Klant vraagt niet naar euro's Museumhaven moet ook economisch belang dienen PZC PZC Vroon weg binnen vijf jaar vervangen door een fietspad Ouderensozen komen onder één koepel Winkeliers vanaf 1 juli verplicht om dubbel te prijzen Autokrakers slaan slag Wildkampeerder bedreigt politie Drankrijder rijdt haven in Passagier slaat buschauffeur Vrouw betrapt bij stelen schoenen Vlissinger opgepakt na opstootje Vandalen en wildplassers bekeurd Franse kinderen vieren vakantie in Zeeland Optreden Concert van Souburgs Koper Quintet Reünie van Algemeen Vissersbelang maandag 2 juli 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De ouderenso zen op Schouwen-Duiveland hebben geen van alle rechts persoonlijkheid. In het kader van de subsidieverlening is dat echter wel een voorwaarde. In overleg met de Stichting Wel zijn Ouderen (SWO) is nu een constructie ontworpen die dit probleem oplost. De SWO heeft zich in principe bereid verklaard als paraplu te fungeren voor de ouderenso zen. De ouderensozen gaan dan als een soort activiteitengroe- pen fungeren onder de koepel van een organisatie die wel rechtspersoon is. Volgens het dagelijks gemeen tebestuur verdient deze con structie de voorkeur boven het officieel omvormen van alle ouderensozen tot verenigingen of stichtingen. Dat brengt naast de behoorlijke eenmalige kosten (statuten, notariskos- ten) ook structurele extra kosten met zich mee zoals in schrijving bij de Kamer van Koophandel. Tevens bestaat de verwachting dat een dergelijke formalise ring het enthousiasme van de betrokken ouderen niet zou vergroten. Derhalve is gekozen voor de parapluvorming door de SWO, die inhoudelijk toch al bemoeienis heeft met de ou derensozen. Voor de SWO bete kent het wel enige toename van werkzaamheden zoals het ver zamelen van gegevens van de sozen ten behoeve van de sub sidieaanvragen en extra com municatie. Financiële compensatie voor dat meerwerk door de SWO acht de gemeente niet onlo gisch. Voor hierover echter een nade re beslissing wordt genomen, zullen voorlopig eerst de erva ringen in de praktijk worden afgewacht. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De middenstand lijkt de euro nog niet te omar men. De afspraak om vanaf 1 ju li dubbele prijzen te hanteren, wordt lang niet overal conse quent nagekomen. „Nee, nu let ik er nog helemaal niet op. Nou en straks staat het er toch ook gewoon op, dus het zal wel goedkomen hoor met die euro's", zegt een mevrouw in de slagerij van Mieke en Joop Bo- lier in Zierikzee. De vrouw denkt wel dat het wisselen VLISSINGEN - Autodieven hebben het afgelopen weekend op Walcheren voor enkele dui zenden guldens aan spullen ge stolen. In Middelburg werd in de nacht van zaterdag op zondag inge broken in een auto aan de Noordsingel. De eigenaar mist een zonnebril van enkele hon derden guldens. Uit een auto, die geparkeerd stond aan de Gerrit van der Veenstraat, ver dween een autoradio-cd-speler en een tiental cd's. Aan de Puccinilaan in Vlissin- gen werd uit een auto een foto toestel en een tas met paperas sen gestolen. Het toestel is een paar duizend gulden waard. In Koudekerke werd in een auto aan de Galgeweg ingebroken. Uit de wagen verdween een mo biele telefoon van enkele hon derden guldens. straks nog een 'hele toestand' zal geven, vooral op de week markt voorziet ze daar moei lijkheden mee. Mieke Bolier heeft ervaren dat haar klanten absoluut nog geen oog hebben voor de euro. Zelf is ze er twee maanden geleden drie dagen rustig voor gaan zitten. Ze voorzag dit weekend met het begin van de vakantieperiode weinig tijd te zullen hebben voor al dat omprijzen. „Nu heb ik er gewoon een paar dagen voor uitgetrokken. Ik heb m'n calculatortje erbij gepakt en al le prijzen tegen 2,20371 omge rekend", zegt Mieke. Ze toont haar speciaal ontwor pen prijskaartjes. „Kijk de eu roprijs staat er wel evengroot op als de guldenprijs en dat mag dan eigenlijk weer niet, maar nu kan ik per 1 januari die gulden- waarde er gewoon afhalen en blijven deze prijskaartjes bruikbaar." Zelf was ze er best trots op toen het karwei geklaard was, maar geen klant die er aandacht voor had. Eerlijksheidshalve moet ze toegeven dat ze zelf ook niet echt let op de euro vermelding op de inkoopfacturen. „Het komt allemaal wel als dat geld er straks echt is", verwacht Mie ke. Grote ogen Eigenaar J. Boine van de Verza- melwinkel in Zierikzee zet grote ogen op als antwoord op de vraag of hij het dit weekend ont zettend druk heeft met omprij zen. „De euro? O, nee daar kan ik voorlopig niet aan beginnen. Daar ga ik in december een beetje aan denken, maar dan nog niet alles. Dat kan hier ge woon niet", zegt hij en hij maakt een brede armzwaai over het minitieus gedetailleerde assor timent aan munten, postzegels, antiek, curiosa en een heleboel meer. Boine legt uit dat een deel van zijn assortiment een zeer lage omloopsnelheid heeft. „Er zijn dingen die hier bijvoorbeeld wel vijf jaar liggen. Het heeft geen zin die nu allemaal te gaan om- prijzen. Dat komt wel bij gele genheid als er plotseling vraag is naar zo'n artikel." Bij een bakkerswinkel in Zie rikzee prijkten zaterdag alleen nog maar guldentekens op de prijskaartjes. „Ompi-ijzen?", vraagt de verkoopster. „O, ik ge loof dat we dat donderdag pas gaan doen, want we moeten eerst de guldenprijzen nog ver hogen en daarna kunnen we pas omrekenen." Mieke Bolier maakte multifunctionele prijskaartjes. Daarmee is het per 1 januari gewoon een kwestie van het guldenbedrag verwijderen en zijn de kaartjes ook verder bruikbaar. foto Marijke Folkertsma RENESSE - Een twintigjarige man uit Den Bosch is zondag morgen rond half vier aangehouden in Renesse toen hij agen ten bedreigde. De politie wilde de man een boete geven we gens illegaal kamperen. De Bosschenaar begon zich hierop vervelend te gedragen en bedreigde en beledigde de agenten. Hierop werd hij aange houden. STAVENISSE - Een 44-jarige man uit de gemeente Tholen is zaterdagmiddag met zijn auto in de haven van Stavenisse be land. Dat gebeurde toen hij achteruit wegreed uit een par keervak en op de helling terechtkwam. Toen de politie arri veerde, was de bestuurder verdwenen. Hij werd later op een camping aangehouden. De man bleek te veel te hebben gedronken en moest daarom zijn rijbewijs inleveren. GOES - Een buschauffeur werd gisteren in de Zusterstraat in Goes in het gezicht geslagen door een passagier. Dat gebeurde toen een 17-jarige vrouw zei naar Ovezande te willen en de chauffeur antwoordde dat dat niet mogelijk was. Daarop kreeg hij het aan de stok met de 20-jarige man die de vrouw vergezelde. De politie wilde de man aanhouden, maar werd daarbij gehinderd door de vrouw. Daarom zijn zij uiteindelijk allebei ingerekend. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagmiddag een 26-jari- ge Vlissingse aangehouden. De vrouw probeerde drie paar schoenen te stelen uit een winkel in de Lange Zelke in haar woonplaats, maar ze werd betrapt toen het alarm afging. De vrouw werd achtervolgd door het winkelpersoneel. Twee per soneelsleden kregen klappen toen de Vlissingse mee terug de winkel inging. MIDDELBURG - Bij een opstootje op de Markt in Middel burg, is zaterdagnacht om kwart over vier een 25-jarige Vlis singer aangehouden. Na verhoor werd hij weer vrijgelaten. Ooi'zaak van het vechtpartijtje was een woordenwisseling. De politie weet niet hoeveel personen erbij betrokken waren. Een 22-jarige inwoner van de gemeente Veere heeft aangifte ge daan van mishandeling. Hij mistte een ketting en een ring en zijn trui werd vernield. VLISSINGEN - De politie heeft afgelopen weekend op Wal cheren drie mensen bekeurd voor baldadigheid of plassen op straat. Twee Vlissingers kregen een proces-verbaal. In Zoute- lande kreeg een 16-jarige Vlissinger gisterochtend om half vijf een boete, omdat hij een grote steen op de weg had gelegd. Twee anderen kregen een bekeuring voor het plassen op straat. In Vlissingen aan de Hellingbaan werd om half vijf gisteroch tend een 36-jarige Vlissinger aangehouden voor baldadig heid. Hij schopte ondanks waarschuwingen tegen vuilnis bakken en hij rammelde aan het hek van het Scheldeterrein. Hij kreeg een proces-verbaal. Aan het Bellamypark werd gisterochtend om half vier een 16- jarige Vlissinger aangehouden. Hij liep over het dak van een geparkeerde auto. door Rolf Bosboom KRUININGEN - Voor kinderen die al vaker zijn geweest was het een aangenaam weerzien met bekenden; anderen stapten juist bedremmeld uit de bus, een en keling zelfs een traantje weg pinkend. Zestien kinderen uit de achterstandswijken van het Franse Lille kwamen gisteren in Zeeland aan voor een vakantie van drie weken, die ze door brengen bij gastgezinnen. Europa Kinderhulp zet zich in om kinderen uit kansarme ge zinnen, die niet op vakantie kunnen, toch een mooie zomer in een andere omgeving te bie den. Zij worden ondergebracht in gastgezinnen. Jaarlijks haalt de organisatie zo'n vierhonderd kinderen naar Nederland, on der meer uit Berlijn, Hannover, Londen, Ierland, verschillende grote Franse steden, maar ook uit Wit-Rusland, Albanië en Kosovo. C. Leeflang van Europa Kinder hulp merkt dat het steeds moei lijker wordt om voor alle kinde- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ren onderdak te vinden. „Elk jaar moeten we er wat harder voor vechten." Voor kinderen uit bijvoorbeeld Kosovo lukt het nog wel, maar voor landen zoals Duitsland of Frankrijk is er sprake van een groeiend pro bleem. „Mensen vinden dat kennelijk niet zielig genoeg", aldus Leeflang. Toch was het opnieuw gelukt om genoeg opvang te vinden voor de kinderen uit Lille. Twee bussen vol arriveerden gisteren rond het middaguur bij het veerplein in Rruiningen. Zes tien van hen werden daar opge haald door hun Zeeuwse gast ouders. De andere 64 nuttigden op het plein hun lunch, voordat zij hun reis voortzetten naar de diverse andere delen van het land. Een van de Zeeuwse gastouders is W. van der Kolk uit Breskens. Hij gaat een drukke zomer tege moet, want over anderhalve week krijgt hij ook twee Koso- vaarse kinderen tijdelijk in huis. Het is voor het eerst sinds twaalf jaar dat hij zich weer be schikbaar stelt voor Europa Kinderhulp. „Ik heb zelf vier kinderen, maar drie van hen zijn inmiddels de deur uit. We heb ben nu dus weer wat ruimte." Van der Kolk heeft geen apart programma voor de kinderen opgesteld. „Het is echt niet de bedoeling dat we met hen alle pretparken langsgaan. We laten ze gewoon in het gezin mee draaien, zodat ze wat tot rust kunnen komen. In Breskens zit ten we ook vlakbij het strand en het zomerseizoen is weer begon nen, dus er is genoeg te doen." HEINKENSZAND - Het Zeeuwse poptrio Het Electrisch Combo geeft op vrijdagavond 6 juli een optreden in café De Bierbron in Heinkenszand. Het drietal brengt Nederlandstalige popmuziek ten gehore. Het op- treden begint om 22.00 uur. GOES - Het Soubxirgs Koper Quintet geeft zondag 8 juli een optreden in de Manhuistuin in Goes. Als het weer niet geschikt is, zal worden uitgeweken naar de Grote Kerk. Het concert be gint om 12.00 uur en duurt tot 13.00 uui\ door Ali Pankow RENESSE - De amovering van de Vroonweg en de vervanging van deze weg door een fietspad staat opgenomen in de eerste uitvoeringsmodule voor de her inrichting van het gebied Schouvven-West. Dat houdt in dat de aanleg van dit nieuwe fietstracé mogelijk tussen 2002 en 2006 zal worden gereali seerd. De amovering van de Vroonweg wordt steeds in samenhang ge trokken met de aanleg van de re- creatieverdeelweg, maar de aanleg daarvan staat niet opge nomen in deze eerste uitvoe ringsmodule. Het zuidelijke en noordelijke deel van het nieuwe fietspad zal de ligging van de voormalige trambaan volgen. Omdat het pad ook dienst zal doen als ont sluiting van aanliggende be bouwing wordt het uitgevoerd in beton. Het wordt 3,5 meter breed en 1.400 meter lang. De ligging van het centrale deel van het nieuwe pad wordt geprojec teerd op de overgang van de Vroongronden naar het Zoom- gebied. De verharding van dit gedeelte sluit aan bij het karak ter van de binnenduinen en wordt uitgevoerd in kleischel- pen. Grondverwerving is niet nodig, daar het tracé over gron den loopt die al in eigendom zijn van Staatsbosbeheer. Ten behoeve van de verkeers veiligheid van fietsers is in de eerste module Schouwen-West ook een verbinding opgenomen tussen Scharendijke en de Rampweg. Dit asfaltfietspad zal van het bestaande fietspad bij de tunnel via de parkeer plaatsen naar de Rampweg lo pen. Het is naar aanleiding van inspraakreacties vanuit de streek aan het Raamplan Schouwen-West toegevoegd. Over de aanleg is echter nog geen ambtelijk akkoord bereikt tussen de betrokken instanties. Over het aanleggen van een fietspad langs de Kooij mans- weg bestaat wel overeenstem ming. Het gaat om een vrijlig- gend fietspad ten noorden van de toekomstige recreatiever- deel weg. Dit pad wordt op een afstand van circa 4,5 meter aan de oostzijde van de Kooijmans- weg aangelegd, zodat ruimte gereserveerd is voor een eventu ele verbreding van deze weg. De noodzaak daarvan acht de DLG pas in te schatten na aanleg van de recreatieverdeelweg. Het gebied Groenewoud staat in de eerste uitvoeringsmodule aangemerkt als een zogeheten reservaatgebied. Een reservaat is een gebied waar al zekere na tuurwaarden voorkomen en waarbij de functie landbouw ondergeschikt is aan de functie natuur. Door het treffen van ex tra maatregelen kan de natuur waarde verhoogd worden. Het staat plannenmakers voor ogen hier een meanderende duinbeek aan te leggen die via een elzen- meet, het zoet grond/oppervlaktewater uit de duinen, naai-een open, vochtige, geplagde duinvallei leidt. Het oorspronkelijke tijdspad voor ontruiming van camping De Berkenhof blijft, ondanks de pogingen van kampeerders en gemeente om deze termijn wat op te rekken, gehandhaafd. Vol gens de eerste uitvoeringsmo dule houdt dit in dat de DLG nog steeds vasthoudt aan de eis dat deze camping per 1 januari 2002 buiten bedrijf zal zijn en kan worden overgedragen aan Staatsbosbeheer. De gebiedscommissie Schou- wen-West behandelt de plannen tot uitvoering voor de jaren 2002 tot en met 2006 in de verga dering op donderdag 19 juli vanaf 9.30 uur in het dorpshuis te Serooskerke. BRUINISSE - Visserij- vereniging Algemeen Vis sersbelang in Bruinisse houdt traditiegetrouw op de zaterdag van de Bruse Visserij dagen, zaterdag 21 juli, de jaarlijkse reü nie in het 'Durps'uus' in Bruinisse. Als gastspreker voor deze bijeehkomst is directeur A. Leerling van het mos selkantoor in Yerseke uit genodigd. Leerling houdt een inlei ding met als thema 'Odus: samenwerking binnen de keten, noodzaak voor de sector'. De reünie begint om 10.30 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „De Museum haven dient ook een econo misch belang en zou in één keer met het totale havenbe- leid voor Zierikzee meegeno men moeten worden", zei voorzitter L. Noordhoek van de Ondernemerskring Schou wen-Duiveland zaterdagmid dag bij de nieuwe seizoenstart van de Museumhaven Zeeland in Zierikzee. Diezelfde bood schap bracht hij een dag eer der ook al over in een gesprek met het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland. Diverse havenplannen van het gemeentebestuur vervullen de Ondernemerskring met zorg, zo liet Noordhoek weten. Het volledig verdwijnen van laad- en losmogelijkheden bijvoor beeld acht hij uit den boze. „Grote zaken mogen in Brui nisse geconcentreerd worden, maar in Zierikzee moeten na tuurlijk wel enige faciliteiten beschikbaar blijven", vindt Noordhoek. Hij denkt aan een kleine loswal ter hoogte van de locatie waar nu de kraan van het bedrijf Nemag staat. Vol gens hem kan daarmee worden voorzien in de laad- en losbe- hoefte van enkele bedrijven op industrieterrein de Zuidhoek en worden er tevens mogelijk heden gecreëerd voor de aan leg van passagiersschepen. „Die laten nu Zierikzee vaak links liggen wegens ruimtege brek in de haven", zegt hij Hij heeft eveneens bij het ge meentebestuur bepleit niet in eerste instantie dure ingeni eursbureaus aan het werk te zetten voor het maken van toe komstplannen, maar eerst eens goed te luisteren naar alle betrokkenen ter plaatse zoals ondernemers, recreatie en be roepsvisserij. „Dat is de ma nier om een breed draagvlak te creëren voor een toekomstbe- leid", zegt Noordhoek. Hij zou graag de Museumha ven in die visie op lange ter mijn meegenomen willen zien. In zijn optiek past deze voor ziening uitstekend in het toe ristisch beleid voor Zierikzee. Hij prees de vrijwilligers die zich krachtig blijven inzetten voor de instandhouding van de Museumhaven. Het bestuur gaf hij het advies mee het be lang van deze voorziening wat meer uit te dragen bij gemeen tebestuur, VW en grote recre atieondernemers. Het speet hem te moeten constateren dat van deze groeperingen geen of nauwelijks vertegenwoordi gers aanwezig waren bij deze officiële seizoenstart. Met het omhoog halen van een zee meermin vanuit de Oude Ha ven werd die opening gesym boliseerd. Een breekbare meermin zo bleek. Aanvanke lijk kwam alleen haar staart boven water en even later nog een arm. De rest bleef aan het oog onttrokken. In klipper 'Mijn Genoegen' in de Museumhaven is tijdens de zomermaanden weer een ex positie ingericht. Dit keer is aandacht besteed aan de voor werpen die door de eeuwen heen in de Ooster- en de Wes- terschelde boven water zijn gehaald. De collectie is samen gesteld uit particulier bezit van duikers en mosselschip pers en met voorwerpen uit de collecties van de musea in Baasrode en Blankenbergen. Vrijwilliger Cees de Vries van de Museumhaven tekende voor de inrichting. Het ophalen van een breekbare meermin symboliseerde de seizoenstart van de Museumhaven Zeeland in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 27