PROVINCIALE ZEEUWS Milosevic tergt rechter tribunaal PZC VVD gaat morrend akkoord met wet over volksraadpleging Russisch vliegtuig stort neer in Siberië 29' ll9c T The Eagles na vijfjaar terug in Europa Ex-leider Joegoslavië weigert te antwoorden op vragen Fusieverbod Honeywell en GE Ieder zijn eigen akkerrandje Capriati schittert op Wimbledon Nieuwe natuur Zeeuws-Vlaanderen Amerikaan krijgt eerste kunsthart OPHEFFING MEUBEL BOERDERIJ België effent weg voor fusie KPN en Belgacom Kok gaat uit van koningin Maxima Euaopoaai Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 nummer i i i 11 li 1 rn 39,45 17,90). Zeer warm Vandaag tropisch warm met maxima rond de 30 graden. Vannacht helder en zwoel met 19 graden. 244e jaargang no. 156 woensdag 4 juli 2001 los nummer 2,00 0.91 I it: www.pzc.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - Omdat Slobodan Milosevic wei gerde een verklaring over zijn schuld of onschuld af te leggen, heeft rechter' May van het Joegoslavië- Tribunaal dit gisteroch tend uitgelegd als een niet-schuldig-verklaring aan de misdaden die hem ten laste zijn gelegd. Op elke vraag van de rechter antwoordde Milosevic dat hij het tribunaal in Den Haag een illegaal instituut acht. En op de vraag of hij de aanklacht voor gelezen wilde krijgen, ant woordde Milosevic: ,,Dat is uw probleem." De rechter had zich duidelijk voorgenomen zich niet te laten provoceren. De voorgeleiding werd in zo'n tien minuten afgerond. Unicum Milosevic was zijn eigen advo caat, een unicum in de geschie denis van het tribunaalRechter May waarschuwde Milosevic dat het proces tegen hem 'lang en ingewikkeld' zal zijn en dat hij 'zorgvuldig' moet overwegen of hij afziet van een verdediging door advocaten. Milosevic' ant woord: „Ik beschouw dit een vals tribunaal. Het is illegaal en ik wil geen bijstand bij een ille gaal tribunaal." Op 27 augustus komt Milosevic in een procedu rele hoorzitting voor de tweede keer voor de rechter. Op de vraag of Milosevic zich 'schuldig' of 'onschuldig' acht aan de hem ten laste gelegde fei ten, zei hij: „Het doel van dit proces is een valse rechtvaardi ging te geven voor de oorlogs misdaden die de Navo in ex- Joegoslavië heeft gepleegd." De aanklagers houden Milose vic verantwoox-delijk voor mis daden tegen de menselijkheid en schendingen van het oorlogs recht in Kosovo. Hij zou op dracht hebben gegeven voor de deportatie van 740.000 Albane zen en moord op ruim zeshon derd Albanezen, onder wie kinderen en ouderen. Hoofd aanklager Carla del Ponte her haalde vrijdag dat zij hard werkt aan aanklachten over Milosevic' leidende rol in de oorlogen in Kroatië en Bosnië. Advocaten Milosevic zal toch een beroep doen op advocaten. Zij zullen hem niet in Den Haag verdedi gen maar vanuit Belgrado. Dat deelden zijn advocaten gister avond m Den Haag mee. Vol gens de Servische advocaat Branimir Gugl is de verdediging vanuit Belgrado 'niet ideaal'. De ex-president, die zelf rech ten heeft gestudeerd, heeft de verdedigingsstrategie volgens Gugl de afgelopen dagen uitge breid doorgesproken met de ad vocaat Zlatko Tomanovic die met zijn collega Krgovic in Den Haag is. Na afloop van de voorgeleiding verklaarde de plaatsvervan gend hoofdaanklager Blewitt dat hij het proces tegen Milose vic vol vertrouwen tegenmoet ziet. „Er zullen belangrijke ge tuigen worden opgevoerd." Hij zei dat de aanklagers willen dat Milosevic de best mogelijk ver dediging krijgt om te laten zien dat het een geloofwaardig pro ces is. Overigens kwam er voor het tri bunaal gisteren nog een opste ker. De regering van Republika Srpska, het Servische deel van Bosnië, diende een wetsvoorstel bij het parlement in, dat samen werking met het tribunaal mo gelijk maakt. In het gebied hou den zich waarschijnlijk de twee andere belangrijke verdachten van het tribunaal schuil: Ka radzic en Mladic. GPD/ANP pagina 2: Servië ziet laatste akte Mira macht achter Milosevic meeste Kosovaren voldaan De Europese Commissie heeft gisteren de overname van Ho neywell International door General Electric geblokkeerd. De twee Amerikaanse bedrijven hebben de vrees niet weg kun nen nemen dat ze samen een te dominante positie op de markt voor vliegtuigmotoren en luchtvaartelektronica zouden in nemen. Het is de eerste keer dat een fusie tussen twee Amerikaanse bedrijven is tegengehouden door Brussel. De stichting Zonnestraal geeft burgers en bedrijven de moge lijkheid om voor 77 cent per vierkante meter zelf een stukje akkerrand te kopen of aan een ander cadeau te geven. Nu het Ri j k boeren geen subsidie meer geeft voor ingezaaide akkeiranden, hoopt de stichting zo te stimuleren dat Q er toch meer natuur wordt ontwikkeld. Jennifer Capriati is na haar zege op Serena Wil liams ook kanshebster om het toernooi van Wimble don te winnen. De winna- res van de Australian Open en Roland Garros treft in de halve finale de Belgische Justine Henin, die met groot gemak (6-1, 6-0) de Spaanse Conchita Maxli- 1 Q nez opzij zette. - In de Willem-Leopoldpolder, op de grens van Zeeland en Bel gië, wordt gewerkt aan een nieuw natuurgebied. In een deel van de polder zullen traditionele landbouwgewassen vexvan- gen worden door bloerrxrijk grasland, rietland, ruigte, stru weel en zoet water. Het gebied wordt niet toeganke lijk, maar het is goed te overzien vanaf de dijken en O 1 wallen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9 en 10; zeeland: 13,14,15,17 en 18; sport: 19; buitengebied: 21, 22 en 23 LOUISVILLE - In een zie kenhuis in de Amerikaan se stad Louisville is voor het eerst een volledig kunstmatig hart in een patiënt ingebracht. De patiënt maakt het goed, zo zei een woord voerder van het zieken huis gisteren na de opex-a- tie. In de nabije toekomst moeten nog vijf andere patiënten het kunsthart, geproduceerd door het be- drijf Abiocor, krijgen. Het hart is gemaakt van titaan en polyurethaan. Er zit een zeer stille motor in en een interne batterij. Het hart kan maximaal een half uurwerken op de ze batterij. Daarna moet die met een externe batte rij worden opgeladen die op het lichaam wordt ge dragen. De artsen zullen vandaag tijdens een persconferen tie meer details over de in greep geven. Alleen al in de Verenigde Staten hebben honderd duizend mensen jaarlijks een nieuw hart nodig. Er zijn per jaar niet meer dan tweedixizend donorharten beschikbaar. AFP (Advertentie) Ridderkerk - Beëin diging van het huurcon tract noodzaakt Meubel boerderij de Reijer, Kie- vitsweg 124, Ridderkerk, (wijk Bolnes) bij Rotter dam na 30 jaar te stoppen. Daarom worden nu bij de meeste toonaangeven de meubelboerderij van Nederland gigantische voor raden eiken, geloogd grenen, koloniale meubelen en bank stellen verkocht voor de halve prijs. Diverse restanten gaan zelfs weg met kortingen tot 70%. Alles wordt gratis thuis gebracht en met volle dige garantie verkocht. De boerderij is van dinsdag t/m zaterdag geopend van 10.00 - 18.00 uur. Vrijdags koopavond tot 21.00 uur. van onze redactie binnenland DEN HAAG - In de Eerste Ka mer schaart zich een meerder heid achter de voorstellen van minister De Vries van Binnen landse Zaken over het referen dum. Met zichtbare tegenzin en zeer zuinigjes gaat de VVD in de Eerste Kamer akkoord met het raadgevend referendum. „De twijfels tegen de wet zijn niet weggenomen, maar soms moet je iets het voordeel van de twij fel gunnen", aldus VVD-senator Van Heukelum. Van Heukelum stoorde zich aan de verwijten dat de WD tegen elke vorm van bestuurlijke ver nieuwing is. „Wie de geschiede nis er op naleest, ziet dat dit niet zo is. Wij vragen ons wel af of deze wet een bestuurlijke verbe tering is." Voor de WD is ook van belang dat de wet maar tijdelijk is. „Daarom kunnen we ermee in stemmen. De tijdelijke wet biedt in ieder geval de mogelijk heid tot experimenten met het referendum. Dat moeten we maar eens proberen. Ik kan u nu meedelen dat een overgrote meerderheid van onze fractie voor het wetsvoorstel zal stem men." Daarmee is een crisis in de coali tie over het referendum in ieder geval één dag afgewend. Van daag gaat de Senaat verder met het behandelen van het wets voorstel voor het bxxrgemees- tersreferendum. Tegen die wet leven bij de WD ook grote be zwaren. Grondwet Twee jaar geleden stortte WD senator Wiegel het kabinet in een korte ci'isis door tegen de re- ferendumwet te stemmen. Die wet ging toen over een zoge noemd correctief referendum, waarbij de bevolking een al aangenomen wet kan wegstem men. Daarvoor is een grond wetswijziging nodig. D66 stapte toen uit het regering. In een lijmakkoord werd afge sproken de wet opnieuw in te dienen. Maar pas in een volgen de kabinetsperiode kan de grondwetswijziging bekrach tigd worden. In afwachting van zo'n correctief referendum wil het kabinet nu een tijdelijk raadgevend referendum invoe ren, waarvoor geen grondwets wijziging nodig is. Een raadgevend referendum geeft niet de mogelijkheid een wet te verwerpen, maar een ne gatieve uitslag is wel een duide lijk signaal om de wet alsnog in te trekken. GPD/ANP pagina 2: commentaar door Koos van Wees DEN HAAG - Premier Kok ver wacht dat Maxima Zorreguieta na de troonopvolging door prins Willem-Alexander als 'konin gin Maxima' door het leven gaat. Kok zei dat gisteren bij de behandeling van de Toestem- mingswet voor het huwelijk van de kroonprins en zijn verloofde. „Als ik zo zie wat er leeft onder u over dit ondeiwerp heb ik daar weinig sombere gevoelens over. Ik verwacht dat het allemaal wel op zijn pootjes terecht zal komen", aldus de premier tot de Verenigde Vergadering, de sa menkomst van Tweede en Eer ste Kamer. Tijdens de behandeling van de Toestemmingswet spraken bij na alle partijen zich uit voor een toekomst van Maxima als ko ningin. Door de Memorie van Toelichting bij de Toestem mingswet was verwarring ont staan over de aanspreektitel van de vrouw van de koning. In de toelichting onthoudt het ka binet haar de titel 'Prinses van BRUSSEL - Het Belgische par lement heeft gisteren de weg vrijgemaakt voor een mogelijke fusie tussen telecombedrijven KPN en Belgacom. De Kamer van Volksvertegenwoordigers, de Belgische 'Tweede Kamer', ging akkoord met een wetsvoor stel dat de regering toestem ming geeft om op zoek te gaan naar industriële partners. De Belgische staat heeft een be lang van vijftig procent en één aandeel in Belgacom. Volgens de woordvoerder van minister Daems (Telecommuni catie, Overheidsbedrijven en Participaties) wordt de regering in staat gesteld 'het belang te verkopen, een deel of alles'. Of KPN de nieuwe fusiepartner wordt van Belgacom, wilde Daems tijdens het debat in het parlement niet zeggen. Er wordt onderhandeld met diverse part ners. „Een eivan is KPN, maai er zijn vex-schillende andere." De Belgacom-top kan volgens Daems ook het beste beoordelen of de schuldpositie van de kan didaten problemen geeft of niet. Daarbij zit niet alleen KPN diep in de schulden. „Ook de schul den van Deutsche Telekom zijn enorm." ANP/Belga Advertentie Maxima zit met haar voet op een bankje tijdens het bezoek aan de Staten-Generaal. foto Robin Utrecht/ANP Oranje', omdat die alleen voor- behouden is aan de troonopvol ger, Veel parlementariërs maak ten daai-uit op dat ze zich geen koningin zou mogen noemen, maar slechts pxinses. Kok benadrukte gisteren dat die twee zaken niets met elkaar te maken hebben. Van de in totaal 225 Kamerle den stemden er vijftien tegen het huwelijk: acht van Groen - Links, vijf van de PvdA en twee van D66. GPD pagina 2: commentaar Zorreguieta op matje Geachte abonnee. Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daardoor vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie van onze redactie buitenland MOSKOU - Een Russische Toe- polev-154 met 133 passagiers en tien bemanningsleden aan boord is gisteren in de omgeving van de Siberische stad Irkoetsk neergestort. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen, zo heeft het ministerie van Noodsi tuaties gemeld. Het toestel van de maatschappij Vladiwostokavia vex-dween om 21.10 Moskouse tijd (18.10 Ne derlandse tijd) van de radar. De wrakstukken werden brandend aangetroffen nabij het dorp Boerdanovka, op dertig kilome ter van Irkoetsk. Er werden geen overlevenden aangetrof fen. De Toepolev-154 was onderweg van de Oeralstad Jekaterinburg naar de havenstad Vladiwostok aan de Stille Oceaan en zou om te tanken een tussenlanding maken in Irkoetsk, zo'n 4200 ki lometer ten oosten van Moskou. Sinds het uiteenvallen van de Sovjet-Unie in 1991 is de lucht vaart sterk in vei*val geraakt en werd het staatsbedrijf Aeroflot opgedeeld in talloze kleine maatschappijtjes. Na aanhoudende luchtrampen in de vroege jaren negentig ging het de laatste jaren juist weer wat beter. Werkpaard President Poetin reageerde op de ramp met de instelling van een onderzoekscommissie on der leiding van vice-premier Klebanov, die ook een commis sie aanvoerde die het zinken van de onderzeeër Koersk onder zocht. De driemotorige Toepolev-154 is het werkpaard van de Russi sche luchtvaart en werd in 1972 in gebruik genomen. Het toestel wordt overal ingezet in de voor malige Sovjet-Unie, Oost-Eu ropa en China. AP (Advertentie) naamnoteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto- postcode* matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen 2es maanden) telefoon: D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee e-mail: weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in c per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekeninq- automatische incasso a per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107,50 48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214II000002I Slobodan Milosevic tijdens zijn eerste voorgeleiding voor het Joegoslavië-Tribunaal. foto Robert Goddyn/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1