QURAN' Spanning referendumwet groeit TÖUR Sampras buigt het hoofd Dagje bajes als waarschuwing Boeren blokkeren A58 bij Wouw Met de PZC naar het circus? Senaatsfractie VVD heeft nog steeds grote moeite met voorstellen Tour raast langs Zeeuwse grens Aanklaagster tribunaal aan dood ontsnapt 15 t/m 19 en 22 Straatfestival brengt veel theater 23 en 26 t/m 28 Prins trouwt in Beurs van Berlage Burgers in het duister over EU Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 mr 27' 19c Strandweer Veel zon en droog. Bij een zwakke tot matige oostenwind maxima rond 27 graden. Minima 's nachts rond 19 graden. 244e jaargang no. 155 dinsdag 3 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 PZC verwent thuisblijvers.Zorg dat u, morgen als eerstede> PZC Uest en voorhom een aai in tuv-krant! van onze redactie binnenland DEN HAAG - De WD- fractie in de Eerste Kamer blijft grote moeite houden met de wet op het referen dum. Dat bleek gister avond, toen de omstreden referendumwet opnieuw aan de orde kwam. Daar door is het onzeker of de wet, die twee jaar geleden door toedoen van de WD- 'er Wiegel werd afge stemd, nu wel op een meerderheid kan rekenen. De afwijzing van de refe rendumwet leidde inder tijd tot een korte kabinets- De nieuwe wet bestaat uit twee delen. Om een correctief refe rendum, waarbij een wet kan worden weggestemd door de burgers, in te voeren is het nodig dat de Grondwet gewijzigd wordt. Daartoe heeft de rege ring nu een voorstel ingediend. De grondwetswijziging kan pas in een volgende Kamerperiode bekrachtigd worden. Voor de tussenliggende periode wil de regering alvast een raad gevend referendum invoeren, waarbij de burger slechts een advies kan uitbrengen. Daar voor is geen wijziging van de Grondwet nodig. De Tweede Kamer stemde al in met die wet. Het uitschrijven van een referendum is niet een voudig. Om een landelijk refe rendum te organiseren zijn 600.000 handtekeningen nodig. Een eenmaal aangenomen wet ROME - Dankzij de kogelbe stendige ramen van haar auto is Carla del Ponte, aanklaagster van het Joegoslavië-Tribunaal, in januari tijdens een bezoek aan Belgrado aan de dood ont snapt. Del Ponte schrijft dat zelf in haar dagboek, waarvan de Italiaanse krant La Repubblica delen heeft gepubliceerd. Del Ponte was op 23 januari in Belgrado om met de nieuwe Ser vische regering te praten over uitlevering van oud-president Slobodan Milosevic. Als ze on der escorte het gebouw verlaat - woedende Milosevic-suppor ters bekogelen de auto met ste nen - duikt er naast haar portier een man met een pistool op. Hij schiet van dichtbij op Del Ponte, maar het blijft bij een ster-vor- mige beschadiging van het be schermende glas. De onthulling van Del Ponte komt aan de vooravond van de eerste confrontatie vandaag tussen Milosevic en het tribu naal in Den Haag. De uitgele verde dictator moet zich daar verantwoorden voor misdaden tijdens het Kosovo-conflict. Volgens Del Ponte heeft Milose vic zelf geprobeerd haar te laten arresteren tijdens een bezoek aan Montenegro vorig jaar fe bruari. Servische militairen hadden opdracht gekregen om desnoods een vuurgevecht met Montenegrijnse grensbewaking uit te lokken om Del Ponte op te pakken wegens 'illegale grens overschrijding'. Zij werd op tijd gewaarschuwd door de Ameri kaanse minister Albright. GPD pagina 2: Milosevic voor het blok verwerpen kan alleen als dertig procent van alle kiezers tegen stemt, dus niet alleen de helft plus één van de opgekomen kie zers. Voor de WD is dat echter niet voldoende. Senator Van Heu- kelum is bang dat het raadge vend referendum in de praktijk neerkomt op een correctief refe rendum. „De wil van de kiezer zal in de praktijk wet zijn voor de regering." De WD-Senator geeft toe dat een raadgevend re ferendum niet in strijd is met de letter van Ue Grondwet, maar volgens hem wel met de geest daarvan. Hoge drempels PvdA-Senator Jurgens begrijpt de tegenstand niet. „Waarom is het erg dat de kiezer de keuze van deze Kamer corrigeert", vroeg hij zich af. „Volgens mij is het angst en gebrek aan vertrou wen in de kiezer." Terlouw van D66 stelde tevreden vast dat de WD dit keer geen principiële bezwaren aanvoerde tegen de wet. De D66-Senator vreest ook niet dat de burgers massaal wetten via een referendum onderuit proberen te halen. „De referen dumwet werpt terecht hoge drempels op als het gaat om de vraag hoeveel mensen daarvoor nodig zijn." Vandaag komt in de Eerste Ka mer ook het 'burgemeestersre ferendum' aan de orde. Het gaat om een wet die gemeenten de mogelijkheid geeft de bevolking een voorkeur te laten uitspreken tussen twee kandidaten voor de post van burgemeester. Tot dus ver is de WD ook hier tegen, omdat na een referendum m veel gevallen een van de kandi daten zich zal terugtrekken. Dat dreigt de benoeming van de burgemeester door de Kroon tot een farce te maken. Mocht de WD tegen zijn, dan is er samen met de christelijke partijen een meerderheid tegen de referendum-voorstellen De stemming is volgende week dinsdag. GPD/ANP Een uur lang was er voor het verkeer geen doorkomen aan, nadat protesterende boeren de zuidelijke baan van de A58 hadden geblokkeerd. door Rob Paardekam WOUW - Ruim veertig boeren en veehandelaren uit Zeeland en West-Brabant hebben gister ochtend tussen zes en zeven uur de zuidelijke baan van de A58 ter hoogte van Wouw geblok keerd. Actieleider Han van 't Hof vond het niet nodig de snel weg tot negen uur te bezetten, zoals op andere plaatsen in het land gebeurde. Met ruim tien tractoren en vee wagens verzamelden de boze boeren en handelaren zich rond half zes op een parkeerterrein naast de snelweg. Ze protesteer den tegen het beleid van minis ter Brinkhorst van Landbouw. De sluiting van de veemarkten was de druppel die de emmer deed overlopen. Om zes uur gin gen de actievoerders onder be geleiding van de politie de snel weg op. De hele zuidelijke helft werd afgesloten, zodat het ver keer van Bergen op Zoom rich ting Roosendaal vast kwam te zitten. Er ontstond een file van enkele kilometers. In Wouw en Roosendaal ontstonden opstop pingen, omdat automobilisten alternatieve routes zochten. Verschillende deelnemers maakten ondertussen nog eens duidelijk dat het landbouwbe leid hen niet aanstaat. „Vroeger hadden we een minister voor de boeren, nu hebben we er een te gen de boeren", meende Cees van der Wegen uit Moerstraten. „Die man weet niet eens het ver schil tussen een os en een stier." Van der Wegen legde uit dat ook het ongelijke beleid van de lan den binnen de EU de boeren niet zint. „Dat geldt ook voor de landbouwers. Die kunnen geen selderij meer produceren, om dat ze een bepaald bestrijdings middel niet mogen gebruiken. Nu komt de selderij gewoon uit een ander land waar het spul wel wordt gebruikt." Volgens van der Wegen gaan de boeren in Nederland gebukt onder een ambtenarendictatuur. „Ze laten ons gewoon lullen, omdat we een kleine groep zijn, maar ge loof me: in een land zonder ster ke landbouw zal de economie naar de knoppen gaan." Een klein uur nadat de blokkade werd opgeworpen, vond actie- leider Van 't Hof uit Sint-Anna- land het genoeg. „We hebben ons doel bereikt: aandacht voor onze problemen. Ik vind niet dat we de mensen nu nog langer moeten tegenhouden." Nadat de actie was beëindigd, had het verkeer ruim een uur nodig om weer normaal op gang te komen. Van 't Hof noemde de actie zeer geslaagd. „Er waren ruim veer tig boeren en handelaren aan wezig. Dat is meer dan waar we op gemikt hadden. Je moet wel realistisch blijven. Wij zijn geen actievolk. Veel boeren zitten bo vendien met het melken van de koeien." van onze sportredactie LONDEN - De droom van Pete Sampras, op jacht naar zijn achtste Wimbledontitel, is gis teravond ruw uiteengespat. Voor het eerst sinds zijn neder laag tegen Richard Krajicek in 1996 trof de Amerikaanse tennisser een meerdere op het heilige gras in Londen. De ne gentienjarige Zwitser Roger Fe- derer was in een dramatische vijfsetter te sterk en bereikte zo de kwartfinale. Sinds 1993 was Sampras (29) maar één keer verliezer op het Londense gras. De houder van dertien Grand Slam-titels, die Wimbledon als zijn huiskamer beschouwt, had zijn zinnen ge zet op een achtste kampioen schap, waarmee hij het record zou breken van William Rens- haw uit de negentiende eeuw. Sampras was na afloop de eerste om te erkennen dat aan elk tijd perk een einde komt, ook aan het zijne. Het is de vraag hoe lang hij het bestaan als tennis ser nog kan volhouden. Sinds zijn huwelijk met actrice Bridget Wilson traint hij veel minder. Na zijn zevende zege op Wimbledon in 2000 verliepen de Grand Slams niet goed en fysie ke klachten doen hem steeds meer naar het einde verlangen. Zelf bleef hij echter optimis tisch. „Ik ga nog jaren door. Ik zal niet stoppen als het fysiek minder gaat, maar pas als ik zelf niet meer wil." RTR/ANP pagina 21Tiener stoot graskoning van troon door Jacques Cats MIDDELBURG - Een dagje bajes als waarschuwing voor meisjes die dreigen af te glijden naar de criminaliteit. Torentijd in Middelburg is de eerste penitentiaire inrichting in het land die het groepspro ject Bajesverkenning ook voor meisjes openstelt. De meisjes ondergaan in Torentijd een dag lang dezelfde behandeling als de daar in gesloten gedetineerden. Sinds een paar jaar bestond er al de mogelijkheid voor jongens om deel te nemen aan het project. Nu de criminaliteit onder meisjes toe neemt komt ook deze doelgroep in aan merking om er achter te komen wat het is om 'in de bak te moeten zitten'. Het pro ject wordt begeleid door de Raad voor de Kinderbescherming. De dag begint als die van iemand die is op gepakt en met een busje vanaf het politie bureau naar het gevang wordt gebracht. Vervolgens zijn daar de gebruikelijke handelingen zoals het fouilleren, een be zoek aan de medische dienst en aan de af deling burgerlijke stand van de inrich ting. Er wordt gegeten wat de bajespot schaft. Gedurende een paar uur is er gele genheid om te ervaren hoe het voelt om opgesloten te zitten. De deelneemsters aan het project kunnen voorts een praatje maken met een vrouwelijke gedetineerde. De kennismaking met het leven in de bajes is bedoeld voor jongelui die diverse keren kleine delicten hebben begaan en hebben laten merken dat ze niet of nauwelijks on der de indruk zijn van de reactie van Justi tie op hun gedrag. „Het is niet zozeer een afschrikmiddel, maar eerder een waar schuwing", zegt directeur J. Hattinga Verschure over het project. „We willen de deelnemers die een dag meedraaien in de bajes laten zien dat dit verblijf hier je voorland is als je doorgaat op het crimine le pad." Eerdere ervaringen met jongens hebben volgens de Raad voor de Kinder bescherming aangetoond dat op een enke ling na niemand van de deelnemers aan het project nadien met Justitie in aanra king is gekomen. Daar waar een program- ma-onderdeel in het door jongens te vol genproject voorziet in demogelijkheid tot samen sporten met gedetineerden is bij deelname van meisjes gekozen voor geza menlijke arbeid. De 88e Tour de France, die zaterdag begint in Duin kerken, is voor de Zeeuw se wielerliefhebbers van dichtbij te volgen. De tweede etappe, van Calais naar Antwerpen, voert het peloton volgende week maandag langs een groot deel van de Zeeuws- Vlaamse grens. In de PZC- Tourbijlage wordt van daag met de organisato ren in Zelzate en Stekene vooruitgekeken naar die bijzondere dag. Verder is er aandacht voor het ver wachte duel tussen Arm strong (foto) en Ullrich, en voor de Nederlandse troe ven Michael Boogerd en Erik Dekker. FRf)NC£ i -2L-*i foto Willem Mieras Volgens Van 't Hof wachten de boeren en handelaren even af hoe de zaken lopen. Van minis ter Brinkhorst verwacht hij he lemaal niets. Daarom heeft hij zijn hoop gevestigd op de Ka merleden. „Als er niets gebeurt, volgen er op korte termijn nieu we publieksvriendelijke ac ties." Ook op andere plaatsen in Ne derland blokkeerden boze boe ren snelwegen. De politie meld de acties op onder meer de Al, A2, A4. A12, A27.A28 en de Af sluitdijk. De blokkades, zeven tien in totaal, hadden zo'n hon derd kilometer extra file tot gevolg. Op het Binnenhof over handigden de boeren een petitie aan de SGP-fractie. Het Vlissingse straatfestival is terug bij het oorspronkelijke uitgangspunt: de nadruk op het straattheater. Veel interna tionale theatergroepen geven van donderdag 5 tot zondag 8 juli acte de presence in het centrum van Vlissingen. Hieronder de Franse formatie Compagnie Cacahuète (foto). De locatie voor de huwelijksvoltrekking van kroonprins Wil- lem-Alexander en Maxima Zorreguieta moest mooi, groot én typisch Amsterdams zijn. De Beurs van Berlage is het enige gebouw dat aan deze drie eisen van het verloofde paar vol doet. Op 2 februari 2002 wordt hier het burgerlijk huwelijk door burgemeester Cohen voltrokken, de kerkelijke inzegening vindt plaats in de Nieuwe Kerk, eveneens in de hoofdstad. België is sinds zondag een half jaar lang voorzitter van de Europese Unie. Po litici roepen al jaren dat de burger betrokken moet worden bij het uitbrei dingsproces van de EU, maar in de praktijk komt daar niets van terecht. Nog geen twintig procent van de burgers heeft het gevoel dat ze op de hoogte worden gehou- den van de uit- Iri breiding. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11 en 13; Tour de France: 15,16,17,18,19 en 22; sport 20 en 21straatfestival: 23,25,27 en 28 Advertentie Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: j j handtekening: 81713214"000002 Pete Sampras verwerkt de teleurstelling van zijn nederlaag tegen Roger Federer. foto Dave Caulkin/AP q noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 27,50 12,48. nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto- matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) q noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; o per maand met automatische incasso 39,45/617,90). o per kwartaal met automatische incasso 107,50/6 48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1