Heemkundige kring Tholen PZC Smakelijke gerechten en smaakmakende keukens uiteraard van Ardi! de Grutto Camera's tegen overlast jeugd op schoolpleinen Zomerse Meloencocktail Onderwatervondsten in Museumhaven de voordeligste keukeHspec/dlist reeds 1000e" tevreden klanten Mi ARDI KEUKENS B.V. V Provincies moeten meer samenwerken Comité bereidt oprichting voor Provincie ziet geen kans brooddrogerij aan te pakken Zes ton voor kleedruimten Rillandia Drankrijder is zijn rijbewijs een jaar kwijt bl6 Benodigdheden voor 4 personen: •100 gr. gepelde garnalen •1/2 kleine (suiker/meloen 6 radijsjes 3 eetlepels mango chutney 1 eetlepel sherry 1 sneetje wittebrood 4 blaadjes sla Was de garnalen en laat ze uitlekken. Schep uit de meloen balletjes met een aardappel boor of snijd de geschilde meloen in blokjes en de gewassen radijs in plakjes. Verdun de chutney met de sherry. Rooster het sneetje brood en snijd het in blokjes. Was de slabladen en leg ze in 4 cocktailglazen. Vermeng de garnalen met de meloen en radijs en verdeel dit over de vier glazen. Schep de saus erover en garneer de cocktail met de blokjes brood. Een echte MAXI-line woonkeuken. Gezellig, sfeervol en praktisch. Korven onder de oven en de spoelkast, glaskast en carrouselkast met drie draai- bodems. Compleet met 90 cm schouw, afwasautomaat, keramische kookplaat, oven, koelkast, multiplex werkblad met spoelbak en kraan. ii ii Hoekkeuken waarin u naar hartelust kunt kokkerellen. Compleet met carrouselkast, korvenkast, glaskast, afwasautomaat, kookplaat, oven, koelkast, schouw en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. Prachtige sfeervolle keuken waarin de decoratieve pilasters een persoonlijk tintje geven. Compleet met brede korvenkast, keramische kookplaat, combimagnetron, afwasautomaat, koelkast, afzuigunit en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 Afbeeldingen kunnen afwijken. Prijs- en zetfouten onder voorbehoud. Pnjzen exclusief verwijderingsbijdrage. Vogelbescherming Help mee deze zo kenmerkende weidevogel voor het Neder landse landschap te behouden. Stort nu uw bijdrage op giro 65 65 00 t.n.v. Vogelbescher ming Nederland o.v.v. Grutto. woensdag 4 juli 2001 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De samen werking tussen de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, in de zogenaamde Al liantie Zuid-Nederland, moet worden versterkt. Volgens de drie dagelijkse pro vinciebesturen is daaraan niet te ontkomen. Het is wel een pro ces van lange adem en grote sue- cessen liggen op korte termijn niet voor de hand. Het draagvlak van een geza menlijk optreden van de drie zuidelijke provincies is nog vrij smal. Het is gewenst dat Den Haag de Alliantie ziet als verte genwoordiger van het gebied Zuid-Nederland. Daarbij moet de samenwerking zich niet be perken tot de provincies, maar ook betrekking hebben op ge meenten, waterschappen, ken nisinstellingen, sociale partners en maatschappelijke instellin gen. Met name moeten commu nicatie en lobby richting Den Haag worden verbeterd. Voor belangrijke onderwerpen blijft het daarnaast nodig om met tus senpozen via goed geregisseerde bestuurlijke acties aandacht van Den Haag te vragen. De aanwezigheid van een con tactpersoon in het regerings centrum kan doelmatig zijn. De ervaring in Oost-Nederland heeft dat aangetoond. Duidelij ker moet ook worden welke voordelen de samenwerking voor de verschillende provin cies oplevert. Tijdens een onlangs gehouden overleg hebben de dagelijkse provinciebesturen afgesproken dat ze gaan onderzoeken op welke wijze de samenwerking verdiept kan worden, zowel in bestuurlijke als in organisatori sche. personele en financiële zin. In september moeten de griffiers zorgen voor een plan van aanpak. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Na de zomer worden concrete stap pen genomen om een heemkun dige kring op te richten op Tho len. Hiertoe is maandag een voorbereidingscomité van vijf mensen in het leven geroepen. Dit clubje gaat onderzoeken of er op het voormalige eiland Tholen voldoende draagvlak is. Want, licht consulent regionale geschiedbeoefening in Zeeland A. de Klerk toe, het is niet de be doeling leden weg te kapen bij bijvoorbeeld de Halsterse buur- vereniging. Ook allerlei prakti sche zaken dienen te worden on derzocht. Hoe en wanneer is het verstandig als heemkundige kring (in oprichting) naar bui ten te treden en in welke vorm? Volgens De Klerk, die als advi seur optreedt, wordt in het voor onderzoek dankbaar gebruik gemaakt van de ervaringen die de heemkundige kring Philip- puslandt inmiddels heeft opgedaan. Deze club op Sint Philipsland zag vorig jaar het levenslicht. Inmiddels telt Phi- lippuslandt tegen de 150 leden. Tholen is in Zeeland de laatste regio waar nog geen heemkun dige kring bestaat, weet De Klerk. Al wordt er, via onder meer streekmuseum De Mee- stoof en de genealogiewerk groep, wel het een en ander op historisch vlak gedaan. Voorde len van een eigen kring zijn on der andere de mogelijkheid het regionale culturele erfgoed - via een eigen blad - door te geven en wanneer nodig het informeren van het gemeentebestuur. Dat laatste kan zinvol zijn wanneer bijvoorbeeld de restauratie van een pand of het uitzetten van een toeristische route op de agenda staan. Archief Heet hangijzer is op dit moment de mogelijke verdwijning van het gemeentearchief. In het nieuw te bouwen gemeentehuis dreigt het archief, als gevolg van een afweging tussen kwaliteit en kosten, zijn plaatsje te verlie zen. Deze kwestie is volgens De Klerk niet de reden voor oprich ting. „Maar de gemeente zou in een heemkundige kring wel een gesprekspartner moeten zien en dat gebeurt eerder met een kring dan met individuen." De tijd is eenvoudigweg rijp voor een Thoolse heemkundige kring. Afgelopen winter gaf De Klerk, in samenwerking met onder meer de ZVU, een cursus over de Thoolse geschiedenis. Bijna vijfenveertig mensen de den hier aan mee en gaven daarmee blijk van hun enthou siasme. Dat het Sint Philipsland bovendien gelukt is een kring op te zetten, is een extra stimulans. Volgens J. Kempeneers, één van de initiatiefnemers van Philip- puslandt, gaat het goed met zijn Cees de Vries bij een duikershelm en schoenen, zoals die vijftig jaar geleden nog werden gebruikt. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wie kijkend naar een gebeeldhouwde afbeelding van de god Hercules het bij schrift goed op zich laat inwer ken, zal zich minstens verwon deren over de aanduiding: een reisaltaartje. Ergens in de twee de of derde eeuw sjouwden gelo vige mensen dit zware kalkste nen tablet mee tijdens hun omzwervingen. Het is één van de 'schatten uit de Ooster- en Westerschelde' die deze zomer te zien zijn in de Museumhaven Zeeland in Zierikzee. In het ruim van de klipper 'Mijn Genoegen' is ophieuw een zo- mertentoonstelling ingericht. Dit keer staan de vondsten op de bodem van de Scheldes cen traal. Vrijwilliger Cees de Vries van de Museumhaven tekent voor de inrichting. Het materi aal kreeg hij in bruikleen van mosselschippers, het Maritiem Museum in Zierikzee en van de Belgische musea in Baasrode en Blankenberge, waar het bestuur van de Museumhaven nauwe re laties mee onderhoudt. De Vries, zelf ooit bezitter van een zeilend vrachtschip, leidt de be zoekers graag rond langs de vi trines waarin de bodemschatten worden getoond. Een kaart van de Oosterschelde toont met rode en blauwe speldenkoppen de plaatsen waar in de loop der eeuwen schepen zijn vergaan. De blauwe puntjes verbeelden de wrakken waaruit voorwer pen op deze tentoonstelling af komstig zijn. Ook de bekende diepe put waar het Gezelschap Kor en Bot jaar lijks de netten uitgooit ten be hoeve van de wetenschap staat gemarkeerd. Een half gewei van een reuzenhert, de rechteron derkaak van de sabeltandtijger en een deel van de kies van een mastodont geven een indruk van de historische kostbaarhe den die deze tochten opleveren. Een duikershelm met bijpas sende schoenen van de Ameri kaanse marine uit de vorige eeuw doen beseffen dat er in de loop der jaren veel veranderd is in de duikersuitrusting. „Die zware schoenen gaven tegen wicht om te voorkomen dat je als duiker omviel en je helm vol met water liep", legt De Vries uit. Een indrukwekkend ver haal gaat ook schuil achter de telegraaf van de Prins Hendrik, het provinciale veerschip dat door de Duitsers was gevorderd en in de Tweede Wereldoorlog door de Engelsen tot zinken werd gebracht. De expositie biedt ook een model van het zus terschip van deze veerboot. Verder zijn er tal van gebruiks voorwerpen en kleine onderde len van schepen te zien bij deze expositie. Klipper 'Mijn Genoe gen' is toegankelijk van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. door Richard Hoving MIDDELBURG - Op drie schoolpleinen in de Middel burgse wijk Klarenbeek komen camera's te hangen. De pleinen zijn na schooltijd en in vakan ties hangplekken voor jongeren. Volgens de gemeente en de scho len richten ze regelmatig voor tienduizenden guldens vernie lingen aan. De basisscholen de Dolfijnen burg, Acaciahof en de Regen boog klagen al een paar jaar over overlast. Jongeren gooien ruiten in, spuiten graffiti op mu ren en laten rommel achter. Met name het plein en het gebouw van de Dolfijnenburg moeten het ontgelden. De gemeente heeft in het verle den diverse pogingen onderno men om de overlast tegen te gaan. Bij de scholen is een trap veldje aangelegd. Op de muur van het gymnastieklokaal is een schildering aangebracht. De pleinen zijn met een laag hek af gesloten voor brommers. Het politietoezicht is verhoogd en tijdens de zomervakantie 2000 werd extra bewaking ingesteld. Volgens het college van burge meester en wethouders hebben de maatregelen niet tot een structurele oplossing geleid. Een werkgroep met vertegen woordigers van de gemeente, de scholen en politie heeft daarom een plan van aanpak opgesteld om de overlast terug te dringen. Eén van de aanbevelingen, die gisteren zijn overgenomen door het college, is het ophangen van vijf camera's. De kosten bedra gen ongeveer 50.000 gulden en worden betaald door de ge meente. De werkgroep kan niet garan deren dat de problemen voorbij zijn met de plaatsing van de ca mera's. Het zal wel zo zijn dat de kans klein is dat in het zicht van de camera's nog vernielingen worden gepleegd. „Of en in wel ke mate er sprake zal zijn van verplaatsing van de problemen moet proefondervindelijk blij ken." De verantwoordelijkheid voor het gebruik van de came ra's, die binnenkort worden ge plaatst, komt bij de scholen te liggen. Het college neemt de suggestie van de werkgroep om een con tainer in te richten als hangplek ook over. De halfopen zeecontainer moet op de groenstrook tussen de Acaciahof en het gebouw van de scholengemeenschap CSW ko men te staan. De gemeente wil de plaatsing van de container na de vakantie aan de bewoners en de jongeren in de wijk voorleg gen. In de buurt van de scholen werd eerder als eens een bushokje in gericht als hangplek. De abri werd na een maand als gevolg van overlast en vernielingen weer weggehaald. 'S-HEERENHOEK - De provincie treedt niet handhavend op tegen de bedrijfsactivi teiten van de firma Remijn in 's-Heeren- hoek. Ze is daartoe niet bevoegd, meldt de provin cie aan het bureau Rechtshulp Zuid-Hol land Zuid. Dit bureau vertegenwoordigt de belangen van protesterende omwonenden. Al zo'n tien jaar kanten zij zich tegen de mi lieuvergunning van dit bedrijf, dat eerder al een gedeelte van zijn activiteiten van de Molendijk naar het Sloegebied verhuisde. Voorheen verwerkte de firma op de oude stek brood tot een halffabrikaat voor vee voeder. Dat veroorzaakte in de buurt onder meer stank- en geluidslast. Nog altijd zou den de activiteiten op de Molendijk - onder meer het vrachtverkeer - voor overlast zor gen. De provincie gaat over vergunningen van inrichtingen waar vij ftig of meer kubie ke meter afvalstoffen, zoals oud brood, lig gen opgeslagen. Uit een begin juni gehou den controle blijkt dit niet het geval te zijn in de voormalige brooddrogerij aan de Mo lendijk. Bovendien heeft de eerdere vernie tiging van de vergunning door de Raad van State tot gevolg dat de oude oprichtingsver gunning voor de firma Remijn weer van kracht is geworden. En hierover gaat de ge meente Borsele. De provincie heeft de ge meente inmiddels over deze kwestie inge licht. kring. De club hoopt op korte termijn over een eigen ruimte (in een bedrijfspand) te beschik ken, waar archief en werkzaam heden kunnen worden onderge bracht. Alle leden zijn benaderd met de vraag hun interessegebied te duiden. Ruim dertig mensen hebben aangegeven wel in een werkgroep actief te willen zijn. In het najaar is de kring van plan een avond voor de leden te organiseren. Volgend voorjaar volgt een ledenvergadering. Wanneer de heemkundige kring Tholen precies tot oprichting overgaat is nog niet bekend. Dat zal, blikt De Klerk vooruit, af hangen van de belangstelling die Tholenaren voor dit initia tief zullen hebben. RILLAND - De gemeente Rei- merswaal wil 580.000 gulden uittrekken voor een nieuwe kleedaccommodatie voor voet balvereniging Rillandia. De commissie welzijn ging daar gisteren mee akkoord. Dat bete kent dat er na vijf jaar steggelen eindelijk schot in de zaak lijkt te komen. Het is inmiddels vijf jaar gele- 1 den dat de KNVB de kleedac commodatie van Rillandia be stempelde als een oud gebouw met talrijke bouwkundige ge breken. Sindsdien zijn veel plannen de revue gepasseerd, maar een nieuw onderkomen is er nog steeds niet. Er is een tijd sprake geweest van een kleedaccommodatie in de vorm van zogeheten prefab units. Dat is een stuk goedkoper en bovendien snel te plaatsen. De commissie welzijn liet in fe bruari echter weten dat het lie ver een traditionele accommo datie zou zien. Het college voerde die wens uit, maar nu het voorstel er eenmaal ligt, vinden enkele commissieleden dat het toch wel erg duur geworden is. „Het is nogal wat", sprak V. Janszen (SGP) „Je begint je af te vragen of we toch niet beter voor prefab hadden kunnen kie zen. Ik kan hier niet echt en thousiast over zijn.Ook M. van der Meijden (VVD) zei het ver schil tussen prefab units en tra ditionele bouw wel erg groot te vinden. Burgemeester AVerbree gaf toe dat traditionele bouw duurder is, maar hij benadrukte dat het toch echt de commissie zelf is geweest die daar haar voorkeur voor heeft uitgesproken. „Er hing toen een sfeer van 'het mag wat kosten'. Bovendien zijn er verwachtingen gewekt. Ik vind dat we er nu ook mee door moe ten gaan." Een meerderheid van de commissie ging daarmee ak koord. Janszen en Van der Meij- den gaven aan het nog eens te willen bespreken met hun frac tiegenoten en bepaalden nog geen standpunt. Dat de com missie niet unaniem heeft beslo ten, betekent dat de aannemer, Dronkers uit Rilland, nog niet kan beginnen. F. van de Water (PvdA) stelde nog voor om richtlijnen voor het gebruik van de kleedaccommo datie op te stellen. „Het gaat im mers om heel veel geld. De ge meente stelt in feite een duur gebouw ter beschikking." De burgemeester was het daarmee eens, maar stelde dat zoiets niet gemakkelijk is. „Je kunt niet constant in de kleedkamer gaan zitten om te controleren. Boven dien is het toch altijd de bezoe kende club die het gedaan heeft." MIDDELBURG - Een 48-jarige Goesenaar is gisteren veroor deeld tot een jaar rijontzegging en een werkstraf van zestig uur. Hij had gereden tijdens een rij ontzegging. Daarbij bleek ook nog eens dat de 48-jarige inwoner van Goes 10 februari dit jaar in Middel burg dronken achter het stuur had gezeten. Uit de blaastest bleek dat de man bijna drie keer te veel had gedronken. Officier van justitie R. Rammeloo eiste een maand celstraf en een jaar rijontzegging tegen verdachte, die overigens niet op zitting ver scheen. De man was nog niet zo lang geleden al wegens een forse overschrijding van de alcoholli miet veroordeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 28