Stakingen drukken vakantiepret GOED KOOR PZC Veehouders blokkeren A58 bij Wouw LEKKER Israël beschiet Syrisch radarstation Rus surft acht jaar langs Europese kust SGP worstelt met koninklijk huwelijk f 23° t» £7 Noord-Ierse premier treedt af Chaos op luchthavens Spaanse eilanden en files in Frankrijk NS redt vakantie van scholieren met extra trein Klaar voor de leer van Boeddha Asbest vrij bij grote brand in Zevenaar Markt lasershields stort in Max Biaggi wint TT Jans Koerts kampioen ■QDED - Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 n™r: i M 11 M rm CJ1 01 N 2 Vrij zonnig Zonnige perioden maar ook wolkenvelden. Meest zwakke veranderlijke wind. Maxima rond 23 graden FILM of DIGITAAL 244e jaargang no. 154 maandag 2 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 wij printen uw foto's allemaal door Wilma Valk BRESKENS - Gregori Popov vertrok acht jaar geleden op zijn surfplank uit Rostov aan de Don om zijn vrienden in Denemar ken op te zoeken. Via de Zwarte Zee en de Bosporus (Turkije) belandde hij in de Middellandse Zee. Van daar surfte hij langs de kust de Atlantische Gregori Popov: nooit ziek geweest... foto Wilma Valk Oceaan op, om zaterdagavond in Breskens aan te komen. Gregori is biofysieus van be roep. Vorige week maandag werd hij zestig jaar - alleen, op zijn surfplank. De plank is vijf meter lang. Hierop vervoert hij al zijn spullen. Voor navigatie heeft hij een GPS (global position system) aan boord dat gevoed wordt door een zonnepa neel. Hij beschikt over een reservemast, kiel en een kompas. Met een beetje Frans, Engels en Spaans weet hij zich redelijk verstaanbaar te maken. „Ik surf een dag en een nacht, en dan eet ik om de vier uur; vooral brood, vet en tomaten. Daarna rust ik vijf of zes dagen. Gregori zoekt onderweg sponsors om aan zijn kostje te komen, hij slaapt in zeemans huizen, jeugdherbergen en bij het Rode Kruis. „Ik ben nooit ziek geweest tijdens mijn reis. Mijn plank is heel veilig. Alleen van Portugal naar het noorden had ik veel last van tegenwind. Toen heb ik heel veel moeten navigeren en ben verder op zee gaan surfen." Gisterochtend om acht uur vertrok Gregori uit Breskens. Hij wil dit jaar eindelijk Denemarken bereiken. van onze redactie buitenland PALMA DE MALLORCA - Een staking van bus chauffeurs op het Spaanse eiland Mallorca heeft in het weekeinde geleid tot chaos op de luchthaven van Palma en forse vertra gingen in het vliegverkeer. Ook op de eilanden Ibiza en Menorca ontstonden problemen. Vakantiegan gers die er met de auto op uit trokken, stuitten in Zuid-Frankrijk op lange files. De luchthavens op de Spaanse eilanden moesten in het week einde bijna 2300 vluchten met ruim een half miljoen passa giers verwerken. De acties van de buschauffeurs dupeerden ruim 150.000 vakantiegangers. De stakers slaagden er niet in het vliegverkeer helemaal lam DEN BOSCH - De NS hebben vrijdagavond speciaal voor ne gentien leerlingen van een gym nasium uit Heeswijk een extra trein laten rijden van Den Bosch naar Utrecht. De leerlingen, allemaal ge slaagd voor het eindexamen, wachtten op de voorlaatste trein naar Utrecht toen ze hoor den dat die drie kwartier vertra- ging had. Daarmee zagen ze een vakantie in Spanje, waarmee ze hun mid delbare schooltijd wilden af sluiten, in rook opgaan. De aan sluiting met de trein naar Schiphol leek niet meer te ha len. Maar de leerlingen wisten de perronopzichter echter te be wegen tot het inzetten van een extra trein. „Het is natuurlijk puur toeval dat er niet alleen een rijtuig be schikbaar is maar ook nog een machinist. Laten de leerlingen het maar als een godsgeschenk beschouwen", aldus een NS- woordvoerster. GPD (Advertentie) AARDBEIEN 400 gram of PERZIKEN kilobak Geldig van maandag 2 juli t/m woensdag 4 juli SUPERMARKT- HYPERMARKT te leggen omdat met taxi's, huurauto's en bussen van reis organisaties uiteindelijk de meeste aankomende passagiers naar hun hotels konden worden gebracht en de vertrekkende naar het vliegveld, al waren de wachttijden soms vele uren lang. De buschauffeurs op Menorca beëindigden hun actie gister avond enkele uren eerder dan zij van plan waren. Daardoor werd de toestand op de luchthaven van dat eiland al snel weer nor maal. De problemen op Ibiza en Mallorca zullen waarschijnlijk pas vandaag zijn opgelost. De problemen in Spanje leidden tot vertragingen op luchthavens in onder meer Nederland, Duitsland en Groot-Brittannië. Daar moesten Mallorca-gan- gers vaak vele uren lang geduld oefenen, omdat hun vlucht ver traging ondervond van soms bijna een etmaal. Op Mallorca deden zich enkele incidenten voor. Een Duitse toe rist raakte slaags met postende stakers en schoot met een pis tool in de lucht. De politie hield hem aan. Verder staken stakers de banden van ongeveer negen tig huurauto's lek. Lijnbussen die tussen de luchthaven en Pal- ma reden, werden met stenen bekogeld. Op het vliegveld van Barcelona was de ontvangst ook niet erg vrolijk. Daar heeft het dienst verlenend personeel het begin van de vakanties aangegrepen om een conflict met zijn bazen BANGKOK - Tweehonderd Thaise boeddhistische novices, afkomstig uit bergstammen, houden lotussen en kandelaren vast, terwijl ze rond een tempel lopen. Het ritueel maakt deel uit van een inwijdingsceremonie. De novices zullen voor drie maanden intreden als monnik om de boeddhistische wijsheden te bestuderen tijdens de boeddhistische vasten. foto Pornchai Kittiwongsakul/EPA uit te knokken. De restauraties waren gesloten en er was maar één toiletgroep open, zodat lan ge rijen wachtenden met hoge nood ontstonden. Vandaag kunnen de passagiers nog meer ongemak verwachten. De piloten van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia hebben een staking aangekon digd, waardoor driehonderd van de duizend vluchten moeten worden afgelast. Ook het perso neel van Air France staakt. Files Per auto reizende vakantiegan gers bleven evenmin gespeend van ellende. Na urenlange wachttijden voor tolstations ten noorden van Lyon, waar perso neel demonstreerde voor meer salaris, stonden vrijdagavond 25.000 mensen vast bij Valence. Reden was een gekantelde vrachtwagen met chemicaliën. En nabij Lyon verongelukte za terdagochtend een Deense au tobus. Ook dat ongeval had files tot gevolg. GPD/DPA/RTR ZEVENAAR - In Zevenaar is de afgelopen nacht asbest vrijge komen door een grote brand op vuilstort Zweekhorst. Zes brandweerkorpsen blusten de brand. Voor zover bekend is niemand gewond geraakt door de brand, die gisteravond rond half elf ontstond in een opslag bunker. Er werden voortdurend metingen verricht om te bekij ken of er gevaarlijke stoffen vrijkwamen. De brand is waar schijnlijk ontstaan door broei in een stapel bouw- en sloopafval. Uit voorzorg hebben omwonen den het advies gekregen ramen en deuren dicht te houden. ANP door Rolf Bosboom SINT-ANNALAND - Een groep Zeeuwse en West-Brabantse veehandelaren en boeren dreigt vanochtend actie te voeren op de A58 bij Wouw. Zij doen dat uit onvrede met de sluiting van de veemarkten. De actie is voor zien van zes tot negen uur. Als de opkomst hoog genoeg is, bestaat de kans dat de boeren de snel weg volledig blokkeren. Het protest is onderdeel van een landelijke actie, die in Gronin gen en Friesland op gang is ge bracht. Men wil gelijktijdig op diverse plaatsen in het land ac tie te voeren. Gisteren waren voorgenomen acties bekend bij Zwolle, Apeldoorn en Utrecht. Op het Binnenhof wordt van daag een petitie aangeboden. De veehandelaren en -houders zijn de regelgeving in de land bouw beu. De voorlopige slui ting van de veemarkten is voor hen de bekende druppel. J. van 't Hof uit Sint-Annaland is een van de Zeeuwse deelne mers aan de actie. „Wij verzet ten ons tegen de minachting die minister Brinkhorst voor ons heeft." Hij heeft geen idee hoe veel Zeeuwen zich vanochtend in Wouw melden. „Ik heb diver se toezeggingen gehad. Het wordt in elk geval breed gedra gen, zowel in de veehandel als in de veehouderij." De actie gaat buiten de vakor ganisaties om. „We zijn op geen enkele manier ingelicht", zegt E. Hage, voorzitter van de afde ling Tholen van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO). L. Hart uit Kerkwerve van de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee (NBHV) en spreekbuis van de Zeeuwse vee handelaren spreekt van een 'wilde actie' en distantieert zich ervan.Hart zegt de leden van de bond dringend te hebben afge raden mee te doen aan de actie. „Ik hoop dat er niemand heen gaat. Dinsdag stemt de Kamer over het onderwerp. Laten we dat afwachten." Actievoerder Van 't Hof haalt zijn schouders op. „Het is niet belangrijk wat de vakorganisaties vinden. Ze hebben jaren de tijd gehad om de problematiek op te pakken, maar ze leunen vooral achter over." Hoe de geplande actie er uit gaat zien, wordt pas vanoch tend beslist. Voor Van 't Hof is de vorm van ondergeschikt belang. „We hoeven niet echt veel men sen te hebben, als het signaal er maar is." van onze redactie buitenland TEL AVIV - Straaljagers van de Israëlische luchtmacht hebben gisteren twee raketten afge schoten op een Syrisch radar station in de Libanese Beka'a- vallei. De aanval was een ver geldingsactie voor de beschie ting van een Israëlische stelling door de Libanese Hezbollah- militie, afgelopen vrijdag. Bij die beschieting raakten twee Israëlische soldaten gewond, van wie een ernstig. De Israëli sche raketaanval van gisteren verwondde drie Syrische mili tairen en een Libanees. Israël houdt Syrië verantwoordelijk voor de acties van de Hezbollah, een shiitische organisatie die zeventien jaar lang het ver zet heeft geleid tegen de Israëli sche bezetting van Zuid-Liba- non. Na de Israëlische aanval, be schoot de Hezbollah gisteren vier stellingen van Israël op zo geheten Sheba landbouwgron den, in het Zuiden van Libanon. Daarbij raakte een Israëlische soldaat gewond. De Arabische Liga heeft gisteravond laten weten dat de Israëlische aanval op de Beka'avallei de crisis in het Midden-Oosten verergert. Israëlische militairen bereiden beschietingen voor vanaf de Hoogte van Golan foto Avihu Shapira/EPA Ruim een jaar geleden heeft het Israëlische leger zich terugge trokken ten zuiden van de door de Verenigde Naties vastgestel de 'blauwe lijn', een provisori sche grens. De Libanese rege ring en de Hezbollah erkennen maar een deel van die lijn. Ze houden vol dat Israël nog altijd de Sheba landbouwgronden be zet houdt. Het gaat om gebied dat Israël in 1967 op Syrië ver overde, maar waarop ook Liba non aanspraken doet gelden. De VN hebben bepaald dat de sta tus van Sheba moet worden vastgesteld in toekomstige on derhandelingen tussen Israël, Syrië en Libanon. Tot die tijd is het aan Israël toegewezen. De Hezbollah heeft sinds de Is raëlische terugtrekking uit Li banon van tijd tot tijd aanvallen uitgevoerd op Sheba. Vorig jaar oktober ontvoerde de organisa tie er drie Israëlische soldaten, over wier lot nog altijd niets be kend is. Ook de vorige Israëli sche regering beschuldigde Sy rië ervan de Hezbollah te gebruiken voor aanvallen op Is raëlische legereenheden, maar ze zag af van vergeldingsacties tegen Syrische doelen. Schotenwisseling Intussen bleef het dit weekeinde niet helemaal rustig in de Pales tijnse gebieden. Bij een schoten wisseling met Israëlische solda ten kwamen gisteren drie Palestijnen om het leven. Het incident deed zich voor vlakbij Jenin op de Westelijke Jordaan- oever. GPD/RTR/AFP/ANP De Noord-Ierse premier Trimble heeft woord gehou den en is gisteren afgetreden. Trimble had in mei zijn aftre den per 1 juli aangekondigd, indien het Ierse Republikein se Leger op die datum geen begin zou maken met het in leveren van de wapens. Door het aftreden van de Trimble is een politieke cri sis ontstaan in de g™ Britse provincie. De markt voor apparaten die laser- appatuur van de po litie storen, de zoge heten lasershields, is ingezakt. „Het publiek is onzeker geworden. Ze dur ven het niet goed meer aan", al dus een Zeeuwse verkoper. De Italiaan Max was zaterdag na een re genpauze de snelste in de 500 cc van de TT in Assen. Jurgen van de Goorbergh (foto) kwam er in het ge vecht om de eer ste plaatsen niet O aan te pas. De sprinter Jans Koerts is de nieuwe nationale kam pioen in het wielrennen. Michael Boogerd en de he le Rabobankploeg lieten het in de finale van de titelstrijd afweten. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en11; sport: 13,14,15,16,17 en 18. door Ap van den Berg DEN HAAG - Met een handvol republikeinse politici van GroenLinks en D66 zullen de drie Kamerleden en twee sena toren van de Staatkundig Gere formeerde Partij waarschijnlijk niet instemmen met het huwe lijk tussen de hervormde kroon prins Willem-Alexander en de katholieke Maxima Zorre- guieta. Morgen praten Eerste en Tweede Kamer over de Toe- stemmingswet. De SGP'ers hakten pas in de loop van zaterdagavond, luttele uren voor de Dag des Heeren, de knoop definitief door. Dat ge beurde tijdens een allerlaatste telefonische vergadering, waar bij religieuze gronden de doorslag zouden hebben gege ven. Volgens bronnen zouden de vijf fractieleden verdeeld zijn, maar 'als één man' gaan stem men. In de tussenliggende tijd wil de SGP-woordvoerder Bas van der Vlies 'anderen' van besluit en argumenten op de hoogte stel len. Het lijdt geen twijfel dat hij naast premier Kok ook de ma jesteit en de prins van Oranje nader zal willen informeren. In 1998 klonk van SGP-kant al een resoluut 'nee' tegen het hu welijk tussen prins Maurits en de eveneens katholieke Marilè- ne van den Broek. Dit keer gaat het echter om het huwelijk van de toekomstige koning en dat maakte de afweging voor de streng gereformeerde Kamerle den en senatoren een stuk moei lijker. Traditie Na de verloving was Van der Vlies enigszins opgetogen over uitspraken van de kroonprins en zijn toekomstige bruid. „Dat het vorstenhuis trouw blijft aan de gereformeerde traditie en dat eventuele kinderen worden ge doopt in de hervormde kerk, was voor ons toch belangwek kend." GPD pagina 4: debat over titulatuur (Advertentie) naam:n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat: nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode- matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: d noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in r per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- automatische incasso T per kwartaal met handtekening x automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8"713214"0000021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1