Zukke vinters liep'n d'r toch nii vee rond Er is wederzijds respect en begrip Kerkwerve ONDERWEG woensdag 4 juli 2001 4> luchtfoto Aero Lin Photo Naam: Kerkwerve Ligging: 5 kilometer ten noordwesten van Zierikzee Ontstaan: vermoedelijk in de twaalfde eeuw Inwonertal: 1069 Monumenten: de hervormde kerk, die dit jaar honderd jaar bestaat Bijzonderheden: in het dorpshuis hangt een portret van Churchill (Kerkwerve in het Engels) Kerkwerve is een dorp in het weidse Schouwse land. In vroeger tijd, toen de afwatering slecht functioneerde, stond een groot deel van Schouwen in de winter onder water. Kerkwerve lag aan de rand van dit laaggele gen gebied. Vanwege dat vele water werden de inwoners van dit dorp Schouwse poelen ge noemd, Poelen is het Zeeuwse woord voor eenden. In 1298 wordt Kerkwerve voor het eerst vermeld. Toen bestond het dorp echter al geruime tijd. Vermoedelijk rond 1200 vond de stichting van een kerk plaats. Het dorp ontstond op en rond een werf. Dit was een hoogte waarop een kerk werd ge bouwd. De kerk op de werf werd tot Kerkwerve. In het dorp is nog goed te zien dat de kerk iets hoger ligt. Vroeger werd aangenomen dat met het Kerkwerve, dat in een akte van 1063 werd genoemd, dit Schouwse dorp werd be doeld. Daarmee zou het een van de oudste vermeldingen betref fen van een dorp op de Zeeuwse eilanden. Maar met dat Kerk werve is Oegstgeest bedoeld waarvan de kerk aan Willibrord was gewijd. Hoewel die zendeling ook nau we relaties had met Zeeland was de kerk van Kerkwerve echter aan Paneratius gewijd. Pancra- tius zou een wees zijn geweest, die op 14-jarige leeftijd was onthoofd. Hij werd vereerd als onder meer de patroon van de eed en de wreker van de mein eed. De heilige Pancratius is nu een onbekende geworden in Kerk werve. Het dorp telt twee pro testantse gemeenten: een hervormde en een christelijk ge reformeerde. Ze hebben de rom melmarkten eerlijk verdeeld. Dit jaar waren de christelijk ge reformeerden aan de beurt, vo rig jaar de hervormden. Het duidt iets aan van de houding in het dorp. Er is wederzijds res pect en begrip. Dat is ook nodig want de voorzieningen in het dorp zijn in de afgelopen decen nia hard teruggelopen. Maar nog altijd heeft het dorp een christelijke school, een dorpshuis, een sportveld, een café, een garage, een fietsenma ker annex postagentschap en enkele andere bedrijven. Het is zaak te behouden wat er is. Daarom zijn er plannen om de sportverenigingen geheel of ge deeltelijk samen te voegen. Net zoals elders kampt ook Kerk werve met een teruglopend aan tal vrijwilligers die zich voor het verenigingsleven willen inzet ten. Tot de gemeentelijke herinde ling van 1961 was Kerkwerve een van de achttien gemeenten op Schouwen-Duiveland. Tot Kerkwerve behoorden ook het gehucht Nieuwerkerke, beter bekend als Schutje, de buurt schap Moriaanshoofd en het restant van wat ooit Rengers- kerke heette. Het laatste werd ook wel aangeduid als Houten poppen. De gemeente had een eigen haven. Nu is dat het tijha ventje Flaauwers, met restau rant De Heerenkeet, aan de Oos- terschelde. Burgemeester Baas Kerkwerve was een kleine ge meente, die om financiële rede nen een burgemeester had, die tevens gemeentesecretaris was. De voorlaatste functionaris was de legendarische W. Baas. Bur gemeester Baas heeft zijn be stuurlijke loopbaan in Zeeland doorgebracht en had de weinig benijdenswaardige rol om slechts gemeenten te dienen, die werden opgeheven. Last daar van had hij overigens niet. Hij was een creatief burgemeester, die klaar stond voor zijn inwo ners. Bovendien een man, die niet schroomde om zijn gemeente te promoten. Burgemeester Baas bedacht dat wanneer Kerkwer ve vertaald wordt in het Engels de naam volgde van een van de grootste staatsmannen van de twintigste eeuw. Daarom schreef de Kerkwerfse burge meester een brief aan Winston Churchill om hem van dit heug lijke feit op de hoogte te stellen. De Engelse oud-oorlogsleider toonde zich vereerd en schonk een prachtig, eigenhandig ge signeerd portret aan zijn Neder landse naamgenoot. Het fraaie portret hangt nu in het dorps huis. Huib Uil Ata mao goed afloopt, zegt een oudere vrouw uit Groe- de, als ze een groep kinderen van de lagere school het Marktplein op ziet lij denMet de handen los en roepend en krijsend rijdt een bijna ordeloze bende jongens en meisjes het altijd zo rustige Groede binnen om een bezoekje te brengen aan het museum straatje. Die bin zeker vandaoge voo d'n êêst'n dag op pad, zegt ze tegen d'r buurvrouioe die ook even buiten komt kijken. Jao mens, joenge gasten ee, en dan op 't en- de van 'tschooljaor, wa dienkje, die will'n we de pieste in 'óór. De fietsen vinden een plaatsje op de Markt in de buurt van de bomen en banken. Wao zouen die van daon komm'n? vraagt de buurvrouw. Tc Dienk'n zóó mao van Bresjes, 't is zóó maor 'n ge dacht. Zoo mug as t'r da an toe gaot. Die aopen vanjoengers die góöi'n zöö maor om hos 'udder fietsen tegen mekaore of at gêên geld kost. Noe moe je die dao zien staon te blienk'n, die schööne nieuwe fietsen in de zonne. Dao moet'n ze dan strek- jes mee nao de 'öögere schoole. Dan zunn'n z' a gauwe gerinne- weerd ziin, da geef 'k j 'op een briefje. De kinderen trekken zich van het gepraat van de beide vrou wen, die hele dagen het plein in de gaten houden, niets aan. Ze steken de fietssleuteltjes in hun portemonnee. Een enkeling gaat naar de meester of juf om het sleuteltje af te geven en ze vertrekken langzaam lopend richting bakkerij en snoepwin keltje, Het wordt weer stil op het Marktplein. De torenklok wijst tien uur aan. 7c Gaon om de kof fie, zegt de ene buurvrouw, a je soms ook belust binn, je weet 't ee? Ze kijken elkaar even aan en aarzelend stappen vier voeten over de drempel. Bel jao, laot'n me da mao doen, 'k 'èn nog 'n 'êèle dag en de tange ligt toch ook nii in 't vier ee? Als de kinderen na vijf kwartier terugkomen, is het lawaai al wat minder. Komt het omdat ze hun energie kwijt konden in de bak kerij of de oude Winkel van Sin- kei, of zitten hun monden vol met snoep? Het zal wel het laat ste zijn. Chips, drop, zuurtjes, toverballen: het is een wande lende snoepkraam die zich voet- waarts in beweging zet van de Slijkstraat naar de Markt. Een jongen met een groene rugzak slentert wat achteraan. Aan de voorkant van de file lopen twee meisjes met een jongen en die houden het tempo erin. Samen met de juf. Ze doen net of de rest niet bij de groep hoort en stap pen recht op hun fietsen af. De blikjes fris en zakjes chips ko men rap voor de dag en met het lunchpakket op de achtergrond, verdwijnt alle zoetigheid in de pubermondjes. Als na een kwartiertje de onge duldigste kinderen hun fietsen in de rij zetten, blijkt een jongen zijn sleutel kwijt te zijn. Zijn rugzak wordt omgekeerd, zijn zakken moet hij leeg maken voor de nieuwsgierige ogen van de andere leerlingen. Rond de fiets wordt gekeken, het spoor naar de Slijkstraat wordt uitge kamd. Plotseling is heel de groep solidair en helpt mee zoe ken: misschien wel het succes volste onderdeel van de morgen. Daor is t 'r êêne z'n sleutel kwiit, kiek mao, d'n diejen mee z'n blauwe pette op, zegt de buurvrouw als ze door het raam de kinderen rond de fietsen ziet zoeken. Jao, die joenge gasten die letten ook nèrges nii mêêr op Een IVN-gids leidt belangstel lenden zondag 8 juli (vanaf 14.00 uur) en dinsdag 10 juli (vanaf 19.30 uur) rond doorna- tuurgebied Rammekenshoek en fort Rammekens bij Vlissingen. Vertrek op de dijk bij de ingang van het fort. Door natuurgebied de Schots man op Noord-Beveland is er zaterdag 7 juli en maandag 9 juli een rondleiding door een IVN- gids. Vertrek om 19.00 uur bij de noordelijke parkeerplaats aan de Schotsmanweg, Vanaf de steiger bij de Kamp- veerse toren vertrekt woensdag om 14.00 uur weer een excursie naar de Haringvreter. Bij Zoutelande is er morgen een wandeling met een IVN- gids door de duinen en langs het strand. Vertrek om 19.30 vanaf het speeltuintje op de dijk. Maandag 9 juli kan gewandeld worden door het Nollebos en langs de duinen en de zeedijk in Vlissingen. Vertrek om 19.00 uur op de boulevard ter hoogte van het begin van de Nolledijk. Zeven Walcherse tuinen zijn zaterdag 7 en zondag 8 juli opengesteld voor publiek. Het gaat om de tuin van de familie Adriaanse, Gen. Eisenhower- laan 54, Middelburg; de tuin van de familie Vermaat, Michaels- dreef 10, Middelburg; Theetuin Het Blauwe Hof, Breeweg 11, Koudekerke; de tuin van familie Lavooij, Koudekerkseweg 35, Biggekerke, De Zwanenhof, Klaassesweg 2, Biggekerke, De Kempenhof, Zuiverseweg 4, Domburg en De Tintelhof, Gol- steinseweg 24 Veere. De tuinen zijn open van 10 tot 17 uur. Stichting Het Zeeuwse Land schap geeft vanmiddag een ex cursie op Neeltje Jans. Het the ma is planten. Zaterdag 7 juli is er op Neeltje Jans een excursie met als thema meeuwen. De ex cursies beginnen om 14.00 uur. Vanaf 't Luitje aan de Nieuwe Haven in Zierikzee vertrekt morgen om 11.00 uur een Oos- terscheldevaart. Inlichtingen en opgeven bij Rederij Gebhard, 06-55710933. In het Zwin is er morgen en dinsdag 10 juli een excursie. Vertrek om 10.00 uur bij het be zoekerscentrum, Cadzand-Bad. Vanavond kan gewandeld worden door de Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet. Vertrek bij het rioolgebouw bij camping De Panneschuur om 19.30 uur. ee. En dan 'ei 't spil in de glao- zen. Jao, m'n vintje, dat za nii mee vall'n om die 'iere op de mart te vinn'n, dan magge hie we van geluk spreek'n a je die kan opduuk'n. Een paar kinderen heeft de moed al opgegeven: 'Juf, die vinden we nooit, we zagen het slot gewoon kapot, want Danny heeft ook geen reserve-sleutel in de tent. Hij had er maar eentje. En anders komen we veel en veel te laat in het Zwin aan voor de excursie.' De juf praat met Danny. Nee, een reservesleutel was er niet. Juf pakt haar mobieltje en belt met Dannys moeder. Ja, natuur lijk mag dat slot opengebroken worden. Er is geen andere keus. 'k Vraogen Kees wel even, of die d'r 's nao wil kiekenzegt de buurvrouw, wan da gemuggel, da legt ommerst toch ook niks af. Da stao maor allemao te kiek'n, mao ze moet'n zoek'n. Allicht moet da sleuteltje toch ier oftwao te vinn'n ziin. 'k Gaon Kees bots 'aol'n die zit achter in d'n 'of. Die zou prei planten op de plekke waor a de vroege èrpels gestaon 'èn. Jao, zö is tie ee, 't êêne is t'r nog nii uut, of 't andere moet 'r a weer in. En schóón èrpels joeng'n, 'k zan d'r 's een maoltje meebrien- g'n. Jao, wudder eet'n d'r a drie week'nvan. Die ouwe smeerlap pen, die waor'n toch zó glaozig ee. Die 'èn me maor in de groene container gestook'n 'óór, goed voo 't Koeieschorre. Kees zegt altiid: ielk 't ziine! Kiek si, ze pakk'n die fiets op udder nikke. Niijoengers, dazaniigaon. Da's ommerst vee te zwaor, da's gêên doen. Dao kan niks van kom m'n. 7c Gaon bots Kees uut d'n 'of'aol'n, 'ouwe hie die kinders in de gaoten. Tc Bin om en de weer terug. Kees had de instructies van de buurvrouw goed begrepen en met een iezderzaogje, schroe vendraaier en nieptange stapte hij zijn schuurtje uit en reed door het padje van d'n 'of nao de mart. 'Jao méns, breek'n wel even uut m'n wérk, mao 'k kan toch ook nii 'êêl de wèreld 'elp'n ee.Dat was altijd zijn verweer als er iets snel en vlug moest ge beuren, maar Kees had een goe de imbost en da wist 'êêl de Groe. En mee da tie 'andig was, icier tie ook overa gevraogd. En dao was Wanne best 'öövêêrdig op. Allicht. Zukke vinters liep'n d'r toch nii vee rond op de Groe. Een lekkende lcraone, een schrobbende deure, een verstop- te goote of een kachel die 't nii mêê dee, Kees die kon d'r we weg mee. Kees, die 'eit 'r zicht op, zeien de ménsen en ze stao- ken 'm'npaorpluum'ninz'ngat en weg was tie. Wan zó goeng het ook nog, weetje. Nee, het slot kreeg hij niet open. Ook niet met een ijzerdraadje. Fietsje op z'n kop en dan maar zagen. 'Geeft niet meneer', zei Danny nog, "t is toch een oude fiets. Na de vakantie krijg ik een nieuwe om naar de brugklas te rijden.' Kees keek het mannetje aan. Mao dan moeje hie toch beter op je spullen lett'n, vintje. Het mannetje knikte, Kees gaf hem het glimmende stukje metaal, dat hij tussen de spaken had weggezaagd. 'Wat moet ik daar mee?', vroeg de knaap. Een sou- veniertje, steek 't maor in je rug zak. En terwijl de horde over Sinte Pier nao Kerzand ree, dacht on- De Slijkstraat in Groede. foto Peter Nicolai ze Danny: 'Stom van die sleutel, En Kees en Wanne? Die eetende we èrpels mi 'n stermiin volfrèn- die zat toch in m'n portemon- dien dag een uure laoter, deu 't zen. nee$ verlet. En debuure kreeg nieu- Rinsis Willemsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23