PZC Dossier volgt de crimineel Hoogleraar kraakt proef leugendetector Korthals stuurt meer boefjes naar tuchtschool Brussel vordert ESF-geld zelf terug van Nederland Surinamer mag slavernij monument maken Het grote voordeel van... boodschappen doen bij uw Konmar. Bij Konmar kan 't. Mariniers verongelukken in VS Brabantse economie hapert Inspectie bezoekt abortusboot Man schiet ex-vriendin dood Dodelijke val in feesttent 2 juli 1951 NS-directeur geeft fouten toe Journaliste Jeanne Roos overleden Aanpak jonge Antillianen door Ap van den Berg DEN HAAG - Minister Kort hals (Justitie) wil meer jeug dige criminelen onderbren gen in de Glen Millschool in Wezep, een tuchtschool naar Amerikaans voorbeeld. Korthals, die kampt met een tekort aan cellen in jeugdge vangenissen, zou vijftig tot tachtig plaatsen willen 'ko pen'. De Glen Millschool werd in 1999 bij wijze van experi ment gestart. Het zou geen probleem zijn om over enkele maanden veel meer crimine le jongeren in de voormalige kazerne onder te brengen. Op de tuchtschool worden jongeren streng aangepakt. Er huizen momenteel zo'n 65 studenten, zoals ze worden genoemd, in leeftijd varië rend van vijftien tot achttien jaar. Op de Glen Millschool wordt getracht negatieve groepsbe- invloeding op jongeren om te buigen in positieve prikkels. Ze moeten zich onderwerpen aan een vaste dagindeling. De studenten staan 's mor gens om half zeven op en zijn tot 's avonds tien uur in de weer met schoolonderwer- pen, sport, corvee en groeps gesprekken. Goed gedrag wordt beloond. Na minimaal anderhalf jaar tucht, krijgen ze gegarandeerd een betaal de baan. Wie zich niet houdt aan de afspraken, gaat naar een reguliere straf instelling. Volgens de eerste, voorzich tige resultaten vervallen jon geren van de school minder snel in de oude fout dan lot genoten in jeugdgevangenis sen. Tot nog toe hebben veer tien jongeren de opleiding afgemaakt. Volgens de direc tie zijn twaalf van hen goed terechtgekomen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Europese Unie gaat de werkgelegenheidssub sidies uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) waar Nederland te soepel of zelfs frauduleus mee is omgesprongen, zelf terugeisen. Dit staat in een vertrouwelijke brief die minister Vermeend van Sociale Zaken aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De Euro pese Commissie zegt daarin het vertrouwen in de samenwer king met Nederland op en gaat zelf, via een zware procedure, ervoor zorgen dat het ten on rechte gebruikte geld terug komt. Het onderzoek spitst zich onder meer toe op een bedrag van acht miljoen gulden dat het Centrum voor Vakopleiding in Goes heeft ontvangen. Een deel van dat be drag zou zijn uitbetaald op basis van onjuiste declaraties, waar bij achteraf lijsten met deelne mers aan werkgelegenheids projecten werden verzonnen. In het tussenrapport van de com missie-Koning, die de kwestie in opdracht van de minister on derzoekt, wordt een bedrag van één twee miljoen gulden ge noemd. Eerder was al bekend dat Ar beidsvoorziening Zeeland twee ton moet terugbetalen wegens onterecht ontvangen ESF-sub- s.idies. In dat geval ging het niet om fraude maar om administra tieve fouten. Brussel vindt dat de Nederland se regering de ESF-fraude te traag aanpakt en gaat daarom nu zelf actie ondernemen. Het gaat voorlopig alleen om de misstanden in de periode 1994- 1996, slechts een klein deel van de honderden miljoenen gul dens die Nederland over de pe riode tot 1999 waarschijnlijk zal moeten terugbetalen. Het ministerie van Sociale Za ken benadrukt dat Brussel de procedure pas eind juli officieel zal aankondigen. Vervolgens heeft Nederland nog twee maanden de tijd om te reageren. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)610724 E-mail redtern@pzc nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 E-mail. redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118)484000 Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,65 0,75) per maand 39,45 17.90 per kwartaal 107,50 48.78 per jaar ƒ409,50 185.82 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail; abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 2,00 0,91 zaterdag 3,00 1.36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV (Advertentie) Goes en Middelburg. Voor meer informatie kunt u gratis Konmar Klantenservice bellen: 0800-0809 of kijk op internet: www.konmar.nl 'Acties gelden van maandag 2 juli t/m zondag 8 juli 2001. ENSCHEDE - Defensie probeert zo snel mogelijk de stoffelij ke resten van de verongelukte mariniers David E. Luijendijk (19) uit Enschede, Jeroen Spijker (20) uit Slagharen en Janno Wegman (25) uit Sliedrecht naar Nederland te krijgen. Ze worden zeer waarschijnlijk morgeno verge vlogen. De drie zaten in een gehuurd busje met zes andere Nederland se mariniers en twee Amerikaanse militairen. De bus werd door een Amerikaan bestuurd. Ze waren op de terugweg van de marinebasis Quantico in Vir ginia naar Camp Lejeune in North Carolina. Kort voor mid dernacht raakte de bus van de weg, sloeg enkele keren over de kop en kwam in een sloot terecht. De bestuurder is mogelijk achter het stuur is slaap gevallen. GPD TILBURG - De groei van de Brabantse economie zal dit jaar aanmerkelijk lager liggen dan in 2000. Dat blijkt uit de barometer die is samengesteld door econo misch adviesbureau Etin Adviseurs uit Tilburg in opdracht van de provincie. De groei over 2001 wordtgeschat op 3,5 pro cent, maar kan een paar tienden lager uitvallen als gevolg van de mk-crisis. In 2000 groeide de economie met 4,4 procent. Met een geschatte groei van 3,5 procent zit de groei in Brabant nog boven het landelijke gemiddelde, dat volgens het Cen traal Planbureau op 3,25 procent ligt. De groei van de econo mie wordt bedreigd door de krapte op de arbeidsmarkt die de laatste maanden sterk is toegenomen, aldus Etin. GPD DEN HAAG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg brengt op 11 juli een bezoek aan 'abortusboot' Aurora van Women on Waves. Het gaat onder meer om inspectie van de portocabin waarin de organisatie abortussen wil uitvoeren. Mede op basis van het advies van de inspectie beslist minister Borst over een ver gunning voor de abortusboot. De abortusboot kwam uitgebreid in het nieuws door een reis naar Ierland, waar Women on Waves voorlichting gaf. De In spectie is vorige week ook al op de Aurora geweest. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid zijn daarbij medicijnen in beslag genomen, waarschijnlijk morning-afterpillen. ANP ROTTERDAM - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 30-jarige Rotterdammer aangehouden op verden king van betrokkenheid bij een dodelijke schietpartij in zijn woonplaats. Bij het incident in Rotterdam-Zuid kwam rond halfeen een 35-jarige Rotterdamse om het leven. Een woordvoerster van de politie meldt dat de aangehouden man en het slachtoffer in het verleden een relatie met elkaar hebben gehad. Zij kregen ruzie, waarbij de vrouw de man eerst met een mes verwondde. De man werd enkele uren na het incident aangehouden. De vrouw overleed ter plaatse. ANP BORCULO - Een 24-jarige technicus van de band Jovink en de Voederbietels is zaterdagavond bij de voorbereiding op een concert in Borculo overleden. De man viel van een vijf meter hoge ladder, terwijl hij de geluids- en lichtinstallatie aan bracht. De man kwam met zijn hoofd op de grond terecht. Het zwaar gewonde slachtoffer werd vervolgens per ambulance naar het ziekenhuis in Enschede gebracht, waar hij later op de avond overleed. Het concert werd afgelast. GPD Ontslagen Dominee De Haan, die tijde lijk in de Verenigde Staten zou werken, is ontslagen wegens 'te extremistische uitlatingen In reactie op de Amerikaanse buitenlandse politiek zei De Haan in een plaatselijk dag blad dat een 'billijke verdeling van de rijkdom in de wereld de enige weg is ter verzekering van de wereldvrede'. Het theo logisch seminarium in Chica go heeft de dominee inmiddels een andere betrekking aange boden, maar de man over weegt nu metselaar te worden. Overduin Het landgoed Overduin bij Oostkapelle wordt gedurende tien jaar een rusthuis voor chronische patiënten die lij den aan psychische zwakte. In het huis hoeft weinig te wor den verbouwd omdat er diver se badkamers en bijna voldoende sanitaire voorzie ningen zijn. In Overduin wor den vijftig patiënten onderge bracht. Ongeval Bij een verkeersongeval bij Domburg zijn zaterdag een horlogemaker uit Domburg, zijn vrouw en zoontje veronge lukt. De man reed op de motor met zijn vrouw en zoontje ach terop, en botste frontaal op een bus. Waarschijnlijk verloor de man het zicht op de weg door sterke rookontwikkeling als gevolg van een duinbrandje. door Hans Leber DEN HAAG - Het gebruik van een leugendetector bij tbs-pati- enten om daarmee het gevaar op herhaling van een ernstig mis drijf in te schatten, is een 'slecht idee en zelfs onprofessioneel'. De leugendetector is onbe trouwbaar en kan daarom niet worden gebruikt, vindt profes sor H. Merckelbach, hoogleraar psychologie aan de universiteit van Maastricht. Merckelbach reageert op een dergelijk experiment bij de tbs- kliniek Veldzicht in het Drentse Balkbrug. Daar willen ze mede aan de hand van de detector - die hartslag, zweetintensiteit en bloeddruk meet - bekijken of een patiënt daadwerkelijk niet weer in herhaling zal vallen, zo als hij zegt. De leugendetector moet naast de verslagen van de behandelaren de beslissing on dersteunen of iemand voor kor te of langere tijd 'naar buiten' kan. De deelname aan het expe riment is vrijwillig. Volgens Merckelbach is een leu gendetector nutteloos. „Alle toepassingen van de leugende tector zijn onbetrouwbaar, op één na. Je kunt er wel mee con troleren of iemand bekend is met de omstandigheden en ge beurtenissen tijdens een mis drijf. Dat zegt dan nog niet dat hij het ook gedaan heeft, maar hij weet er van. Die vraag is bij deze tbs-patiënten echter niet aan de orde. Ze zitten voor iets ernstigs wat ze hebben gedaan, de vraag is slechts: zullen ze zo iets weer doen?" Uit onderzoek van het weten schappelijk onderzoeks- en do cumentatiecentrum blijkt dat één op de zeven patiënten die uit de tbs worden ontslagenbinnen acht jaar opnieuw een ernstig delict pleegt. Het gaat hierbij doorgaans om ernstige zeden delicten of moord, of een combi natie van beide. Merckelbach is geïrriteerd over de 'wetenschappelijke luiheid' die volgens hem binnen het Ne derlandse tbs-wezen bestaat. maandag 2 juli 2001 „De forensische psychologen volgen de wetenschappelijke li teratuur niet. Dat stoort me, ze ker als je ziet dat ze beslissen over het vrijlaten van soms le vensgevaarlijke mensen. Dit initiatief is weer een voorbeeld. In tbs-land zijn ze getikt." Volgens Merckelbach veroor zaakt zo'n extra instrument ter beoordeling van de geloofwaar digheid van een patiënt al gauw meer ruis in plaats van duide lijkheid. „Wat is er het gevolg van als zo'n detector non-infor matie geeft? Dat een gevaarlijk iemand toch de straat op gaat en daar slachtoffers maakt. Terwijl er heel goede testen bestaan, waar ze in Amerika goede resul taten mee boeken." De directie van tbs-kliniek Veldzicht was niet bereikbaar voor commentaar. GPD UTRECHT - Menig personeels lid van de NS zal dit weekeinde het personeelsblad De Koppe ling triomfantelijk omhoog hebben gehouden. Daarin staat zwart op wit de schuldbekente nis van topman Huisinga. Huisinga erkent inschattings fouten te hebben gemaakt. „De veranderingen kosten bij elkaar meer energie dan ik voor af had ingeschat. Ze hebben een zware wissel getrokken op onze medewerkers en onze basis kwaliteit is op een onacceptabel laag niveau gekomen," aldus de president-directeur. Ook de communicatie over te nemen maatregelen liet volgens hem te wensen over. GPD/ANP De parade van Keti Koti, het doorknippen van de ketenen, gisteren in Rotterdam. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Surinaamse kunste naar Erwin de Vries mag het slavernij- monument maken. Dat heeft minister van Boxtel (Minderhedenbeleid) giste ren in Rotterdam bekendgemaakt. Er waren negen kandidaten die voor de opdracht streden. Het 'Nationaal Monu ment Slavernijverleden' komt in het Oosterpark in Amsterdam te staan. Volgens de jury is het kunstwerk 'Verle den, heden en toekomst' van De Vries zeer toegankelijk. Omdat het monument voor een breed publiek bedoeld is, was dat aspect van het ontwerp van De Vries belangrijk. Het slavernijmonument komt er niet zonder problemen. Ten eerste was het de bedoeling dat het dit jaar al op 1 juli zou worden onthuld. Later werd dat ver schoven naar het najaar en nog later naar volgend jaar zomer. In kunstkringen is badinerend geschreven over de negen ontwerpen die te pompeus en lelijk zou den zijn. Middelburg Veel Surinamers en Antillianen vinden bovendien het Oosterpark in Amsterdam een tweederangs plek voor het monu ment. Surinamers zien het liever in de Bijlmer of op het Surinameplein in Am sterdam. Veel Antillianen hadden een voorkeur voor Middelburg, waar de schepen van de West Indische Compag nie vertrokken. Keti Koti In Rotterdam werd zaterdagavond Keti Koti, het verbreken van de ketens op 1 ju li 1863, met een dienst in de Laurenskerk herdacht. Oorspronkelijk werd Keti Koti alleen in Suriname gevierd, maar door dat er nu ook grote groepen Surinamers in Nederland zijn, is het feest overge waaid. foto Robin Utrecht/ANP De optocht Bigri Spikri trok gisteren door het centrum van Rotterdam naar het Schouwburgplein. Bigi Spikri bete kent grote spiegel. In de slaventijd had den de slaven op zondag vrij en bewon derden ze zichzelf in hun beste kleren in bijvoorbeeld winkelruiten. In Amsterdam werd zaterdag het slaver nijverleden op het Surinameplein her dacht. Een groep Surinamers richtte hier enkele jaren geleden in de vorm van een pla quette een eigen monument op. Gisteren vierden enkele honderden men sen op de Dam de afschaffing van de sla vernij. ANP HILVERSUM - De journa liste en ex-televisieomroepster Jeanne Roos is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden. Jeanne Roos werkte ook als re gisseur en speelde in de cabaret groep Inktvis van het Parool, sa men met haar vriendin Annie M.G. Schmidt. Jeanne Roos is 84 jaar geworden, zo meldde het NOS-journaal zondagmiddag. In de jaren zestig en zeventig maakte Roos naam met een per soonlijk getinte human inte rest-pagina. Voor de toenmalige NTS werkte ze ook als de eerste omroepster. ANP Jeanne Roos door Hans Leber DEN HAAG - De regiokorpsen van politie gaan onderling in formatie uitwisselen over een kleine groep hardnekkige An tilliaanse probleemjongeren. Volgens korpschef Horstmann van de politie in Flevoland is dit nodig omdat leden van de groep hun activiteiten 'razendsnel' verplaatsen. Volgens Horstmann nemen de problemen met deze jongeren hand over hand toe. Zware de licten als roofovervallen, mis handelingen, rip-deals maar ook verboden wapenbezit ko men op steeds jongere leeftijd voor. „Het is een kleine groep die heel veel ellende veroorzaakt. Sommige van deze jongeren zit ten de ene week in Groningen, de andere week in Amsterdam, dan weer in Heerlen of de Antil len en ga zo maar door. Sommi gen gebruiken wel dertien schuilnamen." Horstmann vindt het nauwge zet volgen van de groep nodig, omdat ander niets anders over blijft dan een criminele toe komst voor deze jongeren. „Nu kunnen we adequaat reageren. Het systeem bestaat al in de po litieregio Amsterdam, waar ze in de ene wijk de dossiers van jongeren uit een andere wijk kunnen inzien. Hetzelfde sys teem kan ook voor heel Neder land worden opgezet." Het volgsysteem verloopt via een intern politienet. Alle infor matie die over leden van de groep in het dossier van het ene korps staan, zijn te lezen door agenten van een ander korps. Het systeem wordt later dit jaar in gebruik genomen, nadat eerst is bekeken of het voldoet aan de privacywetgeving. Korpsen kunnen nu wel be schikken over het strafregister waarin veroordelingen worden gemeld, maar het gehele dossier van iemand is niet in het hele land beschikbaar. Horstmann wijt dit onder meer aan de reor ganisatie van de politie in 1993. „Verschillende korpsen hadden verschillende computersyste men, het duurt een tijd voor die allemaal aan elkaar passen. Nu zullen deze dossiers met iemand meereizen, ongeveer zoals het belastingdossier bij de belastin gen." GPD Coca-Cola regular, light of cafeïnevrij fles 1,5 liter ZA& €0.72

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3