Sociale diensten onder de loep PZC Wet benoeming burgemeesters dreigt te stranden op verzet VVD Ouderen in verzet tegen keuring Kamer diep verdeeld over radiofrequenties Duinbrand verwoest deel camping Vliegangst heerst zelfs in de cockpit Vermeend start na Amsterdam landelijk onderzoek Italiaanse picknick Eurovacances sluit deuren Onderzoek kraakt spoorblocker Aanslag met vuurwerkbom Marinefregat langer naar Antillen Postbus open voor concurrent Geen extra steun energiezuinige WKK-centrales Den Haag geeft scholen ruimte voor eigen beleid Beknelling man Drie jaar voor kroongetuige tegen Bouterse Deel necrologie prins Bernhard op site krant donderdag 5 juli 2001 van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De drie ouderenbonden pleiten voor een periodieke medische rijbewijskeuring voor iedereen. Strengere medische eisen aan alleen oudere automobilisten is in hun ogen een vorm van leeftijdsdiscriminatie. De bonden keuren unaniem het giste ren gepubliceerde advies van de Ge zondheidsraad af om de leeftijdsgrens voor de verplichte medische rijbe wijskeuring te verlagen van zeventig naar zestig jaar. „Het criterium leef tijd is arbitrair. Gezond en veilig deel nemen aan het verkeer geldt voor ie dereen, dat is niet gebonden aan een leeftijd", zegt een woordvoerster van de ANBO, de bond voor vijftig-plus sers. De katholieke ouderenbond Unie KBO is het daarmee eens. ,,Te meer daar er eigenlijk geen wetenschappe lijk bewijs is dat ouderen meer onge lukken veroorzaken", zegt een woord voerder. De ouderenbonden ANBO, Unie KBO alsmede de protestants-christelijke PCOB pleiten voor een periodieke me dische keuring voor iedereen. „Een korte medische check is voldoende, het hoeft niet duur te zijn", zegt een woordvoerder van de PCOB. De Unie KBO en de PCOB hebben geen bezwaar tegen het alternatief van de Gezondheidsraad om een wet telijke meldingsplicht in te stellen voor patiënten met een kwaal die hun rijvaardigheid zou kunnen verminde ren. „Want dat is ongeacht iemands leeftijd. Wel moet er dan een duidelij ke lijst bekend zijn van kwalen en ziekten die het rijgedrag beïnvloe den", zegt een woordvoerder van de Unie KBO. De ANBO heeft wel moeite met een wettelijke meldplicht. „Wij vinden dat de verantwoordelijkheid bij de autorijder zelf ligt. Mensen kunnen volgens ons best zelf inschat ten of ze nog veilig achter het stuur kunnen zitten. Daar is wat ons betreft geen betuttelende overheid voor no dig", zegt de woordvoerster. De Unie KBO meent dat de huidige verplichte medische keuring bij ze ventig jaar de ouderen op kosten jaagt. ANP AMSTERDAM - Kunstliefhebbers, kunstenaars en andere genodigden schuiven in de tuin van het Rijksmuseum in Amsterdam aan voor een Italiaanse picknick. De picknick werd gisteren gehouden, omdat in het museum een tentoonstelling over Nederlandse tekenaars in Ita lië is geopend. Na een toelichting op de ruim honderd bijzondere tekeningen van zeventiende eeuwse kustenaars ontvingen de bezoekers een picknickmand met Italiaanse lekkernijen. foto Olaf Kraak/ANP KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - Klanten van Eurovacances uit Krimpen aan den IJssel moeten, soms op het laatste mo ment, uitzien naar een andere vakantiebestemming. De ver huurder van bungalowtenten in Frankrijk kan niet langer aan zijn financiële verplichtingen voldoen. Daarvan zijn on geveer 265 klanten de dupe geworden. Hoeveel mensen precies naar hun vakantie kunnen fluiten, kon adjunct-directeur C. Beckers van de Stichting Garantie fonds Reisgelden (SGR) gisteren niet zeggen. De SGR ver goedt de gedupeerden de reissom. De enkeling die de afgelo pen week al aankwam op zijn bestemming, kan zijn vakantie vervolgen. ANP UTRECHT - Railinfrabeheer en Railned vinden de zoge noemde spoorblocker geen goed alternatief voor de huidige beveiliging van spoorwegovergangen. De spoorblocker heeft 'onvoldoende toegevoegde waarde, is onveilig en duur'. Dat concluderen Railinfrabeheer en Railned na onderzoek op ver zoek van minister Netelenbos (Verkeer). Een spoorblocker is een stalen constructie die uit de weg om hoog komt en de overweg bij de passage van een trein hele maal afsluit. Railinfrabeheer en Railned noemen als risico onder meer op sluiting van het wegverkeer op de overweg, 'lancering' van auto's wanneer de blocker omhoog komt en het risico dat au to's tegen de stalen constructie aanrijden. ANP WEERT - Een woning aan de Biest in Weert is gistermorgen zwaar beschadigd door een aanslag met een vuurwerkbom. Een onbekende gooide het explosief, aan een steen gebonden, door het raam naar binnen. Het kwam in de woonkamer tot een ontploffing. De 67-jarige bewoner bleef ongedeerd. De politie heeft geen idee wie de bom heeft gegooid. De Weertenaar heeft aan huis een makelaarskantoor. De poli tie onderzoekt of de bom mogelijk het werk is van een onte vreden klant. ANP DEN HAAG - De Koninklijke Marine wil om kosten te bespa ren het fregat Hr.Ms. Bloys van Treslong voor twee jaar op de Nederlandse Antillen stationeren, Eerder werd al bekend dat twee standaardfregatten vervroegd uit de vaart gaan. Volgens een woordvoerder van Defensie gaat het bij de statio nering van het fregat op de Antillen om een tijdelijke maatre gel. Normaal wordt het Nederlandse stationsschip om het half jaar afgelost. Door een schip daar langer te stationeren, bespaart de marine vaardagen en brandstof. Een deel van de bemanning blijft gedurdende de gehele perio de op Curagao. ANP DEN HAAG - PPT Post moet concurrerende bedrijven op de zakelijke markt onder redelijke voorwaarden' toegang geven tot de postbussen in de postkantoren. Dat heeft toezichthou der Opta gisteren bepaald. De 'telecom- en postwaakhond' nam deze beslissing in het ge schil tussen het bedrijf MailMerge, onder meer distributeur van de gratis krant Metro, en PTT Post. Opta gelastte dat MailMerge die toegang binnen twee weken moet krijgen. De beslissing geldt ook bedrijven die hetzelfde doen of gaan doen als MailMerge. De toezichthouder heeft zelf een aantal 'redelijke' voorwaar den opgesteld. ANP door Frans van den Houdt Het door de brand getroffen deel van de camping ligt er geblakerd bij. foto Peter van Aalst/GPD van onze redactie binnenland TEXEL - Een groot gedeelte van de camping Loodsmansduin bij Den Hoorn op Texel is giste ren door brand verwoest. Ruim twee hectare van het duingebied van de camping met daarop acht tenten en een caravan ging in vlammen op. Er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Veel van de campinggasten bevonden zich tijdens de brand op het strand. De brand ontstond rond half drie 's middags. „Waarschijnlijk hebben twee meisjes van zo'n 15 jaar de brand veroorzaakt", meldde campingbe heerder Paul Zadeits. „Voor zover ik begreep, hebben ze ook de brand gemeld." Wie de twee meisjes zijn was gisteren nog niet bekend. „Maar ik hoop wel dat zij zich nog melden", aldus Za deits. De brandweer van Texel rukte uit met groot mate rieel en kreeg hulp van de korpsen van Den Helder en Breezand. Ook mariniers van de nabijgelegen Joost Dourleinkazerae werden ingezet. Door de harde wind verplaatste het vuur zich razendsnel. Gevaarlijke situaties deden zich voor door de aanwezigheid van gasflessen in de tenten. „Ze gingen één voor één de lucht in. Het waren net bommetjes die ontploften", aldus bevelvoerder Eelman van de Texelse brandweer. GPD doorYvon Wiqgers DEN HAAG - Minister Ver meend van Sociale Zaken gaat naar aanleiding van de wanorde in Amsterdam bekijken of ook bij andere sociale diensten een diepgaand onderzoek nodig is naar de uitvoering van de bij standswet. In Amsterdam heeft zo'n onderzoek aangetoond dat uitkeringen soms onterecht worden uitgekeerd en fraudeurs veelal niet worden bestraft. Vermeend wil nu van zijn toe zichthouders in het land weten of ook elders op grote schaal fouten worden gemaakt en de Algemene Bijstandswet niet goed wordt uitgevoerd. Als dat zo blijkt te zijn, volgt verder on derzoek en mogelijk eenzelfde harde aanpak als Amsterdam heeft gekregen. De PvdA-bewindsman besloot maandag de Amsterdamse soci ale dienst onder curatele te stel len. Twee inspecteurs houden toezicht op de gang van zaken en rapporteren regelmatig aan Vermeend. Ook heeft Amster dam een fikse boete gekregen. Bijna de hele Tweede Kamer ROTTERDAM - Een 40-jarige man uit Ha uierwij k is gister middag om het leven gekomen op het terrein van een chemiefa briek in Rotterdam. De man kwam tijdens laad- werkzaamheden klem te tussen een container en zijn vrachtauto en overleed ter plaatse. ANP door Koos van Wees DEN HAAG - De Tweede Ka mer kan het niet eens worden over de verdeling van de ether frequenties voor commerciële radiostations. Nadat het kabi net vorige week voorstelde de tien frequenties te verkopen aan de meest biedenden, stuurde een deel van de Kamer gisteren aan op uitstel. Een ander deel wil echter zo snel mogelijk een be sluit nemen. Onduidelijk was gisteren welk standpunt op een meerderheid kan rekenen. De Kamer buigt zich vandaag opnieuw over de kwestie. De verdeeldheid loopt dwars door de regeringscoalitie heen die gisteravond nog tot overeen stemming probeerde te komen. PvdA en D66 willen dat het ka binet de veiling uitstelt tot er lessen zijn getrokken uit de fou ten bij de UMTS-veiling. De VVD vindt dat er genoeg tijd verstreken is en wil snel veilen. Ook oppositiepartij CDA wil geen uitstel meer, maar is geen voorstander van een veiling. ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de kropngetuige tegen oud-leger leider Bouterse, veroordeeld tot drie jaar cel wegens drugshan del en deelname aan een crimi nele organisatie. Officier van justitie R. van Raai j eiste twee weken geleden vier jaar en zeven maanden cel tegen de 34-jarige Belg. Het proces is in afwezigheid van de verdachte gevoerd. Hij is vorig jaar ver dwenen toen hij in het kader van een deal met justitie een dag verlof kreeg. De man zat toen in de gevange nis in verband met de mislukte smokkel van 474 kilo cocaïne in 1997. De partij werd in een jacht in de haven van Stellendam ont dekt. De Belg die hiervoor tot ruim zeven jaar cel is veroor deeld, verklaarde in ruil voor strafvermindering dat Bouterse de leverancier was van de drugs. Uiteindelijk is Bouterse vooral op basis van de verklaring van de Belg veroordeeld tot elf jaar cel en 4,5 miljoen gulden boete. De Belg stond nu terecht op ver denking van een poging in 1996 drugslijnen op te zetten van Su riname en Peru naar Nederland. ANP steunde gisteren deze maatre gelen. WD. PvdA, D66 en CDA betoogden dat een krachtige aanpak nodig is nu duidelijk is geworden dat de jarenlange problemen bij de Amsterdamse sociale dienst nog steeds niet zijn opgelost. Alleen Groen- Links-Kamerlid Harrewijn meende dat Vermeend beter prioriteiten kan stellen omdat Amsterdam onmogelijk alles al in januari van het volgende jaar voor elkaar kan hebben. Vermeend zei echter ervanuit te gaan dat de sociale dienst voor 2002 haar werkwijze verbeterd kan hebben. Volgens hem moet de gemeente Amsterdam zelf in haar plannen maar aangeven of dat een realistische doelstelling is. Hij zal vervolgens beoordelen of hij het daarmee eens is. Vermeend reageerde gisteren geïrriteerd op de kritiek van GroenLinks dat de indruk wordt gewekt dat in Amsterdam alles mis is met de bijstandsuit keringen. Harrewijn hekelde de sfeer die rondom de problemen bij de sociale dienst in Amster dam is gecreëerd. „De indruk die nu wordt gewekt is: Groen Links wethouder F. Kohier wil de niks en nu PvdA-wethouder Van der Aa er zit, gaat alles be ter." Volgens de PvdA-minister heb ben zijn maatregelen echter 'niets met politieke spelletjes te maken'. „Ik heb dit gedaan zon der aanzierjs des persoons. Het volledige college van burge meesters en wethouders is ver antwoordelijk. Dus ik werp het verre van mij dat dit tegen een bepaalde wethouder is gericht. ANP Staatssecretaris De Vries (Ver keer en Waterstaat) sprak over een eventueel uitstel van een be sluit geen 'onaanvaardbaar' uit, maar liet wel weten dat hoogst ongewenst te vinden. Officieel moet per 1 september al met de verdeling begonnen zijn, zo is afgesproken in Europees ver band. Daarbij speelt dat Duitse en Belgische frequenties tegen Nederlandse geruild moeten worden, voor een betere lande lijke dekking. PvdA en D66 wezen er op dat de deadline yan 1 september ook met het huidige veilingvoorstel niet haalbaar is. Een veiling is voor die fracties bovendien on gewenst, omdat daarmee de be langen van de bestaande com merciële zenders in gevaar komen, vinden ze. Eerder nam de Kamer een PvdA-motie aan waarin de bestaande commerci ële zenders worden vrijgesteld van veiling en nieuwe zenders een plaatsje krijgen. Volgens het kabinet is het echter juridisch onmogelijk bestaande zenders een voorkeurspositie te geven. De acties van de commerciële zenders tegen de verdeling leid de tot een pleidooi van Groen Links om onderzoek te doen naar de mogelijkheid de zend machtiging in te trekken. De af gelopen weken zijn Kamerle den, ministeries en kabinet gebombardeerd met tiendui zenden telefoontjes en e-mails tegen veiling. GPD APELDOORN - Op de internet site van de Apeldoornse Cou rant is de afgelopen maand een deel van de necrologie van prins Bernhard te zien geweest. Chef internet J. Bloemsma van Wege ner Uitgeverij Gelderland/- Overijssel heeft dit gisteren be vestigd. Volgens Bloemsma werd het verhaal een maand geleden ge bruikt om een nieuw computer systeem te testen. „Het artikel is vervolgens per ongeluk diep in een archief blijven hangen.Het verhaal was voorzien van de tekst 'Test test test test' en was alleen via het archief van de site opvraagbaar. Het bewuste artikel maakt vol gens Bloemsma deel uit van een serie van 22 verhalen waarin wordt teruggeblikt op het leven van prins Bernhard. ANP DEN HAAG - Minister Jorrits- ma van Economische Zaken weigert meer geld uit te trekken voor energiezuinige centrales, die moeilijke tijden doormaken. Ze krijgen niet de één miljard gulden waar hun organisatie, Cogen, om had gevraagd, maar zullen het moeten doen met de eerder toegezegde 300 miljoen. In de Tweede Kamer bestaan zorgen over de WKK-centrales (warmte kracht koppeling), die goed zijn voor zo'n veertig pro cent van de Nederlandse stroom. Ze worden op gas ge stookt en de warmte wordt ge bruikt voor industrie of tuin bouw. Door de hoge gasprijzen en de lage stroomprijzen komt deze milieuvriendelijke manier van energieopwekking in de knel. Centrales draaien op halve kracht, worden stilgelegd en de Berkelcentrale ging zelfs fail liet. Intussen importeert ons land wel goedkope 'vuile' stroom uit het buitenland. GroenLinks en de Socialistische Partij zien dit als falend milieubeleid van mi nister Jorritsma, terwijl ook het CDA kritisch is. De bewinds vrouw onderkent het probleem en wil met een „overbrugging" de centrales uit het dal helpen. De minister peuterde daarvoor onlangs nog extra geld los bij het kabinet en daardoor is er nu een 'overlevingspakket' van zo'n 300 miljoen gulden .ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De VVD-fractie in de Eerste Kamer dreigt ko mende dinsdag tegen het wets voorstel te stemmen over een nieuwe manier om burgemees ters te benoemen. In dat geval haalt het wetsvoorstel geen meerderheid, omdat ook het CDA niets ziet in het voorstel. De WD heeft grote moeite met de formulering van de wettekst. Daarin staat dat de gemeente raad voortaan twee burgemees terskandidaten voordraagt aan de minister van binnenlandse zaken, maar in uitzonderlijke gevallen kan volstaan met de voordracht van slechts één kan didaat (bijvoorbeeld als een van de kandidaten zich terugtrekt). De liberale senatoren vrezen dat gemeenten van die mogelijk heid misbruik maken en de mi nister geen keuze zal laten. „Dan verwordt de minister tot stempelmachine", aldus sena tor Luijten. Minister De Vries van Binnen landse Zaken bestrijdt de uitleg die de WD aan de wet geeft. Volgens hem is duidelijk dat de gemeenteraad alleen in hoge uitzonderingsgevallen van de bepaling gebruik mag maken. „Ais een gemeente zonder goede reden met maar één kandidaat komt, wordt de voordracht in de prullenmand gegooid", aldus de bewindsman gisteren tijdens het debat in de Eerste Kamer. De Vries is bereid dit nog eens in een brief aan alle gemeenten te on derstrepen. Voor de WD is dit echter niet genoeg. De fractie eist dat de wetstekst wordt aangepast. „Aan een brief met uitleg hoe de wet moet worden geïnterpre teerd, heeft niemand wat", al dus Luijten. „Ik wil een heldere tekst." De WD'er gaf het voor beeld van ambtenaren die uit gewetensbezwaren geen homo paren willen huwen. „Ook toen heeft het kabinet aan gemeen ten per brief meegedeeld dat de ze niet mogen worden ontsla gen. Toch gebeurt dat nu in Leeuwarden." De Vries vindt een wijziging van de wet echter overbodig. „Naar mijn mening is de wet zo helder als glas. Ik heb niet de behoefte de toonhoogte van de woorden ook nog te benoemen." Aanstaande dinsdag stemt de Eerste Kamer over het wets voorstel over de burgemeesters referenda. De WD gaat er vanuit dat De Vries voor die dag met een tege moetkoming komt. De minister gaat er op zijn beurt van uit dat de WD-fractie zich nog eens goed beraadt. Coalitiegenoten PvdA en D66 verwachten dat de WD-fractie alsnog overstag gaat. „Men heeft gewoon wat meer tijd no dig om de bocht te nemen", al dus PvdA-senator Van Thijn. D66-senator Terlouw wilde nog niet over een crisisdreiging spreken. Volgens hem loopt het uiteindelijk goed af. GPD/ANP DEN HAAG - De decentralisa tie in het onderwijs - meer vrij heid voor scholen, minder regels van het ministerie - moet in de periode 2003-2004 zijn vol tooid. Of dan ook de financiële situatie van scholen helemaal op orde is, hangt af van de eco nomische ontwikkelingen. Dat heeft minister Hermans gis teren gezegd bij de presentatie van een akkoord tussen het mi nisterie en organisaties van schoolleiders, besturen en vak bonden over hoe 'eigentijds' on derwijs eruit moet zien. De overeenkomst wordt door al le betrokken partijen als 'uniek' bestempeld. „Het is voor het eerst dat ministerie en vakorga nisaties een gemeenschappelij ke visie hebben op de toekomst van het onderwijs", verklaarde een vertegenwoordiger van de Besturenraad Protestants On derwijs. Het unieke van het akkoord zit er volgens staatssecretaris Adelmund ook in dat voor het eerst de school centraal komt te door Richard Mooyman BADHOEVEDORP - Tientallen Nederlandse beroepspiloten kampen met vliegangst. Volgens de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) zijn vo rig jaar naar schatting zo'n veertig vliegers behandeld voor vormen van deze angst. Volgens het verenigingsblad Op De Bok kunnen ook zeer even wichtige vliegers door privé- problemen of een vervelend in cident minder goed gaan func- tionei'en. Maar in plaats van hulp in te roepen voor hun faal angst, stressgevoelens of andere psychische klachten, ontken nen veel piloten het probleem. Vaak draait het er volgens het VNV-blad op uit dat de geplaag de vliegers zich ziek melden on der opgave van een andere re den. Volgens deskundigen biedt echter alleen een snelle behan deling een grote kans op een vlotte terugkeer in de cockpit. Behandelende psychologen ver mijden liever het woord vlieg angst omdat het begrip binnen de beroepsgroep beladen is. De Stichting Vliegangstbestrij- staan in het beleid. Scholen krijgen van het ministerie niet langer te horen wat ze allemaal moeten en mogen, maar worden zelf verantwoordelijk voor de wijze van lesgeven. Het moeten 'goed lopende pedagogische be drijven' worden. Om dat te be reiken, mogen ze niet alleen zelf hun programma's inrichten maar ook een eigen personeels beleid voeren. Besturen krijgen meer ruimte om een eigen finan cieel beleid te voeren. Over de resultaten dienen scho len verantwoording af te leggen aan de overheid en ouders. De overheid blijft uiteindelijk ver antwoordelijk voor de kwaliteit van basis- en voortgezet onder wijs in Nederland. De minister moet daarom voor voldoende fi nanciële middelen zorgen. Welke regels voor scholen nu ge schrapt kunnen worden, blijft overigens onduidelijk.Volgens de staatssecretaris zullen er binnen het voortgezet onder wijs vooral regels verdwijnen die over de inhoud van het les programma gaan; in het primair onderwijs zal in de financiële regels gesneden worden. GPD ding Leidse Universiteit en KLM (VALK) helpt jaarlijks zo'n drie tot vier vliegers en leerling-vliegers van hun vlieg angst af. Meestal gaat het daar bij om faalangst, aldus direc teur L. van Gerwen. „Vliegangst is een stressklacht. Maar het wil niet zeggen dat ze niet meer kunnen vliegen." Van Gerwen weet niet hoeveel pilo ten zich elders onder behande ling laten stellen. De KLM bevestigt dat vlieg angst in de cockpit voorkomt, maar zegt niet over getallen te beschikken. De vliegveiligheid is volgens KLM-woordvoerder B. Koster in ieder geval niet in het geding. Piloten worden vijf tot zes keer per jaar gekeurd, waarbij volgens hem eventuele problemen aan het licht komen. Onder stewards en stewardes sen komt vliegangst ook voor, maar de Vakbond van Neder lands Cabinepersoneel heeft daarvan geen cijfers. Volgens vice-voorzitter H. Popelier lig gen doorgaans privé-proble- men of een vervelend voorval met een agressieve passagjeji^gq grondslag aan de vliegangst. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3