Reimerswaal spaart milieu PZC PZC Poortvliet blijft tobben met drempels Nieuwe natuurroute door de Zak Kortgeense verkiest bajes boven boete Eind aan patstelling rond opknapbeurt Grote Kerk in Goes R B Wonen naam nieuwe woonstichting 19 Rijontzegging en boete voor snelheidsduivel Politiebureau in Yerseke Muzikanten Arduin spelen in Oostkapelle Keverdag in Middelburg Gemeente maakt werk van aanpak stank- en geluidhinder Kattendiekse dag vol kunst en muziek Schuimparty in St. Maartensdijk Hulpvaardige drankrijder beboet Boete voor vernielen auto Dubbelstraf voor slag met schoffel Werkstraf voor stelende junk 158 Snelheidsovertreders betrapt Drankrijder krijgt dagvaarding donderdag 5 juli 2001 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 4 9-jari ge vrouw uit Kortgene bleef gisteren in Middelburg op vra gen van de politierechter vol harden geen afschriften van haar girorekening te hebben vervalst. „De kabouters kun nen het toch niet hebben ge daan?", deed politierechter A. Gakeer een ultieme poging tot een schuldbekentenis. „Als er mee geknoeid is dan heeft de Postbank dit gedaan", reageerde de verdachte zonder blikken of blozen. Haar 57-ja- rige partner, met wie ze samen terecht stond, knikte instem mend. Haar optreden wekte hilari teit. Officier van justitie J. Groen: „Een kind kan zien dat er met de girorekeningen ge sjoemeld is. Dit is belachelijk." Hij eiste tegen elk van de ver dachten een boete van duizend gulden. De politierechter had een hogere boete in gedachten maar vonniste conform de eis. Het vervalsen van twee giro afrekeningen, gedateerd op 15 en 29 mei vorig jaar, had alles te maken met een uitkering van de gemeente Goes, die aan het paar ten onrechte was uitbe taald. „Voor fouten van de ge meente hoef ik niet op te draai en", merkte de Kortgeense texioops op. Haar levensgezel had tijdens die penode ook een uitkering van het GAK ontvangen. Bij controle van de giro- en bank afschriften ontdekte een soci aal rechercheur dat er op de gi- ï-orekening bijboekingen van 1450 en 200 gulden door de ge meente Goes op een knullige manier waren veranderd in een afboeking naar WP Zeeuwse Eilanden Goes en een bijboe king van een tientje van de Staatsloterij. De gemeente Goes heeft inmiddels het na deel van 3400 gulden terugge- vorderd. De vrouw was het niet eens met de straf, maar zag hoger beroep niet zitten. Wel x-eageerde ze getergd op de uitspraak van de politierechter: duizend gulden boete of twintig dagen zitten. „Dan is de keuze niet zo moei lijk. Ik ga de bajes in", zei ze stellig. De man schrok zicht baar van haar reactie. MIDDELBLTRG - Een boete van 1750 gulden en een rijontzeg ging van vier maanden. Dat kreeg een 30-jarige man uit Goes opgelegd wegens het twee keer te hard rijden op een mo torfiets. Op 24 juni vorig jaar reed de man op de Sloeweg 111 kilome ter per uur op zijn motor, waar de toegestane snelheid 70 is. Op 14 april van dit jaar reed de man bij 's-Heer Arendskei'ke rich ting de A58 ruim 180 kilometer per uur, waar de toegestane snelheid honderd is. Rechter B. Doorewaard Boekhout vond dat vooral de laatste overtreding ver boven de tolerantiegrens lag. De verdachte wilde zijn passagier achterop de motor la ten zien wat motorrijden in houdt. Ook officier van justitie J. de Graaf sprak van een gevaar op de weg. „Met zo hard rijden is het een wonder dat het allemaal goed is afgelopen." De man uit Goes is al eerder verooi'deeld tot het betalen van hoge geldboetes wegens het te hardrijden. Daar om sprak de officier van een re cidive-geval en eiste in totaal een boete van 1955 gulden en een voorwaardelijke en een on voorwaardelijke rijontzegging voor vier maanden. YERSEKE - Met ingang van morgen houdt de politie van Reimerswaal elke week bureau in de brandweerkazerne in Yerseke. Het publiek kan er voor alle politiezaken elke vrijdag tussen 10.00 uur en 12.00 uur te recht. OOSTKAPELLE - De Zeeuwse Muzikanten van Stichting Ar duin geven vanavond een zo- meravondconcei-t tijdens de toeristemnarkt in Oostkapelle. Het concei't vindt plaats op de pai'keexplaats naast de her vormde kerk. Naast moderne muziek speelt het orkest, dat vanaf 19.30 uur optreedt, ook liedjes met een klassiek tintje. MIDDELBURG - De Zeeuwse afdeling van de Kever Club Ne derland houdt zondag 15 juli haar jaarlijkse Keverdag op de Markt in Middelburg. De vexwachting is dat ongeveer honderdvijftig Kevers, Bussen, Buggy's en andex-e luchtgekoel- de Volkswagens van leden en niet-leden hun opwachting ma ken. Er zijn auto's te zien uit de eerste bouwjaren tot en met het bouwjaar 2001. Bij kraampjes zijn onderdelen te koop. De Ke vers zijn vanaf 10.00 uur op de Markt en maken vanaf 13.00 uur een rondrit. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal zet hoog in als het om de aanpak van stank- en ge- luidsovexdast gaat. Dat blijkt uit de ambities die burgemeester en wethoudei's formuleren naar aanleiding van de contourenno ta voor het milieubeleidsplan. Ook op andere terreinen toont de gemeente ambitieuze plan- De gemeente Reimerswaal wil in de toekomst de milieutaak uitvoering laten plaatsvinden op gx-ond van een zelf ontwik kelde visie. Daartoe ontwikkelt de gemeen te momenteel haar eerste milieubeleidsplan. De contou rennota is door de raad goedge keurd. De volgende stap is het vaststellen van de doelen voor de komende vijf jaax\ Die ambities zijn het gr-ootst op het gebied van stank- en ge luidsoverlast. Uit een overzicht van milieuknelpunten in Rei merswaal blijkt dat de proble matiek op die gebieden redelijk groot is. Van geluidsoveiiast is onder meer sprake in Kruinin- gen (verkeer, hox-eca en uienbedrijven), Oostdijk (uien- bedrijven buiten de kern), Krabbendijke (spoor- en weg verkeer) en Yerseke (horeca en bedrijven). Veehouderij Stankoverlast is er in Kruinin- gen, \Yaarde, Hansweert en Yerseke. In die laatste plaats door deschelpdierverwerkende bedrijven. Op andere plaatsen onder rr.eer door intensieve vee houderij en individuele bedrij ven. In een overzicht van de doe len geeft de gemeente aan dat inzicht in de knelpunten groten deels ontbreekt. Dat ze er zijn, is bekend, maar de omvang en de aard niet. De aandacht voor oplossingen is vaak ad hoc. In de komende ja- ï'en moeten geluid- en stankbe- leid een structurele plaats in de taakuitvoering krijgen. Het inzicht moet vergroot wor den, oude knelpunten dienen gesaneerd te worden en nieuwe moeten worden voorkomen. Een ander punt waar aandacht aan wordt geschonken is watex"- besparing. Waar nu nog op ad hoc-basis waterbesparings- en hergebruikacties worden opge zet. moet dat binnen vijf jaar planmatig gebeux*en. Huishou dens en bedrijven vormen daar bij de belangi'ijkste doelgroe pen. De vooi'gestelde ideeën komen vanavond aan de orde in de ver gadering van de commissie wo nen en milieu. Deze begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. Het heggengebied bij Nisse is een van de bezienswaardigheden in de nieuwe route door het Waardevol Cultuurlandschap van de Zak van Zuid-Beveland. foto Willem Mieras door Jacob Hoekman HEINKENSZAND - Het heggengebied bij Nisse, de 's-Gravenpolderse Weel, het haventje bij Ellewouts- dijk: stuk voor stuk zijn het elementen die behoren tot het Waardevol Cultuurlandschap (WCL) van de Zak van Zuid-Beveland. De stuurgroep WCL heeft een nieuwe route uitgezet door het gebied. De route draagt het thema 'bezienswaardigheden in de strijd tegen het water' en is 42 kilometer lang. De tocht start in 's-Heer Abtskerke en loopt via Nisse, 's- Gravenpolder, Hoedekenskerke, Baarland en Oude- lande naar Ellewoutsdijk. Bijzonder aan de i'oute is dat hij in stukjes is geknipt, vertelt J. Leendertse, ge- biedsmakelaar van het WCL Zak van Zuid-Beveland en opsteller van de route. „De route loopt van dox-p naar dorp. Daardoor kunnen mensen de route niet al leen met de auto doen, maar ook op de fiets of lopend. Dat is zelfs aan te x-aden: bij alle bezienswaardighe den zoals een sluisje, dijk of vliedberg staan bordjes met uitleg. Daar heb je het meeste aan als je de tocht in een rustig tempo doet." Bovendien past het wandelen en fietsen in de pogingen van het WCL om de Zak van Zuid-Beveland autoluw te houden. Kreken De cultuur-historische route herinnert de deelnemer aan de waterrijke geschiedenis van de Zak. Zo was Zeeland in vroeger tij den doorsneden door honderden kreken. Veel van deze kreken verzandden later, ter wijl het omliggende land lager kwam te liggen. Op de kreekruggen die daardoor ontstonden, bevinden zich nog steeds veel monumentale boerdex'ijen. Dat ging niet altijd goed. De kerk van 's-Heer Abtskerke werd op een te smalle kreekrug gebouwd, met als resultaat een verzakte, scheve toren. Bij die bezienswaax'dig- heid begint de tocht. Wethouder P. Vollaard overhandigt de route met bij behorende bx'ochure zaterdag officieel aan gezworene S_ van 't Westeinde van watei'schap Zeeuwse Eilan den in atelier De Herbex'g in Nisse. Vanaf dan is de bro chure, die de naam 'In het kielzog van de kogge' heeft meegekregen, te verkrijgen bij de gemeente Borsele en de plaatselijke VW. door Esme Soesman POORTVLIET - Het blijft tob ben met de dynamische drem pels in Poortvliet. Vorige week zijn de drempels - na aanpas sing - opnieuw in gebruik geno men. De geluidsoverlast waar omwonenden over geklaagd hebben, blijkt echter nog niet te zijn opgelost. Met behulp van vier extra cilin ders zijn de stalen balken stevig klemgezet in hun constructie. Deze balken komen omhoog als een voertuig met te hoge snel heid over de drempels raast. Ze bleken echter ook gelui dsovex-- last in de buuxt te veroorzaken: de holle balken veroorzaakten bi] het overrijden nogal lawaai. Fabrikant Vialis Nederland- Haarlem vond een oplossing: een steviger verankering van het systeem. Na de hernieuwde ingebruikname halverwege vo rige week is het met de geluids overlast echter nog altijd niet bekeken. Vrachtwagens die zonder lading over de drempels rijden, zijn nog altijd goed voor flink wat kabaal. Leeg „Vooral 's nachts", zegt gemeen telijk woordvoerder P. Bakx. „Dan is er geen omgevingsge luid en vrachtwagenchauffeurs zullen dan waarschijnlijk wat harder rijden." Volgens mana ger business unit beheer J. Dirk- ze van Vialis zit 'm precies daar in het probleem. „Die drempels functioneren prima. Alleen als lege vi'achtwagens er te hai'd over rijden ontstaat er over last." Om van dat gegeven zeker te zijn, heeft Vialis vannacht de proef op de som genomen. Het gebruik van de Poortvlietse drempels wordt voortdurend geregisti'eerd. De gegevens van vannacht zijn door Vialis uit het systeem gehaald, met de bedoe ling zicht te krijgen op het nach telijk gebruik van de verkeers- remmers. „Wij hebben er alles gedaan ons product te verbete ren. Voor zover onze informatie reikt, is dit een goed product. Dus willen we weten wat dan KATTENDIJKE - De Katten diekse dag die zaterdag wordt gehouden, staat dit jaar in het teken van kunst en muziek. Het dorp wordt voor één dag omgetoverd tot een grote expo sitieruimte. Zo zijn er tentoon stellingen over houtsnijwerk, eierschilderen en vogelver schrikkers. In de Nederlands Hei-vormde kerk wordt om 13.30 uur een aangepaste kerk dienst gehouden en er is een ex positie te zien over kunst met een bijbels karakter. Verder geeft muziekvereniging O U concerten in de muziek tent en in de kerk. Om 21.00 uur treedt bovendien een band op. Naast de kunstzinnige en muzi kale vei'toningen is er van 12.00 uur tot 170 0 uur een markt met om 16.00 uur een veiling. De Kattendiekse dag wordt ie der jaar op de eerste zaterdag van juli gehouden. De dag be gint om 12.00 uur met de ope ning van de markt en duurt tot in de kleine uurtjes. wel de oorzaak van de overlast is Je moet het kwaad oplossen bij de oorzaak", aldus Dirkze. In de gemeente Eemsmond, waar sooi-tgelijke di-empels zijn geïnstalleei-d, speelt het px'o- bleem volgens hem niet. Dirkze: „Maar dat komt omdat ze daar zo'n honderdvijftig of tweehon derd meter van de bebouwing afliggen. De omwonenden daar horen het wel, maar storen zich er minder aan. Ze wilden ook af van het te hard rijdende ver keer." Bij de introductie van een nieuw product treden, geeft hij aan, al tijd onvoorziene problemen op. Desalniettemin is de belang stelling voor de beweegbare drempels die alleen hardrijders afstx-affen. nog altijd groeiende. Nieuwe drempels worden voortaan standaard met de ste viger verankering afgeleverd, meldt de Vialis-man. In Poort vliet zal de fabrikant, die op Tholen min of meer px-oefdraait, in samenwerking met de ge meente naar een oplossing zoe ken. De kosten van het product - en de tot dusverre uitgevoerde aanpassingen - zijn voor reke ning van Vialis. De gemeente draait alleen op voor bijkomen de kosten, zoals aanpassingen in de omgeving. Dat is geld, al dus de gemeentelijk woordvoer der, dat Tholen ook kwijt was geweest als er gekozen was voor aanleg van een traditionele ver- keersx-emmer. SINT-MAARTENSDIJK - In Partycentrum Haestinge in Sint-Maax-tensdijk is morgen een schuimparty. Op het pro gramma staat onder meer een Mister Miss Wet T-shirt-ver- kiezing. De organisatie is in handen van Haestinge en J E's Party Time. Tot nu toe werden de feesten in dat samenwer kingsverband steeds in de foyer van het partycentrum gehou den. Omdat dit keer meer pu bliek wox-dt verwacht, is uitge weken naar de sporthal. Er is een strand ingericht, compleet met stoeltjes om wat bij te ko men. Om te voorkomen dat be zoekers doorweekt huiswaarts moeten kan droge kleding voor af afgegeven worden bij de be waakte garderobe in de foyer. Het feest begint om 20.30 uur. MIDDELBURG - Had een 25-jarige drankrijder uit Oudelan- de de juiste keuze gemaakt door in dronken toestand een ken nis, die een epilepsie-aanval kreeg, naar het ziekenhuis te wil len brengen? De Middelburgse politierechter A. Gakeer stelde gisteren vast dat er door verdachte een verkeerde afweging was gemaakt. „Het is een impuls geweest. De noodtoestand gaat hier niet op." Bovendien had de automobilist 3 september in Vlissingen een ongeluk, waardoor de ongelukkige passagxer sowieso met een zware hersenschuddxng in het sti'eekziekenhuis belandde. De politierechter veroordeelde de drankrijder conform de eis tot een boete van 1100 gulden. Officier van justitie J. Groen meende dat de beslissing in dronkenschap was genomen. Hij vond het een onverantwoorde beslissing geweest om zo naar het ziekenhuis te scheuren. Bij de botsing tegen een lantaarn paal werd de auto totaal vernield. Uit de blaastest bleek dat de bestuurder 450 microgx-am, twee keer de limiet, scoorde. MIDDELBLTRG - De Middelburgse politiei-echter vonniste gisteren een 21-jarige vrouw uit Goes conform de eis tot 250 gulden boete. De verdachte had 4 september vorig jaar in Goes aan een lea se-auto vernielingen aangebx-acht. Van de schade van 1535 gulden moet ze nog een restant betalen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 56-jarige inwoonster van Heinkenszand voor poging tot doodslag 240 uur werkstraf en 180 dagen gevangenisstraf, waarvan 170 dagen vooi*waax-delijk opgelegd. De vrouw had 16 september vorig jaar in haar toenmalige woonplaats 's- Heerenhoek na een echtelijke ruzie haar (ex-)man met een schoffel tegen zijn hoofd geslagen. MIDDELBURG-DeMiddelburgsepolitierechter heeft giste ren een 44-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad confox-m de eis een werkstraf van dex-tig uur opgelegd. De drugsver slaafde Middelburger stal 16 mei vorigjaar in zijn woonplaats bij Aldi blikjes bier en nam op dezelfde dag bij Blokker Ixorlo- ges weg. De junk heeft een omvangrijk strafblad van twintig pagina's. Verdachte bleef gisteren weg van de zitting, maar zijn raads man E. Smit vei*telde koxt en bondig dat zijn cliënt zijn le venstijl heeft veranderd. COLIJNSPLAAT - Op de N256 bij Colijnsplaat constateex'de de politie bij een snelheidscontrole dinsdagavond 158 over tredingen. De politie controleerde dinsdag tussen 18.40 uur en 21.10 uur op de doox'gaande weg waar tachtig kilometer per uur is toe gestaan. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 158 kilometer per uur. SINT MAARTENSDIJK - Op de A. Schweitzerstx-aat in Sint Maartensdijk is dinsdagavond een 33-jax-ige automobilist aangehouden wegens rijden onder invloed. De man, inwoner van de gemeente Tholen, had tweeënhalf keer te veel alcohol gedronken, zo bleek uit een blaastest. Hij kreeg een rijverbod van zes uur en een dagvaarding. door Rolf Bosboom GOES - De Stichting Grote of Maria Magdalenakerk is uit de zorgen. De stichting kon de laatste facturen van de aanne mer die de de monumentale kerk heeft gerestaureerd niet betalen, omdat de subsidiege vers op elkaar wachtten. De provincie heeft xxu besloten als nog met de toegezegde bijdrage over de brug te komen. De financiële afwikkeling van de omvangrijke restauratie was in een patstelling terechtgeko men. De provincie wilde de door haar beloofde subsidie pas uit keren als de totale eindrekening van de klus was opgemaakt en door de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg akkoord was be vonden. Monumentenzorg doet dat alleen als alle originele be taalbewijzen zijn bijgevoegd. De Stichting Grote of Maria Magdalenakei'k kon die bewij zen niet allemaal op tafel leg gen, omdat nog niet alle reke ningen zijn betaald. Dat komt doordat de stichting een deel van de kosten heeft moeten voorfinanciei'enDe pi'ovincie had weliswaar al in 1995 een bijdrage van maximaal 527.000 gulden in het vooruitzicht ge steld, maar wilde die pas uitke- ren als de eindx-ekening was vastgesteld. Alle partijen wachtten daardoor op elkaar. Impasse De Rijksdienst voor de Monu- mentenzox'g heeft onlangs in een brief Gedeputeerde Staten gevraagd de impasse te door breken en in elk geval een voor schot te verstrekken. Het dage lijks pi'ovinciebestuur besloot deze week het gehele bedrag waar de stichting recht op heeft, over te maken. Het gaat om bij na 434.000 gulden. Het beeldbepalende godshuis in de Goese binnenstad is vorig jaar november officieel weer in gebruik genomen, maar toen werd nog gewerkt aan het op knappen van het noordelijke transept. De officiële eindople- vering was in april van dit jaai\ door Luc Opgei HEINKENSZAND - De Woon stichting Borsele (WSB) en de stichting Aangenaam Wonen Reimerswaal (AWR) gaan per 1 januari 2002 verder onder de naam R B Wonen. Vanaf die datum willen de twee woon- stichtingen gefuseerd zijn. „Er is lang over de naam gedis cussieerd", aldus B. van der Borgt, hoofd bedrijfsbeheer van AWR. „Deze naam is een sug gestie van onze directeur, R van Luijk. De R en de B staan in eer ste instantie voor Reimerswaal en Borsele, maar ook Regionaal en Betrouwbaar is van toepas sing." Met de nieuwe organisatie komt er een grotex'e, minder kwetsba re woonstichting op de markt, die in totaal 4100 woningen ver huurt. Het werkgebied omvat een groot d'eel van de Bevelan- den omvatten. Doel van het sa mengaan is doelmatiger te wer ken en daarmee ruimte te maken voor vernieuwing. Maar voor het zover is, moet er nog wel wat werk worden verzet, beaamt Van der Borgt. „Er wordt momenteel op alle fron ten hard gewerkt. Alle vaste me dewerkers hebben al een aan bod gekregen voor een functie binnen de nieuwe organisatie. Voor het overige personeel zijn we er nog niet helemaal uit, maar er hoeft xn principe nie mand weg. We hebben er het volste vertrouwen in dat we al les op 1 januari rond hebben." Het fusieplan is voor formele goedkeuring naar cle Inspectie Volkshuisvesting Noord-Bra bant en Zeeland, gestuurd, maar deze heeft nog geen hand tekening gezet. We verwachten daar geen problemen mee", al dus van der Borgt. Naast de aanstaande fusie van de twee woonstichtingen zijn er fusiegesprekken gaande tussen de Huurdersvereniging Rei merswaal en de stichting Bewo nersraad WSB. In de loop van september gewerkt aan een sa menwerkingsovereenkomst over de rol van de huurdersor ganisaties en de relatie met R B Wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33