Nieuwe techniek zet rug recht PZC Samen spelen is belangrijk voor later Zuinig met antibiotica Vrouwen veel vaker depressief dan mannen Verveling in de vakantie 7 Primeur voor Tilburgse orthopedisch chirurgen Arts negeert vaak libido van vrouw in overgang Een op de vier mensen is te zwaar Alles over gezondheid op internet Joggen versterkt de botten Ex-kankerpatiënt krijgt klachten opvoeding Verkoop vitaminen stijgt dinsdag 3 juli 2001 door Marieke van Schie Janneke heeft last van haar oortjes", zegt haai- moeder. Ik hoorde haar al wat huilen op de gang. Daar wachten de kinderen met hun vader of moeder op hun beurt tijdens mijn open spreek uur. Het is een uitkomst, want ze kun nen zo terecht zonder afspraak, en de nacht duurt minder lang als de ouders weten dat ze al vroeg in de ochtend te recht kunnen. Als ik naar Janneke kijk, heeft ze rode oortjes van het wrijven. Ze is net een jaar geworden en in de leeftijd dat de tandjes en kiezen doorkomen. Dat geeft nogal eens nachtelijke huiluur- tjes. Bij inspectie van de gehoorgang zie ik een rood trommelvlies, in het ene oor wat meer dan in het andere. „Inder daad, ze heeft oorontsteking", zeg ik tegen haar moeder. „Ik geef haar neus- en oordruppeltjes, en zolang ze geen hoge koorts heeft, en alleen pijn als ze in haar bedje ligt, stel ik voor haar een zetpil te geven. Ik kijk nog eens Janne- kes dossier door. Ze is nu binnen een jaar toe aan haar derde oorontsteking. Dat heeft zowel voor haar als voor het gezin grote gevolgen. Een verstoorde nachtrust, verzuim op het werk, en een verstoring van het dagelijks ritme. Koemelk-allergie Wanneer heeft Janneke nu die ooront stekingen gekregen?", vraag ik haar moeder. „Heb je nog een samenhang gezien met het veranderen van voe ding, of zijn de tandjes de boosdoener?" Ze reageert direct. „Het is me opgeval len, dat ze meer klachten kreeg toen ze van de borstvoeding af was. Ik ben haar melkprodukten gaan geven, maar het is net alsof ze daar niet zo goed tegen kan. Krampjes in de buik, soms wat diarree. Maar ik vraag me af of de oorontste- n spreekuur king daar iets mee te maken kan heb ben." Steeds meer komt naar voren, dat som mige kinderen - en ook volwassenen - moeilijk melkprodukten kunnen ver dragen. Koemelk-allergie veroorzaakt buikpuin en baby's kunnen er huilerig van worden en eczeem krijgen. De op lossing is eenvoudig: stoppen met de koemelkprodukten, en vervangende voeding zoeken. Ik leg dat aan de moeder van Janneke uit. „Het is me wat waard om dit uit te proberen", zegt ze. Ik verwijs haar naar de diëtiste in mijn praktijk, die in na tuurproducten gespecialiseerd is. Voor kinderen als Janneke is kant-en-klaar voedsel waarschijnlijk taboe. Alles moet vers gemaakt worden, met de groentezeefnet als vroeger. En de melkproducten dienen vervangen te worden door andere kalkhoudende producten. Buitenland „Ik ben ook blij dat je niet direct klaar staat met antibiotica", zegt Jannekes moeder. „Mijn zusje woont in het bui tenland. Daar krijgt een kind direct een kuurtje, ze doen daar niet zo moeilijk. Maar ik heb het gevoel dat dat niet goed is voor het ontwikkelen van haar weer stand." Ik moet haar daar gelijk in ge ven. Zelf had ik vroeger een huisarts, die heel zuinig was met antibiotica, ge woon omdat hij ook maar weinig voor handen had. „Je mag maar eens in de zoveel jaar antibiotica, want anders raak je immuun. Dus moeten we dat be waren voor een heel speciaal moment, als je echt ziek bent." Zijn filosofie blijkt zeer terecht geweest te zijn. Nu leren we allemaal dat we moeten op passen voor het ontstaan van resistente bacteriestammen. „Ik heb het experiment er graag voor over", zegt Jannekes moeder. „Ik heb ook gehoord dat het goed is zuinig te zijn met suiker. Ook goed voor de ont wikkeling van het gebit." Ze gaat vol goede voornemens de deur uit. Janneke is inmiddels in slaap ge vallen, gesust door moeders stem. Marieke van Schie is huisarts. door Marie-Catrien van Deijck TILBURG - Twee Tilburgse or thopedisch chirurgen hadden in het Twee Steden Ziekenhuis een primeur. Als eersten in de Bene lux zetten zij niet een Ameri kaans systeem een verschoven ruggenwervel op de juiste plaats. Niet met de normale schroeven en bouten, maar met kooitjes van koolstof, gevuld met bot van de patiënt, schroe ven met draaibare kopjes en een botstimulator, een apparaatje dat via een batterij kleine stroompjes afgeeft die het bot stimuleren 0111 beter vast te groeien. Dit alles wordt in en naast het bot van de wervels ge plaatst. Een groep Amerikaanse ortho- peden ontwikkelde dit Spine Link systeem en orthopedisch chirurg F. B. Langius van het Twee Steden Ziekenhuis maak te er in de VS kennis mee. Spine Link is bedoeld om spondylolis thesis te verhelpen; een ver schoven wervelkolom die het gevolg is van een kapotte of niet goed aangelegde verbinding tussen de twee gewrichten van een wervel. Wereldwijd komt dit bij zo'n zeven procent van de mensen voor; slechts een klein gedeelte krijgt hier last van. Op verzoek van Langius kwam vo rige week één van de orthope- den die nauw betrokken waren bij de ontwikkeling van Spine Link naar Tilburg om te assiste ren bij de eerste Nederlandse operatie met dit systeem. Ook orthopeed J. de Waal Male- fijt uit het St. Elisabeth Zieken huis opereerde mee. In drie uur tijd verwijderden zij bij een pa tiënt een tussenwervelschijf, vervingen deze door de met bot gevulde kooitjes, zetten de wer vels aan de achterkant vast met schroeven en spalkten zij met bot uit de botbank en de daarin aangebrachte botstimulator de lage ruggenwervels. Korset „Met deze methode zet je de wervels zowel voor als achter vast. Dat is zo stabiel, dat de pa tiënt nadien niet eens een korset hoeft te dragen", vertelt Langi us. „Dat is enorme winst voor de patiënt. Vroeger moesten ze soms maanden in een gipskor- set." Sinds het systeem vier jaar geleden in de VS werd inge voerd, is het bij meer dan drie duizend patiënten gebruikt en is het aantal succesvolle opera ties met tien procent gestegen naar negentig procent. De vrouw die de primeur in Ne derland aan den lijve onder vond, behoort volgens Langius tot de groep die het grootste risi co loopt spondylolisthesis te krijgen. Zij is van middelbare leeftijd én afkomstig uit het Ca ribische gebied, terwijl de af wijking het meest voorkomt bij donkere rassen en wouwen ou- van onze redactie gezondheid AMSTERDAM - Vrouwen zijn twee keer zo vaak depressief als mannen. Ze reageren bovendien heel verschillend op de medi cijnen die die stemmming te lijf gaan. Vrouwen worden er zwaarder van en mannen voor al sikkeneurig omdat het seks leven tot nul wordt geredu ceerd. Dat blijkt uit een NlPO-onder- zoek. Dat eén depressie vaker een vrouw treft, komt door het feit dat vrouwen emotioneler en gevoeliger van aard zijn. Ver andering in het leven, zoals moederschap en overgang lei den ertoe dat zij vaker depres sief zijn. Zelfanalyse „Vrouwen zijn veel meer ge neigd de oorzaak te zoeken in hun eigen denken en doen", veronderstelt A. van Geleuken, directeur van de Depressie Stichting. „Ze hebben meer baat bij medicijnen, terwijl mannen meer hebben aan the rapie. Dat geldt vooral voor vrouwen die al veel aan zelfana lyse hebben gedaan door met vriendinnen te praten. Voor hen heeft de therapeut vaak weinig te bieden. De meeste mannen zijn daarentegen nog niet ge wend kritisch naar zichzelf te kijken." Acht op de tien huisartsen (81 procent) menen dat misselijk heid de voornaamste bij werking is van antidepressiva. Maar de patiënten zijn het daarmee niet eens. Vier op de tien vrouwen (41 procent) kla gen over gewichtstoename en bijna de helft van de mannen (47 procent) sombert over het gebrek aan seksuele 'eetlust'. Slechts een kwart ergert zich het meest aan de misselijk heid. Behandelmethodes In de praktijk van alledag is 65 procent van de depressieve pati ënten een vrouw, melden de huisartsen. Mensen die een depressie door maken, zijn van mening dat pro fessionele hulp (68 procent) en medicijnen (65 procent) tot de beste behandelmethodes beho ren. Volgens driekwart van de ondervraagde huisartsen wor den de meeste mensen behan deld met gesprekstherapie en medicijnen. Voor het onder zoek werden 277 huisartsen on dervraagd en duizend mensen van wie eenderde op het moment van onderzoek depres sief was, eenderde ooit een de pressie heeft gehad en eenderde geen depressieve klachten heeft. Deze verhoudingen zouden een representatieve afspiegeling van de Nederlandse bevolking moeten vormen. ANP der dan veertig. Bovendien zit het vaak in een familie. „De af wijking begint vaak al op jonge leeftijd, ik zie bijvoorbeeld re gelmatig jonge meisjes die veel paardrijden of turnen. Ze krij gen last van hun rug, maar als ze het dan met hun hobby wat rus tiger aan doen, gaat het meestal weer over. Er is echter een groep bij wie op latere leeftijd, na de veertig, de tussenwervelschijf minder van kwaliteit wordt. De verschuiving die er al zat, wordt dan actief, gaat glijden en zorgt voor nieuwe pijnklachten." De vrouw die de operatie onder ging kreeg de botstimulator, een van de bijzonderheden van Spi ne Link, van de Amerikaanse fabrikant cadeau. In Nederland wordt dit materieel, in tegen stelling tot in de VS, nog niet vergoed door de ziektekosten verzekeraar. De botstimulator kost enkele duizenden guldens en voor de titanium schroeven en platen en de kooitjes van koolstof moet ongeveer hetzelf de worden betaald. Orthopeed Langius: „We zijn bezig vergoe ding voor dit systeem aan te vra gen, maar men is daar in ons land erg terughoudend in." Lage rugpijn Rugpijn is een van de meest voorkomende klachten waar mee Nederlanders naar de huis arts gaan. Vooral de zogeheten lage rugpijn scoort hoog op de kwalenlijst. De oorzaak ervan is vaak niet duidelijk. In 70 pro cent van de gevallen verdwijnt de pijn vanzelf. Van de resteren de 30 procent komt een ge deelte bij de orthopeed terecht. Slechts een klein deel daarvan belandt uiteindelijk op de ope ratietafel. Volgens orthopedisch chirurg Langius is een operatie echt het laatste redmiddel. „Pas als alle gewone maatregelen niet meer werken, kun je erover gaan na denken. Een rugoperatie is niet niks: er wordt dicht bij de zenu wen gewerkt en er bestaat altijd een risico op infectie of trombo se. Ik ben erg terughoudend met opereren. Een orthopeed die je de garantie geeft dat je rug even geopereerd moet worden en dan weer honderd procent goed is, moet je wantrouwen." Volgens Langius is Nederland een 'land van ruglijders'. „Rug klachten komen hier meer voor dan in anderelanden. Wij ortho- peden denken dat dit het vooral te maken heeft met het sociale klimaat. Bij ongenoegen en stress kun j e heel makkelijk zeg gen dat je door je rug bent ge gaan of last hebt van je rug. Dat is in Nederland een aanvaard excuus om het een paar dagen rustig aan te doen. "GPD door Guus Mater Het systeem om een wervelkolom weer recht te zetten. foto Jan Verhoeff/GPD PARIJS - Artsen benaderen de overgang bij vrouwen eenzijdig. Ze bespreken alleen de fysieke symptomen die de vrouw ter sprake brengt. Over de vermin derde behoefte aan seks en hevi ge wisselingen van stemming wordt vaak gezwegen. Dat blijkt uit een onderzoek naar seksualiteit en welzijn van vrouwen tusen 50 en 60. Het on derzoek is verricht onder 1800 vrouwen in zes Europese lan den. Acht van de tien vrouwen stel len dat de voortzetting van een bevredigend seksleven zeer be langrijk voor hen is. Ruim drie kwart ziet seks als een belang rijk onderdeel van de relatie met hun partner. Eenderde van de vrouwen maakt echter melding van een recente afname in hun libido. Hoewel ruim de helft van de pa tiënten melding maakt van be langrijke gevolgen voor hun ge voel van eigenwaarde, is slechts 2 procent voor deze klachten in behandeling gegaan. Verder toont het onderzoek aan dat stemmingswisselingen be langrijke gevolgen hebben voor het gevoel van eigenwaarde. De helft van de vrouwen maakt zich zorgen over de invloed er van op hun familie. ANP door Anne Velthausz UTRECHT - „Zullen w e knik keren", vraagt het meisje met de vlechten. De klasgenootjes op de speelplaats kijken be denkelijk. „Knikkeren? We gingen toch op het klimrek", zo klinkt het. En daarna gaan we hinkelen, roept een van de meisjes. Met de hoofden vlak bij elkaar staan ze druk te overleggen. Het wordt toch het klimrek. „Maar mag ik dan eerst?", vraagt het meisje met vlechten. Dat mag. Ze zijn goed in samenspelen, deze kinderen. Ze overleggen samen, maken afspraken en houden zich aan de spelregels. Een groot pluspunt voor later, als ze groot zijn. Want de sa menleving stelt steeds hogere eisen aan het samenspel tussen mensen. Het wordt hoog ge waardeerd als je goed kunt sa menwerken en behendig kunt omgaan met anderen. Zelfs in het harde bedrijfsleven wor den sociale vaardigheden min stens zo belangrijk gevonden als intellectuele vaardigheden of commercieel inzicht. Mana gers en directeuren gaan mas saal naar de communicatie training. Contactproblemen Tegenwoordig wordt steeds meer aandacht besteed aan sa menspel van kinderen, consta teert Lisette van de Poel, sa menstelster van het boek Spel werkt, daarom spelen we sa men. „Kinderen leren op heel jonge leeftijd om met anderen te delen en anderen te respec- Kinderen doen het ouderwetse spelletje kakkestoeleneie. teren zoals ze zijn. Want hoe vaardiger je met anderen speelt en omgaat, hoe beter je later aan de samenleving deel kunt nemen. Kinderen met contactproblemen vallen in deze tijd eerder op." In haar boek Spel werkt zet ze informatie op een rijtje over extra begeleiding voor deze kinderen. Diverse deskundi gen vertellen erover. Het ac cent daarbij ligt op het spel. Want door middel van spel kun je op een veilige manier uitpro beren hoe je met een ander om kimt gaan en kun je de regels oefenen. Samen spelen is best gecompliceerd, zegt Tom Meu- lemans. Hij is actief in de Stichting Lichaamstaal en geeft cursussen en woi'kshops over begeleiding van kinderen die niet zo vaardig in het con tact maken met anderen. Aan jonge kinderen woi'den al hoge eisen gesteld. We ver wachten dat ze niet de baas spelen, tegen hun verlies kun nen, zich aan de regels kunnen houden, bereid zijn te delen en meedoen met het spel van de ander. De meeste kinderen gaat dit goed af, maar sommige foto Dirk-Jan Gjeltema kinderen lukt het niet zo goed om sociaal te zijn. Ze worden steeds negatief aangesproken. „Blijf af, hou eens op met zand gooien, je maakt alles kapot." Het gevolg: ze worden egoïs tisch, hebberig en vervelend genoemd. En dat is jammer, want het is geen onwil van deze kinderen, maar onmacht. Deze kinderen hebben gewoon wat meer hulp nodig dan andere kinderen. Ouders kunnen op dit gebied veel doen, vindt Meulemans. Bemiddelen oftewel 'medië- ren' bij het spel is volgens hem de manier om deze kinderen te helpen. „Verstop je niet achter de krant, maar ga er eens bij zitten als kinderen samen spe len, en maak af en toe een op merking. Volg het spel met je ogen, zucht mee als het span nend is en kijk opgelucht als iets lukt. Een opmerking 'wat zijn jullie leuk aan het spelen' is beter dan 'doe nou niet zo wild', of 'zie je wel, je maakt het kasteel kapot'. Als je zegt 'wat spannend zeg, maar ik zie dat het gaat lukken', dan voelt het drukke kind zich aange spoord om voorzichtig te doen." Fantaseren Nico Knijnenbex-g, pedagoog en speltherapeut, vindt dat er binnen het schoolprogramma veel meer ruimte moet zijn voor 'vrij spelen'. „Want door het spel krijgt een kind de ruimte om zich te uiten, en in een spel kun je beleven wat in werkelijkheid niet kan. In het boek wordt ook een voorbeeld gegeven van 'verhalend ont werpen'. Dit is een uitdagende manier van onderwijs. De leer lingen spelen dat ze bijvoor beeld een dierenwinkel opzet ten en runnen. Ze moeten fan- taseren, ontwerpen, tekenen, rekenen en rollen spelen en ste ken bij dat alles verbazend veel op. In - het boek komen ook spelcontacten met autistische kinderen en non-verbaal sa menspel aan de orde. GPD Lisette van der Poel: Spel werkt, daarom spelen we samen - Uitgave Hogeschool Utrecht Press, serie Sociale Beroepen Reeks. VOORBURG - Het aantal mensen met overgewicht is in 2000 toegenomen. Een op de vier mensen is te zwaar. Ernstig over gewicht komt bij bijna een op de tien mensen voor. Het doet zxch bij mannen iets vaker voor dan bij vrouwen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Tien j aar geleden was een op de vij f personen van twintig jaar en ouder te zwaar. Overgewicht komt bij laagopgeleiden aanzienlijk vaker voor dan bij hoogopgeleiden. Van de pex-so- nen met alleen lager onderwijs is ruim een op de drie te zwaar. Dat is twee keer zoveel als bij mensen met een hogere beroeps- of universitaire opleiding. Volgens het CBS roken Nederlanders steeds minder. In 2000 rookte 33 procent van de mensen van zestien jaar en ouder. Tien jaar geleden was dit nog 3 8 procent. Bij mannen is de ver mindering tweemaal zo groot als bij vrouwen. ANP DEN HAAG - Hoeveel Nederlanders lijden aan suikerziekte? Hoe gezond eten we? Hebben anti-rookprogramma's effect? Wat kost de nationale zorg? Vanaf deze week zijn de antwoor den op deze vragen te vinden op een overzichtelijke internet pagina, het Nationaal Kompas Volksgezondheid. De site www.rivm.nl/nationaalkompas is bedoeld voor pro fessionele gebruikers die meer willen weten over gezondheid, ziekte, zorg en preventie. De informatie is wetenschappelijk verantwoord, maar is ook goed te gebruiken door de geïnte resseerde leek. Er zijn talloze verwijzingen naar verwante on derwerpen, instellingen, contactpersonen, rapporten en an dere websites.ANP WASHINGTON - Jonge mannen die geregeld joggen ontwik kelen sterke botten en hebben waai'schijnlijk minder kans op botontkalking. Dit heeft nieuw onderzoek aangetoond. In een artikel in de American Jou mal of Public Health berich ten onderzoekers dat mannelijke dertigers die minstens ne gen keer per maand joggen een botdichtheid ontwikkelen die vijf procent hoger is dan die van mannen die minder joggen. De botdichtheid van joggers ligt zelfs acht procent hoger dan die van mannen die helemaal niets aan sport doen. Volgens de onderzoekers toont hun ondei'zoek aan dat je geen marathon loper hoeft te zijn om sterke botten te ontwikkelen, een rede lijke jogfx-equentie is al voldoende. Botontkalking of osteoperose komt voornamelijk voor bij vrouwen na de menopauze, maar ook mannen kunnen er last van krijgenDe opbouw van sterke botten tij dens de jong-vol wassenheid wordt door experts gezien als een belangrijk mid del om botontkalking in latere jaren te voorkomen.AP GRONINGEN - Het langdurig volgen van ex-kankerpatiën ten kan de gevolgen van chemotherapie op lange termijn aan het licht brengen. Mensen die als kind aan kanker hebben ge leden, kunnen namelijk op latere leeftijd te kampen krijgen met gevolgen van een ondergane chemotherapie of bestra ling. Zo kan er schade ontstaan aan het hart. Dit stelt A. Post- ma, die morgen promoveert aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. Zij pleit er daax'om voor mensen die genezen zijn, toch lang durig te blijven volgen. Van een groep patiënten die met een gemiddelde tot hoge dosis anthracyclines, een chemothera pie, behandeld is, had de helft een beschadiging van de hartspier. Bij mensen bij wie de hoogste dosis chemotherapie was toegepast, was bovendien vijfjaar na de thex-apie de zoge heten hart/ritme-variabiliteit vermindex-d. Dit is de aanpas sing van de hartfrequentie aan de lichaamsactiviteit. De schade aan de hartspier was niet vergx'oot.ANP door Annie de Vreugd Wat zal Jasper nu eens gaan doen? De school is dicht, zijn vriendje zit op de camping, de voetbalclub houdt een zo merstop en de muzieklessen zijn ook voorlopig afgelopen. Leuk hoor, zo'n lange vakantie. In je eentje thuis zitten, buiten regent het en op de televisie is ook niks soeps. Wat die grote mensen toch zo leuk vinden aan een paar weken vrijhet is de elfjarige Jasper een raadsel. Hij zit zich stierlijk te vervelen en baalt als een stekker. Zelfs niet eens huiswerk te doen. Als de zomervakantie aan breekt, weten veel kinderen niet wat ze aan moeten met plotse ling zoveel vrije tijd. Normaliter zijn de weken van Jasper volge boekt met school, muziekles, voetbal, typeles, huiswerk en nog veel meer. Het joch hoeft nooit na te denken over invul ling van vrije tijd, zijn ouders stippelen zijn dagprogramma's uit. Nu de vakantie is aangebroken, valt de grote prestatiedruk even weg en Jasper heeft geen idee hoe hij dat op moet vangen. Dus zeurt Jasper zijn moeders hoofd suf of ze iets met hem on derneemt: naar de Efteling gaan of naar het zwembad. Hij is het immers zo gewend dat moeder invult wat hij moet doen. Maar moeder heeft geen tijd: „Je ziet toch dat ik sta te strijken?" Niksen Veel kinderen weten niet meer hoe ze met zichzelf alleen kun nen zijn, ze zijn op weg een vol wassene te worden die altijd ie mand om zich heen moet hebben om zich te kunnen amuseren. De moderne en goed opgeleide ouders van deze tijd willen dat die paar kinderen die zij hebben het bewijs worden van hun wel slagen. Dekinderen moeten elke minuut vullen met zinnige din gen, ze moeten voortdurend productief zijn, moeten continu een programma afwerken. Le digheid is des duivels oorkus sen, dan staat de ontwikkeling stil, is het idee van veel ouders. Zelf hollen de ouders ook voort durend van hot naar her om maar niets te hoeven missen waar ze wijzer van kunnen wor den. Het is hun een doom in het oog als hun kinderen hun tijd verdoen met niksen, zoals Jas per nu doet. „Ga toch eens wat doen! Je hebt genoeg speelgoed op je kamer." Door al het gejakker het hele jaar door van de ene club naai* de volgende cursus, heeft Jasper nooit tijd zich af te Vragen wat hij nu zelf eens leuk zou vinden. Misschien wel kijken naar hoe de vogeltjes in de tuin bezig zijn voedsel te zoeken voor hun jon kies. Hoe die merel moeite heeft die dikke worm de grond uit te krijgen. Of zomaar op een stoep rand voor zich uit zitten dro men. Naar de regendruppels kijken die interessante straal tjes maken op het raam. Enkel zijn. Anderen bepalen Jaspers le vensloop, de lijn van zijn ont wikkeling woi'dt hem voor een groot deel van buitenaf opge legd. Ouders hitsen hun kinde ren vaak op omdat ze niet kun nen wachten tot een kind rijp is vanuit zichzelf te zoeken naar een levensinvulling. Het zijn veelal de ouders die geen geduld hebben tot het kind zelf met een idee komt. Kinderen krijgen vaak geen kans om in eigen kun nen te geloven en daar trots op te zijn. Jasper weet best wel wat hij kan of wil, hem moet alleen de rust gegund worden dat te ontdek ken. Laat hij zichzelf daarom maar gerust een poosje stierlijk vervelen, dan wordt hij ge dwongen over zichzelf na te denken. Laat hem maar zeuren, dan is hij al pratend bezig zelf ideeën te ontwikkelen. Geen kind houdt het vol om zes weken lang helemaal niets te doen - op een dag weet het wat het nu eens zal gaan doen. GPD HUIZEN - De verkoop van vita minen en mineralen is vorig jaar met 11,5 procent gegroeid ten opzichte van 1999. Daarmee zet de trend door. De totale vex-koopstijging van zelf zorggeneesmiddelen en gezond heidsproducten is 6,6 procent, waarmee er voor het eerst meer dan 1 miljard gulden per jaar aan wordt besteed. Dat blijkt uit de publicatie De zelfzorgmarkt in 2000 van Ne- profarm, belangenorganisatie van fabrikanten en importeurs van geneesmiddelen die zonder x'ecept verkxüjgbaar zijn. De meeste producten worden bij de drogist gekocht.ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7