Schouwen zal havens afstoten Intervie wproj eet zit in geldnood Nachtwaker lost problemen op met tact Gratis vakantie nierpatiëntjes Onzekerheid voor gasten Berkenhof Geen gemeentelijke taak Gewond bij aanrijding zeeuwse almanak Taolles PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD dinsdag 3 juli 2001 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland gaat haar jachthavens privatiseren. Het beheer van een jachthaven is volgens wethou der G. van de Velde-de Wilde nu eenmaal 'geen gemeentelijke taak'. De commissie openbare werken heeft zich gisteren ach ter dit standpunt geschaard. Het havenbeleid moet efficiën ter en zo mogelijk kostendek kend worden. Onderzoeksbu reau Witteveen en Bos heeft onder meer met deze opdracht de Schouwse havens tegen het licht gehouden. Daarbij is geke ken naar onderhoud en exploi tatie. Aan de hand van resulta ten zijn tal van aanbevelingen gedaan, die B en W hebben ver werkt tot dertig actiepunten. Eén van de aanbevelingen is de gemeentelijke (jacht-)havens op dit moment niet volledig te privatiseren. „Het is weliswaar een aantrekkelijke optie maar erg risicovol", zo stelt Witteveen en Bos. Het grootschalig achter stallig onderhoud in de havens is voor de komende vijf jaar ge raamd op 6,3 miljoen gulden; daarom vindt het bureau priva tisering nute groot. De verzelf standiging van de havenafde ling binnen de gemeente moet daarom gezien worden 'als tus senstap' naar die gewenste, vol ledige privatisering. Wethouder Van de Velde (ha venzaken) benadrukte gisteren in de commissie Openbare Wer ken en Milieu dat deze koers aansluit bij de ideeën van de ge meente. „Ook het college streeft naar privatisering." Het hele havenbeleid moet echter eerst op orde worden gebracht. „We moeten nu niet de gouden eieren privatiseren om met de rotte ap pels te blijven zitten", zei de wethouder. De commissieleden sloten zich bij die werkwijze aan. Er was gisteren echter ook de nodige kritiek op de actiepun ten. Met name D66 en CDA leg den de wethouder het vuur na aan de schenen. R. Geluk (D66) gaf aan dat haar fractie gehoopt had dat er nu eens 'met een structuurmatige en bredere vi sie' naar het havenbeleid geke ken zou worden. „Nu staan rijp en groen door elkaar heen. Het zijn dermate verschillende on derwerpen, die niet met elkaar te vergelijken zijn." De CDA- fractie leek zich hierbij aan te sluiten. Volgens P. Berrevoets is de gemeente met deze lijst van actiepunten 'aan de verkeerde kant' begonnen en ze had graag eerst een visie ten aanzien van de beoogde 'functies' per ge meentelijke haven gezien. Tarieven Het voorstel kwam na een lange discussie echter redelijk onge schonden door de commissie. Voorstellen vanuit de commis sie om de tariefsverhoging voor de liggelden van onder meer de vissersschepen gefaseerd door te voeren en te koppelen aan de voortgang van het onderhoud in de haven werden door de wet houder afgeraden. Ook het ver dwijnen van de loskade aan de Engelse Kade in het Zierikzeese havenkanaal kon aan het eind van de rit de goedkeuring van de commissieleden krijgen. Wel spraken de Schouwse fracties zich duidelijk uit voor behoud van de vissersvloot in de Zierik zeese haven. De kampeerders van de Berkenhof willen graag naar een andere stek verhuizen, maar daarover is nog veel onduidelijkheid. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans HAAMSTEDE - Het geduld van de kam peerders van Camping Berkenhof - die moet wijken voor natuurontwikkeling - wordt zwaar op de proef gesteld. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) wil het kampeerterrein voor eind dit jaar leeg hebben, maar die operatie wil nog niet erg vlotten. De kampeerders wachten met smart op het bericht dat zij elders in de Westhoek een nieuwe standplaats mogen betrekken. De onzekerheid knaagt aan de Berken hof kampeerders, weten woordvoerders A. Winterseel en C. van Hertum. Momen teel zijn op de camping aan de Hoogezoom tussen Haamstede en Renesse nog 73 plaatsen in gebruik: 15 Nederlandse en 58 Duitse kampeerders bivakkeren er nog. De meeste van hen willen volgens Winter seel en Van Hertum graag een andere stek in de Westhoek. Die nieuwe plek zou camping Chan Remo kunnen worden. Recreatieondernemer C. Koomar mag van de gemeente op com- pensatiegrond een nieuwe camping be ginnen. Alleen is nog onduidelijk wan neer die gerealiseerd kan worden. De Stichting Schoon Genoeg is tegen realise ring van een camping op die plaats in het geweer gekomen en dat zou volgens Van Hertum weieens voor forse vertraging kunnen zorgen. Ander probleem betreft de ouderdom van de caravans van een aantal Berkenhof- kampeerders. Oudere caravans worden vaak niet toegelaten op andere campings. De DLG wil die caravans gratis verwijde ren, mits de eigenaren een afstandsver klaring tekenen. Een aantal kampeerders heeft dat inmiddels gedaan. „Maar die dreigen nu toch tussen wal en schip te val len omdat ze nog geen zekerheid hebben over een nieuwe plek", stelt Van Hertum. „Daarom gaan wij hen adviseren om die afstandsverklaring in te trekken tot het moment dat er meer duidelijkheid is." Dat kan volgens P. Fierens, zaakwaarnemer van recreatieondernemer C. Kooman, nog wel tot september duren. Wethouder toerisme en recreatie C. Veer- hoek spreekt nog geen verlossende woor den. Wel geeft hij aan dat wat de gemeente betreft de hoogste prioriteit wordt gege ven aan de invulling van de compensatie locatie. In opdracht van de gemeente is adviesbureau RBOI bezig met het opstel len van een integrale visie op het gebied. Veerhoek gaat er vanuit dat die visie nog deze zomer komt en dat de Berkenhof- kampeerders vervolgens snel duidelijk heid zullen krijgen. Ede Groot van de D LG gaat er nog steeds vanuit dat voor de verdreven Berkenhof- kampeerders die in de Westhoek willen blijven voor het einde van het jaar een ver vangend plekje gevonden wordt. Voorals nog houdt de DLG vast aan ontruiming van de Berkenhof voor 31 december dit jaar. door Roelf Reinders 's -HEERENHOEK - Het inter viewproject van schrijver Kees Slager om verhalen van oude Zeeuwen vast te leggen, kampt met financiële problemen. Het gevaar bestaat dat er minder ouderen worden geïnterviewd. „Dat zou erg jammer zijn", zegt Slager. De Stichting Ooggetuigen van de Twintigste Eeuw in Zeeland interviewt bejaarde Zeeuwen over het leven van vroeger. Zo wil de stichting in vier jaar de witte vlekken in de geschied schrijving van het Zeeland van de vorige eeuw aanpakken voordat het te laat is. Een deel van het materiaal wordt ge bruikt in het geschiedenispro gramma Een eeuw op 't oog van Omroep Zeeland. De oude Zeeuwen worden door vrijwilligers geïnterviewd. Om hun reiskosten te betalen en op nameapparatuur aan te schaf fen, heeft de stichting de pro vincie om zo'n 150.000 gulden subsidie gevraagd. Hoewel de Raad voor de Cultuur positief over dit subsidieverzoek heeft geadviseerd, is het geld nog niet binnen. „Dat geld is een kwestie van lange adem", zegt de Zeeuwse consulent voor regio nale geschiedbeoefening A. de Klerk, secretaris van de stich ting Ooggetuigen. Gemeenten Maar zelfs als het geld van de provincie binnen is, blijven de financiële problemen bestaan. „De provincie zal hooguit de helft van alle kosten voor de ko mende vier jaar voor haar reke ning nemen", zegt voorzitter Slager. „Geld is een onzekere factor." Daarom doet de stich ting ook een beroep op gemeen ten. Kleine gemeenten zouden zo'n duizend gulden moeten bij dragen, een grote als Middel burg ongeveer zesduizend. Alleen Reimerswaal, Borsele, Kapelle en Tholen zijn tot nu toe bereid mee te betalen. „De Zeeuws-Vlaamse gemeen ten hebben unaniem gezegd dat we daarvoor niet bij hen moes ten zijn", zegt De Klerk. „Dat viel rauw op ons dak. De rest van de gemeenten denkt er nog over na." Bij aanhoudende fi nanciële problemen moet de stichting haar plannen bijstel len, zegt Slager. Dan zouden er minder bejaarden geïnterviewd kunnen worden. Volgens De Klerk is het nog te vroeg voor zo'n conclusie, omdat er nog veel gemeenten niet op het sub sidieverzoek hebben gerea geerd. Kinderuitzettingen Inmiddels zijn er Zeeuwen geïn terviewd over de geschiedenis van een aantal Zeeuwse dorpen. Op dit moment zijn vrijwilligers bezig met de evacuatie van West-Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren, dijkgraven, Schel- deloodsen, schaapherders en kinderuitzettingen na de Twee de Wereldoorlog. Volgens Slager hebben na een oproep vorig jaar meer dan ze ventig vrijwilligers zich aange meld. „De helft is inmiddels af gevallen. Daar ben ik niet zo rouwig om, een kleine groep werkt beter. Verder is er niet veel apparatuur." Toch is de stichting op zoek naar nieuwe vrijwilligers. „Enkele groepen zijn ineens erg uitge dund", schrijft Slager in een nieuwsbrief. Enkele direct in zetbare vrijwilligers om zeer oude mensen als 'vliegende keep' zo snel mogelijk te inter viewen zijn welkom. De stich ting is bezig een internetsite (www.ooggetuigen.nl) te maken met informatie over onder meer de voortgang van het interview project en de werving van vrij willigers. (Advertentie) Wij richten kantoren in "SKbl*"" "l HOEKMAN" Noordzandstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Ali Pankow Hij gaat toch zeker niet meer rijden zeker?" Nachtwaker Paul van der Reijnst (46) op camping De Wijde Bliek aan de Hogezoom in Renesse veert op van de bank onder de luifel bij de supermarkt. Hij gaat snel een wat oudere man achterna die met een duidelijk slokje te veel op uit de kantine is gekomen. De man heeft z'n auto al gestart als Pauls gezicht voor het raampje opduikt. „Ik zou niet meer gaan rijden meneer", zegt de nacht waker die liever met tact dan met dominant vertoon zijn werk doet. „O, politie! Nou al?", reageert de man geschrokken. De nacht waker is geen agent. Paul heeft al zes jaar officiële bewakings bevoegdheid, maar mag nie mand inrekenen of bekeuren. Normen en waarden ten behoe ve van een verantwoorde sa menleving gelden als uitgangs punten bij de uitoefening van zijn vak. Daar hoort bij iemand die met een slok te veel op achter het stuur wil kruipen, te wijzen op de gevaren die hij loopt. De man die zaterdagnacht het advies van Paul krijgt zijn auto te laten staan en met een taxi naar huis te gaan, blijkt ontvan kelijk voor wijze raad. „Je hebt eigenlijk wel gelijk", zegt hij als Paul voorstelt die taxi voor hem te bellen. Met „Je hebt het pret tig geregeld", groet hij de nacht waker als hij luttele minuten la ter in de taxi stapt. Het is een rustige nacht. Het sei zoen staat nog in de startblok ken. Tijdens de top weken ver toeven er ruim duizend mensen op De Wijde Bliek. Volgens eige naar Peter van Oost is er nu nog maar sprake van vijftig procent bezetting. De komende twee weken zal dat aardig toenemen. Hoewel het dus nog rustig is, kiest Van Oost bewust voor nachtelijk toezicht. „Er trekt vanaf twee uur als de horeca sluit nogal wat over de Hoge zoom hoor. Hiernaast ligt El zenhof, een jeugdcamping. Jon geren komen elkaar in het dorp tegen en proberen vaak daarna in groepjes de camping op te ko men. Ook lieden die hier hele maal niet thuishoren. Dat wil len we graag voorkomen. Het feit dat er een nachtwaker staat, werk al zeer preventief." Lekkere meiden Tussen twee en drie houdt Paul dan ook de wacht bij de entrée. „Dit is een familiecamping joh. D'r zijn hier geen lekkere mei den, je vindt hier niet wat je zoekt", sust hij een groep jon- Nachtwaker Paul van der Reijnst verdeelt zijn tijd tussen toezicht bij de slagboom en zijn f ietsronden over de camping. gens die in wat uitgelaten stem ming De Wijde Bliek op willen. Ze zijn voor rede vatbaar en trekken verder. Meestal ver loopt het soepel, maar niet al tijd. „Pas geleden nog stond er één van die jongens met zo'n sti- letto-achtig mes een beetje bra- nie-achtigte draaien. Dat is be dreigend." Pauls devies is geen specifieke aandacht besteden aan dat mes, maar er wel voort durend op alert zijn dat er een plotselinge beweging kan ko men. In dit geval verdween het mes na een tijdje weer gewoon in de broekzak. Hij weet uit prak tijkervaring dat politie bellen niet zoveel zin heeft.,We komen langs zodra we kunnen meneer, maar onze prioriteiten liggen hier in het dorp." Plet enige attribuut dat Paul bij zich mag dragen is een zaklamp. „Wel een stevige hoor. Daar kun je een rake klap mee uitdelen." In de afgelopen zes jaar is dat één keer voorgekomen. Toen poogden er twee inbrekers via het glazen afdak bij het zwem bad binnen te komen. Op dat moment zag Paul zich genood zaakt even uit te halen. De nacht van zaterdag op zon dag biedt geen wild-west tafe relen. Weer wat aangeschoten jongeren die de slagboom willen passeren. Paul gaat niet met ze in discussie. Wie hier kampeert, mag door, de rest niet. Trekkershut Even later trekt een auto die al zeven keer zachtjes is langs ge reden, zijn specifieke aandacht. Paul gaat even uit het zicht staan. Even later rijdt dezelfde auto het parkeerterrein op. De nachtwaker stapt erop af en dan schiet de auto er in volle vaart weer vandoor. „Die had hier blijkbaar niks te zoeken." Rond half vier levert de politie twee gedupeerde jongelui bij De Wijde Bliek af. Het is een jong stel dat hier een trekkershut heeft gehuurd. In het dorp is haar tas gestolen: geld weg, gsm weg en ook sleutel van de hut weg. Ze zouden toch graag on derdak hebben. Paul gaat met hen mee, heeft ook geen sleutel van de trekkershut, maar weet de deur eruit te lichten. De jon gen en het meisje zijn hem dank baar. Nu hebben ze tenminste nog een dak boven hun hoofd vannacht. De nachtwaker fietst verder voortdurend rondjes over de camping. Indien nodig maant hij groepjes jongeren bij tent of caravan tot minder luidruchtig heid. Met regelmaat controleert door Jacob Hoekman KAMPERLAND - Het vakan- tiedialysecentrum De Banjaard in Kamperland heeft alle Ne derlandse kinderen die nierdia lyse nodig hebben, uitgenodigd voor een gratis vakantie aan de Zeeuwse kust. Op de uitnodi ging hebben al zo'n veertig kin deren met hun familie gerea geerd. De gratis vakantie van een week voor nierdialysepatiëntjes is een initiatief van C. Versluys, werkplekmanager bij het dialy secentrum De Banjaard. „Voor dialysepatiënten is het heel las tig om op vakantie te gaan. Na een paar dagen moeten ze altijd weer terug om te spoelen. Om die problemen het hoofd te bieden, is vorig jaar het dialyse centrum aan de kust geopend. Het centrum, onderdeel van het Oosterscheldeziekenhuis, voor ziet duidelijk in een behoefte. „We zijn geopend van 1 april tot 1 oktober en in die periode zit ten we vrijwel voortdurend vol", zegt Versluys. „Er zijn zelfs plannen voor uitbreiding. We hebben nu zes plaatsen, die we met twee tot vier uit willen brei den. Maar daar komt dit jaar in elk geval niets meer van." Het nierdialysecentrum De Banjaard organiseert de gratis vakanties in samenwerking met het recreatiebedrijf De Room pot, dat de nodige huisjes ter be schikking stelt. Volgens Ver sluys komen bijna alle kinderen in Nederland die nierdialyse no dig hebben, in oktober naar Zeeland. „In heel Nederland zijn er gelukkig niet zo veel pati entjes. Het totaal ligt op onge veer vijftig." Het Oosterscheldeziekenhuis maakte gisteren bekend dat het zijn dialyseapparaten voor een groot deel vervangt. Tien oude apparaten gaan naar het Indo nesische eiland Ambon, waar een groot tekort is aan appara tuur voor nierpatiënten. Ver sluys: „De apparaten van het ziekenhuis zijn afgekeurd voor Nederlandse begrippen, maar nog lang met voor Indonesi sche." MIDDELBURG - Een dertigja rige fietser uit Vlissingen is gis terochtend gewond geraakt toen hij in aanrijding kwam met een zestienjarige bromfietser uit dezelfde plaats. De bromfietser haalde om even voor acht uur op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg de fietser in. Daarbij raakten de sturen elkaar, waardoor de fiet ser ten val kwam; de man brak zijn elleboog. foto Marijke Folkertsma hij de sanitaire gebouwen. Hij ruimt daar vaak kots van uit gaanders die het net niet haal den, of onderbreekt met een bons op de deur erotisch ge kreun vanuit één van de dou ches. „Dat doen ze maar ergens anders", vindt de nachtwaker. Maar langs de bosjes flitst ook regelmatig het licht van zijn zaklantaarn en ook het open veld houdt hij in de gaten, want soms sluipt daar weieens een ongewenste gast met een krat bier die hij net vanuit een voor tent heeft gestolen. Rond half zes zit zijn dienst er op. De nachtwaker heeft het weer licht zien worden. „Leuk werk, het gaat me niet om de sensatie, maar elke nacht is al tijd weer anders. Dat is het fijne van dit werk." 't Zit er weer op, het school jaar. Ook voor die Vlissingse school die zich de afgelopen maanden steeds sterker in Zeeuwse sferen stak. De ge bouwen namen elk een ge daante uit het landschap aan, zoals boerenschuur en duin en de glijbaan rust op een vliedbergje. Op dieken, puten en oare Zeeuwse uutstuuskels, zoals de schoolkrant meldde, wordt vooralsnog gehoopt. Diezelfde schoolkrant ver strekt een korte cursus Zeeuws voor thuisgebruik. Met gangbare frasen als lè- tenontterevenuut en eitunei- ersbiezun. De cursus werd door Eva ter inspectie aangeboden aan een rechtgeaarde Zeeuw, in de persoon van haar opa. Hij was er niet over te spreken. Zo'n school moest beter we ten. Ook zonder Zeeuws woordenboek was hier over duidelijk dat de spelling van zijn schone t&ole geweld was aangedaan. En nog wel in de schoolkrant. Mottattiernoein?, mopperde hij. Kantoknieèllepe, schok schouderde zijn kleindoch ter. Hij overweegt zich komend jaar bij school aan te bieden als Hoofdonderwijzer Zeeuws. Mét Zeeuws woor denboek. Want zo kan het niet langer. Bèjienoehladsot!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35