PZC België wil busdienst Goes-Gent 13 Duo Ukivoki maakt cd voor Unicef Zenuwcentrum van de hulpverlening Tunnelboor Sara kan weer draaien Labruyère weg bij Hogeschool Zeeland Weg vrij voor plannen ontwikkeling negentig hectare nieuwe natuur Kansen na opening tunnel Monumentale boerderij mag worden hersteld Burger kan akkerrand adopteren zeeuwse almanak Goedemorgen MIDDEN woensdag 4 juli 2001 door Wout Bareman TERNEUZEN - De Vlaamse mi nister Stevaert van Mobiliteit wil op het moment dat de Wes- terscheldetunnel wordt opgeleverd met de Zeeuwse be stuurders en de vervoersmaat schappijen Connexxion en De Lijn overleggen over een per manente lijndienst tussen Goes en Gent. Pas als de tunnel klaar is, wordt zo'n lijn rendabel. In het recente verleden werd al veelvuldig geëxperimenteerd met grensoverschrijdende bus verbindingen via de Kanaalzo ne, maar steeds weer bleken die onrendabel. Momenteel loopt alweer enige tijd een experi ment met een doorgetrokken dienst tussen Terneuzen en Wondelgem bij Gent, waar rei zigers vervolgens de tram naar het stadscentrum van Gent kunnen nemen. Maar die lijndienst bleek nog steeds nau- KAMPERLAND - De familie Pijnenburg, eigenaar van een monumentale boerderij even buiten Kamperland, krijgt van Gedeputeerde Staten een ver gunning om het dak te restaure ren. Door stormschade eerder dit jaar is er een groot gat in ge slagen, waardoor de familie veel last heeft van lekkages. Of de re paratie wordt gesubsidieerd, hangt nog af van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. welijks reizigers te trekken. Maanden geleden wisselden Gedeputeerde Staten van Zee land al van gedachten met het kabinet van de Vlaamse minis ter van Mobiliteit over de grens- overschrijdende openbaar ver- voerverbinding. Stevaert in een reactie op dat overleg: „We heb ben het voornemen geformu leerd om het dossier opnieuw te bestuderen in functie van de opening van de Westerschelde- tunnel. Aangenomen mag im mers worden dat die openstel ling de verplaatsingsstromen in de grensregio significant kan wijzigen." In de schoolvakantie van maart 2001 wees een telling uit dat per dag gemiddeld 46 reizigers de grensoverschrijdende verbin ding gebruikten. Op gewone werkdagen lag het aantal ge voelig lager. Stevaert: „Hoewel de overstapverpliehting en het beperkte aanbod dit relatief ge- rine cijfer mee bepalen, moet dus vastgesteld worden dat het aantal reizigers het op zich al beperkte, theoretische potenti eel niet benadert." Daarom stelt Stevaert voor de zaak even te la ten rusten tot de ingebruikname van de tunnel. Hij heeft De Lijn wel gevraagd in de tussentijd de overstapfaciliteiten in Wondel gem te verbeteren. GS besloten dinsdag akkoord te gaan met het voorstel van Ste vaert.Ook zij kwamen tot de conclusie dat de busverbinding op dit moment nog een margina le functie heeft. „Wij delen uw verwachting dat deze verbin ding bij de ingebruikname van de tunnel een grotere levensvat baarheid zal hebben, mits er sprake is van een snelle recht streekse verbinding." Geert Fortrie en Roos van Dooren vormen Duo Ukivoki, dat speelt voor Unicef. foto Ruben Oreel door Donja Odijk HEINKENSZAND - Al vijf jaar zamelen ze geld in voor Unicef: hoog tijd om iets speciaals te doen. Daarom namen Roos van Dooren uit Tilburg en Geert Fortrie uit Heinkenszand (allebei 12) een cd op ten bate van dit goede doel. Als het Duo Ukivoki (Unicef kinderen voor kinderen) maakten Roos (klarinet) en Geert (accor deon) de instrumentale cd All over the World. Toen ze zeven waren begonnen de vrien den geld in te zamelen voor Unicef. „Het was vakantie en we verveelden ons. Toen zijn we voor ons huis een winkeltje begon nen waar mensen spulletjes konden ko pen en voor een dubbeltje konden kijken naar onze wandelende tak", aldus Roos. De keuze voor Unicef was snel gemaakt, vertelt Geert,Het is een heel goed doelze vinden net als wij dat alle kinderen de zelfde rechten moeten hebben." De acties voor Unicef groeiden steeds verder. Zo verkochten Roos en Geert koekjes en speelden ze muziek en toneelstukj es. In de afgelopen vijf jaar hebben ze met deze ac ties zo'n zesduizend gulden opgehaald. Twee jaar geleden kregen ze het idee om muziek op te nemen voor het goede doel. „We dachten dat we nooit genoeg geld bij elkaar konden krijgen voor een cd, we wil den daarom maar een cassettebandje op nemen. Toen we sponsors gingen zoeken, bleek dat we toch genoeg geld konden krijgen", vertelt Geert. Toen ook nog bleek dat een kennis de cd kosteloos wilde opnemen kon het feest niet meer stuk. De moeder van Geert bedacht de naam voor het duo, Roos' moeder maakte de fo to 's voor het hoesj eLater kozen ze dertien nummers uit het internationale muziek- lesrepertoir waaronder Muss I Denn, een tango en Cowboy Melodie. De cd werd in één dag opgenomen in een studio in Hein kenszand. Aanstaande vrijdag wordt een proefexemplaar geperst. Een paar weken later zijn de vijfhonderd exemplaren klaar voor de verkoop. De cd's worden vanaf 12 augustus ver kocht in 't Kunstuus in Heinkenszand, 't Voorhuus in Kwadendamme, het oude wachthuisje in Hoedekenskerke voor het veer naar Terneuzen en bij de jonge muzi kanten zelfAls alle vij fhonderd exempla ren worden verkocht, levert dit Unicef ruim tienduizend gulden op. Mocht de verkoop zo succesvol worden, dan over wegen Roos en Geert nog een album op te nemen. „Maar dan wel op een hoger ni veau, want we moeten dan nog beter kun nen spelen dan nu", vindt Geert. Op 18 augustus viei'en Roos en Geert hun vijfjarig bestaan als donateurs voor Uni cef met een groot feest in de Witte Hoeve in Overzande. Er zijn optredens voor jong en oud en waarschijnlijk ontvangt Paul van Vliet, ambassadeur van Unicef, een exem plaar van de cd uit handen van het Duo Ukivoki. BROUWERSHAVEN - Een nieuwe cadeautip: geef een ak kerrand. De omvang, de inrich ting en de plaats kunnen door de schenker zelf bepaald worden. De prijs bedraagt 77 cent per vierkante meter. Het is eens wat anders dan de af gezaagde enveloppe. Geen flau we grap, maar een landelijk uniek initiatief van de stichting Zonnestraal, die zich op Schou- wen-Duiveland sinds 1995 be zig houdt met akkerrandbeheer. De stichting maakt een lang ge koesterd plan werkelijkheid. Burgers en bedrijven worden in staat gesteld om akkerranden te adopteren. Via een door het bu reau TSTP uit Brouwershaven speciaal ontwikkelde website www.akkerranden.nlkan ie dereen die een akkerrand heeft geadopteerd of ten geschenke heeft gekregen, volgen hoe de ontwikkeling is: wanneer de bloemen bloeien en plukrijp zijn, wanneer er veel vogels te bewonderen zijn. Jaarlijks wordt een informatiedag voor de deelnemers georganiseei'd. Iemand die een akkerrand adopteert, doet dat in beginsel voor drie jaar, vertelt Peter de Koeijer van Zonnestraal. Met de betrokken boer wordt een con tract afgesloten. „We hopen dat de binding tussen boer en bur ger erdoor versterkt wordt. Het aantal vierkante meters is in principe onbeperkt. Iemand kan ook een heel perceel adop teren en bijvoorbeeld wensen ten aanzien van jacht stellen. Als iemand veel oranje of paarse bloemen wil, is dat mogelijk. Als iemand veel insecten of veld muizen - goed voor de roofvo gels - wil, kan dat ook. Wij kun nen alles op die akkerranden." De bedoeling is in 2002 de eerste geadopteerde akkerranden in te zaaien. Het project gaat binnen kort officieel van start. Er zijn al enkele aanmeldingen. De adop tie is een aanvulling op het be staande agrarisch natuurbe heer. Boeren ontvangen tot nu toe van het Rijk een vergoeding voor ingezaaide akkerranden. Voor uitbreiding ervan is geen geld meer beschikbaar. Peter de Koeijer: „Toch is er belangstel ling bij boeren om voor meer ak kerranden te zorgen. Dat kan de markt nu gaan bepalen. Je kunt al een schaap in Toscane adop teren, dus waarom dicht bij huis geen akkerrand?" Op 100 hecta re akkerland zitten gemiddeld 40 vogels. „Als je 100 hectare akkerrand neemt kom je op 1.700 vogels. Er verblijven in het voor- en najaar heel veel trekvogels in de randen." door Jacob Hoekman Grote computerschermen to nen de kaart van Zeeland. Op het scherm lichten voortdu rend vierkantjes op met daarin nummers van surveillanceau to's. Het is vrijdagavond en de telefoon rinkelt bijna onophou delijk. De drie mensen achter de telefoons blijven uiterlijk kalm. Terwijl de avond valt, worden binnen allerhande meldingen vaardig afgehandeld. Van spoedaanvragen om hulp tot parkeerproblematiek in de Vlis- singse binnenstad. Het is het ze nuwcentrum van de Zeeuwse hulpverlening: de meldkamer van de politie aan de Vrij landstraat in Middelburg. „Het leukste van dit werk is dat je van te voren nooit weet wat er zal gaan komen. Je gaat hier 's nachts nooit heen met de weten schap dat het een rustige dienst zal worden.Rinus van de Ket terij kan het weten. Hij is een oude rot in het vak en zit al j aren bij de alarmcentrale van de Zeeuwse politie. Zijn betoog wordt onderbroken door een krakende mobilofoon. „Middel burg, hier de 56.51." Rinus drukt met zijn voet een pedaal in. „Hier Middelburg, zegt u het maar, over." „Melding afgehan deld en met vervolg." „Begre pen, uit." Het is de dag dat de schoolva kanties beginnen. De toeristi sche sector verklaart per van daag het hoogseizoen voor geopend. Toch is het niet over dreven druk op de Zeeuwse wegen. Met name de Duitse toe risten laten nog even op zich wachten. „Ik heb nog niks ge merkt van vakantiedrukte. We hebben deze week nog maar één wildkampeerder gehad", verze kert Rinus. Met zijn collega's Jan Bom en Anita Ridderhof is hij vanavond verantwoordelijk voor het aansturen van de poli tiewagens op de Zeeuwse we gen. Ook beantwoordt het drie tal alle regionale telefoontjes die binnenkomen via de hulp- nummers 112 en 0900-8844 (geen spoed, wel politie). „Over dag is er voor die telefoontjes een speciaal team. 's Avonds doen wij het erbij", legt Rinus uit. Vals alarm Hij is nog niet uitgesproken of de 112-telefoon rinkelt. Een doordringende pieptoon ver vult de ruimte. „112, wie wilt u spreken?" Het blijft verdacht stil aan de andere kant van de lijn. Rinus herhaalt zijn vraag en gooit dan de hoorn op de haak. „Vals alarm. Dat gebeurt heel regelmatig. Vooral op Rinus van de Ketterij beantwoordt hulpaanvragen inde meldkamer van de Zeeuwse politie. woensdagmiddag, als de schoolkinderen vrij hebben, is er een piek." Op het computer scherm heeft Rinus een num mermelder, zodat meteen te zien is waarvandaan de onver laat naar het noodnummer heeft gebeld. Het blijkt een telefoon cel te zijn. „Negen van de tien meldingen vanuit telefooncel len zijn vals", zegt Rinus. „En er is heel weinig tegen te doen. Soms sturen we er wel een auto op af, maar meestal is de vogel al gevlogen." Eén keer had Rinus de valse bel lers beet. Vanuit een telefooncel werd steeds opnieuw naar de meldkamer gebeld. „We hebben er toen een onopvallende auto op afgestuurd. Die gastjes zagen de agenten niet aankomen. Ze waren net weer aan het bellen. 'Zijn clit ze?', vroeg die agent via de telefoon. In de auto zijn ze meegenomen naar de centrale. We hebben ze hier flink de les gelezen!De centralemedewer ker geniet zichtbaar bij de her innering aan de gebeurtenis. Opnieuw gaat de 112-telefoon. NACHTWERK Het is een mevrouw die erg veel last van haar hoofd heeft. Rinus verbindt haar onmiddellijk door met de centrale van de am bulancedienst. „Ik hoef hele maal niet te weten wat ze pre cies mankeert. Dat kan iemand van de ambulancedienst veel beter beoordelen. Ook als er een ongeluk gebeurd is, waarbij ge wonden zijn, gaat de melding eerst door naar ambulance en brandweer. Die zijn dan belang rijker dan de politie." Het loopt tegen elven. Buiten is het inmiddels helemaal donker. De dienst voor Rinus zit er bijna op. Via de mobilofoon meldt een surveillance-auto zich af bij de centrale. Belangstellend infor meert de agent op straat of Ri nus vannacht ook moet werken. „Ben je ook weer de sigaar van nacht?" Spoedmelding Op de valreep komt er een spoedmelding binnen. Vier jon gelui hebben zojuist twee deu ren ingetrapt en ruiten vernield, meldt een meneer uit Vlissin- gen. Rinus vraagt door. „Waar lopen ze heen? Hoe zien ze eruit?" Het signalement komt niet veel verder dan dat de vier verdachten shirts dragen. Ze verdwijnen in de richting van het Vlissingse Badhuisplein. Ri nus onderneemt meteen actie. Met een soepele beweging drukt hij het voetpedaal in. „48.12, door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Voorzitter L. N. Labruyère van het College van Bestuur van de Hogeschool Zee land in Vlissingen maakt een sprong in zijn carrière. Hij wordt voorzitter van het Colle ge van Bestuur van één van de grootste hogescholen van Ne derland, de Hogeschool Haar lem. Zes jaar heeft Labruyère de lei ding gevoerd over de Hoge school Zeeland. In die tijd is hij erin geslaagd de hogeschool fi nancieel er bovenop te helpen. Aan de Edisonweg is in zijn 're geerperiode' de nieuwbouw praktisch voltooid, waardoor de hogeschool meer tot een eenheid is gesmeed. Alleen de maritieme opleiding ontbreekt nog op de centralelocatie. Over zijn opvolging is nog niets bekend. De Raad van Toezicht van de Hogeschool Zeeland overlegt vandaag voor het eerst met een selectiebureau. Voorzit ter N. Ginjaar-Maas van de Raad van Toezicht ziet Labruy ère met lede ogen vertrekken. „Een betere kan je niet hebben, maar het was al langer duidelijk dat we hem niet konden hou den." Bakkerij Labruyère was voor zijn komst naar de Hogeschool Zeeland deeltijd-wethouder in Dom burg, waar hij een bakkerij had, en burgemeester van de ge meente Brouwershaven. Hij is vice-voorzitter van de HBO- Raad en was tot voor kort lande lijk secretaris van het PvdA- partijbestuur. Zijn benoeming in Haarlem gaat in principe het nieuwe collegejaar, begin sep tember, in. pagina 14: Altijd mazzel met banen door Wout Bareman TERNEUZEN - De grote onder houdsbeurt van tunnelboorma chine Sara, die de oostbuis van de Westerscheldetunnel boort, duurt langer dan gepland. Aanvankelijk zou de machine maandagochtend de tocht naar Ellewoutsdijk voortzetten. Maar het weghalen van het la- ge-sterkte beton, dat het boor- front moest verstevigen tijdens de reparatie van het lek aan het hoofdlager, neemt meer tijd in beslag. De betonlaag tussen het snijrad en de foliebeschermlaag, die speciaal werd aangebracht om inzakken van het boorfront te voorkomen, moet door duikers met de hand worden verwijderd en dat kost meer tijd. Maar de verwachting is dat Sara van daag weer aan de slag kan. De machine heeft dan iets meer dan vier weken stilgestaan. Het gaat, als alles volgens plan ver loopt, om de laatste grote onder houdsbeurt voor de boormachi ne de 6,6 kilometer tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk voltooit. De onderhoudsstop werd uitgevoerd vlak voordat de boor de Boomse kleilaag ver ruilt voor het zand onder de vaargeul Everingen tussen de Middelplaat en de kust van Zuid-Beveland. Onderhoudswerk Eind vorige week al legden spe cialisten de laatste hand aan het reguliere onderhoudswerk (het vervangen van de vitaleonder- delen in dekop van de boorma chine). Vervolgens werd ook de druk in de boorkamer weer langzaam opgevoerd. Tunnelboormachine Neeltje Suzanna, die de westbuis boort, was gisteren 4368 meter (2184 ringen ver). Sara hervat de reis op vanaf ruim 3800 meter. foto Lex de Meester hier Middelburg", klinkt zijn stem in alle politiewagens in Zeeland. Er komt geen ant woord. Hij herhaalt zijn oproep via de portofoons die de agenten bij zich dragen, zodat ze ook op roepbaar zijn wanneer ze zich buiten de auto bevinden. Dat heeft meer succes. Via de porto geeft de 48.12 snel antwoord. Rinus legt de situatie uit waarna de wagen onmiddelli j k koers zet naar de aangegeven locatie. Via de mobilofoon melden zich nog twee wagens. „Middelburg, de 40.10 rijdt ook op de melding Badhuisplein." „Hetzelfde geldt voor de 40.11Op het scherm volgt Rinus de drie wa gens. Iedere halve minuut ver springen de nummers op het scherm. Binnen de kortste keren is het Badhuisplein omgeven door het blauw. De verdachten worden echter niet meer aange troffen. Rinus voert de melding in de computer en beëindigt zijn werkzaamheden. Zijn collega staat al klaar om de boel over te nemen, een bak sterke poli- tiekoffie in de hand. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft plannen goedgekeurd voor uitvoering van natuurontwikkeling in vier gebieden. Het gaat oin de Scha- kerloopolder aan de zuidkust van Tliolen, Den Inkel bij Krui- ningen, de Zwartenhoekse Kreek en de Herdijkte Zwarte Polder in het westen van Zeeuws-Vlaanderen. In totaal ontstaat er bijna negentig hec tare nieuwe natuur. De plannen zijn opgesteld door de provinci ale werkgroep natuurontwik keling. De Schakerloopolder, opper vlakte 62 hectare, is het grootste gebied van de vier. Het is onder deel van het plan Tureluur, dat voorziet in natuurontwikkeling langs de Oosterschelde. De pol der wordt omgezet in grasland met zout-zoet overgangen, die kenmerkend zijn voor de die- pergelegen randen van de Oos terschelde. Voor planten en die ren kan het een waardevolle plek worden. Het werk moet ko mend najaar beginnen. In Den Inkel, oppervlakte zeven hectare, wordt het voormalige munitiedepot ingericht als na tuurgebied. Dat sluit mooi aan op het al aanwezige recreatie oord. Op verzoek van de Stuur groep Natuurherstel Wester- schelde is in het plan de mogelijkheid opgenomen om natuurontwikkeling te combi neren met een boezemfunctie. Door het werk wordt ontwikke ling van vochtig grasland met zoet-zout overgangen mo gelijk. Voor de Zwartenhoekse Kreek, oppervlakte elf hectare, is een plan gemaakt voor de gronden ten zuiden en ten noorden van de kreek. Door aanleg van oe verlanden en een hoger kreek- peil wordt de kwaliteit van het vogelrijke gebied vergroot. De zoete Herdijkte Zwarte Polder, oppervlakte achttien hectare, moet uitgroeien tot een gebied waarin grasland wordt afgewis seld met struweel en poelen. Op het binnentalud van de dijk wordt zand aangebracht. De polder sluit aan op de naastgele gen Verdronken Zwarte Polder, die al natuurgebied is. Er is ook een plan voor natuur ontwikkeling in de Everings- polder, oppervlakte veertien hectare, uitgewerkt, met een zoete en een zoute inrichting. Het bevorderen van zoute in vloed vergt echter veel grond verzet en is duur. Een zoete ont wikkeling levert maar beperkte natuurwaarden op. Gedepu teerde Staten willen het plan daarom terzijde leggen. Er is nog een kleine kans dat het wordt uitgevoerd in het kader van het natuurherstel Wester- schelde. Snoeiharde donderslagen hadden die Vlissinger voor dag en dauw uit zijn slaap ge rukt. De impuls om net als vroeger gezin en huisvee rond de keukentafel te verza melen voor geval van ramp spoed kon hij weerstaan, maar lekker lag hij niet meer. Al helemaal niet toen de claxon van zijn auto spon taan aan het loeien sloeg tij dens de hoosbui die op het onweder volgde. Nors beke ken vanachter de diverse slaapkamerramen in de straat stelde hij, druipend van de regen en weinig zacht zinnig, de betreffende zeke ring definitief buiten wer king. Hij had nog een half uurtje bedrust over voor de wekker ging, troostte hij zich. Die troost bleek mager toen hij onderweg naar het koffiezet apparaat ontdekte dat de hond een beetje misselijk was geweest. En toen hij buiten stapte om het beest z'n rondje te laten maken, wapperde er zo'n ha telijk geel briefje onder de autoruitenwisser. Bon van wege geluidsoverlast. Beetje vreemd proces-verbaal was het wel. Nijdig bepiekerde hij zijn lot. Tot achter hem een vrolijk 'Goede Morgen!' klonk. Buurman maakte zich met een grimas uit de voeten. „Geintje!" riep die nog....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25