Protesten tegen camping te laat PZC ttldtd"gX» Vlteingse haven moet volgens Zeebrugge toontje lager zingen Robots en poppen in de Blikvanger Golfers geven geld aan Thuredriht Vragen PvdA in zaak-Burgers gaan commissie te ver SyaiiÉMfc» 1 .«df'.jéUK Recyclingbedrijf in Nieuwerkerk moet afval beter scheiden - "t—i—..u. Biertje en obstinaat Walcherse bunkers open voor publiek s 18 Rampweg al jaren geleden aangewezen als compensatielocatie fill m Keverdag Fietstochten Hardrijders Muzikanten Arduin spelen in Oostkapelle donderdag 5 juli 2001 door Ali Pankow door Ali Pankow ZIERIKZEE - „U komt zes jaar te laat", hield wethouder C. Veerhoek gisteravond in de commissie Ruimtelijke Orde ning en Economische zaken de bezwaarmakers tegen een cam ping aan de Rampweg in Renes- se voor. Felle protesten tegen die camping werden geuit door woordvoerders van de Vereni ging Stad en Lande, de stichting Schoon Genoeg en de Stichting Plus Min. Veerhoek doelde op het feit dat jaren geleden al binnen de be sluitvorming van de Regiovisie Schouwen-West het terrein aan door Famke van Loon NIEUWERKERK - De provin cie Zeeland heeft Wandel Recy cling bv in Nieuwerkerk op nieuw opgedragen haar afval beter gescheiden af te voeren, zoals in de milieuvergunning is vastgelegd. Mocht bij een vol gende milieucontrole van het bedrijf blijken dat de overtre ding nog altijd plaatsvindt, dan zal de provincie uitvoering van de vergunning via de bestuurs rechter afdwingen. Het recyclingbedrijf in Nieu werkerk scheidt het zogeheten sorteerzeefzand niet van de an dere soorten afval als hout of metaal. Dat is bij diverse bezoe ken van de milieu-inspectie vo rig jaar en dit jaar geconsta teerd. Volgens het geldende bouwstoffenbesluit en op grond van de verleende milieuvergun ning moet het afval worden ge scheiden voordat de materialen worden vervoerd naar het Sloegebied voor verdere ver werking. Momenteel vindt de scheiding daar pas plaats. De provincie draagt Verstraete Verbrugge door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Belangstellen den kunnen in juli en augustus voor het eerst een kijkje nemen in de gerestaureerde bunkers in het duingebied van Zoutelande. De verdedingswerken zijn op geknapt door de Stichting Bun- kerbehoud, die in de bunkers een museum willen opzetten. De betonnen kolossen zijn geopend op de zondag en woensdag van 13 tot 18 uur. De Stichting Bunkerbehoud is sinds begin vorig jaar bezig met een educatieve expositie over de bevrijding van Walcheren in 1944 en de Atlantikwall, de laatste verdedigingslinie die tussen 1942 en 1945 werd aan gelegd langs de kust Noorwegen tot aan de Frans/Spaanse grens bij de Golf van Biskaje. De bunkers zijn te vinden net ten zuiden van de duinopgang 't Pauwtje. Zij bestaan uit een personeelsonderkomen voor door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - De kanton rechter heeft gisteren een 40-ja- rige man uit Middelburg ver oordeeld tot een boete van tweehonderd gulden. De man had volgens de politie op 29 juli vorig jaar op straat bier gedron ken en met half volle bierblikjes gegooid. De verdachte deed de verklaring van de politie af als onzin. „Ik ga toch geen bier weggooien? Dat drink ik liever op." Op 5 oktober vorig jaar had de man winkelpersoneel in de Se- geersstraat in Middelburg lastig gevallen. Hij had te veel gedron ken en schold het personeel uit voor koeien met kleren aan. De man weigerde om de winkel te verlaten. De verdachte beklaagde zich over de manier waarop de poli tie met hem om zou gaan. „De politie rijdt altijd achter mij aan. Volgens mij proberen ze God na te doen." Rechter B. Doorewaard Boekhout bracht hier tegen in dat als hij zich net jes zou gedragen, er ook geen problemen waren. Waarop de de Rampweg werd aangewezen als één van de compensatieloca ties voor de verplaatsing van campings uit natuurgebieden in de Kop van Schouwen. Andere locaties die daarvoor in aan merking komen zijn het Zoom- gebied en de Burgh- en West- landpolder. In de ogen van voorzitter M. van Stralen van Schoon Genoeg is vooral de Rampweg uit den bo ze. Liever zou hij de kampeer ders ondergebracht zien op een terrein tussen de Lage Zoom en de aan te leggen Recreatiever- deelweg. „En daan/oor is nou juist besloten dat er een natuur ontwikkelingsgebied wordt aangelegd", reageerde Veer- Groep uit Hoek, die Wandel Re cycling eind vorig jaar overnam, nu op deze overtreding 'onmid dellijk te staken'. Het bedrijf Wandel is vorig jaar al gesom meerd zich aan de milieuver gunning te houden, maar con- troles begin dit jaar hebben uitgewezen dat de gewenste scheiding nog altijd niet wordt uitgevoerd. Bij de provincie lijkt de maat nu vol..Indien bij een volgend con trolebezoek blijkt dat de over treding voox-tduurt, zien wij ons genoodzaakt tot bestuursrech telijk optreden. Dit optreden kan bestaan uit het opleggen van een last onder dwangsom", zo wordt in een brief aan het Hoekse bedrijf duidelijk ge maakt. Algemeen directeur R. Tholenaars van Verstraete Ver- brugge Groep vindt het moeilijk te reageren. Hij wil eerst met de provincie in overleg om te horen 'waar de schoen nu precies wringt'. Gezien de overname van het Nieuwerkerkse recy clingbedrijf mist hij nog de nodige 'feitelijke informatie'. Of de sommering gevolgen heeft voor de bedrijfsvoering kan hij nog niet zeggen. twintig man aan de achterkant van het duin bij het hotel Tien Torens en een waarnemingspost met pantserstalen observatie koepel (voor een periscoop) op de duintop. Van dit hoge punt hadden soldaten een goed uit zicht over Walcheren en de mon ding van de West ex-schelde. Het Watex-schap Zeeuwse Ei landen heeft afgelopen najaar beide bunkers uitgegraven en eromheen paden en trappen aangelegd. De gemeente Veere gaf subsidie, zodat het eerste deel van de restauratie kon wor den afgerond. Op dit moment is bij gebrek aan geld alleen het personeelsonderkomen volle dig gerestaxireerd en aangeslo ten op het lichtnet. De observa tiepost volgt in een later stadium. Het VSB-fonds en het Px-ins Bernhard Fonds hebben imid- dels subsidies toegewezen. Met dat geld wil de stichting de ex positie professioneel opzetten. verdachte een warrig verhaal begon over zijn leven in Chili onder de dictatuur van Pino chet. De rechter was daarin niet geïnteresseex-d en liet de officier van justitie de eis voorlezen. Officier J. de Graaf begreep wel waarom de verdachte het x-aar vond dat hij is gepakt voor het drinken van bier. „Maar", stelde ze, „het is in Middelburg nou eenmaal verboden om op de openbare weg alcohol te drin ken en dus is het strafbaar." Er- ger vond de officier het voorval in de winkel aan de Segeers- straat. Hierbij was sprake van openbare dronkenschap en het verstoren van de openbare orde. Duur biertje De officier eiste voor beide ver grijpen honderd gulden boete. „Wat? Tweehonderd gilden voor een blikje bier?", riep de verdachte vertwijfeld uit. „Dat is wel een duur biertje." De rechter handelde conf orm de eis en gaf de man de boete, waarop de man antwoordde: „Mag ik dan nu gaan? Dan kan ik gaan slapen." Luid fluitend verliet de man de rechtszaal. „Vrijheid, blijheid", mompelde de rechter. hoek fel. Ook woordvoerder H. van der Tuin van Stad en Lande werd direct teruggefloten door de wethouder toen hij in de rich ting van Ellemeet wees als mo gelijke compensatielocatie. Landschap Voorzitter R. Roepman vaix de Stichting Plus Min brak een lans voor behoud van het weidse landschap rondom de twee kunstgebouwen in plus- en min- vorm langs de Rampweg. Juist aan die fx-aaie ligging ontlenen deze accommodaties hun bij zondere waarde, meende hij. door Jacoliene van Weele BRUINISSE - De bouw van een derde vakantiehuis van Stich ting Thuredriht is weer een stapje dichterbij gekomen. Stichtingsvoox-zitter B. Schot kreeg gisteren uit handen van A. van de Sande, voorzitter van BV Golfclub Grevelingen, een che que ter waarde van 3530 gulden. De stichting heeft op het mo ment twee vakantiebungalows op het terrein van CJV-Jonge- x-enkamp in Renesse. Daar kun nen kinderen met een kwaad- aardige aandoening voor een week of langer op kosten van de stichting vakantie houden. „Je kunt je niet voox-stellen wat voor impact het heeft als een kind van een jaar of vier stex-vende is of juist hei-s tellende van een ernstige ziekte. Dit initiatief doet daarom ontzettend veel goed", aldus Schot. Golfclub Grevelingen besloot om de ruim vijf endertighonderd gulden, die overbleef na een Pro-Am toernooi, beschikbaar te stellen aan Thuredx-iht. „We hebben lang gezocht naar een goede bestemrrxing voor het geld. De golfclub wilde het liefst een initiatief op Schouwen- Duiveland stexinen en toen kwamen we uit bij Thuredriht", vertelt Van de Sande. Een Pro-Am toernooi is een wedstrijd waarin landelijke golf-professionals samen met door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De haven van Vlissingen trekt bij de presenta tie op de internationale markt een te grote broek aan. Voorzit ter J. Coens van het havenbe stuur van Zeebrugge stelt vast dat de haven zich ten onrechte verkoopt als dé voortrekker van de havens in het Scheldemond- gebied. „Vlissingen is nog lang niet wat het zegt dat het is", meent Coens. Eerder dit jaar volgde hij de il lustere havenbaron F. Traen op, die de Maatschappij der Bx-ugse Zeevaartiruichtingen (MZB) de afgelopen 26 jaar uitbouwde tot een (overheids-)NV, die nu na Antwerpen de tweede grote Vlaamse zeehaven beheert met een goederenoverslag van 35,4 miljoen ton in 2000. Coens: „Vlissingen moet het al lemaal nog bewijzen. Maar het is simpel. Zet de cijfers van Zee land Seaports (Vlissingen en Terneuzen) en die van Zeebnig- ge naast elkaar en je ziet her ver- In feite stond de compensatielo catie aan de Rampweg gister avond helemaal niet ter discus sie. De inspx-ekers maakten echter van de gelegenheid ge- bruik nog eens op te komen voor hun belangen naar aanleiding van de voortgangsrapportage over de hei-huisvesting van camping De Prinsenhoeve op deze locatie. Eigenaar van de grond M. Ruitenbex-g reageerde laconiek op alle aversie richting zijn camping. „Misschien kun nen we nog terug naar de Prin senhoeve. De bestemming is daar nog niet verandei'd, er amateurs teams van vier perso nen vormen, die tegen elkaar spelen. De amateurs, bedrijven uit de regio en leden van de golfclub, betalen ongeveer duizend gul den om mee te mogen doen. Schot was ingenomen met de fi- schil: x-espectievelijk 24 miljoen ton en 35,4 miljoen ton overslag. Ik geef wel toe dat Vlissingen bepaalde potenties in zich heeft, maar ze worden vaak te dik aan gezet. Het stoort ons overigens geenszins. Wij gaan onze eigen weg en presteren liever in de ha ven zelf - met een gezonde groei van de trafieken - dan aan de ta fels met het groene laken, waar eindeloos overleg kan worden gevoerd." Het is meteen de belangrijkste reden, waarom Zeebrugge een mogelijke nauwere samenwer king met de andere kleinere zee havens in het Scheldemondge- bied vooruit schuift naar een verder gelegen toekomst. Coens: „Wij zetten primair in - en we weten ons daarin ge steund door de Vlaamse premier Dewael - op de uitbouw van Port of Flanders, de gezamenlij ke presentatie van de Vlaamse havens op de wereldmai'kt. We moeten af van het lokale den ken, alleen al omdat we meer en meer te maken hebben met een bundeling van krachten bij de moeten alleen wat kabels en lei dingen tenig in de grond." Ruitenberg was echter vooral gekomen om het gemeentebe stuur tot spoed te manen met de bestemmingsplanpx-ocedure voor de Rampweg. De fiscus gunt hem vier jaar tijd voor her- investering van het geld dat de verkoop van De Prinsenhoeve opleverde en die tex-mijn begint krap te worden. Hij heeft inmid dels bij de gemeente een be drijf s visie en een zogeheten vlekkenplan ingediend voor de inrichting van de toekomstige camping. De gemeente wil die nanciële opsteker. „Het gaat naar het derde huis wat we wil len bouwen. Alleen is het nog zoeken naar een geschikte loca tie. We hadden een optie op een terrein aan de Helleweg, maar daar gaf de gemeente haar goedkeuring niet aan.' Schot wereldwijd opererende rederij en. We moeten elkaar geen vlie gen afvangen, maar ex-voor zor gen dat, als een klant de ene haven de rug toekeert, die klant wel behouden blijft voor Vlaan deren." Ideale combinatie Haventopman Coens consta- teert een kentering in het den ken van de grootste Vlaamse ha vens (Antwei-pen, Zeebrugge, Gent en Oostende). „Er blijkt, in de Vlaamse Havencommissie, bereidheid naar elkaar te luiste ren en samen te werken. Onze prioriteit ligt bij het uitbouwen van de as Antwerpen-Zeebx-ug- ge. We moeten in gezamenlijk heid werken aan een strategie voor het aantx-ekken van contai nertrafieken, Antwerpen en Zeebrugge naar voren schuiven als dé maritieme toegang tot West-Europa. Het is een ideale combinatie: Zeebrugge als de haven aan zeeAntwerpen als de haven ver landinwaarts met goede achtex-land verbindin gen." plannen op onderdelen aange past en nader uitgewerkt zien. De commissie blijkt voorshands sceptisch te staan tegenover plannen voor een tweede dienstwoning, een parkeerga rage en een supermarkt. J. van der Veer sprak nog zijn verwondering uit over het feit dat van een x-esterend stuk grond van 2,3 ha op deze locatie voetstoots wordt aangenomen dat dit verkocht is aan camping houder J. Kooman. Wethouder Veei'hoek moest ex-kennen dat de x-aad daar inderdaad nog geen beslissing over heeft genomen. ovex*weegt nu op het bestaande terrein een derde bungalow te bouwen. „Dat mag wel, maar dan moeten we een stuk speel terrein inleveren. In september hakken we de knoop door, want we willen het huis volgend voor jaar af hebben." Dat de gx-ootste containerver werker, Hessenatie (nu Hes- senoord)koos voor de bouw van de Westerschelde Container Terminal bij Vlissingen, zegt Coens niets. „Hessenatie be schikte al over vestigingen aan de voox-deur (bij ons) en aan de achterdeur (Antwerpen). Ze konden het zich niet permitte ren dat er vervolgens iemand anders hun huis zouden binnen dringen. Daax-om hebben ze voor Vlissingen gekozen. Maar zeg nu zelf: zijn de achterland- vei"bindingen van Vlissingen zo bijzonder? Ze doen voorkomen van wel, maar is die infrastruc tuur allemaal al gerealiseerd? Nee dus! Wij beschikken daar entegen over goede aan- en af- voerlijnen per spoor en over de weg en ook op binnenvaartge- bied staan we er - onder meer met de kruiplijn-coasters - hele maal niet zo slecht voor als wordt beweerd." Coens geeft wel grif toe dat de aanleg van het Noorderkanaal tussen Zee brugge en Gent zeer welkom zou zijn. RENESSE - Met het oog op de vakantieperiode besloot Anne- inarie Heiligers van het oude blikkenmuseum De Blikvanger in Renesse voor de komende we ken een kindvriendelijke wis selexpositie in te richten. Zij is ervan overtuigd dat de verza meling robots, celluloid poppen en mini-rijtuigjes zowel jong als oud zal aanpreken. De celluloid poppen komen vanuit particulier bezit op Schouwen-Duiveland en Goe- i-ee-Overflakkee. „Celluloid is de voorloper van plastic. Het eerste exemplaar werd om streeks 1869 vervaardigd in Amerika door de gebroedex*s Hyatt", vex-telt Heiligex-s. Vol gens haar was het lage gewicht van dit materiaal een voordeel omdat er ook niet zoveel in- en uitvoerrechten voor betaald hoefden te worden. Er zaten echter ook nadelen aan het cel luloid. „Het was zeer brandge vaarlijk en de onbreekbaax-heid van het materiaal, waar uitge breid mee geadverteei'd werd, stelde niet veel voor. Als je de pop liet vallen, kwamen er bar- sten of deuken in", memoreert Heiligers. Ze wijst erop dat de eerste cellu loid poppen imitaties waren van de porseleinen poppen. De kop pen hadden geschilderde ogen en voorgevormd haar en een schouderstuk waax-mee ze be vestigd werden op stoffen en la ter op leren lijven. In Europa wei-den de patentrechten in 1900 gekocht door de Schild- padfabriek in Duitsland. „Deze poppen zijn te hei-kennen aan een klein schildpadje achter in de nek"zegt Heiligers terwijl ze een mooi exemplaar in een doopjurk laat zien. Robots Evenals celluloid poppen zijn ook robots verzamelobjecten geworden. Eén van die verza melaars is John Matthews uit Noordgouwe. Hij stelt een deel van zijn collectie beschikbaar voor deze wisseltentoonstelling in De Blikvanger. Volgens Heiligers had de indu strie in Europa kort na de Twee de Wereldoorlog geen tijd en aandacht voor speelgoed, maar in Japan werd de fabricage er door Richard Hoving MIDDELBURG - De vragen van de PvdA over de nevenacti viteiten van waarnemend bur gemeester D. Burgers van Mid delburg gaan te ver. Ze tasten zijn privacy aan en schaden de belangen van derden. Dat stelt een onafhankelijke adviescom missie. Het college van B en W neemt het oordeel van de com missie over en laat een aantal van de schriftelijke vragen on beantwoord. Burgers is sinds 1996 directeur van Hertogstad Consultancy BV. De PvdA stelde onlangs vra gen om inzicht te krijgen in de zakelijke contacten van de bur gemeester. Dii-ecte aanleiding hieivoor waren berichten in de media dat Burgers tot voor kort betaald adviseur was bij ING Car Lease. Dat bedrijf had eind vorig jaar een gesprek met de Zeeuwse politie over de huur van dienstauto's. De burge meester was bij dat onderhoud aanwezig als korpsbeheerder. Burgers erkende daarop in de gemeenteraad dat hij fout had gehandeld. Oud-Kamerlid voor de PvdA J. Lilipaly uit Middelburg, SGP- Statenlid W. Kolijn uit Terneu zen en de Middelburgse advo caat M. Dieleman gaven op ver zoek van B en W een ooi-deel over de vragen van de PvdA. De drie komen binnen twee weken na het begin van hun opdx-acht tot de conclusie dat de sociaal democraten zich schuldig ma ken aan een 'fishing expedi tion'. Er woi-den onophoudelijk vragen gesteld zonder dat daar een duidelijke onderbouwing aan ten grondslag ligt. Het ver dient volgens de drie aanbeve ling dat de gemeente gedragsre gels opstelt om herhaling te voorkomen. „Het is in het be lang van Middelburg dat derge lijke exercities in de toekomst zoveel mogelijk worden voorko men." De zogenoemde fishing expeditions kunnen verlam mend werken. „Capabele be stuurders worden daardoor ge noodzaakt om hun aandacht te richten op bescherming van het eigen belang in plaats van het publiek belang." De namen van de bedrijven waarmee Hertogstad Consul tancy BV zaken doet, maakt het college op advies van de com missie niet bekend. „De vi-aag ziet in zijn algemeenheid niet op van juist weer opgepakt. Dat was het gevolg van het feit dat de oorlogsindustrie op eis van de geallieei-den geheel ontman teld moest worden. De eerste ro bots waren door gebrek aan grondstoffen van celluloid. De Amerikanen eisten van de Ja panners dat zij met grote letters het opschrift made in occupied Japan zelfs op het kleinste stuk je speelgoed aanbrachten. De expositie in de Blikvanger bevat verder kleine rijtuigjes, gemaakt door de 92-jarige N. van Leeuwen uit Bxu-gh-Haam- stede. De tentoonstelling is te zien van 6 juli tot en met 28 au gustus op dinsdag- en vrijdag ochtend van 10.00 tot 12.00 uur en op de zondagen 29 juli, 5 en 12 augustus van 13.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - De Zeeuwse afdeling van de Kever Club Ne derland houdt zondag 15 juli haar jaarlijkse Keverdag op de Markt in Middelburg. Er zijn auto's te zien uit de eerste bouwjax-en tot en met het bouw jaar 2001.De Kevers zijn vanaf 10.00 uur op de Mai-kt en maken omstreeks 13.00 uur een rondrit. WESTENSCHOUWEN - Be langstellenden kunnen op za terdag 7 juli deelnemen aan een fietstocht vanaf IVN natuurin- formatiepunt en trampoline centrum Westerschouwen. De zeerover Faldido neemt de deelnemers die dag aan de hand van een fietsroute met opdrach ten mee naar de geheimen van het strand. Deelnemers kunnen kiezen uit tochten van 21 of 42 kilometer. De start is op het gro te parkeerterrein bij de Rotonde in Westenschouwen, de gehele dag door Op dinsdag 10 juli begint vanaf dezelfde plek de Oosterschelde fietstocht, eventueel te combi neren met het Rondje met het Pontje. Het gaat om een dag tocht van 55 kilometer. Deelne mers kunnen vanaf 10.00 uur de hele dag aan de tocht beginnen. het bestuurlijk handelen van de burgemeester. De belangen van derden verzetten zich voorts te gen beantwoording." Het college geeft wel aan dat het bureau van Burgers betrokken is bij het adviseren van bedrij ven die belangen hebben in Zee land. „In die gevallen waar eni ge relatie met Middelburg aan de orde was heeft Hertogstad Consultancy BV geen adviezen gegeven." B en W stellen dat ze met regelmaat op de hoogte zijn gesteld van de commerciële ac tiviteiten van de burgemeester. Bux-gers heeft volgens het colle ge geen zakelijke contacten met projectontwikkelaars die in Middelburg actief zijn. B en W lieten gisteren in een pei'sbericht weten Burgers op basis van de adviezen van de on afhankelijke commissie 'ander maal volledig vrij te pleiten'. Het college stelde eerder al dat er geen sprake is van belangen verstrengeling. Pvd A-fractie voorzitter B. de Reu reageerde met verbazing „De boodschap is dat we geen vx-agen hadden mogen stellen." BIGGEKERKE - Bij een snel- heidsconti'ole op de Rondweg in Biggekei'ke zijn gisteren 37 van de 689 passanten betrapt op te snel rijden. De politie contro leerde tussen tien voor zes en tien voor half negen 's ochtends. OOSTKAPELLE - De Zeeuwse Muzikanten van Stichting Ar duin geven vanavond een zo meravondconcert tijdens de toeristenmarkt in Oostkapelle. Het concert vindt plaats op de parkeerplaats naast de Neder lands hei-vormde kerk. Het or kest bestaat uit vijftig mensen met een verstandelijke handi cap. Zij spelen deels op melo dische instrumenten en deels op ritmexnstrumenten. Ook laten enkele orkestleden hun vocale kwaliteiten horen. Naast mo derne muziek speelt het orkest ook liedjes met een klassiek tintje. Het optreden begint om 19.30 uur. -r'" Voorzitter J. Coens van het havenbestuur van Zeebrugge: „Vlissingen is nog lang niet wat het zegt dat het is." foto Charles Strijd B. Schot (links) van Stichting Thuredriht was ingenomen met de cheque die A. van de Sande hem na mens de golfclub overhandigde. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 42