Camera's bewaken schoolplein Jongeren verruimen blik in Zeeland Tunnelboor Sara kan weer draaien Zenuwcentrum van de hulpverlening Labruyère weg bij Hogeschool Zeeland Weg vrij voor plannen ontwikkeling negentig hectare nieuwe natuur Middelburgse basisscholen lijden onder overlast en vernielingen van jongeren Maatregelen tijdens Vlissings Straatfestival zeeuwse almanak Goedemorgen Burger kan akkerrand adopteren MIDDEN woensdag 4 juli 2001 De toren van de Grote Kerk in Veere is een van de vele pietken waar een groep jongeren, voor het grootste deel afkomstig uit Oost-Eu ropa, kennismaakt met Nederland. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder VEERE - In de brandende zon staan ze op de toren van de Grote Kerk van Veere, op zoek naar een oriëntatiepunt. Een groep jongeren, voornamelijk afkomstig uit Oost-Europa, reist deze week door Zee land. „Kijk, daar is de vuurtoren van Westkapelle", zegt een beleidster. De jongeren doen mee aan een uitwisse lingsproject van de soroptimisten, een serviceclub voor vrouwen. Vandaag en gisteren logeren ze bij afdelingen op Wal cheren en de Bevelanden. Ze bezoeken in zestien dagen een aantal steden in het land. De jongeren zijn begonnen in Alme- re en gaar onder meer nog naar Rotter dam en Ansterdam. Malgorza:a (20) komt uit Polen. Op haar naamborcje staat Meg, 'dat is makkelij ker'. „Wedoen mee aan het uitwisselings project on andere culturen te leren ken nen", ver,elt ze. Haar tante is lid van de soroptimsten. Om mee te mogen op de reis, scheef ze een essay. „Dat ging over de vijf beangrijkste waarden die in de he le wereldgelden.Het is de eerste keer dat ze in Necferland is. Kristine :20) uit Slowakije doet voor de derde keer mee aan een uitwisselingspro ject. Eercer was ze in Zweden en Oosten rijk. „Elle reis heeft een ander thema. In Zweden vas het bijvoorbeeld sport. Deze reis staat in het teken van geschiedenis en cultuur, dat bevalt beter." Nederland is heel anders dan ze had verwacht. „Ze zei den dat het de hele tijd zou regenen, maar ik ben helemaal bruin geworden. En ik heb geen coffeeshop gezien." Aardig Nederland is een mooi land, vindt Misha (18) uit Oekraïne. „Jullie halen alles eruit wat erin zit." In zijn land blijven veel mo gelijkheden onbenut, vindt hij. „En jullie houden van geschiedenis. Er zijn hier nog een heleboel oude kerken en kastelen." Wat hij het meest opvallend vindt, is dat mensen hier zo vriendelijk zijn. In Oekra- ine is niemand aardig voor toeristen. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Voorzitter L. N. Labruyère van het College van Bestuur van de Hogeschool Zee land in Vlissingen maakt een sprong in zijn carrière. Hij wordt voorzitter van het Colle ge van Bestuur van één van de grootste hogescholen van Ne derland, de Hogeschool Haar lem, Zes jaar heeft Labruyère de lei ding gevoerd over de Hoge school Zeeland. In die tijd is hij erin geslaagd de hogeschool fi nancieel er bovenop te helpen. Aan de Edisonweg is in zijn 're geerperiode' de nieuwbouw praktisch voltooid, waardoor de hogeschool meer tot een eenheid is gesmeed. Alleen de maritieme opleiding ontbreekt nog op de centrale locatie. Over zijn opvolging is nog niets bekend. De Raad van Toezicht van de Hogeschool Zeeland overlegt vandaag voor het eerst met een selectiebureau. Voorzit ter N. Ginjaar-Maas van de Raad van Toezicht ziet Labruy ère met lede ogen vertrekken. „Een betere kan je niet hebben, maar het was al langer duidelijk dat we hem niet konden hou den." Bakkerij Labruyère was voor zijn komst naar de Hogeschool Zeeland deeltijd-wethouder in Dom burg, waar hij een bakkerij had, en burgemeester van de ge meente Brouwershaven. Hij is vice-voorzitter van de HBO- Raad en was tot voor kort lande lijk secretaris van het PvdA- partijbestuur. Zijn benoeming in Haarlem gaat in principe het nieuwe collegejaar, begin sep tember, in. pagina 14: Altijd mazzel met banen door Wout Bareman TERNEUZEN - De grote onder houdsbeurt van tunnelboorma chine Sara, die de oostbuis van de Westerscheldetunnel boort, duurt langer dan gepland. Aanvankelijk zou de machine maandagochtend de tocht naar Ellewoutsdijk voortzetten. Maar het weghalen van het la- ge-sterkte beton, dat het boor- front moest verstevigen tijdens de reparatie van het lek aan het hoofdlager, neemt meer tijd in beslag. De betonlaag tussen het snijrad en de foliebeschermlaag, die speciaal werd aangebracht om inzakken van het boorfront te voorkomen, moet door duikers met de hand worden verwijderd en dat kost meer tijd. Maar de verwachting is dat Sara van daag weer aan de slag kan. De machine heeft dan iets meer dan vier weken stilgestaan. Het gaat, als alles volgens plan ver loopt, om de laatste grote onder houdsbeurt voor de boormachi ne de 6,6 kilometer tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk voltooit. De onderhoudsstop werd uitgevoerd vlak voordat de boor de Boomse kleilaag ver ruilt voor het zand onder de vaargeul Everingen tussen de Middelplaat en de kust van Zuid-Beveland. Onderhoudswerk Eind vorige week al legden spe cialisten de laatste hand aan het reguliere onderhoudswerk (het vervangen van de vitaleonder- delen in dekop van de boorma chine). Vervolgens werd ook de druk in de boorkamer weer langzaam opgevoerd. Tunnelboormachine Neeltje Suzanna, die de westbuis boort, was gisteren 4368 meter (2184 ringen ver). Sara hervat de reis op vanaf ruim 3800 meter. door Richard Hoving MIDDELBURG - Op drie schoolpleinen in de Middel burgse wijk Klarenbeek komen camera's te hangen. De pleinen zijn na schooltijd en in vakan ties hangplekken voor jongeren. Volgens de gemeente en de scho len richten ze regelmatig voor tienduizenden guldens vernie lingen aan. De basisscholen de Dolfijnen- burch, Acaciahof en de Regen boog klagen al een paar jaar over overlast. Jongeren gooien ruiten in, spuiten graffiti op mu ren en laten rommel achter. Met name het plein en het gebouw van de Dolfijnenburch moeten het ontgelden. De gemeente heeft in het verle- VLISSINGEN - Om het Straat festival in Vlissingen mogelijk te maken, neemt de gemeente Vlissingen diverse maatregelen. Van donderdag 5 tot en met zon dag 8 juli is het oostelijke deel van het Bellamypark afgesloten voor al het verkeer. De winkels en cafés zijn daar 's ochtends wel te bereiken om te kunnen la den en lossen. De rijbanen op de Nieuwendijk en de Smallekade blijven open voor het verkeer Verkeer van de Boulevard wordt via de Nieuwendijk, Wilhelmi- nastraat en Nieuwstraat naar het Bellamypark geleid. Ook het verkeer dat vanaf het Eiland komt, moet deze route volgen. Op de Boulevard de Ruyter geldt gedurende het straatfesti val tweerichtingsverkeer. Bus 57 rijdt tot aan de halte Spui straat. Op donderdag 5 en zaterdag 7 juli wordt om 22.25 uur vuur werk afgestoken. De brandweer adviseert omwonenden om dan de ramen te sluiten. den diverse pogingen onderno men om de overlast tegen te gaan. Bij de scholen is een trap veldje aangelegd. Op de muur van het gymnastieklokaal is een schildering aangebracht. De pleinen zijn met een laag hek af gesloten voor brommers. Het politietoezicht is verhoogd en tijdens de zomervakantie 2000 werd extra bewaking ingesteld. Volgens het college van burge meester en wethouders hebben de maatregelen niet tot een structurele oplossing geleid. Een werkgroep met vertegen woordigers van de gemeente, de scholen en politie heeft daarom een plan van aanpak opgesteld om de overlast terug te dringen. Eén van de aanbevelingen, die gisteren zijn overgenomen door het college, is het ophangen van vijf camera's. De kosten bedra gen ongeveer 50.000 gulden en worden betaald door de ge meente. De werkgroep kan niet garan deren dat de problemen voorbij zijn met de plaatsing van de ca mera's. Het zal wel zo zijn dat de kans klein is dat in het zicht van de camera's nog vernielingen worden gepleegd. „Of en in wel ke mate er sprake zal zijn van verplaatsing van de problemen moet proefondervindelijk blij ken." De verantwoordelijkheid voor het gebruik van de came ra's, die binnenkort worden ge plaatst, komt bij de scholen te liggen. Container Het college neemt de suggestie van de werkgroep om een con tainer in te richten als hangplek ook over. De halfopen zeecon tainer moet op de groenstrook tussen de Acaciahof en het ge bouw van de scholengemeen schap CSW komen te staan. De gemeente wil de plaatsing van de container na de vakantie aan de bewoners en de jongeren in de wijk voorleggen. In de buurt van de scholen werd eerder als eens een bushokje ingericht als hangplek. De abri werd na een maand als gevolg van overlast en vernielingen weer wegge haald. Snoeiharde donderslagen hadden die Vlissinger voor dag en dauw uit zijn slaap ge rukt. De impuls om net als vroeger gezin en huisvee rond de keukentafel te verza melen voor geval van ramp spoed kon hij weerstaan, maar lekker lag hij niet meer. Al helemaal niet 'toen de claxon van zijn auto spon taan aan het loeien sloeg tij dens de hoosbui die op het onweder volgde. Nors beke ken vanachter de diverse slaapkamerramen in de straat stelde hij, druipend van de regen en weinig zacht zinnig, de betreffende zeke ring definitief buiten wer king. Hij had nog een half uurtje bedrust over voor de wekker ging, troostte hij zich. Die troost bleek mager toen hij ondenveg naar het koffiezet apparaat ontdekte dat de hond een beetje misselijk was geweest. En toen hij buiten stapte om het beest z'n rondje te laten maken, wapperde erzo'n ha telijk geel briefje onder de autoruitenwisser. Bon van wege geluidsoverlast. Beetje vreemd proces-verbaal was het wel. Nijdig bepiekerde hij zijn lot. Tot achter hem een vrolijk 'Goede Morgen!' klonk. Buurman maakte zich met een grimas uit de voeten. „Geintje!" riep die nog.... BROUWERSHAVEN - Een nieuwe cadeautip: geef een ak kerrand. De omvang, de inrich ting en de plaats kunnen door de schenker zelf bepaald worden. De prijs bedraagt 77 cent per vierkante meter. Het is eens wat anders dan de af gezaagde enveloppe. Geen flau we grap, maar een landelijk uniek initiatief van de stichting Zonnestraal, die zich op Schou- wen-Duiveland sinds 1995 be zig houdt met akkerrandbeheer. De stichting maakt een lang ge koesterd plan werkelijkheid. Burgers en bedrijven worden in staat gesteld om akkerranden te adopteren. Via een door het bu reau TSTP uit Broiiwershaven speciaal ontwikkelde website www.akkerranden.nlkan ie dereen die een akkerrand heeft geadopteerd of ten geschenke heeft gekregen, volgen hoe de ontwikkeling is: wanneer de bloemen bloeien en plukrijp zijn, wanneer er veel vogels te bewonderen zijn. Jaarlijks wordt een informatiedag voor de deelnemers georganiseerd. Iemand die een akkerrand adopteert, doet dat in beginsel voor drie jaar, vertelt Peter de Koeij er van Zonnestraal. Met de betrokken boer wordt een con tract afgesloten. „We hopen dat de binding tussen boer en bur ger erdoor versterkt wordt. Het aantal vierkante meters is in principe onbeperkt. Iemand kan ook een heel perceel adop teren en bijvoorbeeld wensen ten aanzien van jacht stellen. Als iemand veel oranj e of p aarse bloemen wil, is dat mogelijk. Als iemand veel insecten of veld muizen - goed voor de roofvo gels - wil, kan dat ook. Wij kun nen alles op die akkerranden." De bedoeling is in 2 002 de eerste geadopteerde akkerranden in te zaaien. Het project gaat binnen kort officieel van start. Er zijn al enkele aanmeldingen. De adop tie is een aanvulling op het be staande agrarisch natuurbe heer. Boeren ontvangen tot nu toe van het Rijk een vergoeding voor ingezaaide akkerranden. Voor uitbreiding ervan is geen geld meer beschikbaar. Peter de Koeijer: „Toch is er belangstel ling bij boeren om voor meer ak kerranden te zorgen. Dat kan de markt nu gaan bepalen. Je kunt al een schaap in Toscane adop teren, dus waarom dicht bij huis geen akkerrand?" Op 100 hecta re akkerland zitten gemiddeld 40 vogels. „Als je 100 hectare akkerrand neemt kom je op 1.700 vogels. Er verblijven in het voor- en najaar heel veel trekvogels in de randen." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft plannen goedgekeurd voor uitvoering van natuurontwikkeling in vier gebieden. Het gaat om de Scha- kerloopolder aan de zuidkust van Tholen, Den Inkel bij Krui- ningen, de Zwartenhoekse Kreek en de Herdijkte Zwarte Polder in het westen van Zeeuws-Vlaanderen. In totaal ontstaat er bijna negentig hec tare nieuwe natuur. De plannen zijn opgesteld door de provinci ale werkgroep natuurontwik keling. De Schakerloopolder, opper vlakte 62 hectare, is het grootste gebied van de vier. Het is onder deel van het plan Tureluur, dat voorziet in natuurontwikkeling langs de Oosterschelde. De pol der wordt omgezet in grasland met zout-zoet overgangen, die kenmerkend zijn voor de die- pergelegen randen van de Oos terschelde. Voor planten en die ren kan het een waardevolle plek worden. Het werk moet ko mend najaar beginnen. In Den Inkel, oppervlakte zeven hectare, wordt het voormalige munitiedepot ingericht als na tuurgebied. Dat sluit mooi aan op het al aanwezige recreatie oord. Op verzoek van de Stuur groep Natuurherstel Wester- schelde is in het plan de mogelijkheid opgenomen om natuurontwikkeling te combi neren met een boezemfunctie. Door het werk wordt ontwikke ling van vochtig grasland met zoet-zout overgangen mo gelijk. Voor de Zwartenhoekse Kreek, oppervlakte elf hectare, is een plan gemaakt voor de gronden ten zuiden en ten noorden van de kreek. Door aanleg van oe verlanden en een hoger kreek- peil wordt de kwaliteit van het vogelrijke gebied vergroot. De zoete Herdijkte Zwarte Polder, oppervlakte achttien hectare, moet uitgroeien tot een gebied waarin grasland wordt afgewis seld met struweel en poelen. Op het binnentalud van de dijk wordt zand aangebracht. De polder sluit aan op de naastgele gen Verdronken Zwarte Polder, die al natuurgebied is. Er is ook een plan voor natuur ontwikkeling in de Everings- polder, oppervlakte veertien hectare, uitgewerkt, met een zoete en een zoute inrichting. Het bevorderen van zoute in vloed vergt echter veel grond- vei'zet en is duur. Een zoete ont wikkeling levert maar beperkte natuurwaarden op. Gedepu teerde Staten willen het plan daarom terzijde leggen. Er is nog een kleine kans dat het wordt uitgevoerd in het kader van het natuurherstel Wester- schelde. door Jacob Hoekman Grote computerschermen to nen de kaart van Zeeland. Op het scherm lichten voortdu rend vierkantjes op met daarin nummers van surveillanceau to's. Het is vrijdagavond en de telefoon rinkelt bijna onophou delijk. De drie mensen achter de telefoons blijven uiterlijk kalm. Terwijl de avond valt, worden binnen allerhande meldingen vaardig afgehandeld. Van spoedaanvragen om hulp tot parkeerproblematiekin de Vlis- singse binnenstad. Het is het ze nuwcentrum van de Zeeuwse hulpverlening: de meldkamer van de politie aan de Vrij landstraat in Middelburg. „Het leukste van dit werk is dat je van te voren nooit weet wat er zal gaan komen. Je gaat hier 's nachts nooit heen met de weten schap dat het een rustige dienst zal worden." Rinus van de Ket terij kan het weten. Hij is een oude rot in het vak en zit al j aren bij de alarmcentrale van de Zeeuwse politie. Zijn betoog wordt onderbroken door een krakende mobilofoon. „Middel burg, hier de 56.51." Rinus drukt met zijn voet een pedaal in. „Hier Middelburg, zegt u het maar, over." „Meldingafgehan deld en met vervolg." „Begre pen, uit." Het is de dag dat de schoolva kanties beginnen. De toeristi sche sector verklaart per van daag het hoogseizoen voor geopend. Toch is het niet over dreven druk op de Zeeuwse wegen. Met name de Duitse toe risten laten nog even op zich wachten. „Ik heb nog niks ge merkt van vakantiedrukte. We hebben deze week nog maar één wildkampeei'der gehad", verze kert Rinus. Met zijn collega's Jan Bom en Anita Ridderhof is hij vanavond verantwoordelijk voor het aansturen van de poli tiewagens op de Zeeuwse we gen. Ook beantwoordt het drie tal alle regionale telefoontjes die binnenkomen via de hulp- nummers 112 en 0900-8844 (geen spoed, wel politie). „Over dag is er voor die telefoontjes een speciaal team. 's Avonds doen wij het erbijlegt Rinus uit. Vals alarm Hij is nog niet uitgesproken of de 112-telefoon rinkelt. Een doordringende pieptoon ver vult de ruimte. „112, wie wilt u spreken?" Het blijft verdacht stil aan de andere kant van de lijn. Rinus herhaalt zijn vraag en gooit dan de hoorn op de haak. „Vals alarm. Dat gebeurt heel regelmatig. Vooral op Rinus van de Ketterij beantwoordt huipaan vragen inde meldkamer van de Zeeuwse politie. woensdagmiddag, als de schoolkinderen vrij hebben, is er een piek. Op het computer scherm heeft Rinus een num mermelder, zodat meteen te zien is waarvandaan de onver laat naar het noodnummer heeft gebeld. Het blijkt een telefoon cel te zijn. „Negen van de tien meldingen vanuit telefooncel len zijn vals", zegt Rinus. „En er is heel weinig tegen te doen. Soms sturen we er wel een auto op af, maar meestal is de vogel al gevlogen." Eén keer had Rinus de valse bel lers beet. Vanuit een telefooncel werd steeds opnieuw naar de meldkamer gebeld. „We hebben er toen een onopvallende auto op afgestuui'd. Die gastjes zagen de agenten niet aankomen. Ze waren net weer aan het bellen. 'Zijn dit ze?', vroeg die agent via de telefoon. In de auto zijn ze meegenomen naar de centrale. We hebben ze hier flink de les gelezen!De centralemedewer ker geniet zichtbaar bij de her innering aan de gebeixrtenis. Opnieuw gaat de 112-telefoon. 1 NACHTWERK Het is een mevrouw die erg veel last van haar hoofd heeft. Rinus verbindt haar onmiddellijk door met de centrale van de am bulancedienst. „Ik hoef hele maal niet te weten wat ze pre cies mankeert. Dat kan iemand van de ambulancedienst veel beter beoordelen. Ook als er een ongeluk gebeurd is, waarbij ge wonden zijn, gaat de melding eerst door naar ambulance en brandweer. Die zijn dan belang rijker dan de politie." Het loopt tegen elven. Buiten is het inmiddels helemaal donker. De dienst voor Rinus zit er bijna op. Via de mobilofoon meldt een suxveillance-auto zich af bij de centrale. Belangstellend infor meert de agent op straat of Ri nus varmacht ook moet werken. „Ben je ook weer de sigaar van nacht?" Spoedmelding Op de valreep komt er een spoedmelding binnen. Vier jon gelui hebben zojuist twee deu ren ingetrapt en ruiten vernield, meldt een meneer uit Vlissin gen. Rinus vraagt door. „Waar lopen ze heen? Hoe zien ze eruit?" Het signalement komt niet veel verder dan dat de vier vei'dachten shixis di'agen. Ze verdwijnen in de richting van het VlissingseBadhuisplein. Ri nus onderneemt meteen actie. Met een soepele beweging drukt hij het voetpedaal in. „48.12, foto Lex de Meester hier Middelburg", klinkt zijn stem in alle politiewagens in Zeeland. Er komt geen ant woord. Hij herhaalt zijn oproep via de portofoons die de agenten bij zich dragen, zodat ze ook op roepbaar zijn wanneer ze zich buiten de auto bevinden. Dat heeft meer succes. Via de porto geeft de 48.12 snel antwoord. Rinus legt de situatie uit waarna de wagen onmiddellijk koers zet naar de aangegeven locatie. Via de mobilofoon melden zich nog twee wagens. „Middelbux-g, de 40.10 rijdt ook op de melding Badhuisplein." „Hetzelfde geldt voor de 4011Op het scherm volgt Rinus de drie wa gens. Iedei'e halve minuut ver springen de nummers op het scherm. Binnen de kortste keren is het Badhuisplein omgeven door het blauw. De verdachten worden echter niet meer aange- troffen. Rinus voext de melding in de computer en beëindigt zijn wei'kzaamheden. Zijn collega staat al klaar om de boel over te nemen, een bak sterke poli- tiekoffie in de hand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13