PZC PvdA gaat te ver in zaak-Burgers 1 Johan brengt de stappers thuis 'A PKIJS! Gimbrère Opgeknapte bunkers open voor publiek David V andekop Vervuilde gracht Middelburg wordt uitgebaggerd jpfcd O 1v ïM.dt ill '"-- l.v .i Commissie vindt dat beantwoording van vragen privacy burgemeester schaadt EXTRA VERLAAGDE PRIJZEN Benzineopslag weg uit Dishoek Bedrijf Zierikzee helpt bij berging onderzeeër Koersk zeeuwse almanak Commando MIDDEN 'TO donderdag 5 juli 2001 door Richard Hoving MIDDELBURG - De vragen van de PvdA over de nevenacti viteiten van waarnemend bur gemeester D. Burgers van Mid delburg gaan te ver. Ze tasten zijn privacy aan en schaden de belangen van derden. Dat stelt een onafhankelijke adviescom missie. Het college van B en W neemt het oordeel van de com missie over en laat een aantal van de schriftelijke vragen on beantwoord. Burgers is sinds 1996 directeur van Hertogstad Consultancy BV. De PvdA stelde onlangs vra gen om inzicht te krijgen in de zakelijke contacten van de bur gemeester. Directe aanleiding hiervoor waren berichten in de media dat Burgers tot voor kort betaald adviseur was bij ING Car Lease. Dat bedrijf had eind vorig jaar een gesprek met de Zeeuwse politie over de huur van dienstauto's. De burge meester was bij dat onderhoud aanwezig als korpsbeheerder. Burgers erkende daarop in de gemeenteraad dat hij fout had gehandeld. Gedragsregels Oud-Kamerlid voor de PvdA J. Lilipaly uit Middelburg, SGP- Statenlid W. Kolijn uit Terneu- zen en de Middelburgse advo caat M. Dieleman gaven op ver zoek van het college van B en W een oordeel over de vragen van de PvdA. De drie komen binnen twee weken na het begin van hun opdracht tot de conclusie dat de sociaal-democraten zich schuldig maken aan een 'fishing expedition'. Er worden onop houdelijk vragen gesteld zonder dat daar een duidelijke onder bouwing aan ten grondslag ligt. Het verdient volgens de advi seurs aanbeveling dat de ge meente gedragsregels opstelt om herhaling te voorkomen. ,,Het is in het belang van Mid delburg dat dergelijke exerci ties in de toekomst zoveel moge lijk worden voorkomen." De zogenoemde fishing expedi tions kunnen verlammend wer ken. „Capabele bestuurders worden daardoor genoodzaakt om hun aandacht te richten op bescherming van het eigen be lang in plaats van het publiek belang." De namen van de bedrijven waarmee Hertogstad Consul tancy BV zaken doet, maakt het college op advies van de com missie niet bekend. „De vraag ziet in zijn algemeenheid niet op het bestuurlijk handelen van de burgemeester. De belangen van derden verzetten zich voorts te gen beantwoording." Belangen Het college geeft wel aan dat het bureau van Burgers betrokken is bij het adviseren van bedrij ven die belangen hebben in Zee land. „In die gevallen waar eni ge relatie met Middelburg aan de orde was heeft Hertogstad Consultancy BV geen adviezen gegeven." B en W stellen dat ze met enige regelmaat op de hoog te zijn gesteld van de commerci ële activiteiten van de burge meester. Burgers heeft volgens het college geen zakelijke con tacten met projectontwikke laars die in Middelburg actief zijn. Het college van B en W liet gisteren in een persbericht we ten Burgers op basis van de ad viezen van de onafhankelijke commissie 'andermaal volledig vrij te pleiten'. Het college stelde eerder al in re actie op vragen van GroenLinks dat er geen sprake is van belan genverstrengeling. PvdA-fractievoorzitter B. de Reu reageerde aan het begin van de avond met verbazing op de antwoorden van het college. „De boodschap is dat we geen vragen hadden mogen stellen." Of de PvdA verdere stappen gaat ondernemen, liet hij in het midden. De Reu wilde eerste met zijn fractiegenoten overleg gen. door Richard Hoving MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden begint in het najaar met het uitbaggeren van de Middelburgse gracht. Het gaat om het water tussen de wa tertoren op het Molenwater en het sluisje bij het gerechtsge bouw aan de Kousteensedijk. De binnengracht is vervuild met zware metalen. De vervuiling met koper, zink, lood en nikkel is in de loop van de eeuwen ont staan. Langs het water was een groot aantal bedrijven geves tigd. Tot ver in de negentiende eeuw waren dat onder meer een leerlooierij, een koperslagerij, een zilversmid, een washuis en een bierbrouwerij. De binnen gracht werd ook lange tijd ge bruikt als overstort voor het ri ool. Het schoonmaken van de gracht kost ruim drie miljoen gulden. Het merendeel van de kosten, negentig procent, wordt betaald uit subsidies van het Rijk en de provincie. De gemeente en wa terschap Zeeuwse Eilanden ne men het resterende bedrag van ongeveer 350.000 gulden voor hun rekening. Het waterschap begint in de loop van november met het werk. Vooruitlopend op het baggeren heeft de gemeente een histo risch onderzoek laten doen naar de aanwezigheid van munitie uit de Tweede Wereldoorlog in de gracht. De studie is uitge voerd door het Zeeuws Archief. In het najaar begint het uitbaggeren van de Middelburgse gracht. Medewerkers raadpleegden ar chieven van de gemeente, het waterschap en de Explosieven Opruimingsdienst (EOD), en spraken met omwonenden. Het Zeeuws Archief komt tot de slotsom dat altijd de mogelijk heid bestaat dat zich in de bo dem van de gracht een blind ganger bevindt. Middelburg lag begin mei 1940 zwaar onder vuur. De kans dat in het water munitie is gedumpt, kan ook niet worden uitgesloten. „Aan nemelijk is dit echter niet, daar er tijdens het onderzoek geen enkele concrete aanwijzing hiertoe is gevonden", stelt het Zeeuws Archief. De conclusie is voor de gemeen te reden om geen explosieven op foto Ruben O reel te gaan sporen in de gracht. Een dergelijk onderzoek door een gespecialiseerd bedrijf is erg kostbaar. „Er moet een gerede kans zijn dat er munitie aanwe zig is om een onderzoek te recht vaardigen." gHHHH door Jacques Cats Een handvol wakkere man nen zorgt ervoor dat de stappende jeugd na een bezoek aan disco en café tegen het krie ken van de dag weer veilig thuis of op de camping belandt. Het zijn de chauffeurs van touring cars, die vanwege de speciale vorm van vervoer met discobus sen worden aangeduid. Zonder die extra service in het holst van de nacht sliepen er heel wat mensen slecht. Door drank overmande jongelui zou den gaan dolen en onderweg la waai veroorzaken, om nog te zwijgen van de toenemende kansen op vernielingen. En me nig ouder zou in bed liggen woe len; hoe komt zoon of dochter thuis. Johan de Kraker (55) uit Vrou wenpolder is zo'n discobus chauffeur. Hij heeft ervaring opgedaan op routes vanaf Goes naar Bevelandse dorpen en op de trajecten vanuit VÏissingen en Middelburg naar discotheek De Hooizolder bij Westkapelle. Het tegen een schappelijke prijs gepresenteerde vervoer vervult een nuttige functie. De Hooizol der biedt de heenreis zelfs gratis aan. Honderden, overwegend jonge, mensen maken er gebruik van. „Dat scheelt een berg au to's op de weg", wijst de chauf feur op een belangrijk veilig heidsaspect. De Kraker rijdt een variëteit aan vrachtjes. Personeelsreis- jes, schoolvervoer, excursies. Het discovervoer springt er niet alleen uit omdat het werk begint op een tijdstip dat een normaal mens het bed op zoekt. Het ver schil zit 'm ook in de conditie van het reizigersaanbod. „Er zijn erbij die een aardig slokje op hebben. En dan is de een wat minder aanspreekbaar dan de ander. Maar als je twee jaar op zo'n lijn van Goes naar de dor pen zit, weet je op den duur wel wie waar naartoe of eruit moet. Met het rijden op de Hooizolder ligt dat anders. Daar heb je ook met toerisme te maken en dus met wisselend publiek in je bus. Met een vaste groep krijg je meer binding. Dan begroeten ze je ook met 'hoi, Jovie', echt ge moedelijk." Opstandig „Je krijgt als discobuschauffeur een beetje een sociale functie. Je moet niet overal tegenin gaan. Ook niet als ze proberen de ka chel met je aan te maken. Ge woon laten lullen. Een beetje meedoen soms. Rustig benade ren is nog beter. Des te gemak kelijker kun je er mee omgaan. Natuurlijk heb je er altijd uit zonderingen tussen zitten. Ik heb er wel eens een gehad die een klein beetje opstandig was. Maar die bood veertien dagen later wel zijn excuses aan. En wie over z'n nek gaat, mag de boel zelf opruimen. Ik ben geen schoonmaker maar buschauf feur." De vervoerders die de disco klanten af en aan rijden zetten daarvoor niet hun duurste ma terieel in. Maar het zijn ook weer geen voertuigen die met Johan de Kraker: „Als chauffeur van een discobus heb je een beetje een sociale functie". Advertentie Plus Min Stadhuismuseum Ramp weg 24a Meelstraat 6 Renesse Zierikzee tel. 0111 -461497 tel. 0111 -454464 De sculpturen Klein plastiek 15 - 07 t/m 12 - 08 30 - 06 t/m 02 - 09 touwtjes bij elkaar worden ge houden. „Je hebt natuurlijk wel te maken met een klant", zegt De Kraker. „En een klant heeft recht op goed vervoer. Maar de bussen waarmee we rijden moe ten wel tegen een stootje kun nen, zodat een stoel niet breekt als er iemand komt te vallen. En ook moet zo'n bus gemakkelijk schoon te maken zijn." „Agressie aan boord? Dat valt wel mee. Kijk, een lijndienst chauffeur krijgt ook wel eens tikken. En op straat komt het net zo goed voor dat het knok ken is. Via een mobieltje is snel contact gelegd met de politie. Ik heb maar een paar keer assis tentie nodig gehad. En wie het te bont maakt, wordt een volgende keer niet meer meegenomen." De jongelui van tegenwoordig zijn stevige drinkers. Als ze dan ook nog gaan blowen, zit de dis cobuschauffeur met de gebak ken peren: „Die mensen zijn bij na niet wakker te krijgen. Die laten we dan gewoon zitten. Soms worden ze in de loop van de dag wakker als de bus al lang en breed in de garage staat." De ritten in de late nacht zijn vaak belevenissen op zich. En dan heeft de chauffeur het niet NACHTWERK over het slappe geouwehoer achter zich. De Kraker wordt bijna lyrisch als hij over het och tendgloren praat en het zicht wordt veraangenaamd door het eerste morgenlicht dat de lucht oranje kleurt. „Prachtig is dat." En als hij dan, onderlangs de duinen bij Dishoek rijdend, de vogels hoort fluiten dan wil de chauffeur het wel eens denken: wat heb ik toch een mooi baan tje. „Soms zou je bijna de bus even langs de kant willen zetten om te luisteren en te genieten van de natuur. En na een buitje kan alles zo lekker fris ruiken." Het is vijf uur in de ochtend als de Hooizolder sluit en De Kra ker aan de laatste rit kan begin nen. Op verzoek van baas en op drachtgever is hij niet al te streng in de handhaving van een stipte vertrektijd. Het is voor de stappers de laatste mogelijk heid om comfortabel thuis te komen en misschien is het net wel dringen in de vestiaire. In foto Ruben Oreel een enkel geval strijkt de bus chauffeur zelfs de hand over het hart om in een dorp dat buiten de route ligt een stel meisjes vei lig voor de deur van de camping af te zetten. Tegen de tijd dat Johan leeg is, is het een uur later. Gaat hij door naar de garage om af te tanken en de bus schoon te maken dan komt daar nog een uurtje bij. „En als ik dan thuis ben, ben ik het die een lekker borreltje neemt." (Advertentie) deel zomercollectie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Belangstellen den kunnen in juli en augustus voor het eerst een kijkje nemen in de gerestaureerde bunkers in het duingebied van Zoutelande. De verdedingswerken zijn op geknapt door de Stichting Bun- kerbehoud, die in de bunkers een museum willen opzetten. De betonnen kolossen zijn geopend op de zondag en woensdag van 13 tot 18 uur. De Stichting Bunkerbehoud is sinds begin vorig jaar bezig met een educatieve expositie over de bevrijding van Walcheren in 1944 en de Atlantikwall, de laatste verdedigingslinie die tussen 1942 en 1945 werd aan gelegd langs de kust Noorwegen tot aan de Frans/Spaanse grens bij de Golf van Biskaje. De bunkers zijn te vinden net ten zuiden van de duinopgang 't Pauwtje. Zij bestaan uit een personeelsonderkomen voor twintig man aan de achterkant van het duin bij het hotel Tien Torens en een waarnemingspost met pantserstalen observatie koepel (voor een periscoop) op de duintop. Van dit hoge punt hadden soldaten een goed uit zicht over Walcheren en de mon ding van de Westerschelde. Het Waterschap Zeeuwse Ei landen heeft afgelopen najaar beide bunkers uitgegraven en eromheen paden en trappen aangelegd. De gemeente Veere gaf subsidie, zodat het eerste deel van de res tauratie kon worden afgerond. Op dit moment is bij gebrek aan geld alleen het personeelson derkomen volledig gerestau reerd en aangesloten op het lichtnet. De observatiepost volgt in een later stadium. Originele staat Het VSB-fonds en het Prins Bernhard Fonds hebben imid- dels subsidies toegewezen. Met dat geld wil de stichting de ex positie professioneel opzetten. Gelet op de opgelopen vertra ging, gaat het museum dit sei zoen op proef open met een voorlopige expositie over de At lantikwall. Verder is een bunker voor een groot deel teruggebracht in de originele staat, compleet met authentieke inrichtmgsstukken en voorwerpen. Hierdoor krijgt de bezoeker een beeld van het leven in de bunker. Volgend jaar wil de stichting de bunkers offi cieel en feestelijk openen. In de toekomst zal het museum deel gaan uitmaken van een bunker- en vestingroute over Walcheren. De voorkeur van de stichting gaat uit naar een route langs de nog aanwezige bunkers op Wal cheren en andere vestingbouw kundige restanten, zoals kaste len, burchten en forten. DOMBURG - De benzineopslag van de reddingsbrigade in Dis hoek moet verhuizen naar Zou telande. Een milieucontrole wees uit dat de huidige locatie niet geschikt is. De benzine staat opgeslagen in de reddingspost en het boten huis die tussen strandhuisjes staan. De benzine-opslag in Zoutelan de vormt geen probleem mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Zo mag er niet meer dan hon derdvijftig liter worden opge slagen. De gasfles die onder de reddingspost in Dishoek ligt, mag in Dishoek blijven maar wel in een speciale opbergruim te aan de achterkant van de post. De aanpassingen worden uitge voerd in overleg met de brand weercommandant. matei* door Famke van Loon ZIERIKZEE - SeaTec Under watersystems BV uit Zierikzee gaat meewerken aan de berging van de Russische atoomonder zeeër Koersk. De dochtermaatschappij van Noordhoek Diving, een aanne mer van onderwaterwerken, zal voor de verankering zorgen die nodig is om de kop van de onder zeeër te kunnen afzagen. De regie van de berging is ge gund aan de Nederlandse takel specialist Mammoet. Op zijn beurt heeft dit bedrijf de hulp ingeroepen van bergingsbedrijf Smit Tak en nu SeaTec Under- watersystems. Het Zierikzeese bedrijf, dat on derdeel uitmaakt van de Noord- hoek Groep, beschikt immers als enige over een pompsysteem om heipalen in de zeebodem aan te brengen. Dat systeem biedt tal van voordelen boven het ge bruikelijke, conventionele hei werk. Directeur M. Hardon legt uit dat de apparatuur van SeaTec wordt gebruikt voor de veran kering van de kop van de Koersk, die Mammoet wil ber gen door hem er eerst af te za gen. Hardon is een beetje trots dat zijn bedrijf mee gaat werken aan de veelbesproken bergings operatie. „Ik had het liever pas in november bekend gemaakt, als alles echt zeker zou zijn", zegt de directeur. Niettemin beaamt hij dat, mocht de ber gingspoging slagen, het zeker een operatie is om in de erelijst bij te schrijven. Volgende week vertrekt het materiaal naar de Barentszzee, waarna twee me dewerkers van SeaTec zullen volgen om het systeem te bedie nen. (Advertentie) donderdag vanaf 17.30 uur De Brasserie Quesedillas mer salade (vegararisch) f 15.00 Baskische kip f 20,00 Kabeljauw met brie f 25,00 exposities Saudara de Mol ukken Ben Sleeuwenhoek gouaches en verder Zeeuwse grafiek Rcimond Kimpe Eric Odinot kijk ook op www.hesccwinkelv.innederkTiul.nl de Winkel KERY Beeld Geluid §®j|| «■jnWlBya iJKoYs^TeTjuil De Goese familie heeft sinds kort gezinsuitbreiding on dergaan. Een jonkie uit het asiel is liefdevol opgenomen. Nu blijkt het Mechels herder tje de eerste maanden van zijn prille leven weinig op voeding te hebben genoten. Het is op zich een goedaardig beestje, maar luisteren is niet zijn sterkste kant. Baas en bazin zijn dus elke dag druk bezig om de blaffen de huisgenoot enige fat soensnormen bij te brengen. Dat gebeurt met salvo's com mando's en chantage met al lerlei lekkernijen, zoals hon dencrackers, pensstaafjes en geroosterde varkensoren. Desondanks is het niet de beste leerling van de klas. Luisteren doet hond toch vooral wanneer hij denkt dat het nuttig is. De Goese opvoeders waren deze week echter stomver baasd. Het pleegdier kuierde in de tuin en keek rustig toe hoe het er bij de buren aan toe gaat. Vanuit de aangrenzen de tuin klonk enig kabaal. Vader brulde tegen zijn zoon tje: Wanneer ga je nou ein delijk eens zitten..." Waarop de hond keurig zijru achterwerk op de uitgewasfK sen grindtegels plantteuS. nsv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15