Karadzic kent rol Milosevic PZC PZC Brekebeen Prodi heeft talent voor het verkeerde moment Uittocht uit Hongkong naar China Duitsland erkent stijgende behoefte aan immigranten Milities spelen een steeds grotere rol in Macedonië Dayton veroorzaakte kloof 5 juli 1951 donderdag 5 juli 2001 door Gerard de Graaff De voormalige leider van de Bosnische Serviërs, Rado van Karadzic, staat sinds 1995 op de lijst van misdadigers die worden gezocht door het Joego- slavië-Tribunaal. Hem zijn vol kerenmoord, misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisda den ten laste gelegd. Karadzic, de man achter de et nische zuiveringen in Bosnië, was van 1992 tot 1995 president van de Servische Republika Srbska. Hij werd gedwongen af te treden, nadat president Milo sevic van Servië namens hem het Dayton-akkoord onderte kende. Daarmee kwam er een einde aan de oorlog in Bosnië. Ondanks het feit dat hij niet lan ger president was en door het Dayton-akkoord ook het leider schap van zijn Servische Demo cratische Partij moest opgeven, bleef Karadzic de sterke man in de Republika Srbska. Totdat zijn vroegere aanhangers hem ervan beschuldigden een extre mist te zijn die hen in een inter nationaal isolement had ge stort. Hij trok zich terug uit het openbare leven en heeft zich sindsdien schuil gehouden in Foca. Daar kon hij rekenen op steun van de radicaal nationa listische bevolking. En niet te vergeten zijn lijfwacht. Radovan Karadzic werd in 1945 geboren in het dorpje Petnijca in de bergen van Montenegro. Op 15-jarige leeftijd verhuisde hij met de overige gezinsleden naar Sarajevo. De jongen uit de bergen zou zich volgens de ver halen niet hebben thuisgevoeld in deze multi-etnische stad. Dat zou verklaren dat de moslim- wijken van Sarajevo door de Bosnische Serviërs zo zwaar werden beschoten. Na de middelbare school ging Karadzic aan de universiteit van Sarajevo medicijnen stude ren. Na dat met succes te hebben afgerond, bekwaamde hij zich verder in de psychiatrie, met als specialisme de behandeling van patiënten met paranoia (achter volgingswaanzin). Na het af ronden van zijn studies werkte hij in plaatselijke ziekenhuizen. Ondanks het feit dat de Navo- troepen van SFOR naar hem op zoek waren, heeft Karadzic vo rig jaar, compleet met zo'n 150 zwaar bewapende lijfwachten, in Belgrado een bezoek ge bracht aan toenmalig president Milosevic. Hoewel het tweetal sinds het Dayton-akkoord el kaar niet meer kon luchten of zien, heeft Karadzic bij die gele genheid gevraagd om bescher ming. Dat was een hachelijke onderneming, omdat van Milo sevic bekend is dat hij korte metten maakt met zijn tegen standers. En Karadzic weet veel van de rol die Milosevic heeft gespeeld in de oorlog in Bosnië. Een anonieme medewerker van Karadzic liet gisteren weten dat zijn baas de afgelopen twee jaar bewijzen tegen Milosevic heeft verzameld. Daarmee zou hij willen aantonen dat Milosevic schuldig is aan de wreedheden die in de Bosnische oorlog zijn begaan. Levend Ondanks de 'Pretoriaanse Gar de' rondom Karadzic heeft SFOR toch enkele malen op het punt gestaan hem op te pakken. Volgens Westerse inlichtingen diensten is dat in 1998 drie keer het geval geweest, maar werd de operatie op het laatste moment afgeblazen. „Het probleem is dat we hem levend in handen willen krijgen", zei toen een Westerse officier. GPD door Gert-Jan Broere PEKING - De inwoners van Hongkong, van hoog tot laag en van jong tot oud, richtten de afgelopen jaren steeds vaker de blik naar China. De uittocht naar het vasteland be gon met het grote kapitaal, dat werd aange lokt door goedkope arbeid en de miljoenen potentiële klanten. Het werd op de voet ge volgd door het winkelende publiek op zoek naar koopjes, jongeren die xtc willen scoren en vrijgezellen die jagen op goedkope Chi nese vrouwen. Een van de laatste ontwikkelingen van de trek naar China was nog niet zo heel lang ge leden ondenkbaar. Aan de Guangzhou- school in Canton wordt dit jaar voor het eerst les gegeven aan zestien leerlingen uit Hongkong. Kinderen die moeite hadden met het schoolregime in Hongkong, maar op de privé-school in Canton opbloeiden en nu louter voldoendes halen .Niet een autoritair bewind - leerlingen krijgen bijvoorbeeld niet meer dan één uur huiswerk per dag - maar pianolessen vormen de basis van het succesverhaal. Het beheersen van de piano schenkt de leerlingen het zelfvertrouwen dat ze op de scholen in Hongkong ontbeer den. Een bijkomend voordeel is dat het pri- vé-onderwijs in Canton goedkoper is dan de 'gratis' openbare scholen in Hongkong. Ook voor de 760.000 bejaarden die Hong kong telt is geld de reden om 'emigratie' naar het vasteland te overwegen. In Shenz hen, de stad die aan Hongkong grenst, kost een kamer in een bejaardenhuis gemiddeld maar een derde van de bedragen die in Hongkong moeten worden neergeteld. Bo vendien liggen de kosten van levensonder houd in China's snelst groeiende stad ver onder die van Hongkong.Er zijn ook andere initiatieven die het vertrek uit Hongkong moet stimuleren. De stichting Helpende Hand uit Hongkong investeert 30 miljoen gulden in het Chinese stadje Zhaoqing om daar een bejaardentehuis op te zetten. De regering in Hongkong maakt zich nog geen zorgen. Het aantal mensen waar het om gaat, is te klein om van een trend te spre ken, zo redeneert men. Maar waar Hong kong nog worstelt met de naweeën van de Aziatische crisis, groeit de economie van China, met dank aan Hongkong, nog steeds met zeven tot acht procent per jaar. De aantrekkingskracht van het moederland zal economisch, maar ook meer en meer maatschappelijk, dus alleen maar groter worden. En als de samensmelting zich in het huidige tempo doorzet, is de 50 jaar autono mie die Hongkong in 1997 bij de Britse over dracht is gegarandeerd in 2047 geen thema meer. GPD door Wierd Puk Het 'Fort Duitsland' wordt geslecht. Duits land moet uit demografische noodzaak erkennen dat het een immigratieland is. Om aan de stijgende behoefte aan hoog opgeleide arbeids krachten te voldoen, zal het land per jaar 50.000 buiten landers moeten opnemen. Zo luiden de belangrijkste conclusies uit een rapport van de regeringscommissie voor immigratie, onder lei ding van de voormalige Bondsdagvoorzitter Rita Süssmuth (CDU), dat giste ren in Berlijn werd gepresen teerd. Het betekent een radi cale breuk met het verleden, dat zich kenmerkt door po gingen om Duitslands etni sche en culturele homogeni teit te bewaren. De integratie van de stroom buitenlanders zal naar Ne derlands model moeten wor den bespoedigd door het in voeren van verplichte taai en inburgeringscursussen. Minister van Binnenlandse Zaken, Otto Schily (SPD), zal komende herfst een im migratiewetsvoorstel indie nen. In Duitsland bestaat onder de bevolking van oudsher grote weerstand tegen de ge dachte dat 'Gastarbeiter' zich permanent in het land vestigen. Het krimpen van de beroepsbevolking als gevolg van de vergrijzing en de da lende geboortecijfers maakt, volgens de commissie Süss muth, de definitieve vesti ging van buitenlandse ar beidskrachten echter nodig. De Duitse bevolking zal de komende 50 jaar, als de hui dige geboortecijfers aanhou den, met een kwart krimpen van 82 miljoen tot zo'n 59 miljoen. Op dit moment le ven 7,3 miljoen buitenlan ders in Duitsland, van wie twee miljoen Turken. De meesten van hen kwamen in de jaren '50 en '60 als gastar beiders en beschikken niet over de Duitse nationaliteit. De Süssmuth-commissie ad viseert om in de komende ja ren onder beperkende voor waarden jaarlijkse 50.000 mensen toe te laten. Zij moe ten werk vinden in sectoren die kampen met personeels tekorten, zoals bijvoorbeeld de IT-sector en de gezond heidszorg. Naar Canadees model zullen aan buitenlandse werkne mers punten worden toege kend, afhankelijk van him leeftijd, talenkennis, oplei ding. de aard van het werk en hun bereidheid om te inte greren. Degenen met de meeste punten komen in aan merking voor permanente vestiging en hebben na zes jaar - in plaats van acht jaar, zoals nu - recht op een Duits paspoort. De oppositionele christen democraten zien in het rap port echter geen basis voor de 'partijoverschrijdende con sensus', waarop kanselier Schroder had gehoopt. De CDU wij st op Duitslands vier miljoen werklozen en zegt een 'immigratie richting so ciale dienst' te vrezen. De CDU pleit voor een effici ëntere aanpak van de werk loosheid en wil de bevol kingsafname tegengaan met een doelgerichte familiepoli- tiek. De christen-democraten la veren tussen de liberale, in dustriële partijtak, die het tekort aan geschoolde ar beidskrachten zo snel moge lijk wil oplossen, en de con servatieve vleugel, waar groot wantrouwen heerst te genover buitenlanders. De regeringspartijen willen vermijden dat de immigra tiekwestie bij de verkiezin gen volgend jaar een cam pagnethema wordt. „Wij moeten een overeenkomst bereiken tussen alle partij en", waarschuwde Manfred Stolpe, de sociaal-democra tische premier van deelstaat Brandenburg. GPD door Colleen Barry Etnisch-Albanese zakenlie den in het vervuilde en ver laten industriegebied Madzari in de Macedonische hoofdstad Skopje kregen tien dagen gele den een pamflet in de bus met een leeuw als logo, dat was on dertekend met 'Paramilitairen 2000'. De boodschap was kort en krachtig: sluit je winkel of wij steken hem in brand. De meeste handelaars pakten hun spullen en vertrokken. De actie was een direct ant woord op de rebellenaanval op het nabijgelegen dorp Aracino- vo. In diezelfde tijd braken rel len uit voor het parlementsge bouw, waarbij paramilitairen en reservisten zich op dreigende wijze manifesteerden. Onmiddellijk na het dreigement liet rebellenleider Hoxha weten dat zijn manschappen in de ber gen rond de hoofdstad bereid zijn de Albanezen in Skopje ge wapenderhand te verdedigen. De mededeling veroorzaakte de nodige onrust onder het Slavi sche deel van de Macedonische bevolking. Bedreigd De Albanese zakenlieden in Madzari zeggen bedreigd te zijn door de inzittenden van een zwarte jeep met het symbool van Paramilitairen 2000, maar tot dusver bleef een rechtstreek se botsing uit. De Albanezen verwij ten de politie dat die heeft geweigerd hen te beschermen. Sinds het dreigement zijn onge veer 30.000 Albanezen, meest uit Skopje, vertrokken naar Kosovo. Daarmee is het totale aantal Albanese vluchtelingen uit Macedonië dat sinds het uit breken van de vij andelij kheden vier maanden geleden, in Koso vo is gearriveerd, opgelopen tot 100.000. Het is de afgelopen tien jaar een vertrouwd patroon geworden op de Balkan: in reactie op frus traties over het optreden van le ger en politie vormen zich onge regelde eenheden, die op eigen houtje handelen. Westerse waarnemers zijn bang dat een kleine vonk, de moord op een politieman of burger, het kruitvat Macedonië kan doen ontbranden tot een totale bur geroorlog. Zij wijzen daarbij rffëttMfieen °P de paramilitaire dreiging maar ook op het grote aantal gewapende reservisten. Het waren reservisten die, te midden van een menigte Slaven die woedend was over het vrij geleide dat etnisch-Albanese strijders in Aracinovo door de Navo was gegeven, het vuur openden op het parlementsge bouw. De regering ontkent het bestaan van paramilitaire organisaties in Macedonië. Een regerings bron doet Paramilitairen 2000 denigrerend af als 'een groepje dronkelappen dat niet meer dan twintig personen telt'. Hij schat het totale aantal paramilitairen in het land op 'niet meer dan tweehonderd'. De werkelijke dreiging gaat volgens hem uit van de reservisten, die door het ministerie van Binnenlandse Zaken van wapens zijn voor zien. Elitetroepen De bron zegt dat er ook wapens gedistribueerd zijn onder leden van de regerende partij. De gro te vraag is wie aan de touwtjes trekt van de gewapende milities en de reservisten, en in hoeverre beide groepen samenwerken. Paramilitairen 2000 meldde twee weken geleden dat zich on der de tweeduizend leden com mando's van elitetroepen bevin den, die tegen de rebellen strijden. Ze noemen zich de Tij gers, de Wolven en de Schorpi oenen. Ook zouden er huurlin gen bij de groep zijn. Andere milities dragen namen als het Nationale Front van Ma cedonië en Todor Aleksandrov, genoemd naar een 2 Oste-eeuwse patriot. Ook zijn er clubj es voet balhooligans, die zich erop voorstaan dat zij op paramili taire wijze zijn georganiseerd. De polarisatie is doorgedrongen tot in regeringskringen. Volgens de etnisch Albanese ondermi nister Refet Almazi van Binnen landse Zaken hebben de recente gebeurtenissen het moeilijk voor hem gemaakt zijn functie uit te oefenen. Geheim spelletje Zo weigert zijn chef, minister van Binnenlandse Zaken Ljube Boskovski, hem details te geven over het oproepen van reservis ten, zoals het aantal wapens dat is verspreid. Als onderminister van Binnen landse Zaken kan ik u zeggen dat Macedoniërs een heel ge heim spelletje spelen. Zij delen geen informatie met andere partijen", aldus Elmazi. AP door Hetty van Rooij De camera loopt, de Ierse verslaggever heeft zijn microfoon in de aanslag. „Mijnheer Prodi, de mensen in Ierland willen graag weten waarom ze vóór het verdrag van Nice hadden moeten stem men. Kunt U hen dat in drie zinnen duidelijk maken?" Het is een kans voor open doel, maar de voorzitter van de Eu ropese Commissie laat de bal onaangeroerd liggen. In slecht verstaanbaar Engels begint hij een gemompeld betoog dat geen enkel Iers hart sneller doet kloppen voor Europa. Zijn Britse woordvoerder Jo nathan Faull maakt een ver ontschuldigend gebaar naar de journalist, maar zijn ge zicht staat op zwaar weer. En geen wonder. Tijdens de zelfde persconferentie heeft Prodi het al gepresteerd om een lang verhaal in het Itali aans af te steken, terwijl de helft van de aanwezigen niet over een koptelefoon beschikt en hem dus niet kan volgen. Na afloop blijft Faull afgeme ten beleefd over de communi catieve talenten van zijn baas. Hij benadrukt 'het belang van de inhoud van de boodschap'. En daarmee legt hij, onbe doeld, de vinger op de zere plek. Romano Prodi krijgt zijn boodschap niet goed over het voetlicht. Maar wat nog erger is: in Brussel wordt hardop ge twijfeld aan de kwaliteit van wat hij te vertellen heeft. Zwaargewichten Het begon allemaal zo veelbe lovend. Twee jaar geleden, toen het nieuwe bestuur van de Europese Unie aantrad, affi cheerde voorzitter Romano Prodi zich als 'Mr. Europe'. Zijn ploeg, die uit 'louter zwaargewichten' bestond, moest het geknoei en de vriendjespolitiek van de afge treden Commissie-Santer doen vergeten. Prodi beloofde een open Brussels bestuur. De boodschap was duidelijk, de macht in Europa moest terug naar Brussel. Als een hoge Brusselse diplo maat de balans van twee jaar Prodi opmaakt, is het saldo ne gatief. „De Europese Commis sie is een ploeg van topmensen, maar het is geen team", con stateert hij. „Patten, Vittori- Romano Prodi met zijn mogelijke opvolger Wim Kok. no, Fischler, Lamy en Monti doen hun werk heel goed. Kinnock werkt hard aan de hervorming van het ambtena renapparaat. Maar wat ont breekt, is leiderschap." Een boegbeeld? Prodi is een politicus die een spoor van verwarring achterlaat, die zijn dossiers onvoldoende beheerst en zijn talen slecht spreekt. Na een vliegende start heeft hij in eenzelfde tempo de reputatie opgebouwd van een blunde raar die binnen Europa te wei nig respect afdwingt. Het is een veeg teken dat de Franse president Chirac hem in het bijzijn van andere rege ringsleiders schoffeert. De ti tel 'Mr.Europe' past veel beter bij EU-buitenlandgezant Ja- vier Solana, die Prodi op het wereldtoneel volledig over schaduwt. „Prodi is de vrien delijke, kleine kamergeleerde, die verdwaald is in het grote, gemene Europa", zegt Groen- Links-Europarlementariër Joost Lagendijk. Al te vaak lanceert de Commissievoor zitter plannen of ideeën, zon der zich verzekerd te weten van voldoende steun uit de lid staten. Steeds opnieuw moet de voorlichtingsdienst van de Europese Commissie de scha de beperken die 'il presidente' heeft aangericht. Lagendijk maakt het duidelijk in voet baltermen: „Prodi is een wis selvallig speler met een talent voor het verkeerde moment." De voorbeelden liggen voor het oprapen. Zoals de onhan dige uitnodiging aan de Libi sche leider Khadaffi en de voorbarige eis dat de uitbrei ding van de EU aan vaste data moest worden gebonden. De Europese voedselautoriteit krijgt veel minder bevoegdhe den dan Prodi vol enthousias me aankondigde. En met man en macht proberen de lidsta ten Prodi's term 'Europees le ger' weer uit het Brusselse woordenboek te krijgen. Wat de belofte van een open bestuur betreft: toen de lidsta ten en het Europees Parlement het eens werden over de toe gankelijkheid van documen ten, stond de Europese Com missie volledig buitenspel. In een Ierse krant zei Prodi on langs dat de uitbreiding van de Europese Unie doorgaat, ook al hebben de Ieren 'neen' ge zegd. Een paar dagen eerder ver kondigden de regeringsleiders iets anders. Prodi moest terug in zijn hok. Braaf vertelde hij daarna een gehoor aan de uni versiteit van Cork, dat het ver drag van Nice 'een politieke voorwaarde' is voor uitbrei- foto Phil Nijhuis/GPD ding. En voor de zoveelste keer klinkt in Brussel de vraag of Romano Prodi wel geschikt is voor zijn baan. Ongetwijfeld zal hij zijn ter mijntot 2004 volmaken, ook al noemen zijn eigen topambte naren hem hardop 'Monsieur Santer II'. Niemand in Brussel zit te wachten op een crisis in de Europese Commissie. Niet alle regeringsleiders vinden het erg dat Prodi struikelend, haperend en onhandig zijn weg zoekt door BrusselMet de regelmaat van de klok duiken er geruchten op over zijn voor tijdige terugkeer naar de Itali aanse politiek. Maar tot nu toe zijn ze allemaal onwaar geble ken. Speculaties Het jaar 2004 is nog ver weg, maar een tweede Commissie- Prodi lijkt bij voorbaat uitge sloten. De speculaties over de opvolging zijn al begonnen, en daarbij valt regelmatig de naam van Wim Kok. Dezelfde Kok, die in 1999 geen interesse toonde voor de functie. Kok, die binnenkort laat weten of hij voor de derde keer een gooi doet naar het premierschap. Een ding is zeker: na Prodi zal de roep om een zwaargewicht weer even luid klinken als na het vertrek van Santer. GPD Paratyphus In de omgeving van Breda en Oosterhout zijn ongeveer veertig gevallen van para typhus geconstateerd. Het betreft hier een goedaardige vorm van de ziekte, die niet van mens op mens kan wor den overgebracht. De oor zaak is besmet vlëes, waar van de herkomst niet meer kan worden achterhaald. Oliecrisis Het Brits personeel op de olievelden in Iran blijft voor lopig gewoon op zijn post zit ten. Zowel de Engelse rege ring als de oliemaatschappij hopen op een compromis met de Perzische regering, die de olieraffinaderijen wil natio naliseren. Het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag doet vandaag uit spraak in de oliecrisis. Voetballers Over drie weken steken 160 Middelburgse voetballers het Kanaal over om in Folks- tone de strijd aan te binden met de plaatselijke voetbal lers. Op 27 juli begint de eer ste stedenontmoeting. de eerste van een lange reeks van sportieve voetbalduels. Waterleiding Meliskerke wordt aangeslo ten op de waterleiding. Er wordt hiervoor een 3500 me ter lange buis gelegd vanuit Zoutelande. Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)610724 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Huist Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 E-mail. redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag l/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,65 0,75) per maand, 39,45 17,90 perkwartaal 107,50 48,78 per jaar ƒ409,50 185,82 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag- 2,000,91 zaterdag, 3,00/1,36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2