PZC Buitenkansje voor Jans Koerts Jean-Paul de Bruijn beste van Europa 13 Michael Boogerd blij met rentree Rijkaard is bijna rond met Sparta Western zonder vuurgevecht in TT van Assen Dopingstrijd is niet te winnen Sprintkanon troeft Rabobankblok af in titelstrijd Spanning en strijd in de Delta Week Brazilië dieper in problemen Oranje-jeugd kan naar huis maandag 2 juli 2001 Ronnie Babijn in Hard gevecht om Dubbeldam rijdt Springzege voor Schumachers zijn Wielertitel als Seedorfblij winning mood zege lange baan winnende solo MyodeLoos ongenaakbaar eerbetoon met stadion van onze sportredactie NIJMEGEN - Michael Boo gerd stelde na afloop van het NK wielrennen in Nijmegen tevreden vast dat de week koersrust het herstel van zijn achillespeesblessure goed heeft gedaan. „Ik heb er tij dens de wedstrijd weinig last van gehad en ben blij dat ik alweer zo hard kan koersen." Zijn laatste wedstrijd was de Ronde van Zweden. „Daar reed ik twee weken geleden nog als een uilebal. De beslis sing om een weekje alleen te trainen heeft dus goed uitge pakt", sprak Boogerd zes da gen voor de Tourstart in Duinkerke opgelucht. Boogerd besloot anderhalve week geleden in samen spraak met de ploegleiding de geplande Route du Sud over te slaan om een opko- mende blessure aan zijn achillespees te laten gene- door Ad Pertijs NIJMEGEN - Ze waren met achttien, maar geen moment had het getalsmatig overheer sende Rabobankblok gisteren in Nijmegen het gevoel de wed strijd om de nationale titel on der controle te hebben. „We hadden er al rekening mee ge houden", stelde ploegleider Theo de Rooy nadat de snelle Jans Koerts namens de verza melde concurrentie in de eind spurt had afgerekend met het machtsblok van de Rabo's. Een NK buiten Limburg voelde bij de rest aan als een buiten kansje en met een ongekende gretigheid werd de oranje bri gadeuitgedaagd. „Het is logisch dat iedereen ons de koers in handen geeft", zei De Rooy ge laten. „Inderdaad", beaamde de 31-jarige Koerts met pretoog jes. „We reden met de andere ploegen niet tegen elkaar, maar zeker ook niet mét elkaar." Het enige dat die anderen niet logisch vonden, is dat Rabo geen echte spurter in de gelederen heeft. Op het glooiende, maar niet al te zware parkoers ten zuiden van Nijmegen, bleek dat de achilleshiel van het team. Hard maken Rabo wilde de koers hard ma ken om de snelle mannen van de concurrentie voortijdig te eli mineren, in de praktijk kwam daar weinig van terecht. Want na de eerste serieuze po ging van Rabo in de openings ronde, zaten de mannen van De Rooy en Van Houwelingen con stant opgescheept met rappe kapers als Koerts, Kemna, Van Dijk en Van Hees wijk. Dieptepunt van onmacht om het kaf van het koren te scheiden, was de plaagstoot van Karsten Kroon. Hij mocht meer dan drie minuten nemen, niemand die reageerde. „Het was juist wel lekker, want dan was er even rust", stelde Batavus-kopman en spuiter Kemna. Uit armoede opende Rabo daarom zelf maar de koers achter Kroon. Vanaf dat moment werd het de koers van Jan Koerts, de man die aanvankelijk niet geloofde in zijn winstkansen op het nieu we parkoers. Omdat hij bang was van een bepaald klimmetje dat er tijdens de verkenning he lemaal niet in bleek te zitten. „Vanaf dat moment heb ik alles op het kampioenschap gezet." Hij had 1200 kilometer getraind achter de brommer van zijn vriend Jan Nijenhuis. Die zei dat hij er een 'zere kont' aan over had gehouden, maar Koerts kreeg er de vereiste vorm mee te pakken. Alles of niets Niet onder de indruk van de im pulsen van Rabo besloot hij zelf de koers hard te maken. Boo gerd was de enige goede Rabo- renner die hem kon volgen in een ontsnapping met negen ren ners. Knaven (Domo) ging van die negen alleen in de aanval en Rabo kreeg het gat niet dicht. De Rooy en Van Houwelingen be sloten toen alles of niets te spe len en lieten hun overige renners het peloton in recordtempo te rugrijden naar de kopgroep. Even was Koerts uit balans, maar snel herstelde hij zich weer. Tijdens de onvermijdelij ke eindspurt hoefde hij alleen maar naar het wiel van de niet opgevende Boogerd te springen om zijn ploeggenoot Leon van Bon op te volgen als kampioen. Hoe het nu verder moet met hem in het rood-wit-blauw is echter de vraag. Mercury moet verder zonder de failliete cosponsor Viatel. „Dus het kan best zijn dat ik met deze trui vooral in Amerika moet koersen. In ieder geval rijden we wel de Vuelta." Binnen twee weken hoopt Koerts uitsluitsel te krijgen van teammanager John Wordin over zijn toekomst bij het team. Er zen. In plaats daarvan train de hij een week 'keihard' in de Vogezen. Ploegleider Theo de Rooy noemde het optreden van Boogerd een 'geweldige op steker' tijdens een NK dat voor zijn ploeg verder niet veel redenen tot juichen had gebracht. GPD Michael Boogerd was na af loop niet gelukkig met het verloop van de koers. bestuur afgelopen maandag weten af te zien van een langer verblijf. Hij stelde dat de club zich onvoldoende heeft ver sterkt en daardoor komend seizoen opnieuw degradatie voetbal zal moeten spelen. Van Hanegem nam het in februari van dit jaar over van Dolf Roks en hield Sparta in de nacompe- titie in de eredivisie. Algemeen directeur Beijer van Sparta weigerde commentaar te geven over de eventuele komst van Rijkaard. „Ik zeg er hele maal niets over." Ook technisch manager Roks wilde niets kwijt. ANP van onze sportredactie Jans Koerts schreeuwt het uit van vreugde na zijn gewonnen sprint. Michael Boogerd (links) slaat van teleurstelling op zijn stuur. foto Vincent Jannink/GPD zijn genoeg ploegen die een snelle man als Koerts willen hebben. Rabo niet. Dat dankte hem en kele jaren geleden af. „Waarom weet ik nog steeds niet precies. Ik won kennelijk te weinig, maar dan hadden ze me wel moeten uitspelen." Wat dat be treft was de wraak ook een beet je zoet. „Ze waren goed nerveus in de Rabo-auto. Volgens mij plaste Theo in zijn broek." De in de koers balende nummer vier Boogerd had na afloop snel vrede met de situatie. Hij roem de Koerts als een faire winnaar ('altijd zoveel mogelijk meege reden') en wilde niet klagen over het vlakke parkoers. „Een NK mag ook wel eens op een ander parkoers worden gehouden. Komen ook andere renners een keer aan bod. Want het wielren nen in Nederland draait niet al leen om Michael Boogerd en Ra bo." En lachend vervolgde hij: Als het volgend j aar maar weer gewoon in Limburg wordt ge houden." GPD pagina 17: Van Alebeek zet zorgen even opzij ROTTERDAM - Frank Rijkaard wordt vrijwel zeker de nieuwe trainer van Sparta. De voorma lige bondscoach van Oranje kan bij de Rotterdamse club een langdurige verbintenis tekenen. Betrouwbare bronnen binnen de club hebben gisteravond be vestigd dat Rijkaard de belang rijkste kandidaat is om Willem van Hanegem op te volgen. De verwachting is dat beide partij en er binnen enkele dagen uit zijn. Van Hanegem liet het Sparta- door Björn Goorden ZIERIKZEE - Meer dan tweehonderd kajuitboten ne men deze week deel aan de 31e aflevering van de Delta Week. Het zeilevenement zorgt elk jaar weer voor prachtige vergezichten en enerverende gevechten op de Zeeuwse wateren. De zeilers die aan het negen- daagse evenement meedoen, zijn weliswaar slechts amateurs, maar strijden op het scherp van de snede. De Delta Week staat om die reden garant voor span ning, stress en kijkgenot. foto Marijke Folkertsma pagina 18: spanning langs de waterkant MONTEVIDEO - Uruguay heeft gisteren in de WK-kwali- ficatiestrijd (Zuid-Amerikaan se zone) thuis met 1-0 gewonnen van Brazilië. Het doelpunt viel in de 32e mi nuut uit een strafschop, benut door Magallanes. Het was de eerste interland van de nieuwe Braziliaanse bondscoach Luiz Felipe Scolari. Door het verlies komt Brazilië, verliezend fina list van het laatste WK, steeds dieper in de zorgen. De ploeg staat nog vierde, maar inmid dels staat Uruguay (vijfde) in punten gelijk. Alleen de eerste vier ploegen uit de Zuid-Amerikaanse poule plaatsen zich voor de eindronde in Japan en Zuid-Korea van volgend jaar. ANP ROSARIO - Het Nederlands elf tal is zondag in Argentinië op het WK voor voetballers onder 20 jaar in de kwartfinales uitge schakeld. In Rosario won Egypte met 2-1. Nederland stond bij rust nog met 1-0 voor, dankzij Ajacied Rafael van der Vaart. De mid denvelder scoorde enigszins ge lukkig, omdat de Egyptische doelman Van der Vaarts kopbal in eigen doel werkte. Oranje had op dat moment met wat geluk geen tegengoal geïn casseerd tegen de sterke Egyp- tenaren. Éénmaal bracht de paal redding voor PSV-doelman Coutinho. Vlak na rust kwamen de Afrikanen echter al op gelij ke hoogte. Amin scoorde tegen. De verdediger kreeg de bal via de Nederlandse aanvoerder Heitinga voor de voeten en aar zelde niet. Nadat Van der Vaart in de 59e minuut de rode kaart (twee keer geel) had gekregen wist Egypte op voorsprong te komen. Ruim twintig minuten voor tijd maakte El Yamani na een indi viduele actie de 2-1 voor Egyp te, dat in de halve eindstrijd uit komt tegen Ghana, dat door een golden goal won van Brazilië. De andere halve finale gaat tus sen gastland Argentinië en Pa raguay. Heitinga moest gisteren in de slotminuut tot overmaat van ramp nog inrukken omdat ook hij rood had gekregen. De aanvoerder haalde een tegen stander van achteren neer. Egypte - Nederland 2-1 (0-1). 31. Van der Vaart 0-1, 47. Amin 1-1, 68. El Yamani 2-1. Rode kaart: 59. Van der Vaart (Nederland/2xgeel), 90. Heitinga (Nederland), Gele kaarten Nederland: Van Dieren, Van Dijk, Mustapha. ANP door Frits Bakker DUISBURG - De Hulster biljar ter Jean-Paul de Bruijn (36) heeft gisteren in Duisburg de Europese titel in de spelsoort bandstoten op zijn naam ge schreven. Het was zijn eerste overwinning in een internatio naal kampioenschap na een reeks van ereplaatsen. De titelstrijd in een hal vlakbij het stadion van MSV Duisburg was een marathon over vier da gen. Jean-Paul de Bruijn over leefde twee schiftingsreeksen, versloeg in de halve finale de Spanjaard Garcia en bleef in de finale baas over de Duitse speci alist Blondeel. Hij won die laat ste partij met 150-127 in 25 beurten. „Voor die laatste winst ben ik heel diep'moeten gaan", vertel de hij na de finale. „We speelden allebei verdedigend en het liep niet zoals we wilden. Ik heb de partij gewonnen, omdat ik on der moeilijke omstandigheden bleef scoren. In de voorlaatste beurt maakte ik een serie van 48 waarbij zo'n vijftien drieban- ders zaten." „Ik ben vier kilo kwijtgeraakt, omdat het in de speelzaal soms dertig graden was", zei De Bruijn, die uitblonk in degelijk spel en niet tot grote series kwam. De Europese titel is de beloning voor het sterke spel van de Zeeuws-Vlaming in de spelsoort waarin hij tot de we reldtop behoort. Vier keer eer der greep hij op een EK net naast de winst, één keer werd hij vijf de op een WK. In het toernooi in Duisburg ver sloeg De Bruijn in de eerste schifting de Spanjaard Fortiana en de Fransman Baudoin. Hij won vervolgens ook de poule met de Belg De Backer, de Ne derlander Van Silfhout en de Oostenrijker Kahofer. Voor het ingaan van de halve fi nale stond de Hulstenaar nog op een gemiddelde van 14.50. Met de winst tegen de Spanjaard Garcia in die halve eindstrijd (150-17 in acht beurten) ging het moyenne nog iets omhoog. Jean-Paul de Bruijn reist op 16 augustus af naar het Japanse Akita om samen met Dick Jas pers mee te doen aan wedstrij den die als promotie gelden om van biljarten een olympische sportte maken. door Peter de Jong ASSEN - De TT-race in de ko ningsklasse (500 cc) leek zater dag uit te draaien op een vuur gevecht tussen drie Italianen, maar een regenbui zorgde in As sen voor een anti-climax. Vijf ronden voor het einde besloot de wedstrijdleiding de race af te vlaggen. De overwinning ging naar Max Biaggi, omdat hij bij de vijftiende en laatste door komst toevallig op kop lag. Het leek een boeiende spaghet ti-western te worden, maar tot een vuurgevecht kwam het niet. Ook voor Jurgen van den Goor- bergh, die met zijn driecilinder Proton als negende over de fi nish kwam, werd het een teleur stelling. Voor hem kwam de bui veertig minuten te laat. 's Mor gens in de regen had hij immers tijdens de vrije training alle we reldtoppers helemaal zoek gere den. Hij bevestigde daarmee zijn reputatie als regenrijder, maar wist ook dat hij er verder niets mee opschoot. „Het was leuk om even met de vuist op tafel te slaan. Maar dan droogt de baan toch weer hele maal op en kom je met deze mo tor gewoon tekort", sprak hij na de race teleurgesteld. „Ik had in elk geval weer het vertrouwen terug na die twee verschrikke lijk slechte trainingsdagen. De start was voor het eerst dit sei zoen goed." Toch was de in Monaco woon achtige coureur tevreden met zijn negende plaats, de evena ring van zijn beste seizoenspres tatie en hetzelfde resultaat als in de TT van vorig j aar.,Het was het maximaal haalbare." De 92.000 toeschouwers - inclu sief de trainingsdagen kwamen er 129.000 bezoekers naar de Drentse hei - gingen er tijdens de 500 cc-race net goed voor zit ten toen de bui losbarstte. Er had zich een kopgroep gevormd van de drie Italianen en Alex Barros. De Braziliaan moest af haken omdat zijn Honda niet goed liep. Hij moest het doen met zijn tweede motor omdat de eerste haperde in de opwarm rondes. Het Italiaanse trio leverde flink strijd om de koppositie, maar kon het gevecht niet afmaken. Valentino Rossi kwam balend de pitsstraat inrijden omdat hij vlak voor de race werd afge- vlagd nog aan de leiding was. „Ik minderde even vaart omdat ik schrok toen de motor iets wegschoof bij het begin van de regenbui. Jammer, maar met de tweede plaats ben ik ook tevre den." Ook Capirossi baalde. Hij spaarde zijn banden en wilde pas in de slotfase van de race overgaan tot de aanval. Zijn aartsrivaal Max Biaggi kon er niet om treuren. „Dat is ra cen, dat weet je", zo deed hij de ontevredenheid van zijn con currenten af met een dooddoe ner. De Romein doorbrak met zijn Yamaha de hegemonie van Honda, die al vanaf 1994 alle ra ces in de zwaarste klasse had ge wonnen. De heersende wereld kampioen Kenny Roberts werd zesde. GPD pagina 16: verrassingen in lichte klassen van onze sportredactie MADRID - Juan Antonio Samaranch heeft zich er eindelijk bij neergelegd. De scheidende voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité ver klaarde gisteren in de Spaanse krant El Pais dat de oorlog tegen dopinggebruik in de sport nooit kan worden gewonnen. „Je wint af en toe eens een gevecht, maar nooit de totale oorlog. Er is slechts sprake van incidenteel succes", zei de Spanjaard, die het IOC 21 jaar on der zijn leiding had. Volgens Samaranch, die in half juli in Moskou aftreedt, was de positieve con trole van de Canadese atleet Ben Johnson bij de Olympische Spelen in Seoul (1988) een van de sleutelmomenten uit de dopingstrijd. „Het IOC had de moed Johnson te schorsen. Ieder een zei toen dat dat het einde van de olympische beweging was. Het tegendeel was waar. De straf voor Johnson was juist het begin van een zware strijd tegen doping." DPA De koningsklasse van de TT werd beslist in een gevecht tussen twee Italianen. Max Biaggi (voorgrond) werd winnaar voor Valentino Rossi. foto Harry Tielm/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31