Vitesse aan rand afgrond PZC Rafter en Agassi op herhaling in halve eindstrijd Geniale gek schrijft historie n v Transfer Dudek is weer bespreekbaar 14 101-jarige droomt van goud Voormalig hoofdofficier justitie Vrakking schetst doemscenario Pa Williams: Venus tennist niet lang meer Nederlaag voor Sjeng Schalken in dubbelspel Isenia leidt honkballers naar zege Koers kopje onder in Lausanne Ploegarts van Alessio gearresteerd Producent laat De Boer met rust Roest terug naar FC Utrecht Ghana en Argentinië in finale Connolly naar AZ Zidane bijna rond met Real donderdag 5 juli 2001 van onze sportredactie BRISBANE - Je bent nooit te oud om nog een loopbaan in de atletiek te beginnen. De Australi sche atleet Les Amey is met een persoonlijk re cord van 59 seconden op de 100 meter zelfs de grote favoriet bij de wereld kampioenschappen voor veteranen, die gisteren in Brisbane zijn begonnen. Hij heeft in de leeftijds groep 101-104 jaar dan ook geen concurrenten. Amey dacht er honderd jaar over na voordat hij zich tot de wedstrijdatle- tiek bekeerde. Hij debu teerde vorig jaar bij natio nale wedstrijden en staat nu met nog 6000 andere gepensioneerden aan de start bij de wereldkampi oenschappen. ,,Ik kijk er heel erg naar uit. Het houdt me verschrikkelijk bezig een wedstrijd te lo pen op een WK voordat ik doodga", zei de 101-jarige 'sprinter' in het dagblad The Australian. Eerst oud worden en dan goud zien om gelukkig te kunnen sterven. Amey riep alle ouden van dagen op iets aan lichaamsbe weging te doen. „Er zijn genoeg mensen van mijn leeftijd, maar die zijn niet meer actief. Ik voel me prima. Wandelen houdt me jong en de benen ge olied." Toptijd De bejaarde atleet is be halve op de 100 meter ook thuis op de 1500 meter. Zijn toptijd op die afstand is zo'n zestien minuten. Amey vertelde dat hij da gelijks twee kilometer traint rond zijn huis in Melbourne, met een tem po van iets minder dan 2,5 kilometer per uur. „Het valt me wel op dat veel mensen me inhalen als ik met normale snelheid wandel. Nou en?" ANP/RTR door Paul Bolwerk en Roy Hammink ARNHEM - Het is moeilijk, zo niet onmogelijk de voetbalclub Vitesse in de toekomst levens vatbaar te houden. Dat stelt de voormalig hoofdofficier van justitie in Amsterdam, Vrak king, in een vertrouwelijk rap port aan energieconcern Nuon. Nuon, tot voor kort hoofdspon sor van Vitesse, trok Vrakking aan om hem te laten onderzoe ken hoe de voetbalclub en het stadion Gelredome konden blij ven voortbestaan. Bovendien moest Vrakking een manier vin den waardoor Nuon de 75 mil joen gulden die het bedrijf in de club stak, terug kon krijgen. Vrakking schetst een doemsce nario. Hij spreekt van een zorg wekkende financiële situatie bij Vitesse. De cijfers kunnen nog erger worden omdat er volgens hem geen rekening is gehouden met een potentiële claim van de Fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst Fiod, die onderzoek doet naar vermeende malversa ties bij de club. De Fiod-claim kan 'tussen de vijf en tien mil joen gulden' zijn. Er ligt ook nog een belastingclaim van vier mil joen. 'Die is niet direct opeis baar, maar ook niet gereser veerd.' Schuldenlast Vrakking becijfert de schulden last van Vitesse op 103 miljoen gulden. 'Verder is er een geprog- notiseerd exploitatietekort van 28 miljoen in het komende sei zoen. Daarbij is al de opbrengst van een nieuwe hoofdsponsor van vijf miljoen opgenomen, maar die is er nog niet'aldus het rapport. Vrakking spreekt van een ern stig liquiditeitsprobleem. Hij komt tot de conclusie dat alles 'net voldoende is om augustus door te komen'. Dit onderdeel van zijn rapportage is door de dinsdag bekend geworden steunoperatie van 26 miljoen gulden aan Vitesse achterhaald. De club kan de rekeningen weer betalen. Uit het rapport van Vrakking valt echter te conclu deren dat de steunoperatie voor Vitesse alleen uitstel van execu tie betekent. Blijvend komt men door Martijn van Beeten LONDEN - In een land dat dweept met tradities houden Andre Agassi en Patrick Rafter de tennisfans tevreden. Voor het derde jaar op rij staan de Amerikaan en de Australiër tegenover elkaar in de halve fi nales van Wimbledon. In 1999 won Agassi in drie sets, vorig jaar Rafter in een prachtige vijf setter. Allebei verloren ze de eindstrijd van de nu in de vierde ronde uitgeschakelde Pete Sampras. De 29-jarige Rafter heeft haast om zijn laatste doelen te berei ken. De service-volley-specia list won tweemaal de US Open (1997 en 1998), maar de in zijn ogen grootste evenementen, Wimbledon en de Davis Cup, wist hij nog niet op zijn naam te schrijven. Dit jaar moet het ge beuren, want Rafter wordt ge kweld dooreen schouderblessu re en neemt aan het eind van het jaar minstens een halfjaar pau ze. Over wat daarna komt, wenst de Aussie nog niet na te denken. In de Davis Cup staat Australië net als Nederland in de halve finales. In september wacht een thuiswedstrijd op gras in Sydney. LONDEN - Venus Wil liams zal spoedig stoppen met toptennis. Dit heeft Richard Williams gisteren verklaard op Wimbledon, waar zijn oudste dochter bij de verdediging van de titel is doorgedrongen tot de halve finale. Venus heeft verschillen de andere belangen", al dus Richard Williams. „Zij kan buiten de tennis wereld veel meer geld ver dienen dan erbinnen. Zij zal beslist geen lange car rière maken." De 21-jari- ge Amerikaanse speelt vandaag in de halve finale tegen haar landgenote Lindsey Davenport, een herhaling van de finale van 2000. RTR er alleen bovenop als spelers met veel winst worden verkocht en de huur van het Gelredome fors omlaag gaat. 'De zittende directie verwacht drie seizoenen nodig te hebben om op een geneutraliseerde be groting uit te komen met daarin tien miljoen netto transferbaten voor break-even en een fikse huurvermindering vanuit Gel redome.' Met andere woorden: het bestuur van Vitesse denkt dat de begroting in de toekomst alleen sluitend kan zijn wan neer er élk seizoen minder huur voor het stadion mag worden betaald en er ieder jaar tien mil joen winst wordt gemaakt op de transfermarkt. Vitesse-voorzitter Jos Va essen meldde dinsdag dat zijn club oude schulden aan tv-zender Canal+ (terugbetaling van een lening) en voetbalclub Notting ham Forest (laatste deel van de transfersom voor Pierre van Hooijdonk) had. Vrakking noemt in zijn rapport ook de NOS, de gemeente Arnhem en individuele spelers als schuldei sers. Volgens Vitesse-woord- voerder Frank Huizinga is het onjuist dat zijn club in het krijt staat bij spelers. Verder wilde hij niet reageren op de bevindin gen van Vrakking. Een meerderheid van Provinci ale Staten in Gelderland is te gen de nieuwe steunoperatie voor Vitesse. Dinsdag werd be kend dat het provinciaal be stuur ermee instemt dat de club minder huur voor het Gelredo me gaat betalen. Naar verluidt gaat het om twee tot zes miljoen guldenHet betreft een éénmali ge operatie. Provinciale Staten willen op korte termijn van Ge deputeerde Staten keiharde ga ranties dat ook daadwerkelijk geen provinciaal geld richting Vitesse vloeit. Ze zijn mordicus tegen een directe of indirecte subsidiëring door de overheid. GPD Rafter, geholpen door pijnstil lers, won in de kwartfinale knap in drie sets (6-1, 6-3 en 7-6) van de Zweed Thomas Enqvist. Die had tot de laatste acht nog geen set had afgestaan. De 31-jarige Agassi werd in de eerste set ver rast door de Fransman Nicolas Escude, in september een be langrijke troef in de halve finale van de Davis Cup tegen Neder land. Daarna herstelde de Ame rikaan zich tegen de winnaar van het ATP-toernooi van Rot terdam: 6-7,6-3,6-4 en 6-2. Met Agassi, Rafter, Ivanisevic (29) en Henman (26) staan vier routiniers in de halve finales van Wimbledon. Agassi, win naar in 1992, boekte zelfs zijn 167e overwinning in een Grand Slam-toernooi en staat nu met John McEnroe gedeeld vijfde op de ranglijst aller tijden. Geheimen De wetenschap dat Sampras uit het toernooi is, laat Rafter en Agassi koud. „Het mooie van tennis", zegt de laatste. „Is dat de beste vier altijd overblijven m de halve finales. Daar hoort Sampras dit jaar niet bij. Bo vendien moet ik eerst maar zien dat ik Rafter kan verslaan. Ge heimen hebben we niet voor el kaar, dat is simpel." Werd Agassi in- de finale van 1999 weggeslagen door Samp ras, Rafter had een jaar later goede kansen om te winnen. „Ik verkrampte, werd ontzettend nerveus en heb de wedstrijd in de tweede set uit handen ge ven", vertelde de Australiër in Londen eerlijk. Dat zal hem niet meer gebeuren. „Ik geef nu echt alles. Dit jaar heb ik wat rustpe riodes ingelast, om mijn schou der te ontlasten. Maar op de baan ontzie ik die schouder echt niet. Ik doe alles wat nodig is om te winnen, tot het eind van het jaar." GPD LONDEN - Sjeng Schalken en zijn Spaanse partner Juan Bal- cells zijn gisteren in de kwartfi nale van het dubbelspel op Wimbledon uitgeschakeld. De gelegenheidscombinatie verloor in een vijfsetter van de als vierde geplaatste Amerika nen Donald Johnson en Jared Palmer: 3-6 6-7 7-6 7-6 6-4. RTR Publiekslieveling Goran Ivanisevic, staande op twee stoelen, bedankt de toeschouwers op Wimbledon voor hun steun. foto Kieran Doherty/Reuters door Martijn van Beeten LONDEN - Een schizofreen is nooit alleen. In het hoofd van Goran Ivanisevic wordt het daarom steeds gezelliger. Na zijn derde verloren Wimble- donfinale in 1998 maakten zijn goede en kwade kant voortdurend ruzie. Nu heeft de Kroatische tennisser '911-Go- ran' voor noodgevallen achter de hand. Het servicekanon plaatste zich echter zonder hulp ten koste van de Rus Ma- rat Safin als eerste speler ooit met een wildcard voor de halve finales: 7-6,7-5,3-6 en 7-6. Het lichaam functioneert weer en dus ook zijn verwoestende opslag. Mentaal heeft hij zich zelf weer in de greep. Op Wim bledon koketteerde hij met zijn gecompliceerde zielele- ven. „Je hebt de keurige Goran en de gemene GoranAls zij ru zie maken moet de reddende Goran optreden, maar hij was een tijdje weg. Hier echter zijn ze bij elkaar, spelen en knok ken ze samen. Het is perfect. Mijn eerste doel was keurig af scheid nemen van Wimbledon, waar ik vorig jaar als levend fossiel was gepresenteerd en ook niet door de eerste ronde kwam. Nu streef ik een hoger doel na." Gek werd Ivanisevic, toen hij zijn eerste matchpoint benut te. Op het heilige centre court trok hij zijn shirt uit, glimde zijn tattoeage van een kruis, een roos en een haai in de Lon- dense zomerzon. Een schande bij de stijve All England Club, maar zelfs de Engelsen smul den. Zijn vader Srdjan, vorig jaar weggebleven omdat hij zijn hartproblemen niet wilde verergeren door naar zijn on voorspelbare zoon te kijken, glunderde op de tribunes. Zelfs voormalig topper Mats Wilander, de coach van US Open-winnaar Safin, stak be wonderend een duim omhoog. Een sieraad voor de tennis sport is Ivanisevic. Een geniale gek. Wie volleert op belangrij ke punten nog driemaal een bal tussen de benen door? De Kroaat dus. Op setpoint kust hij de bal die het beslissende punt moet brengen en uit bijgeloof eet hij altijd hetzelfde maal in het zelfde restaurant. „Niets is raar bij Goran Ivanisevic", vindt hij zelf. „Ik kan 's och tends wakker worden en van iedereen winnen, om de vol gende wedstrijd van een vreemde vogel te verliezen." Nu wordt de druk groter. De absolute outsider begint te ge loven dat hij voor de vierde keer de finale kan halen en dan wel gaat winnen. Hij zal er de 'Henmania' voor moeten be zweren. De Engelse hoop Tim Henman maakte gisteren in vier zinderende sets (7-5, 7-6, 2-6 en 7-6) een einde aan de droom van Roger Federer, de bedwinger van Pete Sampras. „Ik heb Tim op belangrijke punten aardig nerveus zien worden", schetste Ivanisevic. „Ik zag op televisie een discus sie over de vraag of de zondag waarop Henman Wimbledon wint een nationale feestdag moet worden. Wie kan die last dragen?" GPD ROTTERDAM - De Nederlandse honkballers zijn in het World Port Tournament vrijwel zeker van een plaats in de fi nale. Door de zuinige overwinning op Taiwan (2-0) van gister avond en het verrassende verlies van Italië tegen Michigan (3- 5 in 10 innings) kan Oranje de finale nauwelijks nog ontgaan. De tegenstander staat voor 100 procent vast: Cuba. De zege op Taiwan kwam op naam van Percy Isenia. De 24-jarige eerste honkman sloeg beide punten binnen. In de zesde inning sloeg hij Milliard over de thuisplaat, in de achtste ramde hij de bal over het hek in het linksveld. Het was zijn tweede homerun in Rotterdam in twee dagen. ANP LAUSANNE - Marko Koers is er gisteravond bij de Grand Prix-wedstrijden in Lausanne niet in geslaagd zich op de 1500 meter te kwalificeren voor het WK atletiek in Edmont on. De Nijmegenaar had het moeilij k zich in het overvolle veld staande te houden door allerlei duwpartijen. Hij werd der tiende in 3.37,45. Winnaar Ali Saïdi-Sief verbeterde zijn ei gen beste seizoensprestatie tot 3.29,51. Maurice Greene eve naarde met 9,90 zijn beste seizoensprestatie op de 100 meter. Marion Jones dreigde bij de vrouwen het onderspit te delven tegen Chandra Sturrup van de Bahama's, maar met een laat ste krachtinspanning wist de Amerikaanse Sturrup achter zich te houden. De tijd (11,04) was niet bijzonder. ANP PADUA - De arts van de Italiaanse wielerploeg Alessio is gis teren gearresteerd. Dit is gebeurd in het kader van het onder zoek naar doping tijdens de Ronde van Italië. Dr. Augusto Brusomini wordt beschuldigd van overtreding van de antido- pingwet en opzettelijk foutieve medische testen van de cou reurs. Zijn huis is onderzocht door de politie. AFP GENDRINGEN - The Ortho Company ziet af van een kort ge ding tegen Frank de Boer. De producent van het voedingssup plement Plantina fit vindt dat de voetballer voldoende af stand heeft genomen van een eventuele bewering dat het in zijn lichaam gevonden nandrolon in het betreffende middel zou hebben kunnen zitten. De Boer gaf eerder aan dat een ver vuild voedingssupplement een mogelijke oorzaak had kun nen zijn voor zijn positieve test. Plantina fit was het enige middel dat hij én Edgar Davids beiden gebruikten. Volgens De Boer hebben onderzoeken inmiddels aangetoond dat dit pertinent niet de oorzaak was. ANP UTRECHT - Robert Roest stapt over van Fortuna Sittard naar FC Utrecht. Bij de club, waar de 32-jarige verdediger al eerder voor uitkwam, tekende hij een verbintenis voor een jaar. FC Utrecht ziet in Roest de opvolger van Mitchell van der Gaag. Deze verdediger speelt het komend seizoen voor Mari- timo Funchal in Portugal. Bij Utrecht krijgt Roest de gelegen heid deze competitie internationaal voetbal te spelen. ANP CORDOBA - Ghana en Argentinië hebben zich gisteren ge plaatst voor de finale van het WK voetbal voor spelers onder de 20 jaar. Ghana was in de halve eindstrijd met 2-0 te sterk voor Egypte, dat in de kwartfinale nog Nederland had versla gen. Thuisland Argentinië liet weinig heel van Paraguay: 5-0. ANP door Norbert Kleinherenbrink ROTTERDAM - Feyenoord en Arsenal gaan weer met elkaar praten over een transfer van doelman Jurek Dudek. Voorzit ter Jorien van den Herik heeft, op verzoek van de Engelsen, voor begin volgende week een afspraak gemaakt met David Dein. Hij is een goede bekende van de Rotterdamse preses en onder meer belast met de aan- en verkoop van spelers bij de Londense topclub. „In de uitnodiging stond niet waar en waarover we het zullen hebben, maar ik mag aannemen dat het over Dudek gaat", zei Van den Herik gisteren na de eerste training met een glim lach. „Wat mij betreft, doen we het in Nederland. Dat is wel zo makkelijk." Dudek moet in de Kuip de weg (financieel) vrij maken voor de begeerde Pierre van Hooijdonk. Van den Herik sprak maandag met de spits van Benfica en diens zaakwaarnemer Rob Jan sen. „Pierre staat er fysiek en mentaal goed op", concludeerde Van den Herik. „We kunnen nog jaren plezier aan hem beleven. Maar eerst moet er in Lissabon duidelijkheid komen over zijn positie. Zijn contract loopt im mers nog twee jaar door. Verder praten heeft daarom voorlopig geen zin." Dudek bereikte op 22 mei een akkoord in Londen over een contract voor vijf jaar. Feye noord en Arsenal hadden op dat moment nog niet onderhandeld over de afkoopsom. Dat hebben beide partijen feitelijk nog steeds niet. De Engelse club liet zes weken geleden alleen een in- dicatieprijs los: tussen 1 en 5 miljoen pond (3,6 en 18 miljoen gulden). Van den Herik: „Ik ALKMAAR - David Connolly speelt de komende drie seizoe nen bij AZ. De Ierse spits van Feyenoord bereikte woensdag definitief overeenstemming met de Almaarse club. Het afgelopen half jaar kwam Connolly uit voor Feyenoord, dat hem daarvoor had uitge leend aan Excelsior. De interna tional is de derde centrale spits in de selectie van AZ. Coach Van Stee heeft ook de beschikking over Nelisse en routinier Bos man. ANP vond dat geen serieus bod." Op 17 juni verstuurde Van den Herik vanuit Amerika een onge ruste e-mail aan Dein. Daarin noemde hij een vraagprijs van ongeveer 24 miljoen gulden. Pas afgelopen dinsdag reageerde Arsenal met een uitnodiging voor een onderhoud. Van den Herik: „Het duurt mij allemaal veel te lang. Ik wil nu wel eens een 'firm offer' van Ar senal. Met een leugentje om bestwil heb ik half juni weer contact gezocht. Er liep zoge naamd voor ons een optie af op de doelman die we als vervanger van Dudek op het oog hadden. Ach, dat moet kunnen in zo'n transferspel." Veel geld Indien de transfer van Dudek toch afketst, hebben alle be trokken partijen een probleem. Feyenoord loopt veel geld mis en zit opgescheept met een doel man die zwaar gefrustreerd is. Dudek ziet zijn financiële en sportieve droom in duigen val len en zal moeite hebben met de motivatie. Voor Arsenal dreigen mogelijke juridische stappen van de kant van Feyenoord. „Dat sluit ik zeker niet uit", stelde Van den Herik. „Ik heb inmiddels een flink dossier over deze zaak. Als de transfer niet doorgaat, mogen Feyenoord en Dudek zich zeer onbehoorlijk behandeld voelen." ANP MADRID - Real Madrid is dicht bij een akkoord met Juventus over de transfer van de Franse international Zinedine Zidane. Voorziter Florentino Perez heeft volgens de Spaanse media mon deling overeenstemming be reikt met zijn Italiaanse collega Luciano Moggi over een vergoe dingssom van 12,8 miljardpese ta, ongeveer 168 miljoen gulden. Zidane is daarmee nog aanzien lijk duurder dan Luis Figo, die voor ongeveer 135 miljoen van Barcelona verhuisde naar Ma drid. Juventus heeft gisteren doel man Gianluigi Buffon overge nomen van Parma voor onge veer 85 miljoen gulden plus vleugel verdediger Jonathan Bachini. Door deze opzienba rende transfer is de toekomst van Edwin van der Sar in Turijn onzeker geworden. De kans is groot dat de oud-Ajacied naar een andere club mag omzien. RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48