Geen bewijs doorlaten coke PZC Brinkhorst heeft het verbruid bij Kamerfracties Ontspoorde intercity legt treinverkeer Limburg plat Nederland risicoland voor nieuwe variant Creutzfeldt-J akob Marine haalt twee fregatten uit de vaart Korthals ondergraaft conclusies commissie-Kalsbeek Boer draait door Verzet tegen nieuwe bebouwing Ambtenaar vervalste paspoort Schapen moeten homo's weren Openluchtmusem wint prijs Eis van 15 jaar voor bloedwraak Man overreden door viskar ME breekt blokkade proefdiercentrum CDA wil plan opleiding huisartsen nu in de winkel voor maar woensdag 4 juli 2001 door Hans Leber DEN HAAG - De Konink lijke Marine haalt wegens geldgebrek en problemen met de personeelssterkte twee fregatten uit de vaart. Twee tot drie jaar eerder dan de bedoeling was, zullen de Hr. Ms. Jan van Brakel en Hr. Ms. Phi lips van Almonde worden ontmanteld en verkocht. Stijgende oliekosten en ongunstige dollarkoersen maakten het volgens de admiraliteit nodig twee van de veertien stan daardfregatten aan de kade te leggen. Met het wegvallen van de exploi tatiekosten voor deze schepen wordt tweederde van het jaarlijkse begro tingstekortvan 35 miljoen gulden weggewerkt. De rest van de bezuinigingen zal 'marinebreed' worden opgelost, aldus een mari- newbordvoerder. Het personeel van de twee vertrekkende fregatten moet elders binnen de ma rine enige verlichting van de arbeidsdruk geeft. Op beide fregatten zitten zo'n driehonderd tot driehon derdenvijftig beman ningsleden. Kaasschaaf De Koninklijke Vereni ging van Marineofficieren (KVMO) juicht het besluit van de admiraliteit toe. Met het wegvallen van twee fregatten komt geld en personeel vrij om de twaalf operationele fre gatten op een verant woorde wijze te laten va ren en nieuw materieel degelijk te mtroduceren. Dat nu eens niet de bezui niging via de methode van de 'kaasschaaf' maar via een fundamentele keuze is gebeurd, is volgens de KVMO verstandig. De komende jaren worden vier nieuwe luchtcom- mando-fregatten in dienst genomen. GPD doorJaco van Lambalgen DEN HAAG - Het is strafrech telijk niet te bewijzen dat er met medeweten van ambtenaren 15.000 kilogram cocaïne in Ne derland is ingevoerd. Dat schrijft minister Korthals van Justitie in een gisteren aan de Tweede Kamer gestuurde brief. Daarmee slaat de minister de bodem weg onder het onderzoek van de commissie-Kalsbeek, die in 1999 de IRT-affaire onder zocht, en voor het eerst de door voer van de 15.000 kilo coke noemde. De wetenschappers Fijnaut, Van de Bunt en Nelen stelden gisteren dat er misschien hele maal geen cocaïne is doorgela ten. In een toelichting op een rapport dat de drie gisteren pre senteerden, zei Van de Bunt te betwijfelen of de doorvoer van cocaïne ooit heeft plaatsgevon den. Het drietal ging in opdracht van Korthals na hoe Openbaar Mi nisterie en politie van 1996 tot 1999 het doorlaten van verdo vende middelen hebben onder zocht. Politie en justitie hebben 'met gedrevenheid' getracht de waarheid te achterhalen, maar zijn verstrikt geraakt in onder linge ruzies en deelonderzoe ken, stellen de drie wetenschap pers vast. Dat er partijen drugs met mede weten van justitie op de markt werden gebracht, in de hoop daarmee de grote bazen in de drugswereld aan de haak te slaan, was overigens al bekend. Van de Bunt constateert nu dat politie en justitie 'het erover eens waren dat de onderste steen boven moest komen, maar over de manier waarop verschil len de meningen tot op de dag van vandaag'. De justitiële onderzoekers ver schilden onderling sterk van mening over de te volgen strate gie. -In plaats van dat de ver schillen werden uitgesproken 'woekerden (zij) voort als een splijtzwam in de functionele en persoonlijke relaties tussen de betrokkenen', stellen de weten schappers De top van het Open baar Ministerie heeft deze con flicten in de periode 1996-1999 te lang op hun beloop gelaten, concluderen zij. Pijnlijk Voorzitter van het College van Procureurs-Generaal De Wij- kerslooth noemt het rapport onthutsend en zeer pijnlijk voor het OM. ,,We hebben ons laten verleiden de historische waar heid te vinden, terwijl het OM zich er primair op moet richten strafbare feiten boven tafel te halen", zegt De Wijkerslooth. Volgens hem is er sinds 1998 veel verbeterd bij het Openbaar Mi nisterie. Korthals meldde de Kamer gis teren dat 'de bewering dat tus sen 1991 en 1994 ten minste 15.000 kilo cocaïne is geïmpor teerd zonder te zijn in beslag ge nomen, niet aannemelijk is geworden." Wat de minister be treft hoeft dat niet verder on derzocht te worden. ,,Je moet ook ergens een punt achter kun nen zetten." Tweede-Kamerlid Rouvoet (ChristenUnie) die destijds lid was van de commissie-Kals beek, is er absoluut niet van overtuigd dat de commissie er naast zat. ,,Wij hebben ons niet gebaseerd op één bron. Onze informatie kwam rechtstreeks uit de kluis van de procureurs-generaal. Met onze conclusie is niets aan de hand." GPD WELSUM - Actievoerder Ton Heijdra van de boerenblokka- des is gisteren op aandrang van artsen en het Riagg opgenomen in een psychiatrische inrich ting. De veehandelaar uit Welsum (gemeente Olst)die vorige week uit onvrede met het beleid van minister Brinkhorst van Land bouw, nog opriep tot 'oorlog' is volkomen 'doorgedraaid'. De situatie was volgens wet houder Hollander van Olst on houdbaar geworden. Voor de opname was de handtekening van de wethouder nodig. GPD De ontspoorde intercity en de geramde dieplader bij de overweg in Bunde. van onze redactie binnenland BUNDE - Een ontspoorde intercity in Bunde vlakbij Maastricht heeft gisteren het treinverkeer in Zuid-Lim burg de hele dag ontregeld. Omstreeks kwart voor twaalf botste op een overweg bij station Bunde de inter city uit Maastricht op een vrachtwagen met oplegger. Er vielen geen gewonden. Volgens een woordvoerder van de politie in Midden- Limburg zaten er ongeveer honderd passagiers in de in tercity. ,Het is een geluk bij een ongeluk dat er niemand gewond is geraakt. Doorgaans zit deze intercity over vol. Nu waren veel reizigers kort daarvoor vanuit Maas tricht met bussen vervoerd, wegens een stroomstoring bij Sittard." De truck en oplegger werden door de botsing geheel ver nield. De locomotief bleef op de rails staan, maar de voorste vijf van in totaal twaalf wagons ontspoorden. De dieplader was blijven steken achter een knik op de overweg omdat de zogeheten stempels aan weerszijden waren uitgeklapt. Met de stempels kan een oplegger bij foto Bas Rutten/ANP zware lading stabiel blijven.,De chauffeur heeft gepro beerd de stempels in te trekken, maar is uit zijn cabine gesprongen toen hij de trein zag naderen. Die boorde zich even later met volle snelheid in de flank van de dieplader", aldus de politiewoordvoerder. Het wegtakelen van de wagons en herstellen van het spoor nam de hele dag in beslag. Tussen de stations Bun de en Beek konden daardoor geen treinen rijden. De NS zetten bussen in om passagiers te vervoeren. Naar verwachting rijden de treinen vandaag weer vol gens de dienstregeling. ANP DEN HAAG - Veel Nederlanders willen dat de open ruimte in Nederland behouden blijft. Minister Pronk (VROM) ontving gisteren voor de Tweede Kamer tienduizenden handtekenin gen tegen nieuwe bebouwing uit handen van Milieudefensie, dat er zelf 93.791 had geteld. Daarmee kwam een einde aan actie Teken Voor De Groene Grens, die Milieudefensie in april was begonnen. In de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening heeft Pronk rode bouwgrenzen ('contouren') opgenomen, die de uitbreiding van dorpen en steden moeten beperken. Natuurgebieden zijn beschermd met groene grenzen. De Tweede Kamer vindt ech ter dat Pronk meer maatregelen moet nemen om te voorko men dat de tussenliggende ruimte, de balansgebieden, lang zaam maar zeker wordt volgebouwd. ANP AMSTERDAM - Bij een onderzoek naar paspoortfraude in de Amsterdamse stadsdelen heeft de politie een ambtenaar van de afdeling burgerzaken in Osdorp betrapt. De medewerker is uit zijn functie gezet, zo zei burgemeester Cohen gisteren. Het stadsdeel neemt naar aanleiding van het onderzoek maatregelen om paspoortfraude te bestrijden, aldus de bur gervader. Overigens zal de verstrekking van paspoorten per 1 oktober veranderenDan worden ze weer op een centraal lan- delijk punt van persoonlijke gegevens voorzien. Op dit mo ment gebeurt dat nog op lokaal niveau. ANP ZWOLLE - Schapen moeten homoseksuelen weren van een ontmoetingsplek langs de Steen weteringpias in Zwolle. Door de dieren in het weiland te laten grazen moet er een ein de komen aan de naaktrecreatie door homoseksuelen. Dat maakte de Zwolse burgemeester H. Meijer gisteren bekend. Het gebied langs de rijksweg A28 wordt sinds jaar en dag ge bruikt door homo's voor seksuele contacten en naaktrecrea tie. Omwonenden klagen daar over. Ze voerden actie door bo men om te zagen en een giertank leeg te spuiten. ANP ARNHEM - Het Openluchtmuseum in Arnhem heeft met de attractie HollandRama gisteren een internationale amuse- mentsprijs in de wacht gesleept. De Thea Award wordt be schouwd als de Oscar van de amusementsindustrie. De Themed Entertainment Association kent jaarlijks acht tien awards toe aan attracties die zich op de een of andere ma nier onderscheiden. HollandRama was één van de 140 geno mineerde attracties uit de hele wereld. In HollandRama krijgen bezoekers door middel van een be weegbaar podium taferelen te zien uit de Nederlandse ge schiedenis. Volgens het juryrapport neemt de attractie 'het publiek op een uiterst slimme en effectieve manier mee naar een oneindige variatie van verhaallocaties'. ANP ARNHEM - In de 'bloedwraakzaak' is gisteren vijftien jaar cel geëist tegen een zestigjarige man uit Zevenaar. Hij schoot 8 april op leden van een rivaliserende Koerdische familie. Daarbij werden twee mannen gedood. Voor dit drama veroordeelde de rechtbank drie zoons van de man in december tot straffen van drie tot twaalf jaar. Volgens de officier van justitie verdient de vader een hogere straf dan zijn zoons omdat deze als pater familias de bloedwraak had kunnen stoppenDe vete tussen de twee rivaliserende Koerdi sche families begon in 1994. Het drama heeft tot nu toe vijf le vens geëist. De uitspraak is op 17 juli. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw mag niet terugkeren in een volgend kabi net als hij de boeren zo weinig toekomst blijft bieden als nu. Dat heeft het PvdA-Kamerlid Waalltens gisteren gezegd. CDA en SGP vinden dat D66 in de toekomst geen minister van Landbouw kan leveren. „Hij laat wel veel nota's over de toekomst verschijnen, maar ik zie bij hem te weinig daad kracht om ze ook uit te voeren", vindt PvdA'er Waalkens. De mi nister komt volgens hem niet Verder dan het saneren van de landbouwsector. „Hij wordt nog enigszins geëxcuseerd door de crises zoals de mkz, want als cri sismanager trad hij wei goed op." Het CDA deelt de mening van de PvdA dat Brinkhorst niet kan terugkeren. CDA-Kamerlid Meijer gaat ervan uit dat D66 ZANDVOORT - Een negentien jarige man uit Aerdenhout is gistermiddag op het strand van Zandvoort overreden door een viskar. Hij is met rugletsel en ademhalingsproblemen ver voerd naar een ziekenhuis. De man werd op het naakt strand overreden door een vis kar, die achter een tractor hing. Hij kwam onder de wielen van de kar, maar niet onder die van de tractor terecht. ANP hoe dan ook niet terugkeert in een volgend kabinet. „Mocht dat onverhoopt toch gebeuren, dan hoop ik dat Brinkhorst niet opnieuw leiding geeft aan het departement", aldus Meijer. „Hij voelt niet aan hoe de sector in elkaar zit. Hij had meer steun kunnen krijgen door zich an ders op te stellen." Meijer vindt bijvoorbeeld dat Brinkhorst de wegblokkades van maandag ge heel aan zichzelf te wijten heeft. De SGP vindt dat D66 in geen geval opnieuw een bewindsper soon mag leveren voor het land- bouwministerie. „Nu hebben boeren steun nodig", zegt SGP- fractievoorzitter Van der Vlies. „Het gaat mij niet om de per soon maar om het politieke pro fiel van D66. Dat is niet iets waar de boeren op zitten te wachten." Toekomst De WD wil ook niet over de persoon-Brinkhorst spreken, maar Kamerlid Oplaat vindt wel dat Brinkhorst meer naar de toekomst moet kijken. De Tweede Kamer drong giste ren in een motie aan op snelle uitbetaling aan de door de mkz- crisis getroffen boeren, zodat ze een nieuwe veestapel kunnen aanschaffen. Brinkhorst ver wacht binnen twee wéken vrij wel alle boeren te hebben betaald van wie de veestapel is geruimd. Brinkhorst zegde in eerste in stantie toe alle boeren binnen zes tot acht weken na de rui ming van hun vee schadeloos te stelen. Die termijn bleek on haalbaar, tot ongenoegen van de Kamer. ANP/GPD van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De Mobiele Eenheid van de politie heeft gisterochtend een blokkade van het proef diercentrum in Rijswijk beëindigd. Met slijptollen zaagden de agenten buizen door waarmee activisten zich hadden vastgeketend aan de hekken en aan elkaar. De politie heeft zes demonstranten aangehouden. Volgens een woordvoerster van de politie in Den Haag deden zich geen problemen voor. Met hun actie wilden de activisten aandacht vra gen voor de situatie van de naar schatting 1600 proefdieren in het Biomedical Primate Research Center (BPRC), waaronder ongeveer 120 chim pansees. Minister Hermans (Onderwijs) maakte maandag bekend dat op termijn geen commercië le proeven meer mogen worden gedaan met de dieren. „Het is absoluut onduidelijk wanneer dat zal zijn en daarom moet het centrum snel dicht. Het proefdiercentrum wil toch een aantal chimpan sees behouden en er blijven ook 1500 primaten achter, waar wel mee wordt geëxperimenteerd", aldus een woordvoerster van de actievoerders. De samenwerkende dierenbeschermingsorgani saties hebben de Tweede Kamer gisteren ge vraagd in te grijpen. Zij noemen het voornemen van minister Hermans een verbod op proeven met mensapen af te kondigen positief. „Maar de toe komst van de chimpansees uit het dierenproef- centrum BPRC wordt hierdoor nog meer onze ker", menen zij. Volgens de dierenbeschermers biedt bijvoorbeeld opvang in een Chinese dierentuin geen oplossing voor deze apen. „Het risico dat de chimpansees dan via de handel in louche dierenparkjes of als nog in onderzoek terecht komen is onaanvaard baar. Zeker omdat stichting Aap de mogelijkheid biedt om alle 105 chimpansees voor de rest van hun leven op te vangen in Spanje. Een mogelijk heid die ook al aan minister Hermans is aangebo den." ANP DEN HAAG - Het CDA wil een noodplan voor de opleiding van huisartsen, omdat anders in 2005 bij na twaalfhonderd prak tijken zonder huisarts zullen zitten. Volgens CDA-Kamerlid S. Buijs zal dit probleem zich niet alleen in de grote steden voordoen, maar ook op het platteland. Dat zal zeker het geval zijn, denkt hij, als minis ter Borst van Volksge zondheid haar voorstel doorzet om de opvolgers van zittende apotheek- houdende huisartsen niet meer automatisch een apotheekvergunning te geven. „Dat maakt platte landspraktijken veel min der aantrekkelijk", aldus Buijs. Van de 180 huisart sen in Zeeland hebben er negentig ook een apo theek. Het noodplan van Buijs dat hij vandaag in een overleg met Borst pre senteert, houdt onder meer in: vergroting van de instroom naar de beroeps opleiding voor huisarts, vrije toelating tot de stu die geneeskunde, betere arbeidsvoorwaarden voor huisartsen in opleiding, het stimuleren en eventu eel verplichten van huis artsen om huisartsenop leider te worden en het inhuren van opleidings plaatsen in het buiten land. Over de financiering zegt Buijs niets. Hij wil dat minister Borst voor zijn noodplan extra geld beschikbaar stelt op haar begroting voor volgend jaar. door Cock Rijneveen DEN HAAG - De nieuwste men selijke variant van bse heeft tot nu toe 106 slachtoffers ge maakt. Wetenschappers vrezen dat dit aantal de komende jaren sterk zal oplopen. Nederland wordt gezien als een belangrijk risicoland. Verreweg de meeste doden door de 'nieuwe variant van de ziekte van Creutzfeldt-Jakob' vielen in Groot-Brittannië: 103. Dat land heeft zwaar te lijden gehad van de gekke-koeienziekte bse. De drie andere slachtoffers ko men uit Frankrijk. De band is dat Engelse koeien in het verle den naar zowel Frankrijk als Nederland zijn vervoerd. De ernst van de situatie kwam naar voren op een internatio naal congres dat dezer dagen wordt gehouden in de Amster damse RAI. De Zwitserse speci alist A. Aguzzi en het Engelse hoofd van het Europees epide miologische servicecentrum R. Wills toonden zich bezorgd over de nieuwe variant. Dat de gevolgen in Nederland nog niet zichtbaar zijn, zegt de twee experts niets. Beiden gaan er vanuit dat de ziekte in ons land in de incubatietijd zit. Er kunnen jaren overheen gaan, al vorens de gevolgen zichtbaar worden. Aguzzi en Wills vrezen dat met name de nieuwe vari ant, die in tegenstelling tot het 'normale' ziektepatroon juist jongere mensen treft, op termijn dodelijke slachtoffers maakt. Nederlandse wetensschappers op het congres onderschrijven die mening. I. Hoepelman van het Universitair Medisch Cen trum Utrecht sluit niet uit dat het huidige aantal doden een 'begin kan zijn van een bergje'. Ook A. Osterhaus, viroloog van de Erasmus Universiteit Rotter dam en lid van de Gezondheids raad, denkt dat Nederland te maken krijgt met patiënten. „Alleen is speculeren over aan tallen onmogelijk." Als het aan tal slachtoffers in Engeland be perkt blijft tot honderden, zegt Osterhaus, zal het in Nederland hooguit om een enkeling gaan. Nederland neemt al sinds 1997 maatregelen om de ziekte bui ten de deur te houden. Zo dienen witte bloedcellen uit bloed(do- nor)producten te worden gefil terd. Ook mogen mensen die na 1985 een bloedtransfusie heb ben gehad, niet langer bloed ge ven aan bloedbanken. De ziekte openbaart zich onder meer in de vorm van bewegings stoornissen en dementie bij 55- plussers. De nieuwe variant daarentegen doet zich voor bij twintigers. De patiënten overlijden binnen an derhalf jaar. GPD Advertentie Leden van de Mobiele Eenheid voeren een activist af. foto Robin Utrecht/ANP health, het grootste gezondheidsblad alles over: gezondheid gezondheidszorg beweging gezonde voeding psychologie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3