Vredesproces N-Ierland wankelt PZC Jiang Zemin hunkert naar onsterfelijkheid van Mao Nationalisten verstoren Servische gay-pride Pronk teleurgesteld over houding Japan inzake Kyoto-verdrag Waarschuwing! Milosevic voelt zich slachtoffer vergelding Premier Trimble maakt dreigement waar en treedt af Betogingen in Salzburg tegen globalisering Cheney krijgt pacemaker België wil dat Europa Congo helpt Iraanse politie houdt drugsrazzia's Beruchte terrorist gearresteerd FARC laat gevangenen vrij Gitarist Atkins en saxofonist Henderson dood 1 Liter kunststof flessen Lipton Ice Tea Sparkling en Sparkling Light, beide met witte dop, kunnen spontaan barsten. Indonesische advocaat wil misdaden Oost-Timor ook voor VN-tribunaal slepen Dode door bom in bios Karachi maandag 2 juli 2001 door Harm Harkema LONDEN - De Unionist David Trimble is gisteren zoals ver wacht afgetreden als eerste minister van de Noord-Ierse re gionale regering. Daarmee ver keert het Noord-Ierse vredes proces in de diepste crisis sinds de ondertekening van het vre desakkoord in 1998. Trimble is alleen bereid op zijn post terug te keren als het ver boden Ierse Republikeinse leger (IRA) op korte termijn daad werkelijk een begin maakt met ontwapenen. De Britse en Ierse regering gaan hierover de ko mende weken in onderhande ling met onder andere Sinn Fein, de politie tak van de IRA. Sinn Fein-leider Gerry Adams heeft echter op voorhand al een aantal eisen kenbaar gemaakt. Zo moeten er volgens de Repu- SALZBURG - Honderden beto gers hebben gisteren in de Oostenrijkse stad Salzburg urenlang tegen globalisering gedemonstreerd. Het kwam tot enkele schermutselingen met de politie toen zij probeerden een politiebarricade te doorbreken. Een aantal van de demonstran ten was gemaskerd. Sommigen gooiden met stenen. De politie heeft vier aanhoudingen ver richt. Een agent raakte gewond. De betogers protesteerden te gen 'de dienaren van de afgod globalisering'. In Salzburg wordt tot morgen het 'Weltwirt- schafsforum Osteuropa' gehou den. Het forum is een soort afsplitsing van het World Eco nomie Forum dat jaarlijks in Davos in Zwitserland wordt ge houden. In Salzburg treffen ongeveer 650 politici en zakenlieden uit Oostenrijk en landen in Mid den- en Oost-Europa elkaar om over de economische ontwikke lingen in de regio en over de Eu ropese integratie te praten. DPA/AFP/RTR blikeinen scherpere afspraken worden gemaakt over terug trekking van het Britse leger uit Noord-Ierland, en tevens dient er in de nieuwe Noord-Ierse po litiemacht plaats te zijn voor ex- IRA-terroristen. Dat laatste is onaanvaardbaar voor Unionis ten. Wordt binnen zes weken geen uitweg uit de huidige impasse gevonden, dan dienen er nieuwe verkiezingen voor het Noord- Ierse regionale parlement te worden gehouden. Gevreesd wordt dat die slecht zullen uit pakken voor het vredesproces. Bij de verkiezingen voor het Britse parlement, afgelopen maand, hebben namelijk radi cale partijen behoorlijke winst geboekt ten koste van gematig de, op verzoening gerichte par tijen. Om verkiezingen te voor komen en tijd te rekken voor langer durende onderhandelin gen, zou de Britse regering na zes weken ook nog kunnen be sluiten tot schorsing van de re gering. De werkzaamheden van Trim ble worden de komende weken waargenomen door zijn partij genoot, SirRegEmpey, minister van Economische Zaken. Trimble zei zich gisteren bewust te zijn van het grote risico voor het vredesproces dat hij met zijn ontslag heeft genomen. Maar hij zei niet anders te kunnen, nu de IRA geen begin heeft gemaakt met ontwapening. Trimble had ontwapening door de IRA voor 1 juli als voorwaarde gesteld voor zijn aanblijven. Zwichten De IRA liet echter anderhalve week geleden weten niet te zul len zwichten voor een ultima tum van Trimble. Trimble zei het jammer te vinden dat hij het moet zijn, die met zijn aftreden druk op de IRA blijft uitoefenen om te ontwapenen. Eigenlijk, aldus Trimble, zou die druk van de Britse en Ierse regering moe ten komen. De Britse minister voor Noord- Ierland, Reid, betreurde het af treden van Trimble, maar toon de er wel begrip voor. De Britse premier Blair, zei te hopen dat Trimble op korte termijn weer op zijn post kan worden herbe noemd. GPD Een gemolesteerde Servische politieman trekt zijn pistool tijdens de botsing met de extreem-nationalisten. foto Aleksandar Andjic/AP van onze redactie buitenland BELGRADO - Enkele tiental len extreme Servische natio nalisten hebben zaterdag in de hoofdstad Belgrado de eerste gay-prideparade aangevallen. Minstens vier homo's en zes agenten raakten gewond, al dus lokale media. De hooli gans gooiden stenen naar de oproerpolitie. Agenten losten waarschuwingsschoten. Tientallen deelnemers aan de 'roze parade' in Belgrado wer den in elkaar geslagen en ge trapt. De aanvallers, velen zwart gekleed met kaalge schoren hoofd, droegen insig nes van de voetbalploegen Ro de Ster en Partizan Belgrado. Ze riepen 'Geen homo's in Ser vië'. Sommigen zwaaiden met de nationalistische vlag uit de Tweede Wereldoorlog. Ook het partijkantoor van de Sociaal Democratische Unie (SDU) van vice-premier Korac werd met stenen bekogeld. Die partij maakt zich sterk voor de rechten van homo's en minder heden. De jongeren maakten het de homo-activisten al moeilijk voordat de roze parade van start was gegaan. Op het Plein van de Republiek in het hartje van Belgrado, het vertrekpunt van de optocht, kregen de ho mo's het al zwaar te verduren. Een van de relschoppers zei te gen het radiostation B-92 dat hij en zijn maten naar het plein waren gekomen om 'immorali teit in Servië te voorkomen'. Anderen schreeuwden: 'Servië is geen homo-land.' De politiechef van Belgrado, Bosko Buha, zei later tegen B- 92 dat hij een dergelijke anti homo stemming niet had ver wacht en ook geen rekening had gehouden met dit soort van anti-homogeweld. Er wa ren dan ook slechts vijftig po litiemensen op de been om de optocht te begeleiden. Buha zei dat inmiddels minstens tien van de geweldplegers zijn aangehouden en dat de politie naarstig op zoek is naar de rest. Ook in Rotterdam, Wenen en Mexico werden gay-pridepa- rades gehouden. Die verliepen zonder noemenswaardige in cidenten. AFP/DPA/AP WASHINGTON - De Amerikaanse vice-president Dick Che ney heeft zaterdag een pacemaker geïmplanteerd gekregen. Van zijn artsen mag hij vandaag weer aan het werk. President George Bush zei na een telefoongesprek met Cheney dat hij geen aanleiding zag taken van Cheney door anderen te laten vervullen. Cheney heeft in 25 jaar tijd vier hartaanvallen gehad en had de laatste tijd last van een onregelmatige hartslag. AP KINSHASA - Premier Verhofstadt van België, dat gisteren voorzitter van de Europese Unie werd, vindt dat Europa de door burgeroorlog geteisterde vroegere Belgische kolonie Congo hulp voor wederopbouw moet verlenen. Hij heeft dit verklaard tijdens zijn bezoek aan Kinshasa dit weekeinde ter gelegenheid van de 41ste verjaardag van de Congolese onaf hankelijkheid. Verhofstadt deelde president Joseph Kabila mee dat België na tien jaar zijn ontwikkelingshulp aan Congo hervat met een eerste bedrag van 16,5 miljoen dollar. RTR/Belga/ANP TEHERAN - De Iraanse politie heeft vorige week in vier da gen tijd door heel het land bijna twaalfduizend drugsdealers en -verslaafden opgepakt, van wie drieduizend handelaren in de hoofdstad Teheran. Negen handelaren werden bij de raz zia's gedood. De duizenden aanhoudingen en de inbeslagname van honder den kilo's drugs zijn voor Iran slechts een druppel op een gloeiende plaat. Teheran verstookt waarschijnlijk iedere dag vijf ton opium. In het afgelopen jaar zijn 227.000 mensen we gens drugsdelicten gearresteerd en vielen zeker vierduizend doden. Vanuit Afghanistan stromen allerlei verdovende mid delen, vooral opium, het land binnen om als heroïne te worden doorgevoerd naar Turkije en Europa of om in Iran te worden geconsumeerd. RTR/ANP MADRID - De Spaanse politie heeft in Madrid een van de be ruchtste extreem-rechtse terroristen van Italië, Pasquale Bel- sito, gearresteerd. Dat heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken van Spanje zaterdag bekendgemaakt. Belsito, beter bekend als 'de zwarte bloem', wist 21 jaar uit handen van de politie te blijven. Hij wordt ondermeer verant woordelijk gehouden voor de moord op een openbaar aankla ger en twee politiemannen in de jaren zeventig. Een Italiaanse rechter heeft drie neo-fascisten zaterdag ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraffen wegens hun be trokkenheid bij die bomaanslag op het Milanese Piazza Fontana. Een vierde man kreeg driejaar. DPA BOGOTA - De Colombiaanse guerrillabeweging FARC heeft 62 agenten en soldaten vrijgelaten. De krijgsgevangenen wer den in drie groepen overgedragen aan de provincies Antio- quia en Cordoba. Donderdag hadden de rebellen al 242 ge vangenen laten gaan. De vrijlatingen zijn het resultaat van meer dan twee jaar moeizame onderhandelingen tussen de regering en de rebel len. In juni werden al 73 zieke militairen en rebellen uitge ruild. Beide partijen hopen dat gevangenenrufl tot vooruit gang in het vredesproces zal leiden, maar een akkoord is nog lang niet in zicht. Verwacht wordt dat de veertig andere agenten en soldaten voorlopig niet vrijkomen. AP door Bouke Berqsma HILVERSUM - De uitlatingen van de Japanse premier Koizu mi tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse president Bush zijn 'niet goed genoeg' om de onderhandelingen over het kli maatverdrag van Kyoto te red den. Dat zei minister Pronk van Milieu gisteren in het televisie programma Buitenhof. Koizumi en Bush willen zich ge zamenlijk inzetten voor de be scherming van het klimaat, zo zeiden ze zaterdag op het bui tenverblijf Camp David van president Bush. De verwarming van de aarde noemden ze een dringend, wereldwijd pro bleem'. Pronk zei nog altijd hoop te heb ben dat de besprekingen over Kyoto over drie weken in Bonn kunnen slagen. Dan moeten de ondertekenaars van het proto col besluiten door te gaan met de uitvoering, ook al willen de Amerikanen het verdrag niet ratificeren. Japan wil eigenlijk niet zonder de Verenigde Staten meedoen, maar staat onder gro te druk zich toch bij de Europese landen aan te sluiten. Als de VS en Japan allebei niet meedoen, bestaat Kyoto niet meer. ,,Ik heb de hoop niet opgegeven, maar het is moeilijk. Het gaat centimeter voor centimeter en soms ook een centimeter terug", zei Pronk. Japan zegt dat het tot het laatste moment wil- wachten op de Amerikanen. Maar wat is het laatste moment. Dat is Bonn, vind ik. ANP NASHVILLE - Twee bekende Amerikaanse musici zijn zater dag overleden. Country-gitarist Chet Atkins stierf op 77-jarige leeftijd. Tenorsaxofonist Joe Henderson ging heen op 64-ja- rige leeftijd overleden. Atkins was een van de pioniers van de Nashville Sound. Hij leed al jaren aan kanker. De gi tarist won meerdere Grammy's en werd in 1973 verkozen als lid van de Country Music Hall of Fame van Nashville. Enkel de grootste countrysterren krijgen die onderscheiding. Atkinsverkocht meer dan een miljoen platen.Joe Henderson was door zijn lyrische stijl, die deed denken aan het spel van Stan Getz, vooral bij echte jazz kenners geliefd. Volgens som migen herkende je zijn spel al na een paar noten te hebben ge hoord. RTR/AFP/AP (Advertentie) Unilever Bestfoods Nederland waarschuwt de consumenten voor kwaliteitsproblemen bij de 1 liter kunststof flessen Lipton Ice Tea Sparkling en Lipton Ice Tea Sparkling Light. Het gaat om de flessen met de witte dop die uitsluitend zijn verkocht bij de supermarkten. Door een productiefout is gist terecht gekomen in een aantal van deze producten, waardoor de druk in de flessen kan oplopen en deze met kracht kunnen scheuren. Slechts bij een beperkt aantal flessen treedt dit probleem op, maar Unilever Bestfoods Nederland wil geen enkel risico nemen en haalt alle verdachte flessen direct uit de Nederlandse markt. Wij adviseren iedereen die een of meerdere van deze flessen in bezit heeft, de volgende stappen te ondernemen: 1wikkel een handdoek om de fles; 2. draai de dop voorzichtig los, zodat eventuele druk uit de fles verdwijnt; 3. haal de handdoek van de fles en controleer of de code die links op het grote etiket staat eindigt met "Cl". LET OP: Draai eerst de dop los alvorens de code te controleren. Wees extra alert wanneer flessen aan de onderzijde en/of aan de dop bol staan. Als de code eindigt op "C1", adviseren wij u de inhoud van de fles weg te spoelen. Alle andere flessen voldoen volledig aan de kwaliteitseisen en zijn dus geschikt voor consumptie. Deze geopende flessen kunt u nog enkele dagen in de koelkast bewaren. Consumenten die in het bezit zijn van een verdachte fles (witte dop en code "C1") krijgen het aankoopbedrag terug. Stuur het (stuk) etiket met de genoemde code, onder vermelding van uw naam, adres en het nummer van uw bank- of girorekening in een gesloten envelop zonder postzegel naar: Lipton, Antwoordnummer 1970, 3000 VB Rotterdam. Voor meer informatie kunt u bellen met de gratis Lipton Informatielijn: 0800-0223266. Wij bieden u onze welgemeende excuses aan voor het ontstane ongemak. Unilever Bestfoods Nederland Een Chinees praat met een veiligheidsbeambte tijdens een tentoonstelling ter ere van het jubileum van de communistische partij. foto Guang Niu/RTR door Gert-Jan Broere PEKING - Oude tijden herleven in China. Op televisie schuift de ene na de andere revolutionaire held voorbij, opera's met the ma's die ruiken naar de Culture le Revolutie zijn uit de motten- ballen gehaald en buitenlandse soaps moeten wijken voor series die de glorieuze strijd van de communisten tegen de nationa listen in herinnering roepen. En dat allemaal omdat de Chinese Communistische Partij (CCP) gisteren precies tachtig jaar be stond. Ongekend veel aandacht voor een jubileum dat eigenlijk bar weinig voorstelt. Maar zoals zo vaak in China dient ook deze herdenking een politiek doel. Het moet vooral de positie van president Jiang Zemin opkrik ken. Daarom ook wordt in veel documentaires en artikelen Jiang in één adem genoemd met zijn veel illustere voorgangers Mao Zedong en Deng Xiaoping. Jiang hunkert naar hun onster felijkheid, maar vecht een bij voorbaat verloren strijd. Principes In een commentaar in het Volks dagblad, het verlengstuk van het propaganda-apparaat van de partij, worden de leer van Mao Zedong en Deng Xiaoping geprezen als de belangrijkste theoretische basis voor de par tij. Daaraan zouden nu de 'Drie Principes' van Jiang moeten worden toegevoegd. Volgens die theorie vertegenwoordigt de CCP de vooruitgang van de pro ductieve krachten en de Chinese cultuur en behartigt zij de basis- belangen van het volk. Grappig genoeg verkondigde premier Zhu Rongji juist enkele maanden geleden dat de theorie van de 'Drie Principes' niet al leen op het conto van Jiang ge schreven kan worden, maar een collectief product is. En daar zit hem nu juist de crux voor Jiang. Hij mist het charis ma van revolutionaire helden van de Lange Mars zoals Mao en Deng. Een aura dat hen in staat stelde als alleenheersers te rege ren. Jiang is in het zevenman schap dat de absolute top van de politieke piramide in China vormt, slechts één van de zeven, niets meer en niets minder. Jiang vreest dat zijn dagen zijn geteld, nu het einde van zijn ter mijn als president (2003) en se cretaris-generaal van de CCP (2002) met rasse schreden na dert. Deng was zelfs na het te rugtreden uit al zijn officiële functies nog steeds de onbe twiste nummer één in de partij. Die rol van de partij-oudste die achter de coulissen nog aan de touwtjes trekt, ziet Jiang ook voor zichzelf weggelegd. Zijn 'gedachtengoed' vervat in de 'Drie Principes' en zijn voorzit terschap van de machtige Cen trale Militaire Comité moeten hem daarbij helpen. De kans dat Jiang in zijn opzet slaagt is gering. Hij is nooit zo populair als Mao of Deng ge weest en wordt ook nu overvleu geld door de charismatische Zhu Rongji. Bovendien zijn er niet zoveel verdiensten, waar naar hij kan verwijzen. Zijn be langrijkste wapenfeit van twaalf jaar presidentschap was de verbetering van de relatie met het Amerika van Clinton. Maar met het aantreden van Bush kan hij op dat vlak weer opnieuw beginnen. De toetre ding tot de WTO, die dit jaar zal worden beklonken, kan op het conto van Zhu worden geschre ven en niet van Jiang. Beschermelingen Veel van de invloed die Jiang straks nog kan doen gelden, zal afhangen van het aantal 'be schermelingen' dat hij naar vo ren kan schuiven in de stoelen dans binnen de CCP, die op dit moment achter gesloten deuren wordt uitgevoerd. Om te voor komen dat in de aanloop van het partijcongres in de herfst van 2002 te veel van het partijge- konkel naar buiten komt, zi j n de staatsmedia de afgelopen we ken in ieder geval weer geheel in het gelid gebracht. Ook op dat punt herleven oude tijden. GPD BELGRADO - Slobodan Milo sevic zal morgen voor het Joego- slavië-Tribunaal aanvoeren dat er een schijnproces tegen hem wordt gevoerd en dat de Navo wraak op hem neemt, omdat hij heeft geweigerd Kosovo op te geven. Dat hebben zijn advoca ten gisteren gezegd. De advocaten, door Milosevic ingehuurd nadat hij in april in Belgrado was gearresteerd op verdenking van corruptie en machtsmisbruik, zeiden dat ze ook in Den Haag de verdediging van de Joegoslavische oud-pre sident zullen voeren. Gevraagd naar de door hen te volgen stra tegie zei Branimir Gugleen van de advocaten: „Daar hebben we ons nog niet mee beziggehou den, omdat de heer Milosevic het tribunaal niet erkent." Gugl zei ook dat Milosevic in een telefoongesprek vanuit Den Haag tegen zijn vrouw Mirjana Markovic heeft gezegd dat hij nergens spijt van heeft. „Als president zette hij zich in voor de belangen van het Servische volk en als hij weer president zou zijn, zou hij hetzelfde doen", aldus Gugl. Volgens president Jorda van het Joegoslavië-Tribunaal ver wacht dat het proces tegen Slobodan Milosevic binnen acht a tien maanden kan begin nen. Dit verklaarde de 63-jarige Franse rechter in zijn thuis plaats Bordeaux waar hij het weekeinde doorbracht. Jorda zegt te verwachten dat omstreeks de maand oktober een nieuwe aanklacht tegen de voormalige president van Joe goslavië klaar is wegens misda den in Kroatië en Bosnië. Het is volgens hem nog onduidelijk of er dan één of twee processen ko men tegen 'Slobo'.ANP/AP doorTheo Haerkens JAKARTA - Het uitleveren van de Joegoslavische ex-president Milosevic aan het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag is in In donesië met grote belangstel ling gevolgd. Mensenrechten advocaat Todung Mulya Lubis ziet mogelijkheden schenders van mensenrechten in Oost-Ti- mor uiteindelijk ook via een in ternationaal tribunaal te be rechten. Indonesië verzet zich daartegen. Van de belofte van president Wahid om zelf een tribunaal te houden is tot nu toe niets terecht gekomen. Wahid herhaalde zijn toezegging onlangs en vroeg om geduld. Het Engelstalige dagblad Ja karta Post meent dat het geduld van de internationale gemeen schap de afgelopen twee jaar ruimschoots is beproefd. Er zijn nauwelijks vorderingen ge maakt, al is er een lijst van acht tien verdachten. Öp die lijst ont breken overigens Indonesische topmilitairen. Het dagblad citeert Dewi Fortu- na Anwar, voormalige rechter hand van president Habibie, die stelt dat Indonesië gezien zijn economische afhankelijkheid van de buitenwereld gevoelig is geworden voor de opvattingen die daar heersen. Op den duur zal Indonesië er geen weerstand meer tegen kunnen bieden, ook al heeft het conventies die lei den tot een VN-oorlogstribu- naal niet onderschreven. Er is een reële kans dat Wahid in augustus het veld moet ruimen en dan wordt opgevolgd door Megawati Soekarnoputri. Zij leunt zwaar op het leger en de kans dat zij de verantwoordelij ken voor de slachtpartijen in Oost-Timor voor de rechter zal brengen, wordt om die reden zelfs binnen haar eigen partij betwijfeld. GPD KARACHI - Bij een bomexplo sie in een drukbezochte bio scoop in de Pakistaanse haven stad Karachi zijn gisteren zeker een dode en veertien gewonden gevallen. Zes van de gewonden verkeren in levensgevaar. De verant woordelijkheid voor de aanslag werd niet direct opgeëist. Van daag worden er in Karachi ge meentelijke verkiezingen ge houden. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5