Haven moet toontje lager zingen PZC Middelburgse scholen verwelkomen camera's Biertje en wangedrag kosten man tweehonderd gulden Steunpunt voor heel Arnemuiden 19 Zeebrugge vindt Vlissingen allerminst de voortrekker in Scheldemondgebied Hardrijders Veere rooit zieke iep op Kaai Boete voor aanrijden brommers Veere trekt grens Lammerenburg Afgevallen lading vernielt voorruit Werkstraf voor stelende junk Vlissings oud-apotheker Van de Sande overleden Muzikanten Arduin in Oostkapelle Rijontzegging en forse boete voor snelheidsduivel donderdag 5 juli 2001 door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De haven van Vlissingen trekt bij de presenta tie op de internationale markt een te grote broek aan. Voorzit ter J. Coens van het havenbe stuur van Zeebrugge stelt vast dat de haven zich ten onrechte verkoopt als dé voortrekker van de havens in het Scheldemond gebied. „Vlissingen is nog lang niet wat het zegt dat het is", meent Coens. Eerder dit jaar volgde hij de il lustere havenbaron F. Traen op, die de Maatschappij der Brugse Zeevaartinrichtingen (MZB) de afgelopen 26 jaar uitbouwde tot een (overheids-)NV, die nu na Antwerpen de tweede grote Vlaamse zeehaven beheert met een goederenoverslag van 35,4 miljoen ton in 2000. Coens: „Vlissingen moet het al lemaal nog bewijzen. Maar het is simpel. Zet de cijfers van Zee land Seaports (Vlissingen en Terneuzen) en die van Zeebrug ge naast elkaar en je ziet her ver schil: respectievelijk 24 miljoen ton en 35,4 miljoen ton overslag. Ik geef wel toe dat Vlissingen bepaalde potenties in zich heeft, maar ze worden vaak te dik aan gezet. Het stoort ons overigens geenszins. Wij gaan onze eigen weg en presteren liever in de ha ven zelf - met een gezonde groei van de trafieken - dan aan de ta fels met het groene laken, waar eindeloos overleg kan worden gevoerd." Het is meteen de belangrijkste reden, waarom Zeebrugge een mogelijke nauwere samenwer king met de andere kleinere zee havens in het Scheldemondge bied vooruit schuift naar een verdere toekomst. Coens: „Wij zetten primair in - en we weten ons daarin gesteund door de BIGGEKERKE - Bij een snel heidscontrole op de Rondweg in Biggekerke zijn gisteren 37 be stuurders betrapt op te snel rij den. Tussen tien voor zes en tien voor half negen 's ochtends con troleerde de politieradar 689 voertuigen. Vlaamse premier Dewael - op de uitbouw van Port of Flanders, de gezamenlijke presentatie van de Vlaamse havens op de we reldmarkt. We moeten af van het lokale denken, alleen al om dat we meer en meer te maken hebben met een bundeling van krachten bij de wereldwijd ope rerende rederijen. We moeten elkaar geen vliegen afvangen, maar ervoor zorgen dat, als een klant de ene haven de rug toe- keelt, die klant wel behouden blijft voor Vlaanderen." Haventopman Coens consta teert een kentering in het den ken van de grootste Vlaamse ha vens (Antwerpen, Zeebrugge, Gent en Oostende). „Er blijkt, in de Vlaamse Havencommissie, bereidheid naar elkaar te luiste ren en samen te werken. Onze prioriteit ligt bij het uitbouwen Voorzitter J. Coens van het havenbestuur van Zeebrugge: „Vlissingen is nog lang niet wat het zegt dat het is." foto Charles Strijd van de as Antwerpen-Zeebrug- ge. We moeten in gezamenlijk heid werken aan een strategie voor het aantrekken van contai nertrafieken, Antwerpen en Zeebrugge naar voren schuiven als dé maritieme toegang tot West-Europa. Het is een ideale combinatie: Zeebrugge als de haven aan zee, Antwerpen als de haven ver landinwaarts met goede achterlandverbindin gen." Voordeur Dat de grootste containerver werker, Hessenatie (nu Hes- senoord)koos voor de bouw van de Westerschelde Container Terminal bij Vlissingen, zegt Coens niets. „Hessenatie be schikte al over vestigingen aan de voordeur (bij ons) en aan de achterdeur (Antwerpen). Ze konden het zich niet permitte ren dat er vervolgens iemand anders hun huis zouden binnen dringen. Daarom hebben ze voor Vlissingen gekozen. Maar zeg nu zelf: zijn de achterland verbindingen van Vlissingen zo bijzonder? Ze doen voorkomen van wel, maar is die infrastruc tuur allemaal al gerealiseerd? Nee dus! Wij beschikken daar entegen over goede aan- en af- voerlijnen per spoor en over de weg en ook op binnenvaartge- bied staan we er - onder meer met de kruiplijn-coasters - hele maal niet zo slecht voor als wordt beweerd." Coens geeft wel grif toe dat de aanleg van het Noorderkanaal tussen Zee brugge en Gent zeer welkom zou zijn. door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - De kanton rechter heeft gisteren een 40-ja- rige man uit Middelburg ver oordeeld tot een boete van tweehonderd gulden. De man had volgens de politie op 29 juli vorig jaar op straat bier gedron ken en met half volle bierblikjes gegooid. De verdachte deed de verklaring van de politie af als onzin. „Ik ga toch geen bier weggooien? Dat drink ik liever op." Op 5 oktober vorig jaar had de man winkelpersoneel in de Se- geersstraat in Middelburg lastig gevallen. Hij had te veel gedron ken en schold het personeel uit voor koeien met kleren aan. De man weigerde om de winkel te verlaten. De verdachte beklaagde zich over de manier waarop de poli tie met hem om zou gaan. „De politie rijdt altijd achter mij aan. Volgens mij proberen ze God na te doen." Rechter B. Doorewaard Boekhout bracht hier tegen in dat als hij zich net jes zou gedragen, er ook geen problemen waren. Waarop de verdachte een warrig verhaal begon over zijn leven in Chili onder de dictatuur van Pino chet. De rechter was daarin niet geïnteresseerd en liet de officier van justitie de eis voorlezen. Officier J. de Graaf begreep wel waarom de verdachte het raar vond dat hij is gepakt voor het drinken van bier. „Maar", stelde ze, „het is in Middelburg nou eenmaal verboden om op de openbare weg alcohol te drin ken en dus is het strafbaar." Er ger vond de officier het voorval in de winkel aan de Segeers- straat. Hierbij was sprake van openbare dronkenschap en het verstoren van de openbare orde. De officier eiste voor beide ver grijpen honderd gulden boete. „Wat? Tweehonderd gulden voor een blikje bier?", riep de verdachte vertwijfeld uit. „Dat is wel een duur biertje." De rechter handelde conform de eis en gaf de man de boete, waarop de man antwoordde: „Mag ik dan nu gaan? Dan kan ik gaan slapen.Luid fluitend verliet de man de rechtszaal. „Vrijheid, blijheid", mompelde de rechter nog. VEERE - De gemeente Veere moet noodgedwongen één van de meeste waardevolle iepen omzagen. Het gaat om een boom op de Kaai in Veere voor de Schotse Huizen, die besmet is met iepziekte. De iep wordt, net als alle andere beeldbepalende iepen in de gemeente Veere al jaren ingeënt met Dutch Trig. Dat middel moet besmetting tegengaan. Op de Kaai is dat niet gelukt. De te rooien boom is tachtig jaar oud. Maandag 9 juli om half acht 's ochtends gaat de iep tegen de vlakte. Op de Kaai blijven dan nog tien iepen over. In het stadje wordt die dag nog een aantal zieke iepen omgezaagd. Het gaat om drie bomen op de Rijken- dijk, één boom op de Torenwal en één bij het toiletgebouw. In de tuin van de Grote Kerk gaan ook twee iepen tegen de vlak te. MIDDELBURG - Een 27-jarige vrouw uit Koudekerke kreeg gisteren door het kantongerecht in Middelburg een boete van 750 gulden opgelegd. De vrouw verleende op 3 oktober vorig jaar op de Bergweg in Vlissingen geen voorrang aan twee bromfietsers. Bij de botsing liep een van de twee bromfietsers een gebroken pols op. De vrouw voerde ter verdediging op dat ze de brommers niet had gezien, terwijl ze toch goed had gekeken. „Ineens waren die brommers daar. Volgens mij waren ze opgevoerd, want ze reden te hard. Anders had ik ze wel gezien.Rechter BDoore waard Boekhout vond dit niet plausibel en stipte nog eens aan dat een brommer die te hard rijdt, toch voorrang heeft. Hij sloot zich aan bij de straf die de officier van justitie had geëist. DOMBURG - De nieuwe woningen in de Vlissingse wijk Lam merenburg mogen niet te dicht bij agrarische gronden aan de Jacoba van Beierenweg en Vlissingseweg worden gebouwd. Dat heeft het Veerse college van B en W aan het Vlissingse ge meentebestuur laten weten. Het bouwplan Lammerenburg II behelst ruim honderd nieu we woningen. Veere is bang dat de huizen zo dicht bij de boomgaard en het tuincentrum gebouwd worden dat de on dernemers er hinder van ondervinden. Normaal zit er tussen een boomgaard en woonbebouwing een afstand van vijftig meter. Als het niet anders kan, mag het korter zijn. Veere heeft gevraagd of de woningen in dat geval toch zeker op dertig me ter afstand van de Jacoba van Beierenweg gebouwd worden. GAPINGE - In de Dorpsstraat in Gapinge is gistermiddag rond kwart voor een de voorruit vernield van een geparkeerde auto. Een onbekende bestuurder van een auto met aanhanger ver loor bij het passeren van de auto een buis die op zijn aanhang wagen stond. De buis gleed tegen de voorruit. De bestuurder is doorgereden. Het schadebedrag is onbekend. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 44-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad conform de eis een werkstraf van dertig uur opgelegd. De drugsver slaafde Middelburger stal 16 mei vorig jaar in zijn woonplaats bij Aldi blikjes bier en nam op dezelfde dag bij Blokker horlo ges weg. De junk heeft een omvangrijk strafblad van twintig pagina's. Verdachte bleef gisteren weg van de zitting, maar zijn raads man E. Smit vertelde kort en bondig dat zijn cliënt zijn le venstijl heeft veranderd. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ab van der Sluis VLISSINGEN - In zijn woon plaats Vlissingen is oud-apo theker J. van de Sande (85) overleden. Hij was tot op hoge leeftijd actief in het pand aan de Badhuisstraat. Van de Sande, geboren en geto gen in Schoondijke, nam vlak na de oorlog de apotheek over van mevrouw Van Ockenburg- Dutilh. Onder zijn leiding werd de kleine apotheek fors uitge breid. In 1956 betrok hij het aangrenzende pand bij de win kel. Twee jaar daarna nam hij er het hofje aan de Hobeinstraat bij, zodat de zaak voor leveran ciers via de achteringang be reikbaar was. In het complex had de Vlissingse apotheker een cursuszaaltje, dat deel uit maakte van het hofje. Een bron zen portret van Van de Sande siert het door hem en zijn vrouw opgeknapte hofje. Behalve als apotheker was hij ook actief buiten zijn onderne ming. Hij was onder meer ver bonden aan de Zeevaartschool als docent scheikunde. Tussen 1947 en 1968 leidde hij in Goes apothekersassistentes op. Tot zijn zeventigste was Van de Sande gecommitteerde bij de universitaire apothekersexa mens in Leiden, hij stond mede aan de wieg van de Zeeuwse af deling van de Koninklijke Ne- OOSTKAPELLE - De Zeeuwse Muzikanten van Stichting Arduin geven vanavond een zomer avondconcert tijdens de toeristenmarkt in Oost kapelle. Het concert vindt plaats op de parkeer plaats naast de Neder lands hervormde kerk. Het orkest bestaat uit vijf tig mensen met een ver standelijke handicap. Zij spelen deels op melo dische instrumenten en deels op ritmeïnstrumen- ten. Ook laten enkele or kestleden hun vocale kwaliteiten horen. Naast moderne muziek speelt het orkest ook liedjes met een klassiek tintje. Het optreden begint om 19.30 uur. derlandse Maatschappij ter be vordering der Homeopathie Nederland en was bestuurslid bij de Stichting Stadsherstel Vlissingen. Van de Sande liet ook van zich spreken in de gemeentepolitiek. Vijf jaar lang zat hij in de jaren zeventig voor de Boerenpartij in de Vlissingse gemeenteraad. Die partij was volgens Van de Sande de enige politieke partij die iets deed voor de kleine zelf standigen. De apotheker was wars van bureaucratie. Zaterdag wordt vanaf 11.45 uur een afscheidsdienst gehouden in de Sint Jacobskerk. Om 13 uur wordt Van de Sande begra ven op de algemene begraaf plaats aan de President Roose- veltlaan. MIDDELBURG - Een boete van 1750 gulden en een rijontzeg ging van vier maanden. Dat kreeg een 30-jarige man uit Goes opgelegd wegens het twee keer te hard rijden op een mo torfiets. Op 24 juni vorig jaar reed de man op de Sloeweg 111 kilome ter per uur op zijn motor, waar de toegestane snelheid 70 is. Op 14 april van dit jaar reed de man bij 's Heer Arendskerke richting de A58 ruim 180 kilometer per uur, waar de toegestane snel heid honderd is. De rechter vond dat vooral de laatste overtre ding ver boven de tolerantie grens lag. De verdachte wilde zijn passagier achterop de mo tor laten zien wat motorrijden inhoudt. Rechter B. Doorewaard Boek hout snapte niet waarom de man zo hard reed. „Ik kan me voorstellen dat uw moeder u een aardige jongen vindt, maar op de motor wordt u gevaarlijk. Zolang u zo over motorrijden denkt, bent u niet geschikt voor een rijbewijs." Ook officier van justitie J. de Graaf sprak van een gevaar op de weg. „Met zo hard rijden is het een wonder dat het allemaal goed is afgelopen." De man uit Goes is al eerder veroordeeld tot het betalen van hoge geldboetes wegens het te hard rijden. Daar om sprak de officier van een re cidive-geval en eiste in totaal een boete van 1955 gulden en een voorwaardelijke en een on voorwaardelijke rijontzegging voor vier maanden. door Richard Hoving MIDDELBURG - Ze gooien bierflesjes kapot, laten lege wietzakjes achter en spuiten graffiti op de muren. Volgens de politie gaat het om tien tot vijf tien hangjongeren uit de buurt. Gisteren lieten ze zich niet zien op de schoolpleinen in de Mid delburgse wijk Klarenbeek. Aan de Hakewill Smithlaan lig gen drie basisscholen: de Re genboog, de Acaciahof en de Dolfijnenburch. Om de overlast tegen te gaan worden binnen kort camera's opgehangen. Volgens een leraar van de Aca ciahof, die doorwerkt in de schoolvakantie, zijn de came ra's 'meer dan welkom'. De scholen zijn regelmatig doelwit van vandalen, zegt hij. „Een paar maanden geleden is er nog een stoeptegel door een ruit ge gooid." De pleinen liggen er op de sub tropische woensdagmiddag verlaten bij. Op een van de mu ren van de Acaciahof is met zwarte viltstift 'Spaz 2001' ge schreven'. Op de hoek van het plein van de Dolfijnenburch lig gen glasscherven en sigaretten- door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Er staat een mevrouw aan de balie. Of ze een uittreksel uit het bevolkingsre gister kan krijgen. Kees d'Huy verwijst haar naar het gemeen tehuis in Middelburg. Sinds dinsdag huist het Wijk Onder- steunings Punt Arnemuiden (WOPA) in het voormalige stad huis aan de Langstraat. Het steunpunt burgerzaken van de gemeente, dat eerst in de ruimte zat, is gesloten. Het ondersteuningspunt zat tot vorige week in een achterafka- mertje van het politiebureau aan de Korenbloemlaan. „De mensen konden daar niet zien of er wel iemand was", zegt Sjaak den Engelsman. „Er waren ook geen aparte ruimtes om dingen te bespreken en je moet wel eens een gesprek voeren dat niet voor ieders oren is bestemd." In het nieuwe gebouw is wel ruimte De bemanning van het wijk- steuntpunt (vnlr): Wim Schuit, Sjaak den Engelsman en Kees D'Huy. foto Ruben Oreel voor een vertrouwelijk gesprek. De telefoon is nog niet aangeslo ten, maar verder is het kantoor op orde. Onder de balie liggen folders keurig opgestapeld, aan de muur hangt een kaart van het dorp. Het ondersteuningspunt verkoopt taxibonnetjes voor mensen die gebruik maken van collectief vervoer. Verder be middelt het WOPA voor bewo ners bij de gemeente. „We schrijven geen brieven voor mensen", zegt Den Engelsman. „Dat moeten ze zelf doen. Maar we kunnen ze wel helpen." Eigenlijk bemiddelt het steun punt in alle zaken die de wijk, of het dorp, leefbaarder moeten maken. „In deze tijd vanhetjaar gaan de klachten vooral over het woekerend groen." Verder zorgt het WOPA ervoor dat klachten van meer bewoners ge bundeld worden. „Als mensen met zijn allen een brief schrij ven, kunnen ze er op het ge meentehuis niet omheen." Het steunpunt moet het algemeen belang van Arnemuiden dienen, vindt Den Engelsman. „Je zit hier voor het hele dorpniet voor een klein groepje." Het steun punt is op dinsdag-, woensdag en donderdagochtend geopend van half elf tot twaalf uur. peuken. De jongeren zijn er niet. Volgens een buurtbewoner ko men ze aan het begin van de avond en meestal op vrijdag en zaterdag. „Wat ze komen doen? Een biertje drinken en een siga retje roken." Een bewoonster van het nabij gelegen Titus Brandsmakwar- tier betreurt het ophangen van de camera's. „Het is jammer dat het zover heeft moeten komen. Maar het kan niet anders. Het is verschrikkelijk." Volgens haar richten de jongeren elke maand voor duizenden guldens schade aan. Verkering De wouw kent een aantal van de jongeren die regelmatig op het plein hangen. „Ze komen uit de buurt." Maar of zij de vernielin gen aanrichten weet ze niet. „Ze zijn niet allemaal op rotzooi uit. Het merendeel komt om te voet ballen of te kletsen. Volgens haar komt er ook regelmatig een groep jongens uit Dauwendaele naar IGarenbeek. Dat trekt mei den aan, weet ze. „En als de ver kering uit is, gaat er een steen door de ruit." De vernielingen rond de scholen zijn niet van de laatste tijd, zegt politiewoordvoerder Sjaak de Beste. De politie surveilleert al sinds een paar jaar extra in de wijk. Met name in de zomer maanden wordt volgens de woordvoerder het toezicht ver scherpt. „Het heeft de proble men niet opgelost." Volgens een bewoonster van de Hakewill Smithlaan is de over last terug te voeren op het ont breken van een jongerencen trum in de wijk. „Ze kunnen nergens terecht." De gemeente wil hier een eind aan maken door een halfopen zeecontainer te plaatsen in de buurt van de scholen. Het plan wordt na de zomer voorgelegd aan de omwo nenden. De bewoonster van het Titus Brandsmakwartier denkt dat de container niet zonder slag of stoot wordt geplaatst. „Ik heb al gehoord dat ook daar weer mensen tegen zijn. Zo is er altijd wel wat en wordt het pro bleem niet opgelost." Graffiti, glasscherven, ingegooide ruiten: de scholen in de Middelburgse wijk Klarenbeek ondervinden veel overlast van rondhangende jongeren. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19