Onderhoud havens erbarmelijk PZC PZC Erkenning voor Goemanszorg Meer evenementen van toeristenpastoraat Supermarkt Burgh wil snel verbouwen voor de veiligheid 19 Landgoed Heesterlust wordt rijksmonument Wegwerken achterstand kost minstens zes miljoen Rijontzegging en forse boete voor snelheidsduivel Winkeldief moet voor straf werken Inbraak in tent en strandhokje Hulpvaardige drankrijder beboet Werkstraf voor stelende junk Dubbelstraf voor slag met schoffel Kortgeense verkiest bajes boven boete donderdag 5 juli 2001 door Famke van Loon SCHUDDEBEURS - Schou- wen-Duiveland heeft er een rijksmonument bij. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg wil het complex bui tenplaats Heesterlust in Schuddebeurs in zijn geheel in de nationale monumentenlijst opnemen. De 'oude' bescherm de status voor het complex zal zodoende worden ingetrokken. De woning op het landgoed in Schuddebeurs staat al langer als rijksmonument aange merkt. Maar de buitenplaats Heesterlust heeft tot nu toe slechts een 'beschermde status' gekend, die behoud van het cultureel erfgoed moet waar borgen. Het Rijk heeft de afge lopen jaren tijdens een zogehe ten verfijningsoperatie echter gekeken of deze bestaande sta tus wel toereikend is om histo rische buitenplaatsen te be schermen. In overleg met gemeente en de eigenaar is nu besloten het hele complex op de nationale mo numentenlijst te zetten. Naast het huis worden zodoende de parkaanleg, het koetshuis met tuinmanswoning, de schuur, het hek en de ornamenten beter beschermd Voor de eigenaar heeft deze titel tot gevolg dat bij renovatie of onderhouds werkzaamheden aan het com plex een beroep kan worden gedaan op rijkssubsidie. In de aanloop naar deze ver hoogde status is door rijksmo numentenzorg nauwkeurig de huidige situatie op het com plex Heesterlust in kaart ge bracht en vastgelegd welke (uiterlijke) kenmerken van be lang zijn en dus behouden moe ten worden. Een zorgvuldige manier van werken, die wet houder C. Veerhoek van monu mentenbeleid op termijn ook wil gaan hanteren binnen het gemeentelijk beleid. „Er is al tijd heel globaal gekeken wat uiterlijk belangrijk is voor mo- numentenpand, maar we vin den dat het zo niet hoort. Er moeten straks betere omschrij vingen komen." Deze betere registratie van de Schouwse historische panden maakt onderdeel uit van het monumentenbeleid, waar de gemeente momenteel aan werkt. Schouwen-Duiveland telt immers 804 rijksmonu menten en nog eens 264 gemeentemonumenten. De ge meentelijke monumentenlijst moet onder meer een beter zicht geven op de plaats en onderhoudsstaat van de beschermde panden en hier mee moet meer lijn in de subsi dieverstrekking worden ge bracht. Aanvankelijk was het de be doeling komend najaar het vernieuwde beleid te presente ren. Maar de wethouder ver wacht dat dat nu pas na januari zal worden omdat andere za ken voorrang hebben gekre gen. Veerhoek: „We willen het allemaal wel gaan doen, maar het vergt gewoon nog een hele boel tijd." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De onderhouds- staat van de havens in Zierikzee is dermate erbarmelijk dat re novatie op korte termijn moet worden uitgevoerd. Maar ook de andere (gemeentelijke) havens op Schouwen-Duiveland zijn aan een grondige opknapbeurt toe. De komende vijf jaar moet dit achterstallig onderhoud grotendeels weggewerkt wor den. De kosten van deze klus zijn voorlopig geraamd op 6,3 miljoen gulden, maar kunnen nog verder oplopen. Onderzoeksbureau Witteveen en Bos heeft in zijn onderzoek naar de exploitatie van de ge meentehavens de onderhouds staat in kaart gebracht. Daarbij is alleen naar de staat van de ha ven zelf gekeken en zijn de bij behorende voorzieningen als havenkantoren en sanitaire ge bouwen buiten beschouwing gelaten. De rondgang over het eiland heeft een lange lijst aan gebreken en achterstallig on derhoud opgeleverd. Kademuren In de havens van Zierikzee zijn het voornamelijk de kademuren die om een grootscheepse reno vatie vragen. De muren verto nen scheuren en het voegwerk verkeert onder druk van de ele menten in slechte staat. Daar naast bestaat 'een sterk vermoe den' dat door uitspoeling de onderbouwing van de kademu- MIDDELBURG - Een boete van 1750 gulden en een rijontzeg ging van vier maanden. Dat kreeg een 30-jarige man uit Goes opgelegd wegens het twee keer te hard rijden op een mo torfiets. Op 24 juni vorig jaar reed de man op de Sloeweg 111 kilome ter per uur op zijn motor, waai de toegestane snelheid 70 is. Op 14 april van dit jaar reed de man bij 's-Heer Arendskerke rich ting de A58 ruim 180 kilometer per uur, waar de toegestane snelheid honderd is. Rechter B. Doorewaard Boekhout vond dat vooral de laatste overtreding ver boven de tolerantiegrens lag. De verdachte wilde zijn passagier achterop de motor la ten zien wat motorrijden in houdt. De man uit Goes is al eerder ver oordeeld tot het betalen van ho ge geldboetes wegens het te hard rijden. Officier van justitie J. de Graaf eiste in totaal een boete van 1955 gulden en een voorwaardelijke en een onvoor waardelijke rijontzegging voor vier maanden. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ren in de Oude en Nieuwe Haven is aangetast. Ook in het haven kanaal moeten de verharde ta luds opgeknapt worden om 'uit spoeling van het dijklichaam te voorkomen'. De situatie in Zierikzee lijkt weliswaar het meest nijpend maar ook de andere havens ver eisen stuk voor stuk aandacht van de gemeente. De los wallen in havens Kloostemol en Den Osse zijn in slechte staat en de sluisconstructie bij de nieuwe jachthaven van Brouwershaven heeft schade aan het beton. Ook de jachthaven van Burghsluis heeft te maken met uitspoeling waardoor de klinkerverharding steeds verzakt. In de reparatie haven van Bruinisse is de zoge heten deksloof van de damwand op verschillende plaatsen be schadigd. De Haven Viane kent volgens het rapport ronduit 'on veilige situaties'. Schade aan de damwand en de kademuur ver oorzaakt uitspoeling van grond en kan 'ook gevolgen hebben voor de achterliggende dijk'. Gezien de huidige staat van de gemeentelijke havens adviseert het onderzoeksbureau de ge meente deze koe snel bij de horens te vatten. „Voor het uit voeren van het noodzakelijk on derhoud in de haven Zierikzee zal de voorbereiding gestart moeten worden. Ook het onder houd van de overige havens duldt geen uitstelOm de snelle aanpak in Zierikzee te bena drukken verwijst het rapport van Witteveen en Bos naar het inspectierapport Oude en Nieu we Haven, dat in 1998 door Ne- bumar op tafel is gelegd. Hierin werd gesteld dat uitstel van re novatie 'ernstige schade' aan de haven met zich mee kan brengen en de reparatiekosten alleen maar zal opdrijven. Prijskaartje Het prijskaartje dat nu aan het vijfjarig renovatieproject hangt bedraagt 6,3 miljoen gulden, waarvan 1,2 miljoen wordt op gesoupeerd door de Oude en de Nieuwe Haven, het havenka naal en 't Luitje in Zierikzee. Voor dit bedrag wordt alleen de 'instandhouding' gekocht en is van uitbreiding of verbetering van de havenvoorzieningen geen sprake. Dit bedrag kan nog verder oplopen, omdat een aan tal gewenste opknapbeurten, die nog verder onderzocht moe ten worden, niet in dit kosten plaatje is meegenomen. Ook baggerkosten en instandhou ding van de gebouwen zijn niet meegerekend: voor het uitbag geren van de havens werkt de gemeente aan een baggerplan, terwijl de havenkantoren en sa nitaire voorzieningen vallen on der het gemeentelijk gebouwen- beheerss vsteem Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg krijgt een voorlopige vermelding in het Nederlands Museumregister. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow DREICHOR - Streek- en landbouwmu seum Goemanszorg in Dreischor krijgt een voorlopige registratie in het Neder lands Museumregister. Bestuur en or ganisatie van het museum krijgen tot 2003 de tijd de kwaliteit van Goemans zorg nog verder te verbeteren voor een volledige registratie. De Nederlandse Museumvereniging heeft dit besluit ge nomen in samenspraak met de Stich ting Landelijk Contact van Museum consulenten. Bestuurslid L. Nederhoed-Zijlstra van het Streek- en landbouwmuseum is blij met deze erkenning en beschouwt de voorlopige registratie als een goede sti mulans voor alle vrijwilligers om zich voor Goemanszorg te blijven inzetten. Als sterke punten van dit museum gel den een goede institutionele basis, een (eigen) collectie en een afgeronde basis registratie die aan bijna alle eisen vol doet. Verder beschikt Goemanszorg over voldoende financiële garanties voor exploitatie van het museum. Het opstellen van een beleidsplan geldt als één van de voorwaarden om voor een definitieve registratie in aanmerking te komen. Volgens Nederhoed moet aan die eis tegemoet te komen zijn. Ze geeft aan dat achter de schermen al een be langrijke aanzet is gegeven voor een be leidsplan. Ze erkent dat andere eisen wellicht wat meer inspanning vergen. Zo dient er een volledige omschrijving van de collectie te komen, waaruit blijkt uit welke deelcollecties deze is opgebouwd. Goemanszorg beschikt over een afge ronde basisregistratie maar voldoet nog niet aan alle minimumeisen van een collectie-registratiesysteem. Zo werkt het museum niet met een register van in- en uitgaande stukken, wat wel als voorwaarde geldt bij een volledige regi stratie. Ook dienen er maatregelen ge troffen te worden op het gebied van UV- wering. De lichtwaarden in depot- en expositieruimten dienen op basis van lichtmetingen te voldoen aan de eisen die het Museumregister stelt aan de lichtbeheersing. Hoge investering Verder dient Goemanszorg de komende jaren nog een inhaalslag te leveren wat betreft een adequate beveiliging tegen brand en inbraak. In dat kader moet ook duidelijk zijn welke afspraken ge maakt zijn en wie waarvoor verant woordelijk is. Nederhoed weet dat bepaalde voorzie ningen wellicht een hoge investering vergen. Daarover zal het bestuur afwe gingen moeten maken. „We hebben ten behoeve van de ontvangstruimte nu ook een horecavergunning aange vraagd. Voor we daarvoor echter in aanmerking komen zal er een dure af zuiginstallatie moeten worden geïn stalleerd. De vraag is dan of je de hore- caexploitant daarmee moet opzadelen, of dat we als bestuur voor zo 'n hoge uit gave moeten kiezen", aldus Nederhoed. Moeilijke overwegingen verwacht zij ook naar aanleiding van het op te stel len verzamel-, selectie- en afstotings- beleid. „Met het zogeheten ontzamelen moeten we op Schouwen-Duiveland nog beginnen. Daarvoor moeten duide lijke selectiecriteria worden opge steld", meent de woordvoerster van Goemanszorg. Ze wijst in dit verband op het belang van een goede schen- kingsacte of een bruikleen-overeen komst, zodat in de toekomst geen pro blemen ontstaan bij het opschonen van een collectie waarin 'teveel van het het zelfde' bijeen is gebracht. door Piet Kleemans RENESSE - Het toeristenpas toraat Renesse heeft het evene mentenprogramma vernieuwd en uitgebreid. Het aantal excur sies met gids naar Slot Moer- mond is wegens de onverwacht grote toeloop verdubbeld. Naast exposities in de Jacobuskerk en het pastoraal inloophuis is nu ook een ten toonstelling ingericht in de to renkamer. Vorig jaar werd bij wijze van ex periment begonnen met het aanbieden van verschillende evenementen. Want in een kerk, vindt pastor I. Lemsom, moet je altijd terecht kunnen. „Iedereen moet er binnen kunnen lopen. De drempel moet laag zijn En je hoeft ook niet religieus te zijn om een kerk te bezoeken. Som migen komen gewoon voor de rust en de stilte." Het eerste evenementenpro gramma is het pastoraat goed bevallen. Met name de excursies naar Slot Moermond bleken een groot succes. Animo Lemsom: „Gemiddeld hadden we zo'n negentig tot honderd mensen per keer. Die verdeelden we dan in twee groepen en dan ging het net." Vanwege de grote belangstelling werd besloten de excursie niet eens per twee we ken, maar elke week te houden en wel op donderdagmorgen. Lemsom: „Want dat er zoveel animo voor zou zijn hadden we nooit verwacht." Het evenement 'een avond met de boswachter' werd bij gebrek aan belangstelling uit het pro gramma geschrapt. Het aantal expositieruimten daarentegen werd uitgebreid. In de Jacobuskerk en het Pasto raal inloophuis is in de maanden juli en augustus elke werkdag van 10.00 tot 13.00 uur werk van beeldend kunstenares Elly Mes uit Burgh-Haamstede te zien. Het thema van die expositie is 'licht'. Schilderes T. Roolvink- van 't Net uit Nijkerk toont on der het motto 'natuur' haar aquarellen in de torenkamer Tijdens de openingsuren van de kerk kan iedere woensdagmor gen de toren van de Jacobuskerk beklommen worden. Fietspuzzeltocht Ook dit jaar verzorgt het Renes- ser toeristenpastoraat iedere dinsdagmorgen in juli en augus tus een fietspuzzeltocht langs historische kerken. De tocht gaat over een kleine twintig kilometer en de deelne mers worden vergezeld van een gids. Start- en eindpunt is het transferium aan de rand van Re- MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 23-jarige inwoner van Zierikzee veroordeeld tot een taakstraf van 28 uur. De man had zich voor de tweede keer binnen korte tijd schul dig gemaakt aan een winkeldiefstal. Op 3 augustus vorig jaar nam hij bij Scapino in Middelburg schoenen weg. Nadat het alarm afging, werd hij betrapt. De dader zei die dag een vriend niet te hebben thuisgetroff en. Omdat hij geen geld had, besloot hij een paar schoenen te stelen met de bedoeling ze te verkopen. Officier van justitie J. Groen wees de verdachte op de overlast en de inkomstenderving van de winkeliers. „De middenstand in Nederland lijdt jaarlijks miljoenen guldens schade. Daar tegen moet consequent wordeiTopgetreden." De officier eiste twee weken cel. De politierechter gaf hem nog een kans om een werkstraf te doen. RENESSE - Op het strand in Renesse is in de nacht van dins dag op woensdag een strandcabine opengebroken en ver nield. Uit het hokje werden emmers en schepjes gestolen. Dinsdagavond werd uit een tent op een camping aan de Ho- genboomlaan in de badplaats een portemonnee weggenomen. In de beurs zaten enkele tientjes en een pinpas. MIDDELBURG - Had een 2 5-j arige drankn j der uit Oudelan- de de juiste keuze gemaakt door in dronken toestand een ken nis, die een epilepsie-aanval kreeg, naar het ziekenhuis te wil len brengen? De Middelburgse politierechter A. Gakeer stelde gisteren vast dat er door verdachte een verkeerde afweging was gemaakt. „Het is een impuls geweest. De noodtoestand gaat hier niet op." Bovendien had de automobilist 3 september in Vlissingen een ongeluk, waardoor de ongelukkige passagier sowieso met een zware hersenschudding in het streekziekenhuis belandde. De politierechter veroordeelde de drankrijder conform de eis tot een boete van 1100 gulden. Officier van justitie J. Groen meende dat de beslissing in dronkenschap was genomen. Hij vond het een onverantwoor de beslissing geweest om zo naar het ziekenhuis te scheuren. Bij de botsing tegen een lantaarnpaal werd de auto totaal ver nield. MIDDELBURG-De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 44-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad conform de eis een werkstraf van dertig uur opgelegd. De drugsver slaafde Middelburger stal 16 mei vorig jaar in zijn woonplaats bij Aldi blikjes bier en nam op dezelfde dag bij Blokker horlo ges weg. De junk heeft een omvangrijk strafblad van twintig pagina's. Verdachte bleef gisteren weg van de zitting, maar zijn raads man E. Smit vertelde kort en bondig dat zijn cliënt zijn le venstijl heeft veranderd. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 56-jarige inwoonster van Heinkenszand voor poging tot doodslag veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en een ge vangenisstraf van 180 dagen, waarvan 170 dagen voorwaar delijk. De vrouw had 16 september vorig jaar in haar toenmalige woonplaats 's-Heerenhoek na een echtelijke ruzie haar (ex-)man met een schoffel tegen zijn hoofd geslagen. Elke vrijdagmorgen kunnen or gelmuziekliefhebbers van 11.00 tot 12.00 uur terecht in de Jaco buskerk tijdens de inloopcon certen. Organist C. Groenleer uit Haamstede bijt vrijdag 6 juli het spits af met een programma met liedjes over Schouwen- Duiveland in het algemeen en Renesse in het bijzonder. Vrijdag 13 juli wordt het uit 1882 daterende Oberlinger-or- gel bespeeld door S. van den Houten uit Sommelsdijk en op vrijdag 20 juli is het de beurt aan organist K. Fierloos uit Haam stede samen met dochter Petra (dwarsfluit). B. van Noordwijk verzorgt vrijdag 27 juli het in loopconcert. doorTheo Calkoen BURGH-HAAMSTEDE „Voor de veiligheid van de klan ten en het personeel is het be langrijk dat we meer ruimte krijgen", zei directeur J. van Veldhuizen van de Albert Heijn in Burgh dinsdag bij de Raad van State in Den Haag. Hij had al willen beginnen met de ver bouwing van zijn zaak, omdat het nu regelmatig binnen veel te druk is en mensen daarom bij eventuele calamiteiten moeilijk weg kunnen. Van Veldhuizen was in Den Haag vanwege een discussie rond het nieuwe bestemmings plan 'Burgh, vijfde herziening'. Dat plan biedt onder meer Al- bert Heijn de mogelijkheid uit te breiden. De grootgrutter gaat in de winkel een zogenoemde pas sage bouwen, die uitkomt bij de nieuwe parkeerplaats van het bedrijf. De passage moet voor een soepeler doorstroming van het winkelend publiek zorgen. Aan één zijde van de passage komt een drogisterij. Geen plaats Dat laatste was voor drogiste rijhouder L. Kik uit Haamstede aanleiding om naar de Raad van State te stappen. Volgens hem is er in Burgh-Haamstede geen plaats voor twee drogisterijen. De Raad van State zou daarom een gedeelte van het nieuwe be stemmingsplan 'Burgh vijfde herziening' van taf el moeten ve gen en wel het gedeelte dat de vestiging van de nieuwe drogis terij mogelijk maakt. Omwonende L. van Nieuwen- huize wil dat de hele uitbreiding van de supermarkt niet door gaat. Hij verwacht dat er veel overlast ontstaat door het nieu we parkeerterrein. Bovendien is hij beducht voor aantasting van zijn uitzicht. Publiek belang Woordvoerder namens de ge meente Schouwen-Duiveland C. Louws, van het stedebouw kundig adviesbureau RBOI, gaf toe dat de situatie er niet beter op wordt voor deze bewoner. Hij voegde er echter aan toe: „Gelet op het publieke belang van de aanpassingen en het ontbreken van alternatieven is naar de me ning van het gemeentebestuur geen sprake van onevenredige aantasting van de belangen." Enige maanden terug waren de klagers ook al in Den Haag om schorsing te eisen van het ge wraakte bestemmingsplan. Dat verzoek werd afgewezen, waar na de gemeente Albert Heijn een bouwvergunning kon verlenen. De reden dat de super daar nog geen gebruik van maakte, is dat er nu nog een discussie gaande is over een geringe aanpassing van de vergunning. De Raad van State hoopt binnen een week of zes uitspraak te doen in deze zaak. MIDDELBURG - Een 49-jarige vrouw uit Kortgene bleef giste ren in Middelburg op vragen van de politierechter volharden geen afschriften van haar giro rekening te hebben vervalst. „Als er mee geknoeid is dan heeft de Postbank dit gedaan", reageerde de verdachte. Haar 57-jarige partner, met wie ze sa men terecht stond, knikte in stemmend. Officier van justitie J. Groen eiste tegen elk van de verdachten een boete van dui zend gulden. De politierechter vonniste conform de eis. Het vervalsen van twee giro-af rekeningen had alles te maken met een uitkering van de ge meente Goes, die aan het paar ten onrechte was uitbetaald. „Voor fouten van de gemeente hoef ik niet op te draaien", merkte de Kortgeense op. Haar levensgezel had tijdens die pe riode ook een uitkering van het GAK ontvangen. Bij controle van de giro- en bankafschriften ontdekte een sociaal rechercheur dat er op de girorekening bijboekingen van 1450 en 200 gulden door de ge meente Goes op een knullige manier waren veranderd in een afboeking naar het waterschap en een bijboeking van de Staats loterij. De vrouw reageerde getergd op de uitspraak van de politierech ter: duizend gulden boete of twintig dagen zitten. „Dan is de keuze niet zo moeilijk. Ik ga de bajes in", zei ze stellig. De man schrok zichtbaar van haar reac tie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43