Sluiten sportclubs onvermijdelijk PZC PZC Licht in ziekenhuis moet weer aan Knobbelzwaan terug in Grevelingen Onderzoek naar meer voorzieningen in voormalig ziekenhuis Lik-op-stukbeleid voorkomt wildgroei aan reclameborden 17 Politiek verkiest kwaliteitsimpuls boven sociaal aspect Bejaarde fietser rijdt in de sloot Brandweer redt paard uit slik Cadeautje voor tweejarigen Man mishandeld in Nieuwland Bejaarde dievegge is hardleers Discussie over kikkerhandel Dol-Fijn krijgt cheque van ondernemers woensdag 4 juli 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De meerderheid van de raadsfracties op Schou- wen-Duiveland kiest voor een kwaliteitsimpuls van de buiten sportaccommodaties, waarbij op termijn afstoting van be paalde voorzieningen niet te vermijden zal zijn. In vele toon aarden benadrukten vooral CDA, VVD en PvdA gisteravond in de commissie Maatschappe lijke Aangelegeheden dat zij niet direct kiezen voor het slui ten van sportvelden, maar uit eindelijk oordeelden alle be stuurders positief over de door het college voorgestelde be leidslijn. RPF en GroenLinks waren niet vertegenwoordigd. Hoewel alle fractiewoordvoer ders pleitten voor goed overleg met alle betrokken sportvereni gingen, Jeken aan het eind van de lange discussie niet alle zor gen voor de toekomst weggeno men bij de sportvertegenwoor- digers op de publieke tribune. Typerend voor die zorg was de vraag van voorzitter J. Goe- mans van de dorpsraad Zonne- maire of de commissie eens dui delijk kon zeggen wat nu in feite met een 'kwaliteitsimpuls' werd bedoeld. Volgens hem gaat het in veel kleine kernen helemaal niet om voetbalkwaliteit maar om de sociale contacten in een dorp. „Met sluiting van onze sportaccommodatie haalt u de ziel uit de samenleving van Zon- nemaire", aldus Goemans. NIEUWERKERK - Een bejaar de man is gistermiddag in Nieu- werkerk met zijn fiets in het wa ter beland. De man reed over de Stolpweg, waar hij om nog onbekende re den in de sloot terecht kwam. Een passerende vrouw, die het voorval zag gebeuren, is hem di rect nagesprongen en heeft hem weer op het droge geholpen. Een ambulance heeft de fietser naar het ziekenhuis gebracht voor verder onderzoek. Wethouder G. J. van de Salm gaf op de valreep nog een toelich ting op de noodzaak van een kwaliteitsimpuls. Daartoe be hoort het wegwerken van jaren lang achterstallig onderhoud, voordat sportaccommodaties mogelijk in beheer van vereni gingen worden overgedragen. Een andere mogelijkheid bij privatisering is het verstrekken van een financiële bijdrage bij overdracht aan de betreffende clubs. Verder zijn er grote inves teringen nodig om een aantal van de huidige sportaccommo daties volledig aan te passen aan de steeds hogere inrich tingseisen, gaf de wethouder aan. Lijnenkrijters Ook de overige insprekers ves tigden de nadruk op de sociale aspecten van de voetbalvereni ging in een dorp. „Honderden jeugdige voetballertjes worden elke week beziggehouden door honderden vrijwilligers. Gooi dit niet overboord", bepleitte H. Groeneveld van de KNVB dis trict Zuid. L. Obbink van de ASV Brouwershaven gaf een opsomming van lijnenkrijters tot wasvrouwen om de betrok kenheid die een sportvereniging binnen de samenleving bewerk stelligt, te illustreren. Obbink verzocht de commissieleden zijn club tijd te gunnen zich tot een combi-vereniging om te vormen, om als grote en sterke organisatie te kunnen overle ven. D66-fractievoorzitter J. van der Veer hoopte dat de mogelijkhe den die het rijk biedt in het ka der van de zogeheten breedte sport straks enig soelaas zullen bieden voor de verenigingen die wegens teruglopend ledental bedreigd worden in hun be staan. Wethouder Van der Salm hecht te eraan te zeggen dat de ge meente niet het initiatief zal nemen tot het daadwerkelijk opheffen van sportverenigin gen. Wel was de commissie het erover eens dat er grenzen zijn aan het bestaansrecht als een club geen volledig team meer kan opbouwen en nauwelijks nog aanwas van jonge leden heeft. ■^ÉlÉSl? Rondom het Grevelingenmeer worden de laatste tijd steeds vaker knobbelzwanen en Iepelaars gesignaleerd. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De knobbelzwaan is terug van weggeweest in het Grevelingen meer. Ook de lepelaar laat zich er steeds vaker weer zien. Dat blijkt uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ). Tot het einde van de jaren tachtig verble ven jaarlijks vele honderden knobbel zwanen in het Grevelingenmeer, maar na de aanleg van de Philipsdam verplaatste het merendeel zich naar het zoete Vol- kerakmeer. Het lijkt erop dat het Greve lingenmeer nu weer herontdekt is door de knobbelzwaan. Het RIKZ telde 144 over winterende knobbelzwanen in het Greve lingenmeer. In september 2000 werden 343 lepelaars gesignaleerd in het Grevelingengebied en dat is veel, volgens het RIKZ. De statige vogels werden vooral gezien op de Slikken van Flakkee, de Veermansplaten en de Stampersplaten. Bij een aantal steltlopers werden opmer kelijk grote aantallen vastgesteld. Daar bij gaat het met name om zilverplevier, bonte strandloper, wulp en groenpootrui- ter. Opvallend is verder de forse afname van het aantal brilduikers in de Grevelin gen. In de voorgaande vijf seizoenen zaten er in het gebied doorgaans steeds meer dan 3800. In het seizoen 1999/2000 bleef de tellersteken op 1340 stuks. Een verkla ring voor deze afname heeft het RIKZ niet. Het instituut stelt alleen vast dat in Oos- terschelde en Veerse Meer de populatie brilduikers niet achteruit is gegaan, zodat de oorzaak van de afname in het Grevelin genmeer in dat gebied zelf gezocht dient te worden. Onder de visetende vogels vallen volgens de tellingen van het RIKZ vooral de aal scholver en de kleine zilverreiger op. Nor maliter verblijven er in september gemid deld 1800 aalscholvers in het gebied, maar in september 2000 werden er slechts 944 waargenomen. Het aantal kleine zil verreigers verdubbelde. SEROOSKERKE (S) - De brandweereenheden Renesse en Haamstede van de Schouwse brandweer moesten maandag avond in actie komen om paard te redden, dat was weggezakt in het slik op het strandje bij De Schelphoek. Toen de brand weer arriveerde zat het onfortuinlijke dier al tot zijn nek in het slik. Vijfduimsbrandslangen werden onder de buik van het dier door geschoven en vervolgens werd het paard met twaalf man uit zijn benarde positie bevrijd. Hoewel het dier totaal uitgeput was, slaagde het erin zelf overeind te komen. Met behulp van een paardentrailer werd het dier terug naar de stal gebracht om daar bij te komen van de schrik. VLISSINGEN - Het sociaal cultureel werk in Vlissingen heeft een nieuw project: een felicitatiedienst voor tweejarigen. Contactmoeder Sophie Rawejai bezoekt iedere maand 33 tot 38 gezinnen waar een peuter zijn of haar tweede verjaardag gaat vieren. In de felicitatiemap voor de ouders zit informatie van instellingen die programma's aanbieden voor opvoeding en ontwikkeling van kleine kinderen. Voor de kinderen ligt er een cadeautje klaar NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een onbekende man heeft gistermiddag rond half drie een 42-jarige man uit Dongen mishandeld, die zijn wagen stond te lossen aan de Kerkstraat in Nieuw- en Sint Joosland. De dader schold de chauffeur zonder enige aanleiding uit. Toen de man uit Dongen gewoon doorging met lossen, klom de onbekende man in de laadruim te en ontstond een vechtpartij. De dader hield pas op toen de collega van de mishandelde man terugkwam. Hij reed daarop weg in zijn auto. MIDDELBURG - Nog niet zo lang geleden had een 65-jarige vrouw uit Goes zich op de zitting van de Middelburgse politie rechter moeten verantwoorden voor een diefstal. Gisteren stond ze weer voor het hekje van de politierechter, omdat ze 18 november vorig jaar bij een Goese supermarkt levensmid delen had gestolen. Ze vertelde door een schuld van 4500 gul den bij postorderbedrijven in financiële problemen te zijn ge raakt. „Mensen van uw leeftijd moeten geen diefstallen meer plegen", vond politierechter B. Duinhof. „Ik zal het nooit meer doen", beloofde ze plechtig. De politierechter vonniste haar conform de eis tot 500 gulden boete en een week voor waardelijke gevangenisstraf. GOES - De Raad van State in Den Haag boog zich dinsdag over de vraag of het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) terecht weigerde een klacht van de zoon van advocaat J. Wilgers uit Goes inhoudelijk in behandeling te nemen. Wilgers vroeg enige tijd terug voor zijn zoon bij LNV een vergunning aan om groene en bruine kikkers te mogen houden en te verhandelen binnen de Europese gemeenschap. De aanvraag werd niet in behandeling genomen, waarna hij in beroep ging bij het ministerie. Dat beroep is niet-ontvanke- lijk verklaard. Aan de Raad van State legde de inwoner van Goes de vraag voor of dat terecht is gebeurd. Tevens vroeg hij LNV te veroordelen tot betaling van een schadevergoeding van 25 miljoen gulden aanzijnzoon. De advocaat spande eer der vergelijkbare procedures aan, die tot op heden niets ople verden. Binnen enkele weken is de uitspraak van het Haags bestuurs rechtcollege te verwachten. ZIERIKZEE - Onderzoeksbu reau Zorgconsult gaat onder zoeken of de toekomstige invul ling van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee meer voorzieningen kan krij gen, naast een herstelafdeling en een huisartsenpost. Gedepu teerde G. de Kok hoopt dat na de zomer 'echt de bocht genomen' is. Deze week hebben de verschil lende betrokken partijen die de Schouwse medische zorg vorm moeten geven, onder voorzitter schap van gedeputeerde De Kok, weer met elkaar overlegd. Naast de gebruikelijke deelne mers als de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen, zorgver zekeraars en de regionale huisartsenvereniging mocht de nieuwe vereniging 'Houd de zorg op Schouwen-Duiveland kerngezond' voor het eerst aan schuiven. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Hoewel volgens De Kok uit dit overleg 'niet direct nieuwe din gen' naar voren zijn gekomen, is hij toch tevreden over de bijeen komst. „Elke keer zetten we een paar stappen in de goede rich ting", aldus de gedeputeerde. Gesproken is over de voortgang in de opzet van een centrale huisartsenpost in het voormali ge ziekenhuis en de verdere in vulling van de locatie Zierikzee. Kleinschaligheid Zo is onder meer duidelijk ge worden dat het opzetten van de huisartsenpost veel tijd kost en dat die ook genomen moet wor den. De meeste knelpunten zijn inmiddels opgelost, maar er moet nog een aantal hobbels worden genomen voordat con creet aan realisatie gedacht kan worden. Want net als het voor malige ziekenhuis zelf, loopt nu ook deze post tegen de klein schaligheid van het gebied op. Relatief weinig huisartsen zul len de post voor betrekkelijk weinig inwoners moeten gaan bemannen. „Het gaat voor Schouwen-Duiveland om duur der maatwerk waar een oplos sing voor bedacht moet wor den." Ook het onderzoek naar de ves tiging van een zogeheten short stay of herstelafdeling in Zie rikzee lijkt op dat probleem te stuiten. Zorgconsult heeft voor alsnog een inventarisatie ge maakt van wat er tot nu toe is gebeurd. Naar aanleiding hier van willen de betrokken partij en bekijken of de toekomstige invulling van het ziekenhuisge bouw door meer zorgvoorzie ningen gedragen kan worden. Waar concreet aan gedacht wordt, houdt De Kok nog even achter zijn kiezen. „We mikken op een huisartsenpost en een herstelafdeling. En dat onder zoek hebben we wat verbreed", is alles wat hij hier in dit stadi um over wil loslaten. De gedeputeerde lijkt vooral te vreden dat de partijen nog altijd rond de tafel zitten en keer op keer de intentie uitspreken zich sterk te maken voor een goede zorg op Schouwen-Duiveland. „Er zijn vele partijen voor nodig en bij betrokken die een aandeel in de oplossing kunnen bieden. Maar het is niet alleen een kwes tie van kunnen, we moeten ook uitstralen dat we dat met elkaar willen." De Kok hoopt na de zo mer meer concrete uitspraken over de toekomst van de Schouwse zorg te kunnen doen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Borden, vaan dels, vlaggen en al wat mensen meer verzinnen om hun handel aan de man te brengen of klan ten naar hun nering te lokken, zijn voor het overgrote deel ver dwenen op de provinciale en rijkswegen op Schouwen-Dui veland. Om te voorkomen dat er opnieuw een wildgroei van re clame-uitingen ontstaat, hante ren de provincie en de gemeente een streng lik-op-stukbeleid. In 1997 bond de provincie de strijd aan tegen de reclamebor den. De gemeente volgde dat be leid. Op Schouwen heeft dat volgens juriste P Rouwendal, van de provinciale afdeling lan delijk gebied en water, inmid dels geleid tot schone wegen. In ieder geval de provinciale en rij kswegen zij n ontdaan van on gewenste reclame-uitingen. De polderwegen komen in een later stadium aan de beurt. Dat de borden weg moesten werd de provincie niet in dank afgenomen, maar slechts een enkele bordenbezitter maakte er echt werk van. Vorige week nog vroegen twee antiekhande laren uit Oosterland de Raad van State de sommering van de provincie om hun reclamebor den weg te halen ongedaan te maken. Rouwendal: „Natuur lijk vindt niemand het leuk om zijn reclamebord weg te moeten halen. Het gaat tenslotte om hun broodwinning. Maar de meeste mensen hebben wel be grip voor de regels. Op de regel dat reclameborden langs de rijks- en provinciale wegen verboden zijn, gelden uitzonderingen. Evenementen mogen via borden aangekon digd worden, mits ze op de daar toe door de gemeente aangewe zen plaatsen neergezet worden en een dag na het evenement verwijderd. In Zierikzee mogen maximaal 24 borden staan. In de overige Schouwse kernen mogen alleen bij de komborden reclameborden voor een evene ment worden neergezet. Uitvluchten Op naleving van de regels wordt volgens Rouwendal streng ge let. Wie zich niet aan de regels houdt, kan rekenen op een boe te. „Het controleren kost een hoop tijd, maar het lik-op-stuk beleid werkt heel goed." Uit vluchten als 'we wisten het niet' accepteren gemeente en provin cie niet. „We zijn er al sindsl997 mee bezig en er is heel wat over gepubliceerd. Dus iedereen kan het weten", zegt Rouwendal. De kort gelden nog aange scherpte regels kunnen - moet Rouwendal toegeven - niet alle horizonvervuiling voorkomen. De vliegtuigneus die bij een Oosterlandse autosloper op het land ligt, kan de provincie niet echt bekoren. De blikvanger wordt gezien als landschaps- vervuilend. „We hebben wel- eens gekeken of er iets tegen te j doen was, maar dat was niet het j geval. Niet ieder object langs de weg is te weren." Dat geldt ook voor windmolens en zendmas ten. Hier bepaalt doorgaans een gemeente of zo'n bouwwerk toelaatbaar is op bepaalde loca ties. NIEUWERKERK - Stichting Zwembad Dol-Fijn is 1500 gul den rijker. Stichtingsbestuurs lid J. Flikweert kreeg gisteren uit handen van secretaris E. Lievense van de Nieuwerkerkse ondernemersvereniging een cheque voor dat bedrag over handigd. De ondernemersver eniging hield in mei een spaar actie ter ondersteuning van het zwembad, dat sinds september vorig jaar door vrijwilligers van de stichting wordt gerund. De plaatselijke ondernemers gaven hun klanten bij elke vijf gulden besteding een waarde bon, waarmee de klanten kon den sparen voor een gratis en treekaartje voor het zwembad. Sommige ondernemers deden niet mee aan de spaaractie, maar gaven een financiële bij drage voor Dol-Fijn. Flikweert wist de bestemming van het geld al te noemen. „We willen een kunststof box aanschaffen voor peuters in de kleedkamer. Het kinderzwemmen is enorm ge groeid, waardoor er niet genoeg ruimte voor de peuters is." Het gaat goed met het zwembad sinds het zelfstandig is verder gegaan, aldus Flikweert. „Het aantal deelnemers aan de ver schillende onderdelen neemt toe. We kunnen wel een betaalde kracht voor tien uur in de week erbij gebruiken!" Het bestuur van de vereninging 'Houd de zorg op Schouwen-Duiveland Kerngezond': M. Thiebou, E. Kooman, W. Alkemade en C. van Eek (vlnr). foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het is de zojuist opgerichte vereniging 'Houd de zorg op Schouwen- Duiveland kerngezond' gelukt mee te doen aan het brede overleg over de zieken huisvoorzieningen. Voorzitter J. Broertjes van de Raad van Bestuur Oosterschelde- ziekenhuizen en zorgverzekeraar de CZ- groep waren het daar niet mee eens, maar de overige partijen stemden voor toetre ding van deze belangenvereniging in het brede overleg. Die overige groeperingen zijn provincie, gemeente, koepelzorgorganisatie Arcus, patiëntenorganisatie Het Klaverblad, de kraamzorg, de districtshuisartsenvereni- ging en de regionale huisartsenvereni- gmg- Voorzitter W. Alkemade van de 'Vereni ging Kerngezond' is blij met de deelname binnen het brede overleg. Volgens haar is dat de plek waar uiteindelijk beslissingen worden genomen. Doelstelling van 'Kern gezond' is een breed medisch en parame disch zorgpakket voor Schouwen-Duive land tot stand te laten komen. Samen met C. van Eek, M. Thiebou en E. Kooman vormt zij het bestuur van deze belangen vereniging. De vier bestuursleden verte genwoordigen geen achterban, maar besloten vanuit particulier initiatief tot oprichting van de vereniging. Inmiddels hebben 120 leden zich aangemeld en het is de bedoeling dat aantal aanzienlijk uit te breiden. Er wordt onderscheid gemaakt tussen leden die minstens tien gulden con tributie per jaar betalen en zogeheten 'guldenleden'die zich voor één gulden als sympathiserenden kunnen inschrijven. „Zo kunnen alle leden van een gezin zich afzonderlijk als lid van de vereniging la ten registreren", aldus Alkemade. Huisartsenpost Het streven van 'Kerngezond' is erop ge richt de lampen in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee zo snel mo gelijk weer brandende te krijgen. Met an dere woorden, het vacuüm in de zorg dat op 1 april is ontstaan door de sluiting van de afdeling interne geneeskunde dient zo snel mogelijk te worden ingevuld. Er wordt weliswaar al lange tijd gesproken over de eventuele opzet van een herstelaf deling, een mogelijkheid tot behandeling met kort verblijf (de zogeheten short- stay) en de inrichting van een centrale huisartsenpost, maar de praktijk biedt voorlopig nog een andere situatie. „De polikliniek is alleen van maandag tot en met vrijdag van negen tot vijf geopend, maar 's avonds en in het weekend kan nie mand hier meer terecht. Dat is zorgelij ke", vindt Alkemade. Volgens haar gaat er veel kostbare tijd verloren met het zoeken naar de dienstdoende huisarts die dan vervolgens weer moet doorverwijzen naar Goes of Dirksland. Het bestuur van 'Kerngezond' zou graag zien dat de Zie- rikzeese vestiging van het Oosterschelde- ziekenhuis 24 uur per dag bemand is en pleit in allereerste instantie dan ook voor de vestiging van een centrale huisartsen post. „Daarmee zou ook permanent een belangrijk deel van de EHBO-functie ver vuld kunnen worden", aldus de voorzitter. Het bestuur heeft zich voor het goed func tioneren als belangenvereniging georiën teerd in Oldenzaal waar een vergelijkbare groepering actief is. „Alleen zijn ze daar eerder begonnen: op het moment dat het ziekenhuis nog functioneert", aldus Al kemade. En volgens haar is dat toch een andere uitgangssituatie. Omdat de nood op Schouwen-Duiveland aan de man is, spant Kerngezond' zich in een zo groot mogelijk ledenbestand te creëren. De fol ders met antwoordkaarten worden vol gende week huis-aan-huis verspreid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35