Servië ziet laatste akte Sloboshow PZC PZC Mira is macht achter Milosevic Voldoening overheerst bij Kosovaren Koningin Maxima Op herhaling Zorreguieta moet uitleg geven over verdwenen studente Voor- en tegenstanders oud-president aan televisie gekluisterd 4 juli 1951 woensdag 4 juli 2001 Alles op z'n tijd. Onder dit motto kanaliseert pre mier Kok de politieke aandacht voor het huwe lijk tussen prins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta. Hoge verwachtingen over de plaats van de Argentijnse in het Nederlandse staatsbestel, of zware bedenkingen naar aanleiding van de rol van haar vader in de voormalige Argentijnse junta, houden onder de bezwerende woorden van Kok een passende plaats op de politieke agenda. Gisteren was het tijdvoor de goed keuring door de Staten-Generaal. De volksvertegen woordiging stemde snel massaal vóór. Dat was te ver wachten, omdat de echte politieke krachtmeting over de wenselijkheid van Maxima aan de zijde van de troonopvolger al in het voorj aar plaatsvond. Toen heeft Den Haag de vriendin van Willem-Alexander breed ge accepteerd. Met vijftien tegenstemmers - één meer dan destij ds bij de stemming over Claus - verliep de formele goedkeuring soepeitjes. De kwestie-Maxima is nog lang niet voorbijPogingen tot waarheidsvinding in Argentinië zullen de aandacht blijven richten op haar vader. In Nederland zullen de religieuze keuzen van het paar kritisch worden ge volgd. En dan is er nog de vraag welke titels Maxima krijgt. Volgens Koks politieke regie was het gisteren ook tijd om daarover een voorzetje te geven. Hij ver stoutte zich te spreken over 'koningin MaximaZo gaat het al masserend richting troonopvolging. Deze aanpak werkt politiek goed. Maar het risico ervan is dat Wil- lem-Alexander en Maxima alle klopjes en kneepjes al vervelend vinden voor zij aan het echte werk beginnen. Dat zou een slechte start zijn. Daarom is het nu tijd om de verstikkende zorgvuldigheid van het regiemodel te ruilen voor losse vanzelfsprekendheid. De wens tot staatkundige vernieuwing mag niet opnieuw leiden tot staatkundige verlamming. Twee jaar geleden ontstond een kabinetscrisis in de Nacht van Wiegel. Nu tobt de Eerste Kamer weer met de invoering van een correctief referendum en met een nieuwe burgemeestersbenoeming. Een herhaalde blokkade in de Senaat zou weer grote politieke moei lijkheden geven. In hun ijver om een blamage te voorkomen, schieten de partijen door in het vinden van compromissen. Het cor rectief referendum is vrijwel volledig ontkracht tot 'tij delijk' en 'raadgevend', eigenlijk slechts een opmaat naar wat onder een volgend kabinet zijn beslag moet krijgen. De voorgestelde burgemeestersbenoeming is een rommeltje waarop geen senator trots is. Zelfs notoi re voorstanders van directe invloed van burgers op het bestuur kunnen er niet echt blij mee zijn. Deze uitkomst is de democratie onwaardig. door Erwin Tuil Hij springt op voor de televi sie: „Zag je die lege ogen. Zag je ze? Hij weet niet meer wat er om hem heen gebeurt, hij leeft in een andere wereld." Terwijl Slobodan Milosevic in Den Haag zijn eenmanshow voor het Joegoslavië-Tribunaal opvoert, is de 53-jarige Dusan Petrovic tot de conclusie gekomen dat zijn oud-president bezig is met de laatste acte van een verloren leven. Alle netten in Servië brachten gisteren de voorgeleiding van Milosevic live. Geen commen taar en geen simultaanverta- ling. Hoewel de uitlevering vijf dagen geleden plaatsvond, zijn de beelden uit Den Haag voor sommigen een definitieve be vestiging van het einde van de man die twaalf jaar lang hun lot bestemde. Zij die door werkloosheid, ziek te of andere omstandigheden aan de buis gekluisterd zaten, keken met een vreemd gevoel naar de vertoning. Een buur man van Petrovic voelde zich vooral boos worden. De 'presi dent' zag er slecht uit. „Volgens mij mag Milosevic geen advoca ten hebben omdat het tribunaal hem wil veroordelen. Advoca ten kunnen dat verhinderen", meent Boris Marjanovic die nog steeds volledig achter de oud president staat. „Maar wat ver wacht je anders van een Navo- tribunaal." Slecht geschoren Dat Milosevic betere dagen heeft gekend, is voor alle kijkers wel duidelijk. Hij was slecht ge schoren, zag er bleekjes uit en had nog maar een beetje van het van onze redactie buitenland Met gevloek, geschreeuw en gevoelens van diepe vol doening volgden etnische Alba nezen in Kosovo gisteren op de televisie de voorgeleiding van Milosevic. „Het is goed hem daar te zien, ook al is het daar nog veel te goed voor hem", zegt de 26-jari- ge Faton Aliu, die in een thee huis in Pristina naar de televisie kijkt. Er wordt gevloekt en 'bra vo!' geroepen als Milosevic in beeld verschijnt. „Het is veel te laat, maar beter laat dan nooit', zegt Aliu. „Het is nu afgelopen voor hem." Sluwe vos De 39-jarige sigarettenverko- per Shefki Makolli kan zijn pret niet verbergen. „Hij heeft nu al leen nog een paar vrienden no dig en dan kunnen zij achter de hoge muren concerten geven", zegt Makolli. „Hij is een sluwe vos. Hij zal proberen het hof be spottelijk te maken. Hij ver dient veel erger." Anderen weigeren te kijken. „Ik wil zijn ogen niet zien terwijl hij leeft. Zeg het mij wanneer hij dood is", zegt Ibrahim Hoxha (31). In Belgrado is de vooraanstaan de advocaat Vladimir Gajic niet verrast over de houding van Milosevic tegenover het tribu naal. „Zo heeft hij het land gere geerd en met buitenlanders on derhandeld: eerst was hij heel hard, dan werd hij zacht en ver volgens accepteerde hij veel meer dan van hem verlangd werd", zegt Gajic. „Dit was de show voor zijn supporters thuis. Zijn opstelling zal zijn aanhan gers in Servië bemoedigen, maar zal hem niet veel helpen voor de rechtbank." In Sarajevo volgde een tiental vrouwen uit Srebrenica de voorgeleiding van Milosevic. „Hij had al lang in Den Haag moeten zitten. Geen straf is zwaar genoeg voor hem", zegt Advija Sehomerovic, die haai man, zwager en tal van andere familieleden verloor toen de Bosnische moslimenclave in 1995 in Servische handen viel. Fatima Ademovic zegt: „Ik wens het ergste voor Milosevic. Ik verwacht de zwaarste straf voor hem." AP charisma dat hem aan de macht hielp. Veel kijkers maakten ook op merkingen over zijn kleding. Onberispelijk pak, gestreken wit overhemd en een das in de Servische nationale kleuren. „Dezelfde das die hij droeg in 1999 toen hij aankondigde dat de Navo de bombardementen had gestopt en dat Joegoslavië de oorlog gewonnen had", weet Petrovic. Zijn buurman is het met hem eens. Ook hebben de twee geen meningsverschillen over de ka rakteristieke houding van Milo sevic toen hij de aanklacht aan hoorde. Linkerarm vooruit, rechterarm op de knie en half gedraaid op zijn stoel. „Zo zat hij ook als hij belangrijke be sprekingen had met hoge dele gaties", zegt Marjanovic. „Hij is nog steeds een staatsman." Martelaar Onzin, vindt Petrovic. Het is slechts een pose van Milosevic. „Hij probeert alleen maar de in druk te wekken, dat de rechters met een staatsman te maken hebben. Dat is 'ie nooit ge weest." De onderwijzer was nogal verbaasd over de afwezig heid van advocaten, maar heeft daarvoor een volledig andere verklaring. Milosevic wil zich zelf neerzetten als een marte laar die veroordeeld wordt voor de misdaden van een ander. Ad vocaten trekken alleen maar aandacht van hem weg. Petrovic bevindt zich in een aanzienlijk groter gezelschap dan Marjanovic. Want terwijl de uitzending te zien was, begon nen naar schatting zo'n 15.000 Milosevic aanhangers aan hun inmiddels dagelijkse demon stratie, waarbij zij opnieuw parlementsverkiezingen eisten omdat de zittende regering in hun ogen verraad had gepleegd. Passanten halen hun schouders op of roepen beledigingen en verwensingen. De leuze 'Dood aan Djindjic' (de Servische pre mier die Milosevic uitleverde) mag dan bij velen verkeerd val len, Petrovic kan zich daarover niet opwinden. „Laat ze maar schreeuwen," reageert hij. „Als ze maar vaak genoeg te zien krijgen hoe hun held zich zelf belachelijk maakt, stoppen ze wel. Hun tijd is voorbij." GPD Zumra (1) and Avdija Sehomerovic, overlevenden van het Srebrenica-drama, zien Milosevic op televisie. foto DamirSagolj/RTR door Frans Lindenkamp De vader van Maxima, Jorge Zorreguieta, moet vandaag verschijnen voor een Argentijn se gerechtelijke waarheidscom missie die het lot probeert te ontrafelen van ruim tweedui zend Argentijnen die tijdens de militaire dictatuur (1976-1983) in de regio La Plata zijn verdwe nen. De dagvaarding is een di rect uitvloeisel van de getuige nis eind vorige week van de moeder van een vermiste doch ter. Moeder Matilde Leston verklaarde tegenover de waarheidscommissie van het fe derale gerechtshof in de provin ciehoofdstad La Plata dat Zor reguieta eind 1976 geweigerd had zijn functie van staatssecre taris van Landbouw te gebrui ken om bij de junta opheldering te vragen over het lot van haar ontvoerde dochter. Haar echt genoot had daar in een speciaal onderhoud met Zorreguieta om „Hij deed absoluut niets, Hij zette niks in beweging", aldus de moeder tijdens de hoorzit ting. Met haar getuigenis onder graaft de vrouw de woorden van Zorreguieta in diens openbare brief van 31 maart. Daarin garandeerde Maxima's vader dat hij pas weet heeft ge kregen van het systematische moorden en martelen door het leger na de val van de dictatuur in 1983. Het militaire regime heeft dui zenden mensen de dood inge jaagd. Voornamelijk jongeren met linkse sympathieën, zoals Lidia Amigo. Zij werd volgens ooggetuigen op 21 december 1976 opgepakt door een speciale legereenheid in de buurt van het faculteitsterrein van de Univer siteit van La Plata. Ze zou zijn weggevoerd naar het concentratiekamp 'La Cacha' buiten de stad. Sindsdien is nooit meer iets van haar verno men. Ten einde raad Volgens de moeder heeft haar echtgenoot Alberto Amigo na de verdwijning van Lidia ten einde raad bij Maxima's vader aange klopt om hulp. Amigo was staatssecretaris van Landbouw tot het moment van de militaire staatsgreep op 24 maart 1976. Hij moest het veld ruimen, om dat hij in deze politieke functie benoemd was door de regering van de ten geval gebracht pero- nistische president Isabel Pe- ron. Zorreguieta volgde Amigo vrij wel direct na de staatsgreep op. Hij was tot dan toe voorzitter van de invloedrijke Sociedad Rural. Deze organisatie van grootgrondbezitters verwel komde de coup als de enige uit weg uit de politieke en economi sche chaos. Zorreguieta weigert te reageren op zijn dagvaarding. Ook Lidia Amigo's moeder Matilde geeft geen interviews. „Alles wat ik te vertellen had, heb ik uit de doe ken gedaan op de hoorzitting." Daarin vertelde zij dat haar man toch op het ministerie is blijven werken om nog invloed te kunnen uitoefenen op het beleid. Dit ondanks zijn degra datie. „Maar toen hij tot de con clusie kwam dat Zorreguieta absoluut niks voor onze dochter wilde betekenen, stapte hij op." In circa tien Argentij nse provin ciehoofdsteden functioneren al enige tijd waarheidscommis sies. Die in La Plata buigt zich over het grootste aantal vermis singen en is ingestel d op verzoek van de Permanente Assemblee voor de Mensenrechten in die stad. Getuige Zorreguieta wordt opgeroepen in de hoedanigheid van getuige. De dagvaarding heeft geen en kele juridische consequentie. Schendingen van de mensen rechten ten tijde van de dicta tuur zijn afgedekt door twee wetten. De Wet Punto Final (Punt Uit) van eind 1986 stelt ie dereen vrij van vervolging die niet vóór 22 februari 1987 in staat van beschuldiging is ge steld. De iets later aangenomen Wet op de Verplichte Gehoorzaam heid dekt het lagere militaire kader af. Dat kan zich beroepen op het feit dat bevelen van ho gerhand zijn opgevolgd. Zorreguieta hangt niks boven het hoofd. Ook al wordt hij er morgen van beschuldigd, ver zuimd te hebben hulp te bieden. Zolang rechters de legitimiteit van beide wetten niet betwis ten, blijven ze van kracht. De verdiensten van de commissie stoelen met name op het open bare karakter ervan. Voor nabe staanden van slachtoffers kan de 'morele veroordeling' van beulen en collaborateurs van het militaire regime een opluch ting betekenen. GPD Mirjana bij één van de dagelijkse bezoeken die ze bracht aan Slobodan in de Belgradose gevangenis, foto Koca Suleymanovic/EPA Vrouw Joegoslavische ex-leider mag mogelijk naar Scheveningen door Erik Beijen Als de Europese Unie met de hand over het hart strijkt en het reisverbod te gen de familie Milosevic opheft, dan kan Mirjana Markovic, beter bekend als Mira, in de toekomst in Scheveningen rondlo pen. Zo niet, dan moet hij het stellen zon der de fysieke aanwezigheid van de vrouw die vele waarnemers beschouwen als de macht achter de troon van het bewind dat jarenlang dood en verderf zaaide op de Balkan. Alleen het Joegoslavië-Tribunaal kan een persoonlijk bezoek van Mira (59) aan Slobodan mogelijk maken. De EU zal slechts op verzoek van het tribunaal het reisverbod opheffen, zei een diplomaat. Tot dan zal 'Slobo' het moeten doen met telefonisch contact. Het eerste telefoontje uit de familieresidentie in Belgrado naar Schevingen was afgelopen vrijdag. Mirjana en Slobodan waren en zijn een onafscheidelijk paar. Milosevic' mars naar de top was niet mogelijk geweest zonder de steun van de gestaalde Mirjana. Een biograaf noemde haar 'de machtigste vrouw uit de Servische geschiedenis'. Haar gedrag, en dat van de twee kinderen Marija (1965) en Marko (1974), staat in schril contrast met de saaiheid van Milo sevic. De meestal in het zwart geklede Mi ra wordt in Belgrado 'de rode heks' ge noemd, een verwijzing naar haar orthodox marxistische achtergrond. Een bloem in het haar was haar handelsmerk, maar van deze frivoliteit ziet zij nu af. Mira werd in 1942 tijdens de partizanen- oorlog door haar jonge en ongetrouwde moeder Vera Miletic in het bos ter wereld gebracht. Vera werd in 1944 door de Duit sers terechtgesteld. Mira's vader en oom waren vooraanstaande leden van Tito's partizanenleger. Van deze connecties maakte zij later dankbaar gebruik. Milo sevic leerde de intussen volbloed-commu niste kennen op een bijeenkomst van de communistische jongerenbeweging in 1958. Slobo en Mira gingen samen in Bel grado studeren, waren sindsdien onaf scheidelijk en trouwden in 1965. Mira, inmiddels hoogleraar sociologie, groeide uit tot een machtsfactor in Servië. Ze schreef krantenartikelen die door Bel- grado-watchers werden gespeld omdat die vaak een voorbode bleken voor poli tieke veranderingen en ontslagen. De Ser vische premier Djindjic zei onlangs dat Mira mogelijk ook betrokken is bij enkele van de politieke moorden die werden ge pleegd toen het regime op zijn laatste be nen liep. Markovic had haar eigen politieke partij, Eenheid van Joegoslavisch Links (JUL), die gelieerd was aan de socialistische par tij van Slobodan. Bij de verkiezingen van eind vorig jaar lieten de kiezers haar als een baksteen vallen. JUL kreeg geen en kele zetel in het parlement. Zij haalde haar man in 1987 over het com munisme vaarwel te zeggen. Naar ver luidt was het ook Mira die Milosevic ervan overtuigde, dat Joegoslavië de verwoes tende Navo-bombardementen kon over leven die Belgrado moesten dwingen het leger weg te halen uit Kosovo. Dat bleek een forse misrekening. Ondanks de marxistische en nationalisti sche retoriek die Mira spuide, maakten zoon Marko en dochter Marija dankbaar misbruik van de macht van hun ouders om zich onbeschaamd te verrijken. De nieu we autoriteiten zeiden onlangs al ruim twee miljard gulden te hebben opge spoord die illegaal het land was uitge smokkeld. Zoonlief Marko reed dure auto's in de prak, bezat pizzeria's, taxfree winkels, een disco en een pretpark. Die disco en het pretpark moesten wegens gebrek aan be langstelling worden gesloten. De winkels werden na de val van Slobodan vorig jaar oktober door de razende bevolking kort en klein geslagen. Zijn echte rijkdom haalde hij uit de smokkel van benzine en sigaretten. Marko vluchtte overhaast het land uit, volgens geruchten uit angst voor de wraak van de Joegoslavische maffia, die na de val van zijn vader met hem wilde afrekenen. Aangenomen wordt dat hij zich ophoudt in Rusland of een van de voormalige sovjetrepublieken. Wapens Marija liep binnen, doordat zij belangen had in de im- en export van Joegoslavië. Zij heeft een voorliefde voor wapens, die ze demonstreerde toen de politie in april haar vader kwam ophalen uit de familie villa. Ze opende met haar pistool het vuur op de politieauto's toen die met Slobodan wegreden. Als Mira toestemming krijgt Milosevic in zijn cel op te zoeken, zal zij dat slechts met de grootste weerzin doen. Zij gruwt van het Joegoslavië-Tribunaal en noemt het een 'spitsvondig surrogaat' voor de crematoria en concentratiekam pen van de nazi's uit de Tweede Wereld oorlog. ANP Extra belasting De regering houdt vast aan het voornemen in totaal 250 miljoen extra belasting op te leggen. Volgens minister Lieftinck van Financiën zijn de extra opbrengsten abso luut noodzaak, mede uit eco nomisch oogpunt. Volgens Lieftinck zijn er nog groepen waarvan men best een extra offer kan vragen. Bezuinigen Goes moet bezuinigen op de begroting van 1951. Gedepu teerde Staten lieten het col lege van B en W per brief we ten dat de gemeente door het begrotingstekort verschil lende zaken op haar verlang lijstje moet laten vallen. Vissers emigreren De Sch. 77 van de gebroeders Blok uit Scheveningen heeft een geslaagde proeftocht ge maakt op de Westerschelde. De broers zijn van plan met him ij zeren kotter naar West- Indië te varen en daar de trawlvisserij te gaan beoefe nen op redsnappers, een soort kabeljauw met rode rug. Originele ets Een inwoner vanMiddelburg vond bij toeval op de zolder van zijn woning een ets van Rembrandt, voorstellende het sterfbed van Maria. Des kundig onderzoek moet uit wijzen of de ets door Rem brandt zelf is afgedrukt. Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vllsslngen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail. redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail. redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)610724 E-mail redtern@pzc nl Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114) 373839 Fax (0114)373840 E-mail. redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13 30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,65 0,75) per maand' 39,45 17,90 per kwartaal, 107,50 48.78 per jaar ƒ409,50 185,82 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 2,00 0,91 zaterdag: 3,00/1,36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2