PZC Katholieke parochie ontevreden 1 Va PRIJS! Gimbrère Johan brengt de stappers thuis 15 David V andekop Gedwongen verhuizing tergt Goese Vragen PvdA in zaak Burgers gaan commissie te ver Kerkgangers zoeken heil elders wegens starre houding pastores m Bedrijf Zierikzee helpt bij berging onderzeeër Koersk zeeuwse almanak Commando EXTRA VERLAAGDE PRIJZEN MIDDEN donderdag 5 juli 2001 door Rob Paardekam GOES - Er heerst onvrede onder de parochianen van de katholie ke kerk op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Dat stel len verschillende mensen die nauw aan de kerk verbonden zijn. Vooral het feit dat er niet elke dag een eucharistieviering plaatsvindt, is velen een doorn in het oog. Op Schouwen en Noord- en Zuid-Beveland zijn er drie priesters, twee pastoraal mede werkers en vier priesters met emeritaat voor in totaal acht parochies. Volgens C. Franse van de parochievergadering in Goes is dat genoeg om elke dag een eucharistieviering te hou den. „Ik weet dat er priesters zijn die dagelijks een viering houden en dat graag in de kerk zouden willen doen, maar dat mag niet." Brabant Volgens Franse heeft de starre houding van het pastoresteam tot gevolg dat mensen ergens anders hun heil zoeken. „Een groep van zo'n negen mensen is al richting Brabant vertrokken en ik ken zelfs parochianen die naar België rij den.Hoe het ver der moet, weet Franse niet. „We maken onze behoeften kenbaar en het is aan het pastoresteam om er iets aan te doen. Tot nu toe zien ze het niet in." Eén van de parochianen die haar heil ergens anders zocht, is G. Luyben uit Oosterland. Zij gaat tegenwooi-dig naar Steen bergen. „Ik sloeg steil achter over toen ik hier de parochie vergadering bezocht. Er wordt weieens gezegd 'daar waar lief de is en vriendschap, daar is God'maar daar is geen liefde en vriendschap." Onzin Ook Luyben noemt het onzin dat er te weinig mankracht is om elke dag een eucharistievie- ring te houden. „Ze willen het gewoon niet meer. Ik heb er vaak over gesproken, maar er wordt niet geluisterd. Mensen die een weerwoord geven, worden als lastig gezien." Dat ervaart ook een andere parochiaan uit Goes die niet met naam genoemd wil worden. „Ik heb eens een brief gestuurd naar pastoor Brooy- mans. Antwoord heb ik nooit gehad. Er wordt niet geluisterd en ideeën worden al helemaal niet gewaardeerd. Met een groepje mensen bidden wij vaak samen. Dat willen we graag in de kapel doen. Zo'n plan wordt meteen afgewezen." Volgens Luyben heeft dit alles tot gevolg dat ook priesters het gebied verlaten. In de afgelopen jaren zijn vijf jonge priesters vertrokken. R. van Bronswijk, één van hen, zegt dat de situatie op de Bevelanden en Schouwen daar niets mee te maken heeft. „Ik ben vertrokken omdat de bisschop mij vroeg in Zeeuws- Vlaanderen te gaan werken. Ik vond dater op de Bevelanden en Schouwen een hele goede sfeer heerste." Luisteren Dat vindt ook pastor T. Brooy- mans. Hij ontkent ten stelligste dat het pastoresteam signalen vanuit de samenleving negeert. „Wij luisteren zeer goed naar de mensen, maar dat betekent niet dat alles zomaar met ja wordt beantwoord. Mensen kunnen dingen willen, maar soms kan het gewoon niet." Volgens de pastoor moet er in tern over de zaken gesproken worden. „Daar is ook ruimte voor. Wat ik nu allemaal hoor, is een verkeerde voorstelling van zaken. Zo kan ik met zekerheid zeggen dat ik elke brief die ik ontvang, beantwoord. Is het niet schriftelijk, dan wel door naar de mensen toe te gaan." Op de vraag of het nu wel of niet mogelijk is om elke dag een eu charistieviering te houden, kan Brooymans geen antwoord ge ven. door Luc Oggel GOES - „Erger dan dit kan niet, ik heb bijna geen haar meer over van de stress." De renovatie van de Rooseveltstede in de Goese Polder drijft A. Koeijers letterlijk tot wanhoop. In het gebied worden 21 woningen ge sloopt in het kader van het Masterplan Goese Polder, het megapi'oject waarmee woningbouwvereniging RWS en de ge meente Goes een einde willen maken aan de eenzijdige en vooral dichte bebou wing in de Rooseveltstede 62 en 63. De achterliggende gedachte is om de wijk ook in de toekomst leefbaar te houden. Maar om het ingrijpende karwei goed te kunnen doen, moeten de bewoners wel hun huis uit. En dat zien sommigen, on der wie Koeijers, niet zitten. Of beter: ze kan eigenlijk niet. Met trillende handen vertelt Koeijers (44) haar verhaal. „Ik woon al vanaf de oplevering in 1978 in dit huis, ik ben er enorm aan gehecht. Ik heb al zoveel mee gemaakt in deze buurt. Voor andere be woners geldt hetzelfde, maar we hebben geen keus. We moeten er uit, of we willen of niet.Koeijers, een geboren Canadese, gaat er naar eigen zeggen bijna aan on- derdoor.,Het probleem is dat ik eigenlijk nergens anders naar toe kan. Ik zorg op dit moment voor mijn gehandicapte moeder, die in de Erasmusflat woont. Ze heeft al mijn hulp nodig, maar zelf ben ik ook beperkt mobiel vanwege een auto ongeluk in mijn jeugd. Als ik weg moet, moet mijn moeder ook weg. Ik zie het De sloop van ruim twintig woningenin de Goese Polder drijft bewoonster A. Koeijers tot wanhoop. foto Willem Mieras echt niet meer zitten op dit moment." De bewoners van de wijk is aangebeden om hun huurhuis te kopen. Maar mor Koeijers, die rond moet komen vaneen uitkering, is dat geen optie. „Als ik aleen huis zou kunnen kopen, zou het zeker niet hier zij nMaar het gaat me helenaal niet om geld, het gaat me om dit huis. Hier voel ik me thuis. Juist het verpicht moeten verhuizen is voor de meeste nen- sen hier het ergste probleem, of ze m te rug kunnen komen of niet." Sinds januari heeft Koeijers al vier ver vangende woningen aangeboden gede gen. De laatste, een appartement ii de Goese woonflat De Bongerd, heef ze naar eigen zeggen min of meer gedwon gen geaccepteerd. „Ik dacht nog: goh, ze komen me tenminste nog een beetje tege moet door me zo'n flat aan te bieden. Maar het blijkt dat ik sowieso recht heb op die flat omdat ik me tienenhalf jaar geleden uit voorzorg ingeschreven heb." Doorloopwijk Hoe dan ook, de tijd begint te dringen. Op 1 augustus moet Koeijers weg zijn uit haar woning. „Weet je", zegt Koeijers, „dat hele Masterplan is eigenlijk gek kenwerk. Over vijf jaar ziet het er hier weer hetzelfde uit als nu. Ik heb de wijk in de tijd dat ik hier woon achteruit zien gaan. Het is een doorloopwijk geworden, de meesten zijn hier na drie, vier jaar weer weg. Er is dus ook maar weinig saamhorigheid. Bovendien zijn de hui zen van een dergelijke kwaliteit dat het onverantwoord is om er zomaar wonin gen tussenuit te slopen. Dat kunnen ze niet hebben." Als ze de keus had, zou Koeijers het liefste teruggaan naar Ca nada. „Daar heb ik familie wonen, dan zou ik alles kunnen vergeten en opnieuw kunnen beginnen. Hier sta ik er alleen voor." Woningbouwvereniging RWS zegt op de hoogte te zijn van de situatie van Koeijers, maar onthoudt zich van verder commentaar. door Richard Hoving MIDDELBURG - De vragen van de PvdA over de neven activiteiten van waarne mend burgemeester D. Bur gers van Middelburg gaan te ver. Ze tasten zijn privacy aan en schaden de belangen van derden. Dat stelt een on afhankelijke adviescommis sie. Het college van B en W neemt het oordeel van de commissie over en laat een aantal van de schriftelijke vragen onbeantwoord. Burgers is sinds 1996 direc teur van Hertogstad Consul tancy BV. De PvdA stelde on langs vragen om inzicht te krijgen in de zakelijke con tacten van de burgemeester. Directe aanleiding hiervoor waren berichten in de media dat Burgers tot voor kort be taald adviseur was bij ING Car Lease. Dat bedrijf had eind vorig jaar een gesprek met de Zeeuwse politie over de huur van dienstauto's. De burgemeester was bij dat on derhoud aanwezig als korps beheerder. Burgers erkende daarop in de gemeenteraad dat hij fout had gehandeld. Schuldig Oud-Kamerlid voor de PvdA J. Lilipaly uit Middelburg, SGP-Statenlid W. Kolijn uit Terneuzen en de Middel burgse advocaat M. Diele- man gaven op verzoek van het college van B en W een oordeel over de vragen van de PvdA. De drie komen binnen twee weken na het begin van hun opdracht tot de conclu sie dat de sociaal-democra ten zich schuldig maken aan een 'fishing expedition'. Er worden onophoudelijk vra gen gesteld zonder dat daar een duidelijke onderbou wing aan ten grondslag ligt. Het verdient volgens de advi seurs aanbeveling dat de ge meente gedragsregels opstelt om herhaling te voorkomen. „Het is in het belang van Middelburg dat dergelijke exercities in de toekomst zo veel mogelijk worden voor komen." De zogenoemde fi shing expeditions kunnen verlammend wei'ken. „Capa bele bestuurders worden daardoor genoodzaakt om hun aandacht te richten op bescherming van het eigen belang in plaats van het pu bliek belang." De namen van de bedrijven waarmee Hertogstad Con sultancy BV zaken doet, maakt het college op advies van de commissie niet be kend. „De vraag ziet in zijn algemeenheid niet op het be stuurlijk handelen van de bixrgemeester. De belangen van derden verzetten zich voorts tegen beantwoor- ding." Het college geeft wel aan dat het bureau van Burgers be trokken is bij het adviseren van bedrijven die belangen hebben in Zeeland. „In die gevallen waar enige relatie met Middelburg aan de orde was heeft Hertogstad Con sultancy BV geen adviezen gegeven." B en W stellen dat ze met enige regelmaat op de hoogte zijn gesteld van de commerciële activiteiten van de burgemeester. Burgers heeft volgens het college geen zakelijke contacten met projectontwikkelaars die in Middelburg actief zijn. Het college van B en W liet gisteren in een pex'sbericht weten Burgers op basis van de adviezen van de onafhan kelijke commissie 'ander maal volledig vrij te pleiten'. Het college stelde eerder al in i"eactie op vragen van Groen- Links dat er geen sprake is van belangenversti'engeling. PvdA-fractievoorzitter B. de Reu reageerde aan het begin van de avond met verbazing op de antwoorden van het college. „De boodschap is dat we geen vragen hadden mo gen stellen." i - door Jacques Cats Een handvol wakkere man nen zorgt ervoor dat de stappende jeugd na een bezoek aan disco en café tegen het krie ken van de dag weer veilig thuis of op de camping belandt. Het zijn de chauffeurs van touring cars, die vanwege de speciale vorm van vervoer met discobus sen worden aangeduid. Zonder die extra service in het holst van de nacht sliepen er heel wat mensen slecht. Door drank ovei-mande jongelui zou den gaan dolen en onderweg la waai veroorzaken, om nog te zwijgen van de toenemende kansen op vernielingen. En me nig ouder zou in bed liggen woe len; hoe komt zoon of dochter thuis. Johan de Kraker (55) uit Vrou wenpolder is zo'n discobus chauffeur. Hij heeft ervaring opgedaan op routes vanaf Goes naarBevelandse dorpen en op de trajecten vanuit Vlissingen en Middelburg naar discotheek De Hooizolder bij Westkapelle. Het tegen een schappelijke prijs gepresenteerde vervoer vervult een nuttige functie. De Hooizol der biedt de heenreis zelfs gratis aan. Honderden, overwegend jonge, mensen maken er gebruik van. „Dat scheelt een berg au to's op de weg", wijst de chauf feur op een belangrijk veilig heidsaspect. De Kraker rijdt een variëteit aan vrachtjes. Personeelsreis- jes, schoolvervoer, excursies. Het discovervoer springt er niet alleen uit omdat het werk begint op een tijdstip dat een normaal mens het bed op zoekt. Het ver schil zit 'm ook in de conditie van het reizigersaanbod. „Er zijn erbij die een aardig slokje op hebben. En dan is de een wat minder aanspreekbaar dan de ander. Maar als je twee jaar op zo'n lijn van Goes naar de dor pen zit, weet je op den duur wel wie waar naax*toe of eruit moet. Met het rijden op de Hooizolder ligt dat anders. Daar heb je ook met toerisme te maken en dus met wisselend publiek in je bus. Met een vaste groep krijg je meer binding. Dan begroeten ze je ook met 'hoi, Jovie', echt ge moedelijk." Opstandig „Je krijgt als discobuschauffeur een beetje een sociale functie. Je moet niet overal tegenin gaan. Ook niet als ze proberen de ka chel met je aan te maken. Ge woon laten lullen. Een beetje meedoen soms. Rustig benade ren is nog beter. Des te gemak kelijker kun je er mee omgaan. Natuurlijk heb je er altijd uit zonderingen tussen zitten. Ik heb er wel eens een gehad die een klein beetje opstandig was. Maar die bood veertien dagen later wel zijn excuses aan. En wie over z'n nek gaat, mag de boel zelf opruimen. Ik ben geen schoonmaker maar buschauf feur." De vervoei'ders die de disco klanten af en aan rijden zetten daarvoor niet hun duurste ma terieel in. Maar het zijn ook weer geen voertuigen die met (Advertentie) Plus Min Stadhuismuseum Rampweg 24a Meelstraat 6 Renesse Zierikzee tel. 0111 - 461497 tel. 0111 -454464 De sculpturen Klein plastiek 15 - 07 t/m 12 - 08 30 - 06 t/m 02 - 09 touwtjes bij elkaar worden ge houden. „Je hebt natuurlijk wel te maken met een klant", zegt De Kraker. „En een klant heeft recht op goed vervoer. Maar de bussen waarmee we rijden moe ten wel tegen een stootje kun nen, zodat een stoel niet breekt als er iemand komt te vallen. En ook moet zo'n bus gemakkelijk schoon te maken zijn." „Agressie aan boord? Dat valt wel mee. Kijk, een lijndienst chauffeur krijgt ook wel eens tikken. En op straat komt het net zo goed voor dat het knok ken is. Via een mobieltje is snel contact gelegd met de politie. Ik heb maar een paar keer assis tentie nodig gehad. En wie het te bont maakt, wordt een volgende keer niet meer meegenomen. De jongelui van tegenwoordig zijn stevige drinkers. Als ze dan ook nog gaan blowen, zit de dis cobuschauffeur met de gebak ken peren: „Die mensen zijn bij na niet wakker te krijgen. Die laten we dan gewoon zitten. Soms worden ze in de loop van de dag wakker als de bus al lang en breed in de garage staat." De ritten in de late nacht zijn vaak belevenissen op zich. En dan heeft de chauffeur het niet NACHTWERK over het slappe geouwehoer achter zich. De Kraker wordt bij na lyrisch als hij over het och tendgloren praat en het zicht wordt veraangenaamd door het eerste morgenlicht dat de lucht oranje kleurt. „Prachtig is dat." En als hij dan, onderlangs de duinen bij Dishoek rijdend, de vogels hoort fluiten dan wil de chauffeur het wel eens denken: wat heb ik toch een mooi baan tje. „Soms zou je bijna de bus even langs de kant willen zetten om te luisteren en te genieten van de natuur. En na een buitje kan alles zo lekker fris ruiken." Het is vijf uur in de ochtend als de Hooizolder sluit en De Kra ker aan de laatste rit kan begin nen. Op verzoek van baas en op drachtgever is hij niet al te sti'eng in de handhaving van een stipte vertrektijd. Het is voor de stappers de laatste mogelijk heid om comfortabel thuis te komen en misschien is het net wel dringen in de vestiaire. In een enkel geval strijkt de bus chauffeur zelfs de hand over het hart om in een dorp dat buiten de route ligt een stel meisjes vei lig voor de deur van de camping af te zetten. Tegen de tijd dat Johan leeg is, is het een uur later. Gaat hij door naar de garage om af te tanken en de bus schoon te maken dan komt daar nog een uurtje bij „En als ik dan thuis ben, ben ik het die een lekker borreltje neemt." door Famke van Loon ZIERIKZEE - SeaTec Under watersystems BV uit Zierikzee gaat meewerken aan de berging van de Russische atoomonder zeeër Koersk. De dochtermaatschappij van Noordhoek Diving, een aanne mer van onderwaterwerken, zal voor de verankering zorgen die nodig is om de kop van de onder zeeër te kunnen afzagen. De x*egie van de berging is ge gund aan de Nederlandse takel specialist Mammoet. Op zijn beurt heeft dit bedrijf de hulp ingeroepen van bergingsbedrijf Smit Tak en nu SeaTec Under- watersy stems. Het Zierikzeese bedrijf, dat on derdeel uitmaakt van de Noord- hoek Groep, beschikt immers als enige over een pompsysteem om heipalen in de zeebodem aan te brengen. Dat systeem biedt tal van voordelen boven het ge bruikelijke, conventionele hei werk. Directeur M. Hardon legt uit dat de apparatuur van SeaTec wox-dt gebruikt voor de veran kering van de kop van de Koersk, die Mammoet wil ber gen door hem er eerst af te za gen. Hardon is een beetje trots dat zijn bedrijf mee gaat werken aan de veelbesproken bergings operatie. „Ik had het liever pas in november bekend gemaakt, als alles echt zeker zou zijn", zegt de directeur. Niettemin beaamt hij dat, mocht de ber gingspoging slagen, het zeker een operatie is om in de erelijst bij te schrijven. Volgende week vertrekt het materiaal naar de Barentszzee, waarna twee me dewerkers van SeaTec zullen volgen om het systeem te bedie nen. (Advertentie) donderdag vanaf 17.30 uur De Brasserie Quesedilla's mer salade (vegatarisch) f 15.00 Baskische kip f20,00 Kabeljauw met brie f 25,00 exposities iSaudara Ben Sleeuwenhoek en verder Zeeuwse grafiek Reimond Kimpe bric Odinot kijk ook op www.bcstewinkelvnnneilcrl,'uul.nl de Winkel KERY Beeld Geluid iRRg^^] ^■SiSniuwi (Advertentie) deel zomercollectie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG De Goese familie heeft sinds kort gezinsuitbreiding on dergaan. Een jonkie uit het asiel is liefdevol opgenomen. Nu blijkt het Mechels herder tje de eerste maanden van zijn prille leven weinig op voeding te hebben genoten. Het is op zich een goedaardig beestje, maar luisteren is niet zijn sterkste kant. Baas en bazin zijn dus elke dag druk bezig om de blaffen de huisgenoot enige fat soensnormen bij te brengen. Dat gebeurt met salvo's com mando's en chantage met al lerlei lekkernijen, zoals hon dencrackers, pensstaafjes en geroosterde varkensoren. Desondanks is het niet de beste leerling van de klas. Luisteren doet hond toch vooral wanneer hij denkt dat het nuttig is. De Goese opvoeders waren deze week echter stomver baasd. Het pleegdier kuierde in de tuin en keek rustig toe hoe het er bij de buren aan toe gaat. Vanuit de aangrenzen de tuin klonk enig kabaal. Vader brulde tegen zijn zoon tje: „Wanneer ga je nou ein delijk eens zitten..." Waarop de hond keurig zijn achterwerk op de uitgewas sen grindtegels plantte. Johan de Kraker: „Als chauffeur van een discobus heb jeeen beetje een sociale functie". foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29