daarbij zijn meer dan 1600 mensen ge dood. AFP BERLIJN - De Stasi-dossiers over Helmut Kohl blijven geslo ten, zo heeft een rechtbank in Berlijn gisteren beslist. De voormalige bondskanselier had een zaak aangespannen om te voorkomen dat gegevens die de geheime politie van de DDR over hem had verzameld openbaar zouden worden gemaakt. Kohl was in november naar de rechtbank gestapt met het ar gument dat hij als slachtoffer van de Stasi recht had op be scherming. De rechter is het op dat punt met Kohl eens. De oud-voorzitter van de CDU wilde niet dat dossiers, waarin af geluisterde gesprekken zijn uitgeschreven, in handen komen van journalisten en historici. AP JAKARTA - Gemaskerde mannen hebben in de Indonesische provincie Sulawesi in twee afzonderlijke aanvallen zeventien mensen om het leven gebracht. Volgens de politie waren de slachtoffers vooral vrouwen en kinderen. Ze waren ernstig verminkt en bijna onherkenbaar. De grootste aanval, waardoor dertien mensen om het leven kwamen, was dinsdag in de buurt van Poso. Die plaats was vorig jaar meerdere malen het toneel van moordpartijen tus sen christenen en moslims. Alle slachtoffers van beide aan vallen zijn volgens de politie moslims.RTR TEHERAN - Vijftig jongeren die het afgelopen weekeinde werden gearresteerd voor hun deelname aan een 'pervers' feestje in de Iraanse hoofdstad Teheran, zijn gisteren bestraft. De feestgangers, allen tussen de 17 en 25 jaar oud, kregen van 30 tot 99 zweepslagen. Dat heeft de officiële Iraanse staats krant gemeld.. De feestgangers vierden de verjaardag van een jong familie lid. De jarige zelf zit nog steeds vast. Op het feest dansten jongens en meisjes met elkaar, en dat is in Iran verboden. „Bovendien waren cle verjaarclagsgasten 'halfnaakt' en droegen de vrodwen niet de juiste islamitische kledij", aldus de krant. AFP/EFE BRUSSEL - Belgische vakbondsactivisten hebben gisteren na bijna 24 uur een blokkade van een toestel van de lucht vaartmaatschappij Swissair in Brussel opgeheven. De bonden vrezen de ontmanteling van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena. De Zwitsers zijn medeaandeel houder in Sabena, maar weigeren de aanhoudende verliezen bij te passen. Bestuursvoorzitter Chaffart heeft al de versnel de verkoop van winstgevende afdelingen aangekondigd. Di recteur Müller zwakte dat gisteren in een gesprek met de on dernemingsraad echter af De Belgische staat is deandex'e aandeelhouder. ANP/Belga donderdag 5 juli 2001 JERUZALEM - Een Israëlische overlevende van een Palestijnse terreuraanval in 1974 gaat in België een aanklacht indienen tegen de Palestijnse leider Jas- ser Arafat. Hetzelfde gerecht nam vorige maand een aangifte tegen de Is raëlische premier Ariel Sharon wegens oorlogsmisdaden in be handeling. Haim Asulin raakte in 1974 van onze redactie buitenland JERUZALEM - De lijst met Pa lestijnse militanten die door de Israëlische strijdkrachten (IDF) mogen worden geliquideerd, is uitgebreid. De regering is hier mee gisteren akkoord gegaan, aldus de Israëlische radio. van de IDF zei niet op de hoogte te zijn van het incident. Het beleid om Palestijnse mili tanten uit te schakelen, is fel be kritiseerd door Washington. Een naaste medewerker van de Palestijnse president Arafat heeft de actieve zelfverdedi- gingspolitiek scherp veroor deeld. Volgens Ahmed Abdel- Rahman toont het aan dat de re- gering-Sharon tegen de vrede is. De Palestijnse Autoriteit be schuldigt Israël ervan sinds het begin van de tweede intifada vorig jaar september ongeveer veertig Palestijnen te hebben vermoord. Zondag vuurde een helikopter van de IDF raketten af op een auto met islamitische militanten. Door de actie kwa men drie Palestijnen om. Gisteren is ook een Israëlische burger doodgeschoten aan de grens tussen Israël en de Weste lijke Jordaanoever. De Israëli sche militaire radio verklaarde dat de man werd beschoten in de buurt van de door Israëlische Arabieren bewoonde plaats Bacja El Gharbiya. Volgens de politie ging het waarschijnlijk om een criminele afrekening en had de schietpartij niets van doen met de Palestijnse op stand. ANP/RTR/DPA zwaargewond bij een Palestijn se aanval in het in Noord-Israël gelegen Maalot. Asulin, toen 17, zat op een middelbare school die werd aangevallen door een ge wapende groep van het Demo cratisch Front voor de Bevrij ding van Palestina (DFLP), een onderdeel van de PLO. Bij de overval werden twintig jonge ren, drie leden van een plaatse lijke familie en een Israëlische soldaat gedood. Asulins linker arm moest worden geampu teerd Asulin houdt Arafat direct ver antwoordelijk voor de aanval. Hij eist namens de slachtoffers een miljard dollar schadever goeding en wil de Palestijnse leider ook in de gevangenis heb ben. AP Op de Westelijke Jordaanoever is kort na het besluit een Pales tijnse activist neergeschoten. Het leger mocht tot nu toe alleen 'wandelende bommen' uitscha kelen. Hiermee wordt gedoeld op Palestijnen die onderweg zijn om een grote aanslag te ple gen. De nieuwe richtlijnen staan de IDF toe om bekende 'terroristen' te doden, zelfs als zij niet op het punt staan om een aanslag te plegen. Enkele uren nadat de Israëli sche regering de nieuwe politiek van 'actieve zelfverdediging' had goedgekeurd werd in He- bron een activist van Arafats Fatah-beweging ernstig ver wond. Hij werd in buik en rug geschoten door onbekende schutters. Een woordvoerster door Henkvan den Boom BARCELONA - De Spaanse re gering heeft opdracht gegeven om 55 miljoen liter olijfolie uit de handel te nemen omdat die de kankerverwekkende stof ben- zopireen bevat. Supermarkten hebben de olie inmiddels uit de schappen gehaald. Mensen die het product in huis hebben, is geadviseerd dit niet te gebrui ken. De producenten van olijf olie zijn woedend en noemen de maatregel 'paniek zaaien'. De zaak kwam in een stroom versnelling toen de Tsjechische autoriteiten vorige maand eeii partij Spaanse olijfolie terug stuurden omdat er teveel benzo- pireen in zat. Uit dertien mon sters van verschillende merken bleek dit het geval te zijn. Span je wilde aanvankelijk de zaak geheim houden en vroeg de pro ducenten andere productieme thodes toe te passen zodat de giftige stof niet meer in het eind product kan voorkomen. Toen die producenten weigerden mee te werken heeft het ministerie van Volksgezondheid maandag de regionale besturen in een ver trouwelijke brief opgedragen de olie uit de winkels te halen. De regering van Baskenland bracht de zaak naar buiten. De olie waar het om gaat is goedkope olijfolie die veel wordt gebruikt voor bakken en frituren. Het is een tweede soort die door sterke verhitting wordt gemaakt uit de olijfdroesem die overblijft nadat de eerste soor ten zijn geperst. Door het verhittingsproces komt benzo- pireen vrij. De olie is herken baar aan de benaming 'Orujo' op het etiket. Ruim acht procent van de totale olijfolieconsump tie bestaat uit deze goedkopere soort. Bij de consument is het nieuws ingeslagen als een bom. In veel Spaanse keukens wordt de 'Orujo' gebruikt in de frituur pan en bij het braden van vlees en vis. Volgens fabrikanten wordt de Orujo-olie al tien jaar lang op deze manier geprodu ceerd. De Europese Unie kent geen vaste norm voor de toegestane hoeveelheid benzopireen, maar de Wereld Gezondheids Organi satie adviseert om zo min moge lijk met de stof in aanraking te komen. De producenten zijn woedend op de regering omdat die volgens hen onnodig paniek zaait. Hierdoor komen ook de eerste soorten olijfolie, de zoge naamde 'Virgen-olijfolie' in een kwaad daglicht te staan. Met deze olie is absoluut niets aan de hand omdat die op een heel an dere manier wordt gemaakt, zo verzekert de Spaanse overheid. GPD van onze redactie buitenland PEKING - De Chinese religieu ze beweging Falun Gong heeft Peking ervan beschuldigd vijf tien van haar leden in een werk kamp om het leven te hebben gebracht. De vijftien vrouwen werden net zo lang gemarteld tot de dood erop volgde, aldus de beweging in een verklaring. Falun Gong reageert op een be richt dat een mensenrechtenor ganisatie in Hongkong dinsdag had verspreid. Daarin staat dat tien leden van de beweging in het werkkamp bij de stad Har bin zelfmoord hadden gepleegd. Het centrum zei dit te hebben vernomen van een familielid van een gevangene die tijdig werd gereanimeerd. Een mede werker van justitie in de noord oostelijke provincie Heilong- jiang meldde gisteren dat de sekteleden zichzelf hebben op gehangen met behulp van in re pen gescheurde lakens. Volgens de verklaring van de beweging klopt het bericht niet en pro beert Peking de gewelddadige dood van de vijftien vrouwen te maskeren. Volgens Falun Gong hebben de bewakers van het kamp toestemming gekregen om de leden van de sekte te mar telen. met het doel hen af te brengen van hun religieuze overtuiging. Falun Gong is in China verboden en honderden van haar leden zijn opgepakt dan wel vermoord. Bronnen in de buurt van het kamp bevesti gen dat verscheidene leden van de beweging zijn overleden. AFP/AP ELOVO - Macedoniërs troosten elkaar bij de begrafenis van Fejzo Dzeladinovski in het dorpje Elovo, veertig kilometer ten zuiden van Skopje. De moslim Dzeladinovski diende in het Macedonische regeringsleger en werd dinsdag gedood door mortiervuur van Alba nese rebellen in het grensdorp Tanusevci tussen Kosovo en Macedo nië De coalitieregering van Macedonië beloofde gisteren een her vorming van de grondwet te onderzoeken en daartoe een commissie van deskundigen aan te stellen. In de nieuwe grondwet zou de ge lijkheid van alle burgers worden verankerd, ongeacht hun etnische afkomst. De Albanese rebellen begonnen vier maanden geleden een opstand, om gelijke behandeling af te dwingen voor de etnisch-Al- banese minderheid in Macedonië, foto Nikolas Giakoumidis/AP Nu is hét moment om n nieuwste najaarscolls verrassend voordelig. Bodi door met spectra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 4