PZC T oekomst VVV is onzeker 13 Bkkger kd" Zenuwcentrum van de hulpverlening Tunnelboor Sara kan weer draaien Onderwatervondsten in Museumhaven Labruyère weg bij Hogeschool Zeeland Weg vrij voor plannen ontwikkeling negentig hectare nieuwe natuur Vertrouwenscrisis akkerrand adopteren zeeuwse almanak Goedemorgen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 4 juli 2001 door Piet Kleemans RENESSE - Het voortbestaan van de VW op Schouwen-Dui- veland hangt aan een zijden draad. Het interim-bestuur van de toeristische organisatie vroeg gisteravond tijdens een bijzonder roerige vergadering vergeefs het vertrouwen van de leden. Op het laatste nippertje stelde het teleurgestelde be stuur het besluit om daar con clusies aan te verbinden en op te stappen, nog even uit. Een extra vergadering volgende week moet duidelijkheid brengen over de toekomst van de VVV. Chantage. Dat vond de één van de mededeling van het bestuur aan het begin van de vergade ring, dat als de leden zich niet achter het beleid - inclusief het omstreden ontslag van VW-di- recteur B. Roessingh - zouden scharen, de leden op zoek kon den naar een ander bestuur. Vol gens de ander waren de tegen standers van het beleid, en dan met name van het ontslag van de directeur, alleen maar uit op de macht over de VW. „Het is ge woon een coupen niets anders. Al snel tekenden zich tijdens de vergadering twee kampen af. Zij die het interim-bestuur in ie der geval het voordeel van de twijfel gunnen en het mandaat willen geven om verder te gaan en zij die vinden dat het ontslag van Roessingh teruggedraaid moet worden. Visie Recron-voorzitter A. Hanse gooide als eerste de knuppel in het hoenderhok met de opmer king dat van goedwillende be stuurders in redelijkheid niet verwacht kan worden dat ze het werk van een VW-directeur overnemen. L. van Vliet van de Vereniging Hotel- en Pension houders (VHP) schaarde zich achter de woorden van Hanse en voegde er aan toe dat hij van het interim-bestuur een visie op een toekomst zonder directeur mist. Andei'en vielen hem bij Overtuiging Voorzitter C. Geluk van het in terim-bestuur probeerde de verti'ouwenscrisis af te wenden door meermalen te benadruk ken dat het complete bestuur er heilig van overtuigd is dat de WV zonder Roessingh verder kan en dat men het idee heeft pp de goede weg te zijn. „Natuur lijk moeten we nieuwe plannen maken, maar het ontslag van Roessingh is voor ons een geslo ten boek. Wij willen als bestuur niet meer met hem verder. Op de vraag van Geluk wat de tegenstanders van het tot nu toe gevoerde beleid dan wel precies voor ogen staat, kwam geen dui delijk antwoord. De vergade ring verzandde in onderling ge ruzie. Recron-secretaris E. Troost vatte het verloop van de avond kernachtig samen. „Win naars zijn er niet. Je kunt je af vragen wat deze vergadering waard is geweest." Na een korte schorsing kwam het interim-bestuur met het voorstel om op korte termijn, waarschijnlijk volgende week, een tweede extra vergadering in te lassen. Dat voorstel werd uit eindelijk aangenomen. Cees de Vries bij een duikershelm en schoenen, zoals die vijftig jaar geleden nog werden gebruikt. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wie kijkend naar een ge beeldhouwde afbeelding van de god Her cules het bijschrift goed op zich laat in werken, zal zich minstens verwonderen over de aanduiding: een reisaltaartje. Er gens in de tweede of derde eeuw sjouwden gelovige mensen dit zware kalkstenen ta blet mee tijdens hun omzwervingen. Het is één van de 'schatten uit de Ooster- en Westerschelde' die deze zomer te zien zijn in de Museumhaven Zeeland in Zierikzee. In het ruim van de klipper 'Mijn Genoe gen' is opnieuw een zomertentoonstelling ingericht. Dit keer staan de vondsten op de bodem van de Scheldes centraal. Vrijwilliger Cees de Vries van de Museum haven tekent voor de inrichting. Het ma teriaal kreeg hij in bruikleen van enkele mosselschippers, het Maritiem Museum in Zierikzee en van de Belgische musea in Baasrode en Blankenberge, waar het be stuur van de Museumhaven nauwe rela ties mee onderhoudt. De Vries, zelf ooit bezitter van een zeilend vrachtschip, leidt de bezoekers graag rond langs de vitrines waarin de bodem schatten worden getoond. Een kaart van de Oosterschelde toont met rode en blau we speldenkoppen de plaatsen waar in de loop der eeuwen schepen zijn vergaan. De blauwe puntjes verbeelden de wrakken waaruit voorwerpen op deze tentoonstel ling afkomstig zijn. Ook de bekende diepe put waar het Gezel schap Kor en Bot jaarlijks de netten uit gooit ten behoeve van de wetenschap staat gemarkeerd. Een half gewei van een reuzenhert, de rechteronderkaak van de sabeltandtijger en een deel van de kies van een mastodont geven een indruk van de historische kostbaarheden die deze tochten opleveren. Een duikershelm met bijpassende schoe nen van de Amerikaanse marine uit de vo rige eeuw doen beseffen dat er in de loop der jaren veel veranderd is in de duikers- uitrusting. „Die zware schoenen gaven te genwicht om te voorkomen dat je als dui ker omviel en je helm vol met water liep", legt De Vries uit. Telegraaf Een indrukwekkend verhaal gaat ook schuil achter de telegraaf van de Prins Hendrik, het provinciale veerschip dat door de Duitsers was gevorderd en in de Tweede Wereldoorlog door de Engelsen tot zinken werd gebracht. De expositie biedt ook een model van het zusterschip van deze veerboot. Verder zij n er tal van gebruiksvoorwerpen en kleine onderdelen van schepen te zien bij deze expositie. Klipper 'Mijn Genoe gen' is toegankelijk van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. BROUWERSHAVEN - Een nieuwe cadeautip: geef een ak kerrand. De omvang, de inrich ting en de plaats kunnen door de schenker zelf bepaald worden. De prijs bedraagt 77 cent per vierkante meter. Het is eens wat anders dan de af gezaagde enveloppe. Geen flau we grap, maar een landelijk uniek initiatief van de stichting Zonnestraal, die zich op Schou- wen-Duiveland sinds 1995 be zig houdt met akkerrandbeheer. De stichting maakt een lang ge koesterd plan werkelijkheid. Burgers en bedrijven worden in staat gesteld om akkerranden te adopteren. Via een door het bu reau TSTP uit Brouwershaven speciaal ontwikkelde website www.akkerranden.nlkan ie dereen die een akkerrand heeft geadopteerd of ten geschenke heeft gekregen, volgen hoe de ontwikkeling is: wanneer de bloemen bloeien en plukrijp zijn, wanneer er veel vogels te bewonderen zijn. Jaarlijks wordt een informatiedag voor de deelnemers georganiseerd. Iemand die een akkerrand adopteert, doet dat in beginsel voor drie jaar, vertelt Peter de Koeijer van Zonnestraal. Met de betrokken boer wordt een con tract afgesloten. „We hopen dat de binding tussen boer en bur ger erdoor versterkt wordt. Het aantal vierkante meters is in principe onbeperkt. Iemand kan ook een heel perceel adop teren en bijvoorbeeld wensen ten aanzien van jacht stellen. Als iemand veel oranje of paarse bloemen wil, is dat mogelijk. Als iemand veel insecten of veld muizen - goed voor de roofvo gels - wil, kan dat ook. Wij kun nen alles op die akkerranden." De bedoeling is in 2002 de eerste geadopteerde akkerranden in te zaaien. Het project gaat binnen kort officieel van start. Er zijn al enkele aanmeldingen. De adop tie is een aanvulling op het be staande agrarisch natuurbe heer. Boeren ontvangen tot nu toe van het Rijk een vergoeding voor ingezaaide akkerranden. Voor uitbreiding ervan is geen geld meer beschikbaar. Peter de Koeijer: „Toch is er belangstel ling bij boeren om voor meer ak kerranden te zorgen. Dat kan de markt nu gaan bepalen. Je kunt al een schaap in Toscane adop teren, dus waarom dicht bij huis geen akkerrand?" Op 100 hecta re akkerland zitten gemiddeld 40 vogels. „Als je 100 hectare akkei'rand neemt kom je op 1.700 vogels. Er vei'blijven in het voor- en najaar heel veel trekvogels in de randen." door Jacob Hoekman Grote computerschermen to nen de kaart van Zeeland. Op het scherm lichten voortdu rend vierkantjes op met daarin nummers van surveillanceau to's. Het is vrijdagavond en de telefoon rinkelt bijna onophou delijk. De drie mensen achter de telefoons blijven uiterlijk kalm. Terwijl de avond valt, worden binnen allerhande meldingen vaardig afgehandeld. Van spoedaanvragen om hulp tot parkeerproblematiek in de Vlis- singse binnenstad. Het is het ze nuwcentrum van de Zeeuwse hulpverlening: de meldkamer van de politie aan de Vrij landstraat in Middelburg. „Het leukste van dit wex'k is dat je van te voi*en nooit weet wat er zal gaan komen. Je gaat hier 's nachts nooit heen met de weten schap dat het een x-ustige dienst zal worden." Rinus van de Ket terij kan het weten. Hij is een oude rot in het vak en zit al j aren bij de alarmcentx-ale van de Zeeuwse politie. Zijn betoog wordt onderbroken door een krakende mobilofoon. „Middel burg, hier de 56.51." Rinus drukt met zijn voet een pedaal in. „Hier Middelburg, zegt u het maar, over." „Melding afgehan deld en met vervolg." „Begre pen, uit." Het is de dag dat de schoolva kanties beginnen. De toeristi sche sector verklaaxd per van daag het hoogseizoen voor geopend. Toch is het niet over dreven druk op de Zeeuwse wegen. Met name de Duitse toe risten laten nog even op zich wachten. „Ik heb nog niks ge merkt van vakantiedrukte. We hebben deze week nog maar één wildkampeerder gehad", verze kert Rinus. Met zijn collega's Jan Bom en Anita Ridderhof is hij vanavond verantwoordelijk voor het aanstuiken van de poli tiewagens op de Zeeuwse we gen. Ook beantwoordt het drie tal alle regionale telefoontjes die binnenkomen via de hiïlp- nummers 112 en 0900-8844 (geen spoed, wel politie). „Over dag is er voor die telefoontjes een speciaal team. 's Avonds doen wij het erbij", legt Rinus uit. Vals alarm Hij is nog niet uitgesproken of de 112-telefoon rinkelt. Een doordringende pieptoon ver vult dei'uimte. „112, wie wilt u spreken?" Het blijft verdacht stil aan de andere kant van de lijn. Rinus herhaalt zijn vraag en gooit dan de hoorn op de haak. „Vals alarm. Dat gebeurt heel regelmatig. Vooral op door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Voorzitter L. N. Labruyère van het College van Bestuur van de Hogeschool Zee land in Vlissingen maakt een sprong in zijn carrière. Hij wordt voorzitter van het Colle ge van Bestuur van één van de grootste hogescholen van Ne derland, de Hogeschool Haar lem. Zes jaar heeft Labruyère de lei ding gevoerd over de Hoge school Zeeland. In die tijd is hij exrin geslaagd de hogeschool fi nancieel er bovenop te helpen. Aan de Edisonweg is in zijn 're- geex-pexiode' de nieuwbouw praktisch voltooid, waardoor de hogeschool meer tot een eenheid is gesmeed. Alleen de maritieme opleiding ontbreekt nog op de centrale locatie. Over zijn opvolging is nog niets bekend. De Raad van Toezicht van de Hogeschool Zeeland overlegt vandaag voor het eerst met een selectiebureau. Voorzit ter N. Ginjaar-Maas van de Raad van Toezicht ziet Labruy ère met lede ogen vertrekken. „Een betere kan je niet hebben, maar het was al langer duidelijk dat we hem niet konden hou den." Bakkerij Labruyère was voor zijn komst naar de Hogeschool Zeeland deeltijd-wethouder in Dom burg, waar hij een bakkerij had, en burgemeester van de ge meente Brouwershaven. Hij is vice-voorzitter van de HBO- Raad en was tot voor kox't lande lijk secretaris van het PvdA- partijbestuur. Zijn benoeming in Haarlem gaat in principe het nieuwe collegejaar, begin sep tember, in. pagina 14: Altijd mazzel met banen door Wout Bareman TERNEUZEN - De grote onder houdsbeurt van tunnelboorma chine Sara, die de oostbuis van de Westerscheldetunnel boort, duurt langer dan gepland. Aanvankelijk zou de machine maandagochtend de tocht naar Ellewoutsdijk voortzetten. Maar het weghalen van het la- ge-sterkte beton, dat het boor- front moest verstevigen tijdens de reparatie van het lek aan het hoofdlager, neemt meer tijd in De betonlaag tussen het snijrad en de foliebeschermlaag, die speciaal werd aangebracht om inzakken van het boorfront te voorkomen, moet door duikers met de hand worden verwijderd en dat kost meer tijd. Maar de verwachting is dat Sara van daag weer aan de slag kan. De machine heeft dan iets meer dan vier weken stilgestaan. Het gaat, als alles volgens plan ver loopt, om de laatste gx-ote onder houdsbeurt voor de boormachi- ne de 6,6 kilometer tussen Tex-neuzen en Ellewoutsdijk voltooit. De onderhoudsstop wex'd uitgevoerd vlak voordat de boor de Boomse kleilaag ver ruilt voor het zand onder de vaax-geul Everingen tussen de Middelplaat en de kust van Zuid-Beveland. Onderhoudswerk Eind vorige week al legden spe cialisten de laatste hand aan het reguliere onderhoudswerk (het vex-vangen van de vitaleonder- delen in dekop van de boorma chine). Vervolgens werd ook de druk in de b ooi-kamer weer langzaam opgevoerd. Tunnelbooi-machine Neeltje Suzanna, die de westbuis booi't, was gistex-en 4368 meter (2184 i-ingen ver). Sara hei-vat de reis op vanaf x-uim 3800 meter. Rinus van de Ketterij beantwoordt huipaan vragen in de meldkamer van de Zeeuwse politie. woensdagmiddag, als de schoolkindei-en vrij hebben, is er een piek." Op het computex- scherm heeft Rinus een num mermelder, zodat meteen te zien is waarvandaan de onver- laat naar het noodnummer heeft gebeld. Het blijkt een telefoon cel te zijn. „Negen van de tien meldingen vanuit telefooncel len zijn vals", zegt Rinus. „Ener is heel weinig tegen te doen. Soms sturen we er wel een auto op af, maar meestal is de vogel al gevlogen." Eén keer had Rinus de valse bel lers beet. Vanuit een telefooncel wex-d steeds opnieuw naar de meldkamer gebeld. „We hebben er toen een onopvallende auto op afgestuurd. Die gastjes zagen de agenten niet aankomen. Ze waren net weer aan het bellen. 'Zijn dit ze?', vroeg die agent via de telefoon. In de auto zijn ze meegenomen naar de centrale. We hebben ze hier flink de les gelezen!De centralemedewer ker geniet zichtbaar bij de her- innering aan de gebeurtenis. Opnieuw gaat de 112-telefoon. NACHTWERK Het is een mevrouw die erg veel last van haar hoofd heeft. Rinus verbindt haar onmiddellijk door met de centrale van de am bulancedienst. „Ik hoef hele maal niet te weten wat ze pre cies mankeert. Dat kan iemand van de ambulancedienst veel beter beoordelen. Ook als er een ongeluk gebeurd is, waarbij ge wonden zijn, gaat de melding eerst door naar ambulance en brandweex-. Die zijn dan belang- rijker dan de politie." Het loopt tegen elven. Buiten is het inmiddels helemaal donker. De dienst voor Rinus zit er bijna op. Via de mobilofoon meldt een surveillance-auto zich af bij de centrale. Belangstellend infor meert de agent op straat of Ri nus vannacht ook moet wei-ken. „Ben je ook weer de sigaar van nacht?" Spoedmelding Op de valreep komt er een spoedmelding binnen. Vier jon gelui hebben zojuist twee deu ren ingetrapt en ruiten vernield, meldt een meneer uit Vlissin gen. Rinus vraagt door. „Waar lopen ze heen? Hoe zien ze eruit?" Het signalement komt niet veel verder dan dat de vier verdachten shirts dragen. Ze verdwijnen in de richting van het Vlissingse Badhuisplein. Ri nus onderneemt meteen actie. Met een soepele beweging drukt hij het voetpedaal in. „48.12, foto Lex de Meester hier Middelburg", klinkt zijn stem in alle politiewagens in Zeeland. Er komt geen ant woord. Hij herhaalt zijn oproep via de portofoons die de agenten bij zicli dragen, zodat ze ook op roepbaar zijn wanneer ze zich buiten de auto bevinden. Dat heeft meer succes. Via de porto geeft de 48.12 snel antwoord, Rinus legt de situatie uit waarna de wagen onmiddellijk koei-s zet naar de aangegeven locatie. Via de mobilofoon melden zich nog twee wagens. „Middelburg, de 40.10 rijdt ook op de melding Badhuisplein." „Hetzelfde geldt voor de 4011Op het scherm volgt Rinus de drie wa gens. Iedere halve minuut ver springen de nummers op het scherm. Binnen de kortste keren is het Badhuisplein omgeven door het blauw. De verdachten worden echter niet meer aange troffen. Rinus voert de melding in de computer en beëindigt zijn werkzaamheden. Zijn collega staat al klaar om de boel over te nemen, een bak sterke poli- tiekoffie in de hand. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft plannen goedgekeurd voor uitvoering van natuurontwikkeling in vier gebieden. Het gaat om de Scha- kerloopolder aan de zuidkust van Tholen, Den Inkel bij Krui- ningen, de Zwartenhoekse Kreek en de Herdijkte Zwarte Polder in het westen van Zeeuws-Vlaanderen. In totaal ontstaat er bijna negentig hec tare nieuwe natuur. De plannen zijn opgesteld door de provinci ale werkgroep natuurontwik keling. De Schakerloopolder, opper vlakte 62 hectare, is het grootste gebied van de vier. Het is onder deel van het plan Tureluur, dat voorziet in natuurontwikkeling langs de Oosterschelde. De pol der wordt omgezet in grasland met zout-zoet overgangen, die kenmerkend zijn voor de die- pergelegen randen van de Oos terschelde. Voor planten en die- x-en kan het een waardevolle plek worden. Het werk moet ko mend najaar beginnen. In Den Inkel, oppervlakte zeven hectax-e, wordt het voormalige munitiedepot ingex-icht als na tuurgebied. Dat sluit mooi aan op het al aanwezige recreatie oord. Op verzoek van de Stuur- gi-oep Natuurherstel Wester schelde is in het plan de mogelijkheid opgenomen om natuurontwikkeling te combi neren met een boezemfunctie. Door het werk wordt ontwikke ling van vochtig grasland met zoet-zout overgangen mo- gelijk. Voor de Zwartenhoekse Kreek, oppervlakte elf hectare, is een plan gemaakt voor de gronden ten zuiden en ten noorden van de kreek. Door aanleg van oe verlanden en een hoger kreek- peil wordt de kwaliteit van het vogelrijke gebied vergroot. De zoete Herdijkte Zwarte Polder, oppexwlakte achttien hectare, moet uitgroeien tot een gebied waarin grasland wordt afgewis seld met struweel en poelen. Op het binnentalud van de dijk wox*dt zand aangebracht. De polder sluit aan op de naastgele gen Verdronken Zwarte Polder, die al natuurgebied is. Er is ook een plan voor natuur ontwikkeling in de Everings- polder, oppei-vlakte veertien hectare, uitgewerkt, met een zoete en een zoute inrichting. Het bevorderen van zoute in vloed vei'gt echter veel grond verzet en is duur. Een zoete ont wikkeling levert maar beperkte natuurwaarden op. Gedepu teerde Staten willen het plan daarom terzijde leggen. Er is nog een kleine kans dat het wordt uitgevoerd in het kader van het natuurherstel Wester schelde. Snoeiharde donderslagen hadden die Vlissinger voor dag en dauw uitzijn slaap ge rukt. De impuls om net als vroeger gezin en huisvee rond de keukentafel te verza melen voor geval van ramp spoed kon hij weerstaan, maar lekker lag hij niet meer. Al helemaal niet toen de claxon van zijn auto spo?i- taan aan het loeien sloeg tij dens de hoosbui die op het onweder volgde. Nors beke ken vanachter de diverse slaapkamerramen in de straat stelde hij, druipend van de regen en weinig zacht zinnig, de betreffende zeke ring definitief buiten wer king. Hij had nog een half uurtje bedrust over voor de wekker ging, troostte hij zich. Die troost bleek mager toen hij onderweg naar het koffiezet apparaat ontdekte dat de hond een beetje misselijk was geweest. En toen hij buiten stapte om het beest z'n rondje te laten maken, wapperde erzo'n ha telijk geel briefje onder de autoruitenwisser. Bon van wege geluidsoverlast. Beetje vreemd pro ces-verb aal was het wel. Nijdig bepiekerde hij zijn lot. Tot achter hem een vrolijk 'Goede Morgen!' klonk. Buurman maakte zich met een grimas uit de voeten. „Geintje!" riep die nog....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31