NS kleden dienstregeling fors uit I Tot 500 voordeel! PZC Winkeliers woedend op PTT BelCompany Leonidas sluit want bonbons smelten jH-9B Betonnen reus Premier Srpska voorspelt uitleveren Karadzic en Mladic P In zomerperiode rijden dagelijks 300 treinen minder in Randstad 3 Rechter legt baggerfusie stil Triomfale terugkeer van Ivanisevic Zeeuwse hulp bij berging Koersk Magritte in Casino Knokke Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 31° 20° 03 Zeer warm Veel zon en nauwelijks bewolking. Maxima rond 31 graden. Matige oostenwind, kracht 3. 244e jaargang no. 157 donderdag 5 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 y* h! 9 Icolrnim^ ki/hp /(Trilt pi'"" g,//!-' l/iri'ri/'l door René van Stee TERNEUZEN - Vanwege de extreme warmte sluiten wij vandaag om 15.00 uur. Onze excuses.' De tekst op de voor deur van Leonidas Pralines Ma- rouchka aan de Noordstraat in Terneuzen liet gisteren aan dui delijkheid niets te wensen over. Klanten die laat in de middag nog voor een doosje carré cro- quantes, orangettes of andere pralines wilden binnenwippen, stonden voor een gesloten deur. Ook maandag was de zaak al voortijdig gesloten. Eigenaresse Marouchka van Langevelde verwacht bij aanhoudende hitte ook de komende dagen eerder dicht te gaan. „Warmte is heel leuk als je va kantie hebt, maar zakelijk ge zien is het natuurlijk slecht", vertelt ze. Het probleem is niet zozeer de koeling van de winkel en de uitgestalde koopwaar, maar eerder het vervoer van de lekkernijen. Van Langevelde: „Een klein rit je met de auto of per fiets naar de andere kant van Terneuzen duurt eigenlijk al te lang. Dan kom je met één kleffe chocola demassa thuis." Ter voorkoming van dit pro bleem verkoopt zij herbruikba- re isolatieboxen, die de pralines op de ideale bewaartempera- tuur van vijftien tot achttien graden celsius houden. Het overgrote deel van de klanten neemt echter het zekere voor het onzekere en laat de bonbons voor wat ze zijn. Om de temperatuur in de winkel op een aanvaardbaar peil te houden, staat de koeling mo menteel op de hoogste stand. Ook heeft Van Langevelde de etalage met gordijnen afge schermd en het plafondlicht ge dempt. Marouchka van Langevelde van de Terneuzense bonbonwinkel: „Een klein ritje en je komt met één kleffe chocolademassa thuis." foto Charles Strijd vnrxujjgecfe. srtvemt j cjo-ïwifce sU^tfiA u\j 1 Vardaog orw I °b2C ex.cLiS^S lflj| :d. doorJos Steehouder UTRECHT - De Neder landse Spoorwegen heb ben besloten de dienstre geling in de Randstad flink uit te kleden in de zo merperiode. Vanaf 16 juli halen de NS zes weken lang elke werkdag drie honderd treinen uit het rooster. Dat is zes procent van het totaal aantal dagelijkse diensten. Het gaat om treinen die rijden op trajecten met een frequentie van vier keer of vaker per uur. Het minimale aantal treinen blijft op die trajecten altijd twee per uur. De NS nemen de maatregel om de treinreiziger in de zomer een betrouwbaarder dienstregeling te kunnen bieden. Het aantal onverwacht uitvallende treinen moet vanaf maandag aanzien- Oproep aan fondspatiënten rekening huisarts niet te betalen ZEIST - Ziekenfondspatiënten hoeven niet in te gaan op een eventueel verzoek van hun huis arts om contant of achteraf een rekening te betalen voor de ge leverde diensten. Sommige huisartsen die het contract met hun zorgverzeke raar opzeggen uit protest tegen de huidige tarieven, willen hun patiënten apart laten betalen. De koepelorganisatie Zorgver zekeraars Nederland (ZN) en de Nederlandse Patiënten/Consu menten Federatie (NPCF) roe pen ziekenfondspatiënten ech ter op niet te betalen. Als de huisarts een extra nota indient begaat die een econo misch delict. Volgens minister Borst (Volksgezondheid) blijkt uit een eerste inventarisatie dat vrijwel alle huisartsen hun con tracten tot 1 januari hebben verlengd. ANP lijk verminderen. „Onze maat regel moet duidelijkheid schep pen. Ook willen we de hoge werkdruk en het daardoor ont stane ziekteverzuim van het rij dend personeel verminderen", aldus een NS-woordvoerster. De tijdelijke dienstregeling treft onder meer de directe strandtrein tussen Amsterdam CS en Zandvoort. Strandgan- gers moeten weer via Haarlem reizen en daar overstappen op de trein naar Zandvoort. Die rijdt eens per half uur. Op war me dagen rijden volgens de NS meer treinen. Andere diensten die sneuvelen zijn onder meer de spitstreinen Den Haag/Amster dam, Enkhuizen/Amsterdam en Rotterdam Hofplein/Den Haag. Op 2 september willen de NS weer terug naar het 'oude' en zeer omstreden dienstrooster, dat na conflicten tussen perso neel en directie op 10 juni is in gegaan. NS verwachten dat het personeelsbestand in septem ber zodanig is aangevuld dat uitvoering van het dienstrooster minder problemen oplevert. Veel geschrapte treinen zijn zo geheten 'spitstreinen' Volgens een NS-woordvoerster is het geen bezwaar om die te schrap pen omdat het in de zomer maanden minder druk is. FNV-voorman Andries van den Berg toont zich niet verrast over de maatregelen van de NS. „Wij hebben dit vanaf het allereerste begin al gezegd. De NS wilden een dienstregeling beginnen waarvoor 250 mensen extra no dig zijn. Weliswaar wordt er hard gewerkt om meer mensen binnen te halen, maar de uit stroom is door de slechte sfeer ook groot." Volgens Van den Berg is het winst dat het personeel nu in ie der geval tijdelijk de ruimte krijgt om vakantiedagen op te nemen. „Maar ik geloof er niks van dat deze uitgeklede dienst regeling na 2 september wordt teruggedraaid." De Reizigersvereniging Rover beschouwt de aangepaste dienstregeling als een nieuw dieptepunt op het spoor. De pro blemen worden eens te meer af gewenteld op de reiziger. De ta rieven moeten daarom omlaag, betoogt Rover. GPD/ANP Advertentie ff) Vakantie Voordeel Weken Check nu in hij BelCompany: tot 500,~ extra voordeel! (^U^ERJEL Nu exclusief bij BelCompany O vodaione tot vier maanden geen abonnementskosten bij een nieuw Libertel-Vodafone abonnement! Daarnaast krijgt u ook nog eens tot 100,- korting op uw factuur. TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen is een betonnen reus rij ker. De koeltoren voor de derde naftakraker van het chemieconcern is gisteren overgedragen. De kolos is zeventig meter hoog en maakt deel uit van het het één miljard gulden kostende Emergo-project van Dow, dat de bouw van een derde naftakraker en modernisiering van eenzelfde installatie inhoudt. In de toren wordt kokend heet water van de kraker afgekoeld. foto Peter Nicolai pagina 17: Kolos Dow verandert Terneuzense skyline Nieuwe voorwaarden voor kopen postzegels scheppen chaos Motorola Talkabout 205 WAP Trilfunctie Quick access menu meest actuele aanbiedingen: Aanbieding is i-cm 2-jang Libtrtri 120 abonnement en gttfg tot en met 8 juli 2001 Mw mfomialie. 0B00 -1413 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Voor de zoveel ste keer in korte tijd weet PTT Post zich woede op de hals te ha len. Nu zijn het winkeliers die postzegels willen verkopen. Sinds gisteren zijn ze min of meer gedwongen de postzegels per fax te bestellen bij Geldnet, een dochterbedrijf van PTT Post. De winkeliers die dat probeer den kwamen bedrogen uit en kregen een in gesprekstoon te horen. Bovendien heeft PTT Post de voorwaarden ver scherpt. Het lijkt een cliché te worden: klanten woedend, PTT Post zoekt naar een oplossing. Winkeliers kochten de postze gels voorheen in bij het plaatse lijke postkantoor. Door het verdwijnen van kantoren zijn ondernemers steeds meer ge noodzaakt uit te wijken naar andere plaatsen. Bij de inkoop van postzegels krijgen de on dernemers vier procent korting. Sinds 1 juli gelden andere re gels. Ondernemers kunnen nog wel de postzegels inkopen bij het postkantoor, maar dan krij gen ze geen korting meer. Daar voor moeten de postzegels voortaan per fax worden be steld bij Geldnet. Wie dat doet moet wel voor minimaal 330 eu ro (771,30 gulden) bestellen. Bo vendien mogen wederverkopers vijftien keer per jaar postzegels bestellen zonder dat ze verzend kosten hoeven te betalen. Vaker bestellen mag, maar dan moet de ondernemer 11 euro (24,20 gulden) aan verzendkosten be talen. Irritatie alom gisteren bij ondernemers. Wie wilde bestel len, trof een zwaar overspannen faxlijn. Bellen naar PTT-klarx- tenservice hielp niets. „De tele foniste zegt dat je groot gelijk hebt en dat er gewerkt wordt aan een oplossing", zegt T. van Eijk van Prent en Trend in Vlis- singen. „Heel lief, maar daar kopen we niets voor. Klanten die een an sichtkaart kopen, willen er een postzegel bij. Hebben we die niet, dan legt de klant de kaart terug. En dan de extra voor waarden die worden gesteld. De zestiende keer bestellen kost bijna 25 gulden. Hoeveel zegels moet ik verkopen om dat bedrag er uit te halen? Dat kost me dus gewoon geld. Een minimale af name betekent dat ik in een keer een hele berg zegels moet ko pen." Mede-eigenaar J. Basting van boekhandel Basting in Oost burg zit met hetzelfde pro bleem. „Ik vraag me toch echt af waar PTT Post mee bezig is. Eerst haalde ik postzegels op het postkantoor in Oostburg. Na de sluiting daarvan moest ik naar Terneuzen. Nu moet ik faxen naar Utrecht, maar dat kan niet want de lijn is overbe last. Ik wil alleen maar postze gels!" Alternatieven Woordvoerster Danielle Meijne van PTT Post kan zich de woede voorstellen. „We zoeken naar alternatieven, zoals andere fax nummers om de problemen op te lossen.Wat het beleid achter de veranderingen en extra voor waarden is, kan ze niet vertel len. „Dat de bestelservice er een dag uit ligt is heel vervelend. Het is vervelend om te zeggen, maar voor oplettende weder verkopers hoeft die ene dag geen probleem te zijn. En wederver kopers hoeven niet per fax te be- De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de baggerfusie van Hollandse Betongroep (HBG) en Ballast Nedam tot nader or der stilgelegd. De rechter meent dat directie en com missarissen van HBG de aandeelhouders niet een juiste voorstelling van zaken hebben gegeven Goran Ivanisevic heeft zijn triomfale terugkeer op Wimble don gevierd met een nieuw hoofdstuk in de tennishistoi-ie. Door zijn overwinning op de Rus Marat Safin werd hij giste ren de eerste wildcardhouder ooit in de halve finale. Daarin treft hij de Britse favoriet Tim Henman, die afreken de met Roger Federer. In de andere halve finale ko- ;i men Andre Agassi en Patrick Rafter elkaar tegen. SeaTec Underwatersysterns BV uit Zierikzee gaat meewer ken aan de berging van de Russische atoomonderzeeër Koersk. Het bedrijf beschikt als enige over een pompsysteem om heipalen in de zeebodem aan te K» brengen. Het Casino in Knokke is omgetoverd tot het do mein van de Belgische schilder René Magritte (1898-1967). Foto's van de schilder en reproducties van zijn werk hangen aan de gevel; binnen zijn tot en met 23 september 67 werken van de bekendste Belgische surrealist te zien. Met de ze overzichtstentoonstel ling staat Magritte voor de laatste keer centraal in het O 'VJ Casino. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; wetenschap: 7; radio en televisie: 8; financiën en eco nomie: 9 en 11; sport: 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst en cultuur: 23,24,25,27 en 28 van onze redactie buitenland SCHIPHOL - De pro-westerse premier van Servisch Bosnië, Ivanic, is op korte termijn be reid over te gaan tot de uitleve ring van oud-president Karad zic van de republiek Srpska en van generaal Mladic. Op een persconferentie op Schiphol voorspelde hij dat dit al in de komende weken zal gebeuren. Beiden zijn aangeklaagd door- het Joegoslavië-Tribunaal we gens oorlogsmisdaden, zoals de moord op duizenden moslims uit de enclave Sbrenica. Ivanic is bereid tot volledige samen werking met het tribunaal in Den Haag. Hij is in Nederland voor gesprekken met de hoofd aanklager van het tribunaal, Carla del Ponte. De regering van de Republika Srpska heeft al een wet inge diend die de uitlevering van ver dachten aan Den Haag mogelijk maakt. De premier waarschuw de dat arrestatie van de twee kopstukken zal moeten gebeu ren met steun van Navo-eenhe- den. Bekend is dat Karadzic en Mla dic goed beschermd zijn. Ivanic zei niet te weten waar zij nu ver- blijven.Hij liet weten dat Ka radzic er goed aan zou doen zichzelf aan te geven. Karadzic is volgens een medewerkler be reid te getuigen tegen Milosevic. Nederland zal geen drempel op werpen als de vrouw en dochter van Milosevic hem in de Scheve- ningse gevangenis willen bezoe ken. Het zou niet passen om het Europees reisverbod tegen de familie nu overeind te houden, zo valt op te maken uit bronnen binnen het ministerie van Bui tenlandse Zaken. GPD/ANP pagina 2: Karadzic weet veel Advertentie stellen. Postzegels kopen kan nog steeds bij het postkantoor. Inderdaad, winkeliers krijgen dan geen vier procent korting meer." Volgens de woordvoer ster wordt over de nieuwe voor waarden nog onderhandeld. „De brancheorgansaiatie van de tabaksdetailhandel, de NSO, heeft protest aangetekend. We gaan met de organisatie op 13 juli in gesprek om te kijken of we zaken op kunnen lossen." (Advertentie) KRANT VOOR ZEELANO naam:D noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straatnr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:sa C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 39,4517,90). c per kwartaal met automatische incasso 107,50/€48,78). e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: -[—p- handtekening: 8 713214M000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1