Verkeerschaos in Zelzate, volksfeest in Stekene TOUR. De Tour door België s I fRP)NC£ Vlaanderen een dag op zijn kop ZEEUWS- VLAANDEREN Finish De Tour de France rijdt op maandag 9, dinsdag 10 en woensdag 11 juli drie dagen over Belgisch grondgebied. Na de proloog in Duinkerken en de eerste etappe van Saint Omer naar Boulogne surMer gaat de tweede rit op maandag in Calais van start en trekt na 63 kilometer in Leisele de grens met de provincie West-Vlaanderen over. Het peloton krijgt die dag 155 Vlaamse ki lometers voorgeschoteld. De rennerskaravaan gaat, voor een rit over 218 kilometer, onder andere langs Diks- muide, Ichtegem (waar de bevoorrading is), Eeklo, Zelzate, Wachtebeke, Moerbe- ke, Stekene (met bonificatiesprint), Sint Gillis Waas en Beveren naar de finish op de Linkeroever in Antwerpen. De dag daarna (dinsdag 10 juli) volgt een etappe die door de heuvelachtige finale op het oog veel zwaarder is. Met de start in het hart van Antwerpen en de finish in Seraing rijdt het peloton vooreen deel over het par koers van de klassieker Luik-Bastenaken- Luik. In de laatste vijftig kilometer wor den de renners over drie klimmetjes van derde categorie gestuurd: de cöte de Mont Theux, de cöte de Forges en de cöte du Sart-Tilmant. Langs de oevers van de Maas wordt de eindsprint naar Seraing in gezet. De Tourkaravaan verlaat België weer op woensdag 11 juli. De start van de 215 kilo meter lange etappe is in Huy, de rit eindigt die dag in Verdun na een tocht door de pro vincie Luxemburg. In totaal legt het Tour peloton 494 kilometer op Belgische grond gebied afin een tocht door acht provincies en 120 gemeenten. dinsdag 3 juli 2001 Het meest gevreesde sce nario spookt al weken door zijn hoofd. John Schen kels, eerzaam burgemeester te Zelzate, ziet het al gebeu ren. Het Tourpeloton raast op die maandag de 9e juli in volle vaart op zijn stad af. De sprinters worden gelanceerd in een temposlag en plotse ling doemt daar de open staande brug van Zelzate op. Vloekende renners, auto's in de remmen, de Tourbaas in alle staten en chaos overal. „We hebben afspraken over die brug, maar eerlijk gezegd geen water dichte garanties", zegt de bur gemeester met trillende stem. Het zou nog wel één prettige kant hebben. „We zijn in één klap wereldnieuws als het ge beurt. Ik zie het al voor me: Tom- stopt in Zelzate." John Schen kels kan er nu nog om lachen, op de dag zelf wordt het een angstig avontuur. Hij heeft zelf in een vroeg stadium een verbod uitge sproken over het plan om de renners via de tunnel in Zelzate richting de finish in Antwerpen te laten rijden. „Het zou een kans van één in de honderd jaar zijn die we laten liggen", zegt hij„Ik wil de Tour door het cen trum van Zelzate laten rijden, dat betekent dat ze de brug moeten passeren." Maar die brug over het kanaal, de aanloop naar het centrum, is ook het grote knelpunt. De Tourdirectie wilde een garantie dat hij op maandagmiddag van één tot vijf uur gesloten blijft voor de scheepvaart, omdat alle voorrijders, de reclamekara vaan, de volgers, de renners en ploegleiders er ongestoord overheen moeten kunnen. John Schenkels: „Ik ben geen baas over de brug, ik heb wel mijn gezag laten gelden. Hope lijk is dat genoeg. Wat ze hebben gezegd is: we proberen de grote schepen in Terneuzen voor de sluizen vast te houden. Want als ze eenmaal het kanaal opvaren, zijn ze niet meer te stoppen." Comité Het Belgische uitstapje van de Tour wordt een dag van ver keerschaos, grote organisatori sche inspanningen, maar vooral van veel volksfeesten in de plaatsen langs de route. Het kleine Stekene, met 16.000 in woners, is bijvoorbeeld al maandenlang in de ban van de doorkomst. Herman Rollier, de burgemeester, heeft samen met een comité van middenstanders en horecamensen een dorpsfeest georganiseerd dat wielerlief- hebbers uit verre omstreken naar het stadje moet lokken. Met tienduizenden zullen ze die dag langs de wegen staan om de Tour voorbij te zien komen. De Vlaamse bevolking, maar onge twijfeld ook veel Zeeuws-Vla mingen, maakt zich op voor de passages in Eeklo, Ertvelde, Zelzate, Wachtebeke, Moerbeke en Stekene. Het is een unieke kans om de Tourkaravaan te be kijken en tenslotte is het ook voor de Zeeuwen op een steen worp afstand dat de renners voorbij komen. Want hoe ver is het maar: tien minuten vanuit Aardenburg en Eede naar de passage in Eeklo, vanuit Koewacht en Hulst naar Stekene, vijf minuten vanuit Sas van Gent naar Zelzate, een kwartiertje rijden vanuit Ter- neuzen. „Het gebeurt maar één keer in een mensenleven dat de Tour voorbij je deur komt", zegt Herman Rollier van Stekene. Mobiliseren De voorbereiding van de plaat selijke overheden en comités is kort maar hevig geweest. Begin maart maakte de Tourdirectie in Antwerpen pas de definitieve route bekend. Toen bleek onder meer dat de expresweg tussen Brugge en Antwerpen werd gemeden, omdat er langdurige werkzaamheden aan de kruis punten aan de gang zijn. Herman Rollier: „Wij sprongen een gat in de lucht toen we het hoorden, want in plaats van over de grote weg kwam de Tour nu door de kleine plaatsen tus sen Zelzate en Beveren. Drie maanden tijd hebben we gekre gen om alles te mobiliseren aan federale politie, brandweer en andere ordediensten." De meest tijdrovende operatie is het verkeersvrij maken van hi'. parkoers, met duizenden meters dranghekken en strobalen. Zo moest het comité van Stekene zijn relaties met Willebroek, Puurs en zelfs Hulst aanspreken om aan genoeg dranghekken te komen voor de afzettingen. Herman Rollier slaagde er ook nog in een tussensprint naar Stekene te halen. De Tourdirec tie brengt er 1,2 miljoen Belgi sche francs (ruim zestigduizend gulden) voor in rekening. Wie dat betaalt wil de burgemeester van het plaatsje niet loslaten, maar vermoed wordt dat een sponsor in de bres is gespron gen. Dat zou wel eens de Rabo bank kunnen zijn, die net buiten Stekene een groot terras heeft afgehuurd voor relaties uit Zeeuws-Vlaanderen. John Schenkels van Zelzate heeft geweigerd om te betalen voor een tussensprint in zijn ge meente. „We zijn al genoeg kwijt aan de hele operatie en bo vendien vind ik dat ze blij moe ten zijn dat ze hier voorbij mo gen komen. Ik ga er niet nog eens extra voor betalen zeg." De inspanningen zijn de moeite waard geweest, want of het nou 't Oude Gemeentehuis in Ertvel de, de Century in Zelzate, 't Kasseiken in Wachtebeke of de Peenenhof net buiten Moer beke is, alle terrassen zullen op de dag van de Tourdoorkomst vollopen. Freddy Plasschaert, uitbater van de Century op de Markt van Zelzate, laat zelfs een pendelbus tussen Sas van Gent en Zelzate rijden om maar zo veel mogelijk Nederlanders naar zijn zaak te halën. Dweilband De Zuiddorpenaar Ronald Mö- ring, een kennis van de café baas, is ingehuurd om een dweilband te laten komen en andere activiteiten op touw te zetten. En in Stekene wordt zelfs een soort Vlaamse kermis opgebouwd om de duizenden toeschouwers een hele dag ver tier te bieden. De toegangswe gen worden er vanaf één uur 's middags afgesloten. Wie de Tourkaravaan wil zien moet er vroeg bij zijn. Dat geldt nog foto Patrick Kovarik/AFP meer voor Zelzate, waar de cha os op de wegen enorm zal zijn. Het is - om maar een voorbeeld te noemen - vanaf twaalf uur 's middags tot zes uur 's avonds niet mogelijk om vanaf de TVactaatweg (uit Terneuzen) of de Beneluxstraat (uit Sas van Gent) de route te kruisen en de weg naar Gent te bereiken en andersom kan het verkeer van uit België vijf uur lang niet meer tot aan de Zeeuws-Vlaamse grens rijden. Kiezen Burgemeester Schenkels zucht eens diep en bekent: „Het was voor ons kiezen tussen de regels hanteren en de chaos op ons af laten komen. Wij hebben geko zen voor chaos, om de simpele reden dat er niets te regelen valt. Ik voorzie dat het verkeer vijf uur lang vastloopt en dat het na de Tourdoorkomst nog uren zal duren voordat iedereen zijn weg kan zoeken." Het traject tussen Eeklo en Ant werpen wordt in de middaguren hermetisch afgesloten voor ver keer. Dat houdt in dat het ver keer op de aders van noord naar zuid en omgekeerd wordt lam gelegd. De Tour is heilig voor alle verantwoordelijke burge meesters langs de route. Het on gemak voor automobilisten, de kritiek van de niet-wielerfana- ten en de chaos op de verkeers wegen moet op die ene dag maar eens wijken voor het grootste wielercircus ter wereld. Frits Bakker Oostburg Terneuzen Aardenburg Hulst Sluiskil Koewacht Sprint Vrasene Sint-Gillis-Waas Lembeke Maldegem lein-Sinaai Moerbeke Knesselare tÊk// Wachtebeke ERPEN MAANDAG 9 JULI 2e etappe CALAIS ANTWERPEN DOORKOMSTEN IN VLAANDEREN Het Tourpeloton, dat een uur voor de doorkomst van de renners vooraf wordt gegaan door een reclamekaravaan, is voor de Zeeuwse wielerliefhebber op maandag 9 juli goed te volgen. Vooral in de buurt van Ertvelde, Zelzate, Wachtebeke, Moerbeke, Klein-Sinaai en Stekene rijden de renners op een steenworp van de grens met Zeeuws-Vlaanderen voorbij. Vanuit Calais, de startplaats van die dag, komt het peloton bij een gemiddelde snelheid van 44 kilometer per uur zo rond half vier door Eeklo. Daarna volgen in snel tempo Oosteeklo, Ertvelde, Zelzate, Wachtebeke, Moerbeke, Klein-Sinaai, Stekene en Sint-Gillis-Waas op weg naar de finishplaats Antwerpen. O K.L./PZC EEKLO Reclamekaravaan: 14.25 uur Renners: 15.33 uur Plaatsen: Centrum bij opdraaien hoofdstraat. Afslag Lembeke voor station van Eeklo. OOSTEEKLO Reclamekaravaan: 14.37 uur Renners: 15.46 uur Plaats: Doorgang in centrum. ERTVELDE Reclamekaravaan: 14.44 uur Renners: 15.53 uur Plaats: Kruising bij café Het Oud Gemeentehuis. ZELZATE Reclamekaravaan: 14.49 uur Renners: 15.59 uur Plaatsen: Brug over kanaal naar Terneuzen. Markt bij Gemeentehuis. Bocht aan het eind van Tractaatweg naar Kennedylaan (R4). Afslag naar Wachtebeke (hotel JFK). WACHTEBEKE Reclamekaravaan: 14.57 uur Renners: 16.08 uur Plaats: Doorkomst centrum. MOERBEKE Reclamekaravaan: 15.04 uur Renners: 16.14 uur Plaatsen: Centrum en doorgang richting Klein-Sinaai. KLEIN-SINAAI Reclamekaravaan: 15.11 uur Renners: 16.22 uur Plaats: Centrum. STEKENE Reclamekaravaan: 15.15 uur Renners: 16.26 uur Plaatsen: Bonificatiesprint bij sportpark Baseline. Dorpsstraat, Polenstraat en Marktplaats. SINT-GILLIS-WAAS Reclamekaravaan: 15.22 uur Renners: 16.33 uur Plaats: Doorgang centrum. ANTWERPEN Reclamekaravaan: 16.00 uur Renners: 17.13 uur Plaats: Finish op Linkeroever.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15