PZC Felle kritiek op trage procedures ir* 14 PRIJS! Gimbrére Johan brengt de stappers thuis ïi Katholieken op Schouwen zoeken hun heil elders Riante bungalow voor de eenden David Vandekop Ondernemers met bouwplannen moeten te lang wachten op gemeente Bedrijf Zierikzee helpt bij berging onderzeeër Koersk EXTRA VERLAAGDE PRIJZEN Zierikzeeënaar drie keer bekeurd in een nacht zeeuwse almanak Commando waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD donderdag 5 juli 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente moet sneller reageren op uit breidingsplannen en bouwaan- vragen vanuit het bedrijfsleven. Die oproep deden de raadsfrac ties gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening en econo mische zaken aan wethouder C. Veerhoek. Aanleiding voor de kritiek op de trage procedures waren een boze brief en een in spraakreactie van ondernemer A. Flikweert namens woningin- richtingsbedrijf Interieur To taal in Nieuwerkerk. WD-woordvoerder C. Coo- mans vond het 'zeer frustrerend' dat deze ondernemer al twaalf jaar toestemming vraagt voor zijn bedrijfsuitbreiding. Hij verzocht het college van b en w alles uit de kast te trekken in de ze situatie verbetering te bren gen. W. Renden (PvdA) wilde weten waarom niet eerder met de be trokken ondernemer is gepro beerd de problemen op te lossen. „Schrijnend", vond J. van der Veer (D66) de hele situatie en hij verwees naar een uitspraak van wethouder G. van der Velde-de Wilde vorige week, bij de aan koop van grond voor aanleg van een Business Pare. Zij sprak toen over 'een normale termijn van twee jaar' binnen welke daar gebouwd zou kunnen wor den. Ook R. van der Wekken (CDA) vond dat deze uitspraak wel wat schril afstak tegen de slepende procedures waar som mige ondernemers mee te ma ken krijgen. De CDA'er memo reerde ook het vertrek van het bedrijf EDC uit Bruinisse we gens te trage besluitvorming door de gemeente. Veerhoek voerde aan dat hij niet alle bouwaanvragen vanuit het bedrijfsleven zelf onder ogen krijgt. Verwijten dat hij zich te weinig zou hebben ingespannen in het belang van Interieur To taal wierp hij verre van zich. „Ik heb tegenover de provincie de gaten in mijn tong geluld", was zijn reactie, toen Renden vol hardde in zijn mening dat eerder met de ondernemer overlegd had moeten worden. De wet houder gaf een chronologisch overzicht van de stappen die de gemeente had ondernomen om de uitbreidingsplannen van Fli kweert goedgekeurd te krijgen. „Als de provincie ondanks alles niet overstag gaat, zal de ondernemer zijn plannen moe ten bijstellen", aldus Veerhoek. Die nieuwe bouwaanvraag ligt nu bij de welstandscommissie. Veerhoek zegde zijn bemidde ling toe indien dat nodig blijkt te zijn. Anderzijds wilde hij niet de indruk wekken dat elke on dernemer die in de commissie komt klagen direct krijgt wat hij wil. door Famke van Loon ZIERIKZEE - SeaTec Under watersystems BV uit Zierikzee gaat meewerken aan de berging van de Russische atoomonder zeeër Koersk. De dochtermaatschappij van Noordhoek Diving, een aanne mer van onderwaterwerken, zal voor de verankering zorgen die nodig is om de kop van de onder zeeër te kunnen afzagen. De regie van de berging is ge gund aan de Nederlandse takel specialist Mammoet. Op zijn beurt heeft dit bedrijf de hulp ingeroepen van bergingsbedrijf Smit Tak en nu SeaTec Under- watersystems. Het Zierikzeese bedrijf, dat on derdeel uitmaakt van de Noord- hoek Groep, beschikt immers als enige over een pompsysteem om heipalen in de zeebodem aan te brengen. Dat systeem biedt tal van voordelen boven het ge bruikelijke, conventionele hei werk. DirecteurM. Hardon legt uit dat de apparatuur van SeaTec wordt gebruikt voor de veran kering van de kop van de Koersk, die Mammoet wil ber gen door hem er eerst af te za gen. Hardon is een beetje trots dat zijn bedrijf mee gaat werken aan de veelbesproken bergings- operatie.Volgende week ver trekt het materiaal naar de Barentszzee, waarna twee me dewerkers van SeaTec zullen volgen om het systeem te bedie nen. De eendenbungalow wordt met behulp van een hijskraan op zijn plaats getakeld. foto Marijke Folkertsma door Jacoliene van Weele ZIERIKZEE - De eendenpopulatie in dt gracht bij de Nobelpoort in Zierikzee kreeg gisteren een riant, nieuw onderkomen. Dt grachtbewoners kunnen voortaan terecht in een soort eendenbungalow. Het was de tweede keer dat het onderkomen werd vervangen, nadat ondernemer Van Aken vijftig jaar geleden het eerste eenden huis liet plaatsen. Volgens gemeente-amb tenaar A. Heijboer van de afdeling bouw kunde is de nieuwe eendenbungalow geheel volgens het origineel nagebouwd. „We zijn mooi op tijd klaar voor de bouw vak. Je zou denken dat het niemand opvalt dat zo'n eendenhuis er tijdelijk niet ligt, maar er waren telkens inwoners van Zierik zee of toeristen die vroegen waar de eenden kooi gebleven was", zegt Heijboer. Het oude onderkomen was versleten als gevolg van weersinvloeden en eendenmest. In ongeveer vier maanden tijd werd een nieuw eenden huis gebouwd. Er kwam gistermiddag een hijskraan aan te pas om het zevenhonderd vijf tig kilo wegen de gevaarte van een kar te tillen en op de on- dersteuningspalen in de gracht te plaatsen. Dat vergde enig pas- en meetwerk. „Het is best lastig, want alles beweegt", riep een van de gemeentewerklieden, terwijl hij en kele zweetdruppels van zijn voorhoofd veegde. Eind maart dit jaar werd de eendenbunga low aan de Grachtweg al vervangen. „Nu kunnen de eenden er weer een poosje tegen, want zo'n kooi gaat ongeveer vijfentwintig jaar mee", aldus Heijboer. door Jacques Cats Een handvol wakkere man nen zorgt ervoor dat de stappende jeugd na een bezoek aan disco en café tegen het krie ken van de dag weer veilig thuis of op de camping belandt. Het zijn de chauffeurs van touring cars, die vanwege de speciale vorm van vervoer met discobus sen worden aangeduid. Zonder die extra service in het holst van de nacht sliepen er heel wat mensen slecht. Door drank overmande jongelui zou den gaan dolen en onderweg la waai veroorzaken, om nog te zwijgen van de toenemende kansen op vernielingen. En me nig ouder zou in bed liggen woe len; hoe komt zoon of dochter thuis. Johan de Kraker (55) uit Vrou wenpolder is zo'n discobus chauffeur. Hij heeft ervaring opgedaan op routes vanaf Goes naar Bevelandse dorpen en op de trajecten vanuit Vlissingen en Middelburg naar discotheek De Hooizolder bij Westkapelle. Het tegen een schappelijke prijs gepresenteerde vervoer vervult een nuttige functie. De Hooizol der biedt de heenreis zelfs gratis aan. Honderden, overwegend jonge, mensen maken er gebruik van. „Dat scheelt een berg au to's op de weg", wijst de chauf feur op een belangrijk veilig heidsaspect. De Kraker rijdt een variëteit aan vrachtjes. Personeelsreis- jes, schoolvervoer, excursies. Het discovervoer springt er niet alleen uit omdat het werk begint op een tijdstip dat een normaal mens het bed op zoekt. Het ver schil zit 'm ook in de conditie van het reizigersaanbod. „Er zijn erbij die een aardig slokje op hebben. En dan is de een wat minder aanspreekbaar dan de ander. Maar als je twee jaar op zo'n lijn van Goes naar de dor pen zit, weet je op den duur wel wie waar naartoe of eruit moet. Met het rijden op de Hooizolder ligt dat anders. Daar heb je ook met toerisme te maken en dus met wisselend publiek in je bus. Met een vaste groep krijg je meer binding. Dan begroeten ze je ook met 'hoi, Jovie', echt ge moedelijk." Opstandig „Je krijgt als discobuschauffeur een beetje een sociale functie. Je moet niet overal tegenin gaan. Ook niet als ze proberen de ka chel met je aan te maken. Ge woon laten lullen. Een beetje meedoen soms. Rustig benade ren is nog beter. Des te gemak kelijker kun je er mee omgaan. Natuurlijk heb je er altijd uit zonderingen tussen zitten. Ik heb er wel eens een gehad die een klein beetje opstandig was. Maar die bood veertien dagen later wel zijn excuses aan. En wie over z'n nek gaat, mag de boel zelf opruimen. Ik ben geen schoonmaker maar buschauf feur." De vervoerders die de disco klanten af en aan rijden zetten daarvoor niet hun duurste ma terieel in. Maar het zijn ook weer geen voertuigen die met Johan de Kraker: „Als chauffeur van een discohus heb je een beetje een sociale functie". Advertentie Plus Min Rampweg 24a Renesse tel. 0111 -461497 De sculpturen 15 - 07 t/m 12 - 08 Stadhuismuseum Meelstraat 6 Zierikzee tel. 0111 -454464 Klein plastiek 30 - 06 t/m 02 - 09 touwtjes bij elkaar worden ge houden. „Je hebt natuurlijk wel te maken met een klant", zegt De Kraker. „En een klant heeft recht op goed veivoer. Maar de bussen waarmee we rijden moe ten wel tegen een stootje kun nen, zodat een stoel niet breekt als er iemand komt te vallen. En ook moet zo'n bus gemakkelijk schoon te maken zijn." „Agressie aan boord? Dat valt wel mee. Kijk, een lijndienst chauffeur krijgt ook wel eens tikken. En op straat komt het net zo goed voor dat het knok ken is. Via een mobieltje is snel contact gelegd met de politie. Ik heb maar een paar keer assis tentie nodig gehadEn wie het te bont maakt, wordt een volgende keer niet meer meegenomen." De jongelui van tegenwoordig zijn stevige drinkers. Als ze dan ook nog gaan blowen, zit de dis cobuschauffeur met de gebak ken peren: „Die mensen zijn bij na niet wakker te krijgen. Die laten we dan gewoon zitten. Soms worden ze in de loop van de dag wakker als de bus al lang en breed in de garage staat." De ritten in de late nacht zijn vaak belevenissen op zich. En dan heeft de chauffeur het niet NACHTWERK over het slappe geouwehoer achter zich. De Kraker wordt bijna lyrisch als hij over het och tendgloren praat en het zicht wordt veraangenaamd door het eerste morgenlicht dat de lucht oranje kleurt. „Prachtig is dat." En als hij dan, onderlangs de duinen bij Dishoek rijdend, de vogels hoort fluiten dan wil de chauffeur het wel eens denken: wat heb ik toch een mooi baan tje. „Soms zou je bijna de bus even langs de kant willen zetten om te luisteren en te genieten van de natuur. En na een buitje kan alles zo lekker fris ruiken." Het is vijf uur in de ochtend als de Hooizolder sluit en De Kra ker aan de laatste rit. kan begin nen. Op verzoek van baas en op drachtgever is hij niet al te streng in de handhaving van een stipte vertrektijd. Het is voor de stappers de laatste mogelijk heid om comfortabel thuis te komen en misschien is het net wel dringen in de vestiaire. In foto Ruben Oreel een enkel geval strijkt de bus chauffeur zelfs de hand over het hart om in een dorp dat buiten de route ligt een stel meisjes vei lig voor de deur van de camping af te zetten. Tegen de tijd dat Johan leeg is, is het een uur later. Gaat hij door naar de garage om af te tanken en de bus schoon te maken dan komt daar nog een uurtje bij. „En als ik dan thuis ben, ben ik het die een lekker borreltje neemt." (Advertentie) deei zomercollectie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Rob Paardekam GOES - Er heerst onvrede onder de parochianen van de katholie ke kerk op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Dat stel len verschillende mensen die nauw aan de kerk verbonden zijn. Vooral het feit dat er niet elke dag een eucharistieviering plaatsvindt, is velen een doorn in het oog. Op Schouwen en Noord- en Zuid-Beveland zijn er drie priesters, twee pastoraal mede werkers en vier priesters met emeritaat voor in totaal acht parochies. Volgens C. Franse van de paro chievergadering in Goes is dat in elk geval genoeg om elke dag een eucharistieviering te hou den. „Ik weet dat er priesters zijn die dagelijks een viering houden en dat graag in de kerk zouden willen doen, maar dat mag niet." Brabant Volgens Franse heeft de starre houding van het pastoresteam tot gevolg dat mensen ergens anders hun heil zoeken. „Een groep van zo'n negen men sen is al richting Brabant ver trokken en ik ken zelfs parochi anen die naar België rijden." Hoe het verder moet, weet Fran se niet. „We maken onze behoef ten kenbaar en het is aan het pastoresteam om er iets aan te doen. Tot nu toe zien ze het niet in." Eén van de parochianen die haar heil ergens anders zocht, is G. Luyben uit Oosterland. Zij gaat tegenwoordig naar Steen bergen. „Ik sloeg steil achter over toen ik hier de parochie vergadering bezocht. Er wordt weieens gezegd 'daar waar lief de is en vriendschap, daar is God', maar daar is geen liefde en vriendschap." Onzin Ook Luyben noemt het onzin dat er te weinig mankracht is om elke dag een eucharistievie ring te houden. „Ze willen het gewoon niet meer. Ik heb er vaak over gesproken, maar er wordt niet geluisterd. Mensen die een weerwoord geven, worden als lastig gezien." Dat ervaart ook een andere pa rochiaan uit Goes die niet met naam genoemd wil worden. „Ik heb eens een brief gestuurd naar pastoor Brooymans. Antwoord heb ik nooit gehad. Er wordt niet geluisterd en ideeën wor den al helemaal niet gewaar deerd. Met een groepje mensen bidden wij vaak samen. Dat wil len we graag in de kapel doen. Zo'n plan wordt meteen afge wezen." Goede sfeer Volgens Luyben heeft dit alles tot gevolg dat ook priesters het gebied verlaten. In de afgelopen jaren zijn vijf jonge priesters vertrokken. R. van Bronswijk, één van hen, zegt dat de situatie op de Bevelanden en Schouwen daar niets mee te maken heeft. „Ik ben vertrokken omdat de bisschop mi] vroeg in Zeeuws- Vlaanderen te gaan werken. Ik vond dat er op de Bevelanden en Schouwen een hele goede sfeer heerste." Dat vindt ook pastor T. Brooy mans. Hij ontkent ten stelligste dat het pastoresteam signalen vanuit de samenleving negeert. „Wij luisteren zeer goed naar de mensen, maar dat betekent niet dat alles zomaar met ja wordt beantwoord. Mensen kunnen dingen willen, maar soms kan het gewoon niet." Volgens de pastoor moet er in tern over de zaken gesproken worden. „Daar is ook ruimte voor. Wat ik nu allemaal hoor, is een verkeerde voorstelling van zaken. Zo kan ik met zekerheid zeggen dat ik elke brief die ik ontvang, beantwoord. Is het niet schriftelijk, dan wel door naar de mensen toe te gaan.Op de vraag of het nu wel of niet mogelijk is om elke dag een eu charistieviering te houden, kan Brooymans geen antwoord ge ven. door Piet Kleemans RENESSE - Een 25-jarige in woner van Zierikzee werd in de nacht van dinsdag op woensdag tot drie keer toe bekeurd. Zijn gedrag leverde hem een dag vaarding, een rijverbod en een boete op. Ook moest hij zijn rij bewijs inleveren. De Zierikzeeënaar werd om streeks kwart voor twee 's nachts aangehouden wegens rijden onder invloed. Dat kwam hem op een dagvaarding en een rijverbod van drie uur te staan. Even later werd de man - samen met een 22-jarige vriend - be trapt op het vernielen van boompjes langs de Jan van Re- nesseweg. De twee kameraden kregen daarvoor elk een boete van 150 gulden opgelegd. Veel indruk maakte het politie optreden kennelijk niet op de Zierikzeeënaar, want hij trok zich niets aan van het aan hem opgelegde rijverbod. Rond de klok van vieren zagen agenten de man rijden in zijn auto. Niet alleen lapte hij het rijverbod aan zijn laars maar hij drukte ook nog eens het gaspedaal veel te ver in. De man werd op de N59, waar een snelheidslimiet van 80 kilometer per uur geldt, geklokt op 140 kilometer per uur. In de buurt van Zierikzee slaag de de politie erin de Zierikzeeë naar tot stoppen te dwingen. Na aanhouding, verhoor en het op maken van een proces-verbaal werd de man weer in vrijheid gesteld. Hi] moet zich te zijner tijd tegenover de rechter ver antwoorden voor zijn gedrag. Ook is hij voorlopig niet gerech tigd een auto te besturen. Hij moest ter plaatse zijn rijbewijs inleveren. (Advertentie) donderdag vanaf 17.30 uur De Brasserie Qucsedilla's mee salade (vegatarisch) f 15.00 Baskische kip f 20,00 Kabeljauw met brie f 25,00 exposities Saudara de Molukken Ben Sleeuwenhoek gouaches en verder. Zeeuwse grafièk Reimond Kimpe Eric Odinot kijk ook op www.lx-siewinkclvanneilerl.incl.nl de Winkel DRVK in Woord Brasserie KERY Beeld Geluid A Markt 51 Middelburg A (0118) 886886 De Goese familie heeft sinds kort gezinsuitbreiding on dergaan. Een jonkie uit het asiel is liefdevol opgenomen. Nu blijkt het Mechels herder tje de eerste maanden van zijn prille leven weinig op voeding te hebben genoten. Het is op zich een goedaardig beestje, maar luisteren is niet zijn sterkste kant. Baas en bazin zijn dies elke dag druk bezig om de blaffen de huisgenoot enige fat soensnormen bij te brengen. Dat gebeurt met salvo's com mando's en chantage met al lerlei lekkernijen, zoals hon dencrackers, pensstaafjes en geroosterde varkensoren. Desondanks is het niet de beste leerling van de klas. Luisteren doet hond toch vooral wanneer hij denkt dat het nuttig is. De Goese opvoeders waren deze week echter stomver baasd. Het pleegdier kuierde in de tuin en keek rustig toe hoe het er bij de buren aan toe gaat. Vanuit de aangrenzen de tuin klonk enig kabaal. Vader brulde tegen zijn zoon tje: „Wanneer ga je nou ein delijk eens zitten..." Waarop de hond keurig zijn achterwerk op de uitgewas sen grindtegels plantte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39