Inbraakproject in Middelburg Uitzicht is straks ver stier d Kerk Arnemuiden weer als nieuw PZC GS keuren plan Arnemuiden goed Veere houdt hand op de knip zolang kunstwerk niet af is Onderwatervondsten in Museumhaven Man mishandeld in Nieuwland Cadeautje voor tweejarigen Roekeloze chauffeur bekeurd Vlissingse hennepkweker beboet Brandweer redt paard uit slik Wijk Dauwendaele als eerste aan de beurt voor tips over preventie Bijbelclubs Snelheidscontrole NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een onbekende man heeft gistermiddag rond half drie een 42-jarige man uit Dongen mishandeld, die zijn wagen stond te lossen aan de Kerkstraat in Nieuw- en Sint Joosland. De dader schold de chauffeur zonder enige aanleiding uit. Toen de man uit Dongen gewoon doorging met lossen, klom de onbekende man in de laadruimte en ontstond een vechtpartij. De dader hield pas op toen de collega van de mishandelde man terugkwam. Hij reed daarop weg in zijn auto. VLISSINGEN - Het sociaal cultureel werk in Vlissingen heeft een nieuw project: een felicitatiedienst voor tweejarigen. Contactmoeder Sophie Rawejai bezoekt iedere maand 33 tot 38 gezinnen waar een peuter zijn of haar tweede verjaardag gaat vieren. In de felicitatiemap voor de ouders zit informatie van instellingen die programma's aanbieden voor opvoeding en ontwikkeling van kleine kinderen. Voor de kinderen ligt er een cadeautje klaar VLISSINGEN - De politie heeft gisternacht om half twee een 20-jarige Vlissinger aangehouden. De man reed rond dat tijd stip op de Vlissingsestraat in Koudekerke en trok de aandacht van de politie door zijn rijgedrag. Hij haalde een auto in wat maar net goed ging, gaf geen rich ting aan toen hij afsloeg en vloog over de busbaan. Nadat de Vlissinger was aangehouden, bleek dat hij geen gordel droeg. Hij kreeg enkele processen-verbaal uitgereikt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duinhof heeft gisteren een 36-jarige inwoner van Vlissingen veroor deeld tot 180 uur werkstraf en een voorwaardelijke boete van vijfduizend gulden. In zijn woning werden 8 april vorig jaar driehonderd hennepplanten met een totaal van twaalf kilo aangetroffen. Daarnaast werd de hennepkweker vijfduizend gulden ontno men. Dat bedrag moet hij aan de Staat betalen. Anders moet hij vijftig dagen zitten. Off icier van justitie R.Rammeloo eiste 180 uur werkstraf en vijfduizend gulden boete onvoorwaar- delij kHij schatte het genoten voordeel op 9 3 2 5 guldenUit de verklaringen bleek dat verdachte vijf keer had geoogst. De wiet verkocht hij aan koffieshops. Ook gebruikte hij zelf soft drugs ,Ik wist dat het niet mocht"zei de Vlissinger. Uit de re actie van de politierechter bleek dat de man al eerder was ver oordeeld voor het kweken van hennepplanten. ,,Het was niet de eerste keer. U gaat maar door." Duinhof wilde met het op leggen van de voorwaardelijke boete een waarschuwing laten uitgaan. SEROOSKERKE (S) - De brandweereenheden Renesse en Haamstede van de Schouwse brandweer moesten maandag avond in actie komen om paard te redden, dat was weggezakt in het slik op het strandje bij De Schelphoek. Toen de brand weer arriveerde zat het onfortuinlijke dier al tot zijn nek in het slik. Vijfduimsbrandslangen werden onder de buik van het dier door geschoven en vervolgens werd het paard met twaalf man uit zijn benarde positie bevrijd. Hoewel het dier totaal uitgeput was, slaagde het erin zelf overeind te komen. Met behulp van een paardentrailer werd het dier terug naar de stal gebracht om daar bij te komen van de schrik. woensdag 4 juli 2001 door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het inbraak preventieproject van de Stich ting Stadstoezicht wordt over vijf weken in de Middelburgse wijk Dauwendaele uitgevoerd. Bewoners kunnen gratis van speciaal opgeleide stadstoe- zichthouders op maat gesneden advies krijgen over het beveili gen van de woning. wijk Bossenburgh, waar we al geweest zijn, werden in drie maanden tijd al zes of zeven in braken gepleegd." Welke wijken na Dauwendaele aan de beurt komen, is nog on bekend. Wel wil Van Dommelen een paar Middelburgse wijken achter elkaar doen voordat er weer wordt overgestapt naar Vlissingen. Behalve advies over soorten slo ten, klauwen en strips, krijgen de bewoners tips over bijvoor beeld het gebruik van verlich ting en de toepassing van rollui ken bij afwezigheid. „Veel mensen denken dat een rolluik ook een vorm van beveiliging is. Dat is niet helemaal waar", ver telt Van Dommelen. „Sterker nog, inbrekers opereren meestal binnen een straal van drie kilo meter en zien heel snel wie de rolluiken al dagen omlaag heeft in verband met een vakantie. En door de rolluiken omlaag te doen, kunnen omwonenden niet zien wat zich in een huis af speelt." Het project is een samenwer king tussen de stadsgewestelij ke Stichting Stadstoezicht Vlissingen/Middelburg, de re giopolitie Zeeland en de ge meente. Eind vorig jaar begon het project in Vlissingen, Inmid dels zijn daar zes wijken bena derd. Duizend huishoudens hebben gereageerd. Volgens Ruud van Dommelen, mentor van de stichting stadstoezicht en coördinator van het preven tieproject, is dat een goede sco re. Op 8,9 en 10 augustus krijgende bewoners van Dauwendaele een brief en een aanmeldingskaart in de bus. Mensen die advies willen, vullen de kaart in en worden daarna gebeld voor een afspraak. De toezichthouder loopt de woning van binnen en van buiten na op inbraakgevoe- lige punten. De bewoners zijn niet verplicht het advies op te volgen. Wie dat wel doet, kan het certificaat Veilige Woning krijgen. Sommige verzeke ringsmaatschappijen geven een korting op de inboedelverzeke ring als het certificaat getoond wordt. Het keurmerk is vijf jaar- geldig. De Stichting Stadstoezicht wil de komende jaren met het pro ject naar alle wijken in Middel burg en Vlissingen. Er is voor gekozen om de twee gemeenten afwisselend aan te pakken. „De eerste wijk in Middelburg die we gaan controleren, wordt Dauwendaele omdat met name de Edelstenenbuurt inbraakge- voelig is", vertelt Van Domme len. „Die inbraakgevoeligheid moet je wel relativeren. Van ja nuari tot mei zijn in Dau wendaele zes of zeven inbraken gepleegd. Dat valt op zich mee, maar in vergelijking met de an dere wijken van Middelburg is dat wel veel. In de Vlissingse door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Op nieuwjaarsdag werd de laatste dienst in de Nederlands hervormde kerk gehouden. Zondag is kerk in Arnemuiden weer open. Het inte rieur kreeg het afgelopen jaar een gron dige opknapbeurt. De kerk is gebouwd in 18 5 8op de plaats waar eerst de oude Kruiskerk stond. Tij dens de restauratie stuitte men op res tanten van de Kruiskerk. In de vloer ia- gen 37 grafzerken uit de zestiende en zeventiende eeuw. Twaalf daarvan wa ren onherstelbaar beschadigd, drie wer den in de nieuwe kerkvloer ingemetseld en de rest is opgeslagen, wachtend op een nieuwe bestemming. Er wordt nog geke ken wat de beste plaats is om de stenen tentoon te stellen. De restauratie was nodig omdat de vloer verwarming kuren vertoonde. „We zaten een aantal jaren tegen een nieuwe cen trale verwarming aan te hikken", zegt J. Siereveld, voorzitter van de kerkvoogdij „Die dateerde van 1963 en we hadden al verschillende keren een lekje gehad. Bo vendien lag er een betonnen vloer en die was niet al te mooi. We hebben besloten om een nieuwe vloer aan te leggen." De kerkvloer is nu belegd met grijze natuur stenen tegels. Lichtzinnig In 1963 heeft men de verwarmingsbuizen dwars door de historische zerken gelegd. „De kerkvoogdij heeft toen lichtzinnig gehandeld." Nu is het beton voorzichtig verwijderd. „Er waren grafstenen bij van tweeënhalf bij drie meter met een dikte van 25 tot 30 centimeter. Die wegen drie tot vierduizend kilo. Er was speciaal ma teriaal nodig om ze te vervoeren. Je kan hier natuurlijk niet met een truck naar binnen. We hadden een gat in de zijkant kunnen maken, maar daar hebben we niet voor gekozen in verband met ge vaar." De zwaarste stenen zijn gedocu menteerd door de archeologische dienst en vervolgens dieper in de vloer gelegd en bedekt met zand en beton. De verwarmingsbuizen liepen voor de Het interieur van de kerk heeft een grondige opknapbeurt achter de rug. restauratie zichtbaar langs de kerkmu ren. Alle leidingen en de elektriciteits draden zijn nu weggewerkt in de muren. Er is een ringleiding aangelegd en de kerk is voorbereid op een internetaan sluiting. „De kerktelefoon wordt steeds duurder", zegt Siereveld. „In de toe komst, en dat is misschien sneller dan we nu denken, kunnen mensen via internet de kerkdienst volgen." De muren van de kerk zijn opnieuw ge- stuct. Het gewelf is alleen geverfd. Het stucwerk van het gewelf is verbonden met de constructie van het plafond, het wjs niet mogelijk om het weg te halen. De lambrizeringen zijn vernieuwd, de ka-kbanken zijn geschilderd en de dor- pds onder de ramen zijn vervangen door hardstenen exemplaren. „De boeren- baiken, zoals dat in de volksmond heet, zin weggehaald", vertelt Siereveld, wij- zerd op de achterkant van de kerk. De baiken stonden hoger dan de andere, zo dat kinderen over de volwassenen heen kenden kijken. Nu zijn de banken net zo hcog als de rest van het meubilair. foto Lex de Meester Het interieur van de toren, die eigendom is van de gemeente Middelburg, is gelijk meegenomen in de restauratie. De bui tenkant van de kerk is in 1978 al opge knapt. Begin jaren negentig is het caril lon, de bekende klok van Arnemuiden, gerestaureerd. De opknapbeurt van het kerkinterieur heeft zevenenhalve ton ge kost. Daarvan is tweehonderd vijftigdui zend gulden door leden van de gemeente opgebracht. Vrijdagavond om half acht wordt de kerk officieel weer in gebruik genomen. door Ab van der Sluis door Miriam van den Broek DOMBURG - De ontwerpster van het omstreden kunstwerk in de raadzaal van het Veerse ge meentehuis krijgt haar laatste termijnbetaling pas als het werk is opgeleverd en goedge keurd. Dat heeft het college van B en W gisteren besloten. De kunstenares wilde nu het geld al om het werk te kunnen verbete ren. Het 70.000 gulden kostende werk werd in april afgekeurd maar de maakster kreeg een laatste kans om het aan te pas sen. Ze zei daarvoor nu het res tant van het bedrag nodig te hebben. Volgens het contract dat ze met de gemeente heeft, krijgt ze dat pas na de goedkeu ring. Het college van B en W houdt zich aan die overeen komst vast. Hoe hoog het be drag is waar de kunstenares om heeft gevraagd, is niet duidelijk. Het werk van de Middelburgse kunstenares Bregje de Heer REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kwam vier maanden geleden in opspraak omdat de uiteindelij ke versie niet overeen kwam met de maquette en de beschrijving in het contract. Er was uitge gaan van vier dunne, transpa rante, gladde, gele platen. In de praktijk bleek dit technisch niet te maken. Zonder dat de ge meente het wist, werden de uit eindelijke metershoge platen daarom aan de binnenkant voorzien van een frame waar van de contouren aan de buiten kant zichtbaar waren. Ook werd het werk twintig centimeter dik en ondoorzichtig. De kunstcommissie keurde het object af, maar adviseerde het te laten verbeteren. Ook een onaf hankelijke deskundige die de gemeente in de arm nam, oor deelde dat het werk technisch in orde moet worden gebracht. Zo als het nu is, kan het niet blijven. Het is momenteel een object in plaats van een werk voor aan de mum-. De fabrikant waarmee De Heer samenwerkt, heeft de ge meente laten weten dat het niet zo dun, glad en transparant kan worden als in het contract be schreven staat. Aan de verbetering van het kunstwerk - dat het pronkstuk van het Veerse gemeentehuis moet worden - heeft het college geen tijdslimiet verbonden. Als het werk opgeleverd is, wordt het beoordeeld door de kunst- commissie en de deskundige. VLISSINGEN - Kinderen vanaf 4 jaar kunnen met ingang van 9 juli deelnemen aan de Vakantie- Bijbel-Club in Vlissingen. Iede re ochtend wordt een verhaal verteld, geknutseld en gezon gen. De clubs vinden plaats op vier locaties: 't Mozaiek in Oost- Souburg (9-13 juli), de Houtuyn in Bossenburgh (16-20 juli), Open Hof in Paauwenburg (23- 27 juli) en de Ravensteinschool (30 juli-1 augustus). De clubs beginnen om half tien en duren tot twaalf uur. MIDDELBURG - Bij snelheids controles op de rondweg Bigge- kerke en de Langevieleweg in Middelbui-g heeft de politie gis teren 24 bestuurders betrapt op te snel rijden. In totaal werden bijna dertienhonderd voertui gen gecontroleerd. door Richard Hoving MIDDELBURG - In de koop brochure stond 'met uitzicht op en over het kanaal'. Dat is dus binnenkort voorbij, zegt Izak Boone (67). Acht jaar geleden kocht hij een appartement in het gebouw de Compagnie in het Maisbaaigebied aan het Kanaal door Walcheren. Aan de over kant van het water ontwikkelt de gemeente het Stationsge bied. Boone woont op de vierde ver dieping van de Compagnie en is secretaris van de vereniging van eigenaren. Samen met voorzit ter Piet Joosse (70) die een etage lager woont, en Jan Steenaard (71) van het wijkcomité Mais baaigebied volgt hij de plannen van de gemeente in het Sta tionsgebied kritisch. Eind vorig jaar stapten Boone en Joosse namens de eigenaren naar de rechter. Ze tekenden be zwaar aan tegen de kap van 110 bomen langs de Kanaalweg en Schroeweg. De gemeente stelde het rooien uit en legde de be zwaren voor aan een advies commissie. De commissie advi seerde een aantal bomen later te kappen. Het college van B en W legde het advies naast zich neer, zegt Joosse. „Op een mistige fe- bruari-ochtend werden alle bo men gekapt. In twee dagen wa ren ze geveld en opgeruimd." Boone en Joosse kochten acht jaar geleden een appartement in de Compagnie. Ze kwamen voor de ligging, de rust en het uitzicht naar het Maisbaaigebied. „Het is dichtbij de Markt en het sta tion", zegt Boone. Steenaard betrok 2,5 jaar geleden om de zelfde redenen een huurappar- tement in het naastgelegen complex de Verenigde Provinci ën. De bouw van het nieuwe stads kantoor en het gebouw van het waterschap Zeeuwse Eilanden aan de overkant van het water, is voor de drie mannen 'onbe grijpelijk'. „Het zijn mega-ge- bouwen op een veel te smalle strook", zegt Steenaard. Vol gens Joosse is het 'prutsen en priegelen op de vierkante me ter'. Met het riante uitzicht van de bewoners is het volgens de be woners over een paar jaar afge lopen. „Beide gebouwen rijzen straks als een muur op uit het water", voorspelt Steenaard. De toelichting die architect Tho mas Rau van het stadskantoor onlangs gaf, heeft ze niet gerust gesteld. Rau legde uit dat door te kiezen voor vier kantoorto rens er geen sprake is van een groot vlak. Door een goede kleurkeuze wordt het effect ver der teniet gedaan, verwachtte de architect. Joosse: „Of het nou lichtblauw, groen of roze wordt; het blijven vier grote gesloten vlakken." De bouw van het stadskantoor en het waterschapskantoor is niet meer tegen te houden, den ken Boone, Joosse en Steenaard. Het bestemmingsplan moet nog ter inzage worden gelegd, maar de kans dat de gemeente hun bezwaren overneemt, is niet groot. De nieuwe brug die over het Ka naal door Walcheren moet ko men tussen het stadskantoor en het Maisbaaigebied, baart de bewoners ook grote zorgen. De extra brug waarover de ge meenteraad later dit jaar nog moet besluitenis volgens de ge meente alleen voor fietsers en voetgangers. Wethouder Piet Bruinooge herhaalde dat on langs nog eens op een informa tie-avond. Steenaard is er niet gerust opWie gaat er controle ren dat er geen brommers en scooters overheen rijden?" Vol gens Boone is de brug overbo dig. Hij verwacht dat niet veel fietsers en voetgangers er ge bruik van zullen maken. De toe zegging van de wethouder stelt Joosse niet gerust. „Volgend jaar zitten er nieuwe bestuur dersin het stadhuis die weer an dere regels stellen." Dit is het derde deel van een se rie over het Stationsgebied in Middelburg MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben het bestemmingsplan Lage Landen in Arnemuiden op een klein puntje na goedgekeurd. Dat stuk heeft betrekking op het perceel Van Cittersweg 4. De ei genaar daarvan houdt paarden en schapen. Binnen een straal van vijftig meter mogen geen woningen gebouwd worden. In de Lage Landen kunnen der tig woningen worden gebouwd. Al eerder gaven Gedeputeerde Staten te kennen daarmee geen moeite te hebben. De locatie van het nieuwe wijkje staat name lijk in het Plan Stedelijk gebied Walcheren 2010, waarin allerlei locaties staan aangeven voor nieu wb ou wplan nen Tegen het bestemmingsplan La ge Landen waren bij de provin cie bezwaren binnengekomen van omwonenden van de Van Cittersweg en het Steendiep. Zij vonden dat er in Arnemuiden genoeg huizen gebouwd wer den, omdat er in de wijk Hazen- burg 150 nieuwe woningen ko men. Daarnaast stelden zij dat in Arnemuiden alleen gebouwd moet worden voor de natuurlij ke bevolkingsgroei van het vis sersdorp. De wijk Hazenburg door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wie kijkend naar een gebeeldhouwde afbeelding van de god Hercules het bij schrift goed op zich laat inwer ken, zal zich minstens verwon deren over de aanduiding: een reisaltaai*tje. Ergens in de tweede of derde eeuw sjouwden gelovige men sen dit zware kalkstenen tablet mee tijdens hun omzwervingen. Het is één van de 'schatten uit de Ooster- en Westerschelde' die deze zomer te zien zijn in de Mu seumhaven Zeeland in Zierik- zee. In het ruim van de klipper Mijn Genoegen is opnieuw een zo- mertentoonstelling ingericht. Dit keer staan de vondsten op de bodem van de Scheldes cen traal. Vrijwilliger Cees de Vries van de Museumhaven tekent voor de inrichting. Het materi- kan daarin ruimschoots voor zien. De duurdere woningen in de Lage Landen zullen, vrees den omwonenden, weinig ko pers uit Arnemuiden trekken. GS wezen de bezwaren al eerder van de hand, in navolging van de Middelburgse gemeente raad. Een procedure bij de rech ter, leidde niet tot nieuwe in zichten. De rechtbank besloot dat ontwikkelaar De Walcherse Bouw Unie gewoon kon door gaan. Een adviescommissie had het dagelijks provinciebestuur voorgesteld om het bestem mingsplan op twee punten niet goed te keuren: het perceel Van Cittersweg 4 en twee loodsen, die gebruikt worden voor op slag van sloopmaterialen. Tijdens een in mei gehouden hoorzitting is de provincie dui delijk geworden dat de gemeen te Middelburg afspraken heeft gemaakt met de eigenaar van het sloopbedrijf. De laatste zal op 14 september stoppen met zijn activiteiten. De loodsen zullen op die datum leeg zijn. De gemeente heeft de provincie ook toegezegd dat het onmogelijk zal worden om er een nieuw aannemersbedrijf te vestigen. Gelet op die belofte, is volgens GS een 'voldoende woon- en leefklimaat' gegarandeerd. aal kreeg hij in bruikleen van mosselschippers, het Maritiem Museum in Zierikzee en van de Belgische musea in Baasrode en Blankenbergen. Een kaart van de Oosterschelde toont met rode en blauwe speldenkoppen de plaatsen waar in de loop der eeuwen schepen zijn vergaan. De blauwe puntjes verbeelden de wrakken waaruit voorwer pen op deze tentoonstelling af komstig zijn. Ook de bekende diepe put waar het Gezelschap Kor en Bot jaar lijks de netten uitgooit ten be hoeve van de wetenschap staat gemarkeerd. Een half gewei van een reuzenhert, de rechteron- derkaak van de sabeltandtijger en een deel van de kies van een mastodont geven een indruk van de historische kostbaarhe den die deze tochten opleveren. De klipper is toegankelijk van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Drie kritische bewoners van gebouw de Compagniein het Middelburgs Maisbaaigebied (vlnr): Jan Steenaard, Piet Joosse en Izak Boone. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17