HOEZO SPOOR LOOS? Zorgen over hoge mosselprijs PZC ZO N VAKANTIE IS ONBETAALBAAR Vlissingse haven moet een toontje lager leren zingen Afvalstoffenheffing Tholen wordt lager Walcherse bunkers open voor publiek Roemeens bezoek Louis SiPP smaakt er het beste biJ aan Goes uitgesteld de Zonnebloem Giro 145 Schelpdierbranche kan bij lange na niet aan vraag voldoen GIRO 6868 b 18 donderdag 5 juli 2001 HetTRACING-team van het Rode Kruis helpt tijdens en na oorlogen en rampen familieleden terug te vinden en het contact te herstellen. Dit jaar gaan weer ruim 6200 langdurig zieken en zwaar lichamelijk gehandicapten met de Zonnebloem op vakantie Het gaat om mensen die afhankelijk zijn van intensieve verpleging en verzorging. U kunt de Zonnebloem helpen. Doe mee aan de 'Actie Zonnebloemvakanties'. Giro 145, Breda. mmmm -r II 'OOK IK HELP MEE' Postbus 2100 4800 CC Breda Tel (076) 564 63 62 E-mail info@zonnebloem.nl www.zonnebloem nl giro 275400 kngf amstelveen www.geleidehond.nl door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De haven van Vlissingen trekt bij de presenta tie op de internationale markt een te grote broek aan. Voorzit ter J. Coens van het havenbe stuur van Zeebrugge stelt vast dat de haven zich ten onrechte verkoopt als dé voortrekker van de havens in het Scheldemond- gebied. „Vlissingen is nog lang niet wat het zegt dat het is", meent Coens. Eerder dit jaar volgde hij de il lustere havenbaron F. Traen op, die de Maatschappij der Brugse Zeevaartinrichtingen (MZB) de afgelopen 26 jaar uitbouwde tot een (overheids-)NV, die nu na Antwerpen de tweede grote Vlaamse zeehaven beheert met een goederenoverslag van 35,4 miljoen ton in 2000. Coens: „Vlissingen moet het al lemaal nog bewijzen. Maar het is simpel. Zet de cijfers van Zee land Seaports (Vlissingen en Temeuzen) en die van Zeebrug ge naast elkaar en je ziet her ver schil: respectievelijk 24 miljoen ton en 35,4 miljoen ton overslag. Ik geef wel toe dat Vlissingen bepaalde potenties in zich heeft, maar ze worden vaak te dik aan gezet." „Het stoort ons overigens geenszins. Wij gaan onze eigen weg en presteren liever in de ha ven zelf - met een gezonde groei van de trafieken - dan aan de ta fels met het groene laken, waar eindeloos overleg kan worden gevoerd." Vliegen Het is meteen de belangrijkste reden waarom Zeebrugge een mogelijke nauwere samenwer king met de andere kleinere zee havens in het Scheldemondge- bied vooruit schuift naar een verdere toekomst. Coens: „Wij zetten primair in - en wè weten ons daarin gesteund door de Vlaamse premier Dewael - op de uitbouw van Port of Flanders, de gezamenlijke presentatie van de Vlaamse havens op de we reldmarkt. We moeten af van het lokale denken, alleen al om dat we meer en meer te maken hebben met een bundeling van krachten bij de wereldwijd ope rerende rederijen. We moeten elkaar geen vliegen afvangen, maar ervoor zorgen dat, als een klant de ene haven de rug toe keert, die klant wel behouden blijft voor Vlaanderen." Haventopman Coens consta teert een kentering in het den ken van de grootste Vlaamse ha vens (Antwerpen. Zeebrugge. Gent en Oostende). „Er blijkt, in de Vlaamse Ha vencommissie, bereidheid naar elkaar te luisteren en samen te werken. Onze prioriteit ligt bij het uitbouwen van de as Ant- werpen-Zeebrugge. We moeten in gezamenlijkheid werken aan een strategie voor het aantrek ken van containertrafieken, Antwerpen en Zeebrugge naar voren schuiven als dé maritieme toegang tot West-Europa. Het is een ideale combinatie: Zee brugge als de haven aan zee, Antwerpen als de haven ver landinwaarts met goede achter landverbindingen." Terminal Dat de grootste containerver werker, Hessenatie (nu Hes- senoord), koos voor de bouw van de Westerschelde Container Terminal bij Vlissingen, zegt Coens niets. „Hessenatie beschikte al over vestigingen aan de voordeur (bij ons) en aan de achterdeur (Ant werpen). Ze konden het zich niet permitteren dat er vervol gens iemand anders hun huis zouden binnendringen. Daarom hebben ze voor Vlissingen geko zen. Maar zeg nu zelf: zijn de achterlandverbindingen van Vlissingen zo bijzondei-? Ze doen voorkomen van wel, maar is die infrastructuur allemaal al gerealiseerd? Nee dus! Wij be schikken daarentegen over goe de aan- en afvoerlijnen per spoor en over de weg en ook op binnenvaartgebied staan we er - onder meer met de kruiplijn- coasters - helemaal niet zo slecht voor als wordt beweerd." De voorzitter van het havenbe stuur geeft wel grif toe dat de aanleg van het Noorderkanaal tussen Zeebrugge en Gent zeer welkom zou zijn. door Ingrid Huibers SINT-MAARTENSDIJK - On danks een somber geluid in de afgelopen voorjaar gepresen teerde meerjarenbegroting, be taalt de Thoolse burger volgend jaar hoogstwaarschijnlijk krap 16 (alleenstaanden) tot ruim 21 (gezinnen) gulden minder afval stoffenheffing. Mede daardoor stijgen de woon lasten voor woningbezitters slechts zes a zeven procent. Voor huurders ligt die stijging zelfs rond de drie procent. Dat is iets minder dan de verhoging van de woonlasten die dit jaar werd doorgevoerd en fors minder dan de stijging waarmee de Thoolse huizenbezitters en huurders in 2000 weTden geconfronteerd. En dat terwijl er in de begroting voor 2002 een geraamd tekort van bijna één miljoen gulden moest worden weggewerkt. Dat doen burgemeester en wet houders door een voorschot van bijna tweeënhalve ton te nemen op een dit najaar of volgend voorjaar verwachte hogere uit kering uit het gemeentefonds. Tegelijkertijd stijgen de leges, lijkbezorgingsrechten, foren senbelasting, de huur van voet bal- en tennisvelden en de huur van dorpshuizen met tien pro cent. Het tarief voor de onroe- rende-zaakbelasting gaat met negen procent omhoog. De hon denbelasting, havengelden, zwemgelden en de huur van de gymnastieklokalen en peuter speelzalen worden met vijf procent verhoogd. Die tarie- venstijging levert de gemeente dik vijfenhalve ton op. De bijna twee ton die overblijft, halen de bestuurders uit de egalisatiere serve voor tariefsaanpassingen. Verreweg de grootste winst wordt geboekt door in de begro ting alvast een voorschot te ne men op de eventuele verkoop van afvalverwerker OLAZ en de inzameling van huisvuil aan Delta Nutsbedrijven. Het colle ge rekent bij overname, die ove rigens allerminst zeker is, onder meer op honderd gulden per Thoolse aansluiting. Die 'mee valler' willen de bestuurders in zeven jaar aan de burger terug geven. Niet voorbarig Volgens verantwoordelijk wet houder R. Ravensteijn is het al lerminst voorbarig om nu al te rekenen met de eventuele op brengsten van verkoop van de OLAZ, een gemeenschappelijke regeling van de Zeeuwse ge meenten. „Wij hebben uit be trouwbare bronnen vernomen dat de overname van OLAZ ze ker gaat lukken, is het niet voor 1 januari, dan toch zeker daar na", aldus de wethouder. Door de OLAZ-gelden alvast te laten doorwerken in de meerja renbegroting, konden de aange- kondige forse tarievenstijgin- genvan 12,3 procent in 2002, 20,7 procent in 2003 en nog eens 11,4 procent in 2004 eerder al worden gematigd tot een stij ging van respectievelijk negen en twee maal elf procent. Daar komt nu nog de verlaging van de afvalstoffenheffing bij De nu voorgelegde begroting wordt na de vakantie door de gemeenteraad besproken. Dan zal duidelijk worden of de voor gestelde tarieven daadwerke lijk worden doorgevoerd. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Belangstellen den kunnen in juli en augustus voor het eerst een kijkje nemen in de gerestaureerde bunkers in het duingebied van Zoutelande. De verdedingswerken zijn op geknapt door de Stichting Bun- kerbehoud, die in de bunkers een museum willen opzetten. Ze zijn geopend op de zondag en woensdag van 13 tot 18 uur. De Stichting Bunkerbehoud is sinds begin vorig jaar bezig met een educatieve expositie over de bevrijding van Walcheren in 1944 en de Atlantikwall, de laatste verdedigingslinie die tussen 1942 en 1945 werd aan gelegd langs de kust van Noor wegen tot aan de Frans/Spaan se grens bij de Golf van Biskaje. De bunkers zijn te vinden net ten zuiden van de duinopgang 't Pauwtje. Zij bestaan uit een personeelsonderkomen aan de achterkant van het duin bij het hotel Tien Torens en een waar nemingspost met pantserstalen observatiekoepel op de duintop. Van dit hoge punt hadden solda ten een goed uitzicht. door Lilian Dominicus PHILIPPINE - De mosselres tauranthouders in Philippine zijn bezorgd over de mosselprij- zen voor het komende seizoen. De resultaten van recente be monsteringen van het mossel areaal in de Waddenzee zijn niet bepaald bemoedigend. Naar verwachting kan de visserijsec tor dit jaar maar aan de helft van de vraag van de consument voldoen. „We zijn bang dat de handel te gen elkaar op gaat bieden", sprak voorzitter F. Wiskerke van de Stichting Mosselfeesten Philippine gisteren, tijdens de mosselwijnverkiezing 2001 in Hotel Au Port. De mossel uit de Waddenzee is op het moment nog helemaal niet geschikt om op tafel te ko men, terwijl de eerste aanvoer normaal gesproken juist daar vandaan moet komen. Omdat de Zeeuwse mossel wel goed ge dijt, loopt de handel nog niet ge lijk spaak. De mosselen hebben een visge- wicht van 27 tot 29 procent en dat is normaal aan het begin van het seizoen. Maar Wiskerke vreest dat mosselen zo langza merhand een delicatesse voor de rijken gaan worden, in plaats van voedsel voor het gewone volk. ,De verwachte vraag is een mil joen mosselton (een mosselton is honderd kilo), maar zoals het er nu naar uitziet kan daar maar voor vijftig, hooguit zestig pro cent aan worden voldaan. De eerste veilingen komen er aan, morgen vindt de eerste al plaats. We hopen maar dat de handela ren de prijzen niet opdrijven. Vorig jaar zijn de mosselprijzen ook al gestegen, met zo'n dertig procent. De uitvoer naar Frank rijk ligt al volledig op zijn gat, en ook van de uitvoer naar Bel gië blijft zo weinig over." Pokken De aanvoer van de Waddenzee mossel valt tegen, omdat op be paalde plekken de afgelopen winter stormen hebben gewoed, die zorgden voor zandverschui- vingen op de bodem. Daardoor zijn hele percelen mosselen ge stikt. Op de plekken waar de mosselen niet zijn gestikt hebben pokken, een soort algen, op de schelpen huisgehouden. Die mosselen kunnen - althans voorlopig - niet door de industrie worden gewassen en verwerkt. Wiskerke: „Die pokken zijn een natuurverschijnsel, daar kun je niets aan doen. Het ene jaar is het meer dan het andere. We ho pen alleen dat ze over een week of twee grotendeels zijn ver dwenen, zodat ze alsnog gecon sumeerd kunnen worden." De mosselrestauranthouders hebben aangekondigd een eventuele verhoging van de mosselprijs voorlopig niet door te berekenen aan de klanten. Wiskerke: „Dat hebben we vo rig jaar ook gezegd, ja. Het ging uiteindelijk om een stijging van dertig procent, daar kom je niet omheen. Onze klanten hebben overigens maar zes procent hoe ven te betalen, de rest ging af van onze winstmarge." door Luc Oggel GOES - Het bezoek van een groep van 41 inwoners uit het Roemeense dorp Ghindari aan Goes is tot nader order uitge steld. De reden is dat de Nederlandse ambassade in het land in eerste instantie weigerde uitreisvisa af te geven. Ook werd geëist dat de organisatie, de Werkgroep Roe menië van de Samen op Weg kerken uit Goes en Kloetinge, per bezoeker een borg van der tigduizend gulden zou betalen. Het was de bedoeling dat de groep Roemenen gisteravond in Goes zou arriveren. Het bezoek vindt plaats in het kader van de al negen jaar durende samen werking tussen de werkgroep en het Roemeense dorp. Het wordt de eerste keer dat de Roemenen naar Goes komen. De groep zou bij gastgezinnen worden onder gebracht en de komende vier dagen een programma van ex cursies en ontspanning volgen. J. Kodde van de Werkgroep Roemenië hoorde pas onlangs van de problemen, omdat hij op vakantie was. „Ik weet nog steeds niet helemaal hoe de vork in de steel zit, maar Buitenland se Zaken heeft er aan te pas moeten komen", aldus Kodde. „Die hebben ervoor gezorgd dat er toch visa beschikbaar kwa men en dat die borg kwam te vervallen, want dat was natuur lijk niet te doen voor ons." Volgens een woordvoerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken is het storten van een borgsom een normale gang van zakén, maar zij weerlegt dat het om dergelijke hoge bedragen gaat. „Wel is het zo dat de uitno digende partij zich garant moet stellen. Dat wil zeggen: de heen- en terugreis betalen indien het bezoek dat niet kan en de reden en de duur van het verblijf kun nen aantonen." De problemen rond de visa wijt de zegsvrouw aan de 'late aanvraag' van de werkgroep. „Zoiets kost ge woon tijd, het is niet zo dat je even langs kunt lopen om een vi sum af te halen. Maar alles is nu in kannen en kruiken." Slag om de arm Nu de problemen lijken te zijn opgelost, hoopt de organisatie de groep zaterdagavond te kun nen verwelkomen. Maar Kodde houdt nog een slag om de arm. „Het programma dat we hadden opgesteld is opgeschort, er moe ten dus nieuwe afspraken wor den gemaakt. Bovendien is de gecharterde bus geeanceld. Het is de vraag of er op zo'n korte termijn weer een beschikbaar is. Het is nu eenmaal geen land waar dat soort dingen vanzelf gaan." door Lilian Dominicus PHILIPPINE - In de moordende hitte van het eetlokaal van hotel Au Port in Philippine hebben zo'n tweehonderd gasten giste ren de Pinot Blanc van de Elzas- ser producent Louis Sipp uit Ri- beauvillé uitverkoren tot de mosselwijn van het jaar 2001. Hoewel het kwik binnen hoger uitsloeg dan buiten, lieten vele genodigden de geneugten van gratis wijn en de eerste mosse len niet aan zich voorbij gaan. De spuugbakjes op de tafels ble ven opvallend leeg, de inhoud van de flessen slonk snel. Menig regionaal bestuurder baande zich, met rode wangen en een vrolijke babbel, een weg naar het volgende wijntje. Voor de honger was er gerookte Belgi sche ham, de smaakpapillen konden worden gezuiverd met ijswater en stukjes stokbrood. Onder de wijnproevers waren overigens opvallend weinig be kende Nederlanders en Vlamin gen. Dit in tegenstelling tot voorgaande jaren, toen coryfee- en als Samson-acteur Koen Crucke en voetbalcommentator Rik de Saedeleer hun gezicht al tijd wel lieten zien. Ook de voor af aangekondigde oud-topwiel- renner Jan Janssen liet het - wegens ziekte - afweten. Wel werd Cees Priem gesignaleerd. Rondom de tafel van mosselste ker André Ploegaert hing een se lect groepje liefhebbers van de rauwe mossel rond. Met behen- Lekkerbekken proeven rauwe mosselen tijdens de wijnproeverij. digheid stak hij de mosselen open, maar nog voordat hij ze op de schaal kon leggen, verdwe nen ze in gulzige monden. „Je moet ze puur natuur eten, zon der peper of citroen", hield hij de eters voor, maar niet iedereen nam dat advies ter harte. Aan wie het maar wilde weten, vertelde de geboren en getogen Philippinenaar over het verle den van het mosseldorp. Van de tijd dat er nog een haven lag. „Mijn oma werd 's nachts uit haar bed geklopt, om de mossel- zakken dicht te naaien." Het mosselsteken leerde hij toen hij nog kind was. „Het is een han digheidje. Toen wij nog klein waren, kreeg ik een mes en een mossel en dan zeiden ze: hier, steek die maar eens open, dan ben je een tijdje zoet. Je, waar je van leeft daar leef je nee, zeg- foto Charles Strijd gen ze wel eens." Na de bekend making van de winnende wijn konden de gasten, net als andere jaren, aanschuiven aan de lange tafels aan de achterkant van het restaurant. Daar mochten ze de mosselwijn van 2001 nog eens in grotere hoeveelheden door de keel laten glijden, vergezeld van een traditionele mosselpan met de eerste aanvoer bodemcul- tuurmosselen. Overal waar oorlogen worden gevoerd en rampen gebeuren, raken slachtoffers hun familieleden en vrienden kwijt. Een ramp voor de betrokkenen. Want als je zo goed als alles al kwijt bent, wil je niet ook nog eens de mensen kwijt die je dierbaar zijn. Dankzij moderne tracingmethoden en een schat aan ervaring, slaagt het Rode Kruis er steeds vaker in Vermisten' terug te vinden en hen wederom te verenigen met hun familie en vrienden. Daar is geld voor nodig. Want het Rode Kruis wil graag overal helpen waar mensen in nood zijn. Wij helpen veel in het buitenland. Bij rampen en calamiteiten. Wij delen, voedsel, medicijnen en hulpgoederen uit. Maar onze vrijwilligers helpen ook gigantisch veel bij u om de hoek. Wij vervoeren gehandicapten en bezorgen hen leuke (aangepaste) vakanties. Onze vrijwilligers geven ouderen de hulp die zij nodig hebben. Dak- en thuislozen worden vaak aan hun lot over gelaten. Wij geven hen de nood zakelijke zorg. Op popconcerten en evenementen kan er altijd wat misgaan met zoveel mensen bij eikaar.Vrijwilligers van het Rode Kruis staan klaar om direct eerste hulp te bieden. Voor ons is iedereen even belangrijk en wij helpen daarom het liefst iedereen. Wij stellen geen vragen. Wij maken geen onder scheid. Formulieren of identiteitsbewijzen spelen voor ons geen enkele rol. Wij kijken niet naar geloof, ras, leeftijd of nationaliteit. Waar nood is, helpt het Rode Kruis. Onvoorwaardelijk. RODE KRUIS Collecteweek 24 t/m 30 juni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 32